Ziekenfondsen willen medische studenten steunen Koopjes-belust Nederland viel vanmorgen met deur in huis De „nachtwacht" komt altijd aan zn trekken Stormachtig vissersavontuur liep nog goed af „Tour der Verenigde Naties' finantieel vlot DINSDAG 15 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ITET IS WEER ZOVERVan- morgen zijn overal in den lande om negen uur de deuren van win kels en magazijnen opengegaan voor de start van de rage, die officieel seizoen-opruiming heet, maar door gaans zijn de gemoederen van de on telbare kooplustigen al opgezweept door meer geanimeerde slogans als: „prij zen-slag", „tour de force" of „ra dicale prijsverlaging". „Zomer-ver koop" spreekt niet zo zeer tot de ver beelding van ons, fortuinjagers, want het is opvallend zoveel aanvallen er op bepaald winterse artikelen worden gedaan. De voerder van de aankondiging „traditie-verkoop" doet het waardi ger, met een glimpje ironie zelfs. Het halfjaarlijks bevredigen van de zucht tot koopjes halen, voor een dubbeltje op de eerste rij zitten, zit ons in het bloed. Het is een traditie geworden, een vastgevreten, maar niet zo eervolle. Wij zijn op dit punt schaamteloos geworden. Maar schaamteloos of niet, het hoogfeest van de uitverkoop is weer ingezet. Het is gisteravond al begon nen met de grote parade door de stra ten. Over het algemeen zag men geen rustig kijkende mensen; het was meer een geagiteerde verkenning van eta lages. Dikwijls stapte er iemand van zijn fiets, wierp enkele nerveuze blikken door het kijkvenster, stapte haastig weer op en zette de inspec tie enkele percelen verder voort. TR VIEL VOOR DE AANDACH- TIGE toeschouwer op dit nach telijk front weer van alles mee te maken. Op verschillende punten werden uitgebreide openbare dis cussies gevoerd over de Drijspolitiek. De meningen bleken nogal ver deeld te zijn. Wij zagen dikwijls be wonderende en verbaasde lieden, die Wat mannen aan fanatieke vrouwen te danken hebben in alle oprechtheid zich luidkeels af vroegen hoe het bestond: „Kom daar anders eens omMaar er wa ren ook die zwartgallig opmerkten, dat „het allemaal zelfs duurder was geworden". Dat laatste konden wij ons werke lijk niet voorstellen en dat konden trouwens ook niet de dames, die al om negen uur in sommige winkelpor tieken hadden postgevat, met keu kenkrukjes en gelaten glimlachloze gezichten. Er omheen stonden men sen, die hun aandacht verdeelden tus sen weelderige matrassen van negen gulden en iets beschadigde lakens van tachtig cent en dan weer met open mond keken naar die paar alles- durvende vrouwen, die inverstoor- baar bleven af en toe een enkel woord met elkaar wisselend (maar nooit over de uitverkoop, dat is ta boe op zo'n twaalfurige wacht), maar verder starend over de hoofden van de toeschouwers heen in de holle nacht, die wel héél erg hol moet zijn geweest in zo'n portiek, op een hoekje in de tocht. IETS VAN DIT VROUWELIJK FA- NATISME kunnen wij ons wel voorstellen. Een springveren matras van even meer dan een tientje kan niet blijven liggen, zelfs al heb je geen behoefte aan een springverende legerstede. Bijzondere blikvangers waren ook de wollen dekens voor minder dan de helft van de prijs en een respectabel tafelkleed lag te lon ken voor twee gulden tachtig, klaar om weggegrist te worden. Ook kar petten komen aardig mee in de spot prijzen-wedloop. Het dessin neemt men vaak op de koop toe, alleen de prijs is aantrekkelijk. En de winke liers maar aandringen: alles móét weg. Deze weken is er een massaal af- zc eid der winkeldochters van hun bazenOm negen uur vanmorgen klikten