D&óf f\e£" LMtLGAT &,y&JTB$TAD Ned. Spoorwegen maken bezwaar tegen plan „Leiden-noord" De agenda van de Leidse Raad Alma Mater kinderkoor Leidse Smalfilmliga DONDERDAG 17 [ULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Kolenopslagplaats verkeert in gevaar" De uitbreiding van Leiden-Noord, waarvoor de gemeenteraad in zijn vergadering van 26 november ver leden jaar een plan vaststelde, bete kent, dat de Nederlandse Spoorwe gen hun kolenopslagplaatsen niet zullen kunnen vergroten. Mede in verband hiermee, was de directie van de N. S. in Utrecht bij het Col lege van Gedeputeerde Staten in be roep gekomen tegen het door de ge meenteraad vastgestelde plan. Van morgen hebben G. S. in openbare vergadering dit bezwaar behandeld. De vertegenwoordiger van de N. S., de heer M. O. E. M. Koopman, begon met ruiterlijk te erkennen, dat de N. S. in hun beroep niet ont vankelijk zullen moeten worden ver klaard, omdat zij verzuimd hebben, tegen het door de gemeenteraad ter visie gelegde plan bezwaar in te die nen. Hij stelde het op prijs, dat men voor het dagelijks bestuur der pro vincie de belangen van het bedrijf kan bepleiten en herinnerde eraan, dat daarop 10 jaar geleden reeds bij het gemeentebestuur van Leiden was aangedrongen op beschikbaarstelling van terreinen voor uitbreiding van kolenopslagplaatsen. Dan ergens anders Thans is men nog even ver. „Laat het gemeentebestuur ons nu eens schriftelijk bevestigen, dat wij een geschikt terrein kunnen krijgen, en dan natuurlijk niet op kilometers af stand van het station. Het gaat hier om de Leidse kolenhandelaren, onze klanten, die wij zo goed mogelijk willen helpen", zo betoogde de heer Koopman. Hij meende er voorts op te moeten wijzen, dat de bevolking van Leiden zich ieder jaar uitbreidt en dat derhalve ook het kolengebruik zal toenemen. Daarom achtte hij het cnjuist, dat er al tien jaar aan de bestaande opslagplaats wordt ge knabbeld. „De N. S. zitten aan alle kanten vast, want ook het terrein van het goederenstation verkeert in gevaar", aldus de heer Koopman, die aanvoer de, dat de N. S. bij uitbreiding van Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. ae kolenopslagplaatsen ervoor zullen moeten zorgen, dat deze omzoomd worden met een groensingel van 5 meter breedte". De vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, mr T. J. C. Ver duin, wilde hoewel hij hier het recht toe had niet ingaan op de niet-toegankelijkheid van het be roep. Hij wees erop, dat de Provinciale Planologische Dienst en de hoofd ingenieur-directeur van het departe ment van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid geheel achter de plannen van het gemeentebestuur staan. Er bestaat in Leiclen-Noord een grote woonwijk, die door een spoor lijn in tweeën wordt gesneden. Met angst en vrees ziet de gemeente de uitbreiding van het spoorwegempla cement tegemoet. Voor de Neder landse Spoorwegen bestaat er een mogelijkheid om aan de Potgieter laan uit te breiden. Bovendien denkt de gemeente aan een nieuw empla cement in het nieuwe veemarktter rein, zij dan dan dat dit nog verre toekomst is. Ook andere belangen Tegenover het argument, dat de N. S. 10 jaar hebben moeten wach ten, wilde de heer Verduin stellen, dat ook het Wit-Gele en het Groene Kruis al tien jaar hebben moeten wachten op een wijkgebouw, dat in het noorden van de stad dringend noodzakelijk is en dat thans in de uitbreidingsplannen is opgenomen. Gedeputeerde mr H. van Riel, merkte op dat hij goed had begre pen, dat N. S. het bezwaar tegen uit breiding van het emplacement bij de Herensingel wel degelijk aanvoe len en dat men bij de N. S. had be grepen, dat er met het Leidse ge meentebestuur best is te praten. De heer Koopman erkende dit, waarna de voorzitster, mevr. mr Chr. de Ruyterde Zeeuw mede