Zonnige ziekendag in de kerk van Oegstgeest Jongeman startte touringcar en kon niet meer stoppen „Tupolev" begon zijn proefvluchten op Schiphol „Koning der wereld veroverde Nederland Hersteld verband tussen beloning en prestatie Crocusteelt in het noorden werd fiasco WOENSDAG 9 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nachtmerrie eindigde in de klei Angstige rit door slapend Groningen In de nacht van zondag op maandag heeft een jongeman uit Sellingen (Groningen) een nachtmerrie doorge maakt, die hij naar alle waar schijnlijkheid zijn leven-lang niet zal vergeten. Toen hij, laat in de avond, door Ter Apel liep zag hij daar een grote touringcar staan, en in een ogenblik van zwakte gaf hij toe aan de sterke wil om ook eens achter het stuur van zo'n rijdend paleisje te gaan zitten: hij kon immers ook een tractor besturen? Het besturen van een tractor was achteraf bezien, wel de enige kennis, waarop hij zich in dat onbezonnen ogenblik heeft durven beroepen want, toen hij was ingestapt en de wagen had gestart, bleek, dat hij niet in staat was om de grote bus weer tot stilstand te krijgen. In uiterste ver twijfeling is hij blijven rijden, in de hoop, dat eindelijk de motor geen brandstof meer zou krijgen. Hij reed langs de Duitse grens, door zijn woon plaats en via Winschoten naar Gro ningen, waar hij aan de Jan Steen straat een weilandje zag, waar hij zijn voertuig in kon manoeuvreren. De zware bus zakte weg in de kleigrond en de geschrokken joy-rider kon de benen nemen en zich eindelijk het angstzweet van het voorhoofd vegen. De autobus hoorde toe aan een ver voersbedrijf te Ontwedde. De chauf feur had de wagen voor de deur van zijn woning geparkeerd omdat hij maandagmorgen om vier uur een aantal arbeiders naar de Hoogovens te IJmuiden zou moeten brengen. Stel u 's mans schrik voor, toen hij in het holst van de nacht zag dat zijn wagen verdwenen was. Hij ging, na een langdurige speurtocht door het Tilburg krijgt nieuwe schouwburg Met algemene stemmen heeft de Tilburgse gemeenteraad tijdens een korte, spoedeisende vergadering zijn goedkeuring gehecht aan de uitvoe- rings- en financieringsvoorstellen voor een nieuwe schouwburg. Het aanvankelijk crediet van 3Vi miljoen gulden werd verhoogd tot ƒ4.600.000.terwijl voorts mach tiging werd verleend voor het aan gaan van een geldlening tot dit be drag bij fondsen, industriëlen en stichtingen in Tilburg en omgeving, welke hiertoe reeds medewerking toezegden. Behoudens goedkeuring door Gede puteerde Staten van Noord-Brabant zal met de aanbesteding de grootste voortvarendheid worden betracht, omdat de situatie op de bouwmarkt nu zeer gunstig lijkt. Onder dit voorbehoud verwacht men de aanbesteding reeds op 30 augustus a.s. te houden, teneinde nog voor 1 oktober a.s. met de bouw te kunnen aanvangen. Deze schouwburg, ontworpen door ir. B. Bijvoet te Haarlem, zal ook voor de randgemeenten van groot be lang zijn en er toe bijdragen, dat het culturele klimaat in dit hart van Brabant sneller geschikt wordt ge maakt ook voor economische belan gen. Burgemeester mr. C. J. G. Becht, gaf de verzekering dat men zou wa ken tegen credietoverschrijding, zo als bij dergelijke omvangrijke wer ken nog al eens voorkomt. Teneinde de coördinatie der werk zaamheden te bevorderen, is een bouwraad in het leven geroepen, die bovendien tot taak heeft periodiek het college van b. en w. en de raad op de hoogte te brengen van de gang van zaken tijdens de bouw. De ex ploitatie zelf zal worden gelegd in handen van een stichtingsbestuur met een nader te benoemen directeur. dorp, naar de politie, die later op de morgen via de politietelex een bericht tot opsporing uitzond. In de avond kwam er antwoord van een garagehouder in Groningen, die de touringcar de gehele dag al onbe heerd had laten staan. Toen was het leed gauw geleden: de bus kwam te rug en al gauw was ook de dader op gespoord. Die vertelde de politie een bijna ongelooflijk verhaal van een tocht langs het Winschoterdiep, over