Veiligheidsraad stelde opnieuw beslissing uit Koning Feisal inderdaad vermoord Scherp Gemeenteraad Zoeterwoude Wordt structuur-plan Leidse agglomeratie voortgezet? Jongetje verdronken DONDERDAG 17 )UL1 1958 DE LEIDSE COURAN'i PAGINA 2 Beraad over resolutie van Amerika Ondanks de Amerikaanse voor spelling, dat de Veiligheidsraad woensdag zou stemmen over een door de Amerikaan Lodge ingedien de resolutie, die strekt tot uitbrei ding van de groep waarnemers van de Verenigde Naties in Libanon tot een internationale politiemacht, is de zitting woensdag tot donderdagmid dag verdaagd om „een verdere ge- dachtenwisseling" mogelijk te ma ken. Tot deze verdaging werd beslo ten, nadat de Zweedse vertegenwoor diger Jarring iiad meegedeeld, dat volgens zijn regering de aanwezig heid van Amerikaanse mariniers in Libanon het gewenst maakt de werk zaamheden van de waarnemers te doen opschorten. Jarring is de op steller geweest van de resolutie, die heeft geleid tot vorming van een groep waarnemers van de Verenigde Naties voor Libanon. Jarring behield zich woensdag het recht voor een resolutie hierover in to dienen. Secretaris-generaal Ham- marskjoeld heeft een verklaring in de Veiligheidsraad afgelegd, waarin men vrijwel algemeen een houding jegens de Amerikaanse inmenging las, die op zijn minst gezegd koel was. Kort voor de verdaging van de zit ting zei Hammarskjoeld te verwach ten, dat hij donderdag inlichtingen zou ontvangen, die een betere basis zullen bieden voor het bepalen van öe waarde van het werk van de groep. De Rus Sobolef verklaarde, dat aanvaarding van de Amerikaanse re solutie zou betekenen, dat de Veilig heidsraad mede verantwoordelijk heid draagt voor een verergering van de internationale toestand en het nemen van een stap in de richting van een derde wereldoorlog, waar voor thans alleen de Verenigde Sta ten alleen verantwoordelijk zijn. Volgens de Egyptenaar Loefti ver zoekt de voorzitter van de Libanese Kamer, dat de Amerikaanse strijd krachten onmiddellijk uit Libanon worden teruggetrokken. De Japanner Matsoedaira zei, dat er veel ruimte is voor meningsver schil over de Amerikaanse landing in Libanon. Hij steunt het Ameri kaanse voorstel, maar met reserves. HET MIDDEN-OOSTEN V Radio-Bagdad heeft woensdag of ficieel meegedeeld, dat koning Feisal en kroonprins Abdoel Illah gedood zijn. Dit gebeurde toen de lijfwacht in het paleis verzet trachtte te bieden tegen het bevrijdingsleger", dat het paleis wilde bezetten en beide man nen wilde arresteren. Aangezien alle telefoon-, telegraaf- en postverbindingen met Irak nog verbroken zijn en ook geen reizigers het land verlaten, is nog steeds wei nig bekend van de toestand in het land. Radio Bagdad riep om dat de toe stand „volkomen rustig" is en dat de treindiensten gisteren zijn hervat. Het weerstation van Bagdad heeft echter tussen de meteorologische ge gevens door andere mededelingen naar Teheran gestuurd. De opstan delingen zou slechts in een klein ge- POTLOOD en GEEST No. 535. Horizontaal: 1. vaartuig, 4. gevuld, 7. gebogen, 8. fam.lid, 9. mijn heer (Eng.), 10. stap, 11. bloedbuis, 14. vlaktemaat, 15. koemestvocht, 17. Eu ropeaan, 19. vogel, 21. radio omroep (afk.), 22. lid van het Hogerhuis in Engeland, 23. groente, 24. jongens naam. Verticaal: 1. bijl, 2. zangwijs, 3. dap per, 5. familielid, 6. werpstrik, 10. geestelijke van hoge rang, 12. tijdre kening, 13. lomp, 16. drietal, 18. mu zieknoot, 20. lichaamsdeel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: 1. alcker, 4. sla, 7. animo, 9. lans, 11. o.r., 12. alt, 13. bed, 14. v.o., 15. Eire, 16. Eelde, 17. esp, 19. verte. Verticaal: 1. as, 2. klant, 3. kans, 5. gordel, 6. klaver, 8. moer, 10. aloë, 13. biest, 15. Eder, 18. p.e. bied rondom Bagdad heer en meester zijn. Verder werd gesproken van „muiterij" in de buitenwijken en voorsteden of deze voor of tegen het nieuwe bewind is werd er niet bij gezegd. Radio-Bagdad heeft woensdag avond verklaard, dat in de afgelopen twee dagen „grote demonstraties ter ondersteuning van de overwinning van het Iraakse volk" zijn gehouden in Nabloes en Irbid in Jordanië, als mede in een aantal Jordaanse dor pen. Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdagavond in een bood schap tot. het volk en het leger van Irak gezegd, dat zij zich niet moeten laten misleiden door „agenten van Moskou en Nasser". Volgens de koning zijn de opstan den in de Arabische wereld veroor zaakt door communisten. Hij drong er bij de Irakezen op aan niet wer keloos te blijven staan tegenover „een handvol misdadigers". Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten heeft uit Damas cus bericht ontvangen, dat alle mi nisters van het kabinet-Noeri es Said in Irak zijn gearresteerd. BRITSE EVACUé'S UIT MIDDEN-OOSTEN In Londen zijn donderdag de eer ste Britten, die in het Midden-Oosten woonden, aangekomen. Het zijn de employé's van de „Bri tish Overseas Airways" en andere luchtvaartmaatschappijen plus vrou wen en windèren. Eén van de geëva- cueerden verklaarde, dat de toestand in Beiroet vóór de landing van de Amerikanen zeer gespannen was. Een ander zei, dat de Llbanezen goede za ken doen met de Amerikanen. Zij verkopen de mariniers alles, van sou venirs tot cocosnoten toe, zo zei hij. President Ben Zwi in A'damse synagoge Ter gelegenheid van het bezoek van de president van Israël is gister middag in de synagoge der Portu- gees-Israëlietische gemeente te Am sterdam een bijzondere dienst gehou den. President Ben Zwi gaf tijdens een toespraak uitdrukking aan zijn vreugde tussen vrienden te zyn in de synagoge, die herinneringen op wekt aan de mooie dagen uit het ver leden. „De tegenwoordige twee miljoen inwoners van Israël zijn niet bij machte om het omvangrijke werk voor de opbouw van Israël te ver richten. Meer dan de helft yan het land is nog onbewoond. Israël heeft meer mensen nodig", zo sprak .de president. Voordat hij het spreekgestoelte be trad sprak opperrabbijn A. Schuster. Ook hij wijdde aandacht aan de ban den van vriendschap tussen beide volkeren. Na het gebed van de op perrabbijn zongen de talrijke aanwe zigen het .Hatikwa", het Israëlitische volkslied. Tot slot werden gebeden uitge sproken voor de staat Israël en voor het koninklijk huis. 1 TONSUUR FELOSOFICUM WARMOND Gisteren heeft Mgr. M. K. Jansen, Bisschop van Rotterdam in de kapel van het philosophicum te Warmond, de tonsuur toegediend aan Gerardus Theodorus Alkemade; Joannes Aloy- sius Ammerlaan; Allbertus Josephus Cornelis van der Beek; Dingeman Lambertus Beljaars; Andreas Johan nes Lambertus Maria Bosman; Theo- darus Alphonsus van Damme; Hen drik Hermannus Franke; Leonardus Adrianus van der Geer; Cornelis Di- mianus van Geest; Jacobus Joannes Ignatius Maria Jacobs; Michael Jo hannes Maria Jagerman; Everhardus Petrus de Jong; Bernardus Joannes Maria Lansdaal; Petrus Gerardus van der Meer; Petrus Wilhelmus Joannes Noordermeer; Gerardus Adrianus Maria Pie terse; Josephus Augustinus Smit; Franciscus Petrus Josephus de Valk; Joannes Gerardus Maria van de Ven; Joannes Albertus Josephus Zegveld; Antonius Gerardus Zeven hoven. Ontvluchte Duitser was te mild Door de recherche te Nijmegen is een 18-jarige Duitser gearresteerd die ontvlucht bleek te zijn uit de strafgevangenis te Paderbom in Westfalen. De jonge Duitser had in Nijmegen toevlucht gevonden in een woning van de familie de H. aan de Wolschebootstraat. De jongeman is op avontuur uit geweest en heeft o.a. ingebroken in een winkelbedrijf aan de Hezelstraat te Nijmegen en daarbij o.a. een be drag gestolen van ƒ3.000. Met dit geld heeft hij de familie de H. met geschenken overladen en getracteerd. De recherche heeft na de arresta tie van de Duitser procesverbaal op gemaakt tegen de heer en mevrouw de H. wegens heling. Een gedeelte van de met het ge stolen geld gekochte sieraden en meubels kon in beslag genomen worden.