Wandelétappe van Bordeaux naar Dax werd door Van Geneugden gewonnen „Braassemermeer" jubileum met 307 viert 40-jarig inschrijvingen Aan de voet van de hoge Aubisquestrijd begint Darrigade bewaakte angstvallig alle wegvluchtenden Gouden Olympiajol brengt 44 zeilers aan start: 12 buitenlandse DINSDAG 8 JULI 1958 DE LEIDSE COUPANT PAGINA 6 GODDETs LEGIOEN, gesloopt door de hoge moyennes van de vorige week, wenste gisteren duidelijk rust. Rust voor de grote aanval op de Pyreneeën, op de 1710 meter hoge Aubisque, die vandaag begon en het karakter van de strijd vol komen zal wijzigen. De relatief korte étappe van Bordeaux naar Dax (161 kilometer) is dan ook de meest eento nige, de meest saaie rit van deze ronde geworden. De renners bleven bijna 110 kilometer achtereen gezellig keuvelend en grapjesmakend bijeen in het grote peloton, men had slechts één zorg: zich zo goed mogelijk te beschutten tegen de regen, die in dikke vlagen op de bosrijke streek van Les Landés neer daalde. Slechts éénmaal, en dan nog voor korte tijd, werd het wandeltempo van nauwelijks 38,5 km. per uur bijna 10 procent lager dan het moyenne van de 11e rit even verhoogd. Kort na de ravitaillering in Morcenx, een plaatsje dat men pas na veel moeite op de land kaart kan vinden, sprongen nl. vijf, zes renners weg. Maar daarmee was in feite ook alles gezegd, want de kopmannen hadden al snel begrepen, dat er onder de vluchtelingen geen directe concurren ten waren en zij stonden dan ook de kleine kopgroep zonder gewetenswroe ging een marge van 3 minuten toe. De Belg Martin van Geneugden tenslotte bevocht al slippende op de doorweekte sintelbrij van het nieuwe stadion in Dax, dat met deze aankomst officieel in gebruik werd genomen, zijn tweede étap pe-overwinning in deze ronde. De enige voldoening voor Nederland was de vier de plaats voor Piet van Est. GEEN HERHALING DAX heeft dus geen herhaling beleefd van de Nederlandse triomf, in 1051, toen Wim van Est, op het hoogtepunt van zijn carrière, niet alleen winnaar werd, maar ook, als eerste Nederlander, in het bezit kwam van de gele trui. Het tricot waarmee hij reeds de dag daarop van Aubisque in een tientallen meters diep ravijn gleed.... Die herhaling was ook niet mogelijk, eenvoudig niet omdat de eerzuchtige en attente André Darrigade, geboren en opgegroeid in Les Landes, ploegleider Marcel Bidot gistermorgen nog had be zworen zijn ere-tricot tot aan de voet van het gebergte te zullen verdedigen. En Darrigade heeft dat gedaan. Enkele Belgen probeerden al na 4 kilometer te demarreren, Darrigade sprong onmiddel lijk met hen mee. Enkele tientallen kilo meters verder slipte Martin van den Borg „het was maar een grapje", zei hij zelf na aankomst even uit de hoofdmacht weg en opnieuw spurtte de Franse nationaal vinnig naar het wiel. Toen had het peloton het wel begrepen: de Tricolores wensten geen verrassin gen. En alle renners onderwierpen zich, bijna met gretigheid, aan het ijzeren regime van Marcel Bidot. Zo ontaardde de étappe in een lande rige trip, die de bewoners van deze door felle branden geteisterde streek stom verbaasd deed afvragen of dit nu die heroïsche strijd was, waarover zij dagen lang in de met superlatieven gekruide verslagen hadden gelezen. De renners geloofden het wel, zij hadden zelfs geen aandacht voor de moeilijkheden, waar mee Charlie Gaul favoriet nummer één worstelde. De slanke Luxembur ger had een mankement aan zijn fiets en moest tenslotte tweemaal met Ernzer van rijwiel verwisselen. De Tour trekt doorDe Tourkara vaan