S)e Ê<2ldóe6oti^cmt Besprekingen op het eiland Brioni Eisenhower en Dulles in Canada Turkije sluit grens met Syrië Chroesjtsjef in Oost-Berlijn Dikste man ter wereld De Gaulle gaat de belastingschroef aandraaien 6500 Nederlanders blijven in Indonesië Zware kernexplosies zijn overal waar te nemen Koelkast J.P.van Berge Henegouwen weer? Warm weer Directeur: C. M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonnem^ Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. WOENSDAG 9 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14454 Franco p.p. 8.—. Ad-ert: 17 ct p. mJn. Telefoontje» 11J0 Een driemogend- hedenblok 1 Zoals men weet is president Nasser op het ogenblik op bezoek bij presi dent Tito op het eiland Brioni. Daar is dezer dagen ook de Griekse minis ter van buitenlandse zaken Averof aangekomen. Gisteren hebben de mi nisters van buitenlandse zaken van de drie landen (Joego-Slavië, Egypte en Griekenland) besprekingen ge voerd. In de Joegoslavische hoofdstad Bel grado wordt vernomen, dat een drie- mogendhedenblok van Joegoslavië, Egypte en Griekenland het uitein delijke doel is van de besprekingen. In politieke kringen te Belgrado President Eisenhower en minister Dulles zijn dinsdag naar Ottawa ge gaan voor besprekingen met Canade se leiders. Het overleg zal drie da gen duren. Gisteren hebben president Eisen hower en de Canadese premier Die- fenbaker zich beraden over de op richting van een gezamenlijke mi nisterieel comité voor de verdediging van Canada en de Verenigde Staten, zo is te Ottawa officieel meegedeeld. Zij hebben dinsdag o.a. ook gespro ken over de handel met communis tisch China en het economische of fensief van de Sowjet-Unie in de on derontwikkelde landen, dat Eisenho wer de grootste bedreiging van de westelijke veiligheid acht. Volgens het Syrische ministerie van binnenlandse zaken heeft Turkije de Syrisch-Turkse grens gesloten en Syriërs, ook hen die een vergunning hebben, de toegang tot Turks grond gebied ontzegt. Het ministerie te Da mascus noemt deze maatregel „onge rechtvaardigd". Vele Syriërs hebben land en plantages op Turks gebied. Dinsdagochtend is in de zakenwijk van Beiroet een zware springlading tot ontploffing gebracht, waardoor een groot warenhhuis in brand is geraakt. Het is nog niet bekend, hoe veel mensen zich niet hebben kunnen redden uit het brandende gebouw. De springlading bevond zich in een grote bestelauto, die op een druk kruispunt was verlaten. verwacht men dat een overeenkomst zal worden gesloten, waarbij de drie landen zich verplichten tot samen- Werking ter verdediging van elkan ders onafhankelijkheid. Het is niet bekend of dit zal geschieden middels een driemogendhedenverdrag of een eenvoudige verklaring. Een Griekse woordvoerder sprak berichten tegen dat er als resultaat van de besprekingen op Brioni een verbond tussen de drie deelnemende landen zal worden gesloten. Premier Chroestsjef van de Sow- jet-Unie is dinsdag met een speciale trein in Oost-Berlijn aangekomen. Hij zal het congres bijwonen van de Oostduitse communistische partij dat donderdag begint. De Russische leider werd bij het „Ostbahnhof" begroet door een me nigte, waarin sommigen hoera rie pen en droesjva (het Russische woord voor vriendschap), maar die zich over het geheel koel en soms zelfs openlijk vijandig betoonde. Volgens het Oostduitse persbureau ADN waren er 30.000 mensen aanwezig, volgens westelijke journalisten niet meer dan 5000. De arbeiders die voor de bijeenkomst bijeengetrommeld waren, verdwenen stiekum als sneeuw voor de zon, aldus de westelijke journalisten. Chroestsjef bezocht gisteravond Halle, waar hij o.a. zeide, dat Zuid- Slavië het enige socialistische land is, dat ,nog steeds in zijn bouwpro gramma achteraan strompelt". Zuid- Slavië zou zich zeer moeten inspan nen, indien het zou willen meeko