tsJ Burgemeester E. J. M. Kolfschoten, Alkemade voorzitter Kath. Land- en Tuinbouwbond -if pTV" j SLi Jg- Laatste heipaal voor nieuwe school ÜLflU *s3i Natu-raLax Elfde Alphense Rijwielvierdaagse officieel geopend Altijd zonnige flits-foto's met PHILIPS „Photoflux' DINSDAG 8 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Tijdens de gisteren te Haarlem gehouden 39ste al gemene vergadering van de katholieke land- en tuinbouwbond, is de heer G. W. Kampschoër, die 29 jaar het voorzitterschap van de bond heeft bekleed, afgetreden. In een stemming, die meer dan twee uur duurde, is de heer E. J. M. Kolfschoten uit Roelof- arendsveen, burgemeester van Alkemade, tot voor zitter gekozen. Voor het voorzitterschap waren candidaat gesteld de heren A. C. Kemmeren te Slootdorp, E. J. M. Kolfschoten te Roelofarendsveen, N. H. van Leeuwen te Den Hoorn (Schipluiden) en P. C. van Rijn te Langeraar. In de eerste, gecorrigeerde stemming behaalden de candidaten respectievelijk 449, 458, 334 en 18 stem men. Totaal 1259 stemmen. In de tweede stemming verwierf de heer Kemme ren 463 stemmen, de heer Kolfschoten 531 en de heer Van Leeuwen 265. Bij de herstemming tussen de heren Kemmeren en Kolfschoten kreeg de eer ste 453 en de heer Kolfschoten 800 stemmen. Hierdoor is hij als niet-vakgenoot op overtuigende wijze tot voorzitter gekozen. De heer Kolfschoten is 41 jaar. Na zijn gymna siale studie, bekwaamde hij zich in de gemeente administratie. Hij bekleedde gedurende zes jaar het burgemeestersambt te Eemnes. Sinds vier jaar is hij burgemeester van de gemeente Alkemade en van juli 1955 tot mei 1956 was hij ook tijdelijk burge meester van Voorhout. De heer Kolfschoten be kleedt verschillende belangrijke functies in het maat schappelijke en sociale leven. Hartelijk afscheid. Na afloop van de vergadering werd op hartelijke wijze van de scheidende voorzitter afscheid genomen. De vice-voorzitter, de heer Jac. Groen bood de heer Kampschoër hierbij namens de bond een geschenk aan. Vele sprekers waaronder de geestelijk adviseur, rector J. A. G. van der Hoogte en de voorzitter van de katholieke Nederlandse boer en en tuindersbond, waarvan de heer Kampschroër vice-voorzitter is, sta ken hierna nog de loftrompet over he< gewaardeerde werk dat de schei dende voorzitter heeft verzet o.a. voor de r.k. emigratiedienst, de Cen trale Boerenleenbank en het land bouwschap. Onder applaus werd hij benoemd tot ere-voorzitter van de bond. Over enige tijd zal de heer Kampschoër ook aftreden als vice- voorzitter van de landelijke bond. Z0ETERW0UDE zuchting: „Lang gewacht en stil ge zwegen, nooit gedacht en toch ver kregen". Dansend, als oude boerenvrouw- tjes verkleed, volgden de 7 meisjes die in de opleidingsklasse van de jongensschool meedoen. Het volgen de opschrift was: „Waar blijft de paal voor 't gymlokaal?" en dan weer „Cals, breng ons gymlokaal niet om hals", ,Een paal lang en rond, gaat 12 meter in de grond" en „Laat ste paal uit het oog, dan de metse laar omhoog". Met veel herrie en lawaai van pot deksels enz. trokken de jongens van de Zuidbuurt naar de Schenkelweg. Achter deze optocht reden de auto's, waarin deken Juffermans, pastoor Bakker, burgemeester Smeets, de wethouders Kraan en van Leeuwen en de kerkmeester J. Versteegen en A. de Jong waren gezeten. Op het bouwterrein waren ook de architect C. F. L. van der Lubbe, de opzichter Van Driel en de aannemers Van Bennekom en Rode wijk aanwe zig. De jongens stonden vol spanning te wachten en daar ging de versier de paal omhoog. Toen de eerste klap van het heiblok viel, klonk een dave rend hoera, dat zich nog heviger her haalde toen de