smalle bruggetjes en dwars door sla pend Groningen naar de Friese straat weg, waar hij de rit beëindigde, zon der één krasje op de wagen te maken. Priester-wijdingen in Mill-Hill Op zondag 13 juli zal de aarts bisschop van Westminster mgr. dr. Godfrey aan 29 theologanten van de congregatie der paters van Mill Hill, in de kapel van het Moederhuis te Mill Hill, de H. Priesterwijding toe dienen. Van de 29 wijdingen zijn er 17 Nederlanders namelijk: J. Beemster, Veenhuizen, H. Brent- jens, Haelen, H. Casperie, 's-Graven- hage, J. Deen, Grootebroek, J. v. d. Elzen, Volkel, J. Heuschen, 's-Gra- venhage, P. v. d. Heyden, Dinteloord, L. Kellenaers, Tegelen, H. Merkies, Waubach, W. Mol, Nijmegen, J. Mous, Balk (Fr.), C. Rietbergen, Arnhem, A. Roetenberg, Enschede, H. Stock- mann, 's-Gravenhage, M. Tielen, Ze venbergen, J. Timmer, Beemster, F. Vergeer, Alphen a. d. Rijn. De heer L. de Groot, erevoorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond is door koning Boude wijn van België benoemd tot comman deur in de orde van Leopold II. De bij deze op een na hoogste Bel gische onderscheiding behorende versoerselen zijn hem onlangs door de burgemeester van Gent uitge reikt. De heer De Groot is van 1924 tot 1957 bestuurslid en van 1938 tot 1957 voorzitter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond geweest, toen hij op 84-jarige leeftijd aftrad werd hij tot erevoorzitter benoemd. Lunapark smoort congreslust Aan het welbekende Utrechtse Vredenburg, een plein met tientallen hotels, café's en even zovele verga derzalen, komt drie maal 'sjaars het circus of de kermis het zakenleven van de hoteliers en restauranthouders vergallen. Zo o ,k dit jaar. Op het ogenblik is Utrecht congresstad. Er is geen congres, waarbij voorzitters ha- 1 mers hanteren of zij doen dit in Utrecht deze weken. Maar nu het Lunapark het Vreden burg heeft opgevuld i$ er geen voor zitter meer die zich verstaanbaar kan maken. Geen wonder, dat de diverse zaalverhuurders zeer gramstorig zijn geworden, want op die manier lopen de hamerzwaaiende klanten met hun gevolg weg. Deze Vredenburgse zakenlui zijn thans op hoge benen naar het ge meentebestuur gestapt waar zij heb- - Toen de ongeveer 80 zieken, die Nouwens O.F.M. met assistentie van staatgeen° Eoèderkaens^^ItTeze w«k Igisteren in de Parochiekerk van Kerk- de neomist H. de Groot en kapelaan siaat een goeae kans, aat aeze week bijeen waren ter gelegenheid d» neringdoende hun zaken aan yan de ^aarlyke ziekendag, na het zaken het Vredenburg sluiten als er geen einde wordt gemaakt aan het geschet ter en gescheeuw op het Lunapark. Er is echt geen congressen meer aan. Verkeersweg bij landing afgezet In de late middaguren van dins dag heeft het tweemotorig straalver- keersvliegtuig Tupolev-104a van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot" een uitgebreide proef vlucht boven Nederland gemaakt, welke 1 uur en 4 minuten duurde Toen gezagvoerder Soldatov bij han gar 7, waar de machine is gepar keerd, het sein tot vertrek gaf, zaten behalve de leden van de bemanning, de beide stewardessen inbegrepen, nog twintig personen in het vliegtuig, onder wie een tiental employé's van de KLM. In de tanks bevonden zich 20.000 liter kerosine, meer dan zestig pro cent van de maximum capaciteit. Besloten was een start en een lan ding te maken op baan 23, die naar bekend een lengte heeft van 2150 meter en tot en met eind augustus veel wordt gebruikt, omdat de 2550 meter lange baan 19 wegens werk zaamheden voor een nieuwe baan, niet voor vertrek en landing van toe stellen beschikbaar is. Toen de beide straalmotoren bij hangar 7 gingen draaien merkte men dat bij het stationsgebouw nauwe lijks op. Aan de kop van baan 23 gaf gezagvoerder Soldatov evenwel vol gas, waardoor het geluid aanzienlijk toenam. Volgens de deskundigen toch niet veel méér dan bij de start van een Super Constellation. Alleen de aard van het geluid is anders. Reeds na 1500 meter zweefde de machine in de lucht. Na