WIE WE „De Zonnige Zeurpiet Op paling belust in de Jan Plezier „Gepromoveerde" soldaat verkocht tegels voor een goed doel Medische nevenfaculteit van Leiden en Utrecht Geen Nederlandse snldaten naar Libanon? Aantal faillissementen in ons land iets toegenomen KORTE golf WOENSDAG 9 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Speciaal ten behoeve van de klederdrachten- en pa lingbeluste toeristen is er een Jan Plezierdienst opge richt tussen Baarn en Spakenburg-Bunschoten v.v. De dienst, die maandags en zaterdags wordt verreden, is gisteren gestart. De fotograaf was bij het vrolijke vertrek vanaf het station te Baarn aanwezig om er dit plaatje te maken. Papieren vervalst Aan de poort van de Frederik Hen drikkazerne te Venlo meldde zich een in burger gekleed persoon met de woorden; „Ik ben luitenant Van R., mag ik hier tegels verkopen ten bate van het militair herstellingsoord „Aardenburg" in Doorn?" Men ver trouwde het zaakje niet erg en men belde het herstellingsoord op om de woorden van de man te verifiëren. Men bleek daar echter geen luite nant Van R. te kennen en evenmin waren er ooit tegens in de handel ge bracht om het oord financieel te steu nen. De „luitenant", die ondertussen aan de praat was gehouden, werd ge- Klinisch hoger onderwijs R'dam De volledige opleiding van docto randi in de geneeskunde tot semi- arts en arts zoals die door de Stich ting klinisch hoger onderwijs in Rot terdam wordt gegeven zal de status krijgen van een nevenfaculteit van de Leidse en Utrechtse faculteiten der geneeskunde. Deze beslissing is het gevolg van een uitvoerig overleg tussen de drie betrokken instellingen. Minister Cals die deze mededeling doet in een begrotingswijziging, acht de beslissing van groot belang omdat het patiëntentableau waarover de Rotterdamse ziekenhuizen beschik ken nu dienstbaar kan worden ge maakt aan medisch hoger onderwijs, temeer daar de voorziening van de universiteitsklinieken en poliklinie ken met patiënten steeds met meer moeilijkheden gepaard gaat. Over de al of niet wenselijkheid van uitbreiding van het aantal medi sche faculteiten in het algemeen, zal de minister pas een beslissing nemen nadat de commissie Spreiding hoger onderwijs haar rapport heeft uitge bracht. Minister Cals juicht de verlening van de status van nevenfaculteit vooral ook toe, omdat daarmee aan het instituut tevens het meer per manente karakter wordt verleend, dat in verband met de te verwachten toeneming van het aantal studenten nodig lijkt. Voor het benoemen van vier voor de uitbreiding benodigde buitengewone hoogleraren vraagt minister Cals een bedrag van veer tienduizend gulden. Naar verluidt komen voor deze benoeming o.a. in aanmerking dr. H. J. Flieringa, dr. E. H. Herman, dr. W. J. Bruins Slot en dr. P. J. Koore man. (Alg. Dagblad). R.K. UNIVERSITEIT HERDACHT MGR. HANSEN. In een plechtige academische zit ting, welke o.a. werd bijgewoond door mgr. G. Lemmens, emeritus bisschop van Roermond, en mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, heeft de R.K. Universiteit heden morgen de overleden bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. A. Hansen, herdacht. De rector-magnificus, prof. dr. W. Grossouw, sprak de herdenkingsrede uit, waarin hij de levensloop en de karaktereigenschappen van de over leden bisschop schilderde. De rector noemde karaktervastheid, zachtmoe digheid en eerlijkheid de kenmerken de eigenschappen van mgr. Hansen. arresteerd en zijn identiteit werd on derzocht. Snelle promotie. De man bleek de afgezwaaide sol daat Van R. te zijn uit Roermond. Bij zijn groot verlof had hij zijn identi teitsbewijs achtergehouden en zich later daarop tot le luitenant der Ge neeskundige Dienst gepromoveerd. Eerste maal succes. Tijdens een ouderdag in een kazer ne te Roermond had Van R. succes gehad met zijn vervalsing. Hij had die dag aan ouders en militairen enige honderden tegels verkocht. De baten, zogenaamd voor „Aardenburg" waren in zijn eigen zak verdwenen. Van R. is weer overgebracht naar Roermond, waar de officier van justi tie hem eens duchtig aan de tand zal voelen. L.T.B.