deelde, dat net college later een be slissing in dez ezaak zal nemen. MULO-EXAMENS TE LEIDEN Geslaagd voor het A-diploma de dames: J. Seriier. Leiden; L. H. Sloos, Leiden; H. Schaap, Noordwijk; C. J. van Oostrom, Oegstgeest; P. S. Polanen, Leiden; A. van Elk*, Ha- zerswoude; M. J. de Haas*, Leiden; L. van der Horst*, Leiden; J. S. Slap- pendel*, Hazerswoude; J. M. van der Oever*, Katwijk aan Zee; A. J. van der Plas*, Katwijk aan Zee, en de heren: M. J. Velthuijsen, Leiden; L. W. J. Duinker, Katwijk aan Zee; J. van Duyn, Katwijk aan Zee; B. van Egmond, Rijnsburg; W. H. de Wit, Leiden; N. Zuyderduijn, Katwijk; M. Noordervliet, Katwijk aan den Rijn; D. Hellendoorn*, Leiden; L. v .d. He den*, Rijpwetering C. P. Hooger- dijk*, Hazerswoude; J. den Hollan der*, Katwijk aan Zee; E. H. Ouwe hand*, Katwijk aan Zee. De met een aangegeven kandida ten behaalden tevens het midden standsdiploma. Afgewezen 4. DE VERKEERSSITUATIE OP DE KAASMARKT. De opstelling van de bodewagens op de Kaasmarkt is veelal dermate wanordelijk, dat de vrijheid van hetj verkeer hierdoor in gevaar gebracht wordt. Voorts komt het herhaaldelijk I voor, dat lange voertuigen, die van de J Kaasmarkt af in de richting Hooi-i gracht rijden, moeilijkheden onder vinden van de verkeersgeleider op de Kaasmarkt. Naar de mening van b. en w. ver dient het aanbeveling, in de verkeers- situatie aldaar verbetering te bren-1 gen door het aanbrengen van gerlum-1 merde opstelvakken in de bestrating,] het plaatsen van een stootrand langs i de Oude Rijn en het inkorten van de verkeersgeleider aan de zijde van de Kaasmarkt. De aan vorenbedoelde voorzienin gen verbonden kosten bedragen 4.400.Dit bedrag kan in 5 jaren worden afgeschreven. In verband met het vorenstaande geven b. en w. de raad in overeen stemming met de adviezen van de Verkeerscommissie en de Commissies voor Openbare Werken en voor de Financiën en met verwijzing naar de in de leeskamer ter inzage liggende stukken, daarom in overweging dit besluit goed te keuren. m De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie {maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. TE DUIDELIJKE AANWIJZING Gisteren hielden de jubilerende Delftse Studenten een auto-ralley, waarbij ook Leiden werd aangedaan. Op de route-beschrijving kwam de aanwijzing voor: „via Herensingel-- Maresingel, bij 'n slagerij op no. 1 rechtsaf". De bedoeling was Maresin gel 1 en dan de Haarlemmer trek va art op. Waar eohter Herensingel over gaat in Maresingel zitten ook beide naambordjes op de hoek van de Ju- lianastraat. En hier woont ook op no. 1 'n slager. Ongeveer de helft van de plm. 300 auto's reed zich onder groot vermaak van de buurtbewoners vast in de Oranjebuurt. Enkele knapen maakten er 'n sport van om „aardige" chauffeurs, attent te maken op de vergissing. Het vol gende ogenblik echter lieten ze weer vier, vijf wagens achter elkaar de straat inrijden en hadden dan de grootste lol als deze na een 10 minu ten zoeken weer voorbijkwamen. Erg voorzichtige rallye-rijders in formeerden voor alle zekerheid bij de slager, die ook 'n paar uiur zoet geweest is met aanwijzingen geven. Ingezonden door J. VERVOORN Prinsenstraat 20. INSLUIPING UIT DIERENLIEFDE De poes van een familie aan de Haarlemmerstraat kon het niet zo erg vinden met de kinarie. Om pre cies te zijn: Hij lustte de kleine zan ger wel rauw. Toen gistermiddag de familie van huis v*as zag hij zijn kans schoon om het vogeltje, dat in zijn kooitje op de kast zat, van dich terbij te bekijken, dan het hem ge woonlijk vergund wordt. De poes sprong op de kast en speelde wat met het kooitje. Dat kan telde en viel van de kast af. Het drinkglas liep leeg, het zangzaad stoof naar alle kanten maar het deurtje van de kooi bleef dicht. Een ogenblik was de kat verbluft maar toen