Kaagweek 1958 met mooist aantal deelnemers ooit gestart Duitser Fritse gistermiddag eerste In de strijd om Gouden Olympiajol Zuinigheidsral'y voor personenauto's in Brussel gestart Twee knaapjes verdronken De Braassem-Jubileumweek KORTE golf 5)e £iefde van Manen DINSDAG 15 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Twee Nederlanders onder 50 deelnemers Vijftig equipes, waaronder twee Nederlanders, zijn gisteren in Brus sel gestart voor een z.g. zuinigheids- rit voor personenauto's. Het is het begin van een route van niet minder dan 2700 km. door vele streken van West- en Zuid-Europa. Van Brussel naar Nederland en verder via Arden nen, Vogezen, Jura, Alpen en de Ri- vièra naar de Pyreneëen met Biarritz als einddoel. Het is de derde Mobil- gas-zuinigheidsrit voor personenwa gens. De twee landgenoten die aan deze rit meedoen zijn de bekende Maus Gatsonides en de Amsterdammer M. Bijlsma. Beiden hebben meerdere successen op hun naam staan, Gatso nides ojn. de overwinning in de Cal- tex-zuinigheidsrit van Brussel naar Kopenhagen in april van dit jaar. De gemiddelde snelheid bedraagt 4045 km. per uur. Het grootste aantal deelnemers bestaat uit Fran sen met Franse wagens die, wat zui nigheid betreft, een goede naam heb ben. Ook de beide Nederlanders rij den in een Franse auto, Gatsonides in een Citroën en Bijlsma in een Simca. Gelijke kansen. Teneinde grote en kleine wagens zo veel mogelijk gelijke kansen te ge ven hebben de organisatoren een for mule uitgedacht waarin behalve de gebruikte brandstof en de gereden afstand ook het gewicht en de nut tige ruimte van de deelnemende wa gens zijn verwerkt. Over de gehele afstand van 2700 km. kan een week worden gedaan. De eerste etappe ging van Brussel naar Luxemburg, via Rotterdam. Nooit te oud voor de weg terug Vanuit Indonesië is aan boord van de „Sibajak" naar Nederland onder weg, de 103-jarige mevrouw Portier, die niettegenstaande haar hoge leef tijd toch naar Nederland wenste te repatriëren. Aan de valreep te Sura- baja werd ze officieel ontvangen door de gezagvoerder van het schip, kapitein J. C. Flach en door de of ficieren van het schip. De „Sibajak" loopt eerst nog in Djakarta binnen alvorens uit Indonesië te vetrekken. Op 9 augustus a.s. wordt het schip te Rotterdam verwacht. Felle pakhuisbrand te Ijmuiden Zesentwintig mannen van de Vel- sense brandweer hebben van gister middag half zes tot 's avonds half negen met behulp van negen stralen een grote uitslaande brand in het in dustriegebied aan de zuidkant van de vissershaven te IJmuiden bestreden. Het vier verdiepingen hoge pak huis van de fa. M. Gosschalk, waarin duizenden balen lompen en oud papier, honderden autobanden en oud ijzer waren opgeslagen, ging ge heel in vlammen op. De Velsense brandweer kreeg de brandmelding om kwart over vijf en zond onmiddellijk de nevelspuitwa- gen. Toen bleek dat het inmiddels een grote uitslaande brand was ge worden, werden ook de motorspui ten van IJmuiden en Santpoort en de ladderwagen van IJmuiden naar de brand gedirigeerd. De felle zuid westelijke wind wakkerde het vuur aan en reeds om half zeven zakte het dale van het pand in elkaar en vielen ook de zijmuren en de achter muur ineen. Brandweerlieden, die hier met blussingswerk bezig waren konden nauwelijks ontsnappen. Zij slaagden er evenwel in het pand van een oliehandel en een woning die naast" het pakhuis staat te behouden door de muren en het dak nat te houden. De schade wordt op honderddui zend gulden geschat. Een deel van de schade wordt door de verzekering gedekt. Duizenden