Geweld blijft heersen op Cyprus Zomerstorm eiste minstens vier mensenlevens „De Zonnige Zeurpiet" Grote materiële schade in vakantie- en watersportcentra Eerste plechtige H. Mis van pater Ulrich Vergeer Nieuw Eleclronisch laboratorium geopend MAANDAG H ]UL1 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Loodsdiensten en veren gestaakt De felle storm, die gisteren Neder land onder de voet liep, heeft alom in het land schade veroorzaakt. Bomen woeien om, ruiten gingen aan digge len en op de watersportcentra le den tientallen zeilers schipbreuk. In het binnenland registreerde men windstoten met een snelheid van ze ventig tot tachtig kilometer maar langs de kust had de wind wel een snelheid van negentig tot honderd kilometer. Behalve vrij grote materië le schade heeft de storm ook vier mensenlevens gekost. Op de Wester- schelde verdronk een zeiler, die bij een rukwind overboord sloeg; op de Merwede nabij Dordrecht werd een klein plezierbootje door een tanker overvaren. Drie opvarenden verlo ren hierbij het leven. Nabij Holwerd is de 13-jarige Jappie Buwalda met een rubberbootje de Noordzee opge dreven en vermist. Een oud model reddingsboot, dat met twee man aan boord was uitge varen om de jongen te zoeken, is zelf ook spoorloos. OVERBOORD GESLAGEN. Op de Westerschelde is zondagmid dag de 39-jarige H. van Dam, woon achtig te Oost en West Souburg, van een zeiljacht geslagen en verdron ken. De heer Van Dam was met zijn vergrote BM zaterdagmiddag naar de jachthaven te Terneuzen vertrok ken, doch besloot wegens het slechte weer zijn schip daar te laten liggen en per andere gelegenheid terug te keren. Vele andere zeilers namen hetzelfde besluit en keerden per bus en veerboot naar hun woonplaats terug. In de jachthaven van Terneuzen lag ook een omgebouwd vissers scheepje uit Oostende, eigeanra de heer Posthumus, leraar aan de zee vaartschool te Vlissingen. Enkele zeilers uit Vlissingen, die met hun scheepje in Terneuzen lagen, beslo ten met de heer Posthumus terug te varen. Onder hen bevond zich ook de heer Van Dam. Vlak voor de ha ven van Vlissingen werden door de ruwe zee een tweetal personen over boord geslagen. Een 17-jarige zee vaartscholier wist echter weer zwemmende aan boord van het bootje terug te keren, doch de heer Van Dam dreef weg. Bij de pogin gen om de overboord geslagene zei ler weer op te pikken, sloeg de mo tor af, zodat men ten prooi was aan de woeste zee in de richting van het Zuidsloe dreef. Een ylings uitgeworpen anker hield het schip van de kust af. Uit Vlissin gen was inmiddels een loodsboot van het Nederlands loodswezen vertrok ken en de Belgische tender. Zij be perkten zich voorlopig tot het afzoe ken van de zee om te trachten de overboord geslagen heer Van Dam alsnog op te sporen, pogingen die tot diep in de avond werden voortge zet. Uit Breskens was inmiddels ook de reddingsboot President Wiersma uit gevaren en deze slaagde er einde lijk in langszij van het scheepje te komen en bracht een slaepkabel over. De President Wiersma heeft hierna het onfortuinlijke schip terugge sleept naar de haven van Vlisingen, waar het omstreeks acht uur binnen liep, De heer Van Dam was gehuwd en had drie kinderen. JONGEN VERMIST. De kustwacht te Terschelling heeft gisteravond medegedeeld, dat de red dingsboot „Insulinde" was uitgeva ren ter opsopring van een dertienja bootje en toen zijn vriendje er uit sprong op de pier, kreeg het rub berbootje zo een zet, dat het in de sterke stroom terecht kwam en on middellijk werd weggezogen. Lang zaam maar zeker dreef het verder af, het zwenkte om de pier en ging toen de woeste goven van de Noord zee tegemoet. Enige