De Zonnige Voorschoten heeft 13000 inwoners r. Minister Klompé over huisvesting in woonschepen Welke ruimte is toelaatbaar? MinJStaf opende electronisch laboratorium in Oegstgeest Koninklijk paar bij lustrumspel Neomist in „De Engel" dinsdag 15 juli 1958 de leidse courant pagina o *~.~:...s£±ij iHstxi. irtvJZ Gisterochtend heeft de heer C. Hoek, wonende Donklaan 12, de ge boorte van zijn eersteling aan de af deling Bevolking van de gemeente secretarie opgegeven. Daar kreeg hij te horen, dat zijn dochtertje Regina de 13.000ste in woonster van Voorschoten was. De 12.000ste inwoner van Voor schoten is op 14 september 1956 aan gegeven. Voorschoten groeit dus wel zeer snel. Burgemeester C. J. van der Hoe ven heeft gistermiddag aan mevr. A. Hoek—Grootendorst een spaar bankboekje ten name van de zondag geboren Regina overhandigd, daar bij zijn gelukwensen en die van het gemeentebestuur overbrengend. Het is niet de bedoeling van minis ter Klompé de woonschepen onder de woningwet te brengen. Zij geeft er de voorkeur aan in een nieuw, afzon derlijk reglement voor de woonsche pen normen te stellen, die meer in overeenstemming zijn met hetgeen naar de huidige inzichten, zowel maatschappelijk als uit een oogpunt van volkshuisvesting, verantwoord kan worden geacht. Dit deelt de mi nister mede in antwoord op schrifte lijke vragen haar door het Tweede Kamerlid de heer Franssen gesteld over de huisvesting in woonschepen. Ontoelaatbaar? De heer Franssen had aan de mi nister gevraagd of in een woonschip van 50,625 kubieke, meter twaalf per sonen mogen wonen of verblijf heb ben en of zij niet van oordeel was dat op deze wijze ontoelaatbare toestan den op het gebied van de huisvesting worden getolereerd en door een offi ciële instantie gesanctioneerd. Ook had hij gevraagd of zij niet van me ning is, dat het verlenen van een dergelijke officiële vergunning de ge meentebesturen zou kunnen voeren tot de conclusie, dat een verzoek om andere woonruimte, zolang het gezin van de bewoner het in de vergunning genoemde aantal personen niet heeft bereikt, nog wel kan worden aange houden. Mejuffrouw Klompé verwijst bij de beantwoording naar het reglement op woonwagens en woonschepen, waar bij is bepaald, dat het aantal perso nen, dat ten hoogste in de woonwa gen of in het woonschip mag wonen of nachtverblijf hebben als regel niet groter mag zijn dan de gezamenlijke inhoud van de ter bewoning ingerich te vertrekken in kubieke meters, ge deeld door 4, terwijl dan bij de uit komst van deze deling breukdelen naar boven worden afgerond". In het bedoelde woonschip, waar van de gezamenlijke inhoud van de ter bewoning ingerichte vertrekken 50,625 m3 bedraagt, mogen derhalve ingevolge de eerdergenoemde bepa ling dertien personen wonen of nacht verblijf hebben. Indien het onderha vige schip aan alle reglementaire eisen van lengte, breedte, hoogte, scheiding der vertrekken, waterdicht heid, verlichting en verwarming zon der brandgevaar, aanwezigheid van I vluchtgelegenheid, enz. voldeed en ook overigens aan de wettelijke bepa lingen was voldaan, kan de commissa ris der koningin in de provincie de vergunning hebben verleend, zonder dat de minister daarin behoefde te worden gekend. Opgemerkt wordt, dat de wettelijke voorgeschreven vermelding in de ver gunning van het aantal personen, dat ten hoogste in het woonschip mag wonen of nachtverblijf hebben, niet met zich mee brengt, dat ditzelfde aantal daar ook feitelijk verblijft. De minister is van mening, dat de colleges van burgemeester en wet houders bij de vaststelling van de ur gentie van een aanvrage tot in ge bruik nemen van andere woonruimte u'tgaan van een objectievere waar dering van de woonruimte, die de aanvrager ter beschikking staat, bij welke waardering de bedoelde norm, die uitsluitend voor woonwagens en -schepen geldt, geen rol speelt. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) In Arnhem zijn vele boekhandelaren boos In Arnhem zijn vele boekhandela ren boos omdat zij menen door een handigheidje van een van hun colle ga's benadeeld te zijn. Het gaat om een „uniformering" van boeken en andere artikelen die door de leerlingen van de Arnhemse scholen moeten worden gebruikt. Hierdoor ontstonden in het verleden soms moeilijkheden omdat deze in het belang van de uniformiteit dik wijls dubbel moesten worden aange schaft. Een der boekhandelaren heeft hier in aanleiding gevonden met de ver schillende schoolhoofden te gaan pra ten. Hij nam kennis van de wensen en verplichtte zich tot uniforme le vering waarbij hij bovendien nog korting toezegde. En om dat alles zijn de minder handige collega's boos. Een raadslid, tevens lid van de Tweede Kamer, is voor hen nu met een aantal vragen ir> de bres gespron gen. De betrokken wethouder wees op de efficiency die met de unifor miteit wordt bereikt doch beloofde met de raadscommissie voor onder wijs nog eens te praten. Dieven vernielden een van de „Goudse Glazen" Vermoedelijk door twee opgescho ten jongelieden is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in de Sint Janskerk te Gouda. De daders konden slechts drie collectebusjes, die ten bate van de zending in de kerk zijn opgesteld, in de wacht sle pen. Pogingen om ook de grote offer blokken,' die een aanzienlijk bedrag inhielden, te forceren, liepen op niets uit. Bij de inbraak is echter grote schade aangericht aan een van de be roemde gebrandschilderde ramen, die de kerk rijk is. Om toegang tot de kerk te verkrijgen vernielden de daders aan de onderzijde van het glas No. 16 van de Goudse meester Dirk Crabeth, een oppervlakte van 40 bij 40 cm grondig. Dit fraaie raam werd aan de kerk geschonken in het jaar 1556, door de toenmalige dom proost van Utrecht, Cornelis van Mierop. Het stelt de eerste prediking van Jezus bij de Jordaan voor. De schade, die aan dit object van grote cultuur-historische waarde is aange richt kon nog niet precies worden berekend. De Goudse politie heeft de zaak in onderzoek. Op de ronduite tussen Blauwe Hand en St. Jansklooster is gister middag de 32-jarige mevrouw Van Duinen ut Steenwijk, die met haar echtgenoot een zeiltocht maakte, verdronken. De vrouw wilde een bij van zich afslaan, verloor hierbij het evenwicht en raakte te water. De man sprong haar na, maar slaagde er niet in haar weer aan boord te brengen. Een boot uit Steenwijk heeft het stoffelijk overschot later aan boord genomen. Het is naar het Diaconessenziekenhuis te Meppel overgebracht. De ongeveer 160 schilders van het Amsterdamse schildersbedrijf „Trio" N. V., die donderdag in staking wa ren gegaan omdat zij zich niet kon den verenigen met de nieuwe C.A.O. bouwbedrijf,' hebben gisterochtend het werk hervat. De directie deelde desgevraagd mee, dat het personeel thans op dezelfde voorwaarden werkt als voor het uitbreken van de sta king. De schilders werken op sche pen en terreinen in de Amsterdamse haven. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft op dinsdag 15 juli in de Kapel van het Philosophicum te Warmond, de Kruinschering toege diend aan de volgende eerwaarde he ren: P. P. van den Aardweg, J. M. Baas, A. J. M. de Beer, H. A, G. Bol len, Th. J. M. Bosman, H. J. Busker- molen, G. M. Karregat, A. Th. F. Koot, J. J. de Moei, J. M. Overtoom, J. J. Vermeij, J. C. C. M. Wenneker, M. de Wit. Van Nelle bestellen (Adv.) Marine verbiedt „Op den Uitkijk" De jongste editie van het Christe- lijk-cultureel maandblad „Op den uitkijk", is voorzover de oplage verspreid werd op de schepen of in inrichtingen van de koninklijke ma rine op last van hogerhand in be slag genomen. Alle vlootpredikanten werd opdracht gegeven, Ie exempla ren, die reeds waren verspreid, weer terug te halen. Deze maatregel is getroffen op grond van een artikel in het juli-nummer van de hand van de bekende jeugdpredikant, ds. Okke Jager te Almelo. Het stuk, dat getiteld was: „In de onderste ronding van een noodlottige spiraal", werd door een officiële marine-woordvoerder betiteld met „gezagondermijnend". Bovendien vindt de marine het beledigend voor de krijgsmacht in het algemeen en voor de marine in het bijzonder. De landmacht heeft zich tot nu toe van elk commentaar op het besluit van de marine onthouden, hoewel het be wuste artikel zich evenzeer, zo niet méér, tegen het leger richt. Toen dominee Jager ook be kend om zijn gedichtenbundels van het besluit hoorde, was hij zeer verrast. „Dit had ik nooit verwacht", zei hij. „Ik begrijp werkelijk niet, waarom men dit gedaan heeft. De fel ste kritiek, die in het artikel voor komt, is ontleend aan ingezonden stukken, die ik en dat heb ik uit drukkelijk in het artikel vermeld letterlijk overgenomen heb uit Ne derlandse dagbladen." De predikant acht het een raadsel, waarom juist de marine zo fel rea geert. „Ik heb toch niets bijzonders tegen de marine geschreven?" Wellicht heeft één zinsnede de ma rine-autoriten vlam doen vatten. De dominee vergeleek ergens in zijn ar tikel de wervingsmethoden met „zo iets als uit de bezettingstijd: „Hang niet aan je moeders rokken, ga met de Kriegsmarine uit knokken". Van Nelle bestellen (Adv.) Vario-, Pronto- of Prontor SV- sluiters falen nooit en hebben natuurlijk een flitscontact. Terecht zweren in Nederland duizenden foto amateurs bij het mooie, grote 6x9 formaat. Bij Agfa kunt U ook hiervoor terecht. Het Agfa camera- assortiment biedt zowel voordeliger als hoger geprijsde camera's. Vraag brochures Uw fotohandelaar of bil de Agfa Amateur Servicedienst, Postbus 98, Arnhem. Coördinatie werkzaamheden krijgsmachtdelen Reeds f 7.000.000 voor atoomcentrale te Geertruidenberg Naar het Algemeen Dagblad weet te melden heeft de Provinciale Noord- Brabantse Electriciteitsmaatschappij in Den Bosch thans een bedrag van zeven miljoen gulden gereserveerd voor de bouw van een atoomcentrale te Geertruidenberg. Op de balans van 1956 was reeds een bedrag van 3.000.000, voor dat doel uitgetrok ken; over het afgelopen boekjaar is aan deze reserve vier miljoen gulden toegevoegd. Boze Raad verwerpt Koopavond in Arnhem Een boze Raad van Arnhem heeft het voorstel tot het instellen van een koopavond met grote meerderheid verworpen. Deze kwestie, die de Arnhemse ton gen danig in beweging heeft gezet, kreeg een onverkwikkelijk slot bij de behandeling in de vergadering van de gemeenteraad daar een der wet houders van woordbreuk werd be schuldigd. Zelfs de publieke tribune mengde zich in het debat, hetgeen door de burgemeester, die het voorstel met vuur verdedigde, aanleiding gaf de illegale woordvoerder een repriman de te geven. Gistermiddag heeft de minister voor defensie, ir. C. Staf, het labo ratorium voor Electronische Ontwik kelingen der Krijgsmacht (L.E.O.K.) geopend. Het laboratorium is onder gebracht in een nieuw gebouw, gren zende aan het Marine Electronisch Bedrijf te Oegstgeest. Aanwezig waren o.m. de staats secretaris van marine, vice-admiraal bd. H. C. W. Moorman, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice- admiraal H. H. L. Pröpper, de secr.