ging hij de schade opnemen en het gevaar voor de kanarie werd gro ter en groter. Op dat ogenblik half vier kwam er een jongen voorbij, die het vogeltje uit zijn benarde situatie redde, door via het raam naar bin nen te klimmen en de kooi weer op de kast te plaatsen. De kat verdween voor straf naar de w.c. Ingezonden door JAN TURK, Rijnegommerstraat 29, Zoeterwoude. Vandaag herdenkt de heer J. van Meerkerk, thans winkelchef van de Ijzerhandel van de heer J. Th. Bal- kestein aan de Hogewoerd het feit, dat hij vóór 25 jaar by dit bedrijf in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend in de kring van het personeel een har telijke huldiging plaats. De heer Bal- kestein, die als eerste spreker het woord voerde, had bijzondere waar dering voor de capaciteiten en de werklust van de heer Van Meerkerk. Woorden van hulde en dank, welke werden onderstreept door de aanbie ding van een stoffelijk blijk van waardering. De heer J. C. M. van Eldik, vertegenwoordiger "an de fir ma, die namens het personeel geluk wensen aanbood, wees op de prettige samenwerking met de jubilaris, die van het personeel eveneens een ge schenk ontving. Voor de echtgenote van de heer Vah Meerkerk waren er bloemen. In de middaguren vond ten huize van de iubilaris aan de Hoge Rijn dijk een druk bezochte receptie plaats. Namens de Ned. Mij. van Nij verheid en Handel overhandigde de heer J. G. J. Verheij van Wijk de ju bilaris het vererend getuigschrift van deze Maatschappij, met de daarbij behorende legpenning. Agenda Leiden RKTV „Unicum", Clubkampioen schappen. Terrein Haarlemmervaart Zaterdag 19 en zondag 20 juli: aan vang na 12 uur. DONDERDAG, 17 JULI Leidse Ambachtsschool, Diploma- uitreiking, Haagweg, 14.30 uur nam. ZATERDAG 19 JULI. R.K. Techn. School „Don Bosco". Diploma-uitreiken om drie uur n.m., Boerhaavelaan. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apoth. Tot hulp der Mensheid, Hooigracht 48, telefoon 21060; Oegstgeest: Apoth. Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden. (Donderd.: „So lange du da bist", 14 jaar). Lido: „Und bends in die Scala". alle leeftijden. Luxor: „Op naar Hollywood", alle leeftijden. Trianon: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. Rex: „Abbot en Costello bij de kannibalen", alle leeftij den. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal-examen tandheelkunde de heer J. F. A. la Rivière, te Leiden. GISTERENAVOND gaf het Alma Mater-Kinderkoor een uitvoering van liedjes en koortjes, die zij dit jaar bij de leraar Simon C. Dekker had den leren zingen. Er was veel belang stelling voor deze openbare les, van ouders en velen uit de kring van Al ma Mater koorleden. Het waren lied jes of beter gezegd het was „het Kin derlied", dat ongeveer vijf en veertig toekomstige koristen van Alma Ma ter, (aldus de hoop die de heer Zand bergen in zijn welkomstwoord uit sprak) onder vakkundige muzikale leiding leerden zingen. Wat dat leren zingen inhoudt? Men heeft 't kunnen horen: beschaafd en rnet begrip zin gen van frisse aardige Hollandse lied jes, met goede vorming van toon en klinkers rhythmisch juist, en zuiver. Er was groot enthousiasme van de zijde van de kinderen en niet minder van'de levendige dirigent, die z'n pu pillen op allerlei gebied grondig traint: Rhythmisch stappen, waarvoor .'t toneeltje wel wat bekrompen was, maar 't ging toch; mondstelling, mond dicht, mond open tra-ra en dan als canon, groepjes, die een liedje Uit voerden en daarna allen te zamen. Zo maar doorgaande werden er liedjes rhythmisch geklapt, gezongen, en daarna gezongen met handgeklap. De mineur toonsoort werd o.a. beoefend in „Er was een sneeuwwit vogelkijn" Ileel moeilijk was de canon „Grote Klokken", ook al moeilijk om het rhythme; maar 't slaagde best. De liedjes, waarvan 't rhythme