de sloten en viel een bege rig Nederlands volk met de deur in huis. President van Israël op Schiphol ontvangen De „Bristol Britannia" van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", aan boord waarvan zich de pre sident van Israël Jitzchak Ben Zwi bevond, vloog reeds bijna een um bo ven Nederland, alvorens gezag voerder Zvi Töhar toestemming kreeg om te landen. Het toestel was name lijk op de afstand tussen Tel Aviv en Amsterdam over 3700 km aanzien lijk op het tijdschema ingelopen en aangezien men de speciale ontvangst, welke de Nederlandse autoriteiten de Israëlische president en diens echtgenote, de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse za ken van Israël, dr Walter Eytam, en de aide-de-camp Joseph Camel zou bereiden, zoveel mogelijk zonder sto ringen wilde laten verlopen, moest de „fluisterende reus" bijna een urn er gens boven Nederland blijven cir kelen. De hoge Israëlische gasten werden op het platform begroet door de opperceremoniemeester van het koninklijk huis, vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen, door mi- nister-president dr W. Drees en ctoor jhr mr W. E. van Panhuys, chef der directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken. Een aantal manschappen van de ko ninklijke marechaussee, die ge woonlijk op de luchthaven dienst doen, was in groot tenue aangetre den. Na de begroeting door de Neder landse autoriteiten wandelde de 73- jarige president naar een groep van 60 Joodse jongeren v. Nederland, die met de rood-wit-blauwe vlag en de Israëlische vlag voor de ontvangst op het veld waren opgesteld. Na gezang werd in het Hebreeuws een lofzegging gedaan voor de pre sident door een der meisjes namens de Joodse jeugd van Nederland. Aan mevrouw Rachel Ben Zwi werden bloemen aangeboden. In de ICA-hal werden vervolgens talrijke vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap en organisaties aan het presidentiële gezelschap voorgesteld. Aan het slot van deze ongedwongen ontvangst stond presi dent Ben Zwi de pers in het He breeuws te woord. Hij verklaarde verheugd te zijn het gastvrije Neder land te bezoeken, waarmede de vriendschapsbanden zo hartelijk zijn. De korte reis in het vliegtuig van „El Al" heeft bewezen, aldus presi dent Ben Zwi, dat er geen werkelij ke scheiding bestaat in de lucht en overzee tussen Israël en Nederland. Hij sprak het vertrouwen uit, dat het Geen terug betalingsplicht Op de algemene vergadering van de centrale bond van onderling be heerde ziekenfondsen, die woensdag a.s. te Utrecht wordt gehouden, zal een voorstel van het bondsbestuur aan de orde komen betreffende de in stelling van een studiefonds bestemd voor het verlenen van geldelijke steun aan studerenden voor arts, tand arts of apotheker aan een Nederland se universiteit. De daartoe benodigde middelen zullen door de ledenziekenfondsen van de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen worden bij eengebracht. In de toelichting van zijn voorstel (Advertentie) korte verblijf in Nederland ertoe zou bijdragen de gevoelens van vriend schap en goede verstandhouding tus sen de beide volkeren te verstevigen. Gistermiddag is op Schiphol aange komen de president van Israël, de heer Ben Zwi, vergezeld van zijn echtgenote. Foto: voorgr. links de ambassadeur van Israël in Nederland H. A. Sidor, daarnaast mevr. Zwi en president Ben Zwi. zegt het bestuur van de centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen, dat het aantal studenten in de tandheelkunde en in de farma cie niet groot genoeg is, om het te kort aan tandartsen en apothekers