belangstellenden sloegen de brand, die door de enorme rookontwikkeling van het rubber tot in Beverwijk was te zien, gade. TASJE MET 1500,— STOND IN DE TREIN. Een dame uit Amsterdam, die met vacantie naar Deventer ging, liet in de trein een tasje staan waarin zich haar vacantiegeld bevond ten bedra ge van 1500, Een andere reizigster, een verpleeg ster uit Almelo, heeft zich over het tasje ontfermd en waarschuwde de politie. Korte tijd later werd zij opge beld door de zoon van de Amsterdam se dame, die het adres van de Alme lose van de politie had gekregen. Nog dezelfde avond was de Amster damse weer in het bezit van haar schat en de eerlijke vindster van een goede beloning. Terwijl verkeer voorbij raasde Om 5 uur gistermiddag zijn twee knaapjes uit Amsterdam, de 6-jarige H. van der Hulst en de 5-jarige J. Snel, beiden uit de Jacob van Cam- penstraat, in het water langs de Stad houderskade, ter hoogte van de Hei- nekens brouwerij, verdronken, zon der dat iemand uit het op dit tijd stip zeer drukke verkeer het heeft ge merkt. Een broertje van een der twee slachtoffertjes kwam anderhalf urn- later thuis met de mededeling, dat de twee jongens te water waren ge raakt. Terstond gealarmeerde politie agenten vonden langs de kant van het water het plastic emmertje, dat een van de jongens bij. zich had gehad. Eerst om half acht slaagde men er in de lijkjes op te dreggen. Aange nomen wordt, dat de jongens bij het spelen in het water zijn gevallen. DOOR BUS OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond omstreeks 13.00 uur heeft een bus van de HTM, bestuurd door de 31-jarige chauffeur H. L. H., in de Alexanderstraat te 's-Graven- hage de 24-jarige wielrijdster M. J. J. uit de Assendelftstraat aangere den, waardoor zij kwam te vallen en door het rechterachterwiel werd overreden. Met ernstig inwendig let sel is zij naar het ziekenhuis West einde overgebracht, waar zij des avonds om 9 uur is overleden. VIS STROPERS IN DEN HAAG GEVAT. De Haagse politie heeft zondag morgen de hand kunnen leggen op twee mannen die bezig waren met stropen in een teeltvijver van vis in het Zuiderpark. Toen de mannen een agent zagen naderen namen zij de benen met ach terlating van de reeds gevangen vis. Op waarschuwingsschoten reageerden zij niet. Later konden zij door een mobiele colonne worden gearres teerd. Brand in bouwloods te Deift Opzettelijk aangestoken? Omstreeks zes uur gisteravond is brand ontstaan aan het Westeinde te Delft, in een houten loods van de N. V. Van der Kuil te Leidschendam, die daar huizen bouwt Toen de brandweer arriveerde, stond de loods aan een zijde in lich ter laaie. Het vuur dat naar alle kan ten uitsloeg, werd krachtig aangegre pen en daardoor kon het grootste deel van de loods behouden blijven. In het afgebrande gedeelte bevonden zich diverse gereedschappen, o.a. een cirkelzaag, welke door de vlammen werden vernield. Hoe groot de schade is, kon niet worden vastgesteld, aan gezien wegens de vakantie in de bouwvakken, niemand van het perso neel aanwezig was. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister, doch met de mogelijkheid dat er opzet in het spel is, wordt ernstig rekening ge houden. Kinderen, die nabij de loods had den gespeeld, hebben namelijk ver klaard dat zij een man met een bran dende fakkel naar binnen hadden zien gaan. UITVAART Mgr Dr. F. J. FERON. De begrafenis van mgr dr mag. F. J. Feron, kapittel vicaris van het bis dom Roermond, is vastgesteld op don derdag, 17 *uli. Om tien uur zal het stoffelijk overschot van het seminarie worden afgehaald en naar