- Dame beging strafbare vergissingen Ruim een maand geleden werden bij het Volksuniversiteitsgebouw en uit de garderobe van de Schotse kerk te Rotterdam drie suède damesjasjes weggenomen door een onbekende. Ze werden al als afgeschreven be schouwd, maar plotseling lagen er onlangs op de stoep van de kerk twee en achter een boom in de tuin der Volksuniversiteit het derde jasje Bij elk kledingstuk lag een begelei dend schrijven: „Bij vergissing weg genomen door dame". De politie, die de eigenaressen weer in het bezit van hun resp. jasjes zag, vond het niet zo aannemelijk, dat hier van een vergisèing sprake was en zoekt nu toch ijverig naar de dame, die zich drie keer achter el kaar zo dom vergiste. Deze vergis singen waren niet menselijk meer. Ook voor zeevarenden een gezinsleven Beroep van dr Klompé Minister dr. Klompé heeft de ge meentebesturen in 'n brief gevraagd in de huisvesting van de gezinnen van zeevarenden als regel te voor zien in de gemeente, waarin de thuis haven is gelegen. Daardoor kunnen de grote bezwa ren worden ondervangen, die voor het gezinsleven van de betrokkenen voortvloeien uit het hoge tempo, waarin de schepen tegenwoordig worden geladen en gelost. Beman ningsleden, die ver van de haven plaats wonen, kunnen daardoor niet of nauwelijks in hun gezin vertoeven. Aan de gezinnen van opvarenden van binnenschepen, die een vaste route volgen, zal woongelegenheid worden verschaft door de gemeente, In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering van Zoeter woude deelde de voorzitter mede, dat de colleges van burgemeester en wet houders van de bij het structuurplan van de Leidse agglomeratie betrok ken gemeenten door Ged. Staten tot een bijeenkomst door Ged. St. zijn bijeemgeroepen onder mededeling, dat deze besprekingen buiten de voorge stelde wijziging van de gemeente grenzen zullen staan. Mede is in dit verband de termijn, welke gesteld was tot het indienen van bezwaren tegen de annexatieplannen van 1 sep tember, verdaagd tot 15 oktober a.s. Afwezig waren met kennisgeving de heren Van der Ploeg, C. J. van Leeuwen en Wesselingh. Terstond na de opening werd de vergadering geschorst tot het onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde gemeenteraadsleden welke in orde werden bevonden. De voorzitter bracht de circulaire van het ministerie van binnenlandse zaken omtrent de regelingen van geldleningen en financiering ter ken nis van de raad. Van het ministerie van volkshuisvesting en wederop bouw is bericht ingekomen, dat het beroep op de Kroon tot goedkeuring van het uitbreidingsplan Hoge Rijn dijk zes maanden is verdaagd. Nadat de raadsleden een verzuchting had den geslaakt, kwam de mededeling, dat het uitbreidingsplan inmiddels reeds was herzien. Er volgde nu èen reeks van door Ged. Staten gemaak te bezwaren omtrent genomen be sluiten. Eerstens was bezwaar ge maakt tegen het geven van subsidie voor vakantiebezigheden, omdat er geen dekkingsmiddelen aangegeven waren, waarbij tevens werd voorge schreven, dat een begroting van dit werk overgelegd moet worden. Inzake het verlichtingsplan van het viaduct op de Europaweg, werd ook voorgeschreven, dat de toestemming zal gegeven worden als een vaste geldlening is verzekerd. Er zal nu getracht worden deze te verkrijgen. Ook kreeg de raad de beschikking te horen op de plannen voor openbare beplantingen. Ook deze financiering zal eerst dan goedgekeurd worden, HAZERSW0UDE Scooter botst op melktankauto Gisteravond om ongeveer kwart voor acht reed een melktankauto vanaf de Gemeneweg in de richting Alphen aan den Rijn. Deze auto werd op enige afstand gevolgd door een scooter bereden door de heer R. uit Rotterdam. De tankauto, die bij het melksta- tion van de N.V. Hollandia aan de Rijndijk moest zijn, stopte nabij deze fabriek. De berijder van de scooter merkte dit niet en reed met vrij grote snel heid tegen de linker achterzijde van de vrachtauto aan. De E.H.B.O. van de Rijndijk was spoedig ter plaatse, terwijl dokter H. A. Blaauwendraad eveneens de eerste hulp verleende. Het slachtoffer werd bij de heer Joh. Zwartjes bin nengedragen met een zware hersen schudding en snij wonden in het ge zicht. Na verbonden te zijn werd hij met de auto van de G.G.D. uit Leiden naar het Academisch Ziekenhuis, al daar, vervoerd. De materiële schade aan de scooter «vas vrij aanzienlijk. die het begin- respectievelijk het eindpunt van de route vormt. Indien niet van een vaste vaar route kan worden