~afscheid van Kampschoër In de vergadering, waarin de Dioc. L.T.B. in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam de heer E. J. M. Kolfscho ten benoemde tot nieuwe voorzitter, werd de scheidende voorzitter G. W Kampschöer tot ere-voorzitter be noemd. De vice-voorzitter, Jac. Groen Az. bood hem namens het hoofdbe stuur het ere-diploma van de L.T.B. aan. De heer Groen bracht de schei dende voorzitter mede namens de le den en beambten van de L..T.B. dank voor het vele, dat de heer Kamp schöer gedurende zijn 29-jarig voor zitterschap ten bate van de bond ver richt heeft. De spreker wees er op, dat de scheidende voorzitter tot voortdurende verwondering van zijn medebestuursleden „met aan arge loosheid grenzend idealisme" steeds binnen en aan wist te dringen bij de vele ambtelijke instanties. Hij releveerde voorts het verdienstelijke werk van voorzitter Kampschöer voor de emigratie van katholieke boeren en tuinders, voor de katholieke cen trale coöperatieve boerenleenbank in Eindhoven, voor de gewestelijke raad van het Landbouwschap, zijn leven dige belangstelling voor grond- en pachtproblemen. Met dankbaarheid gewaagde de heer Groen ook van het werk van voorzitter Kampschöer in de moeilijke crisistijd van de dertiger jaren, toen ook de L.T.B. zelf te kam pen had met interne moeilijkheden. Als afscheidsgeschenk bood de heer Groen twee fauteuils aan één voor mevrouw Kamschöer, die haar echt genoot zo vaak heeft moeten afstaan en tevens een kostelijke ruiker ont ving. De bonds-geestelijk adviseur, rec tor J. A. G. van der Hoogte, getuigde mede van zijn bewondering voor de heer Kampschöer, diens werk, initia tieven en vasthoudendheid. „Gij hebt u beginselvast, met ootmoed en in Vreze des Heren in dienst gesteld van de katholieke zaak", aldus rector van der Hoogte. Als landelijk voorzitter van de katholieke boeren- en tuin- dersbond (K.N.B.T.B.) dankte de heer C. G. A. Mertens de heer Kamp schöer, die van 1948 tot 1953 ook deze functie op stuwende wijze vervulde. Names het secretariaat van de L.T.B. sprak drs N. H. M. W. van Wersch, algemeen secretaris, die een schemer lamp aanbood. Tot slot sprak de heer Kampschöer hartelijke woorden van dank tot allen met wie hij in de loop der jaren heeft mogen samenwerken en tot degenen die blijk hadden gege ven van hun belangstelling en mede leven met hem en met de L.T.B. Er is reden om aan te nemen, dat onder de huidige omstandigheden geen officiëel verzoek tot de Neder landse regering zal worden gericht een klein detachement militairen ter beschikking te stellen ter assistentie van de waarnemers van de Ver enigde Naties 4n Libanon. Minister-president dr. W. Drees heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Eerste Kamer, do heer Seegers. In zijn ant woord wijst de minister er voorts op, dat de Nederlandse regering wel be vestigend heeft geantwoord op een informele vraag van de secretaris generaal van de Verenigde Naties over de mogelijkheid tot terbeschik king stelling van een klein detache ment. Het toezicht van de Verenigde Naties in Libanon, zo zegt dr. Drees, geschiedt