de kathe draal van Roermond begeleid. Om half elf draagt de emeritus bisschop van Roermond, mgr dr G. Lemmens de pontificale H. Mis van Requiem op, waarna mgr Lemmens in de bis schopskapel de absoute verricht. Het stoffelijk oversch <t van mgr. Feron zal in de bisschopskapel worden bij gezet. BROMFIETSER GEDOOD IN ONOVERZICHTELIJKE BOCHT. Op de Baarsjes te Amsterdam is gisteravond om 8.05 uur de 20-jarige F. van Dee met zijn bromfiets tegen een bestelauto opgereden en tien me ter verder op strat neergevallen. Hij werd met zware hoofdwonden naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij bleek te zijn overle den. Het slachtoffer kwam uit de Sla- tuinenweg gereden en sloeg goed rechts houdend naar rechts de Baars jes op. Precies op dat moment pas seerde de bestelwagen, die uit de te genovergestelde richting naar de Wiegbrug reed, echter een andere, in dezelfde richting rijdende auto. Bij i dit inhalen kwam de bestelauto hele maal op het linkergedeelte van de weg terecht, zodat de bromfietser, tegen de linkervoorzijde van de be stelauto botste. Subsidie sociaal- cultureel werk voor werklozen Staatssecretaris Van Rhijn heeft besloten onder bepaalde voorwaar den, die zeer binnenkort aan de ge meentebesturen zullen worden mede- deeld, opnieuw de mogelijkheid van subsidieverlening voor sociaal-cultu reel werk voor werklozen open te stellen ten behoeve van die gemeen ten, waar de omvang van de werk loosheid dit noodzakelijk en de plaat selijke constellatie dit mogeRjk maakt. Het is de staatssecretaris bekend, dat de werkloosheid in een atntal gemeenten, onder meer in de z.g. ontwikkelingsgebieden, na het ver schijnen van zijn circulaire d.d. 3 de cember 1957 aan de gemeentebestu ren, niet onaanzienlijk is toegenomen, als gevolg waarvan de inhoud dier circulaire niet meer afgestemd ge- acfyt kan worden op de situatie, zo als die thans daardoor is ontstaan. Met name geldt deze constatering voor het aantal werklozen, opgeno men in de sociale voorziening, voor wie immers het sociaal-cultureel werk in het bijzonder bedoeld is. De bovengenoemde circulaire zal met ingang van 1 oktober 1958 wor den ingetrokken, onder bepaalde na dere voorwaarden, zal opnieuw de mogelijkheid van subsidieverlening worden opengesteld. BOERDERIJ UITGEBRAND Gistermiddag is, waarschijnlijk door kortsluiting in de Jacobsladder, waarmee hooi in de berg werd ge bracht, brand uitgebroken in de boerderij van de heer W. Bonestroo te Oosterwolde bij Oldenbroek. Aangewakkerd door de sterke wind, stond de berg spoedig in lichter laaie, waarbij het vuur oversloeg naar twee in de nabijheid gelegen schuren, een woonhuis, nog een hooi berg en een kippenloods. De brandweer van Doornsprijk was het eerst bij het vuur, maar riep de assistenie in van de brandweer van Oldenbroek. Men kon niet verhinderen, dat boerderij en bijgebouwen geheel af brandden. Een nabijgelegen nieuw woonhuis kon behouden worden, zij het met brand- en waterschade. Enige kippen zijn in het vuur omgekomen. Met het nablussen zal nog de gehele nacht gemoeid zijn. De verzekering dekt de schade. KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD GESTEGEN. Volgens een mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de kosten voor het levensonder houd in de periode van 15 mei tot 15 juni met twee punten gestegen. In de periode van 15 april tot 15 mei kon er een daling van twee punten wor den vastgesteld. Op basis van 1951 is 100 steeg het indexcijfer inclusief A.O.W. van 121 tot 123, exclusief A.O.W. van 117 tot 119. Het duurder worden van de aard