gesproken zal met een gemotiveerde voorkeur van de belanghebbende tot vestiging in een bepaalde gemeente in bijzondere mate rekening worden gehouden. als voor efen kapitaalspost met een lening kan worden gezorgd. Voor deze uitgaaf van 7000 zal getracht worden een lening te sluiten. Mevrouw Neuwühl-Sanders uit in krasse uitdrukkingen haar veront waardiging. Voor deze uitgaaf, die noodzakelijk- tot het behoorlijk aan zien van de gemeente moet gedaan worden, verwacht men toch van Ged. Staten geen moeilijkheden. Spr. vindt het jammer, dat collega v. d. Ploeg niet aanwezig is, wetende dat ook hij dit bezwaar niet zal aanvaarden. De voorzitter wraakt eveneens deze voorschriften, doch verwacht, dat de Bank dit geld wel zal verstrekken. De Zuidbuurtseweg Hetzelfde is het geval met de ver betering van de Zuidbuurtseweg. Na dat het eerste plan werd afgewezen om technische redenen, werd toege zegd, als aan deze bezwaren tegemoet zou worden gekomen, dat Ged. Sta ten zouden zorgen voor de finan ciering, terwijl nu de beschikking nog steeds uitblijft, omdat de advie zen van de technische diensten op het nieuwe plan het colege van Ged. Staten nog niet bereikt hebben. In middels is de termijn van gunning op de aanbesteding verstreken en heeft de aannemer zijn aanbieding gestand gedaan tot 1 augustus. Mevr. Neuwahl-Sanders kan deze gang van zaken niét begrijpen. In de gemeenten strandt een besluit toch ook niet, omdat een technische dienst of de secretarie de stukken niet ge reed heeft? De heer Van Vliet wijst erop, dat de gemeente al jarenlang in over treding is, omdat de weg, tevens pol derkade, te laag is en dringt er op aan, het Hoogheemraadschap van Rijnland te verzoeken Ged. Staten erop te wijzen, dat dit werk niet lan ger kan opgehouden worden. Het werk moet in dit jaargetijde uitge voerd worden. De voorzitter zet uiteen, dat Ged. Staten wachten op 'n rapport, waar op de heer Van Vliet zegt: als Rijn land voorschrijft dat dit werk moet gebeuren, drukken wij het er wel door. De voorzitter wil schrijven aan Ge deputeerde Staten, dat het werk nu op voorschrift van Rijnland spoedig uitgevoerd moet worden. De heer Van Vliet blijft aandrin gen op de door hem aangegeven volg orde, waarna de voorzitter toezegt zich in verbinding te zullen stellen met de Prov. Griffie als daarbij geen bevredigende toezegging gegeven wordt, de bemiddeling van Rijnland te zullen inroepen. De raad neemt hiermede genoegen. Recreatieplan Nieuweweg De voorzitter brengt het recreatie plan Nieuweweg ter sprake, waarbij blijkt dat de raad deze zaak reeds kent, hoewel deze in een openbare zitting nog niet besproken is. Blijk baar is er in geheime zitting over beraadslaagt. Het uitbreidingplan is nu ter visie gelegd en de r.k. sport vereniging zal met de plannen in kennis worden gesteld. B. en w. stellen voor aan de com missie voor de speelweide een sub sidie voor de inrichting te verlenen van 750. De totale kosten zijn 1000, doch er is ƒ250 aan bijdragen van de burgerij ingekomen. De heer Van Vliet merkt op, dat, nu men op de definitieve speelweide niets gaat doen, men ook de afschei ding daarvan niet behoeft te maken. Het subsidie wordt z.h.st. verleend. Op het adres van de bewoners van Gelderswoude tot verlaging van de Witte Brug zullen b. en w. een voor stel aan de raad voorleggen. Dan volgen breedvoerige medede lingen omtrent de verkeersmoeilijk heden waaromtrent in de laatste raadsvergadering een rapport van de adjudant van de rijkspolitie is over gelegd en waarna verschillende toe zeggingen zijn gedaan, o.a. betere Una-utaawemeH&eindeCy.fi, aan de M.~£i&une&e ytetió, Waarnemers van de Verenigde Naties zijn er na schier oneindige onderhandelingen in geslaagd toestemming te verkrijgen de Noord-Libanese-Syrische grens te inspecteren. Hier staan zij te zamen met enkele rebellen, op een bergweg ten noorden van Tripoll, die door de wrakken van een auto en een pantserauto gedeeltelijk is versperd. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 17 July 1858. Te 's-Hertogenbosch was een jeugdig misdadiger in het tucht huis gebracht, beschuldigd van bedriegelijke opligting, door op valsche getuigschriften gelden te hebben ingezameld, om daar door zoo het heette, in staat ge steld te worden zich tot den geestelijken stand te doen op leiden. De vader van dien jon geling schreef aan den heer of ficier van justitie, en bood hem eene som van f 10,aan, zoo hij de zaak* zijns zoons wilde smoren. Wegens dit feit ver volgd, stond hij dezer dagen te- rept, beschuldigd van poging tot omkooping van den officier van justitie en werd tegen hem eene tuchthuisstraf van 3 maanden en eene geldboete van f50,ge- eischt. Middelerwijl is de zoon tot 6 maanden cellulaire gevan genisstraf veroordeeld. (Advertentie). W0UBRUGGE Gistermiddag is het vierjarig zoon tje van de familie J. Bontenbal aan de Vrouwengeestweg in een onbe waakt ogenblik in een wijk aan de Heijmanswetering terecht gekomen. Hoewel de moeder haar kind spoedig op het droge had, waren de levens geesten reeds geweken. De inmiddels ontboden geneesheer kon niet anders dan'de dood constateren. De moeder was met haar kinderen op bezoek bij de grootouders. wegbewijzering voor het verkeer op de Europaweg en de parallelweg op het viaduct. Ook bij de opritten van de Rijksweg aan de Hoge Rijndijk zullen betere aanwijzingen komen. Bij wijze van proef is, om aan het bezwaar van de wielrijders in de richting Leiden op de Vrouweweg tegemoet te komen, nu toegestaan rechtdoor te rijden en is het ver bodsbord weggenomen. Van de Citosa is bericht ingeko men, dat de dienst van half 11 uit Leiden in de zomerdienstregeling niet kon worden opgenomen, omdat de 's Molenaarsbrug in Alphen aan den Rijn nog niet voor het verkeer is opengesteld, waardoor de corres pondentie met andere busdiensten niet tot stand kon komen. Hopelijk zal deze dienst voor de winter inge legd worden. De heer Van der Geest informeert naar de verbetering van de bocht op de Miening, waarover de voorzitter geen inlichtingen kan geven. Tenslot te beëindigt de voorzitter de vele mededelingen met te zeggen, dat met de eigenaar De Groot omtrent het Ujdig opleveren tot het bouwrijp ma ken van het bouwterrein onderhan deld is. De eigenlijke agendapunten krijgen met hamerslag hun beslis sing. Dit waren: toekenning duurte- toeslag aan gemeentepersoneel, aan sluiten van de woning van de op zichter G. Vogelaar op het telefoon net, kostende 100, en de wijziging van de bouwverordening betreffende de brievenbussen. De heer Van Vliet verzet zich te gen toepassing van dit artikel voor de bestaande panden met de ironi sche opmerking, dat de P.T.T. de ta rieven verhoogd heeft. De voorzitter spreekt nog over een overgangstijdperk en als de heer Van Vliet zich blijft verzetten, wordt de wijziging zo gesteld, dat zij alleen geldt voor nieuw te bouwen panden. Ook het voorstel tot het aangaan van een geldlening van ƒ63.000 4% wordt stilzwijgend aangenomen. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting. LEIDSCHENDAM GOUDEN KLOOSTERFEEST Morgen (vrijdag) zal het 50 jaar geleden zijn dat de eerw. zuster Ma- mertu (in de wereld mej. P. v. Bohe- men) haar eeuwige geloften aflegde in de congregatie der zusters Fran ciscanessen van Bennebroek. Zuster Mamerta heeft zich in haar kloosterleven o.a. verdienstelijk ge maakt met het geven van naailessen en was daarvoor werkzaam achter eenvolgens te Zoeterwoude, Heems kerk en Amsterdam. Thans geniet zij een welverdiende rust in het rusthuis van de congre gatie „Tienacker" te Wychen. Nadelig saldo van autotocht ouden van dagen. Het comité „Ouden van dagen" heeft in zijn onder voor zitterschap van de heer A. W. Hen drik gehouden vergadering de finan ciële resultaten vastgesteld van de laatste uitgaansdag van de ouden van dagen. De rekening sloot met een nadelig saldo van ongeveer f 60. wat veroorzaakt is door de ditmaal 95 km. langere autotocht van de zeven autobussen. Het comité kan het tekort nog juist uit eigen middelen dekken maar heeft daarbij de verwachting uitge sproken dat de voorstanders van be doelde autotochten zullen trachten het geldelijk verlies schadeloos te stellen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2