men, aldus Chroestsjef. Hij verklaar de voorts: „Wij zullen het kapitalis me verslaan, met ons werk en zonder oorlog". Hij waarschuwde echter, dat de krachten van het kaptalisme nog zo groot zijn, dat alle krachten van de arbeidersbevolking er tegen moeten worden gemobiliseerd. Robert Hughes, vermoedelijk de dikste man ter wereld, die 472 kg weegt, is ernstig ziek. Hij is met zijn woonauto, waarin hij leeft, naar het ziekenhuis van Bremen in de Ameri kaanse staat Indiana overgebracht. Hij moet echter buiten het zieken huis blijven, omdat hij met zijn om vang van ruim drie meter niet door de deur kan. Bovendien is er geen enkel bed in het ziekenhuis dat zijn gewicht kan torsen. De 32-jarige Hug hes, die aan de kost komt door zich op kermissen te laten bekijken, lijdt aan een hartkwaal. „Bezitters' betalen moeten De Franse regering zal per eind juli een aantal financiële maatregelen af kondigen, die zijn gericht op het her stel van het begrotingsevenwicht. Hieronder valt een aantal belastingen die zullen worden opgelegd aan de „bezittende groep". Zo zullen speciale belastingen worden geheven op het bezit van dure auto's en het bouwen van luxe woningen. Tevens wordt een verhoging van de inkomstenbelasting overwogen. Welingelichte leringen voegen hier echter aan toe, dat de fiscale verho gingen niet zullen drukken op de kleine inkomens, terwijl tevens geen belastingenverhogingen zullen plaats vinden, die de prijs van de eerste le vensbehoeften zouden verhogen. De Franse regering wenst in de eerste plaats te streven naar een verlaging van het prijsniveau. De eerste minis ter heeft daarom gisteren de land- PLUTONIUMPRODUKTIE IN FRANKRIJK. Frankrijk zal binnen een maand beginnen met de produktie van plu tonium, een belangrijk element voor een atoombom, zo is uit de omgeving van het commissariaat voor kern energie te Parijs vernomen De daar voor gebouwde fabriek te Marcoule zal tegen het eind van het jaar een produktiepeil bereiken van honderd kg plutonium per jaar, genoeg voor tien atoombommen. Naar verluidt be schikken de Fransen al over genaeg plutonium om binnen zeer kerte tijd een atoomproef technisch mogelijk te maken. bouwers reeds verzocht hun prijzen met 5 te verlagen. Wat betreft de industriële artikelen zijn dergelijke prijsverlagingen in studie. In een aantal gevallen is een dergelijke prijsverlaging onder de huidige om standigheden echter niet mogelijk, zodat van een algemene prijsverla ging in deze sector nog geen sprake kan zijn. Wanneer de evacuatie als geëin digd kan worden beschouwd het laat zich aanzien dat dit met het ver trek van het s.s. Waterman medio augustus a.s. het geval zal zijn zul len naar schatting uiteindelijk nog ongeveer 6500 Nederlanders in Indo nesië achterblijven. Aangenomen kan worden, dat deze groep zal bestaan uit personeel van missie en zending, employé's van particuliere onderne mingen en kleine zakenlieden, als mede uit een aantal gepensioneerden en gesteunden". Dit deelt de minis ter van Maatschappelijk Werk, mej. dr M. A. M. Klompé, schriftelijk aan de commissie uit de Tweede Kamer voor de repatriëring uit Indonesië mede. De minister herinnert er aan, dat op 1 december 1957 er naar schatting nog ruim 45.000 Nederlanders in In donesië waren. Van 1 december 1957 tot 1 juni 1958 waren van hen reeds rond 33.000 vertrokken. Per schip kwamen in ons land aan 18.623 en per vliegtuig 10.502 personen. In deze cijfers zijn niet begrepen die gere- patrieerden, die via buitenlandse verbindingen naar Nederland zijn ge komen en door hun eigen maatschap pijen zijn opgevangen. Dit getal be draagt ongeveer 2.000. In de eerste helft van juni zijn inmiddels nog 1640 repatrianten met de „Johan van Ol- denbarnevelt" en de „Oranje" aan gekomen. De subsidieverlening van Neder landse zijde aan ziekenhuizen in In donesië moest