appelen is de voornaamste oorzaak van deze stijging. Wim van Duyl reeds driemaal winnaar in de Drakenklasse De derde dag van de Braassem zat er Hans v. d. Velde was tenslotte nog naar gisteravond op en we mogen zeggen, dat alles erop wijst, dat deze Jubileum week een succes wordt. Alles gaat gesmeerd: bestuur en wedstrijdcomité doen alles om het de zeilers zoveel mogelijk naar de zin te maken, hetgeen vooral te dan ken is aan het sta. schip, waardoor men nu de banen kan kiezen die het meest geschikt zijn. Een starttoren staat vast, een schip kan men een slag laten draaien. En dat dit gemakkelijk is bleek gisteren, want zowel de start als de finish van alle schepen liggen door in de wind en dan kan men de schepen sturen naar men ze hebben wil. Ook de interne organisatie is uitste kend verzorgd, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de mobilofoonver binding van inforatiepost met startschip en dan kan men de schepen sturen waar van de BB verzorgde mobilofoondienst is tevens een goede practische oefening van de verbindingsdienst, waaruit veel te le ren valt. Over de ochtendwedstrijd in de Olym- piajollen klasse om de Gouden Olym piajol schreven we gisteren reeds. In de middagwedstrijd kwam er een nieuwe buitenlandse deelnemer bij, de Duitser H S. Fritse uit Hamburg. Zijn inschrijving is blijkbaar zoek geraakt, maar natuur lijk zeilde hij mee. En hij won nog ook. Reeds spoedig had hij de leiding en hield deze tot de finish toe. Bob Wil- lems werd nu tweede, C. Visser derde, de Hamburger Siegfried Timm vierde en is W. v. Noordt vijfde. De stevige wind, die vrijwel de gehele dag aanhield en vooral ook in de eerste middaguren de zeilers handen vol werk gaf, was overigens mede oorzaak van interessante strijd in de meeste klassen Niet in de eerste plaats in de Flying Dutchanklasse, want daar waren de gebr Kraan met deze stormachtige wind in hun element. Vanaf de eerste boei joe gen zij door de golven met de vaart van een sneltrein, terwijl het water brui send uiteenspatte vanonder de romp van de Mustang. Zo ging het scheepje gedu rende de gehele wedstrijd met ruime voorsprong aan de kop van het veld van Flyings en de Vliegende Hollanders had den meer dan ooit de kijkers op hun hand. Met zeer grote 'oorsprong eindig den de gebr. Kraan als eersten, D. R. de Kat werd tweede en G. Jongeneel der de, terwijl F. A. Meeuwlssen de vierde plaats bezette. In de Drakenklasse heeft Wim van Duyl deze middag meer strijd moeten leveren dan zondag, maar zijn overwin ning werd er des te mooier om. Nu was het r-. van Wijk, die hem de meeste last veroorzaakte. Boei na boei werd bereikt en het verschil bleef maar heel gering Soms leek het of van Wijk de leiding over zou nemen, maar dan was het weer, of van Duyl weer een spurt inzette, om tenslotte gedecideerd de leiding in han den te nemen om met fraaie voorsprong als eerste te finishen. Voor de derde maal in de drie gezeilde wedstrijden! Van Wijk intussen had nu weer met nieuwe mede dingers te doen gekregen, die hem de tweede plaats betwistten en inderdaad gelukte het W. Klomp de man uit Wou- brugge te passeren, daardoor de tweede plaats veroverend en de derde aan van Wijk latend. Buys werd vierde en de Leidenaar H. W. v. d. Steen vijfde. Even fel bijna was de strijd in de re genboogklasse, waar Cor Kist en Han> v. d. Velde de strijd om de leiding vocn ten, die tenslotte bij de eerste terecht kwam. Daarna mengde zich Hofl »nd Tol van Staveren en v. d. Hulst in de strijd en tenslotte kwam Bakker, die de grote man in deze race zou worden. Het leek