alleen maar op de tambouren werd getikt, werden door de meisjes en jongens goed beluisterd, zodat zij telkens wis ten te zeggen welk liedje 't was, dat geklopt werd. Soms was er een stelletje gecostu- meerd of hadden baarden aan en be leefden zij *t geval extra o.a. de ha ringverkoopstertjes, het Bloempje enz. Het 2-stemmig stukje Mozart was voor de hinders nog wat moeilijk maar was ook, aldus de leraar, een poging. Na Jan Mul's leuk feestlied met mutsen op 't hoofd, werd beslo ten met een Frans melodietje „Na poleon avec Marie Louise", waaraan al gauw de gehele zaal meezong, of eigenlijk niet meezong, omdat er bij elke herhaling een lettergreep afviel. Dat was „oppassen" geblazen. Uitste kend om de zangertjes groter attentie bij te brengen. Het was een prettige, maar boven al een goede avond en toen het dank woord door de voorzitter was gezegd, en er voor de kinders een heerlijke tractatie werd gebracht, steeg de vreugd ten top. 't Was een succes voor jong Alma Mater en z'n muzika le mentor. J. KORTMAN. Ter vergadering van de gemeente raad van Leiden, op maandag 21 juli 1958 om 2 uur des namiddags, zullen alsnog behandeld worden: een voorstel tot het verlenen van een jaarlijkse bijdrage aan de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, ter finan ciering van de verandering van de inrichting van de protestants christe lijke school voor b.l.o. aan het Plant soen; en voorstel inzake het aangaan van een geldlening ad ƒ71.000. WIJZIGING SAMENSTELLING VERKEERSCOMMISSIE De problemen van het verkeer zijn in de laatste jaren dermate gecompli ceerd geworden, dat b. en w. van Lei den de behoefte voelen aan voorlich ting van een commissie, waarin meer dan tot nu toe deskundigen en bij het verkeer belanghebbende vertegenwoordigd zyn. De gedachten gaan hierbij uit naar een commissie, waarin, naast enkele raadsleden en ambtenaren, de Koninklijke Neder landse Touristenbond ANWB, de Ko ninklijke Nederlandse Automobiel club en het Verbond voor Veilig Ver keer, afdeling Leiden, als verkeers- organisaties en de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland en omstreken en de Leidse Midden standscentrale als belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. Hoewel het het college bekend is, dat hiermede niet alle verkeersorganisaties en be langhebbende in de commissie verte genwoordigd zijn, meent het zijn keus hiertoe te moeten beperken ten einde te voorkomen, dat de commissie te groot wordt. VERHOGING BIJDRAGEN IN KOSTEN MYTLSCHOOL, LEIDEN Het bestuur van de Mytylschool te Leiden heeft verzocht om verho ging van het bedrag per leerling, zulks in verband met hogere uitga ven ten behoeve van het spraakon derwijs. Het aantal lesuren zal wor den uitgebreid van 12 tot 20 uur, ter wijl het honorarium van de aan deze school werkzame logopedist zal wor den verhoogd. Aangezien 24 leerlin gen der school spraakonderwijs no dig hebben, acht het college inwil liging van het verzoek redelijk. Bij de berekening van de vergoeding voor het honorarium van de aan deze school werkzame logopedist is thans uitgegaan van de alhier geldende re geling voor het spraakonderwijs aan openbare en bijzondere lagere scho len. De hogere uitgaven voor het spraakonderwijs aan de Mytylschool kunnen voor 1958 worden begroot op 2700. Berekend naar een aantal leerlingen van 31, zal het bedrag per leerling ten behoeve van de Mytyl school voor 1958 derhalve moeten worden verhoogd met /'87.10 tot 887.10. In verband hiermede geven b. en w. de raad in overeenstem ming met de adviezen van de com missies voor het onderwijs en voor de financiën, in overweging het be sluit te nemen het bedrag, dat per leerling voor de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan lichamelijk gebrekkige kinderen voor het jaar 1958 beschikbaar