Roodenburg door 1-0 zege promoveerde op Slikkerveer Leidse Reddingbrigade demonstreerde Voorbereidingen op Curapao Nederland behaalde in Turnhout twee waterpolo-overwinningen viste op televisie Se £ief,de aan Manen MAANDAG M JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 0 HET IS GEGAAN zoals we vorige week reeds veronderstelden: Roo denburg behaalde op het reeds gepro moveerde Slikkerveer een 10 over winning en promoveerde daardoor even eens. De twee andere candidaten ein digden overigens gelUk. zodat Rooden burg in ieder geval zeker was van pro motie. De stand is nu: Roodenburg5 Slikkerveer 5 O.V.V5 Archipel 5 10—5 8 10—3 7 5—11 3 5—11 2 In de tweede helft waren de rollen omgekeerd en oefende Slikkerveer een grote druk op het Roodenburg-doel. Van Polanen c.s. weerden zich echter ge ducht en gaven de thuisclub weinig kansen. De Roodenburg-uitvallen bleven ech ter gevaarlijk en met wisselende kansen kwam het einde in zicht. Kort voor het einde kwam De Romijn nog alléén voor de Slikkerveer-keeper, maar het schot vloog rakelings naast. Toen het eindsignaal geklonken had. verlieten de overgelukkige Roodenburg- spelers onder groot enthousiasme het veld. Door deze overwinning zijn onze stad genoten tweede-klasser en gezien de thuiswedstrijd tegen dezelfde club werd nu veel beter gespeeld. Roodenbifrg startte met de wind in de rug, zette goede aanvallen op en de thuisclub kon slechts door stug verde digen doelpunten voorkomen. Enkele schoten van Van Weerlee en De Romijn misten op een haar het doel, totdat na 17 minuten De Romijn tegen de paal schoot. Van Weerlee de bal opving en onhoudbaar inschoot (0—1). Weinige minuten later brak De Romijn opnieuw door, maar via binnenkant paal kwam de bal weer in het speelveld, terwijl even later een fraai schot van v. Weer lee eenzelfde lot onderging. Geluk had Roodenburg in deze periode zeker niet. Bij 40-jarig beslaan Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Leidse Reddingsbrigade werd zaterdag voor de derde maal een prestatietocht 200 en 550 meter gekleed zwemmen georganiseerd in het Rijn- en Schiekanaal (Nieuwe Vaart), die mede dank zij het fraaie weer, uitnemend is geslaagd. Door vakantie was de deelname min der groot dan vorige jaren, echter bleek de belangstelling overgroot, zodat vele kijkers hebben kunnen meemaken, dat reddend zwemmen van groot belang is, omdat vele slachtoffers van een ver drinkingsdood kunnen worden gered. Daarom nogmaals een beroep op de spelende jeugd, laat reddingshaken en ander materiaal ongemoeid, het kan mensenlevens redden! Begonnen werd met een demonstratie door leden van de L.R.B. waar voor zitter J. Linschoten zeer duidelijk liet uitkomen hoe een drenkeling gered kan worden, terwijl bij een volgende "de monstratie de vrolijke noot niet ontbrak en Leiden zijn eerste vrouwelijk agent te water zag gaan. Daarna volgde de prestatietocht en wel voor de jeugd tot 16 jaar over 200 meter en senioren over 550 meter. Vele reddingsbrigades namen hieraan deel, t.w. uit Leiden, Haarlem, Gouda, Den Haag, Alkmaar, Bloemendaal, Rot terdam, Katwijk en Noordwijk, terwijl ook leden van de Zijl. L.G.B. en Sleu telstad hun kunnen toonden. Na afloop kregen alle deelnemers een medaille, terwijl de wisselbeker voor de tweede maal door de Noordwijkse Reddingsbrigade werd gewonnen (grootst aantal deelnemers). Voorzitter J. Linschoten dankte allén voor de grote medewerking, inzonder heid inspecteur Oudman (Leidse politie) en zijn krachtige medewerkers, de heren Plug en Roos. Voor de Leidse