mensen op de pier hadden het bootje zien afdrijven en riepen de jongen toe, in de boot te blijven en de hulp af te wachten, die ze zouden gaan halen. Op het alarm gingen twee mannen, de heren Louw Duinen uit Holwerd en Kleinendorst uit Roterdam met een oude redding boot achter de jongen aan. Ook van deze twee werd daarna niets meer vernomen. Inmiddels was ook de reddingboot „Insulinde" van Oost- mahorn uitgevaren. Omstreeks half twee vannacht gingen voorts een politieboot en twee reddingboten uit Ameland en Schiermonnikoog op zoek, met als doel de omgeving van de Engelsmanplaat. De hulp van vliegtuigen bleek ech ter onontbeerlijk en tegen het mor- gengloren stegen twee Avengers" op van het marine-vliegkamp Val kenburg. De bemanning van een van deze toestellen ontdekte omstreeks zes uur de vlet, waarin de twee mannen zaten mèt de jongen. Dit werd de menigte op de pier duidelijk, toen het vliegtuig zeer laag kwam overvliegen, waarbij een van de inzittenden gebaarde dat de verlorenen waren opgespoord en dat de jongen gered was. De vliegers leidden toen de „Dr. van Rietschoten" met onderschip per Botte Ney, naar de vlet. Om 6.30 uur hedenmorgen werd de jongen met zijn redders aan wal gebracht, waar zij met open armen werden ont vangen. MOTORBOOTJE OVERVAREN. Op de Merwede bij Dordrecht is gistermiddag omstreeks half zes het plezierbootje „Jowi" oevrvaren door het tankschip „Marion" uit Ham burg. De drie opvarenden zijn over boord geslagen en tot dusver nog niet gevonden. Het bootje, dat volgens de kapitein van de „Ma rion", aan bakboordzijde van zijn schip geramd is, kwam van de Pa- pendrechtse oever en stak de rivier over. De kapitein kon een aanvaring niet voorkomen. De opvarenden waren de 55-jarige havenarbeider J. van Tilborg, zijn' broer, de 50-jarige M. van Tilborg en de 47-jarige monteur C. Willeboordse, allen uit Dordrecht. De heren Van Tilborg en Wille boordse waren met de „Jowi", een pasgebouwd plezierbootje, de rivier overstoken om de heer Van Tilborg schippersknecht, op de bij Papen- drecht gelegen „Damco 24" af te ha len. Deze zou zijn vrouw bij zijn broer thuis ontmoeten. Het bootje voer terug naar de Dor- drechtse wal en lag op een bepaald ogenblik parallel met de afkomen de „Marion" uit Hamburg.. Vermoe delijk is toen door het woelige wa ter een defect aan de stuurinrich ting van de „Jowi".r> ontstaan, waar door het schuin voor de „Marion'" kwam te liggen en aan bakboordzijde van dit schip werd geramd. Het bootje werd tot splinters geslagen. Een ogenblik nog hebben opvaren den van de veerpont tussen Papen- drecht en Dordrecht twee hoofden boven water gezien. De kapitein van de „Marino" verklaarde, eerst op het allerlaatste ogenblik iets van het on geluk te hebben gemerkt. Er werd toen een reddingsboei toegeworpen doch zonder succes. STORMGRILLEN. Op de Loosdrechtse Plassen, de Braassemermeer waar juist de rige jongen, Jappie Buwalde uit Hol- Braassemweek begonnen was en werd, die in een rubberboojte de Waddenzee was opgedreven. De jon gen werd sinds zeven uur vermist. Jappie speelde met enige vriend jes in zee, in de luwte van een pier. Hy zat met nog een jongen in het in tal van andere watersportcentra zijn tientallen boten omgeslagen. Per soonlijke ongevallen konden worden voorkomen, dank zij de snelle hulp van motorboten, Een hardzeilerij op het Pikmeer bij Grouw woei uit elkaar. Vele sche pen liepen grote overij op. Van het zeiljacht van de commissaris van de koningin in de provincie Friesland brak de mast. Niet alleen waren alle loodsdien sten voor de Nederlandse kust ge staakt maar ook verschillende veer boten voeren niet uit. Vanuit