wordt gesteld nader te bepalen op ƒ887.10. VERLENGING VAN ONTRUIMINGSTERMIJN ONBEWOOND AARVERKLAARDE HUIZEN IN DE „OUDE CAMP". Burgemeester en wethouders stel len de Raad van de gemeente Leiden voor te besluiten, de termijn van ont ruiming van de woningen Sint Ursu- lasteeg 13, Caecilistraat 37 en 39, Klooster 36, Korte Agnietenstraat 8a, Lange Agnietenstraal 3, 9 en 15, Sion steeg 7 en 8 en Sint Mchielstraat 9 11, 13, 15, 17 en 20, welke woningen onbewoonbaar zijn verklaard bij raadsbesluit van 29 juli 1957, no. 208, te verlengen tot 30 januari 1959, voor wat betreft de eerstgenoemde woning, en tot 2 maart 1959 voor wat betreft de overige woningen. De woningen Caeciliastraat 27 en 33 en Korte Agnietenstraat 10 zijn in middels ontruimd. Aangezien thans niet bekend is, of de nog niet ontruimde woningen voor de genoemde data zullen zijn verla ten, menen b. en w. de raad een voor stel te moeten doen de termijnen van ontruiming met zes maanden te ver lengen. Dit houdt niet in, dat de be woning gedurende die tijd zal voort duren. Het college streeft ernaar, de woningen zo snel mogelijk te doen ontruimen. De bewoning zal worden opgeheven, zodra de bewoners een andere woning is toegewezen. Méér dan lauweren De kleurenfilm .Zomer in Zwitser land" van de Leidse cineast Joop Pieëte, lid van de Leidse Smalfilm liga, die op het Nationale N.O.V.A.- congres dit jaar een le prijs in de hoofdklasse behaalde, is uitgekozen om Nederland te vertegenwoordigen in de afdeling documentaire's bij het congres van de Union-Internationale du Cinema d'Amateur, dat dit jaar in Duitsland zal worden gehouden en waaraan 25 landen zullen deelnemen. NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN IN DE BEZETTINGSTIJD. In de laatst gehouden bestuursver gadering van de Ned. Ver. van Ex- politieke gevangenen afd. Leiden zijn de bestuursfuncties als volgt ver deeld: voorzitter: L. Questroo, Nieu we Rijn 51, Leiden, secretaris W. M. van den Burg, Stieltjesstraat 35, Lei den, penningmeesteresse mevr. C. H. HendriksSnel, Roodborststraat 53, Leiden, 2e voorz.: Jan Th. Witte, Lo- rentzkade 1, Leiden, 2e penning meester: F. Voorbaat, Burggraven- laan 16, Leiden, commissaris: Sj. Mazurel, Stadhouderslean 18, Lei den. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat zy hebben besloten de Oude Sin gel, voor zover gelegen tussen de Marktsteeg en de Nieuwe Mare, tij delijk gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen in de richting Nieu we Mare. Een afschrift van hun te dezer za ke genomen besluit is verzonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedepu teerde Staten van zuid-Holland. (Advertentie) Leiden leent voor rioolwaterzuivering De gemeente Leiden ontving van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag een aan bieding voor de verstrekking van een geldlening ad 71.000 voor de finan ciering van de aankoop van een per ceel weiland en water voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. De lening kan worden aangegaan voor ca. 121/» jaar, af te lossen in één bedrag op 2 januari 1971, tegen een rente van 4 7/8 per jaar, >half- jaarlijks te voldoen. B. en w. achten deze aanbieding aanvaardbaar en stellen de raad voor de lening aan te gaan. Beheerderswoningen bij studentenflat Ingevolge 'n besluit van de Leidse raad werd aan „de Stichting Leidse Studentenhuisvesting", gevestigd al hier, in erfpacht uitgegeven, ten be hoeve van de bouw van een studen tenflat ter plaatse, een perceel bouw terrein, groot pl.m. 9030 m2., gelegen op de hoek van de Haagweg en Win ston Churchill-laan, tegen een canon van 1,per jaar. In verband met de bouw van nood. zakelijke beheerderswoningen, welke aan de Haagweg zijn geprojecteerd, heeft voornoemde stichting bij brie ven van 5 en 23 mei jl. verzocht, in