trekt door bet Franse landschap: hier gefotografeerd In een klein dorpje, waar een paar vrouwen ln stijlvolle klederdracht voor een passende om lijsting van het beeld. VERVELING DE STELTLOPERS te Labouheyre (70 kilometers) met hun karakteristieke kleding van schapenwol, zagen de ren ners 25 minuten na het geprojecteerde tijdstip langs hen heen sukkelen en even moet de gedachte door hun hoofden zijn gegaan om het peloton met reuzestappen te achterhalen. En ook in de andere plaatsjes waren de toeschouwers de ver veling allang nabij toen de karavaan eindelijk arriveerde. En toen, bij de ra vitaillering in Morcenx, gebeurde het. Voor de eerste keer in deze rit bevestig de Jacques Goddet de rode vlag aan zijn wagen: het teken, dat enkele ren ners de aanval hadden ingezet. Raymond Hoorelbecke, de slagvaardige Parijze- naar, demarreerde als eerste; hij kreeg geen kans. Vrijwel onmiddellijk daarop sprong Martin van Geneugden weg, maar de Belg kreeg onder andere de Italiaan Pintarelli enAndré Darrigade aan zijn wiel. En daarmee was de aanval reeds veroordeeld. Antonin Rolland, Morvan en Noel Foré mochten het ver volgens nog eens proberen en het pe loton was zelfs zo welwillend onf hen een voorsprong van 15 seconden toe te staan. Toen dat bekend werd, hebben de drie renners zich waarschijnlijk in opperste verbazing afgevraagd, waaraan zy waren begonnen, want zij lieten zich weer ijlings terugvallen op het peloton. ONTSNAPPING MAAR DE RUST duurde niet lang. Galdeano hoopte namelijk dicht bij eigen land voor de eerste Spaanse zege te kunnen zorgen. De Spanjaard was al een paar keer heel nerveus op de pe dalen gaan staan, toen renners ontsnap-- ten. En steeds weer kwam er een be vrijdende glimlach op zijn gezicht als de hoofdmacht de orde herstelde. Ten slotte besloot hij zelf maar de knoop door te hakken en hij kreeg onmiddel lijk de steun van Piet van Est. Het tweetal reed zo hard, dat André Dar rigade, opnieuw naar voren gesprongen, zijn achtervolging moest staken. André liet zich teleurgesteld terugvallen en was Het rennersleger staat met zijn mobile colonne aan de voet van de Pyreneeën. Dax is bereikt. De grote slag van de klim- specialisten gaat beginnen. Voor vandaag staat de 230 kilometer lange étappe naar Pau op het programma en de lange aanloop naar de top van de ruim 1700 meter hoge Ausbicque, de vervaarlijke col van de eerste categorie, waarmee de strijd om de grote bergprijs wordt ge opend. Evenals vorig jaar wordt deze berg van de „ge makkelijke" kant benaderd, maar de weersvoorspelling zwaarbewolkt en dus zeer waarschijnlijk mist in de ber gen belooft desondanks 'n zware en moeilijke rit. Twaalf étappes, precies de helft dus en in kilometers iets meer dan de helft van de totale afstand, zijn achter de rug en in de volgerskara vaan wordt de vraag wie de favorieten zijn, druk en met aanvoering van vele argu menten besproken. van de Italiaanse squadra, voor Padovan en Baffi, twee van de Westzuidwest ploeg, Gainche en Sabbadini en één van de Engelsman Elliott. Zonder twijfel is Darrigade een groot renner, maar met uitzondering van de tijdrit, die in Chataulin door Gaul werd gewonnen, zijn de wer kelijke grote mannen nog niet serieus in de strijd ge weest. Des te interessanter is daardoor de vraag geworden wie als triomfator uit de bergen zal komen en dus de vrijwel zekere winnaar zal zijn. Gaul favoriet MET ALLE charmante hof felijkheid die hem eigen is, heeft Jacques Goddet zon de eerste twaalf dagen een duidelijk beeld van de ver wachtingen. Op