wel of hij na de pechwedstrijd van zon dag toen hij de kans op de eerste plaats verspeelde door het breken van zijn mast weer iets goed wilde maken. Hij kwam van de zesde plaats geleide lijk naar voren en toen de schepen kruis rak Jachthaven Groenewold naar de boei Turfschuur te Roelofarendsveen te rugkwamen had Bakker de leiding ver overd om deze niet meer af te staan de tweede plaats doorgedrongen, Kis werd derde, Hofland vierde en Leen de Wit vijfde. De overige klassen. Dat er in verschillende klassen strijd was bleek or' uit het verloop in de 12 M2 Sharpieklasse. Barth Kraan nder- vond ditmaal meer tegenstand dan an ders. En weer waren het Van Staveren en W. Guldemond, die hem het vuur na de schenen legden, zo zelfs, dat t'j zich met em derde plaats tevreden moest stellen. Van Staveren eindigde als eer ste, Wim Guldemond als tweede en dat was de derde maal in deze drie wedstrij den. In de Valkenklasse doet Rolf v. d Baumen ditmaal uitstekend werk. Ge durende de hele wedstrijd had hij de leiding en zo won Lij voor de tweede keer in successie na een derde plaats op de eerste dag. Hij passeerde daarmee het puntentotaal van J. Prins, die deze keer niet in de dagprijzen viel. Kirke- nier kwam op de tweede plaats en strijdt met Prins om de tweede plaats in het algemeen klassement De Finnjollen klasse droeg ditmaal ook al 'n internationaal tintje, want hier was de Duitser Platt van de partij. En hij deed het nog niet slecht ook, want achter Sleeswijk, Gerhards en J. de Boer ein digde hij als vierde. Minder goed bracht R. Schatter het eraf, want zijn „Pier lala" liep op weg naar de Leidse Vaart- boei vol en sloeg om. Hij werd op sleep touw genomen en was dus uit de sluja Beter deed F. Kalff het. Ook zijn boot was volgelopen doch hij stuurde zijn „Haukaropora" rustig de wal in, hooste de boot leeg en hervatte de onderbroken strijd. Natuurlijk zonder direct succes want zijn achterstand was inmiddels veel te groot geworden. In de Vrijheidsklasse bleek C. de Haas 't welletjes te vinden met zijn opgelopen achterstand. Zaterdag was hij derde, gis teren won hij vóór de winnaar van de eerste wedstrijd J. R. Tepe. J. N. Bodegraven won in de 16 M2 klasse, H. J. de Ruyter in de Pampus klasse met Biesot ditmaal op de tweede plaats. T. Amons won voor de tweede maal in de sterntjes, J. C. de Winkel in de Jeugdklasse, terwijl J. M. van Weel dimaal vóór J. W. van Weel in de 12 Voetsjollen won. De uitslagen luiden: Flying Dutchmanklasse: 1. Jac. Kraan, 2. D. R. de Kat, 3. G. A. Jongeneel, 4. F. A. Meeuwlssen. 12 M2 Sharpieklasse: 1. J. van Stave ren, 2. W. Guldemond, 3. B. Kraan, 4. J. vroege. Valkenklasse: 1. E. A. A. Rolf v. d. Baumen, 2. H. Kirkenler, 3. E. J. Hoppe, 4. J. M. Snijders, 5. ir. H. F. Zuider- baan. Drakenklasse: 1. W. P. van Duyl, 2. W. Klomp, 3. G. van Wijk, 4. F. J. Buys, 5. H. W. v. d. Steen. Regenboogklasse: 1. ir. G. A. Bakker, 2. C. v. d. Velde, 3. C. W. Kist, 4. J. Hof land, 5. L. de Wit Finnjollenklasse: 1. H. Sleeswijk, 2. L. Gerhards, 3. J. de Boer, 4. G. Platt, 5. ir. H. Starke. Internationale Olympiajollenklaase (Om de Gouden Olympiajol): 1. H. S. Fritse (Hamburg), 2. B. W. Willems, 3. C. A A. Visser, 4. Siegfried Timm (Ham burg), 5. ir. W. van Noordt. 