De elfde Laura eindigde met een grandioze intocht 5)e £iefde aan Manan Wie puzzelt mee DE KLEINE Vervolging tegen directeur van gasfabriek Uitbundige feestvreugde in Nutsgebouw ^rticKüAÜ 12 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. over eenkomstig, 9. Oriënt express (afk.). 11. wiel, 13. ijverig, 14. voorvoegsel! 15. bijrivier van de Tiber, 17. boom- loot, 18. steenklomp, 19. een der mid delste Cycladen, 21. de opvolger van Elias, 23. ontkenning (Eng.), 24. ge wicht (afk.), 26. atmosfeer (afk.), 27. meisjesnaam, 29. de 2de letter van het Gr. alfabet, 31. jongensnaam, 33. rivier in Spanje, 35. hangt aan de mast, 36. bladvezels van verschillen de agave-soorten tot hennep ver werkt, 38. bekende afkorting, 39. ge troffen, 40. schilderstuk, 41. bij woord, 42. stad in Estland, 44. boom, 46. lauw, onverschillig, 48. voorzet sel, 49. gewicht, 51. maanstand, 52, voorzetsel, 54. familielid, 5. munt in China, 56. geweldig, ontzaglijk, 59. makker, 61. kruipend dier, 62. stre ling, 64. wisselborgtocht, 66. geschikt om geoogst, geplukt te worden, 67. bekend dier, 69. van elk evenveel (op recepten), 70. pers. voornaamw., 71. uitwas, vaak aan eikeblaren, ont staan door de steek van de galwesp, 72. van het teken af te herhalen (afk. in de muziek). Verticaal: 1. bid (Lat.), 2. inheems opzichter over werklieden (Indone sië), 4. voorvoegsel, 5. meisjesnaam, 6 1ste boek van Mozes (afk.), 7. stadje bij Padua, 8. deel van de bij bel (afk.), 9. verdorven, 10. gravure, 12. aanwijz.nd voornaamw., 14. voor stad van Baden-Baden, 16. meisjes naam, 18. voorgeschreven kerkge bruik, 10. oude rekening (afk.), 22. muzieknoot, 23. let wel (afk. Lat.), 25. koudbloedig gewerveld dier, 28. ontkenning (Eng.), 30. kaartspel met 78 kaarten, 31. kaartspel met 32 kaar ten 32. opium, toebereid om te ro ken, 34. drinkt men .uit, 36. iemand die treitert, 37. pret, 41. degelijk, bondig, 43. gevuld, 45. deel van Overijsel, 46. lidwoord (Fr.), 47. stuk hout, 49. havenstad in Z. Pa lestina, 50. muzieknoot, 53. bijwoord, 54. voornaamw., 57. bakje, 58. keer, 59. stelsel van betaling door over boeking van de ene bankrekening op de andere, 60. morsdoekje, 61. de geest van de rijstcultuur (Java), 63. voorzetsel. 65. tussenzetsel, 67. fami lielid, 68. muzieknoot. Iedere puzzel-minnende lezer of lezeres, die deze week een juist ant woord inzendt op de hierbij gaande kruiswoordpuzzel, dingt weer mee naar een van de beide prijzen van vijf gulden. Daartoe moet hij of zij de oplos sing echter voor donderdagmorgen, 12 uur (laten) bezorgen bij de PUZ- ZELREDACTEE van de Leidse Cou rant. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 2. tube, 6. daas, 10. e.k., 12. Warmond, 14. To, 15. tas, 17. apert, 18. Ari, 19. ratel, 21. Eifel, 23. Umea, 24. les, 26. Adda, 27. linie, 29. sloep, 31. rekke, 34. do, 35. op, 36. ra. 37. eb, 38. lorre, 41. ester, 44. agent,' 47. ofir, 50. ont, 51. alge, 53. sleur, 55. Indië, 56. sof, 57. Elias, 60. Eem, 61. ex, 62. Veendam, 64. RT, 65. cape, 66. Eros. Verticaal: 1. Petrus, 3. uw, 4. baal, 5. Erp, 6. dor, 7. ante, 8. A.D., 9. ooi lam, 11. kaam, 13. Megen, 14. tred, 16. steil, 18. afdak, 20. e.a., 22. ia, 24. lip, 25. sir, 27. lepra, 28. eerst, 29. sol, 30. oor, 32. kat, 33. eer, 39. ogief, 40. ego, 41. ent, 42. Eelde, 43. mossel, 45. enfin, 46. leemte, 48. flox, 49. Ru, 51. An, 52. gier, 54. reep, 55. Isar, 58. Lee, 59. adé, 62. v.a., 63. M.O. De beide prijzen hebben hun weg weer gevonden. In de loting onder de goede inzendingen, werd er één toegewezen aan de heer C. v. d. Mey, Teylingerlaan in Sassenheim. De andere kwam terecht bij mevr. Th. Watrin, Steenschuur 14 in Leiden. De winnaars krijgen de buit spoedig toegezonden. Benzine halve ct. per liter duurder Met ingang van maandag zal dc verkoopprijs voor autobenzine met 0,5 cent, en die voor