Darrigade boekte zaterdag zijn vierde étappe-zege in de Tour Gaul wint tijdrace op de Ventoux Verbitterde strijd tegen ontmoediging Piet de Jongh streed zware strijd 3e in 't algemeen klassement CltCeüefo ap, SkUnüoxat DE MAANDAG 14 JULI 1958 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 7 Ov karavaan in Nimes het gevoel dat zij de gehele dag voor niets door de dorre woestenij van de Cevennes had gereden. De vierde étappezege van An dré Darrigade, die natuurlijk de snelste was van het kopgroepje van twaalf, had in het klassement geen enkele belang rijke wijziging gebracht. Alleen Darri gade zelf klom een aantal plaatsen en ook de Belg Hoevenaers en de Span jaard Botella, die eveneens tot de kop groep behoorden, verbeterden hun po sities aanmerkelijk. Maar voor de favo rieten voor de eindzege, voor mannen als Geminiani, Fav.ero, Gaul, Brankart, Bobet, Anquetil veranderde niets. Zij hielden zich met de zware tijdrit van de Ventoux in het vooruitzicht kalm op de achtergrond en zij hebben zich bepaald tot fietsen en waakzaam zijn. Waakzaam, dat niemand van de be langrijke concurrenten het in zijn hoofd zou krijgen iets geks uit te halen op de smalle wegen door het rotsachtige land schap van de col Du Vent en de col De Rogues. Zij hebben met een glim lach de verwachte aanvallen van Fede- rico Bahamontes om de twee bergprij zen en de daaraan verbonden punten zien komen en toegelaten en zij hebben niet gereageerd toen Darrigade de ach tervolging begon en eerst Hoevenaers en later Botella met hem meegingen, EEN LIEVE SOM \VERIGENS zal de Franse nationale ploeg niet het gevoel van een ver loren dag hebben gehad. Darrigade won, Groussard werd tweede en met Sta- blinski als derde man in de groep vluch telingen, die met bijna 5 minuten voor sprong op het peloton binnenkwam, werd voor de zoveelste maal het dag- ploegenklassement gewonnen. Dat lever de met de dagrente voor het algemeen ploegenklassement het lieve sommetje van 600.000 franken op. Bepaald geen kleinigheid! Weer heeft Bahamontes zijn klimmers kwaliteiten getoond. Op beide voor de derde categorie tellende Cevennes-top- pen zorgde hij precies zoveel voorsprong op zijn dapper meeklimmende metgezel Jean Dotto te hebben, dat hij ook op deze dag honderd procent winst voor de grote bergprijs behaalde. Ondanks de lijdzaamheid van de hoofdmacht met de cracks, ondanks de eenzijdigheid van de strijd op de cols en ondanks de hitte is het toch een levendige étappe gewor den, de zeventiende rit van Beziers naar Nimes over 189 stoffige kilometers. Le vendig en voor sommige renners verre van gemakkelijk. FATAAL OGENBLIK PIET DE JONGH bijvoorbeeld had een moeilijke dag. Hij voelde zich na alle narigheid van vrijdag veel beter toen hij aan de start verscheen, maar in de eerste 50 kilometer heeft hij toch nog zo zwaar zitten stampen, dat hij juist op het fatale ogenblik een achterstand opliep. Bij de beklimming van de col Du Vent raakte hij los van de rest en in de afdaling kwam hij juist zoveel tekort, dat hij de aansluiting vlak voor de beklimming van de stijle col de Ro- ques miste hy alleen omhoog moest. Hij reed vier eveneens teruggevallen Italia nen van zijn wiel en begon, zich steeds beter voelend, dan ook in een steeds betere cadans de aanval op de mannen voor hem. Het werd een moedige, maar vergeefse strijd. Steeds zag hij het peloton vlak voor zich, soms was de grote groep op nog geen honderd meter afstand, maar het was als bij een fata morgana. Dat dichtbij zijn was slechts schijn, want altijd scheidde dan nog enkele lange lussen in de zich omhoog slingerende weg het peloton van de Nederlander. De Jongh haalde in zijn solo enkele Zwit sers in en gezamenlijk zijn zy daarna doorgegaan. Maar de inspanning had de krachten gesloopt en zienderogen groei de de achterstand tot deze tenslotte ruim 13 minuten bedroeg PIET VAN EST WEER ANIMATOR •EER WAS PIET VAN EST een der renners, die in de eerste fase de animator was van