UT Luisterrijke plechtigheden en grootse Maria-om dracht im Het nationale Maria-congres te Nijmegen Grote belangstelling van burgerlijke autoriteiten Bijzonder park te Rotterdam 13 gewonden bij autobotsing Dr. Wiardi Beekman Stichting: Auto in de sloot Echtpaar reed tegen tolboom Huwelijksreis van 25 jaar Grote brand legde boerderij in de as MAANDAG 14 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De tweede dag van het Mariacongres te Nijmegen begon zaterdag om half acht met H.H. Missen voor de schooljeugd, die in alle parochiekerken werden opgedragen. Later in de morgen droeg de aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink, die ook legerbisschop is, in de manschappen- kantine aan het Molenveld een H. Mis op voor honderden katholieke mili tairen. Hij werd daarbij geassisteerd door twee legeraalmoezeniers. De aartsbisschop hield tijdens deze H. Mis, die oan. werd bijgewoond door de hoofdaalmoezeniers van land-, zee- en luchtmacht, de burgemeester en de deken van Nijmegen, ook een toespraak. Bij zijn aankomst in Nijmegen was mgr. Alfrink op de Waalbrug begroet door de garnizoenscommandant, luitenant-kolonel H. W. J. Theunissen. De Chinese kardinaal Thomas Tien celebreerde des middags een H. Mis in de Nebokerk van de paters Redemptoristen. Van de kloostergemeenschap ontving hij kerkgewaden ten geschenke, 's Morgens had kardinaal Tien, die zelf gedeeltelijk blind is, een bezoek gebracht aan „De Wijnberg", het instituut voor blinde meisjes te Grave. Om drie uur opende de rector-magnificus der r.k. universiteit, prof. dr W. K. M. Grossouw, in „De Vereniging" een plechtige academische zitting, die bijgewoond werd door oa. minister Klompé namens de regering, de aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppen van Groningen en Haarlem en door mgr dr J. O. Smit, titulair bisschop van Paralus en kanunnik van St. Pieter te Rome. Prof. dr E. C. F. A. Schillebeeckx O.P. hield hier een be schouwing over de Maria-gestalte in het christelijk belijden. Chinese katholieken. Namens 25 Ne derlandse missionarissen, die in China hebben gewerkt, sprak mgr. C. F. Kramer O.F.M., bisschop van Luanfa, de kardinaal toe. In zijn dankwoord vertelde de kardinaal, dat tiendui zenden inwoners van Formosa wach ten op het ogenblik dat zij tot de katholieke kerk zullen kunnen toe treden, hij hoopte dat daar binnen kort een seminarium voor Chinese priesters zal komen. Mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad- ACADEMISCHE ZITTING Prof. dr. H. M. M. Fortmann, hoog leraar in de cultuur-psychologie en de godsdienstpsychologie aan de r. k. universiteit, hield hierna een rede „psychologische notities bij de Maria verering". Het christenvolk, zo meende spreker, zoekt in Maria de gelovige ootmoed en de moederlijke tederheid. In de vrome litteratuur door de eeuwen heen is zij altijd de vlekkeloze maagd, omringd door menselijke ellende. Voor mensen maakt zij Gods barmhartigheid zicht baar. Over de verschijningen van de H. Maagd, en met name die te Lourdes sprekend, zei prof. Fortmann dat het onjuist is te zeggen dat Bernadette een inwendig visioen naar buiten heeft „geprojecteerd". Onze fantasie beelden zijn altijd „buiten" ons en Bernadette heeft zich niet vergist toen zij zei dat zij Maria heeft ge zien. De psychologie kan niet uit maken of Maria lichamelijk aan wezig is geweest, zij kan slechts po gen te zeggen wat Bernadette heeft ervaren. Voor Bernadette was Maria werkelijk, aldus spreker. Over de wijze waarop Maria aan wezig was voor het bewustzijn van Bernadette kan men wel allerlei theorieën huldigen; er bestaat echter over het visionaire bewustzijn geen enkele moderne psychologische stu die. In elk geval heeft Bernadette een prachtig „sentiment de presence" ge had, zoals alle mystieken. In hoe verre de verschijningen aan Berna dette haar eigen persoon weerspie gelen is volgens spreker eigenlijk niet zo belangrijk. God kan aanslui ten bij de menselijke natuur. De „echtheid" van Lourdes wordt vol gens spreker in de eerste plaats be wezen doordat de mensen er betere christenen van worden. Mgr. dr. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, sprak aan het slot van de academische zitting. De kerk, zo zei hij, houdt vast aan de goddelijkheid van de Zoon Gods. De verering van moeder Maria stelt de Zoon niet in de schaduw, maar verhoogt juist de waardigheid van de Zoon en het ge loof in de godheid van de Zoon ver hoogt ook de waardigheid van de moeder. Geen Lourdespelgrim krijgt het idee, dat door de verering van de moeder de aandacht voor de Zoon wordt verminderd. Maria vroeg bij haar verschijning te Lourdes ook geen eer voor zichzelf, maar smeekte om gebed, om boete, om geloofs beleving en vroeg alles te doen voor de eer van haar Zoon. Zij kwam op voor het plan van haar Zoon met de mensen. Zij wilde voor alles gees telijke gezondheid brengen voor de mensen, en stelde die nog boven de lichamelijke gezondheid. Tijdens de academische zitting zong het universiteitskoor onder lei ding van dr. B. Kahmann CssR „Mater digna dei" van Gaspar van Weerbeke en „O, bloem van jesse" van Albert de Klerk. KARD. TIEN ONTVANGT LANDGENOTEN Kardinaal Tien ontving zaterdag in een der Chinese restaurants van Nijmegen in Nederland vertoevende Een overzicht van het congrester rein Kelfkenbosch te Nijmegen tij dens de pontificale hoogmis. jutor van Den Bosch, gaf s'middags op het congresterrein in 't Kelfkens- bosch de zegen aan duizenden kin deren, die bloemen offerden op het daar staande altaar. Pater S. Jelsma hield op het Keizer Karelplein een rede over „Het providentiële van de verschijningen van Lourdes". Nauwelijks waren zaterdag de voor-avondplechtigheden van het Mariacongres te Nijmegen beëindigd, of er brak boven de stad een zware onweersbui los, die verhinderde een aanvang tehnaken met het spel van Jan Naaykens „Het herwonnen para dijs", dat onder regie van Anton Sweers in het Goffertstadion zou worden opgevoerd. Later op de avond besloot men toch nog de op voering, al was de belangstelling toen minder dan verwacht was. terrein van het Kelfkensbosch cele breerde, geen belemmering ondier- vond. De acht meter hoge in room witte en blauwe kleuren uitgevoerde huif, die het hoogaltaar overdekte, heeft echter geen stand kunnen hou den in de krachtige wind en waaide even nadat de H. Mis was beëindigd en de Maria-omdracht was begon nen, om. Tijdens de H. Mis werd militaire eer bewezen en hield pater drs. J. B. Nieuwhof, vice-voorzitter van het congrescomité een korte predikatie. De H. Mis werd onder meer bijge woond door kardinaal Tien, mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. J. P. Huibers, bischop van Haarlem, mgr. W. Mut- saers, bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coad jutor van 's-Hertogenbosch, mgr. P. A. Nierman, bisschop van Groningen, mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, mgr. J. A. van Dodewaard, bisschop-coadjutor van Haarlem, mgr. dr. J. O. Smit, mgr. Jac. Perri- don, mythrofoor, verscheidene abten en oversten van verschillende con gregaties. Voorts waren aanwezig de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompe, mr. R. G. A. Höppener, staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, drs. W. F. Schmelzer, staatssecretaris van bezitsvorming en P.B.O., de com missaris der koningin in Noord-Bra bant, prof. dr. J. E. de Quay, leden van gedeputeerde staten van Gelder land, vercheidene burgemeesters, le den van de Malthezer orde en ridders van het H. Graf. GROOTSE MARIA-OMDRACHT Na de H. Mis werd de Maria- omdracht gehouden, een reeds uit de 13e eeuw stammend gebruik in Nij megen, waarbij het kleine beeldje van Maria van Nijmegen in optocht door de stad wordt gedragen, als eer betoon van 't katholieke bevolkings deel aan de H. Maagd. De stoet was dit jaar omvangrijker dan ooit te voren. Onmiddellijk na de Mariaomdracht verrichtte de pauselijke nuntius en internuntius mgr. Paolo Giobbe aan het hoogaltaar op het Kelfkensbosch het sluitingslof. De pauselijke bood schap werd uitgesproken door mgr. J. P. Huibers. De paus zegt in deze boodschap, die gericht is aan mgr. dr. Alfrink en de overige leden van het Nederlands episcopaat, verheugd te zijn, dat in Nijmegen, de geboorte stad van Petrus Canisius en befaamd door de wetenschapsbeoefening, een congres wordt gehouden ter herden king van de verschijningen van Maria, die zich 100 jaar geleden te Lourdes hebben voorgedaan. Te middernacht werden nacht missen opgedragen, door kardinaal Thomas Tien in de dekanale' kerk van St. Antonius, en door mgr. Jac. Perridon, volgens de Slavisch-Byzan- tijnse ritus in de Karmelkerk. Het Utrechts byzantijns koor verzorgde hierbij onder leiding van dr. Miroslav