tractorpetroleum met 0,25 cent per liter worden ver hoogd. Deze verhoging is een gevolg van de recente stijging van de wereld marktprijs. Ook de dalingen die zich in die wereldmarkt gedurende de af gelopen maanden hebben voorgedaan, hebben toen hun weerspiegeling in de verkoopprijzen gevonden. Brand in Ter Apel: Een onderzoek, ingesteld door het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, naar de oorzaak van de brand in Ter Apel op 6 januari jl., waarbij drie kinderen om het leven kwamen, zal tot gevolg hebben, dat de direc teur van het gemeentelijk gasbedrijf te Stadskanaal, de heer L. K., gerech telijk zal worden vervolgd wegens dood door schuld. Het gerechtelijk laboratorium heeft een rapport opgesteld waarin o.m. wordt geconstateerd dat de directeur van genoemd gasbedrijf niet de nodi ge beveilingsmaatregelen heeft geno men, toen in Ter Apel de gasbuizen op hun deugdelijkheid beproefd moesten worden. De brand, waarbij drie dochtertjes van een predikant uit Heerlen (die in Ter Apel logeerden) het leven lie ten, is volgens het rapport een gevolg van het onvoorzichtig optreden van het gasbedrijf. („Trouw"). Gisteren is in de buitenhaven te Scheveningen het lijkje opgehaald van de 12-jarige C. J. Bankema, die sinds zondag werd vermist. De jon gen was met een vriendje in zee gaan zwemmen, doch zij keerden niet meer naa* huis terug. Men vermoed de toen direct dat de kinderen ver dronken waren. We zijn langzamerhand gekomen in die periode van 't jaar, waarin ieder een vol is-van vakantie- houden. De een gaat naar de Rivièra en vertelt met enthousiasme zijn plannen de ander is een paar we ken naar het strand ge weest en brengt zijn er varingen aan de man bij ieder, die er maar naar luisteren wil. De gelukkigen, die enige weken aan zee kunnen doorbrengen, zullen, wan neer het weer maar mooi genoeg wil blijven, dik wijls klagen over de kwal len die, geprikkeld door zoveel herrie van zwem mers in hun domein, terug prikkelen. Het is een klein ongemak, dat bij e-.n va- kantie-aan-zee hoort, als het rand tussen de boter hammen. Een andere aardigheid is het speels gekietel van krabben, die de dikte van tenen of kuiten van zwemmers met hun scha ren proberen te meten. Wat de strandherinnerin- gen betreft kunnen dege nen, die naar de Middel landse zee gaan, als hel een beetje wil, hen die zijn thuisgebleven, dc ogen uitsteken. Er bestaat wel kans, dat men vooral als men de onder zeewatersport beoefent ergens tussen stenen en rotsblokken kennis maakt met de murene. Merenen zijn in menig opziet interessante vis sen. Zij lijken wat op pa lingen en inderdaad, wor den ze door de systematici ook bij de palin' achtigen ingedeeld. Ze leven in ta melijk warm zeewater en er bestaan in totaal wel 120 soorten van deze vis Een van de soorten, die in de Middellandse zee leven, z.'jn de „Muraena helena", die een gewicht van 5 tot 6 kilo kunnen bereiken. Ze leven doorgaans in kieren en gaten in de rots bodem, waar ze loeren op voorbijzwemmende vissen die ze onverhoeds trach ten te bespringen. Ze lij ken dus in zeker opzicht wel wat op slangen en ze zijn nog vergiftig ook. Evenals bij dat van de palingen schijnt ook in het bloed van murenen Ichthyotoxin te bevatten een gifstof, die niet warm- tebestendig is en die dus voor de mens geen enkel bezwaar oplevert wanneer hij de vissen in de een of andere vorm op zijn spijs- kaart wenst te plaatsen Bij menig deftig diner hebben murenen zelfs de tongen van de grote i der aarde gestreeld. In de oudheid hebben de romeinen er zelfs hele kwekerijen van murenen on na gehouden en naar beweerd wordt geloof de men toen werkelijk, dat de murenen door het eten van mensenvlees nog lekkerder werden van smaak. Dat bracht sommi gen lekkerbekken als bijvoorbeeld Vidius Pollir ertoe, slaven die iets misdaan hadden in de