ter uitvoering van een be sluit van de veiligheidsraad van 11 juni 1958. In het licht van het bovenstaande meent de minister niet te moeten in gaan op de vragen van de heer Seegers of Nederland op deze wijze niet be trokken zou worden in een conflict tussen regering en bevolking van Libanon. In mei echter even groot als in 1957 Het aantal faillissementen in ons land 1 (5; 4), Groningen 5 (2; 0), land heeft in mei evenals in april een kleine toeneming te zien ge geven ten opzichte van de vooraf gaande maand. In vergelijking met mei van het afgelopen jaar onder ging het aantal faillissementen even wel geen wijziging. Uitgesproken werden in mei in to taal 129 faillissementen, tegen 118 in april en eveneens 129 in mei 1957. Het totaal aantal faillissementen, uit gesproken in de eerste vijf maanden van dit jaar, kwam daarmede op 657, tegen 544 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. bedroeg het aantal fail lissementen in mei in de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 13. (v.m. 9; v.j. 18), Amsterdam 22 (11; 22), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 10 (13; 6), Den Haag 6 (8; 9), Rotterdam 15 (12; 6), Utrecht 7 (7; 5), Gelderland 5 (9; 8), Noord-Brabant 20 (19; 18), Limburg 12 (10; 17), Zeeland 1 (1; 3), Fries- Gehuurde auto zes keer verkocht Een Haagse dame, de 32-jarige B. v. d. V., heeft vorig Jaar een gehuur de auto zesmaal weten te verkopen. Ze vertelde aan haar klanten, dat zij bezig was een nieuwe auto te kopen. Kreeg ze haar wagen dan kreeg de koper haar oude. Tot zolang moest ze alvast een handgeld hebben. De vrouw, die inmiddels failliet is verklaard, had een schuld van 20.000 gulden, welke schulden ze had gemaakt omdat ze een alimentatie- afkoop voor haar kind verwachtte. Ze had gedacht met dat geld alles te kunnen betalen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste tegen haar een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van drie jaar. Drente 4 (3; 4), Overijsel 8 (9; 9). Het aantal definitief verleende sur séances van betaling bedroeg in mei 5, tegen 15 in april en 6 in mei 1957. In de eerste vijf maanden van het lopende jaar kwam het aantal defini tieve surséances van betaling uit op 42, tegen 24 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Het aan tal voorlopig verleende surséances van betaling beliep in mei 15 (v.m. 14; v.j. 9) en in jan.-mei 62 (v.j. 37). Waarom roesten zinken wasketels? Het is gebleken dat enige tijd na het op grote schaal invoeren van syn thetische wasmengsels er klachten kwamen over roesten van de gegalva niseerde (dat is met een laagje zink bedekte) ijzeren wasketel. Naar aan leiding hiervan heeft de heer J. A. Wolhoff een onderzoek ingesteld naar wasmiddelen" op welk onderwerp hij gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de wis- en na tuurkunde is gepromoveerd. Uit dit onderzoek blijkt de roest- vorming te berusten op een aantas ting van de zinklaag, waardoor na ze kere tijd het ijzer bloot komt en kan roesten. De aantasting van het zink berust op een san enstel van factoren. Zink zou al in water oplossen als het niet door een dun aan de lucht ge vormd oxydhuidje beschermd werd. Bij het wassen met gewone zeep ont staat de z.g. zinkzeep, die het zink goed tegen verdere aantasting be schermt. Tevens slaat kalkzeep neer. Vervangt men zeep door synthetisch wasmiddel, dan wordt geen zinkzeep gevormd en geen kalkzeep, maar wel koolzure kalk, die het goed hard en stug maakt. Om dit te voorkomen worden bepaalde fosfaten toegevoegd die de kalk in oplossing houden maar tevens het beschermde