Reddings brigade een geslaagde middag. BILJARTEN. VERGADERING C.E.B. TE GENèVE. Te Genève is de oprichtingsverga dering gehouden van de Europese bil jart confederatie waarbij zich 14 lan delijke federaties hebben aangesloten, nl. van België, Nederland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Oos tenrijk, Denemarken, Griekenland, Polen, Tsjecho-Slowakije, Luxem burg, West-Duitsland en Oost-Duits- land. Voorzitter is de Belg Georges Troffaes. Van 9—12 april 1959 zal te Berlijn het wereldkampioenschap 71/2 wor den gehouden. Het Europese kam pioenschap bandstoten zal in dat jaar te Aken worden gespeeld. Tot de stichting van'een Europese confederatie en een Zuid-Amerikaan se confederatie werd besloten tijdens de in oktober van het vorig jaar te Parijs gehouden besprekingen, welke ten doel hadden de eenheid in de in ternationale biljartwereld te herstel len. Afgevaardigden van de UIFAB en de FIB namen er aan deel. Als overkoepelend orgaan van de beide confederaties zou een wereldunie van biljartfederaties werkzaam zijn. AUTOMOBILISME. De Ferrari fabrieken zullen niet meer deelnemen aan sportwagen-ra ces dit jaar, aldus deelde een woord voerder van het Italiaanse merk za terdag te Modena mee. Ferrari zal zich volledig concentreren op de ont wikkeling en produktie van formule I-wagens. De laatste sportwagen-race, waarbij he merk vertegenwoordigd was, was de 24-uursrace van Le Mans. Het besluit is volkomen begrijpe lijk, immers boewei er pas vijf van de zeven wedstrijden, geldend voor 't wereldkampioenschap sportwagens (merken) zijn gereden, heeft Ferrari de titel al behaald. Het Curagaose jeugdeftal (spelers tot 23 jaar) is aan zijn training voor de onmoeting op 27 juli me de Neder landse jeugdvoetballers begonnen, Deze training geschiedt onder leiding van de nieuwe trainer Confessor. Naar het schijnt is trainer Abbalay aan de kant gezet en dus het slachtoffer ge worden van de slechte prestaties van de Curagaose spelers tijdens de tour nee door Europa. Confessor zal er een hele kluif aan hebben wil hij een elftal in het veld brengen, dat tot een behoorlijke pres tatie in staat is. De onderlinge ver standhouding, een van de moeilijkhe den op het Europese tournee, is niet goed. Twee vooraanstaande spelers Polinet en Meulens, hebben bijvoor beeld geweigerd aan de training deel te nemen, en er zijn meer tekenen, die er op wijzen, dat het moeilijk zal zijn de voetballers op „toeren" te brengen. Duidelijk kwam dit tot uiting tijdens een oefenwedstrijd, dezer dagen ge speeld, tegen een team, dat aangekon digd was als het Shell-elftal, doch dat in feite goeddeels de ploeg was, die kortgeleden in Nederland had opge treden. Niet minder dan acht spelers, die hun kunsten in het Feyenoord stadion hadden vertoond, traden aan, maar wie gedacht had een goede par tij voetbal te zullen zien kwam bedro gen uit. De „veteranen" verloren met I 40 van de „jeugd", maar dat lag I niet aan de laatsten. Het werd een lauw partijtje, waarin van geen der 22 spelers gezegd kon worden, dat hij ook maar één poging deed te tonen waartoe hij in staat was, terwijl op het stuk van taktiek en techniek al len verbeneden de maat bleven. Het is duidelijk, dat het voetbal op Curagao ingezonken is tot een diep tepunt en daarom valt niet veel te verwachten van de prestaties tegen de Nederlandse jeugdploeg. Inmiddels is bekend geworden, dat de wedsrijd te Aruba, die eventueel op zondag 3 augustus zou worden ge speeld, geen doorgang kan vinden, omdat de Arubaanse voetbalbond geen kans ziet de