de 39 briefjes die werden ingevuld, werden slechts 18 renners in totaal genoemd en van die 18 waren er zeven namen meer dan tien keer genoteerd. Daarbij bleek Charlie Gaul de grote favo riet te zijn. De kleine Lu xemburger, het parade paardje van onze gemengde ploeg, die altijd met een extra applaus door de toe schouwers bij de start wordt begroet, en die elke dag tien tallen handtekeningen moet zetten, kreeg 38 „stemmen". Daarna kwam Nencini met 33, Geminiani en Brankart met ieder 32, Anquetil, de winnaar van het vorige jaar, Na eerste Ronde-helft „de mogelijken" getipt Wij hebben in de 12 étappes, die achter ons liggen, over winningen gezien van drie Franse nationalen, twee van Darrigade en één van Bau- vin. Twee overwinningen van de Nederlands-Luxemburgse formatie, voor Voorting en Gaul, twee van de Belgen, beiden van v. Geneugden, 2 dagavond in Bordeaux, nadat hij zijn redactie een hoofd artikel vol lof over de strijd lust en de homogeniteit in de Nelux-ploeg had doorge beld, voor een veertigtal bui tenlandse journalisten een diner aangericht. Tijdens deze bijeenkomst heeft hij de aan wezigen gevraagd de 6 ren ners op te schrijven, die naar hun mening de hoogstge- plaatsten in het eindklasse ment zullen zijn. De uitslag van deze enquête, weliswaar niets meer dan 'n gissing, maar dan een gissing van een aantal tourroutiniers, geeft na de vlakke ritten van met 24, Louison Bobet 20 en Jean Adriaenssens 14. De rest was verdeeld over 11 renners: 9 voor Bauvin, 7 voor Graczyk, 6 voor Rohr- bach en Planckaert, 3 voor Favero en Botella, 2 voor Ro binson enBahamontes en 1 voor Hoevenaers, Mahé en Christian. Slechts tweemaal dus de naam van Bahamon tes, de adelaar uit Toledo, van wie men verleden jaar in de bergen nog alles had verwacht „Gera" het hoogst hoogstgeplaatste in de door de heer Goddet geor ganiseerde „Tourpool" in het algemeen klassement schouwt, blijkt, dat Gemi niani als zesde met 1 min. 47 sec. achterstand op kennelijk kansloos geachte huidige gele-truidrager Dar rigade, staat genoteerd. Na hem volgt nog steeds dus van de favorieten uit de quête Jacques Anquetil op 8 min. en 19 sec. van de hu moristische Gem. Vervolgens Adriaenssens op 9.26, Gaul 9.44, Bobet op 10.25, Bran kart op 11.01 en Nencini op 11.04. Nu de 105 renners, die nog in de strijd zijn, het afmat tende gevecht in de bergen gaan beginnen, staan de kan sen voor de 33-jarige Gemi niani er ogenschijnlijk dus het beste voor. Zijn grote concurrenten hebben allen tenminste 8 min. achterstand. Zal Charlie Gaul, die 9 min. 44 sec. kunnen overbruggen? Zullen Brankart en Nencini het verschil van ruim 11 mi nuten kunnen wegwerken? Zijn het inderdaad wel die door de wielerjournalisten getipte renners, die de hoofd- rol gaan spelen in het grote drama van de bergen? Het zijn alle vragen, waarop men slechts met veronderstellin gen kan antwoorden, doch die pas onder het oog van de scherprechters, zoals de Aubisque, de Aspin, de Ven- toux, de Vars, de nog steeds wegens sneeuw gesloten Izoard, de Lautaret en hoe al die grimmige reuzen ook mogen heten het juiste ant woord zullen krijgen. Geduld dus. Nog twaalf dagen... zo gedeprimeerd, dat hij geen aandacht meer schonk aan een tegenaanval van de Belgen Hoevenaers en Van Geneug den en van de regionalen Gainche en Anglade. Dat geschiedde alles na 125 kilometer. Het enige opmerkelijke wat daarna nog gebeurde was een massale valpartij even buiten Montfort-en-Chalosse (144 kilometer), waarvan Rolland, Annaert, Nascimbene en Pino Cerami de voor naamste