kweekvijvers te gooien. De ichthyotoxin in hel bloed van de murenen is niet de enige manier daarop, die dieren vergif tig zijn. Ze zijn namelijk de enige vissen, die ook een vergiftige beet kunnen toebrengen. De tanden van het beest liggen namelijk in een zakvormige gifklier ge worteld en als de vis bijt wordt 1e klier samenge drukt en spuit het vergif langs de tanden in wond. Overigens behoeft de mens hierover niet erg bezorgd te maken want het vergif is veel te zwak om ïige werkelijk schadelijke uitwerking 4e hebben op de mens (of op grotere dieren). De giftige beet van de murene is haar slechts een hulpmid del bij het van "en van kleinere prooi, in het bij zonder van kleine visjes waarvan de murenen le ven. Toch toont de vreemde vis wel een zekere voor keur. Zo heeft hij een jond- genootschap aangegaan met de vierogige vis (chaetodon) die hij zijn bek laat binnengaan om er de parasieten te laten wegvangen en het is nog nooit gesignaleerd, dat de murene een vierogige aan viel, zolang die in zijn bek werkzaam was. Te Stresa verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat de Duitse en de Nederlandse ministers van landbouw besloten hebben de volgende week te Hamburg hun besprekingen over de zuivelsituatie en in het bijzonder over de kaasprijzen voort te zetten. Uit andere bron wordt nog verno men, dat de commissie van de E.E.G. de controverse tussen Nederland en Duitsland met betrekking tot de kaasprijzen als een van de agenda punten zal bespreken tijdens de bij eenkomst, die de commissie a.s. woendag in Brussel zal houden. SPOORWEGSPEL VAN BASTET IN DE KURHAUS TERRASZAAL. Voor het achtste, achtereenvolgen de seizoen zal het miniatuur spoor- wegspel van Bastet in de Kurhaus- terraszaal worden opgesteld. Volgens zijn gewoonte heeft de constructeur ook dit seizoen het geheel van tra jecten en entourage een andere vorm gegeven, iets wat in het bijzonder geldt voor de populaire „rij-puzzel", waarin zich thans twee treinen tege lijk bewegen in plaats van één. De spoorwegspel-zaal zal met in gang van zondag 27 juli voor het pu bliek worden geopend. OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) ER KRAAKTE IETS IN HET GRAS Het was daar in Lieding, tussen Gurk en Strassburg (maar niet in de Elzasl) precies zo in werkelijkheid als we bij het maken van de vacantieplannen het ons hadden voorgesteld: Een groen dal met bossen en weiden onder een hemelsblauwe lucht. De uit een rots rijzende ruïne van een kasteel, waar eens de bisschoppen van Gurk zetelden. De slinger van een zilver-spattende bergstroom. Maaiende boeren in de verte en hooiende lachende meisjes in fleurige kledij met grote strooien hoeden met linten. Klokgelui en vogelzang, geu rende bloemtapijten met veel paars en geelèn vacantie! We tuurden, geleund over de borstwering van het heuvelkerkje bij Lieding, over dit ideale landschap en voelden ons voldaan en te vreden met het leven. Alleen knaagde in ons (want als je goed in de binnenste kijkt, is een mens nooit volmaakt gelukkig) de begeerte het te hebben, het te bezitten. We konden niet eeuwig in dit paradijs blijven. Bij het teruglopen over het kerkhof van Lieding trapten we op iets, dat met een krak brak. Het was een menselijk gebit, met de tanden erin. Naast de kerk van Lieding staat een speelgoed-kapelletje met een grap-torentje en daarin worden de knekels gestort. Er was er een tussen de bloemen van het gras gevallen. We hebben over vele kerkhoven gelopen want je ziet er altijd wat interessants maar nog nooit hebben we zo perplex gestaan over ons eigen, onafwendbaar einde als daar op dat paradijs-kerk hofje van Lieding. Krak! We voelden de krak in ons eigen kakement; alsof het al tus sen de knekels lag. Het werd weer een grandioos feest, de intocht van de circa vierhonderd fietsers, die de Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura'rit, tot een goed einde hebben ge bracht. Zij, die uit voorzichtigheidsoverwegin gen, de korte rit hebben gekozen en voor de B-rit hebben ingeschreven, hadden toen ongeveer vier honderd kilometer achter de rug. Zij, die van een ruimer krachtontplooiing en van een sterker uithoudingsvermogen verzekerd waren .namen" per dag ca. honderdvijftig ki lometer. En niemand schijnt zich in zich zelf vergist te hebben, want allen vol brachten de opgave, die overigens het karakter droeg van een sportieve pres tatie en waarin zorgvuldig alle race elementen door het bestuur geweerd wa- en men er ook nauwlettend op toe zag dat die er ook door de deelnemers niet werden ingebracht. Al kregen de Laurianen dan ook niet links en rechts kusjes, zoals dat bij de wielrensport ge bruikelijk is, overladen met bloemen werden zijn overduidelijk. Intocht met ruikertjes. Het begon al in Bodegraven, waar de traditionele intocht te Alphen werd voor bereid. Maar vanaf de Hefbrug te Alphen stonden de enthousiaste inwoners rijen dik langs de straten, waar de stoet door zou trekken, om de „helden" van de Lau ra te bejubelen en ze van een ruikertje te voorzien. Men reed, met bestuursleden voorop via de Prins Hendrikstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Burgemeester Visser- park, RaSdhuisplein, Stevinstraat, School straat, Pieter Doelmanstraat, Van Man- dersloostraat naar het centraal gebouw Eer men bij het Nutsgebouw was ge arriveerd, was de kilometerslange stoet een ononderbroken slinger van bloemen geworden. Uit hun midden hadden de feestelijk uitgedoste en goed geluimde Laurianen, evenals andere Jaren, een Miss Laura gekozen. Dit jaar viel deze eer te beurt aan mej. Rie v. d. Heden. De vroegere commandant van de parketgroep te Amsterdam heeft zich niet schuldig gemaakt aan het opma ken van valse beoordelingsstaten over de staat van dienst van zijn onderge schikten. Dit heeft minister Samkal- den geantwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden Boekhoven en Vrolijk (beiden PvdA). De beoordelingsstaten van het per soneel van het korps rijkspolitie be neden de rang van adspirant-officier worden opgemaakt door de comman dant van het betrokken district. Wel iswaar worden door de districtscom mandanten veelal aan de onderschei dene groepscommandanten ter zake adviezen gevraagd, maar in alle ge vallen, waarin mede op grond van de ze adviezen een ongunstige beoorde ling wordt uitgebracht, wordt hiervan schriftelijk aan betrokkenen kennis gegeven. Tegen ongunstige beoorde lingen kan beroep worden aangete kend. van het vrouwelijk administratief per soneel van de Leidse politie, die met haar collega mej. J. Bruné, de acht man politie van de Sleutelstad completeerde om als groep van minimaal 10 man aan de Laura te kunnen meedoen. In het Nutsgebouw heerste een uit bundige feestvreugde, die zich in onver minderde hevigheid van de straat had overgeplant naar de zaal, waar de Lau ra 1958 officieel zou worden besloten met de uitreiking van de Laura-insignes aan degenen die voor het eerst aan dit rij wielfestijn deelnamen en de respectie velijke cijfers voor het insigne aan hen die zich al meerdere malen op dit pad hadden gewaagd en de groepsprijzen Voor het eerst van het jaar kregen ook de verzorgers van de verschillende groe pen een speciale prijs. Lanra-yells. Maar voor het zover was bereikte de feestvreugde in de zaal een climax waarbij de Laura-yells niet van de lucht waren. Die kennelijk uit het hart gegre pen vreugde-uiting steeg op uit de dei nende bloemen-massa en beroerde ieder een, die met de Laura ook maar iets te maken heeft gehad. Het was ongetwijfeld een genoegdoening voor het bestuur, dat wel heel veel plezier heeft gehad van het organiseren van de Laura, die ook nu weer zó eindigde. De uitingen, d^t