van diepbruine Moccona heeft een krachtiger koffiesmaak Werkloosheid en werkaanbod in de gewesten Alphen aan den Rijn en Woerden Werkgelegenheid en werkloosheid in de Bollenstreek Wereldtentoonstelling Brussel Nationaal Maria Congres Eeuwfeest te Lourdes RIJPWETERING TE KOOP MOCCONA WOENSDAG 9 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Eva gaat spelenmoeder Bartok past op „KRONING" GING NIET DOOR De 65-jarige Amerikaan A. Tom- linson, de „koning van de wereld", heeft vanmorgen de eerste teleurstel ling in ons land gehad. Hij zou zich op de Dam laten kronen, maar zo ver is het niet gekomen. Voordat le door hemzelf georganiseerde open bare bijeenkomst goed en wel begon nen en hij zich op een stoeltje zittend tot de toestromende menigte zou rich ten, verzocht een agent hem vriende lijk met zijn plastieke wereldbol en overige attributen, die zijn waardig heid moeten aantonen, te vertrekken. De „koning der wereld" gaf aan dit verzoek gevolg en liet zich door de agent gewillig naar de tramhalte brengen. Even opgewekt als hij ge komen was verdween hij uit het ge zicht van de nieuwsgierigen, die de „kroning" hadden willen bijwonen. De filmster Eva Bartok, die een hoofdrol vervullen zal in de te Amsterdam op te nemen film „Adventure in Diamonds", is maandagavond op Schiphol aangekomen met haar dochtertje. Ter begroeting waren onder ande ren een paar Volendamse meiskes ln klederdracht aan wezig, een geste, die door de filmster op hoge prijs werd gesteld. Het Gewestelijk arbeidsbureau te Alphen aan den Rijn dat de gemeen te Hazerswoude, Koudekerk a. d. Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, RJjnsaterwoude, Ter Aar, Woubrug- ge, Zevenhoven en Zwammerdam om vat alsmede het rayon Woerden met de gemeenten Barwoutswaarder, Bo degraven, Hekendorp, Lange Ruige Weide, Oudewater, Papekop, Rietveld, Waarder en Woerden onder zijn res sort heeft, heeft betreffende genoem de gemeenten de navolgende gege vens verstrekt over de heersende werkloosheid en het aanwezige werk aanbod. Wat de bouwnijverheid betreft be droeg de geregistreerde arbeidsreser ve per einde mei 1957: 3, per einde juni 1957 6, einde mei 1958: 57 en ein de juni 1958: 27; voor wat de metaal nijverheid betreft zijn deze cijfers per genoemde data achtereenvolgens 4, 8, 61, 50; de landbouw 0, 5, 14, 7; losse arbeiders 3, 3, 35, 31; overige be- drijfsklassen 34, 27, 99, 89; totaal mannen 44, 49, 266, 204; totaal vrou wen 2, 3, 11, 15. Wat de vraag naar werkkrachten per diezelfde data betreft waren de cijfers achtereenvolgens in de bouw nijverheid 51, 54, 19, 31; metaalnij verheid 66. 100, 13, 29; landbouw 6, 7, 6, 8; losse arbeiders 39, 38, 12, 9; ove rige bedrijfsklassen 176, 173, 20, 40; totaal mannen 337, 372 70, 117; totaal vrouwen 216, 219, 79, 83. Sinds het einde van de vorige maand daalde het aanbod met 62, on danks een aantal inschrijvingen van jeugdigen die de scholen gaan ver laten. Relatief is deze daling het grootst in de bouwnijverheid en de landbouw, in beide gevallen in min dere en meerdere mate als gevolg van het zomerseizoen. Twaalf ingeschre venen waren werkzaam op een object voor aanvullende werkgelegenheid in de gemeente Woubrugge. Het aantal openstaande aanvragen nam naar verhouding sterk toe en wel met 47, voornamelijk veroorzaakt door een zekere mate van opleving in de bouwnijverheid en daardoor mede in de aanverwante bedrijfsklas sen (betonwaren, een deel van de metaalnijverheid e.d.). Vraag en aanbod naar en van vrou welijk personeel