slachtoffers werden. De Belg arriveerde tenslotte met een achterstand van ruim 10 minuten. Galdeano heeft in de slotfase nog van alles geprobeerd om de triomf te reali seren, 100 meter voor het stadion van Dax forceerde hij zelfs een voorsprong van enkele tientallen meters op zijn met gezellen. De Spanjaard had daarmee echter teveel van zijn krachten gevergd en Van Geneugden had op de door weekte baan dan ook geen moeite om hem te passeren. De beste typering voor deze laatste vlakke rit? Gisteren werd de prijs voor de meest strijdlustigste renner niet toegekend Uitslagen en klassementen Etappe-uitslag. De uitslag van de 12e étappe van Bordeaux naar Dax, over een afstand van 161 kilometer, luidt: 1. Van Geneugden 4 uur 11 min. 19 sec. (met bon. 4.10.19); 2. Gainche z.t. (met bon. 4.10.49); 3. Hoevenaers; 4. Piet van Est; 5. Galdeano; 6. Anglade allen z.t.; De Tour-renners in Den Haag rXE NEDERLANDSE RENNERS, die op het ogenblik deelnemen aan de Ronde van Frankrijk, zul len hoogstwaarschijnlijk op 20 juli a.s., dus een dag na de triomfale intocht te Parijs, in Den Haag deel nemen aan een wedstrijd over 30 en 50 kilometer. 7. Delberghe 4.13.19; 8. Padovan z.t.; 9. Darrigade 4.14.45; 10. Graczyk z.t.; 11. Bauvin; 12. Baffi; 13. Wim van Est al len z.t.; 14. ex aequo het gTote peloton, waarin zich alle overige leden van de Nelux-ploeg bevonden (Damen, De Jongh, Kersten, Voorting, Van der Borgh, Bolzan, Ernzer, Gaul en Schmitz). In dit peloton zaten verder nog o.a. de Fransen Anquetil, Bobet en Mahé, de Italiaan Nencini en de Belgen Adriaens sens en Brankart. Voor de groep werd dezelfde tijd genoteerd als Darrigade (4.14.45). Algemeen klassement: 1. Darrigade 54.31.02; 2. Favero 54.31.25; 3. Voorting 54.31.40; 4. Mahé 54.31.43; 5. Graczyk 54.31.48; 6. Geminiani 54.32.49; 7. El liott 54.33.45; 8. Gilbert Desmet 54.34.06; 9. Bauvin 54.37.25; 10. Botella 54.37.35; 11. Planckaert; 12. Morvan; 13. Van der Borgh 54.39.46; 14. Gainche; 15. Anque til; 16. Van Geneugden; 17. Barone; 18. Adriaenssens; 19. Gaul 54.42.33; 20. Ro binson; 22. Bobet; 24. Brankart- 25. Nen cini; 31. Ernzer 54.46.32; 38. Wim van Est 54.49.55 59. Piet van Est 54.50.4; 43. De Jongh 54.51.22; 49. Bolzan 54.53.54; 50. Kersten 54.56.02; 61. Damen 54.59.05; 74. Schmitz 55.03.51. Dagploegenklassement: 1. België (Van Geneugden, Hoevenaers, Adriaenssens) 12.36.23; 2. Westzuidwest 12.40.19; 3. ex aequo: Nelux-ploeg (Piet en Wim van Est en Damen), Spanje en Centr. Zuid- Frankrijk 12.40.49; 6. ex aequo Parijs Noordoost en Italië 12.42.49; 8. ex aequo Frankrijk, Zwitserland-Duitsland en In ternationale ploeg 12.44.15. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk (Darrigade. Mahé en Bauvin) 163.40.10; 2. Centraal Zuid-Frankrijk 163.49.55; 3. België 163.53.35; 4. Nelux- ploeg (Voorting, Van den Borgh en Gaul) 163.53.59; 5. Internationale ploeg 164.00.13; 6. Italië 164.02,27; 7. West zuidwest 164.07.16; 8. Parijs Noordoost 164.23.36; 9. Spanje 164.33.00; 10. Zwit serland-Duitsland 164.44.37. De prijs voor de strijdlustigste renner werd voor deze étappe niet toegekend. Puntenklassement: 1. Graczyk 134 pnt.; 2. Darrigade 158 pnt.; 3. Baffi 188 pnt.; 4. Gainche 209 pnt.; Planckaert 222 pnt.; 6. Wim van Est 237 pnt.; 7. Buavin 244 pnt.; 8. G. Desmet 259 pnt.; 9. Barone 291 pnt.; 10. ex aequo: Bover en Robin son; 12. Delberghe; 13. Hoevenaers; 14. Voorting 323 pnt.; 15. Van den Borgh 350 pnt.; 16. Piet van Est 356 pnt.; 17. Christian; 18. Le Menn; 19. Anquetil; 20. Thomin. Cerami kreeg de prijs