K.L.NI. 't Bewogen leven van Margaretha van Oostenrijk. ACHINES landvoogdes der Nederlanden Nieuwe generatie kan niet wachten DE LEIDSE COURANT FiRTUNE INFORTUNE FORTU NEP.M." staat geschre ven in marmer, in steen, in brons en in koper van een kerk in de nabij heid van Bourg-en-Bresse, eens het centrum van het hertogdom Savoie, thans een provincieplaatsje. In de kerk liggen de graven van Philibert van Savoie, die zich bij zijn leven de bijnaam „de Schoone" verwierf, en zijn vrouw Marguérite, aartshertogin van Oostenrijk, hertogin van Savoie, landvoogdes der Nederlanden. In het kort zijn deze woorden de weergave van de levensgeschiedenis van deze vrouw, die in Vlaanderen, in Gent aanving. In 1482, op tweejarige leeftijd, werd Margaretha, dochter van Maximi- liaan van Oostenrijk, die door zijn huwelijk met Maria van Bourgondië het beheer over de Bourgondische landen gekregen had, om politieke redenen uitgehuwelijkt aan de der tienjarige Dauphin Karei. Begeleid door Vlaamse edelen en hofdames kwam zij in Frankrijk aan Bij het afscheid hadden de Bourgondische jonkvrouwen en ridders wraak ge nomen op de onbeleefde manieren van de Fransen, die ter ere van hun Komst niet eens één avondfeest had den gegeven, door op de ochtend van het vertrek zich, gehuld in de schit terendste avondtoiletten en getooid met de kostbaarste juwelen, naar het paleis te begeven om Vrouwe Mar griet het beste te wensen. Zo, aan gegaapt door de burgers, verlieten ze verontwaardigd het paleis en be klommen hun wagens. Een mijl bui ten de stad hield de stoet halt om de dames gelegenheid te geven hun ga latoiletten voor praktischer kledij te verwisselen. Met als enige vertrouwde in de nieuwe omgeving de Bourgondische Jeanne de Bousanton bereikte ze Parijs, temidden van een kleurrijk uitgedoste feeststoet. Tot diep in de nacht vierden de Parijzenaars het feest van de aankomst van Madame le Dauphine. De eerste dag vierde men de verloving, de tweede het huwelijk. De jaren aan het Franse hof wa ren niet slecht. Later heeft Marga retha zich nog vaak de hartelijkheid en warmte van haar Franse gouver nante madame De Segré herinnerd. Tot haar beschikking stond een uitgebreid hofpersoneel, Zodat er sprake was van een hofhouding in miniatuur. Zij kreeg les in tekenen, schilde ren, zang, luitspel, borduren en dan sen. Zo nu en dan kreeg ze bezoek van haar man, de dauphin, die even als zij leefde temidden van hove lingen. De herinnering aan Vlaanderen vervaagde. Maar onvoorziene omstandigheden eisten in het belang van Frankrijk, dat een huwelijk werd gesloten tus sen de dauphin en Anna van Bre- tagne. De elfjarige Margaretha was niet langer de eerste vrouw van Frank rijk. In omgekeerde richting ging nu de stoet. In Vlaanderen werd ze opgewacht door haar grootmoeder, Margaret koning Ferdinand, de zeventienjarige van York, die in het elegante, gees- Margaretha tegemoet. tige meisje met haar goudblonde ha ren niets terugvond van het twee jarige kindje dat zij tien jaar terug had zien vertrekken. Het Franse hof had een stempel op haar persoonlijk heid gezet. als inzet in een politiek spel. Dit maal vorderde het belang van haar huis een huwelijk met de Spaanse kroonprins Don Juan. Met dezelfde schepen die als bruid voor haar broer de Spaanse prinses Juana (later bekend onder de naam Johanna de Waanzinnige) aanvoerde, vertrok Margaretha uit Vlaanderen naar een land met de sfeer van een werelddeel, nadat in Mechelen het huwelijk was gesloten met de onbe kende prins, die door een Spaanse afgezant werd vertegenwoordigd. Het weer werkte niet mee, en dagen lang waren de Spaanse zeelieden in touw om het leven van