bleef nagenoeg on gewijzigd doordat ook de werkgele genheid voor deze categorie vrij con stant is. De bouwnijverheid vertoont gunstige-verschillen in vraag en aan bod ten opzichte van einde vorige maand in hoofdzaak onder de grond werkers door verruiming in de werk gelegenheid als gevolg van de uit voering van en Je kleine objecten. Landelijk is blijkbaar een algemene toename van de bouwactiviteit, het geen merkbaar is aan vraag van aan verwante bedrijven als betomwaren- fabrieken en enkele op bouwnijver heid gerichte bedrijven in de metaal industrie. I In de metaalnijverheid is een ge ringe daling van het aanbod en een stijging van de vraag, mede door voornoemde oorzaak. In de overige takken van deze industrie blijft de werkgelegenheid minder gunstig. I Vergunning tot werktijdverkorting voor c.a. 250 werknemers is nog steeds van kracht. In de sector landbouw is het aan bod van geen betekenis als gevolg van het zomerseizoen in het algemeen en de hooibouw in het bijzonder. Er is wel vraag naar melkers. Wat de groep losse arbeiders be treft is een geringe daling van de vraag, als gevolg van de werkgele- genheidstoename in de betonwaren- fabrieken, de landbouw en enkele zomerseizoenbedrijven (inleggerijen); van de laatstgenoemde bedrijven is ook de toegenomen vraag in de ove rige bedrijfstakken afkomstig. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen bedroeg 1% van de man- Over de werkgelegenheid in de Bollenstreek gesproken: het aantal werkzoekenden is in één maand tijds flink gezakt. Had men op het Ge westelijk Arbeidsbureau te Lisse eind mei nog 524 werkzoekenden ge registreerd, toen men begin van deze maand de balans opmaakte, kwam men* aan 242. Of deze teruggang nu zo verheugend moet stemmen als de cijfers willen doen geloven mag men met recht betwijfelen. Immers: in de zomermaanden is de vraag naar ar beidskrachten altijd groot geweest. De grote vraag is: wat gaat er straks in september gebeuren als de bollen allemaal gepakt en verzonden zijn. Opmerkelijk is voorts de daling van de vraag vergeleken met een jaar geleden. Eind juni was er een vraag naar 305 arbeiders. Precies een jaar geleden kon men 698 plaatsen. Met andere woorden: de vraag is meer dan gehalveerd! De daling van het aantal werkzoekenden is natuurlijk in de eerste plaats te danken aan de grotere vraag in de bloembollenbe- drijven. Meer vraag naar land- en schuurpersoneel en nauw met deze vraag verbonden is natuurlijk de sector der vervoersbedrijven (chauf feurs, bijrijders, enz.). Het is voor het overige wel opmerkelijk, dat in het rayon Katwijk (waaronder vallen Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg) het aantal werkzoeken de land- en tuinbouwers nagenoeg nihil is. Slechts één toen men eind juni een „momentopname" maakte en 15 in de Bollenstreek zelf. Verder is er meer aanbod in de bouwvakken van metselaars, opper lieden en grondwerkers, terwijl er opvallend veel vraag is naar huis schilders en ook wel naar goede timmerlieden. Op een desbetreffende vraag zei de directeur van het arbeidsbureau, de heer G. F. B. Maas, dat het laatste half jaar de tijdsduur der werkloos heid is toegenomen, vooral van die der land- en tuinbouwarbeiders. Eind mei, toen de Bollenstreek 159 werkzoekende bloembollenarbeiders telde, waren daarvan 80 meer dan nelijke beroepsbevolking in dit ge west; de provinciale en landelijke percentages zijn respectievelijk 1.5 en 2.3. Per eindie april 1i95i8 waren deze percentages achtereenvolgens 1,6; 2; 3.1. Per ultimo