voor de onfor- tuinlijkste renner. Telken jare weet de Watersportver eniging „Braassemermeer" voor haar tweedaagse wedstrijden grote belangstel ling en deelname te trekken, maar dit jaar is het enthousiasme van de zeilers nog groter. „De Braassemermeer" nl. viert haar veertigjarig bestaan en heeft daarvoor een vijfdaagse jubileumweek uitgeschreven. We hebben enkele maanden geleden reeds de vereniging werd op 14 maart 1918 opgericht een en ander gememo reerd over de eerste dagen van de ver eniging. Een der initiatiefnemers was de heer J. N. van der Meer in Roelofarends- veen, die ook eerste voorzitter werd en deze functie gedurende niet minder dan °5 jaar heeft vervuld. De eerste jaren was de activiteit der vereniging heel gering, doch toen de ze tel der vereniging naar Oudewetering nog nauwer op de Braassemer aange sloten dan de Veen was verplaatst, nam de activiteit toe en in 1923 werd op initiatief o.a. van de heer Oskar Nathan het eerste nationale zeilersfeest georga niseerd, heel bescheiden nog, maar spoe dig genoeg zodanig bekend, dat de wed strijden al dadelijk een vaste plaats kre gen op de watersportkalender, steeds meer en meer in de smaak der zeilers vielen en tenslotte een onafscheidenlijk onderdeel gingen vormen van de trouw HONKBAL. EUROPEES KAMPIOENSCHAP Belgen en Italianen wonnen. Gisterochtend werd de wedstrijd Bel giëFrankrijk gespeeld. De Belgen won deze ontmoeting met 17-2. De stand was na 8 innings bereikt. Toen werd de we'strijd gestaakt omdat er inmiddels een bepaling in het leven is geroepen, dat een ontmoeting geëindigd is als een der ploegen bij het einde van de ze vende innings 14 of meer punten voor staat. Frankrijk, dat nu twee nederlagen in successie heeft geleden, is uitgescha keld voor het tornooi. Gisteravond werd de Spaanse ploeg door Italië uitgeschakeld. De Spanjaar den verloren de wedstrijd tegen Italië met 14-3. Vandaag is een rustdag in het toernooi. Het programma voor morgen luidt: 11 uur BelgiëItalië; 17.30 uur Duitsland Nederland. AUTOMOBOLISME DE ALPEN RALLYE Gistermiddag zijn te Marseille 56 equipes gestart voor de Alpen railye een rit over 3789 km, die meetelt voor het Europese kampioenschap groot-toe- risme van de FIA. De deelnemers kwa men vanmiddag in Brescia (Italië) aan. Daarna volgen twee klassementsproeven waarvan er een op het circuit van Mon- za moet worden afgelegd. De railye, waarvoor o.a. de Nederlan ders Maus Gatsonides en drie Jetten met een Triumph hebben ingeschreven, ein digt zaterdag a.s. CRICKET Arthur Milton heeft, in zijn eerst test match nog wel, geschiedenis gemaakt De openings-batsman van Gloucester shire heeft op de vierde dag van de der de testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland meteen al een eerste century in testcricket gescoord. In een kansloze in nings scoorde hij 104 runs. Dankzij die 104 van Milton en goed werk van Peter May met 113 runs not out konden de Engelssen de eerste innings kort na de twee sluiten op 267 voor 2. Dit als antwoord op het schamele Nieuwzeeland- se totaal van 67. Ook in hun tweede innings waren de Nieuwzeelandse batslieden niet bijzon der succesrijk. Aan het eind van de vier de dag hadden zij 32 runs gescoord voor het verlies 3 wickets. De Nieuwzeelan- ders zullen nu op de laatste dag van deze wedstrijd tenminste nog 168 runs moeten vergaren om een innings-neder- laag te ontgaan. bezochte wedstrijden door zeilers van alle klassen. Zoals dus reeds gezegd, wordt dit jaar van 12-16 juli in verband met het jubi leum een feestweek gehouden voor de zeilers, welke nog in waarde is geste gen door het feit, dat op deze wedstrij den ook de internationale wedstrijden om de Gouden Olympiajol zullen wor den gehouden, waartoe de „Braassemer meer" door de Internationale Olympia- jollen-Union, zetelend te Zürich, was aangezocht. 