benodigde gelden bijeen te brengen. Boze tongen bewe- ZWEMMEN. DE SELECTIE OP DE 1500 METER VRIJE SLAG. Gisteren zijn in het Ouwehands- zwembad te Rhenen twee series op de 1500 meter vrije slag voor heren gehoudën, welke niet alleen golden voor het kampioenschap van de kring Midden Nederland van de KNZB, doch tevens bedoeld waren als selec tiewedstrijd voor de uitzending naar de Europese zwemkampioeinschap- pen, die van 31 augustus t/m 6 sep tember te Boedapest worden gehou den. Herman Willemse van de Robben zegevierde zonder bedreigd te wor den in de goede tijd de sterke wind begunstigde de prestaties niet van 19 min. 31 sec. Tweede werd André Hermsen, eveneens van de Robben, in 19 min. 49,3 sec. Beiden zullen zij tijdens de landen-wedstrtfd Neder- land-Duitsland, welke op 19 en 20 juli te Nijmegen worden gehouden, Nederland op deze afstand vertegen woordigen. Bij de dames won Judith de Nijs (Robben) dit nummer zonder tegen stand in 20 min. 45,1 sec. In 21 min. 20,7 eindigde Astrid Sanderson (Rob ben) op de tweede plaats. De resultaten waren: 1500 m. vrije slag dames: 1. Judith de Nijs (Rob ben) 20.45,1; 2. Astrid Sanderson (Robben) 21.20,7; 3. Henny v. d. Vel de (Robben) 21.52. 1500 m. vrije slag heren: 1. Her man Willemse (Robben) 19.31,2. Hermsen (Robben) 19.49,3; 3. v. d. Linden (Zwemlust) 20.16,4; 4. Jacob de Jong (FZC, Franeker) 20.41,7. ren, dat men op Aruba vreest geen elftal te kunnen formeren, dat ook maar enigszins representatief ge noemd kan worden. Ook op Aruba is namelijk de belangstelling voor voet bal in een dieptepunt. Waarschijnlijk zullen dan ook drie wedstrijden op Curagao worden ge speeld, een op zondag 27 juli, een avondwedstrijd op 30 juli en tenslotte dan de op Aruba geprojecteerde wed strijd op zondag 3 augustus, even eens in het Rif stadion op Curagao. Het is van harte te hopen, dat in de twee weken, die nog resten trainer Confessor kans ziet wat meer leven en belangstelling te wekken en boven al teamgeest aan te kweken. Indivi dueel zijn de Curagatse spelers be slist niet slecht, al blijft schieten het zwakke punt. Maar zonder teamgeest en enthousiasme zal de ploeg die zich aan een handjevol publiek presen teerde, ondanks de behaalde overwin ning, ondanks terrein en klimaat voordeel (niet te onderschatten) en ondanks het feit, dat het voor eigen publiek speelt, waarschijnlijk tegen het Nederlandse team niet veel kans maken. LAWNTENNIS TEYLINGEN—UNICUM 6—7 Onder de meest ongunstige weers omstandigheden die men zich maar in kan denken op het gebied van de tennissport werd op initiatief van de r.k. tennisver. Teylingen uit Sassen- heim een wedstrijd georganiseerd tegen het pas gepromoveerde team van de r.k. tennisver. Unicum uit Leiden. Sassenheim speelt reeds 4 jaar in de vierde klas, waarin Uni cum dit jaar voor het eerst is ge promoveerd. Dit beloofde een leer zame wedstrijd te worden. De krach ten werden gemeten met een zij waartse wind, windkracht 10. Be gonnen werd met 2 dames en 2 he rensingles. De stand was: 1 dames single gewonnen door Liesbeth van Ulden en de herensingle door v. d. Heijden. Vervolgens werd de heren- dubbel gewonnen door van Eisen van der Heijden tegen de gebr. van Oost. De damesdubbel was weer een overwining van „Teylingen". De stand werd 33. Door de junioren, die ook aan de wedstrijd deelnamen werden op hun naam gebracht 1 dames enkel, ge wonnen door Yvonne Leene en 2 x herenenkel gewonnen door Hans van Eisen en Aad van Ulden; 1 dames enkel ging verloren door Mieke van Ulden. Ook de dames dubbel werd