mei 1958 1,2; 1.7; 2,5. Tot het aanbod behoren per einde juni 1958 12 gerepatrieerden. Per ein de april waren het er 14, per einde mei 11. drie maanden werkloos. Van de 159 waren er 106 veertig jaar en ouder. Dit grote aantal werkzoekenden eind mei geeft intussen wel wat te den ken. De onkruidbestrijding met che mische middelen betekent niet alleen voor de kweker een omwenteliftg wat zijn onkosten en bedrijfsvoering betreft, maar onverbrekelijk daar mee verbonden is ook het probleem der arbeidsvoorziening en werkge legenheid. Immers het beleid van het arbeidsbureau is reeds jaren zo, dat het bollenvak nummero één moet blijven. Dus voor deze tak van be drijf: een behoorlijke arbeidsreserve. De omstandigheden gaan zich èn door de mechanisatie (het probleem van mechanisch rooien is nu on voorziene omstandigheden voorbe houden ook vrijwel aan een af doende oplossing geholpen) èn de onkruidbestrijding met chemische middelen sterk wijzigen. De tijd waarin arbeidskrachten in reserve gehouden moeten worden, wordt v^el langer en de heer Maas begint zi^h zo langzamerhand wel af te vragen, tot hoe ver men kan gaan. Is het ver antwoord een groot aantal mensen in reserve te houden voor een bedrijfs tak, die alleen maar in de zomer flink werk kan bieden? Dit is een zaak, waarop zowel werkgever als werknemer zich zal moeten bezinnen niet in de laatste plaats de organi saties en de vakverenigingen en bonden. Het heeft er alle schijn van, dat men niet op tijd de grote ver schuivingen ziet aankomen. In ieder geval wordt het nu tijd, dat dit pro bleem in studie wordt genomen en dat men maatregelen gaat treffen. Verder is het de heer Maas opgeval len dat de drang tot emigratie weer groter wordt dan de laatste tijd het geval was en niet alleen bij de arbeiders in de bloembollenbedi\j- ven. Ook heeft de Rijks werkplaats uit Leiden meer Bollenstreekbewo ners binnen de muren; mensen die naar een ander beroep willen over stappen en een omscholingscursus volgen. De vraag naar vrouwelijk perso neel is vooral in de hotelsector zó groot, en het aanbod zó klein, dat de buitenlandse kamermeisjes hun intrede weer hebben gedaan. Alleen in één Noord wij ks hotel werken al 78 meisjes wier wieg in Oostenrijk, Duitsland of Zwitserland heeft ge staan. Daar werkt zelfs ook een.... Spaanse schone. En dan wellicht onnodig te zeggen, dat straks weer een groot aantal scholieren en werkstudenten komt meehelpen om de grote bollenpak- drukte op te vangen. NED, REIS VERENIGING VOOR KATHOLIEKEN REIZEN VOOR LEDEN EN NIET-LEDEN 2-daagse reis per autocar, inclusief maaltijden, logies, entrée Expo. Vertrek zaterdag 19 juli. f39.- te NIJMEGEN, zondag 13 Juli, vertrek 9.15 u. per touringcar, f 6*85 naast een bezoek aan Lourdes worden tevens bezocht: Parijs, Lisieux, Nevers, etc. f 334* Deze onvergetelijke 12-daagse reis per touringcar Inschrü vingsadres Agentschap W. Schrijvers Hogewoerd 56 Telefoon K 171020206 op vrijdag 11 juli e.k. nam. half acht in de zaal van de heer Bakker, aldaar. Bankschroeven, boren, hamers, beitels, zagen, tangen, sleutels, etc. Alles voor het timmer- en garagebedrijf Voorts te VOORSCHOTEN op zaterdag 12 juli nam. 2 uur in de zaai Chr. Belangen. Deurwaarder BLOEM te Leiden 3 kamerwoning. Sassen- heim, 2 onder 1 kap met voor- en achtertuintje, schuurtje, b.jaar '55. Bev.: ben.: woonk. en woon-eetkeuken. kelder kast. w.c. Boven: 2 slaapk.. balcon. douchecel met v. wastafel, w.c., flinke bergkasten. B.jaar 1955. vr. vest.: voor 55 jr. koopsom: 17500.