FOTO-TOTO ^Verbondenheid der kinderen over de gehele wereld' SPEUR NEUZEN Het beitsen van vloeren Als de zomer om een hoekje kijkt ZATERDAG 12 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT gonnen: sector voor sector groeide het als een tapijt onder de vaardige handen. Ook op de Brusselse Expo is thans een wandkleed van mevr. Van Oerle te bewonderen: „Kinderdroom" heet het. Het liefst ontleent de artiste haar onderwerpen aan de kinderwereld en realiseert ze op een wijze, die tot het kinderhart spreekt Dat de kinderen in de voorstelling van alles zien en er hele fantasierijke verhalen aan verbinden hebben wij mogen ervaren, toen een klasje kleine mensen, vóór het imposante werkstuk staande, spontaan het doek als het ware uiteen rafelde. Zo kwamen wjj tot de ontdekking, dat er heel wat meer te zien was dan wij, en zelfs mevr. Van Oerle, dach ten. Niets ontglipte aan het kinder oog: dik ingepakte Eskimo's, die in hutten leven; Chinezen met van die grote hoeden op. Een knaapje zei, dat het ezeltje net zo'n kleedje om had en een pluim zoals de paarden op de verjaardag van de prins. Gretig staken de kleinen de vinger omhoog om te vertellen van de tijgervellen om de trommels en het spinnewiel dat eigenlijk een tint- rijke bal was in de ogen van de volwassene en daarbij behoorden dan ook de spinnen (waarvan mevr. Van Oerle eerlijk gezegd geen weet had). De kinderen zagen een kerstboom en een berg en de Poolster bleef evenmin onopgemerkt. Zij vonden het een wereldje op zich, dair op die vroeger nog kale wand van hun hal. Het is er volkomen bij de kinderen ingeslagen, zegt het hoofd van de school, de heer C. J. Wijngaards, en hij is enthousiast over zijn aanwinst, die de hele schoolbal tot leven brengt. FOTO-ONDERSCHRIFT De geweven schepping van mevr. R. v. Oerle-v. Gorp in de dr. Alphons Ariënsschool aan de Timorstraat. De kinderen hebben de grootste bewon dering voor het doek en raken er niet gauw op uitgekeken. Gemanifesteerd in Alphons Ariënsschool Het nog nieuwe, frisse school gebouw aan de Timorstraat te Lei den, de Alphons Ariënsschool, is dezer dagen verrijkt met een groot kleurig wandkleed, ontworpen en vervaardigd door mevr. R. v. Oerle- v. Gorp op haar weverij, de „Gouden Spin". Het is 'n doek van 3.65 X 4.65 meter en mevr. Van Oerle, geassis teerd door de dames Ria v. Gent en Ine Wendt, heeft er drie en een halve maand hard aan gewerkt om het resultaat te bereiken zoals dit nu te zien is in de grote hal van de school. De opzet van de ontwerpster was, een plezierig ding te maken, waar naar de kinderen met spanning kun nen kijken. Het kleed, waarin zijde en vissersgaren zijn verwerkt met een wollen inslag, stelt de verbon denheid voor van de kinderen over de gehele wereld. De voorstellingen geven het spel van het kind te zien en zijn eigen visie op dat spel; de hele wereld is door het kind-zijn verbonden. Deze schone gedachte heeft voor mevrouw Van Oerle als basis gediend waarop haar ideeën zyn uitgewerkt. Het kunststuk is heel klein begon nen als een ontwerp in zwart-wit om vervolgens in kleuren te worden gezet, waarna op transparant papier de ware grootte werd uitgetekend. Toen kon met het weven worden be- M.M.S. „Huize Bijdorp" (Voorschoten) De volgende leerlingen van de R.K. Middelbare School voor Meisjes „Huize Bijdorp" te Voorschoten be haalden het eind-diploma: Cokkie Blom, Den Haag; Margot Boekweit, Grootebroek; Trix Bijmans, Den Haag; Jos van Dijk, Rotterdam; Thea Erdtman, Den Haag; Ria Gielen, Voorburg; Corry de Groot, Leidschen- dam; Marlijn Hogenboom, Ter Aar; Ineke van der Hoorn, Utrecht; Sonja Jordense, Voorburg; Loes Maas, Rijs wijk; Marga Meclónann, Voorscho ten; Heieen van Moorsel, Wassenaar; Carla Nolens, Wassenaar; Mieke Oos terlaan, Voorschoten; Pia Pilaar, Leidschendam; Ria van Reisen, Sas-» senheim; Carla Roest, Den Haag; Ma rianne Schep, Amsterdam; Carla