Antonowytsch de liturgische gezan gen. Hoewel zondag de gehele dag don kere wolken over de congresstad dreven, bleef het droog, zodat de H. Mis, die mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, omstreeks twaalf uur in de open lucht op het Een hevige botsing tussen een mi litaire truck uit België met een lege Naco-bus uit Den Oever heeft zater dagmiddag kort voor 6 uur op rijks weg nr 9 bij Breezand in de gemeente Anna Paulowna 13 gewonden ge vergd, van wie er 6 allen Belgische militairen met ernstig letsel in het Sint Lidwina Ziekenhuis te Den Hel der zijn opgenomen. Er werden zwa re hoofdwonden, been- en armfractu- ren en shocks geconstateerd. Zes andere Belgische militairen, al len inzittenden van de truck, konden na verbonden te zijn terugkeren naar ford Dirksz Admiraal, waar zij tijde lijk gelegerd zijn. Het dertiende slachtoffer was een dame, inzittende van een kleine personenauto, die ach ter de truck reed en die door de ten gevolge van de botsing stuurloos dwars over de weg slippende bus ge grepen werd. Hoewel de kleine wa gen van voren totaal vernield werd, liep zij slechts een lichte hersen schudding op. De andere inzittende, eveneens een dame, kwam met de schrik vrij. De 45-jarige chauffeur van de lege Naco-bus, J. C. Bellis uit Den Oever, bleef ongedeerd. Zijn bus werd ern stig beschadigd. De Belgische militairen maakten in enkele trucks een uitstapje naar de Afsluitdijk. Op de terugweg kreeg een der trucks pech en werd door een andere truck op sleeptouw genomen. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de trekkende truck even naar links uitweek en toen weer snel naar rechts reed, omdat de Naco-bus uit de tegen overgestelde richting naderde. De ge sleepte auto, die getrouw het spoor van de eerste truck volgde, was nog niet voldoende naar rechts uitgewe ken en raakte de plotseling opdoe mende bus in de flank. NEDERLANDSE PATER VERMIST. Tweeduizend militairen, burgers en jongelieden nemen op het ogenblik als vrijwilligers deel aan de opspo ring van de Nederlandse pater H. Ru- ding S.J. uit Jogjakarta, die van een bestijging van de berg Subing, nabij Wonosobo in Midden-Java, niet is te ruggekeerd en sedert enige dagen wordt vermist Het zoeken naar de vermiste geestelijke heeft tot dusver echter nog seen resultaat gehad. Pa ter Ruding is directeur van het Se minarie te Jogjakarta. Kardinaal Tien op het congresterrein Kardinaal Tien S.VJ). uit Peking, gefotografeerd bij zijn aankomst op het Congresterrein. Een dode, vijf gewonden Zes jongelui uit Urk, die de zon dagavond te Markenesse hadden doorgebracht, is een ernstig ongeluk overkomen. Zij reden met grote snel heid per auto naar hun woonplaats en zijn nabij Markenesse door onbe kendheid met de weg uit de bocht gevlogen. De auto kwam in een sloot terecht. De 22-jarige Tiemen Kramer, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. Twee andere inzittenden werden licht gewond, doch drie an dere zodanig ernstig, dat zij in het ziekenhuis te Emmeloord moesten worden opgenomen. Vrouw gedoodman gewond Het echtpaar K. uit Oldenzaal is j in de nacht van zaterdag op zondag, toen het per scooter terugkeerde van het Duitse Nordhorn, in volle vaart j tegen de Duitse slagbaam van de j grenspost gereden. De klap kwam zo zwaar aan, dat de ijzeren paal door knikte. Beiden kregen de paal tegen het hoofd. De 26-jarige mevr. A. K.- S. overleed nog voor aankomst in het ziekenhuis te Nordhorn, waarheen ook haar echtgenoot, die een schedel- basisfractuur had opgelopen, werd vervoerd. De heer en mevrouw Thomas Dui men zijn zaterdag na een Canadese huwelijksreis van 25 jaar per vlieg tuig vertrokken voor een bezoek aan Rotterdam. De heer en mevrouw Duimen, die nu 69 jaar oud zijn, traden in 1932 te Rotterdam in het huwelijk en bega ven zich voor de huwelijksreis naar Canada. „Het beviel ons hier zo goed, dat wij bleven", zei de heer Duimen, die een betrekking aanvaardde op een handelscollege te Montreal. Het echtjaar is voornemens broe ders en zusters in Nederland te' be zoeken en na drie y/eken naar Cana da terug te keren. Zaterdag is het park Blijdorp te Rotterdam na jaren weer voor het publiek opengesteld. In 1936 werd het voor het eerst geopend, met veel bomen er bosschages erin. Maar in de honger winter soupeerden de noodkacheltjes uit de buurt niet alleen alle hout en gebladerte op, maar