een prooi voor Teylingen. De stand was toen 65 voor Unicum. Bij de senioren ging de 2e mixed mevr. v. Ulden—v. d. Heijden verloren. Stand 6—6. De le mixed moest toen de door slag geven. Het werd aan beide zij den een zenuwachtig vertoon, mede doordat de wind heftig in kracht toe nam. De le set werd verloren met 64. Toen kwamen Liesbeth en Grimbergen aan bod en wisten na veel moeite de 2e set te winnen met 86. De spanning steeg ten top. De stand in de derde set werd 44 ge lijk maar door de bijzonder harde drives van Liesbeth van Ulden, die zeer goed op dreef was werd deze laatste en beslissende set gebracht op Te Turnhout zijn waterpolowed- strijden gespeeld tussen de senioren- en de juniorenploegen van België en Nederland. Beide wedstrijden eindig den in een overwinning voor onze landgenoten. Het seniorenteam van Nederland zegevierde met 31 over de Belgische senioren, nadat de rust met 3—0 was ingegaan en in de ont moeting van de juniorenteams won Nederland met 53 van de Belgen, nadat de rust met 32 voor de gast heren was ingegaan. In de ontmoeting tussen de senio renteams hebben onze landgenoten vooral in de eerste helft gedomineerd. Zij combineerden goed samenspel met grote snelheid en daarmede overrom pelden zij de ^elgen bijna voortdu rend. Van Dorp was de maker van de eerste twee doelpunten en Muller zorgde voor de derde treffer. De grondlegger van het doelpunt was Van Dorp. Hij schoot op het doel, Muller raakte het leer even aan en de doelman van de Belgen werkte de bal niet goed weg. Wederom kwam de bal bij Muller terecht en met een handig tikje werd de Belgische kee per gepasseerd. Het was dus inmid dels 30 voor de Nederlanders ge worden. Er volgden nog meer door braken, doch in de stand kwam voor de rust geen verandering meer. Na de hervatting verging het onze landgenoten minder goed. Aanvoerder Lamme, de stuwende kracht in het team, beging een overtreding tegen de Belg van der Steen. Hij moest het water uit en juist in deze periode van numerike minderheid van de Neder landers scoorde de Belg de Wilde het enige tegenpunt. Hoewel de gastheren verwoede pogingen in het werk stel den om een nederlaag te ontgaan, slaagden zij er niet in, zelfs niet toen zowel Lamme als van der Steen een tijd op de bassinrand moesten door brengen. Toch heeft het onze landge noten geen goed gedaan, dat de aan voerder enkele malen wegens een overtreding aan het spel werd ont trokken. De aanvallen, die bij aan wezigheid van Lamme met overleg werden opgebouwd, waren nu slordig van opzet. Niettemin hebben de Bel gen niet meer de kans gekregen om de Nederlandse doelman te verrassen, daarvoor bleef immers de verdediging tc hecht. Met 31 in het voordeel van de Nederlanders kwam het einde. In de wedstrijd tussen de junioren- teams is minder goed gespeeld. Aan vankelijk hadden de Belgen het ini tiatief en met 3—2 in het voordeel van onze zuiderburen werd gerust. Na de hervatting was het spel van onze landgenoten belangrijk beter dan dat der Belgen, hetgeen in de uitslag tot uiting kwam: 3—5. VOLLEYBAL. DE TEAMS VOOR DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN. De Nederlandse volleybalteams die zullen deelnemen aan de Europese kampioenschappen, die van 30 augus tus tot en met 12 september te Praag worden gehouden, zijn definitief als volgt samengesteld: Dames: Nel Smit-Barzilay, Anneke van Beelen (beiden Celeritas Den Haag), Corrie Blyleven, Gerda van Zweeden (beiden RVC, Rijswijk), Tilly Boer, Hetty Kok (beiden Boe merang, Amsterdam), Riet van den Heuvel (Be