Schuurmans, Wassenaar; Blanca Smits, Den Haag; Joke Steffen, Voor burg; Trees Stehmann, Leidschen dam; Ria van Velsen, Leiden; Hanne- ke van Velzen, Zoetermeer; Hanny Waals, Wassenaar. N3, huibers Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Geboorteaankondigingen (Advertentie) Het is dijkwijls bepalend voor de hoogte, waarop men staat of door het leven gaat, hoe men de dingen beziet: hoe hoger men staat, hoe verder men door gaans kan zien en hoe beter men do zaken ook overziet. Maar ook, wanneer men eens door de knieën gaat, openen zich soms ongedachte vergezichten. Hoewel het hier niet direct een vergezicht betreft, vindt u deze week in de Foto-toto een bewijs van de bovenstaande stel ling: ergens in Leiden hebben wij de knieën gebogen om het boven staande plaatje te kunnen knippen. We willen nu van u weten: a. Wat stelt deze foto voor (dus: wat ziet u achter de muur)b. Waar heeft de fotograaf gezeten. Ter ver duidelijking van vraag a. wijzen wij u op de gevel, die op de achter grond zichtbaar is. De vorige week V'ROUWE JUSTITIA blijkt velen te boeien. En, hoewel stom en geblinddoekt, spreekt zij vanaf het dak van het Gravensteen waarop zij troont tallozen aan, die hun weg kiezen langs het Pieterskerkhof. Het idyllische hoekje, dat wij de vorige week afbeeldden, was de meest zui delijke uitloper van het gebouw, waarvan het oudste gedeelte ge bouwd als Grafelijke gevangenis reeds dateert uit de 14de eeuw, ge zien vanaf het Pieterskerkhof. Nu de rechtspraak in Nederland niet meer „voor-de-vuist-weg" ge schiedt, heeft het Gravensteen, waar eertijds ook de rechtbank voor Lei den en het Rijnland zetelde, zijn taak verloren, maar het bleef toe gewijd aan de Gerechtigheid. Sinds enige tijd is het namelijk in gebruik als Juridisch Studiecentrum. Met haar antwoord op onze vragen heeft mej. H. van Niekerk, Hoge- woerd 70 te Leiden, deze week de prijs groot vijf gulden in de wacht gesleept. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u voor al niet uw brief in te sturen onder vermelding van 't motto: Foto-toto. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Niet alle vloeren komen tegen woordig in aanmerking om gebeitst te worden. Een huiskamervloer zul len wij doorgaans niet beitsen; hier voor kunt u beter een der vele soor ten vloerbedekking nemen, o.a. li noleum, tegels, vast kleed. Slaapkamervloeren kunt u wel beitsen, ook trappen wel. Een keu kenvloer beitsen wij liever niet, aangezien beits in het algemeen niet tegen water bestand is. Verder ko men oude vloeren, die nog nimmer gebeitst zijn, niet voor deze bewer king in aanmerking, terwijl vuile of vette vloeren alleen dan gebeitst kunnen worden als ze vooraf goed zijn gereinigd. Er zijn verschillende soorten beits, o.a. waterbeits, wasbeits en olie- beits. Ze zijn alle in de handel ver krijgbaar. De vloer krijgt een beurt. Vloeren zijn meestal gemaakt van vurenhout, waar de spijkers in zijn verzonken. Tengevolge hiervan is vaak een groot aantal putten ont staan, vooral op spijkerplaatsen. Het behoeft geen betoog, dat dit geen fraai gezicht is. U zult er goed aan doen deze oneffenheden eerst weg te nemen. Dit kunt u doen door de putjes en mogelijk andere oneffenheden op te vullen met kneedbaar hout, even eens in de handel. Dit kneedbare hout krmpt bij droging, dus moet u hiermee rekening houden, door het te vullen putje iets hoger op te werken dan strikt noodzakelijk is. Zodra de vulling goed droog is kunt u het teveel wegwerken, b.v. met de schaaf, of met een beitel. U dient er dus op te letten, dat er geen oneffenheden in de vloer meer zijn. Verschillende soorten. Ondanks deze voorzorgen verdient het aanbeveling de vloer te bewer ken met donkere beits, b.v. oud- hollands of oudbruin. Gebruikt u waterbeits, dan moet de vloer na het beitsen, zodra alles goed droog is, worden nagewreven. Gebruikt u