Har- lingen was er geen enkele verbin ding met de Waddeneilanden. Ook het veer van Zijpe naar Anna Jacoba heeft gisteren twee uur lang niet kunnen varen. Vlissingen heeft de storm bijna een deel van het nog jonge „Nollen- bos" ontnomen: arbeiders hadden daar zaterdag een hoop afval in brand gestoken. Het vuur dat nog wat na smeulde, werd door de storm aange wakkerd en bedreigde de jonge aan plant. Met duizenden liters water kon de brandweer het gevaar keren. In de grote steden heeft de storm danig huisgehouden. Bomen woeien om, ruiten werden aan scherven ge beukt, dakpannen kwamen naar be neden en enkele schoorstenen vie len om. In kampeercentra werden vele ten ten uit de grond gerukt en lichte houten gebouwtjes en kampeerhuis- jes in de duinen moest men in allerijl verankeren. In Zandvoort kreeg een speels jongetje het in zijn hoofd om op een terrasje een parasol te openen. De storm sloeg hem de zonneparaplu uit de handen en het ding sloeg met ge weld tegen een glazen schot, waar achter twee meisjes zaten. De 22-jarige Catharina van Veen werd ernstig aan een van haar be nen gewond: een glasscherf sneed haar pees door en er ontstond een slagaderlijke bloeding. Het meisje verkeerde in accuut levensgevaar. De Zandvoortse politie trof snel maat regelen en nog geen tien minuten, nadat een toevallig passerend arts de jongedame het been had afgebon den, kon in het Elisabethgasthuis te Haarlem operatief worden ingegre pen. CIRCUSVOORSTELLING AFGELAST. De stormstoten hebben de directie van Circus Strassburer er zondag van doen afzien 's avonds in Heem stede een slotvoorstelling te geven. In de middaguren was het circus al in moeilijkheden gekomen, toen de tent, waarin de paardenstal was ondergebracht, in elkaar ".akte. Er werd overleg gepleegd met het KNMI en op het antwoord van dit in stituut, dat de wind nog in kracht zou toenemen, werd besloten, na de middagvoorstelling de zaak af te breken. Bij het neerhalen van de tent ontstonden toen nog grote ga ten in het zeildoek. Heden geeft het circus een voorstelling in LJmuiden. Prachtig geslaagd parochiefeest in Nieuwkoop Dat het na zo'n stralende zaterdag nu juist moest gaan regenen, toen in het Zuideinde aan de grens van de parochie Nieuwkoop de stoet werd sa mengesteld, die onze parochie-zoon Jan Vergeer, thans pater Ulrich, in een feestelijke optocht naar de kerk zou voeren, kwam natuurlijk niet voor in het programma, dat het organiserende comité met zoveel zorg had opge steld. Doch de jongens op hun paarden, de muziekkorpsen van Nieuwkoop en Langeraar, de verkenners en de gidsen en de meisjes, die in de stoet meeliepen, lieten zich hierdoor niet afschrikken en marcheerden, ofschoon doorweekt van de regen, dapper door. Gelukkig werd het halverwege weer droog en kon de kap van het rijtuig, waarin de neomist met zijn ouders en pastoor Van Rooyen waren gezeten, weer omlaag, waardoor deze de harte lijke begroetingen van de talrijke belangstellenden langs de route in ont vangst kon nemen. Vader der Zusterspauselijk onderscheiden DE BURGEMEESTER SPREEKT Nadat Lidwientje Teunissen en Paultje Eys in het Zuideinde aan de jonge priester bloemen hadden aan- febuden, was aan burgemeester M. v. d. Weijden de eer, hem een hartelijk welkom toe te roepen. „Ondanks de moeilijkheden voor enige jaren in verband met Uw ge zondheid", aldus de burgemeester, „die Uw priester-ideaal in de weg stonden, hebt gij volgehouden en Uw hoge uitverkiezing thans voltooid, waarover wij ons oprecht verheugen. Voor enige jaren mocht ik op deze plaats ook een neomist, pater Zeijer- veld verwelkomen, volgend jaar zijn er in Noorden waarschijnlijk twee