de plaats van de bij bovenvermeld raadsbesluit bedoelde grond, in erf pacht te mogen ontvangen percelen bouwterrein tezamen groot pl.m. 8250 m2., waarvan pl.m. 690 m2., ten behoeve van de bouw van de beheer derswoningen aan de Haagweg en pl.m. 7830 m2. ten behoeve van de bouw van de studentenflat op de hoek van de Haagweg en de Churchill-laan. Tegen deze wijziging bestaat naar de mening van b. en w. geen be zwaar. De erfpachtsvoorwaarden on dergaan alleen een wijziging, welke nodig is tengevolge van de boven bedoelde verandering in de uitgifte van de bouwgrond. Door de voor gestelde wijziging dient het in het raadsbesluit van 12 mei jl. genoemde bedrag van 235.200 te worden ver anderd in 226.200. B. en w. geven de raad in over weging zijn besluit van 12 mei jl. be treffende de uitgifte in erfpacht van een perceel bouwterrein gelegen op de hoek van de Haagweg en de Churchill-laan in te trekken; aan „de Stichting Leidse Studentenhuis vesting" in erfpacht uit te geven, de percelen bouwterrein (bouwrijp en opgehoogd tot n.a.p.), groot tezamen pl.m. 8520 m2., waarvan pl.m. 690 m2. ten behoeve van de bouw van be heerderswoningen aan de Haagweg en pl.m. 7830 m2. ten behoeve van de bouw van een studentenflat op de hoek van de Haagweg en de Chur chill-laan en verder onder de nader door b. en w. te stellen voorwaarden. Burgerlijke Stand Geboren: Jannetje d. v. J. Guijt en I. van Duyn. Johannetje Maria d. v. J. M. J. Visser en J. F. Philippo. Ma ria Paula Sophia d. v. N. M. Goddijn en S. H, M. van Dooren. Jan Arend Johannes z. v. C. J. Lodder en N. A. M. de Vries. Jolanda Wilhel- mina Catharina d. v. C. van der Zeeuw en J. W. de Tombe. Jan Wol ter z. v. B. J. IJssel de Schepper en C. G. de Bruyn Ouboter. Pauline d. v. J. Boelhouwer en M. G. M. G. Da niels. André Hendrik Marcel z. v. H. C. Postma en A. v. van Ewijk. Cor nells Hermanus Jozef z. v. C. P. Geerlings en M C. Slobbe. Robert Louis z. van P. J. Muusers en C. H. Mulder. Overleden: H. A. J. Wijnands 1 j. zoóh. Gehuwd: A. Kamsteeg en J. P. Dek ker. Laatste Berichten Britse parachutisten teruggekeerd Een aantal Britse transportvlieg tuigen die hedenochtend van Nicosia waren opgestegen is later met de parochutisten nog aan boord ixaar Nicosia teruggekeerd. De valschermjagers vertelden de journalisten: ,JJa een uur in ooste lijke richting gevlogen te hebben, moesten wij terugkeren". Zij kenden niet de reden daarvoor. Er is geen officiële uitleg gegeven voor het terugkeren van de vlieg tuigen. Van welingelichte zijde werd gezegd, dat er iets scheen te hape ren in de regeling van de vluchten. Volgens de teruggekeerde man schappen bevond brigade-generaal Thomas Pearson, de bevelhebber van de brigade valschermjagers, zich bij de troepen die vanochtend in Am man geland zyn. Mgr Feron begraven Te Roermond heeft vanmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van mgr. prof. dr. F. J. Feron, de vicaris-capitularis van het bisdom Roermond, die in de nacht van zon dag op maandag onverwacht over leed. Om 10 uur werd het stoffelijk overschot van het Groot-Seminarie afgehaald. Er bestond voor deze be grafenis een buitengewoon grote be langstelling. Onder de autoriteiten, die mgr. Fe ron het laatste geleide gaven, bevon den zich kardinaal Thomas Tien, mgr. Paolo Giobbe, pauselijk inter nuntius te Den Haag, mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch en mgr. W. M. Bek kers, bisschop-coadjutor. De bis schoppen van Haarlem, Breda, Rot terdam en Groningen waren verte genwoordigd door hun vicarissen- generaal. Verder waren er tal van missiebisschoppen. De pontificale mis van requiem werd opgedragen door mgr. dr. G. Lemmens, oud-bisschop van Roer mond. Na de mis werd een kort memo- riam gesproken door deken Terstap pen van Roermond. Het stoffelijk overschot