16 m2 Streepklasse 1. J. N. Bode graven, 2. A. A. Taselaar, 3. Jan Bol, 4. L. van Eenige, 5. J. Nederveen. Idem B: 1. P. den Engelsman, 2. R. Pijlo, 3. W. Möger, 4. M J. van Diem. Vrijheidsklasse A: 1. C. de Haas Jr, 2. J. R. Tepe, 3. J. W. van Beuningen, 4. J. Korswagen, 5. J. R. de Vries. Idem B: 1. Sj. Aarts, 2. C. Wolzak, 3. P. J. Samson, 4. B. van Dunné, 5. Alb. van der Voorden. Pampusklasse: 1. H. J. de Ruyter, 2. G. Biesot Jr., 3. E. A. Labouchère, 4. Dr. M. J. Kingma, 5. J. O. Breedeveld. Sternklasse: 1. T. Amons, 2. J. van der Waal, 3. Peter v. d. Winden, 4. F. Loo- zer, 5. E. Hofkes. Jeugdklasse A: 1. J. C. de Winkel, 2 Jan van Maanen, 3. B. Sauer, 4. M. J. A. Kempkes. 12 Voetsjollenklasse: 1. J. M. de Jong, 2. J. W. van Weel, 3. mej. M. Holtrop. 4. mevr. J. de Vries Lentsch, 5. J. J. van 't Hoogerhuys. Commissaris Koningin in Friesland schreef in N.N. 22 Klasse in Het 11-jarig dochtertje Nellie van de familie Stegehuis te Almelo is gistermiddag in ae Grotestraat op slag gedood bij een verkeersongeluk. Zij fietste naast haar vriendin op het ogenblik dat zij werd ingehaald door een Duitse wagen met aanhang wagen. Zij werd geraakt en viel on- der een der achterwielen. Het grootste aantal deelnemers, ooit in een ^ilwedstrijd in Nederland ge start, zal tijdens de Kaagweek, well van zaterdag 19 t.m. woensdag 23 juni gehou den wordt, elkaar op de Kagerplassen ontmoeten. In de open wedstrijden starten 428 deelnemers (399 in 1957), in de teamwed strijden, 1-mans-, onderlinge dameszeil wedstrijden, toerjachten, motorbootwed- strijdr en waterskiërs st rten 352 <344 in 1957) schepen. Toaal schreven dus voor deze Kaagweek in 780 deelnemers (735 in 1957). Dit houdt in, dat in de ko mende 8 dagen ruim 2900 jachten ge start en gefinished moeten worden. In de Vliegende Hollanderklasse start de heer P. Mulka uit Hamburg, de we reldkampioen in deze klasse. Hij zal 12 van de beste Nederlandse Vliegende Hollanderzeilera als zijn tegenstanders aantreffen, waaronder de gebr. Kraan Als nieuwe klasse is toegevoegd de Noord-Nederlandse 22 m2 klasse, waarin de heer mr. H. P. Linthorst Homan. de Commissaris van le Koningir in de pro vincie Friesland zelf de helmstok van zijn jacht „Duce" zal hanteren. De be langstelling uit he; Noorden is dit jaar zeer groot n.l. 5 schepen in de N.N. 22 m2 klasse, 4 regenboogjachten, welke in de HollandFriesland teamwedstrijden de strijd aanbinden tegen 6 Hollandse re genbogen, 9 16 m2 jachten, waarvan er 5 uitkomen in de Holland—Friesland wedstrijd in de 16 m2 streepklasse; 2. Valkjachten, 1 Vliegende Hollander, 1 Vrijheid en 1 Jeugdboot. Totaal dus 23 jachten uit Groningen en Friesland. Behalve de genoemde teamwedstrijden zullen ook de TandjongPriok De Kaag teamwedstrijden in de Valkenklas se voor de laatste maal gehouden wor den tussen oud-leden var deze geliqui deerde vereniging in Djakarta en Kaag leden. De oudleden van Tandjong- Priok hielden onlangs in de Kaagsociëteit een reünie, waarbij bleek, dat er voor deze wedstrijden zeer veel belangstelling be staat. De CuragaoDe Kaag teamwed strijden in de Pampusklasse gaat tussen 4 leden van de zeilclub „Asiento" in Cu racao tegen 4 Kaagleden. Van de belangrijkste klassen noemen wij nog de Vrijheidsklasse met 72 Jach ten in vier groepen, 19 regenbogen, 23 Valken (in A en B), 59 12-voetsjollen (in B en C), 51 Jeugdboten (A. B en C), 22 Olympiajollen, 14 Finnjollen. WATERPOLO. LGB II—LZC III 2-8. Deze wed strijd begon aardig en met gelijk opgaang spel. Door onbekende oorzaak moest een speler van de LGB het water verlaten, kort daarop maakte LZC het eerste doel punt (0-1). Na de rust bracht M. Prins de stand op 1-1. Toen kwamen de LVC- ers opzetten en maakten doelpunt na doelpunt, zodat het einde kwam met 2-8. LAWNTENNIS. GESLAAGD TENNISTOURNOOI IN VOORSCHOTEN De afgelopen meek heeft op het nog jongt Nassautennispark in Voorschoten het