enkele aanvallen. Sa men met een aantal Fransen bepaalde hij het tempo, maar geen van zijn po gingen werd met succes bekroond en W De 18e étappe van de Tour, de tydrit op de Mont Ventoux, is gewonnen door Charly Gaul van de Nelux-ploeg in de tijd van 1.02.09. Hier zien we hem over de finishlijn gaan. Na-oorlogs record geëvenaard MET zijn vierde zege evenaarde André Darrigade het na-oor- logse record. Recordhouder was de „dolle" Elzasser Roger Hassenfor- der, die in 1956 vier ritten won en het toeval wilde, dat Hassen geen contract voor deze ronde zaterdag in Nimes bij de finish was. „Gaan die gladiolen je nu niet ver velen?" vroeg hij, vrolijk lachend, toen hij met uitgestoken handen op Darrigade toestapte om hem te fe liciteren. „Ach neen", kwam het antwoord, „ik weet immers, dat zij symbolisch een bedrag van 200.000 franks vertegenwoordigen, en daar voor wil ik elke dag wel dezelfde bloemen hebben...." En toen kwamen de fotografen weer. Hassen moest „clownesk" met een triest gezicht over de bloemen strijken, André plukt voor Hassens vrouw een gladiool uit het reeds verfomfaaide boeket. En vervolgens zeiden beiden bars „non", tegen de fotografen „neen, nu niet meer er was al genoeg voor de publici teit gedaan DE AANVAL VRIJWEL onmiddellijk na de afdaling kwam de aanval van Darrigade, Stablinski, Chaussabel en Busto. Met grote snelheid vertrok dit viertal uit het peloton en even later ging de Belg Hoe venaers er achter aan. Bij St. Hippolyte du Fort (52 km. van de finish) was de voorsprong van het tweetal aan kop nog slechts 2 minuten en toen gaven Baha montes en Dotto zich gewonnen. Zij wachtten op het groepje Darrigade. Nu ging een zestal renners de vluchtelingen achterna. Het waren Morvan, Andres- den, Groussard. Rolland, Botella en de Belg Luyten. Tussen Guissac en Vic-le- Fesq, op ongeveer 30 km. voor Nimes, was de aansluiting een feit en toen lagen dus dertien man op kop, van wie vier renners uit de Zuid Centrale ploeg van Geminiani en drie Franse nationalen. Het peloton had zijn tempo intussen ver- t traagd en het werd duidelijk, dat een zo kon Bahamontes zonder achterstand vierde étappe-overwinning van Darri- zijn eerste klim op de zondoorstoofde hellingen van de col du Vent beginnen. Dotto ging met hem mee. Deze soepel rijdende assistent van Rafael Geminiani bleef tot vlak voor de streep naast de Spanjaard. Met 3 seconden achterstand ging hij over de top, daarna volgden op 1 min. 28 sec. Darrigade, Adriaenssens, Favero, Bobet, Reitz, Graeser, Brankart, Charlie Gaul, Gerrit Voorting en vervol gens de rest van het peloton. Van de Nederlanders hadden Piet v. Est (lekke band) en de maar steeds niet goed draaiende Jaap Kersten op dat moment al een achterstand van 2 min. 15 sec. gade aanstaande was, wanneer althans niets bijzonders gebeurde. Alleen Rik Luyten werd door de pechduivel van zijn fiets getrokken. Hij moest een nieuw wiel monteren en dat wiel bleek tot overmaat van ramp twee ondeugdelijke pionnen te hebben, zodat de Belg geen kans kreeg zijn positie in de kopgroep te heroveren. Darrigade bleef echter voor alle narigheid gespaard en terwijl Groussard voor alle eventuele belagers afsloot, flitste de blonde meester op de sprint wederom als eerste over de eind streep. Frankrijk Nationaal had zijn kracht weer eens getoond. Dagploegenklassement voor de Nelux WIM VAN EST TOCH ZESDE Meegedeeld wordt, dat wijzigingen zijn aangebracht in het klassement van de étappe ToulouseBeziers. Wim v. Est, die als zesde over de streep was ge gaan, maar later werd gedeklasseerd, is wederom zesde geplaatst. Padovan is zevende, Nencini achtste, Tüller negen de en Piet van Est tiende. We zien hier onze landgenoot Blankenstein over de finish gaan van de 800 meter, die hij in 1.51.8 afleg de. Tweede werd H. Heida. Twee deelnemers aan de Jubileum Braassemweek, die gisteren ondanks de harde wind toch aan de wedstrijden deel namen. De Regenbogen nr 76, „Coppel- stock" met