ook het koolas van de looppaden. Zo bleef er slechts een woestenij over. Het thans geopende park is mo dern geworden met speel- en lig- weiden en speciaal voor de jeugd het Indianenterrein". In het park staan o.a. rode kas tanjes, catalpa's, pterocarya's, yug- lans en verder esdoorns, berken, wil gen, populieren, bovendien moeras- cypressen. Het nieuwe park bevat 30.000 hees ters en ongeveer 600 bomen. De grasoppervlakte beslaat in totaal 102.800 m2. Een commissie van de dr. Wiardi Beekman Stichting heeft in opdracht van de Partij van de Arbeid een rap port uitgebracht over de verhouding Nederland-Nieuw Guinea waarin zij als haar conclusie uitspreekt dat be stendiging van de band tussen Neder land en Ned. Nw. Guinea noch in het belang van ons land, noch in dat van de Papoea's moet worden geacht. Het beleid van de Nederlandse re gering, aldus de commissie onder voorzitterschap van dr P. J. A. Iden- burg, heeft zich reeds lange jaren ge kenmerkt door een houding die de bekende kwestie steeds meer deed worden tot een zieke plek in onze na- Zwaan joeg kalf doodstuipen op het lijf Een woedende zwaan, die niet ge diend was van de nieuwsgierigheid van een kalf, dat te dicht in de buurt kwam van de sloot waarin de zwaan met haar jongen rondzwom, heeft het kalf dusdanig de stuipen op het lijf gejaagd, dat het zijn leven heeft ge kost. De moeder-zwaan kwam op een gegeven ogenblik nijdig met opge stoken veren en heftig blazend de wallekant op. Het kalf sc..rok zo erg, dat het een luchtsprong maakte, met de kop tegen een ijzeren paal sloeg en ogenblikkelijk aan de gevolgen van de klap overleed. H00GMADI Zondagavond omstreeks half acht brak te Hoogmade brand uit in de boerderij van de heer D. Kwakernaak aan de nieuwe verbindingsweg tussen de Rijksweg 4a en de Provinciale weg LeidenOude Wetering. Aangewakkerd door de zuidwes terstorm, stond het gehele perceel de inboedel, de stal en de volle hooi berg, gingen verloren. De brandweerkorpsen van Hoog made en Woubrugge, die vrij spoedig ter plaatse waren, bestreden het vuur met zeven stralen, waarvoor zij 340 meter slangen uitrolden. De nablussing van de hooiberg zal nog heel wat uren vergen. Men schatte gisteravond vierentwintig uur. Tegen middernacht kon de Wou- brugse brandweer inrukken. D( brand is vermoedelijk ontstaan door binnen korte tijd in lichter laaie. De kortsluiting in de electrische leiding boerderij, die een rieten dak had, I naar de kaasmakerij. tionale en internationale politiek. Het is in het belang van Nederland en Nieuw Guinea beide, zo vervolgt het rapport, dat het vraagstuk Nieuw Guinea wordt geliquideerd. Mogelijkheden. De commissie spreekt voorts als haar mening uit dat een overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië nog niet in overweging kan worden genomen, evenmin het stellen van Nieuw Guinea onder beheer van de UNO. Er is echter volgens de commissie nog een andere mogelijkheid en wel in verband met de reeds van 1947 da terende samenwerking van de mo gendheden die betrokken zijn bij het zuidelijk gedeelte van de Stille Oceaan. Als resultaten van 'n evtl. te nemen initiatief van Nederlandse zijde acht de commissie de mogelijkheid van de vorming van een Melanesische staat stellig niet uitgesloten. De commissie acht het werken 'n deze richting ook uit internationaal oogpunt zeer wel te verdedigen. BEATRIX OPENDE KENNELS H.K.H. Prinses Beatrix heeft za terdagmiddag op de Leusderheide de nieuw gebouwde k.nnels van de Ko ninklijke Nederlandse Jachtvereni- ging officieel geopend. De kennels bieden huisvesting aan de meute van de vereniging, bestaande uit 29 En gelse jachthonden. In 1926 stelde Prins Hendrik de kennels van de vereniging in gebruik, die evenwel later in verband met de woning nood, werden omgebouwd tot woon ruimten. Prinses Beatrix liet zich na afloop van de officiële opening voorlichten door de hon. huntmaster, de heer D. Modderman. De kennels zijn van een bijzondere constructie. Ze zijn koel in de zomer en warm in de win ter. Men is er in geslaagd de ken nels tochtvrij te laten ventileren en bacterievrij te houden. OVERGANG PRINSESSEN. Prinses Margriet is bevorderd tot de vierde klasse gymnasium van het incrementuur van het Baarns Ly ceum. Prinses Marijke is bevorderd tot de zesde klasse van de nieuwe Baarnse school.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5