reeds traditionele oarlijkse tour- nooi plaats gehad, waarvan zondag de finales werden gespeeld, de laatste dag helaas onder minder gunstige weersom standigheden. Hoewel de oudere garde zich in het algemeen wist te handhaven, kon worden geconstateerd, dat verschil lende jongere spelers sterk naar voren zij gekomen, wat eer belofte inhoudt voor de plaatselijke tennissport in Voor schoten, temeer van belang daar men voornemens is volgend Jaar in competi tieverband te gaan spelen. In het heren-enkelspel wist de winnaar 1957, Rüttger, ditmaal na een moeilijke strijd tegen een sterk spelende Schouten de nieuwe wisselbeker in de wacht te slepen, bij de dames was dit mevrouw Kooper, die in de finale mevrouw Van der Bunt in twee sets versloeg. De dubbelspelen brachten bij de he ren WolfeVan der Bijl op de eerste plaats, bij de dames waren dit mevrouw De Meyier en mevrouw Hofman. Het heren-invitatie-tournooi werd ge wonnen door Rijmenam, het dubbel door SmitHu Yong. ^0 door L. A. Cunningham 8) Manon begon een beetje verlegen, maar haar altstem klonk helder en kleurig. Zij zong de klacht van het boerenmeisje, dat hopeloos verliefd werd op de oude koster. En toen deze zei dat ze die gekke dingen maar uit haar hoofd moest zetten antwoordde ze: dan ga ik dood. En Marcel zong het antwoord van de koster met zo'n zware, lage stem, dat het buitengewoon grappig klonk: „Alors il faudra t'enterrer, Simone, [o ma Simone. Requiescat in pace, ma petite [mignonne!" („Dan zul je begraven moeten wor den, Simone. Mijn lieveling ruste in vrede". Het was inderdaad grappig, dit liedje dat zij met zijn beiden zongen, dacht Manon. Ik hem vragen en hij mij afwijzen.! Maar was het mogelijk dat iemand stierf van liefde? Liefde moet toch wel iets machtigs zijn, dacht ze. Maar grootmoeder was nog niet voldaan. Zij verlangde nog meer bal laden en rondelen, en ze zongen van Frére Jacques, van les ponts de Paris en van Bonsoir Nigot, met nog een hele boel andere liedjes meer. En altijd sloeg Grand'mère Marthe de maat en zong zij met haar oude stem, die nog altijd vol en krachtig was, mee. Manon zong even vrolijk als haar vader en haar broers. Want zingen zit het volk van Tantramar in het bloed, en het kan, wanneer het dat wil, weer vrolijk en blij worden als kinderen. Maar tenslotte kwam er toch een einde .aan. Marcel Vaubin stond op en zei onbeholpen goedennacht. Ma non bleef daarna nog een tijdje aan de deur staan kijken naar de zilve ren rivier, die daar voortstroomde in de donzige nacht, onder de dekking van een lichte, blauwige dauw-sluier. Van de waterkant klonk het geroep van duizenden nachtvogels, het leek wel of er een vergadering werd ge houden van ondeugende nacht-gees ten. „Waar kijk je naar, Manon?", vroeg Grand'mère Marthe, die naast haar was komen staan. „Waar zou ik naar kijken, Grand' mère?", antwoordde Manon met een wedervraag. Ze moest voorzichtig zijn. „Leven en dood, schoonheid en lelijkheid, dat alles kun je daar bui ten zien, kleintje. Daar zijn vele levensraadselen op te lossen mis schien ook dat van de liefde. Ik zag je vanavond daar ginds heen staren om dat op te lossen is het niet zo?" Manon gaf geen antwoord, en Grand'mère Marthe lachte zachtjes voor zich heen. Zij kneep Manon eens in de wang met haar dorre, oude vin gers. Dan zei ze: „Kom, ma petite, het is wel jammer om naar bed te moeten op zo'n mooie avond; maar je moet maar denken, dat er morgen nóg een dag is". HOOFDSTUK H. Onder de schitterende sterren hemel, die flonkerde alsof het flu weelzachte kleed dat de nacht om de aarde geworpen