tien minuten vloog het toestel reeds op 5000 meter hoogte boven Delfzijl, waar 't draai de om via Eelde en de Afsluitdijk de kop van Noord-Holland te bereiken. De bedoeling van de proefvlucht was duidelijk: niet alleen wensten de le den van de bemanning vertrouwd te geraken met start en landing op Schiphol, maar ook wilde men oefe nen op de bakens die bij de weke lijkse dienst van Aeroflot, einde juli te beginnen, door de Russische vlie gers zullen moeten worden gebruikt. Via Enkhuizen keerde de vreem de eend terug naar de bijt. De ma chine daverde over het centrum van Amsterdam, duidelijk zichtbaar voor de mensen op straat. Bij Schiphol kwam de Tupolev recht voor baan 23. Afgesproken was, dat de gezagvoerder tweemaal laag zou inkomen, om het toestel op enke le tientallen meters van de grond weer op te trekken. Alles verliep ge heel volgens plan en toen de Tupo lev voor de derde maal op de drem pel van baan 23 aanvloog, zette de gemeentepolitie van Haarlemmer meer, in samenwerking met de lucht- havenpolitie het autoverkeer op de Schipholweg over een afstand van 75 meter aan elke zijde van de breedte van de baan, volledig stil. Op dat ogenblik was het niet druk op de weg, zodat de vertraging in het verkeer tot een minimum kon wor den beperkt. Het stopzetten van het autoverkeer zal dan ook ten hoogste drie minuten hebben geduurd. Dat de veiligheidsmaatregelen wel gewenst waren, blijkt uit het feit, dat de wielen van de Tupolev slechts twee meter over de heg, welke de baan van de weg scheidt, scheerden. Precies op de kruising van baan 23 met 27 raakten de wielen van het landingsgestel de grond. Gezagvoer der Soldatov had zijn toestel werke lijk niet korter op de baan kunnen zetten. Voor de uitloop had de Tupo lev wederom bijna 1600 meter nodig, ruim voldoende voor een veilige lan ding. De drie staartparachutes, die in het toestel zijn gemonteerd, behoef den dan ook niet voor afremmen te worden gebruikt. Na afloop van de vlucht betuigden de leden van de bemanning en ook de vliegers Van Ulsen en Bak, (die gedurende de vlucht verscheidene malen in de stuurhut zijn geweest) hun tevredenheid met de bereikte resultaten. De kersenteler P. Boskaljon te Drumpt in de buurt van Tiel, heeft een probaat middel gevonden voor het verdrijven van de spreeuwen en andere vogels, die zich, ondanks het gebruik van alle mogelijke methoden, tot zelfs het aanstellen van betaalde „lawaaimakers" toe, te buiten bleven gaan aan zijn sappige oogst. Hij heeft in zijn boomgaard een versterker, beurtelings verbonden met een bandrecorder en de radio, laten opstellen en in de vier hoeken van de boomgaard grote luidsprekers aangebracht, welke hier op zijn aangesloten, zodat de gehele dag harde muziek door de boomgaard schalt. De spreeuwen hebben daar niet van terug en zoeken hun heil elders. Bij de bandrecorder is ook een bandje waardoor het angstige geschreeuw van spreeuwen kan worden uitgezonden, dat zeer effectief werkt. De foto toont de heer Boskaljon bij zijn vernuftige installatie Wat de buren ervan zeggen vermeldt de historie niet..MM plechtig sluitingslof de traditionele bloemenruiker ontvingen uit handen van de kleine in 't wit geklede bruid jes, waren zij zichtbaar ontroerd door deze attentie. Maar ook inner lijk waren zij blij en gelukkig, om dat zij deze hele dag, met zijn plech tige Hoogmis, zegeningen en proces sie hadden mogen meemaken. En zij hadden dit alles intens en volledig mee beleefd. Zij waren er geheel in opgegaan en dankbaar, buitenge woon dankbaar, voor al hetgeen hun deze dag aan geestelijk en tijdelijk goed was geschonken. Ziekenwagens, Roode Kruis-auto's en particuliere wagens reden al vroeg in de morgen af en aan om alle deelnemende patiënten op te halen en naar het prachtig versierde Godshuis te brengen. De banken van het middenschip hadden plaats moe ten maken voor een aantal bedden en ruststoelen, keurig gerangschikt. Door een schare hulpvaardige ver pleegsters onder leiding van zuster Lamberta werden de zieken met alle zorgen omringd. Toen alle patiënten aanwezig waren, begon de plechtige Hoogmis, gecelebreerd door pater J. Scooterrijder op vakantie verongelukt Twee Hengelose jongemannen zijn gisteren in Ahaus (Westfalen, Duits land), toen zij op hun scooter op weg waren naar Italië, tegen een vracht auto met aanhangwagen gereden, waardoor een van hen, de 22-jarige W. Roelofsen vrijwel op slag werd ge dood. Zijn tochtgenoot, de 23-jarige F. de Vries bleef ongedeerd. Dc jongelui warén nog maar 25 kilometer van huis, toen het ongeval gebeurde. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de scooter, W. R., met onverminderde snelheid een voor- rangsweg overstak. Men neemt aan dat hij het verkeersbord voor deze weg of niet heeft gezien, of van de betekenis ervan niet op de hoogte was. C. v. d. Klugt Pastoor Looyaard hield de predi katie, waarin hij de zieken troostte in hun lot en hen aanspoorde, tot Maria te gaan, omdat zij is vol van genade, de voorspreekster bij God. Het parochiële zangkoor voerde de kerkelijke gezangen uit. Na de Hoogmis zorgde de staf van dames en verpleegsters voor de li chamelijke verzorging, waarna om één uur de handoplegging volgde door verscheidene priesters. Na een uurtje rusten volgde te drie uur het plechtig Lof, gecele breerd door prof. J. v. d. Gaag met assistentie van prof. A. v. d. Boog en kapelaan F. Hoogenbosch. Pastoor Looyaard hield wederom de predi katie, waarin hjj wees op de ondoor grondelijkheid van de Goddelijke liefde. Geen lengtemaat lang genoeg, geen dieptemaat diep genoeg, om de Goddelijke liefde te peilen. Het in stellen van 't Sacrament des Altaars en 't priesterschap door God zelf is een middel geworden, dat God altijd bij de mensen kan zijn. Spreker spoorde de zieken aan vu rig tot God om vermeerdering van het geloof te bidden. Na de plechtige processie met het Allerheiligste ontving iedere zieke persoonlijk de zegen, terwijl pastoor Looyaard met alle aanwezigen de smeekbeden en aanroepingen bad. Het dameskoor had een verdien stelijk aandeel in de lofgezangen. tt KOLDER OP SCHIPHOL Zonder slag of stoot Schiphol ontvangt jaarlijks heel wat vreemde personagiën, doch een heerschap als er gistermorgen met het toestel uit Brussel neerstreek, ziet men er niet elke dag. Het was een pafferig heer, gekleed in rijk-geborduurde kimono en met een kroontje van goudpapier op de slapen. Iemand, die men nauwelijks kan aanzien voor wie hij zich uit geeft: De koning der wereld. De Amerikaanse „bisschop", Ho mer Tomlinson, leider van de „Church of God" (Kerk van God) gaat er trots op, dat hij zichzelf al heeft uitgeroepen tot koning in 24 landen. Als teken van zijn waardig heid draagt hij een opblaasbare, plastic globe met zich mee. (Achttien dollar) en zijn grondwet, het boek der openbaringen: eerste hoofdstuk, vijfde en zesde vers. Na nieuwe CAO bouwbedrijf Op de meeste bouwwerken kan, na invoering van de nieuwe C.A.O., een hersteld verband geconstateerd worden tussen beloning en prestatie met daarnaast voor de arbeiders een sociaal verantwoord niveau van de uitkeringen tijdens ziekte, werkloos heid, vorst en vakantie. Aldus de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond, in rijn openingsrede in de heden te 's-Her- togenbosch gehouden algemene ver gadering van deze organisatie. Bij de invoering van de C.A.O. zijn soms moeilijkheden met de werk nemers ontstaan, doch wanneer de aannemers hun verantwoordelijkheid in deze blijven beseffen, dan zullen deze wel spoedig tot het verleden behoren. In dit verband drong spre ker er met grote nadruk bij allen op aan, deze CAO. volledig toe te pas sen en geen enkele afwijking daarop toe te laten. Iedere ondernemer dient in deze zijn plicht te verstaan. De heer Nelissen zei het te betreu ren, dat in de zesde industrialisatie- Dinsdagmorgen om half tien is de 77-jarige gepensioneerde timmerman H. J. v. Oldeniel uit Schalkhaar op de provinciale weg te Deventer bij het plotseling oversteken door