in bepaalde gevallen worden beëindigd. Dit betreft o.a. het Tjikini-ziekenhuis in Djakarta, aangezien dit onder militair beheer is gekomen, en het St. Elisabeth-zie- kenhuis in Semarang. Er zijn nu nog slechts drie Nederlandse artsen in Djakarta aanwezig. Ook in Bandung zijn nog drie Nederlandse doktoren werkzaam. De Geneefse conferentie De te Genève confererende deskun digen van Oost en West, die de moge lijkheden van ontdekking van kern proeven onderzoeken, hebben reeds een achttal technische rapporten vijf van oostelijke en drie van weste lijke zijde besproken. Van beide kanten zijn o.a. rappor ten ter tafel gebracht over de moge lijkheid van proevenontdekking door middel van de zogenaamde acousti- sche methode, die zou berusten op de theorie, dat een groot gedeelte van de door een kernexplosie teweegge brachte straling overgaat in kineti sche energie van luchtmoleculen. De- De gedwongen landing in Sowjet-Armenië Het Amerikaanse transportvlieg tuig, dat op 27 juni in Sowjet-Arme nië tot dalen werd gedwongen, was eerst op 4.500 meter hoogte door twee Mig-straaljagers in brand geschoten, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht te Wiesbaden bekend gemaakt. Vijf leden van de bemanning brach ten zich met hun valscherm in veilig heid, terwijl de overige vier inzitten den trachtten een noodlanding te ma ken. Toen de vijf bemanningsleden aan hun parachute daalden en het brandende toestel de landingsopera tie begon, werden zij opnieuw door de Migs beschoten. De bemanning, die het er levend af bracht, werd tien dagen door de Rus sen vastgehouden. Maandag werden de negen mannen over de Russisch- Perzische grens gezet, vanwaar zij dinsdag te Wiesbaden aankwamen. Volgens de Amerikaanse lucht macht was het toestel tengevolge van zware onweders en overwachte winden in de hogere luchtlagen bui ten zijn koers geraakt en boven Sow- j et-gebied terechtgekomen. Het brandende vliegtuig ontplofte kort nadat het aan de grond was ge zet. ze golven gaan dan met de snelheid van het geluid en kunnen opgevan gen worden door gevoelige microba rometers. Met behulp van deze tech niek zou men plaats en tijdstip van de proef nauwkeurig kunnen vaststel len en ook aanwijzingen kunnen krij gen omtrent de omvang van de ex plosie. Men zou volgens vele deskundigen met deze methode kernproeven op zeer grote afstanden kunnen ontdek ken, behalve ontploffingen diep on der de grond en explosies van minder dan een bepaalde (met die van het soort als de op Hirosjima geworpen bom overeenkomende) waarde. Voor de ontdekking van explosies van min der dan die „nominale" waarde zou den volgens bepaalcle westerse des kundigen controleposten in de Sow- jet-Unie, of het gebied van de Stille Oceaan zelf nodig zijn. Krankzinnige uitgebroken De bevolking van het Zuid-Engel se plaatsje Wokingham is gewaar schuwd voor een gevaarlijke krank zinnige, de 28-jarige Frank Samuel Mitchel, die wegens poging tot moord in het nabijgelegen strafgesticht van Broadmoor was opgesloten maar de tralies voor zijn celraam heeft weten door te zagen, een poort met een du plicaat-sleutel heeft geopend en met medeneming van een bijl is ontsnapt. Hij was nog wel ondergebracht in de sterkst bewaakte afdeling. Een inwoner van Wokingham kwam de politie reeds vertellen, dat de ont vluchte in zijn huis was binnenge drongen en de vrouw des huizes zijn verwonde voeten had doen wassen.' Hij was er daarna in de auto van ge noemde Wokinkhammer vandoor ge gaan. De auto werd elders verlaten aangetroffen. Mitchel heeft vorig jaar, tezamen met een andere geesteszieke, nadat zij uit een gesticht in Midden-Enge- land ontsnapt waren, drie dagen lang de omgeving onveilig gemaakt. Hij voorspelde de rechter die hem tot ne gen jaar in Broadmoor veroordeelde, dat hij opnieuw zou uitbreken. Hij heeft woord gehouden. Deze