het weer zó was met de Laura en bij de Laura, waren voor het grijpen en te be luisteren! De Alphense Rijwieltoervereniging „De Trekvogels", die door een flink aantal leden was vertegenwoordigd, de vereni ging waarmede de Stichting Laura zo hechte vriendschapsbanden heeft, even als trouwens met de Lyceumvereniging „Vevo", hing haar vlag breed uit over het balcon, een daad waaruit eer en sympathie viel af te lezen. De exploitant van de Nutszalen, de heer A. L. Zaal, kwam op het verlos sende idee om in de nevenzalen een luidspreker op te stellen om het groot aantal deelnemers met hun „aanhang", dat niet geheel in de grote zaal een vei lige plaats kon vinden en als „overschot jes" in andere vertrekken een veilig heenkomen had gezocht, in de gelegen heid te stellen om de officiële toespraken te volgen. Voor de Ned. Politie Sport Bond was aanwezig de heer H. v. d. Burg uit Den Haag. Voorts ook mevr. J. J. Bruins Slot Padding, de echtgenote van de burge meester, de slotbijeenkomst bij, alsook de heer Moonsma, inspecteur van de po litie en voorzitter van de politie sport vereniging te 's-Gravenhage, die tevens de hoofdcommissaris aldaar vertegen woordigde. Intense dankbaarheid. Valt het te verwonderen, dat de voor zitter van de Laura, de heer P. Stout- hamer, na dit alles wat wij hier hebben gereleveerd, met eigen ogen te hebben gezien en met eigen oren te hebben ge hoord vervuld was van intense en hart grondige dankbaarheid om het welslagen van de elfde Laura? Hij uitte zijnerzijds kort maar krach tig zijn gevoelens hierover en het was voor iedereen overduidelijk, dat hij al deze mensen, die, naar hij zelf zei, hel goede cachet aan de Laura hebben gege ven, het volgend jaar weer gaarne terug zal zien. Nog nooit hebben we vier dagen L-ura beleefd met vier dagen zon. Met spijt in het hart dacht de voor zitter enkele momenten aan hem die met vreugde de Laura begon, maar haar in droefheid moest eindigen wegens plotseling sterfgeval van een der zeer naaste familieleden. Hartelijk bracht de voorzitter dank aan de burgemeester voor diens gedu rige belangstelling voor de Laura. Hij is het type van een dienstvaardig en goede burgemeester. Wij hebben met hem nogal wat op, verklaarde Laura's voorzitter. H(j dankte ook de heren H. Brokaar, gedelegeerde van het gemeentebestuur in het Laura-bestuur en J. Constandse, referendaris van het gemeentebestuur, met wie beiden al even prettig is te beraadslagen en te beslissen. Een even dienstvaardig als eenvoudig en gemoe delijk mens is onze inspecteur-korps chef van de politie, de heer N. G. Groot- huyse die op het moment dat de heer Stouthamer deze woorden tot hem sprak, juist de deur uit wilde gaan dat loopt met hem alles op wieltjes, ondanks dat hU 10 man heeft afgevaardigd naar het Laura-festijn. Dank bracht spr. ook aan de dienst van Gemeentewerken en de groep DSS. personeelsleden van deze dienst, de heer P. Zuidam voor de verrassing van de voortreffelijke gymnastiekdemonstratie. waarvan ik nog duizelig van ben, zei de heer Stouthamer. Rijn Gouwe kreeg waarderende woorden voor het beschikbaarstellen van een geluidswagen en voor het aanbieden van een ontspan ningsavond, de Rijwielindustrie „Loco motief" om dezelfde twee redenen, de directie van V. Se D. voor de dansavond, de B.B. voor de mobilofoonwagen met bijbehorende apparaturen en bedienend personeel, waarmede het contact tussen de groep rijders en de veste in Alphen op geslaagde wijze werd onderhouden. Hij dankte ook „Woerdens Bloei", een samenwerkende instantie van V.V.V. en middenstand, voor de aangeboden trac- tatie voor de 400 deelnemers. Hier stond de heer Stouthamer een wijle stil en vroeg zich af welk belang de Woer- dense middenstand eigenlijk wel bij de Laura zou hebben kunnen zien. Dat zijn mensen van brede allure, zei hij. Dit