werd be geleid door het kathedrale kapittel, vroegere klasgenoten van mgr. Fe ron en de seminaristen van het Groot-Seminarie. De absoute in de bisschopskapel, waar mgr. Feron werd bijgezet, werd verricht door mgr. Lemmens. A. C. ROSEMEIJER 70 JAAR De kunstschilder Alex. C. Rose- meijer herdenkt morgen, 18 juli, zijn 70ste verjaardag. Hy werd geboren te Soerakarta, waar zijn vader resi dent was. In Nederland heeft hy schilder lessen genoten van de bekende Frits Jansen (oud-leraar van koningin Wil- helmina), daarna van de Belg Al- phons Bayens. In Leiden heeft hij het grote voor recht genoten vele nuttige wenken en aanwijzingen te ontvangen van Floris Verster. Jarenlang schilderde Rosemeijer in Nieuwkoop en de Leidse omgeving. Verder schilderde hij in de Franse Jura; de Achterhoek, langs de grote rivieren, Giethoorn, Elburg, Thora, Amsterdam enz. In 1927 en 1928 genoot Rosemeijer de Kon. Subsidie. In 1948 en 1949, kocht het Rijk enige schilderyen van hem aan. Rosemeijer is lid van verschillen de schildersverenigingen en ontving vele zeer goede recenties van gehou den tentoonstellingen. In verband met omstandigheden zal hij op 18 juli niet kunnen ont vangen. LEIDERDORP Geb.: Jan, z. v. J. H. de Groot en M. Meijer; Hendrika N„ d. v. A. A. de Haas en A. H. Moraal. Ondertr.: A. G. Cramer, 35 jr. en P. A. B. J. Broers, 24 jr.; J. C. Ro- mijn, 29 jr. en E. E. Goddijn, 27 jr.; W. Willemsen, 26 jr. en G. Verhoeks, 27 jr.; O. M. Dooijes, 28 jr. en L. J. Vermeulen, 22 jr. Getr.: P. J. Groot en M. C. de Jong; C. Ruis en C. v. d. Zwart. VOORSCHOTEN „Broraf ietsclub Voorschoten". Door de „BCV" wordt een zgn. „B.C. V.-Verjaardagsrit 1958" gehouden, een oriënteringsrit voor auto's, moto ren, scooters en bromfietsen, op zon dag a.s. De lengte van het parcours, dat alleen over verharde wegen leidt, is voor de klasse auto's, motoren en scooters plm. 85 km. en voor de klas se bromfietsen plm. 50 km. Gestart wordt vanaf „Het Wapen van Voor schoten", Voorstraat 16 te Voorscho ten. De eerste deelnemer vertrekt om 13.31 uur. SPORT WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK Hedenmorgen om 9 uur 40 zyn de 80 overgebleven renners uit Aix les Bains vertrokken voor de 22e etappe naar Besangon, een afstand van 237 kilometer. In het parcours zijn twee cols op genomen, die meetellen voor de bergprijs: de Faucille (1323 meter, tweede categorie) en de Savine (990 meter, derde categorie). De eerste col ligt 100 kilometer en de tweede 134 kilometer van de start, Om 10 uur 17 passeerde het grote fieloton bij wie de gele truidrager de taliaan Favero, het stadje Rumilly (19.5 km na de start). De renners hadden op dat ogenblik zeven min. achterstand op het tijdschema. Het peloton is in gesloten formatie de controle bij Frangy (40.5 km) ge passeerd aangevoerd door de Italiaan Catalano en de Fransman Walkowiak De achterstand op het tijdschema bedroeg 13 minuten. Te Collonges (63 km) is het pelo ton in gesloten gelederen gepasseerd met 24 min. vertraging op het tijd schema. Bij de ravitailleringspost van Gex (90 km.) nog voor de eerste lussen van de col van de Faucille waren de renners nog allen bijeen. Zij hadden 39 minuten vertraging op het tijd schema. Te Florimont (97 km.), vyf kilome ter vóór het hoogste punt van de col, passeerde als eerste de Spanjaard Ba- hamontes met 3 minuten voorsprong op de hoofdmacht, die werd aange voerd door de Fransman Darrigade. Tussen Gex en Florimont werd Bauvin van de Franse nationale ploeg ondersteboven gereden door een auto. Bauvin kon de rit voortzetten, zij het met vrij veel vertraging. Marktberichten GOUDA, 17 juli. Kaas. Aange voerd 203 partyen kaas. le kw. 1.90 - 2.03; 2e kw. 1.80—1.89; extra kw. 2.04—2.36 per kg. Handel stug.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3