de kroonprin ses te behouden. Het schip spoelde aan wal in San tander, waar niemand haar verwacht had. Zodra haar aankomst was gemeld, reisde de kroonprins met zijn vader, Als je pappie aan het werk is, kan je moeilijk met je handjes in de zij blijven staan. Dit aardige tafereeltje speelde zich af -in het atelier van de Duitse kunstschilder Paul Kemper te Worpswede. De artiest is getrouwd met de Japanse Matsue Zuezawa, die ook geen onbekende in de schilders- wereld is. Het ziet ernaar uit, dat het meiske „Yoki" een geducht con currente gaat worden. Met zijn smal, bleek gezicht met de donker-omkringde, melancholieke ogen, leek hij eerder een jonge ge leerde dan een sportieve ridder, voor bestemd eens een kroon te dragen. Deze negentienjarige prins, die hield van gedichten en die volkomen op kon gaan in muziek, voelde zich niet gelukkig bij officiële ontvang sten en verafschuwde de momenten waarop hü in het middelpunt van de belangstelling moest staan. Bij de verwelkoming hield Marga retha zich nauwkeurig aan de protoco- laire voorschriften, maar toen plotse ling een oorverdovende fanfare werd aangeheven, wist ze haar schrik niet te verbergen en viel ze uit haar rol van toekomstige Spaanse vorstin, wat een glimlach te voorschijn riep op het ernstige gezicht van de kroonprins. Juist door dit incident, deze zonde tegen de strenge Spaanse eitquette, voelde Juan, die geleerd had dat de uiterlijke vormen belangrijker zijn dan het leven zelf, sympathie voor Margaretha. De koning was bijzonder hoffelijk jegens haar en van het begin af viel het ongedwongen, openhartige prin sesje bij haar schoonmoeder in de smaak. En wat aan geen Spaanse schone nog was gelukt, gebeurde: Don Juan liet zijn gedichten in de steek. Margaretha, overmoedig en sterk, was veel beter opgewassen tegen de reeks van officiële plechtigheden en feesten ter ere van het huwelijk dan haar physiek en psychisch minder sterke echtgenoot, en in haar egoïsme begreep ze diens oververmoeidheid niet. Vijf maanden na het huwelijk overleed hij temidden van de feeste lijkheden bij zijft intocht te Sala manca. Het dochtertje dat werd geboren, stierf. Nog twee jaar bleef Margare tha in de omgeving van haar schoon moeder. Toen keerde de prinses-we duwe van Castilië naar haar geboor teland terug. WEER werd een nieuwe huwelijks- candidaat gevonden; en hoewel Margaretha zich niet verzette tegen het huwelijk met hertog Philibert van Savoie, weigerde zij te verklaren dat geen dwang op haar was uitge oefend. Opnieuw trok Margaretha uit Vlaan deren weg, om de vrouw te worden van een charmeur, die zijn leegte verborg onder een rusteloze opge wektheid, een behoefte aan steeds nieuwe prikkels. Innerlijk en uiterlijk was hij het tegenovergestelde van de dichterlijke dromer Juan van Castilië. Aangetrokken door zijn charme verloor ze de herinnering aan een droevig verleden, en beleefde ze een ander geluk. Philibert liet de staatszaken over aan zijn halfbroer en toen ze dat merkte besloot ze hieraan een eind te maken. De staatszorgen en vooral de bui tenlandse politiek boeiden haar en terwijl Philibert zich amsueerde met jachtpartijen en feesten werd zijn gebied geregeerd door zijn vrouw. In de politiek maakte Margaretha ge bruik van een door mannen dikwijls onderschat vrouwelijk wapen: haar tact, inzicht en buigzaamheid. Margaretha bedreef politiek met fluwelen handschoenen en een glim lach op de lippen. Zij omringde zich met voortreffe lijke raadslieden. Haar tweede secretaris, die haar tot zijn dood toe trouw terzijde heeft gestaan, Jean de Marnix, de groot vader van Marnix van St. Aldegon- de. Hij werd haar thsaurier-generaal