- generaal van het ministerie van ma rine, de heer J. J. Houten, de direc teur-generaal van oorlog, de heer S. D. Duyverman, de directeur mate rieel landmacht, generaal-majoor ir. M. Brinkgreve; de voorzitter van de materieelstand, luitenant-generaal F. H. W. C. J. van Dun; het hoofd bu reau wetenschappelijk onderzoek der Koninklijke Landmacht; brigade-ge neraal ir. C. A. Bijlaard; de plaats vervangend directeur materiaal der Koninklijke Luchtmacht, commodore L. W. Proost; de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff en de voorzitter rijksverdedigingsor ganisatie T.N.O., prof. dr. G. J. Sizoo. Nadat de minister voor defensie en de genodigden door de vlag-officier materieel der Koninklijke Marine, schout bij nacht W. J. Kruys on der wie het laboratorium ressorteert waren ontvangen, verrichtte de minister de openingsplechtigheid. De bewindsman herinnerde er aan, dat het vroegere laboratorium elec tronische ontwikkeling der Kon. Marine zijn werkzaamheden in 1946 begon. De ontwikkeling van de- ra dar en van de vuurleiding van onze vloot is voor een groot deel het werk van dit laboratorium geweest. Het stemt tot voldoening, dat de Kon. Marine in het bijzonder ook wat de radar betreft een zeer goede naam in het buitenland heeft. Coördinatie en samenwerking Het tekort aan wetenschappelijk personeel voor speurwerk en ontwik keling maakte het noodzakelijk dit werk op electronisch gebied zoveel mogelijk te coördineren. Ook kan de militaire ontwikkeling niet als een zuiver nationale zaak - worden be schouwd en zijn nieuwe contacten en samenwerking met de buitenlandse defensiepartners noodzakelijk. De ontwikkeling en keuring van electronische apparatuur voor een der krijgsmachtdelen, bracht zeer nuttige ervaring mede, welke voor gelijksoortige apparatuur voor een der anderen gebruikt kon worden, Van Nelle bestellen een ervaring welke anders in afzon derlijke laboratoria zou moeten wor den verkregen en dus veel meer kos ten met zich mee zou brengen. Uitbreiding noodzakelijk Medio 1955 werd het Laboratorium Electronische Ontwikkeling der Kon. Marine dienstbaar gemaakt voor de drie krijgsmachtdelen. Aangezien de oude behuizing dientengevolge te klein was geworden, werd het nood zakelijk een nieuw gebouw te zetten. De bouwkundige opzet hiervan werd opgedragen aan het Centraal Bouw bureau der Genie en de bouw zelf aan het Ingenieursbur. voor Bouw nijverheid te Oegstgeest. Naar men mij mededeelde, aldus minister Staf, is het resultaat geheel naar de wensen van de toekomstige gebruikers en ook architectonisch acht ik het geslaagd en niet luxueus. Tenslotte sprak de minister de hoop uit, dat in het nieuwe gebouw het personeel de goede tradities zal voortzetten en hooghouden, waarna hij het gebouw opende en ter be schikking stelde van de directeur L.E.O.K., de kapitein ter zee van spe ciale diensten prof. jhr. ir. J. L. W. C. von Weiier. Van Nelle bestellen (Adv.) H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteravond de voorstelling