jonge priesters. Het is verheugend, dat er in deze gemeente zoveel pries terroepingen zijn, waarvoor wij O. L. Heer grote dank zijn verschuldigd. Wij ontvangen U als een grote gave van Gods goedheid en hopen dat Hij U de kracht en gezondheid moge geven, een goed priester te zijn". Via de Dorpsstraat en de Meeuwen laan bereikte de stoet het versierde Kerkplein, terwijl de muziek het „Aan U, o Koning der eeuwen" speel de. Onder een spontaan door de ge heel met parochianen gevulde kerk gezongen feestlied, schreed de neo mist naar voren voor een kort lof. Welkom door pastoor Van Rooijen. „Het is mij een grote vreugde U vanaf deze plaats namens heel de parochie een hartelijk welkom toe te roepen. Een parochie is een groot gezin en het wel en wee van de verschillende leden van dat gezin kan ons niet onverschillig laten, ze ker niet waar het betreft de priester wijding van een onzer eigen parochie- kinderen. Het is niet alleen een eer voor het gezin waaruit de jonge priester voortkomt, maar voor heel onze parochie. Wij allen verkeren in vreugde, omdat gij nu als priester tot ons zijt gekomen. De luisterrijke en blijde intocht heeft U blijk ge geven van ons aller medeleven en getuigt van de grote waarde, die de parochie aan het priesterschap toe kent. Zij heeft U een grandioze in- tocht bereid en morgen, wanneer gij voor de eerste maal aan het parochie- altaar de H. Mis zult opdragen, kunt gij rekenen op ons aller gebed om Gods zegen voor uw toekomstige priesterlijke arbeid. Als pastoor van deze parochie hoop ik, dat dit pries terfeest er toe moge bijdragen, dat er nog meer roepingen voor het priesterschap bij onze jongens mo gen worden gewekt. Gelukkige neo mist, gelieve nu ons allen uw pries- terlijke zegen te geven". Hierna knielden alle aanwezigen i ontvingen ontroerd de eerste zegen van deze jonge priester uit de parochie. De Plechtige Hoogmis. ,Terribilis est locus iste". Ontzag wekkend is deze plaats. Hier is het Huis van God en de Poort van de Hemel en zij zal de woning van God genoemd worden. Treffende woorden van de intochts zang door het koor gezongen, toen pater Ulrich, voorafgegaan door een stoet van priesters en misdienaars van achter uit de kerk naar voren schreed om met de parochie op solemnele wijze het Heilig Offer te vieren. Hij werd daarbij geassisteerd door aal moezenier P. G. Groenendijk als dia ken, pater Leo Zeijerveld als sub.- diaken, beiden van deze parochie, en door pastoor Van Rooijen als pres- byter-assistens. Aalmoezenier Groenendijk hield 'n schone feestpredikatie. Met treffende woorden belichtte hij, waar de we reld zich afvraagt, wat deze jonge man bezielt met priester te worden, de hoge en heilige uitverkiezing tot het priesterschap. Hij hoopt, dat deze jonge priester in het ontkerstende Oostenrijk vruchtbaar moge arbei den. Hij feliciteerde de gelukkige ouders met him priesterzoon en vraagt het gebed van de parochianen voor de kracht der volharding in het priesterambt. Het koor zong op uitstekende wijze de Missa Solemnis in honorem S. Laurentii Justiniani, van O. Rava- nello. Bij gelegenheid van het afscheid van de Zusters van Liefde uit Leiden, vond gisteren een kleine bijeenkomst plaats, waar de heer A. H. J. van der Horst, „de Vader der zusters" op grond van zijn verdiensten voor het con vent en voor de katholieke zaak werd onderscheiden met het Commandeur schap in de Orde van St. Silvester. Bij de foto: mevrouw Van der Horst hangt haar echtgenoot het versiersel om, dat bij de onderscheiding behoort. Pastoor Van Kleef van de parochie van O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef, waartoe het convent behoort, ziet