huidje van zinkoxyde oplossen, zodat het zink verder aangetast kan worden. In het proefschrift worden tenslotte twee praktisch bruikbare oplossingen gegeven. Bij de ene oplossing wordt wat tinzout aan he wasmiddel toe gevoegd. Het tin slaat op het zink neer en is zoveel edeler dat het ver dere aantasting belemmert. Bij de an- dere oplossing wordt een titaanzout gebruikt. Het daarui' spontaan ge vormde titaanoxyd bedekt het zink, en lost niet op in de fosfaten, zodat .corrosie van zink door synthetische de aantasting geremd wordt. DE LEGKAART VAN HET ANALFABETISME Volgens recente onderzoekingen kan men de wereld in 4 feitelijk aan elkaar grenzende delen verdelen. In feite blijkt hier hoe het mense lijk intellect zich sedert het begin van onze geschiedenis vanuit Europa heeft uitgebreid. Immers vanuit Euro pa begon de grote trek naar Noord- Afrika en globaal gezien is dit h t gebied waar het minst analfabetisme voorkomt. De Spanjaarden en Portugezen be gonnen met deze wetenschap over te brengen naar Zuid-Amerika, terwijl in nog later stadium Afrika en de Zuid-Aziatische gebieden, onder in vloed van missie en zending, de kunst van het lezen en schrijven gebracht wordt. Als communicatie-middel tus sen mensen of groepen van mensen onderling is lezen en schrijven te zien als een onmisbaar element. Vandaar ook dat de bestrijding van het anal fabetisme tot de grootste maar zeker niet eenvoudigste problemen van de Unesco gerekend mag worden. WEET U HET OOK NIET Vraag: C. V. V.: Waar kan ik mij vervoegen Voor een opleiding mas seur? Antwoord: Indien u bedoelt mas seur voor een tak van sport, dan ra den wij u aan u te wenden tot het „C.Ï.O.S." te Overveen. Indien ge woon masseur, dan kunt u beter even een telefoongids opslaan van de ge meente Amsterdam daarin vindt U verscheidene adressen. Vraag: G. P. S.: Waar kan ik in lichtingen krijgen over plaats gehad hebbende trekkingen van de 1. Hollandse Grondkredietbank en 2 Vereniging Rotterdamse Schouw burg? Antwoord: Hiervoor moet u zijn aan het adres: 1. Stationsweg 174, Den Haag en 2. bij de kantoorboekhandel v. h. Weduwe S. Benedictus, Jongkind- straat 4, Rotterdam. Vraag: Abonnee. Vertrekken de emigrantenschepen uit Rotterdam en Amsterdam steeds s middags om 4 uur? Antwoord: Ja, vrijwel steeds op ongeveer dit uur. Als u toch bij het passagebureau de vertrekdatum op zoekt, kunt u daar tevens informeren of er wellicht verandering in het vertrekuur is gekomen en aan welke kade het desbetreffende schip lig plaats heeft genomen. Ook kunt u daar te weten komen met welke bus tp 4 Vraag: Mevr. F.: Hoe verwijdert men een vetvlek uit een paraplu? Antwoord: Met sop van synthetisch wasmiddel kunt u deze vlek verwij deren. Vraag A. v. R. te L. inzake vacan- tie-uitkering. Antwoord: Vacantie-uitkeringen worden geregeld door het Collectief Arbeids Contract. Volgens de schaar se gegevens, welke u vertelt, valt u daar vermoedelijk wel onder en krijgt u één week extra salaris. Vraag inzake de verplijhting van de verhuurder tot het aanbrengen van een W. C. Antwoord: Daartoe is hij wettelijk niet verplicht. Vraag: Hoeveel km. is de route Oegstgeest-Ede via Utrecht en van Ede via Hilversum naar Oegstgeest? Antwoord: 1. 100 hm., 2. 