bijgewoond van het openluchtspel „Het staat u vrij", dat ter gelegenheid van het 22e lustrum van het Delftse Studentencorps wordt opgevoerd in de vrijstaat „Mon- te Fictie". Het koninklijk paar arri veerde om negen uur aan de ingang van het openluchttheater. Annette Knap, studente te Leiden, hood na mens de speelsters en spelers de ko ningin een veldboeket aan. Tijdens de pauze van het spel stelde men eni ge vertolkers en vertolksters van het spel aan de koninklijke gasten voor. Na afloop van de opvoering werd het Wilhelmus gespeeld. Om half twaalf vertrokken koningin Juliana en prins Bernhard. Toen mevr. P. Mol te Buuren, haar zeven maanden oude baby, die in een wiegje te slapen lag, wilde helpen, bleek de kleine onder de dekens terechtgekomen te zijn en gestikt. LISSE In september 1943 ging pater Pa- schalis van der Meer, oudste zoon van de fam. E. v. d. Meer aan de J. C. de Haanstraat 4, toen nog Jan ge noemd, als student naar Boxtel. Hij was toen 12 jaar oud. In Boxtel moest hij 6 leerjaren doorlopen. Na deze 6 jaar goed te hebben doorlopen ging bij in 1950 (in 1944 werden de leer lingen van de laagste klassen voor 1 jaar naar huis gestuurd) voor 2 jaar noviciaat naar Halsteren. Vervolgens bracht hij de laatste 5 jaren door in Bergeyk, waar hij op 4 mei 1957 de wijding van het sub-diakonaat ont ving en op 7 oktober in dat zelfde jaar de diakenwijding. De priesterwijding ontving hij reeds op 8 dec. daaraanvolgende. Zondag is dan het tweede hoogte punt van zijn leven en voor zijn fa milie. Om 8.30 uur n.l. zal de neomist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de kerk van de H.H. Engelbe waarders aan de Beekbrug. Zaterdags daarvoor zal hij door zijn medepa rochianen op feestelijke wijze worden ingehaald. Aan de rand van de pa rochie, n.l. op de Elbalaan te Sassen- heim, zal hij worden toegesproken en door diverse verenigingen wor den begroet. In een feestelijke stoet gaat het dan naar de parochiekerk waar de jonge priester om 7.30 uur een kort lof celebreert. Van Nelle bestellen KWARTAAL OVERZICHT AFBETALINGSWEZEN. De staatssecretaris van economische zaken heeft de Tweede Kamer in een brief het periodieke kwartaal overzicht gezonden, betreffende het afbetalings- en volkskredietwezen. In het overzicht trekt de teruggang van de omzet der afbetalingsmaga zijnen in 't eerste kwartaal van 1958 ten opzichte van het eerste kwartaal van 1957 de aandacht: van 84 naar 77. (De basis is Y, resp. 1/12 omzet 1957 is gelijk 100). De teruggang in de omzet van de financieringsmaatschappijen van 92 naar 81 correspondeert vermoedelijk tot op zekere hoogte met de terug gang bij de afbetalingsmagazijnen, aldus het overzicht. De postorderbedrijven en de groot winkelbedrijven daarentegen tonen in het eerste kwartaal 1958 ten op zichte van het eerste kwartaal 1957 een niet onbelangrijke stijging: res pectievelijk van 92 naar 103 en van 81 naar 89. De periode van waarneming is ech ter, aldus het verslag, tekort ge weest om uit het beschikbare cijfer materiaal conclusies te kunnen trekken. Van Nelle bestellen 90 tv 9 Weetx wztxbentdEen opkeblezenbellon volem bunk1 Een bekrompen uitkomt vm een eeoishsche vierkantswortel1 Ou 7Mm wie heeft de reputatie vm een am \0p strut W Voor het ooé mee weldoener te z'in 7 Wie stut bekend its LI m de mensen u '2e moes devrien- /Wv e^^delukheid zelve? ten ie thuis eens bezn nen' Nors. verwund'u/oers, een zeurpieten pruttel eer!!

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6