44 Deelnemers. Naar verwacht mag worden zal de be langstelling van al wat deze dagen op de plassen aanwezig is, ongetwijfeld naar de Olypiajollen klassen uitgaan, want niet minder dan 44 zeilers hebben zich voor deze grootste kamp aangemeld. On der hen bevinden zich niet minder dan 12 buitenlanders: Richard Wieland uit Luzern, O. Weber en Hans Pfister uit Zürich, O. Ehrhardt, Eddie Rothé, Her mann Richter en Siegfried Timm uit Ber lijn, Andreas Brandt uit Weser, Werner Scharffetter en Karl August Stolze uit Lübeck, Holger Sommer en Bruno Klau- se uit Hamburg, een gezelschap Zwitsers en Duitsers dus, waarvan men wel iets mag verwachten. Maar daarnaast vin den we niet minder dan 32 Nederlanders, waarbij nagenoeg alle cracks van de laatste jaren. We noemen b.v. Sj. Haaks- ma, ir. W. van Noordt, Bert Tournier B. W. en Hans Willems, Harry Lesage, H. J. de Jong, J. A. N. Tak, en C. A. A. Visser. Jammer genoeg ontbreekt bij de inschrijvingen de Amsterdammer Jac. Stap, die verschillende malen Neder lands kampioen is geweest en bij de laatste wedstrijden op de Westeinder plassen nog met de hoofdprijs ging strij ken. We kunnen dus verzekerd zijn van een bijzonder felle strijd in deze klasse. Het feit,, dat het bestuur thans acht mo gelijke banen op de klassen heeft gepro jecteerd geeft de redelijke kans, dat mooie banen in de wind kunnen worder gezeild. Bovendien zal er ditmaal vanaf het schip „Nautilus" gestart worden, zo dat er ruimte genoeg kan zijn om de grote hoeveelheid van schepen ruimte te geven. Meer dan 300 inschrijvingen. Dat de Jubileumweek door zeilend Ne derland op prijs gesteld wordt, blijkt wel overduidelijk uit het groot aantal inschrijvingen: ruim 300 voor alle wed strijden tezamen. Een der belangrijkste nummer, na de Olympiajollenrace zal ongetwijfeld wel die in de Regenboogklasse zijn, een num mer dat altijd zeer gewild is op de Braas semer. Daarom valt de inschrijving ons hier eigenlijk iets tegen. Niettemin zul len de dertien zeilers, die hier de strijd tegen elkaar zullen aanbinden, wel in staat zijn voor spectaculaire races te zor gen. Temeer, wijl ditmaal de inzet is de fraaie wisselprijs, die Oskar Nathan uit Hamburg voor de Regenboogwedstrijden van deze- en de Na-Braassemwedstrij- den heeft beschikbaar gesteld. In een schrijven aan het bestuur deelde Oskar Nathan mede, dat hij ter nagedachtenis aan Bas van der Meer, die als beman ning aan boord bij Nathan veel heeft bij gedragen tot de behaalde successen, een „Bas van der Meer-wisselprijs" voor deze klasse beschikbaar stelde. Deze prijs bestaat uit een prachtig zilveren schaal, welke geldt voor alle natonale wedstrij den van de Braassemmermeer. Deze^prijs wordt definitief door de stuurman ge wonnen, die tweemaal achtereen of drie maal in totaal winnaar wordt. We zijn er zeker van, dat de strijd om het bezit van deze fraaie prijs ongetwijfeld zeer fel zal zijn. Ook in andere wedstrijdklassen mag behoorlijke strijd verwacht worden. In de Drakenklasse zullen vijftien zeilers de strijd tegen elkaar aanbinden. Namen als Blickman, Klomp, van Wijk, van der Steen, Hofkes, van Duyll, Groot, Buys, Warners e.a. zijn daarvoor borg. In de Flying Dutchmanklasse vijftien deelnemers met natuurlijk Jac. Kraan als