een auto gegrepen en gedood De in ma tige gang achter hem rijdende heer D. uit Delft, probeerde door remmen en uitwijken nog een ongeluk te voorkomen, maar de wielrijder kwam op de motorkap terecht en sloeg zo hard met rijn hoofd tegen de voor ruit dat hy direct overleed. nota, die onlangs door de minister van economische zake n is uitgebracht, niet meer aandacht is besteed aan de bouwnijverheid Spreker is van mening, dat juist ten aanzien van de realisering van de nodige industria lisatie-projecten te weinig aandacht is geschonken aan de mogelijkheden en de moeilijkheden van die bedrijfs takken die de produkie-middelen moeten leveren. Het is naar zijn mening absoluut noodzakelijk, dat aan dit belangrijke facet van het industrialisatie-pro gramma meer aandacht wordt besteed zulks op straffe van moeilijkheden bij de opbouw van de nieuwe pro- duktie-plaatsen. Het noorden van Friesland en Gro ningen wordt géén tweede bollen streek, en de mensen, die meenden daar een extraatje te kunnen verdie nen aan het kweken van krokussen, voelen zich lelijk bij de neus geno- Vorig jaar kwam een bollenkweker uit Bergen (N.-H.) bewoners van deze streek vertellen, dat ze goed zouden kunnen verdienen met het kweken van bolgewassen. Over de afzet behoefden ze zich geen zorgen te maken. De handelaar zag kans zo'n 550.000 krokusbollen kwijt te raken tegen 3.50 per honderd stuks. In Friesland waren tachtig, in Groningen dertig mensen bij de teelt betrokken. Nu is edbter een man van de keu- Nadat hij bij zijn ontvangst het voornemen kenbaar had gemaakt, om zich Hedenmorgen om tien uur op de Dam te Amsterdam ook tot Koning van Nederland uit te roepen, herinnerden de journalisten de toe komstige heerser er voorzichtig aan, dat Nederland al een vorst heeft. Dat zou evenwel voor de heer Tom linson geen bezwaar zijn. Of hij dan geen moeilijkheden vreesde? Het antwoord luidde: „Ik heb mij al in 24 landen tot koning uitgeroepen en nergens heb ik moeilijkheden ge had. Waarom zou ik ze hier dan wel krijgen?" „Morgen ga ik naar Berlijn, om koning van Duitsland te worden en dan ga ik door naar Moskou en Le ningrad. Kijk maar, daar staan de visa in mijn paspoort". Zeventien miljoen Russen „Ik ben gewoon naar een reisbu reau in New York gegaan, zo bab belt de koning verder, en heb daar een visum aangevraagd. Natuurlijk kreeg ik het ook want ik heb ze ventien miljoen volgelingen in de Sowj et-Unie". Op de vraag, hoe hij het getal van zijn volgelingen in Rusland kent antwoord Homer Tomlinson: „We hebben zo onze bronnen om dat te weten te komen. Ik ga de mensen daar vertellen, dat ik met de we reld van het heelal ii. contact ben gekomen. Ze zullen dan vragen: hoe? En dan zeg ik ze: via de Spoetnik". De koning der wereld is vroeger gewoon reclame-agent geweest en hij wist zichzelf goed te etaleren, toen de fotografen hun plaatjes wilden schieten. In vol ornaat ging hij op zijn troon zitten op de parkeerplaats voor Schiphol. De fotografen zetten hem naast een vuilnisbak, met het opschrift: „Houdt ons Schiphol schoon". Tomlinson. onmiddellijk reagerend, wees naar de vuilnisbak en zei: „Jul lie willen me hierbij fotograferen, hè jongens?? Goed dan. maar eigenlijk had er op die vuilnisbak moeten staan: „Houdt onze wereld schoon". Ergens in de heer Tomlinson broeit de heerszucht. Want als u dit leest, is hij al koning over 25 landen en koestert hij bovendien nog de wens, president van de V. S. te worden. In 1952 is dat mislukt maar hij is er zeker van, dat hij in 1960 gekozen wordt. Amerika erkent immers geen koning. Het is de vraag of Rusland een andere bestuursvorm wenst. ringsdienst gekomen, die vrijwel alle te velde staande partijen heeft af gekeurd. De gedupeerden, die een schade post hebben van 20.000, spreken van oplichting en zwendel. De rijks recherche stelt een uitgebreid onder zoek in. Ook elders in het land zijn geval len als deze voorgekomen, o.a. in Zeeland („Trouw"),

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5