te doen verdwijnen. Een van de oorzaken van dit te kort is, volgens het bestuur, gelegen in de hoge studiekosten. Het bondsbestuur stelt zich voor, dat de middelen, voor dit doel beno digd, worden bijeengebracht door de fondsen in de vorm van een extra- bijdrage van 0.5 ct. per ziel per jaar. Van de reflectanten kan worden geëist, dat eefst wordt gepoogd een rijksbeurs te verwerven. Een CBOZ- studietoelage zal worden verleend zonder terugbetalingsplicht van de ontvanger daarvan. Het bondsbestuur meent echter, dat het denkbaar is, dat bij de verstrek king de ontvanger er op zal worden gewezen, dat gehele of gedeelte- Gjke terugbetaling andere gegadigden ten goede zal komen. PLECHTIGE UITZENDING VAN MISSIONARISSEN Op zondag 27 juli a.s. organiseert de Pauselijke Priester Missiebond voor de tweede maal een Nationale Uitzendingsplechtigheid van missio narissen. in de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem. Aan deze plechtigheid, welke zal gecelebreerd worden door de bis schop van Haarlem, mgr J. P. Hui- bers, zullen honderden missionaris sen deelnemen, priesters en broeders, zusters zowel als leken-missionaris- sen. Tijdens de plechtigheid, welke om half drie aanvangt, zal mgr Huibers de predikatie houden, waarna de uit zending van de missionarissen en de zegening en uitreiking der missie- kruisen zal plaats vinden, gevolgd door een kort lof. Dit kerkelijk afscheid, hetwelk vorig jaar zo'n diepe indruk heeft nagelaten bij missionarissen en ove rige aanwezigen, zal ook deze keer in het programma van de K.R.O. worden uitgezonden. Maandagavond hebben HJVÏ. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in Delft een lustrumspel bijgewoond, dat werd opgevoerd door Delftse studenten. Foto: Na de 6e scène van het lustrumspel werd o.a. D. Frieling, die de rol van Derk van Delft, keurmeester, speelde, voorge steld aan H.M. de Koningin. 24 uur tussen de elementen Zondagmiddag werden bij de Moer dijk in de Biesbos drie bootjes met Nederlandse en Belgische vissers ver rast door de plotseling opstekende storm. Zij waren 's morgens uitge varen en de gehele zondag en de daarop volgende nacht had men niets meer van hen vernomen. Pas vier uur 's nachts werd de po litie het eerst gealarmeerd door de vrouw van een van de Nederlanders. Niet lang daarna kwamen ook de echtgenoten van de overige vissers bij de politie. In de vroege morgenuren trof men midden op het klotsende water het stuurloos ronddobberend bootje van twee Nederlanders de Bredanaars Krijgt Den Haag uitkijktoren van 104 meter 1 In Den Haag bestaan omhoogstre- vende plannen voor de bouw van een 104 meter hoge uitkijktoren, te bou wen nabij Madurodam aan de Ka- naalweg. De plannen zijn al bij het gemeentebestuur ingediend. Op een hoogte van 90 meter zouden twee restaurants en een café komen. Het geheel wordt bekroond door een te levisiezender, die de totale hoogte van het bouwsel op 150 meter zal brengen. Er bestaat veel belargstelling voor dit miljoenenproject, waarvoor men het benodigde kapitaal hoopt te vin den. In de uitkijktoren zullen twee liften komen die de bezoeker zullen brengen naar het uitzichtterras op '100 meter. Onder de toren is een gro te parkeergarage geprojecteerd. Het idee van de uitkijktoren is geleverd door een dergelijk gevaarte in Stutt gart welk een groot succes is gewor den. Heeren en Wagtmans (een broer van Woutje) aan. Zij werden veilig aan wal gebracht. Twee andere inwoners van Breda, de gebr. Van Nunen, hadden in het tweede bootje een veel angstiger avontuur. Zij werden ^>as maandag morgen om elf