J. H. C. Sleverts vaart hier al met 't gescheurd zeil aan de gaffel. De andere boot is de „Kikker" met F. P. Bos. Tour 1958 krijgt de climax, waarop alle voorbereidingen gericht zijn ge weest. Hoog op de flanken van de Mont Ventoux, de vervaarlijke, woeste Pro- vengaalse bergreus met een gemiddeld stijgingspercentage van bijna 10 procent, heeft het paradepaardje Charly Gaul gisteren namelijk de triomf behaald, die hem was toegedacht. Vijf minuten liep de slanke Luxemburger in de weliswaar korte, maar uiterst slopende rit over 21,5 km. (hoogteverschil 1600 meter uit op zijn concurrenten Planckaert en Jacques Anquetil, 6 minuten op Louison Bobet, terwijl hij voorts zijn achterstand op Rafael Geminiani tot ruim 3»/i min. terugbracht, de tijdbonificatie voor de eerste plaats meegerekend. En straks, over enkele dagen, zal waarschijnlijk blijken, dat Gauls voorspelling „op de Ventoux win ik de Tour" geen grootspraak is geweest. De kopman van de „Gaullandais", de naam die Goddet onlangs aan de Nelux-équipe gaf, is nog nooit zo dicht bij de eindzege geweest als nu. De tijdrit op deze berg van de eerste categorie heeft uiteraard de algemene rangschikking sterk gewijzigd. De dap pere Italiaan Vito Favero, die zijn gele trui tijdens de drie voorgaande étappes hardnekkig heeft verdedigd, kon zich te gen het geweld der groten niet hand haven: het gevolg is, dat veteraan Ra fael Geminiani vandaag, op Frankrijks nationale feestdag Quatorze Juillet, in het ere-tricot rijdt. Behalve Favero vie len ook Bottella, het schriele manneke Bauvin, André Darrigade en Gastone Nencini weer iets verder terug. Kortom: alles geschiedde, waarop Goddet gehoopt had, toen hij het route-schema ontwierp. En omdat ook de recette ruim tien miljoen franken de verwachtingen sterk overtrof, is het geen wonder, dat de tour-baas zondagavond zijn vermoei de medewerkers op champagne trac- teerde. WOESTE SCHOONHEID ,E MONT VENTOUX is voor de toch reeds zwaar beproefde renners de verschrikkelijkste krachtproef van deze ronde geworden. Slechts 22 kilometer was het parkoers, 22 kilometer door een flora vol woeste schoonheid van het pit toreske plaatsje Bedoin naar het weer kundig observatorium op de top, ver boven de boomgrens. Maar het korte ritje vergde zó onvoorstelbaar veel, dat zelfs Charly Gaul geen hoger moyenne dan ruim 20 km. per uur kon bereiken. Hoeveel van de renners werd geëist in deze afmattende étappe tegen het hor loge en hoe groot de uitwerking van de brandende zonneschijn is geweest, zal overigens pas vandaag of morgen duide lijk worden, in de Alpen. ALS EEN NERVEUS RENPAARDJE CHARLY GAUL BESEFTE, wat van hem werd verlangd. Nors, prikkel baar en nerveus als een raspaardje was hij aan de start verschenen, met zijn onafscheidelijke helper Marcel Ernzer. Beiden hadden toen reeds- een korte oefentocht over het verschroeide par koers gemaakt. En nors is hij gebleven, deze Charly tegen de opdringende toeschouwers, die van Bedoin tot de top met bijna hysterisch enthousiasme zijn naam brulden, tegen de stoet van mo torrijders en volgwagens, die kort voor zijn wiel reden om de fotografen de kans te geven hét plaatje te maken en nors tegen zichzelf. Vooral tegen zichzelf. De Luxemburger heeft zich tot het uiterste opgezweept, voortdurend was er een verkrampte trek op zijn ge zicht, die aantoonde met welk een ver betenheid voor de triomf werd gestre den. Louison Bobet, twee minuten voor hem gestart, was zijn eerste slachtoffer. Reeds na 6 kilometer werd de grote Louison gepasseerd, met een fel tussen- sprintje, waartegen eenvoudig geen ver weer mogelijk was. Zes kilometer daar- kwam Bobets ploeggenoot Lilli Ber- gaud, vorig jaar nog tweede in het berg- klassement, al binnen bereik. Nog een kilometer verder ook de Belg Jean Adriaenssens, die een voorgift" van 4 minuten had gehad. Maar tegen deze renners, hoezeer ook concurrenten, streed Gaul niet in de eer ste plaats. Federico Bahamontes, de Spaainse adelaar, was