en haar voornaamste helper in bui tenlandse aangelegenheden. Op een snikhete dag in het begin van september was Philibert, die zich vanwege de warmte al weken bin nenshuis had verveeld, toch op jacht gegaan. Uitgeput had hij grote hoeveelhe den ijskoud water gedronken en kort daarop werd hij ziek thuisgebracht. In haar radeloosheid liet Margare tha haar kostbare parelsnoeren tot poeder stampen voor een drank. Maar voor de in levensgevaar verkerende Philibert bleek deze miljoenendrank zonder nut In wanhoop wilde ze uit het ven ster springen, maar haar hovelingen redden haar leven. Zij vreesden een verstandsverbijs tering en bewaakten haar dag en nacht. Maar met een verbazing wekkende geestelijke veerkracht herstelde de hertogin. Zij herinnerde zich de fa miliegelofte: een familiegraf op de plaats van het Benedictijnerkloos ter van Brou, bij Bourg-en-Bresse. Haar goudblonde haar liet ze als teken van rouw afknippen. En met de weduwenkap op het hoofd ver zette ze zich tegen de huwelijkscon tracten die haar broer, Philips de Schoone, in het belang van zichzelf voor haar sloot. OP vijfentwintigjarige leeftijd werd ze bij de dood van haar broer regentesse over de Nederlanden. Weer keerde ze naar haar geboorte land terug en vestigde zich te Meche len. Hier ontwikkelde ze haar per soonlijkheid als heerseres temidden van een volk dat ze goed kende. Van haar ervaringen tijdens haar poli tieke leertijd in Savoie trok ze in de Nederlanden profijt. Niet langer wenste ze een willoos werktuig in de handen van haar familie te zijn.. Zelf nam ze voortaan de besluiten. In een Europa, waarin de nieuwe ideeën omtrent vorstenmacht en vrij heid groeiden, die vooral ook in de Nederlanden opkwamen, ondervond Margaretha een tegenstand, die haar verbitterde. In de maand mei van het jaar 1532 reisde een rouwstoet weg uit Vlaan deren. Nogmaals ging Margaretha de wegen die zij als bruid was gegaan, nu om te worden begraven naast Philibert van Savoie in Brou bij Bourg-en-Bresse. BEREKENEN DE ROUTES VAN DE ELECTRONISCHE BLIKSEMSNELLE REKENAARS Twintig uur in vier minuten SEDERT ENIGE TIJD WORDT by de K.L.M. gebruik gemaakt van vooraf berekende vliegplannen voor de Europese routes. De enorme hoe veelheden rekenwerk hiervoor wor den ln het I.B.M. Electronische Re kencentrum te Amsterdam uitgevoerd. De I.B.M. 650 Computer produceert hier iedere 4 minuten een complete tabel met 156 vliegplannen voor een route. Met de hand-methode heeft men voor hetzelfde werk 20 uur nodig. Vroeger beschikte men over enige tabellen en moest het vliegplan voor het vertrek iedere keer opnieuw wor den berekend. Als tijdens de vlucht de omstandigheden plotseling wij zigden, moest de vlieger aan het rekenen slaan. Bij tussenlandingen moest wederom op basis van de weersgegevens e.d. gerekend worden om de brandstofbehoefte vast te stel len. Daardoor kon vertraging ont staan. Het nauwkeurig berekenen van de brandstof-behoefte is zeer belang rijk daar teveel aan brandstof zeer oneconomisch kan zijn, wat tot ge volg kan hebben dat minder passa giers of vracht niet meegenomen kunnen worden. HET VLIEGPLAN ZOALS dit op het ogenblik d.m.v. de I.B.M. 650 Computer wordt verkregen, geeft een route-beschrijving met vermelding van tijd en brandstofverbruik, waar bij tevens vermeld wordt de tijd stippen waarop het vliegtuig zich boven de verschillende radiobakens bevindt, waar het zich moet melden voor de luchtverkeerscontrole. De vliegtijd en het brandstofverbruik zijn afhankelijk van de hoogte, tem peratuur en wind. Voor elke route is nu uitgezocht welke winden en temperaturen er doorgaans heersen en op welke hoogten