Fair, Groningen), Ine Hoff (Concordia, Rotterdam), Corrie van der Horst-van Daalen (TOG, Hoorn), Toos Buchner (VC den Bosch), Ine Gielen (SOS, Utrecht). Coach: Henk Blok. Heren: Piet Kaptein, Tinus Tuin man, Henny de Ruiter, Jaap de Hoog (allen RVC, Rijnwijk), Nico Zimmer man (DES, Voorburg) Hidde van der Ploeg, Gerrie Goedhals (beiden Reva, Amsterdam), Jacques Dassen (Ra pid Hurricane, Maastricht), Hans van Wijnen (SOS, Utrecht), Ton Valstar (Libanon '50 Rotterdam). MOTORSPORT KEITH CAMPBELL VERONGELUKT. De Australiër Keith Campbell, we reldkampioen in de 350cc klasse, is bjj een race op het circuit van Ca- douds (Frankrijk) om het leven ge komen. Hij had de wedstrijd in de 350cc klasse gewonnen en was toen gestart in de 500cc klasse. Hij ging onmiddellijk aan kop in hoog tempo, maar nam een bocht verkeerd waar door hij ten val kwam en op slag ge dood werd. 64. Dus, gewonnen! Na afloop fe liciteerde de voorzitter van Teylin gen het team van Unicum en bood een fraaie wimpel aan met in goud gedrukte letters TeylingenUnicum 1958. De voorzitter van Unicum dank te voor het gastvrije onthaal en de zeer sportieve wedstrijd die op hun prachtige park was gespeeld. Hij hoopte Teylingen in september in Leiden te mogen begroeten voor een revanche met als trofee een vaan van UnicumTeylingen 1958. KAATSEN Zaterdag j.l. vond in de Leidse Hout de traditionele jaarlijkse kaats- partij plaats tussen leden van Den Haag, Rotterdam en Leiden. In de A-klasse namen 4 parturen en in de B-klasse eveneens 4 parturen deel. Er werd uiterst spannend gekaatst. In de A-klasse eindigde de strijd tussen de le en 2e prijswinnaars eerst op de stand 55, 6—6. De uitslag luidt: in de A-kl. le pr. F. van der Veer en J. Dijkstra, Lei den en B. de Jong, Den Haag; 2e pr. E. Prins en H. Veldstra, Leiden en Slot jr., Den Haag; 3e pr. D. Bleker en K. Feenstra, Rotterdam en T. Koning, Den Haag. B-klasse: le pr. H. Dekenga, Rot terdam en H. van den Wal en C. Giezen, Den Haag; 2e pr. B. Bosma, Den Haag, F. Ferwerda, Rotterdam en P. Dijkstra, Leid-n; 3e pr. B. de Vries en H. de Haas, Den Haag en G. Plantinga, Rotterdam. (Van onze t.v.-medewerker) Tijdrace op de berg. Liefheb bers van de wielersport hebben zon dag een kostelijk en stoer uurtje aan hun t.v.-toestel kunnen doorbrengen. De eurovisie bracht namelijk weer een fragment uit de Tour de France 1958, met name een rechtstreekse re- reportage uit de tijdrace op de berg Ventoux in Zuid-Frankrijk. Deze berg is zeer hoog en vertoont steile hel lingen, die het de renners, vooral bij de heersende warmte, moeilijk maak ten over te trekken. Het is nochtans geschied en naar schatting honderd duizend toeschouwers waren op het parcours samengestroomd. Voor de t.v. thuis kon men het rustiger aan doen en had men bovendien het voordeel van een deskundig commen taar, deze keer van de Vlaming Dieu- donné die voor deze gelegenheid van uit de Parijse t.v.-studio zijn zegje deed. „Dan is dat zo in orde". Deze titel van deel vijf van het K.R.O.- t.v.