105 km. Vraag: Over recepten voor eenvou dige sla-sChotels. Antwoord: Dit kunnen wij heel moeilijk in deze rubriek geven. De variaties zijn zo talrijk, dat wij hier aan niet kunnen beginnen. In de ru briek „Eva" op zaterdag worden wel eens recepten gegeven. Wij raden u aan een kookboek te kopen in de boekhandel. Daar heeft u heel uw le ven iets aan. Vraag: Over kamperen in West- Duitsland. Antwoord: Inderdaad kunt u tegen woordig levensmiddelen voor eigen gebruik op toertocht meenemen. Hoe veel? Zoveel als voor redelijk gebruik tijdens uw verblijf nodig kan zijn. Vraag: Hoeveel km. is Sassenheim- Terborg? - Antwoord: Afstand 165 km. Vraag: Route per bromfiets van Zoeterwoude naar Vaals; hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Zoeter- meer, R'dam, Dordrecht, Breda, Til burg, Eindhoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Heerlen, Simpelveld, Vaals; afstand 255 km. Vraag: Route per bromfiets van Wassenaar naar Hamburg. Antwoord: Wassenaar, Leiden, Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Enschede, Gronau, Rheine, Osnabrück, Bremen, Hamburg. Vraag: Vertrektijden veerboot Nu- mansdorp-Willemstad. Antwoord: De ANWB-gids geeft geen vertrektijden op. We vermoe den, dat er 'n regelmatige dienst wordt gevaren. Vraag: Wanneer is de Tour de France door Noord wij kcrhout getrok ken? Antwoord: Dat was op 8 juli 1954, toen de eerste étappe van de Tour leidde van Amsterdam naar Bras- schaet. De reners kwamen toen tus sen 12.15 en 12.30 in Noordwijkerhout door. Winnaar van die le étappe werd Wout Wagtmans, Voorting werd 12e. Wim van Est 16e. Vraag: Wanneer is er dit jaar Hei deweek in Ede? Antwoord: Deze wordt dit jaar niet gehouden. Vraag: Springen vlooien van een kat over op mensen? Is er een dieren- asyl voor katten in Leiden? Antwoord: Vlooien van katten en honden springen wel over op mensen en kunnen even nadelig zijn als hun soortgenoten. A: ngezien de diertjes evenwel gewend zijn warm te zitten tussen de dierenharen springen ze ook weer gauw terug. Een dierenasyl is er in Leiden niet meer. U kunt de dieren wel in pension doen bij een handelaar. Vraag: Route per rijwiel van Al phen aan den Rijn naar Deest; hoe veel km.? Antwoord: Alphen aan den Rijn, Utrecht, Zeist, Driebergen, Ameron- gen, Eist, Eek en Wiel, Kesteren, Druten, Deest; afstand 80 km. Vragen van diverse abonné's. We hebben er reeds herhaaldelijk op ge wezen, dat we geen vragén kunnen beantwoorden over bezienswaardig heden en vermakelijkheden in diver se plaatsen van ons land. Men kan daarover uitvoerig ingelicht worden bij de VVV's. Ook vragen over reizen per trein of bus kunnen we niet be antwoorden. Voorlichting daarover bij de Informatiebureau's der Spoor wegen en Toeristenbureaus. Tengevolge van de grote droog te die in Noordoost-Brazilië heerst, zijn drieduizend mensen naar de kustplaats Parnaiba uitgeweken. De slachtoffers van de droogte vragen steun van de regering. Twaalf mensen zijn dinsdag om het leven gekomen en twintig ge wond bij twee verkeersongelukken nabij Recife in het noordoosten van Brazilië. Bij Santa Rita kwamen acht mensen om het leven en werden er veertien gewond, toen een vracht auto met arbeiders slipte en omsloeg. Te Jaguaribe botste een volei auto bus op een stilstaande auto, waar door vier mensen om het leven kwa men en er zes gewond werden. Peter Manuel, de 32-jarige Schotse houthakker, die wegens ze ven moorden ter dood is veroordeeld, heeft geen gratie gekregen. Hij zal vrijdag te Glasgow worden opge hangen. Bij overstromingen in het Pool se Neder-Silezië zijn zeven personen om het leven gekomen. Honderden hectares staan onder water doordat de Neisse en de Bober buiten hun oevers zijn getreden. De hertog van Windsor, die een zware aanval van gordelroos heeft gehad, ondergaat in een ziekenhuis te Lausanne een speciale behandeling volgens voorschrift van de Zwitserse zenuwspecialist Vannotti.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6