uur langs de Moer- dijkbrug in veiligheid gebracht. De twee Belgen kwamen daar rond half twee opdagen; zij waren door een vrachtschip opgepikt. Volgens mededelingen van de Utrechtse sterrenwacht zal de vuur pijl in Nederland voorlopig onzicht baar zijn. Op dinsdag 15 juli zal de kunst maan te zien zijn om 22.27 uur M.E.T. in het noord-westen op een hoogte van 39 graden, gaande van west naar noord. R.K. MULO examens te Leiden Voor het eindexamen MULO, uit gaande van de stichting „Het R.K. MULO-examen". slaagden gisteren te Leiden: C. Peters; C. Epping x; W. Jans- sens x; J. Weterings x; C. Moer kerk x; M. de Vré. H. van Buul; R. de Groot; W. Hensen; J. Winters P. Remmerswaal; G. v. d. Sluijs x; P. Wenting x; H. Zwartjes; C. Alke made x; J. Brama; A. v. d. Geest x; E. Hoenderop x; G. Koomen x; M. Nieuwenhuysen X; C. Pannebakker X; M. Prins; W. v. d. Geest x; N. Goerres x; J. de Graaff; I. van Ha ver; P. v. d. Heiligenberg x; J. van Houten x; H. van Berge Henegou wen; C. v. Goozen x; E. v. Hofwe gen x; H. de Jeu x; C. Strik (deed alleen Natuurk.). Afgewezen: 11. De candidaten, achter wier naam een kruisje staat, slaagden tevens voor het Middenstandsdiploma. Twee Leidse ploegen aan de start Maandag 21 juli gaat in Arnhem voor de tweede maal de „Tour der Verenigde Naties" van start voor een twaalfdaagse tour- en wedstrijdtocht door Nederland. Even dreigde de finantiële basis voor deze tour erg wankel te worden. Maar sinds vrijdagavond loopt „Ome Joop" (Legerstee), de organisator van deze tour, weer met een zonnig gezicht, rond. Ook voor de 120 jon gens, die aan deze tocht deelnemen, is het 'n opluchting te weten, dat alles nu in kannen en kruiken is. Slechts in één etappe-plaats, en dat is juist de Sleutelstad, is nog niet de aankomstplek en het onderdak, waar de jongens zullen slapen, bekend. Daar komt Ome Joop deze week nog voor naar Leiden. Mocht er in eerste instantie één ploeg van zes jongens uit Leiden en omgeving mede, de laatste week is hier een tweede ploeg bijgekomen. Zodoende komt Leiden wel heel sterk in deze tour voor de dag. De twee ploegen bestaan uit de volgende jongens: Leiden I: Nol Kloosterman, Wim v. d. Zeijden, Simon Westbroek, Eric Faber, Wim Zaalberg en Henk Schuchhard. Leiden II: Koos v. Weizen, Fred Leemans, Ferd. Hooites, Frans Redel, Kees Janmaat en Mees Mosseveld. Deze „Tour der Ver. Naties" is hoofdzakelijk een tour-tocht. De jon gens fietsen iedere dag 80 km. Tij dens deze tocht wordt er op daartoe geëigende plaatsen een sprint van 2 3 km gereden. De daarin gemaakte tijden beslissen als in de Tour de France over het dragen van de gele trui. Op dit onderdeel zullen de Leidse ploegen die enige ervaring hebben wel een hartig woordje mee pra ten. Ploeg I wordt aangevoerd door Nol Kloosterman, die dit jaar de Leidse Jeugd Tour won. Wim v. d. Zeijden en W. Zaalberg maakten deel uit van de zegevierende Levendaal- ploeg. Simon Westbroek en Eric Faber zijn al twee jaar kopstukken in de ploeg van Plan-Noord. Voorts was Henk Schuchhard vorig jaar de bestem an van de Oranje I^ploeg. Ploeg II heeft als aanvoerder Koos v. Weizen. Hij is lid van de Hoge Morsweg-ploeg die tot drie maal toe de wisselbeker van het A-klassement wonnen. Fred Leemans was dit jaar 2e prijswinnaar var het B-klassemen Fred Hooites behoort ook tot de Plan-Noord-rijders, die dit jaar het B-ploegenklassement wonnen. Ook Kees Janmaat kwam dit jaar uit en de „Leidse Jeugd-tour" in de poeg van Zoeterwoude. Mees Mosseveld is in Sassenheim een van de matadoren in de „Ronde van Sassenheim". Frans Redel heeft zich