heibaas Jan Wijfje uit Ter Aar gezorgd had voor bus kruit, waardoor het heiblok een harde knal veroorzaakte. Voor de laatste twee slagen gaf de handelsman van de heikar zijn han del over aan de architect en de de ken, waarmede dit „ceremonieel" ten einde was en de jeugd juichend naar huis trok. In het parochiehuis werd door al de grote mensen, die er bij aanwezig waren geweest, op de goede afloop gedronken. Toen sloeg ook de heier aan het rijmen met: „het is nog erg ongewis, of de heifooi er wel is". Het was voorbarige vrees, want er was voor de heifooi gezorgd; zij kregen nog een borreltje toe. Met jeugdgejubel en ontploffingen Het was al sinds de bevrijding een treurige toestand waarin de St. Aloy- siusscliool verkeerde. Bij gebrek aan lokalen zijn al die jaren de lokalen van de oude school, in 1869 gebouwd en reeds in 1923 afgekeurd en verla ten, onveranderd, niet verbeterd, weer in gebruik geweest. Vele jaren lang waren de plannen in behandeling en nu eindelijk is de toestemming tot de bouw van drie lokalen verleend. Terstond is een aanvang met de bouw gemaakt en maandagmorgen was het zover dat de laatste heipaal zou geslagen worden. Bij deze gebeurtenis konden het hoofd van de school, de heer D. A. Muusers en het onderwijzend perso neel hun vreugde niet langer inhou den en zo was ook de gehele school jeugd ingezet om uiting te geven van blijdschap, dat de nieuwe school nu komt en- niet minder om nog eens te laten horen en zien, dat er in Zoe- terwoude-Dorp nog steeds bij de scholen een gymnastieklokaal ont breekt. De vorm waarin dit „heifeest" was gegoten, was zó origineel, zó heerlijk humoristisch en zo echt op de ex- pansiezucht van de jongens inge steld, dat wij het jammer, doodjam mer, vinden dat betrekkelijk maar zo weinig mensen deze betoging van de jeugd gezien hebben. Nog erger is het dat wij niet in staat zijn dit feest goed na te vertel len. Het was zo levendig, zo uitbun dig en spontaan, dat de toeschouwers het niet bij konden kijken hoe elke jongen, van klein tot groot reageer de, beurtelings niet wetende of hij gek, gewichtig of geweldig moest doen. De rijke kinderfantasie was tot het uiterste uitgebuit en er was bo vendien voor allen kans gegeven om echt pret te beleven. Alles was zo in elkaar gezet dat het toch kinderlijk bleef. Alles liep mee en het was optocht Bij de kerk in de Zuidbuurt lag vanaf zaterdag de laatste paal te wachten wat er met haar gebeuren zou en dat was wel erg veel. Zonder dat er een costuum-ver- huur of grimeur aan te pas kwam, was het een verkleed-partij gewor den als nooit te voren. Onbegrijpe lijk waar al die rommel vandaan was gekomen. Voorop in de stoet trok het Circus Lach. Nu, het was om te lachen. Het kleine pony-paardje van W. de Jong was geleend; in het karretje zaten de clowns en grapjassen van het spul liepen in groot getal daarachter. Dan torsten de jongens een groot bord met het opschrift „Wij zijn aan de haal met de laatste paal". En toen kwam de heiploeg, overgroot in getal in' overalls met grote petten op het hoofd. Meester Vink was de heibaas ook in de echte plunje. Zij voer den op een kar de lange versierde heipaal en in hun zwartgemaakte snuiten glunderden de ogen van de jongens fel en van hun belangrijk werk bewust. Op de kop van de paal stond het aardige rijmpje*. Een heipaal in ons Zoeterwou, die lag te sterven van de kou, m v-p i ulT, L sprak: „Jongens, neem mij ziek en moe maar naar de beul ,,'t heiblok" toe. Ik laat mij voor de school in de dop wel slaan en beuken op mijn kop. „Misschien", zo sprak hij houterig, „Is 't beneden niet zou kou-terig". Dan weer een bord met de ver- Hardnekkige