tekende spr. tegen de donkere achter grond, die de Alphense middenstand schildert, die maar moeilijk in dit op zicht op drift komt. Voor de Coca-Cola ook heel hartelijk dank. evenals de E.H.B.O., het Roode Kruis, de masseur Van Leeuwen, het montere echtpaar-Zaal van de Nutszaal, dat altijd vriendelijk is en glimlacht, dat schept sfeer, dat doet een ieder ge noegen. De Laure geeft feest aan Alphen met een speciaal cachet. Waarom zijn niet alle winkels op alle avonden ge opend, vroeg spr. Voor de medewer king van de W.V. was spr. erg dank baar, evenals jegens zijn medebestuurs leden, van wie de heer Stouthamer drie personen speciaal wilde noemen. Het zijn de secretaris, de heer P. Koren, dc pen ningmeester P. Groenhart en de jurist mr. J. Loef, mensen die bergen werk verzetten om dit sportevenement moge lijk te maken. Hierna reikte de heer Groenhart de insignes en cijfertjes uit alsmede de groepsprijzen, welke uit een bekertje bestonden. Zij die voor de elfde maal deelnamen, werden het eerst voor het forum ge roepen. Zij kregen een ..Goed zó" van de aanwezigen te horen. Zij vormen dc ere-lijst van de Laura, die wij eerder met namen publiceerden. (j|| door L. A. Cunningham 6) Marcel kwam binnen met een langzaam uitgesproken „bon soir", en liep meteen door naar Manon, die hij bleef staan aankijken. Hij was blond: het type van de Normandiër. Zijn dikke haarbos golfde boven een groot voorhoofd; zijn bruine ogen waren groot en in de regel zonder uitdrukking. Maar thans zag hij met een soort stralende goedkeuring neer op Manon. Wat was zij groot gewor den; een hele dame met haar melk witte huid en haar donkere ogen! „Ik ben blij, dat ik je weer thuis zie, Manon". Zij legde haar hand in de zijne en haar smalle, tere vingers gingen bijna verloren m zijn grote, harde hand. „En nu blijf Je voor goed thuis, hè? Nu zul je blijven wonen temidden van je eigen volk, in het land van Tantramar, waar je thuis hoort". „Ja", zei ze alleen. Ze trok zenuw achtig haar hand terug en haar wan gen waren rood. Ze voelde hoe haar vader goedkeurend toekeek, hoe Lu- dovic er een beetje onhandig bij stond, hoe Louis achter de rug van Marcel grimassen stond te maken en spottend kushandjes uitzond! Alleen Grand'mère Marthe keek naar het vuur. Zij had nog vaak midden in de zomer een beetje warmte nodig, om de koude te verdrijven die niet van het weer kwam, maar van de ouderdom. Ze keek in het vuur met een eigenaardige blik in haar ogen, en wie zal zeggen wat zij daar zag? Manon verliet de grote eetkamer en ging naar de hal. Marcel bleef 'n ogenblik beteuterd staan. Natuurlijk had hij niet anders verwacht of zij zou wat verlegen zijn. Niemand kan anders verwachten van een meisje dat zó van het pensionaat komt. Maar het leek hem dat hij niet veel indruk had gemaakt, en dat zij eigenlijk niet veel van hem moest hebben. Ik be grijp er niets van, dacht hij. De meis jes vinden me anders altijd nogal een aardige jongen! Maar dat zou wel veranderen met haar. Hij keek even schaapachtig rond en ging haar dan achterna. Zij was bezig in de hal haar mantel aan te trekken. Hij kwam naast haar staan en draaide wat met zijn grijze pet tussen zijn vingers. „Ik zou graag met je meegaan", zei hij; „mag dat?" „Als je het er erg op hebt", zei ze. Ze keek hem niet aan, draaide zich om en ging meteen de deur uit. Hij liep achter haar aan. Z(j liepen over de weg, onder de diepe schaduwen van de wilgen. Op het erf plaste het water van een pijp leiding in de drinktrog van de dieren. Het was een prettig, huiselijk gehoor. Polydore Cormier en Calixte Breau, de stalknechten, dreven in de verte de koeien op, en de witte en zwarte schoften der beesten schommelden over de velden. Een fluwelige nacht zakte over de graslanden van Tan tramar. Manon nam onbewust de leiding. Zij was van plan geweest om