nog niet laten zien in wedstrij den, maar heeft ook grote plannen. De Groene Trui wordt in de „Tour der Ver. Naties" door een punten klassement bepaald. Behulpzaamheid, fietsonderhoud, handigheid, ordelijk rijden en dergelijke hoedanigheden worden ooor de leiding in punten gewaardeerd. Of de Leidenaars ook hierin mee zullen doen? De geest in de ploegen is voortreffelijk en zij zijn vol enthousiasme. Dit kon ook voor de Groene Trui wel eens goede kans geven. Wij hopen, dat als de „Tour der Ve~ Ne tie?" donderdag 24 juli in Lei den komt, dat dan één of twee truien door stadgenoten gedragen worden Van een en ander hopen wij u de voige*-de veertien oagen nog verslag te kunnen geven. Nog een onderdeel voor de Leidse ploegen moet geregeld worden n.l. de reis naar Arnhem. Hiervoor wordt nog een goedkope gelegenheid ge zocht. Bisschopswijding mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard De bisschopswijding van mgr. dr. J. A. F. van Dodewaard die op 5 juli j.L in kennis werd gesteld van zijn benoeming tot bischop-coadju- tor van Haarlem, is vastgesteld op dinsdag, 9 september. De H. Stoel moet zijn toestem ming nog aan deze datum geven, om dat volgens kerkelijk voorschrift een bisschopswijding dient te geschieden op het feest van een der 12 aposte len. In september zou dat op de 21ste geweest zijn, de feestdag van St. Mat- theus, apostel en Evangelist. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal zijn coadjutor de bisschopswijding toedienen in de Haarlemse kathe draal. EERSTE OPENBAAR OPTREDEN ALMA MATER-KINDERKOOR. Donderdagavond 16 juli a.s. om half acht, zal het Alma Mater-kin derkoor in de Romanuszaal aan de Mare (achter de Hartebrugkerk) voor het eerst openbaar optreden. Het belooft volgens het bestuur een avond te worden zonder enige pre tentie, een soort openbare les, om ouders en belangstellenden te laten horen wat er in één jaar bereikt is in beschaafd zingen, ritmiek, toon- treffen enz. Toegangskaarten te gen een zeer luttel bedrag ter dek king van de kosten zijn vanaf 7 uur aan de zaal verkrijgbaar. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze niéuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 1© en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. j SPOETNIK IN ZICHT! Naar aanleiding van het kranten bericht, dat zaterdagavond de Spoet nik boven Nederland zichtbaar zou zijn, hadden zich op de balkons en platte daken van woningen aan de Morslaan te Leiden verschillende be woners opgesteld, die het passeren van het fenomeen wilden zien. Hun wachten werd om enige mi nuten vóór half elf beloond. Gedu rende een paar minuten werd de kunstmaan duidelijk zichtbaar. De lichtbol, die de grootte had van de maan trok zijn baantje zo nu en dan verduisterd door wolkenbanken evenwijdig aan de spoorlijn Den HaagLeiden, dus ongeveer van zuidwest naar noordoost. Ingezonden door J. ERADUS, Morslaan 8, Leiden. IIET BIER BLIJFT BEST. Zaterdagavond vond op de Haag- wpg hoek Genestetstraat een auto ongeluk plaats dat wonder boven wonder goed afliep. Een nestel wa gen, komende uit de richting Den Haag, moest remmen op de Genestet straat. Door het remmen slipte hij door, waardoor de wagen, die waar schijnlijk met het warme weer trek in een biertje had, het trottoir cp schoof, een verkeerspaal ramde en daarna door het hek reed en een me ter voor de ingang van het café tol stilstand kwam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. wagen liep aan een kant zware be schadiging op. Ingezonden door: J. G. TE LEIDEN.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5