verstopping 7 Geen gewoon laxeermiddel I Zorgt dat de ingewanden weer regelmatig gaan functioneren Ook bij- ionder geschikt voor hen die buitenshuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) II. 1 35 (Advertentie) Circa 400 deelnemers starten in Laura-rit Burgemeester Z. Bruis Slot van Alphen aan den Rtfn heeft maandagavond, staan de op het bordes van het fraaie raad huis, temidden van vele politie- en ge meenteautoriteiten en ten aanhore van duizenden inwoners en enkele honderden deelnemers, de elfde Alphense Rijwiel vierdaagse, de Laura-rit, officieel ge opend. De openingsplechtigheid werd muzi kaal opgeluisterd door het plaatselijk muziekkorps „Arti et Religioni" met ma jorettes en tamboers, terwijl de bekende gymnastiekvereniging „Kralingen" uit Rotterdam, met dames en herenturn- ploegen een demonstratie gaf van tafel- springen (heren) en tremplinpaardsprin- gen (dames). Leden van de r.-k. Gid- senbeweging hesen de vlaggen van de „Laura-steden" Leiden, Amsterdam Utrecht, Rotterdam en Alphen aan den Rijn, alsmede van Nederland en van de residentie 's-Gravenhage en betrokken daarbij de wacht, nadat tot slot ook de Laura vlag de top .van de vlaggenstok had bereikt. Aan de elfde Laura nemen circa vier honderd personen deel onder wie de 82- jarige Opa Berkouwer uit Stolwijker- sluis (voor de 10e keer van de partij). Voorts bevinden zich hieronder de poli- tiegroepen van Utrecht (14 man), 's-Gra venhage (14), Leiden (11), Rotterdam (14), Alphen aan den Rijn (10), de dienst van gemeentewerken te Alphen aan den Rijn (18), het Gem. Water- en Lichtbe- drijven (10), „Locomotief" (12), de „Oranjeploeg (16), allen te Alphen aan den Rijn en Turkenburgszaadhandel Bo degraven (20), alsmede enkele indivi duele politiemannen, o.m. uit Sliedrecht (3), Gorkum (2), Zeist (5). Voor de elfde maal rijden er elf personen mee. Het zijn Poedel van Dam, Alphen a. d. Rijn, G. Bontje te Boxtel, mevr. bij de Vaate te Dedemsvaart, mevr. W. C. de Boer te Amsterdam, J. G. v. d. Belt te Emmel- oord, H. M. Kemmers te Rotterdam, J. Huitema idem, G. A Walraven Alphen a. d. Rijn, G. Jofriet te Zutphen, W. Serdijn te Leiden, F. van Riet, eveneens te Leiden. Voor de tiende maal zijn van de par tij (12 personen), J. Th. Netelbeek te Eindhoven, W. Gunning te Groesbeek, G. J. Danes te Velp, W. de Bruyn te Rot terdam, J. W. G. Faure te Ede, P. W. Breemer te Rotterdam, mevr M. v. d. Snoek te Alphen aan den Rijn, H. Visser te Maassluis, J. Arens te Oostzaan en drie Hagenaars, de heren L. Lourens, C. Bos en M. Brauns. Tijdens een tevoren in de trouwzaal van het raadhuis gehouden begroetings bijeenkomst van de autoriteiten, wees burgemeester Z. Bruins Slot op de be oefening van vele takken van sport, wel ke meer en meer in groei en betekenis toenemen. Echter niet iedereen is in de gelegenheid om zich aan de een of an dere lichamelijke sport te wijden. Een uitzondering hierop maken twee spor ten, namelijk de wandelsport en de rij- wielsport. Deze zijn vrijwel voor alle lagen van de bevolking bereikbaar. De Laura is er een van, namelijk die voor een ieder een sportief evenement wil bieden door middel van het rijwiel. De Laura heeft in toeristisch oogpunt een betekenis van eerste rang, zo merkte spr. op, die aanbeval de grondslag van de Laura te verbreden door overal in den lande plaatselijke comité's in het leven te roepen, die mede zullen kunnen hel pen de Laura te Schragen door de be kendheid van dit sportgebeuren te ver breiden. De voorzitter van het Laurabestuur. de heer P. Stouthamer wees erop, dat er misschien bij velen een deceptie zich laat voelen dat het aantal deelnemers