-spel „Een wereld als Wiever" kan ook worden toegepast op het kos telijke verloop. Ton Neelissen en Michel van der Plas hadden een aar dig idee, een parafrase op een be staande televisie-rubriek „Zo is het leven", vlot uitgewerkt, zij het dan met een wat haastig slot. Er waren verder een paar aardige trucs in ver werkt met dankbaar gebruik van de film. De vertoning van deze strip was echt kost voor de zaterdagavond, in tegenstelling met de filmreportage van de BBC „Op zoek naar een draak". Op zich beschouwd was ook dit nummer wel de moeite van het zien waard, maar het paste o.i. eer der in het donderdag-programma. In het slot van de quiz „Boter, kaas en eieren" had Jan Willem Hofstra wel wat moeilijke vragen gesteld en niet altijd spits was zijn reactie op het geen de deelnemers te zeggen had den. Maar we zullen niet na-kaarten, waar deze rubriek thans ten einde is, om in het najaar door Jan Blaazer in andere vorm te worden voortge zet. Het Maria-congres gemist. Het NTS-journaal, altijd zo snel en actief, heetft verstek laten gaan ten aan zien van het in Nijmegen zo gran dioos verlopen Maria-congres. Geen enkele flits zelfs is op de beeldbuis verschenen. Ernstiger nochtans is het verzuim bij de K.R.O.-t.v.-sectie, die een voorbeeld aan de eigen radio afdeling had kunnen nemen, maar die het kennelijk niet de moeite waard heeft geacht, een korte re portage, desnoods op film, in te las sen omtrent een gebeurtenis, die geen enkele katholiek in deze dagen onberoerd heeft gelaten. Antwoord op vragen. In ver band met verzoeken die tot ons wer den gericht, het volgende: Bij nor maal gebruik is de levensduur van de beeldbuis van een t.v.-toestel ge middeld vier jaar. Onderbroken wit te stippellijnen op het beeldscherm worden veroorzaakt door storingen van elektrische apparaten; maar deze kunnen worden ontstoord. Door het op temperatuur komen van het toe stel kan de instelling voor de beeld hoogte zich wijzigen; men moet dan de hoogteregeling nastellen. „De rechter en zijn beul". Met „Der Richter und sein Henker" brengt de K.R.O. dinsdag de eerste avondvullende film van de Duitse t.v., vervaardigd naar de gelijkna mige detectieve-roman van PYiedrich Dürrenmatt. Men herkent in de bin- nen-opnamen in de geweldige tv.- studie te Stuttgart een stijl waarmee we door de tv.-spelen zijn vertrouwd geraakt. De buitenopnamen zijn uit het hooggebergte. Naar de vorm is deze film eigenlijk een tweeslachtig verschijnsel, in zoverre een t.v.-spel met filminlassen eveneens gebruik maakt van twee verschillende media. Weer Wim Sonneveld. Het tweede gedeelte van de telerecording, die zij heeft gemaakt van een voor stelling van Wim Sonnevelds cabaret zal de VARA, weer onder de titel „A la Carte", laten zien en horen in haar uitzending op zaterdag a.s. Ben Steggerda voerde de cameraregie. Vooral gaan de rubrieken „Mensen, dingen, nuen „Totebel"; erop volgt het vraag- en antwoordspel „Weet wel wat je waagt". Heden programma-wijziging. Het filmprogramma van de V.P.R.O. van 21.20 uur22.00 uur op heden zal bestaan uit twee van de vier ver halen van de in 1955 te Cannes met de internationale prijs voor filmcri- tiek bekroonde Mexicaanse film „Raices" („Het naakte leven"). Bij het ter perse gaan van de omroep bladen was dit programma-onder deel nog niet bekend. Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterstan den. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ballroom- ork. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouw- rubriek. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Mil. Kapel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorspel. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Viool en piano. 15.30 Boodschap pen doen, caus. 15.45 Cabaret. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voordr. en lichte muz. 19.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram 20.15 Holland Festi val: II Barbiere di Siviglia, opera. (In de pauze: plm. 21.5022.15 Act.) 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York Calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbakrn. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10-35 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagkloknoodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Piano, viool en kwartet. 14.30 Wü vrouwen v. h. land. 14.40 Gemengd koor. 15.05 Gram. Tussen 15.30 en 18.00 Tour de France. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee. Het tienjarenplan voor Suriname, door W. Joseph. 18.00 Gram. 18.20 Lichte muz. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Tour de Fran ce. 19.45 Gram. 20.30 Act. 20.45 Hol land Festival: Le Roi David, symf. psalm. 22.05 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 19.30—20.00 Internat, argra- risch nws. 20.00 Jour. en weeroverz. KRO: 20.20 Het Euwige Rome, TV- film. 20.50 Der Richter und sein Hen ker, TV-film. door L. A. Cunningham 7) „Ik hoop dat je het me niet kwalijk neemt", zei ze. ,,'t Is goed", zei hij. „Ik begrijp best dat ik je wel wat op het lijf val. Je komt pas van de Zusters. Maar ik heb hier op je gewacht, omdat ik niet alleen naar binnen wilde gaan. Er was afgesproken, dat ik het van avond met jou tot klaarheid zou brengen; je vader verwacht een ant woord. Hij verwacht maar één ant woord. Wat moet ik hem nu zeggen? We hebben elkaar nog niets verteld". „Dan geef je hem nog maar geen antwoord, Marcel. Vanavond spreek ik er niet verder over. Kom, we gaan naar binnen". Marcel volgde haar mokkend. Grand'mère Marthe legde een kaartje met haar zoon; Ludovic zag, al pijp rokend, toe. Louis had zijn neus in een boek begraven, en in een hoek van het vertrek zat Lucien met een stapel boeken en een hele vracht papieren voor zich. Hij schreef aan zijn boek, dat een monsterachtig for maat beloofde te krijgen. Pierre Labrette keek op van zijn spel en zag vragend van Marcel naar zijn dochter. Marcel's gezicht zag nog een tikje roder dan anders. Manon was bleek, maar haar ogen glansden als sterren. Pierre begreep er niet veel van; Marcel zag er niet bijster gelukkig uit. „Jouw beurt, Pierre!" Grand'mère Marthe hield haar ogen niet af van haar kaarten. Ze ging op in het spel. Pierre speelde slecht, hij was wat afwezig. Grand'mère moest er om lachen: het was haar voordeel. Mar cel Vaubin liet zich zo zwaar als hij was in een stoel vallen en wreef zich met zijn zakdoek over het voorhoofd. Toch is het zo warm niet, dacht Pierre, en deed zijn best om de ver loren slagen in te halen. Hij kon niet best tegen verliezen. „Ik heb gehoord, dat een van de Westcotts hier is aangekomen", be gon nu Marcel. Pierre keek op en gromde. „Ja", zei hij. „Lucien vertelde me, dat hij vandaag is meegekomen met de trein. Hij is de laatste van de Westcotts. Morgen heb ik een onder houd met hem over het verkopen van zijn farm. Zijn farm! Wij hebben met ons zweet zijn landen vruchtbaar gemaakt. Zij deden niets. Alleen ste len!" „Spelen, Pierre!", beval Grand' mère Marthe. „Hij zal graag genoeg dat gedoen- tje verkopen", meende Ludovic, ter wijl hij op zijn pijp beet. „Die stads mensen houden niet van het land". „Hij verkoopt ons alleen wat rech tens tóch al van ons is", zei Pierre. „Hij is een van die verdoemde hon den, die hier alles kaal gevreten heb ben, en nu komt hij kijken wat hij nog van de afgekloven beenderen kan maken, bóven het bedrag van vijfduizend dollar, waarop hij al hypotheek gegeven heeft. Canaille!" „Spelen, Pierre!", riep Grand'mère Marthe. „Ik ben juist weer bezig met de Westcotts", viel nu Lucien in, die zich omwendde met zijn stoel. „Zy namen ons land, omdat het 't