- k.k. A. Verhoorn. Dr de Visser- laan 22. Sassenheim. 3T 1958 de nieuwe Solex direct leverbaar. Nog mooiei noe solider, noe krachtiger Gebr Huisman Hogewoerd 6668. Eigen financiering Tel 31292 <2* In ons nieuwe bedrijf hebben wij nog nodig en kele jongens en meisjes tot 16 jaar. voor licht, schoon werk. Uiterste gracht 144. Leiden tg H. Dietz Zelfbediening, De Genestetstr. 2. Leiden. Filne koekjes, per pak 55 ct. Biscuits per zak 32 ct. Pakken sprits, bij 4 gul den boodschappen aan de kassa 44 ct. U kunt onze koekjes verpakt uitzoeken. G? Gevraagd: flinke jon gen voor het bloembollen vak. bij J. C. Hooymans. Abspoelweg 18. Oe^stgeest tel. 32038. CP H. Dietz Zelfbediening, De Genestetstr. 2. Leiden. Zoete Spaanse wiin. per fles 1.90. Advokaat de bes te, deze week per fles 2.49. Riesling rijnwijn. 6 flessen 11.70. Haarlemmerstraat 207 3? Voor direct gevraagd: net meisje, als hulp in de huishouding. Mevr. v. d. Heyden. Burggravenlaan 181, Leiden. fSI Tc koop: Morris Minor in prima staat, loopt 1 op 15. Kleine wagen. Wil ook "oede kleppenmotor in ruilen, v. 1955-'56. Dorps straat 42, Koudekerk a. d. Rijn. 2* H. Dietz Zelfbediening. De Genestetstr. 2. Leiden. Volvette jonge kaas. V« kilo 98 ct. 15Ö gram Snii- worst 69 ct. 150 gram tchouderham 69 ct. 200 gr. oterhamworst 49 ct. Gevraagd: goudham sters. marmotten, parkie ten. Kopen ook grammo foonplaten. alle soorten 78. 45 en 33 toeren. Lin- guaphone cursussen en 3 snelheden motors. Zend briefkaart: Hoefkade 565. Den Haag. tel. K 1700 725793. 3T Net meisje gevraagd. wegens huwelijk van miin meisje tegen 1 augustus, in klein gezin, zonder kin deren. Van 8 tot half één. Van goede getuigen voor zien. Mevr. Parmentier. Witte Singel 60. hoek Wit te Rozenstraat. <2* Meubelen, direct van fabriek leverbaar. Huiska mers. bankstellen. 5 slaap kamers. U vindt in onze toonzalen een enorme sor tering in iedere prijsklasse. Stoffering naar keuze. Be taling eventueel in over leg. Brieven postbus 153. Leiden. 2 H. Dietz Zelfbediening, De Genestetstr. 2. Leiden. Prima zalm. per blik 98 ct. 3 blik haring in tomaten saus 1 gulden. lVt kilo droogkokende grove Siam riist 1.25. Slasaus, grote fles 59 ct. 2 Tuinbanken, sterk en goedkoop. Kindermeube len. keukentafels, tentha ringen en trekkers, boe kenrekken. keiharde klep pers, kindersjoelbak, hout. vliegerlatten. beits. Vijlen van alle soorten zagen. Oude Singel 216, Leiden. In elk gastvrij huis staat nu Moccona klaar Douwe Egberts weet al 200 jaar hoe de Nederlandse huisvrouw graag koffie drinkt Ontdek nu hoe krachtig, hoe vol van smaak poederkoffie kan zijn U ziet het al aan de warme diepbruine kleur. Moccona brengt U in de ware koffie stemming Schenk een kopje in voor Uzelf en proef eens. Dat is de ver trouwde, lekkere Douwe Egberts koffie, krachtig, zuiver en vol van smaak Met of zonder melk of room, Moccona is altijd en voor iedereen een tractatie De eenvoudige waarheid voor koffiekenners. Overal ter wereld wordt koffie ge dronken, maar overal zijn de melan ges verschillend en wijkt de manier van branden af. In Nederland zorgt Douwe Egberts al generaties lang voor het lekkere kopje koffie thuis. Hetzelf de fijne aroma, diezelfde krachtige smaak en dezelfde warmbruine kleur vindt U nu ook in Moccona Douwe Egberts poederkoffie krachtige koffie... de kleur zegt 't al dóór het glas ziet U direct de echte diepbruine koffiekleur: pure Douwe Egberts koffie Normaal potje (of bus) f2,36 Grote bus f 8,75

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8