nóg niet groter is, hij deze ontgoocheling ,niet deelt. Het zou ook veel moeilijkhe den geven om de eisen van zoveel meer deelnemers tegemoet te komen. De Lau ra behoeft niet persé gróóter te zijn wil ze het gestelde doel! het verschaffen van een goedkope, gezellige en sportieve va kantie, te bereiken. Niettemin was spr. voorts van mening, dat de Laura een rijpe voedingsbodem is voor vele instan ties om er een blijvende jaarlijkse groot se zomerfeest van folkloristische allure van te maken. Speciaal ten opzichte van de politie korpsen was spr. dankbaar voor hun deelname en noemde voorts in dit ka der de Laura een pracht gelegenheid om een kameraadschappelijke geest te ontwikkelen en nader te treden tot de burgerij in een andere gedaante dan het politieuniform gewoonlijk doet ver wachten. Tot de duizenden belangstellenden buiten het raadhuis zei de heer Stout hamer verheugd te zijn, dat na negen maanden van voorbereiding, de elfde Laura met een officieel tintje van stapel kan lopen. Het is een jaarlijks feest én voor de deelnemers dat blijkt tel kens weer overduidelijk als een feeste lijke intocht een einde maakt aan de pret en voor de burgerij van Alphen aan den Rijn in het bijzonder en voor de streekbewoners in het algemeen. Tot dit laatste draagt in niet onbelangrijke ma te bij de Wilhelmina Vereniging, die in de Laura-week haar zomerfeesten gaat houden. Mogen de komende dagen voor velen brengen onderlinge vriendschap onvergetelijke zomervakantie en overal vreugde en glimlach toveren waar men sen elkaar ontmoeten. Burgemeester Bruins Slot richtte in het bijzonder tot de honderden deel neemsters en deelnemers aan de Laura een hartelijk welkomstwoord. Hij ver zekerde hen dat het Laura-' estuur, de Wilhelmina Vereniging en het gemeente bestuur alles doen om het rijwielfestijn Laura, destijds ontsproten aan het brein van de gepensioneerde referendaris van de PTT de heer H. E. A Gastelaars, tot een groots gebeuren te maken. Geniet u, aldus spr. van de natuur, de omgeving en van de attracties des avonds ter plaat se. Hebt u door de Laura een goede training ondergaan, dan zal het gemak kelijker vallen meer van dergelijke fietstochten te ondernemen door andere streken van ons mooie land, aldus spr. die het rijwiel bij uitstek hét middel De feilloze llitslampjea 25 Ct In het bekende rode doosle (Advertentie). Mahendra van Nepal in Nederland Maandagavond laat arriveerden op Schiphol de Mahendra van Nepal en zijn echtgenote, die een kort bezoek aan ons land brengen. Op de foto zien we de koninklijke gasten die incognito reizen en wier bezoek onofficieel is op het platform van de luchthaven. noemde om veel van de natuur te genie ten. I De burgemeester bracht hierna hulde J aan Opa Berkouwer uit Stolwijkersluis, die het op zijn 82e jaar nog aandruft om voor de elfde keer de Laura te onderne- - men. De burgemeester haalde Opa op het bordes van het raadhuis en stelde hem ten voorbeeld aan allen. Zulke men- Isen, aldus vervolgde spr. dragen er veel bij om dit evenement op dreef te hou den. Hierna werd het Wilhelmus ge speeld en gezongen en volgden vlaghij- I sing en turndemonstraties. (Vervolg in het hoofdblad) DUITSER VERONGELUKT. Om halfvijf gistermiddag zijn op het kruispunt bij Sluis 2 te Someren een Duitse en een Nederlandse auto op elkaar ingereden. Een inzittende van de Duitse auto, de 62-jarige heer Fritz Heine uit Bottrop, kwam daar bij om het leven. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Geldrop. Zijn echtgenote en zijn zoon, wer den gewond. Zij werden in het zie kenhuis te Geldrop opgenomen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5