uit te gaan, vooral omdat zij Marcel wilde ontlopen. Zij wilde alleen zijn. Ze verlangde ernaar, de grote dijk te be klimmen en te luisteren naar de ge luiden van de nacht Ze wilde ook denken, ze had zoveel te overpein zen. En dat ging nu allemaal onmo gelijk met die Marcel, die naast haar voortkloste zonder iets te zeggen. Zijn tegenwoordigheid alleen al maakte haar angstig en vervelend. Ze wist heel goed wat haar vader en haar familie van haar verwacht ten. Ze zou met Marcel Vaubin moe ten trouwen. En ze begon te ver moeden dat haar verwanten graag een beetje haast maakten met dit huwelijk. Maar ze hield absoluut niet van de man. Hij leek wel een os. Hij was zo groot en massief, en zo ruw. Zij rilde bij het idee dat ze heel haar leven aan zo iemand zou vastzitten, en liep snel de met gras begroeide treden op, die in de klei van ae dijk waren uitgegraven. Zij hoorde hem lachen, en hij kwam achter haar aan. Het gebons van zijn stappen op de weg klonk als een donderbui in haar oren. Hij had haar spoedig ingehaald en nu stonden ze naast elkaar te kijken naar het zilveren water van de Tan tramar, dat worstelde tegen het op komende tij. De maan verlichtte"de oevers van rode klei en legde een blauwig licht over het landschap. Hier en daar pinkte er een bleek lichtje: het verlichte venster van een of ander boerenhuis. Het was hier zo stil, zo rustig, en de ruimte van het vlakke land leek zo eindeloos. En dan was daar ginds de zee, de zee die zich uitstrekte over heel de we reld. Zij voelde zich staan aan de oevers van de oneindigheid. Maar dan stond daar naast haar die man, de enige noot die niet paste in dit geheel. Wat had hij. zijn per soonlijke verlangens en zijn laag bij de grondse gedaehtenleven, er mee gemeen? „Manon", zei hij en legde een hand op haar schouder. „Hou je niet wat van me?" Zij keek hem een ogenblik onder zoekend aan, maar dan kreeg haar afkeer van hem de overhand. Ze draaide zich om en liep snel de dijk af. In de diepe schaduw daaronder maakte zij zich uit de voeten. Ver achter zich hoorde zij hem roepen: „Manon! Manon, kom terug!" Maar ze liep nog harder, voortgedre ven door iets wat ze zelf niet be greep. Het was, alsof ze in de kortst mogelijke tijd een zo groot mogelijke afstand tussen hen beiden wou scheppen. En toen, terwijl ze de hoek omging die het pad onder aan de dijk maakte rende ze pardoes tegen iemand op, die kalmpjes van de andere kant af kwam gewandeld. De onbekende en zij klampten zich stevig aan elkaar vast om niet te vallen, en toen ze elkaar loslieten keek zij op. Zij herkende hem ter stond; ze stonden juist in het maan licht. Zij was helemaal niet erg verwon derd. Het was bijna, alsof zij ver wacht had hem te ontmoeten. En zij was blij. Als hij in de buurt was voelde ze zich veilig tegenover die ander, die zij achtergelaten had. ginds waar hij nóg riep. Maar dan besefte ze ook eensklaps, dat ze hier niet kon blijven staan met een vreemde man. Ze wendde zich van hem af en zette het weer op een lopen. Maar ditmaal liep zij niet meer zo snel. Ze had nog juist gezien, hoe hij tegen haar glimlachte. En dan begon ze langzamer te lopen. Vreemd, dacht ze bij zichzelf, dat ik zo hele maal niets van Marcel moet hebben, die ik toch goed ken, en dat ik niet bang ben van die vreemdeling. Als in een droom liep ze over de witte weg naar huis. Uit de schaduw van de wilgen doemde de grote ge stalte van Marcel op. Ze stond stil en keek hem aan. Nu ze bij huis was, was ze niet bang meer van hem; ze was er zelf verbaasd over, dat ze ook helemaal niet boos op hem was. Hij liet haar eigenlijk totaal onverschil lig. Wel voelde ze een beetje mede lijden met hem. Ze legde een hand op zijn arm. Eerst wist hij niet wat dat nu be tekenen moest, maar dan grinnikte hy dom. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9