had bezet was met duizenden diamanten, wandelde Lynn Westcott langzaam over de Grote Dijk in de richting van de lichten van St. Benoit. Uit het donker doemde hier en daar een hooiberg op, die deed den ken aan de schaauw van een of an der voor-historisch monster, dat vroeger het land van Tantramar be woond had. En op andere plekken rezen, in wellicht nog grilliger vor men, de scheefgezakte vormen op van de door de wind en weer geteis terde schuren, waarin ook de nacht uil zijn verblijf gevonden had, die nu en dan op lugubere wijze kraste. De zeewind, zilt en koed, streek langs zijn gezicht en speelde met zijn donker haar. Hij maakte onwille keurig een vergelijking tussen deze frisse atmosfeer en die in de stad, vol stof en hitte, en hü vulde zijn longen nog eens zo diep Aan de rechterzijde liep geruisloos de rivier als een zilveren slang en bracht zijn water naar de Fundy- Golf. Dikwijls stond Lynn stil om rond zich heen te zien, en om goed in zich op te nemen datgene, waarnaar zijn hart en zijn geest altijd onbewust verlangd hadden. In de steden, waar hij gedurende zijn vijf-en-twintig jarig leven gewoond had, had hij zich nooit helemaal thuis gevoeld; altijd was er in hem een soort honger ge bleven naar iets vaags en onbestemds. En dat was dit geweest, wist hij nu. Toch had hij zelf nooit te voren het land van Tantramar gezien. Hij moest dus deze liefde voor het land in zijn bloed gekregen hebben van zijn verre voorvaderen. Hier hadden zij gelopen, onder deze zelfde sterren hemel; zij hadden dezelfde polders en dezelfde rivier gezien, en zij had den dezelfde zeewind geproefd. En zij moesten er wel evenzeer van ge- houden^iebben^l^jii^ Het had hem totaal te pakken. Al de plannen, die hij zo zorgvuldig voor zijn toekomst had gevormd, werden er ineens waardeloos door. Gisteren, neen, deze morgen nog, waren die planden van het uiterste belang geweest; hun vervulling leek zeker. Vier en twintig uur geleden zou het hem onmogelijk hebben ge schenen, dat er aan de levensloop zoals hij die voor zich zag iets kon veranderen. Hij was van plan ge weest om met de zesduizend dollars, die er over waren gebleven na zijn vaders faillissement, en met het geld dat hij zou krijgen van de verkoop van het goed hier na aftrek van de hypotheek, in Montreal voor zichzelf te beginnen. Zo waren de plannen geweest, maar er was nu iets met hem ge beurd. Niet alleen was zijn toekomst een andere richting ingeslagen, maar zijn ideeën waren eveneens totaal veranderd. Hij hield zichzelf voor dat het een kwestie was van sentiment, nu hij ziel. bevond in de streek waarin zijn voorvaderen zo lang geleefd hadden. Zijn gevoel voor dit alles zou wel niet echt zijn. Hij beeldde zich dingen in en hing herinneringen op van zaken, die misschien nooit zo waren geweest als hij dacht. Hoe kan het nu zijn, dat iemand denkt dat hij zijn hele leven verlangd heeft naar iets, wat hij nog geen vier en twintig uur heeft gezien? Hij wandelde nu verder, wendde zijn blik van het landschap af. Hij verliet de dijk en volgde het voet pad dat daar beneden in het donker liep. En toen hoorde hij ineens in de stilte van de avond een stem roepen: „Manon! Manon, kom terug!" Het volgend ogenblik, bij een wen ding van de weg, liep er een meisje tegen hem aan. Hij herkende haar terstond. Eigenlijk was zij geen mo ment uit zy'n onderbewustzijn weg geweest. En hij was er zeker van, dat ook zü hem herkende. Hij hoorde haar hijgen, en hij zag hoe haar ogen groot en angstig bij hem om hulp zochten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7