wasbeits, dan is na- wrijven met was niet nodig. U kunt dan volstaan met nawrijven met een wollen doek; de vloer zal dan mooi gaan glimmen. Het gebruik van oliebeits heeft het voordeel, dat de vloer niet door water wordt aangetast. Wilt u een te beitsen vloer eerst dweilen, dan moet u met dit werkje en de voor behandeling wachten tot alles goed droog is geworden, anders zullen er stellig vlekken ontstaan. De manier waarop. Het beitsen zelf kunt u het beste doen met een flinke brede kwast, liefst een van ongeveer 8 10 cm breedte. U moet steeds werken in de richting van de houtnerf. U kunt ook een zachte borstel gebruiken. Het beitsen moet niet langzaam ge beuren en de beits moet er rijke lijk dik op worden gebracht.. Door zoveel mogelijk „nat op nat" te wer ken voorkomt u donkere plekken, d.w.z. werk de te beitsen vloer ach ter elkaar af en ga dus niet tussen tijds eten of een sigaretje roken. In de meeste gevallen zal een twee de behandeling wenselijk zijn. Indien wij een trap willen beit sen nemen we (naar believen) twee kleuren een „loper" en de zijkan ten dus in een andere kleur. Dat staat werkelijk goed. Een goede wasbeits is hier wel aan te beve len, want een trap wordt doorgaans meer gebruikt dan de slaapkamer vloer Wilt u de kamer stofzuigen, doe dit dan Tiet de borstel en niet met het ijzeren voetstuk, waardoor beschadigingen kunnen ontstaan. Nederlandse vinding houdt nylon jj volkomen wit In de garderobe van iedere mo derne vrouw en van elk meisje treft men tegenwoordig een of meer kledingstukken aan van Nylon, En- kalon of andere synthetische weef sels. Bij alle voordelen, die deze nieuwe weefsels bezitten te be kend om ze hier nog eens op te sommen hebben zij het nadeel, dat zij zich minder goed in de was houden. Uit diverse publicaties van de AKU de fabrikante van Enkalon en de nylon uit eigen bodem blijkt, dat dit concern zich reeds jaren met dit ernstige probleem heeft bezig gehouden. Feitelijk alle aan de markt zijn de wasmiddelen waren niet in "taat het geel worden van Nylon te voor komen. Dit is nu voorbij! In nauwe samenwerking met de AKU is Kortman en Schulte N V. te Rotterdam, fabrikante van Drie- U Uit de keuken geklapt Tot de koude zomerdranken, die in ons land beslist nog meer bekend moeten worden, daar ze niet alleen smakelijk maar ook gezond zijn, horen zeer zeker de milkshakes. Dikwijls gaat men van de veron derstelling uit, dat men zo'n shake niet zelf kan maken, daar men daarvoor nu eenmaal de apperatuur niet heeft. Toch is het beslist mo gelijk ook zonder shaker een lek- kere milkshake te maken als men Hl zich maar weet behelpen, b.v. met een goed te sluiten bus om pot met schroefdeksel, waarin men de shake dan kan schudden. Ook met behulp van een mayo- naiseklopper of een open kom met gard kan met hetzelfde resultaat 5=Ë bereiken. §p{ 't Gaat er alleen maar om dat Hl men 4 delen melk, 2 delen roomijs 1= en 1 deel siroop of vruchtenmoes Hy met wat suiker naar smaak, zolang klopt of schudt tot een schuimige Hf massa is verkregen. De shake moet g§ dan direct worden genuttigd, daar ze anders „inzakt"! H| En denk dan ook eens aan een sorbet die men zelf ook gemakke- i= lijk kan bereiden als men in de |p| buurt tenminste ijs kan kopen, wat in de steden althans zeer zeker het geval zal zijn. HH ZONDAG: kop bouillon, varkens- tong, zure eiersaus, bloemkool au 11 gratin, aardappelen, aardbeien- sorbet. mi MAANDAG: tongragout, aardappel- Jpp puree, tuinbonen, beschuit met bessenmoes. DINSDAG: gevulde aubergines, sla, =M rauwgebakken aardappelen, flens- 3es- m WOENSDAG: stamppot rauwe spi- EH nazie, speklappen (wat spinazie |i| achterhouden voor donderdag), ss vanillevla met bitterkoekjes, m DONDERDAG: gebakken kalfsle- ver, rijst, sla van komkommer en si spinazie, luchtige koffiepudding. Hl VRIJDAG: rijstcroquetten met vis, andijvie, aardappelen, paprika- m