tevreden toe. overvloedige versiering van gele en witte anjers tegen een groene achter mond een bijzonder feestelijke in- iruk. Des namiddags was in de pastorie gelegenheid Pater Vergeer met zyn familie te feliciteren. Namens het comité van voorbereiding sprak de heer J. G. Vroonhof woorden van grote lof, voor de wijze, waarop de parochianen spontaan hadden gerea geerd, toen op hun medewerking bij gelegenheid van de Eerste H. Mis van hun aller vriend Jan Vergeer, een beroep werd gedaan. Tevens bood hy de neomist namens de parochie op originele wyze een album aan „met inhoud". In het plechtige Ix>f tot besluit bracht pater Ulrich in een ontroe rend woord dank aan God, die hem tot het priesterschap had geroepen, aan de pastoor van de parochie, aan zijn ouders en aan alle parochianen die hij zijn vrienden noemde, die hadden meegewerkt om deze dag tot een onvergetelijke te maken. Hij was diep getroffen door de eer die men hier het priesterschap betoont en smeekte om te bidden voor zyn tweede vaderland, het arme Oosten rijk dat zelfs zijn priesters niet meer eert. GASONTPLOFFING VERNIELDE WOONHUIS In het Duitse grensstadje Kranen burg, even ten zuidoosten van Nij megen, heeft zich gistermorgen een gasontploffing voorgedaan, waarbij een door vier gezinnen bewoond huis grotendeels vernield is. In het oude tuinmanshuis aan de Waldstraat wilde de huishoudster van de loodgieter Van der Giet het van propaangas voorziene fornuis aan steken. Toen er vuur gemaakt werd ontstond er een explosie, waarbij de huishoudster, de weduwe J. Derks over het gehele lichaam zware brand wonden opliep. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Van der G. was in een ander vertrek en bekwam slechts licht letsel aan het been. Van het huis werd de oostelijke helft geheel verwoest. Het dak sloeg weg, de muren stortten ineen en het kostbaar meubilair werd vernield. De oorzaak wordt gezocht in een lek van de gasleiding. Minister Staf in Oegstgeest Hedenmiddag heeft de minister van Defensie, ir C. Staf, te Oegstgeest een nieuw laboratorium op de terrei nen van de Marine-Electronische Dienst geopend. Het laboratorium, dat wel by de M.E.D. is ondergebracht doch ten dienste staat van de gehele krijgs macht draagt de officiële naam: La boratorium voor Electronisch Onder zoek Krijgsmacht (LEOK). De opening geschiedde zonder eni ge bijzondere plechtigheid. Britse politie wordt verdubbeld Ondanks een gezamenlijke oproep van gouverneur Foot en de leiders van de Griekse en de Turkse bevol kingsgroep om een einde te maken aan de gewelddaden, zijn er zondag bij aanslagen in de voorsteden van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, drie Griekse Cyprioten en een Turks lid van de hulppolitie om het leven gekomen. Zaterdag bedroeg het aantal slachtoffers zeven. Vijf personen kwamen zaterdag om het leven toen een bus met Turken door Griekse Het hoogaltaar maakte met een terroristen werd beschoten. Er waren in het weekeinde weinig mensen op straat in tegenstelling tot anders wanneer zaterdag en zondag vele Cyprioten naar de bergen of de kust gaan. In Paphos en Limasol wer den branden gesticht. De Britse politiemacht op Cyprus zal met het oog op de toestand wor den verdubbeld, zo is te Nicosia offi cieel meegedeeld. Reeds spoedig zul len 300 politiemannen uit Engeland naar Cyprus vertrekken. In Nicosia, Paphos, Limassol en Famagusta is een uitgaansverbod van kracht. Militairen zullen met ingang van maandag een speciale route bewaken, waarlangs de Turkse ambtenaren naar hun kantoren in de Griekse wij ken van Nicosia kunnen gaan. 8

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6