foto toont Sir Vivian Fuchs, de leider van de trans-antarctische expeditie van het Britse gemenebest, met baret en toga, nadat hij in het Kings College te Newcastle het ere-doctoraat wetenschappen van de Dur ham-universiteit had ontvangen. Professor G. B. A. Fletcher, zeide in een toespraak dat het succes van de Poolexpeditie te danken was aan Fuchs's „onverzettelijke taaiheid, milde koppigheid, moedig uithoudingsvermogen en vermogen anderen tot enthousiasme te brengen". Een beeld van het bezoek, dat H.KJBL Prinses Beatrix dinsdag heeft gebracht aan vijfhonderd Nederlandse poliopatiëntjes, die door de Scheveningse bevolking werden onthaald in de Vishal te Scheveningen. De foto toont de prinses in gesprek met een van de patiëntjes, onder wie zij versnaperingen uitdeelde. In politieke kringen te Bonn houdt men het voor mogelijk, dat binnen afzienbare tijd bondskanselier Ade nauer en de Franse premier De Gaulle een ontmoeting zullen heb ben. De eerste polsingen hiertoe zou den reeds gedaan zijn. De Westduit- se minister van defensie, Strauss, die zoals gemeld dinsdag in Parijs be sprekingen heeft gevoerd, zei op een persconferentie dat er door hem niet over een eventuele ontmoeting van Adenauer en De Gaulle was gespro ken maar dat hierover langs diplo matieke weg onderhandeld kon wor den. Vanmorgen om vier uur raakte op Katendrecht te Rotterdam een Engelse matroos slaags met vier In donesiërs. Een andere Engelse ma troos, de 26-jarige R. B., opvarende van de sinds gisteren in Dordrecht liggende onderzeeër „Tule", die de vechtenden wilde scheiden, werd door een van de Indonesiërs twee maal aaet een mes in de rug gesto ken. De verwondingen bleken niet van ernstige aard te zijn en na in het havenziekenhuis te Rotterdam behandeld te zijn, kon de matroos naar zijn schip worden gebracht De vier Indonesiërs zijn door de politie aangehouden. De dader is nog niet bekend. Dit Dammer bestaat uit 10 pagina's 60 liter SLECHTS f375.-. bij de SPECIAALZAAK Firma Aalmarkt 4, Tel. 32176 Betaling in overleg (Geldig van woensdagavond tot donderdagavonda Opgemaakt te 11.15 uur). LATER TOENEMENDE BEWOLKING. Aanvankelijk warm en over wegend zonnig, later echter van het westen uit toenemende be wolking met hier en daar enige motregen en daling van tempe ratuur. Zwakke tot matige wes telijke wind. Het weer in ons land staat nu on der invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Azoren tot aan de Alpen uitstrekt. In dit ho- gedrukgebied ontstond op verschei dende plaatsen mist, die in de loop van de ochtend echter snel verdween. Op het noordelijk deel van de oceaan trekt een actieve storing in de rich ting van de kust van Midden-Noor- wegen. Het hiermee samenhangende front dringt via de Britse eilanden langzaam naar het oosten door, om morgenmiddag wellicht onze kust te bereiken. De activiteit van het front is gering. Het zal waarschijnlijk de bewolking in de loop van de middag iets doen toenemen, maar voordien verwachten we zonnig en warm weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. 10 Juli zon op 04.31; onder 20.58; maan op 00.18; onder 14.45. Hoogwaterstanden 10 Juli v.m. 9.35; n.m. 10.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 18 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO onbewolkt 23 KOPENHAGEN geen opgave ABERDEEN zwaar bewolkt 28 LONDEN licht bewolkt 27 AMSTERDAM mist 22 BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt 24 onbewolkt 22 onbewolkt 24 mist 24 mist 25 onbewolkt 25 half bewolkt 18 onbewolkt 23 licht bewolkt 21 onbewolkt 24 geheel bewolkt 24 licht bewolkt 27 licht bewolkt 23 licht bewolkt 27 licht bewolkt 33 geen opgave onbewolkt 30 geen opgave zwaar bewolkt 25 Korreltje Willen is niet: zijn vuisten ballen, maar zich ontspannen. Gabriël Mflrtri.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1