rijkste en vruchtbaarste was in heel Tan- tramar. Zij vermoordden er z^lfs een der onzen om". „Neen, we vergeten dat nóóit", zei Pierre. „Is het wel, moeder?" Natuurlijk niet. Natuurlijk niet", zei ze. Grand'mère Marthe's ogen waren de oudste in de kamer, maar zij za gen op dit ogenblik het beste. Zij alleen zagen het gezicht van Manon zoals zij daar op de bank onder het raam knielde en, met haar ellebogen gesteund op de vensterbank, uitkeek over het land van Tantramar. Grand' mère Marthe liet ineens een klein lachje horen en niemand wist waar om of het moest zijn omdat zij gewonnen had. De oude dame schoof de kaarten ongeduldig opzij en draaide haar stoel om, zodat zij de aanwezigen in het gezicht kon zien. Zij legde haar handen op de knop van haar stok en liet de kin op haar benige handen rusten. Zo keek zij hen allen een voor een aan: haar zoon, zijn zonen en zijn dochter, en de man die hij voor die dochter bestemd had. Het was al lang, o zo lang geleden, dat Grand'mère Marthe in de ogen van een meisje de blik gezien had, die ze deze middag had menen te zien in de ogen van Manon en die ze nu zeker wist dat er was. Zij frontste haar wenkbrauwen en zei luid, met een klank in haar stem die hen allen deed opspringen: „Comment?" „Wat is er?", vroeg Pierre. Ze staarden haar allemaal aan, en Vau bin niet zonder vrees. Want in het land van Tantramar werd verteld, dat Grand'mère Marthe iets van een heks had; dat deze stokoude, maar altijd nog krasse oude dame over bovennatuurlijke krachten beschikte. Zij gaf Pierre geen antwoord. Zij had alleen maar iets hardop gedacht. Hoe was het mogelijk dat Manon verliefd was? In het pensionaat had ze toch geen gelegenheid gekregen om het te worden. Maar Grand' mère Marthe tikte besloten met de punt van haar stok op de vloer dan moest zij het geworden zijn in de trein. Vandaag. „Manon", riep ze zacht in het Acadisch dialect: „Viens 'ci-t!" Manon ging naar haar toe, en zette zich, op aanwijzing van de uitgeteer de hand, op de blauwe poef aan haar Srootmoeders voeten. Ze keek op naar e oude dame en lachte zo'n lief en onschuldig lachje, dat Grand'mère Marthe er door geroerd werd. Zij dacht terug aan haar eigen jonge tyd toen zi', Marthe Sonier, nog jong en lenig was, met haar zwarte haar en haar smal gezichtje. Op avonden zo als deze waren zij in haar geboorte plaats St. Eloi gewoon geweest te zingen en te dansen, bij de muziek van violen. Zij streek Manon door het haar en staarde in gedachte voor zich uit. „Chantez, mes enfants", vroeg lij dan. „Zing voor mij eens wat aar digs", De kleine Louis, met zijn ondeu- Êende lach, begon on de anderen vie- m in, luchtig en vrolijk, zonder com plimenten. „Je connais une fillette Yup-yup-yup. La-ri-ra. Qui veut avec la pauvrette Yup-yup-yup. La-ri-ra! Au plus tót se marier! Yup-yup-yup. Marie ton gaie. Marie ton gars, quand tu voudras; Ma fille quand tu pourras!" (Ik ken een aardig meisje. „Wie wil er met me trouwen?" Je hebt toch een vrijer? Trouw met hem zo gauw je wilt!) Grand'mère wiegde met haar hoofd. Haar ogen glansden; ze trapte met haar schoen de maat en haar stok klopte op de grond. Het was een vroljk, o zo'n vrolijk lied van haar volk, en het had in alle voorbije ja ren in dit oude huis geklonken. Het was een lied, waar oude èn jonge mensen plezier in hadden. „Nog meer, nog meer!", riep Grand'mère Marthe toen het uit was. „Manon, zing je samen met M'sieur Vaubin eens het lied van het jonge meisje en de oude koster".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11