de .grote man". We zijn benieuwd Bas v. d. Meer een oude anecdote Bij de herdenking van 'n jubile- i um gaan de gedachten van vele „insiders" in de geschiedenis terug. Er worden aardige momenten opge- j rakeld na sombere gedachten over moeilijke dagen, en worden grapjes j gemaakt over bijzondere voorvallen uit die „goede oude tijd".... Ook de „Braassemermeer" heeft 'n goede oude tijd. Dat weten de oude rotten uit de zeilsport onge twijfeld, maar dit unieke gebeuren zullen weinigen weten. Bas Van der Meer was 'n man van gezag, van invloed, van bewon dering vooral. Zijn „Kijk op de zeilerij" hetzij hij zelf 'n schip be stuurde dan wel dat hij als beman ning meevoer had 'n bijzondere in slag en begrijpelijkerwijs was men in bestuurskringen niet weinig rots op zijn prestaties. Maar, in de kringen van concur rerende zeilers gingen boze geruch ten: de wedstrijdcommissie begun stigde Bas Van der Meer.... Men zal zich afvragen hoe dit mogelijk was. Wel, er werd vroeger natuurlijk niet zo modern gestart als tegen woordig. Men moest afgaan op het horloge, zelfs werd er bij de wed strijden op de Braassemer wel op de wekker gestart, ,,'n Koud kunst je", zeiden kwade tongen „men laat het startschot afgaan, als Bas in gunstige positie ligt!" Dat „nam" het bestuur natuur lijk niet. De beschuldigers werden ter verantwoording geroepen en het slot van het liedje was: amende he- norable voor het bestuuren daarmee was weer 'n praatje de we reld uit! of zijn concurrenten het hem hier even moeilijk zullen maken als op de wed strijden van de Westeinder. De verdere inschrijvingen zijn: 12 M2 Sharpieklasse 8, Einnjollenklasse 12, 12 Voetsjollenklasse 33, Pampusklasse 15, 16 M2 Streepklasse 20, Idem B 7, Val kenklasse 21, Vrijheid A 31, Idem B 19, Sternklasse 19 Jeugd A 15 en Jeugd B 18, Een deelname om van te watertan den! Verdere bijzonderheden. Het is heel begrijpelijk, dat voor deze wedstrijden bijzondere voorzieningen moesten worden getroffen. We vermeld den reeds, dat vanaf een schip zal wor den gestart, waardoor een zo belangrijke indewindse start en finish mogelijk zal zijn. Verder moesten bijzondere voorzie ningen getroffen worden voor de berging van de vele te verwachten boten, de huisvesting van de zeilers en het parke ren van auto's. Door de grote medewer king van de verschillende overheidsin stanties, de VW Oudewetering en tal van particulieren is alles geregeld kun nen worden. De meest verheugende factor voor het slagen van de wedstrijden, zowel voor bestuur als deelnemers, is wel het feit, dat de zandzuigeren op de plassen tijdens de wedstrijden stilgelegd zal wor den en de hinderlijke obstakels dus zul len worden verwijderd. De hoofdprijzen voor de wedstrijden, die geheel uit schenkingen bestaan, zijn een bewijs van de grote sympethie voor de jubilerende vereniging. De meest op- vallende prijs hierbij is die in de Val kenklasse, waarvoor de prinsessen Bea trix en Irene, die gaarne in deze klasse zeilen, een fraai geschenk hebben be schikbaar gesteld. De wedstrijden vangen op 12 juli te 13.30 aan, op de overige dagen begin nen de wedstrijden te 9.30 uur (steeds voor de Olympiajollen), en op zondag te 11 uur. Er zal voorts van een mobilofooninstal latie, waarvoor de BB in de Kring Al phen haar medewerking verleend, ge zorgd worden voor een communicatie met de wal, zodat de toeschouwers ook tijdens de verschillende races op de hoogte zullen blijven van het verloop. BERGETAPPES IN DE RONDE VAN FRANKRIJK 1958

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6