zijn doel, omdat een zege over Bahamontes vrijwel zeker ook een extra winst van een minuut bonificatie zou betekenen. Federico was 20 minuten eerder gestart en bleef dus onzichtbaar voor Gaul. Het enige houvast was de tussentijd, halverwege het parkoers. En toen ploegleider Gold- schmidt deze tijd vanuit zijn volgwagen toeschreeuwde, leek het wel alsof de Luxemburger nog sneller ging rijden. Precies 14 seconden was de winst, die Gaul op de eerste 10,7 kilometer op de Spanjaard had behaald. In de felle slotfase, toen Gaul eindelijk in de ve nijnige haarspeldbochten uit het zadel wipte voor een grotere krachtsinspan ning, groeide het verschil tenslotte tot ruim een halve minuut. Gaul had in deze sepciaal voor hem gecreëerde étap pe zijn meesterschap getoond. Zie klassementen pag. 8. - goed, dat hij onder de 25 hoogstgeklasseerden eindigde. Ondanks alle verbetenheid en inspanningen leden de Franse tricolores toch een nederlaag, zij verspeelden hun gele petten-symbool van leiderschap in het ploegen klassement namelijk aan de Belgische équipe, die in Gilbert Desmet, Planckaert en Brankart, die alle drie ACHTER DE RUG van onder de eerste 15 eindigden, Charly Gaul streden en- weer voortreffelijke kop- kele Franse nationalen ver- mannen had. Brankart werd bitterd tegen de ontmoedi- zelfs vierde, nadat hij hal- ging. Louison Bobet, bijvoor beeld, die tenslotte .5 minu ten na Gaul de deinende mensenmenigte op de top be reikte, en Jacques Anquetil, die om zijn laatste kansen in deze tour vocht. Anque til moest tenslotte 5 minuten (bon. meegerekend), prijsge ven en dat hij het verschil dus nog betrekkelijk gering verwege de rit nog de derde hield was een prestatie. Ook positie had ingenomen. De sprinter André Darrigade, voorsprong der Belgen is nu heeft op de flanken van de 5 minuten. Ventoux meer gepresteerd dan van hem werd verwacht. Winst voor Nelux Veel meer zelfs, want al zakte hij na een goede eerste helft in de slotfase op de ander aan de rit overgehou- open kale vlakte onder de den. Charlie Gaul kreeg een top, iets terug, zijn tijd (9 persoonlijke trofee, een gou- min, achterstand) was nog zó den wiel, en de ploeg als geheel een bedrag van ruim Joseph Groussard, de Franse 600.000 francs, zodat de to- nationaal, die reeds na acht tale verdiensten nu reeds kilometer werd ingehaald, en meer dan drie miljoen francs daarna hijgend op onze land- zijn. Een belangrijk onder- genoot is blijven jagen. En deel van die 600.000 francs de Ier Elliott had zelfs aan was de premie voor het dag- vier minuten voorsprong niet ploegenklassement, dat door voldoende om zich Damen de oranje-équipe werd be- het lijf te houden. „II Nederlands-Luxemburgse- ploeg boekte mooie winst haald. Want niet alleen Gaul marche bien", deze Damen. heeft voortreffelijk gereden, Wellicht zullen we in de Al- ook Jempie Schmitz (einde- pen nog meer voortreffelijke lijk) en.... Piet Damen, die prestaties van hem zien. beslist geen super-grimpeur De overige Nederlanders is, maar die zich toch zeer hebben het zondag betrekke- goed onder de besten kan lijk kalm aan gedaan. Piet van Est werd ingelopen door de regionalen Delberghe en Graczyk die nog steeds in het bezit is van de groene trui. Piet werd daardoor 49ste. De anderen gaven elkaar weinig toe. Wim van Est eindigde als 55e, Piet de Jongh, weer helemaal hersteld als 58e, Gerrit Voorting als 59e en Jaap Kersten als 61e. De laatsten vielen DE NELUX-EQUIPE heeft gisteren wel het een en handhaven. Onze landgenoot eindigde als veertiende, op beide nauwelijks 7 minuten van laatste deel van de rit een Gaul. En zijn cadans was zo tiental plaatsen terug, voortreffelijk, dat de toe schouwers elkaar eens veel- M betekenend aankeken, toen hij passeerde. „II marche bien', hy draait goed, was de kreet naar de volgwagens, die zich ook achter de kleine coureur uit Lieshout verdrongen. Hoe goed Damen reed, ondervond

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7