gevlogen kan worden. In het K.L.M. vliegplan wordt de meest economische vlieghoogte aan gegeven met de mogelijkheid tot af wijken daarvan naar boven en be neden. dus in totaal drie hoogtes, voor iedere hoogte 4 temperatuur- groepen en dit alles berekend voor 13 verschillende winden, nl. van 60 knopen tegenwind tot 60 knopen wind mee met intervallen van 10 knopen. Per route betekent dit het bereke nen van 156 vliegplannei. en een ge detailleerd vliegplan dat de passeer tijden voor de radio-bakens aangeeft. Deze eegevens worden in een tabel vastgelegd, zodat de vlieger een dui delijk overzicht heeft. De berekeningen die hiervoor uit gevoerd moeten worden, zijn zeer gecompliceerd en tijdrovend waarbij met de hand-methode een doelmatige controle op berekeningsfouten uiterst moeilijk is. Inderdaad is men begon nen de vliegplannen voor een 36 routes met de hand te berekenen. Men heeft hier drie maanden voor nodig gehad, en toen ze eenmaal klaar waren, bleken er een aantal veranderingen te zijn opgetreden, veranderde radiobakens, gewijzigde motorprestaties etc.) waardoor de2e tabellen verouderd waren. Door in schakeling van de I.B.M. 650 Electro nische Computer wordt de vlieg technische dienst in staat gesteld de vliegplannen werkelijk tot op de dag nauwkeurig bij te houden. Op het ogenblik zijn de vliegplan nen voor alle Europese routes, t.w. 40 routes voor de Viscounts en 100 voor de Convairs door de Computer berekend. EEN VLUCHT KAN WORDEN on derverdeeld in 5 fasen nl. het uit vliegen klimmen, kruisen, dalen en benaderen. Voor elk van deze fases gelden andere formules om de snel- heia en het brandstofverbruik te be palen. De snelheid is ook in hoge mate afhankelijk van het gewicht van het vliegtuig. Hoe langer het vlieg tuig vlieet d^ te meer neemt het In het I.B.M. Rekencentrum te Am sterdam worden de vliegplannen voor de Europa routes van de K.L.M. elec- tronisch berekend. De I.B.M. 650 Computer produceert hier iedere vier minuten een complete vliegplantabel. Met de hand-methode heeft men voor hetzelfde werk 20 uur nodig. gewicht af door brandstofverbruik en gaat het dus sneller vliegen. Het is duidelijk dat de formules voor deze berekeningen niet bepaald eenvoudig zijn. Zijn deze eenmaal samengesteld en zijn de gegeven grootheden inge vuld, dan is net uitrekenen voor de machine nog maar een klein kunstje. De formules, de gegevens over te vliegen routes en de instructies voor de machine (het z.g. programma) worden in ponskaartenvorm in de IBM 650 gevoerd. Deze IBM staat sedert eind 1957 op gesteld in het Electronisch Reken centrum van de IBM te Amsterdam en wordt zowel toegepast voor admi nistratieve als wetenschappelijke en technische berekeningen. De IBM 650, een middel-grote computer, heeft een geheugen in de vorm van een snel roterende magnetische trommel (snelheid 12.500 omwentelingen per minuut (10 maal zo snel als de pro pellers van een Convair). Op deze trommel kan men o.a. tabellen opber gen, waarin de machine gegevens op zoekt en in de bewerkingen betrekt. De rekensnelheden van deze Som- puter zijn zeer hoog. Per minuut: 78.000 optellingen of af trekkingen. 5.000 vermenigvuldi gingen. 138 000 logische beslis singen. De resultaten van de berekeningen worden wederom in ponskaarten vastgelegd, waarbij een afdrukmecha- nisme de resultaten direct op stencils afdrukt, waarna de vliegplantabellen direct vermenigvuldigd lcunnen wor den. Niet alleen wordt door deze elec tronische methode een grotere snel heid en een hogere nauwkeurigheid by het samenstellen van de vlieg- tabellen verkregen, maar tevens een

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7