saus, kersen. H! ZATERDAG: huzarensla, haver- moutpap. §H Recept: Aardbeiensorbet. Vanille ijs mengen met slagroom, aardbeienmoes en wat fijn gehakte amandelen, opdienen in hoge gla- zen en garneren met een dot slag- Hl room. Zachte biscuits erbij geven. Recept: Gevulde aubergines. Vier aubergines in de lengte door- Hl snijden, het zaad eruit halen, de s=s rest met zout bestrooien en in de Hl koekepan bakken. Een risotto maken g| van 100 gr. rijst en hieraan nog 200 jUjj gr. gebakken fijngesneden cham- pignons toevoegen. Hiermede de §H aubergines vullen. De gevulde §H aubergines in een vuurvaste schotel H§ leggen, met kaas bestrooien en in de oven lichtbruin laten worden. kunt niet alles weten Clivia's in de zomer Clivia's moeten ook in de zomer voldoende water en eenmaal in de week vloei- mest hebben. De bladeren regel matig afsponzen. Uw oude plant be hoeft meestal niet verpot te wor den. Grote potten zijn niet goed. Een plant heeft water nodig. Ge bruik hiervoor niet te koud water. De wortels van de planten kunnen dit niet opnemen, zodat een plant temidden van veel water nog kan verdrogen. De potgrond verzuurt dan. Een blauwe mond door het eten van bosbessen maakt men schoon met citroensap. Aangezien wijnranken langs de muren veel water gebruiken, mogen in de omgeving van deze ranken te*/, er in geslaagd dit wasmiddel dat aanvankelijk speciaal voor het wassen in de wasmachine werd ge bracht zodanig te wijzigen dat thans ook de garantie geseven kan worden, dat witte Nylon stralend wit blijft. In de proefwasser.'j van de fabriek heeft men eenvoudig door herhaald wassen met Drietex zelfs van geel geworden Nylon de witte tint hersteld. geen planten gezet worden, die ook veel water nodig hebben. Worden de knoppen van uw ge ranium spoedig geel, dan is dit een teken, dat ze te warm staan. Plaats geen anjers of rozen in de nabijheid van een schaal waarop appels liggen. De bloemen zullen spoedig verwelken. Vruchtcnvlekken: indien vers, worden verwijderd door de stof te spannen over eei emmer, een kom, men giet dan lauw water over de vlekken. Ook kan men de vlek met zeep bestrijken en dat een paar uur laten intrekken, daarna goed uit wassen met schoon water. Moet men planten wat aanbinden, doe dit dan niet te strak, het touw dat u daarvoor gebruikt mag vooral niet knellen. Gewekte groenten welke zuur of bedorven zijn, zijn voor con sumptie beslist ongeschikt. Heeft het bederf eenmaal plaatsgevon den, dan is hier niets meer aan te doen. Het bederf van de inmaak is altijd een gevolg van het in leven blijven van bacteriën of sporen van bacteriën. De oorzaak moet dus ge zocht worden in onvoldoende hygi ëne bij het inmaken of aan niet hoog genoeg of te korte tijd verhitten. Schenk u wel eens aandacht aan uw gasslang? Droog geworden slan gen worden poreus en laten gas door. INDERDAAD hebben we in ons landje niet van die juwelen van zomers zoals het zonnige zuiden die gewend is, maar dat neemt niet weg, dat de zon zo nu en dan wel eens om een hoekje gluurt en we gedurende een korte periode even echt zomer mogen hebben. Iedere vrouw wil voor die gelegenheid een echte zomerjapon hebben en dat is begrijpelijk. We zagen er vele in de nieuwe collecties, die getoond werden. Onze illustratie toont een van die schatten van modellen Het is een echt zomers kledingstuk, vervaardigd van r n°PPen-Het feeërieke effect van" dit lieve zomerkleedje zit voor een groot deel in de leuke wijd uitstaande rok aie n gesteund wordt door enkele petti-coats. mJfi ee" poezig hoedje met brede rand, gemaakt handschoenen en witte schoentjes lijkt de verirfin ht,H«ï5n?eS it een sprookje. Zo'n japon, hoe weinig ook garderobe, want als de zomer om een hoekje kijkt moeten we ons feestelijk kleden. (Nadruk verboden) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■■■III

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12