NIEUW GEBOUW VOOR RODE KRUIS De Geneefse conferentie Scheep Kunsttentoonstelling in „Huis ter Duin" Haarlemse Bloemenkeuring Er is flink gebouwd in mei ,aura ompppers KORTE golf DINSDAG 8 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Niet ontevreden Zaterdag is te Groningen de al gemene vergadering van het Neder landse Roode Kruis gehouden. De belangstelling was zeer groot. Er waren 293 afdelingen aanwezig. De waarnemend voorzitter, luitenant- generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, deelde mede, dat binnen kort de benoeming is te verwach ten van de nieuwe voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis. De penningmeester, mr. D. P. C. de Hoop uit Wassenaar, zei in zijn toelichting op de begroting, dat de beide activiteiten „hulpverlening Hongaarse volk" en „repatriëren- den uit Indonesië" de afdeling finan ciën van het hoofdbestuur extra be last hebben. Over de financiële uit komsten over 1957 was spreker niet ontevreden, ondanks het feit, dat het tekort op de gewone dienst 124.515,65 bedraagt, zijnde 18.849,65 boven de begroting. Spreker deed een beroep op de afdelingen, grote zuinigheid te be trachten bij h^t verzenden van portvrije stukken. Voor het volgend jaar wordt namelijk de extra bij drage, hiervoor door het hoofdbe stuur te betalen boven de door het fljk vergoede 50.000.— geschat op circa 75.000.De afdrachten van de collecten en van de contributies waren dit jaar hoger dan de begro ting aangeeft, maar de postzegel actie is in bepaalde kringen zeer teleurstellend geweest. Uit mededelingen bleek, dat per 1 juli j.l. reeds door 174 afdelingen een bedrag, groot 80.329,67, bijeen was gebracht voor de op 125.000.- geschatte inventaris van het in aan bouw zijnde Roode Kruis-hospitaal- schip „J. Henri Dunant". Verder werd de aandacht geves tigd op de enige maanden geleden gedane aankoop door het hoofdbe stuur van een gebouw aan het Leeghwaterplein te 's-Gravenhage, waarin het centraal magazijn, het De conferentie van deskundigen uit westelijke en communistische landen over de mogelijkheden om kernproeven te ontdekken, vordert langzaam. Volgens sommige waarnemers zijn de deskundigen maandag op een bij eenkomst van drie uur vrijwel ge reed gekomen met de vergelijking van de oostelijke en westelijke stand punten ten aanzien van de mogelijk heid om kernexplosies te ontdekken door meting van geluidsgolven. De andere mogelijkheden die nog be sproken zullen worden, zijn: meting van seismische golven, van elektro magnetische straling en van radio activiteit. Prof. A. K. Fyodorof, de leider der Russische delegatie, verklaarde maan dag tegenover verslaggevers, dat de geleerden op de conferentie meer zoeken naar punten van overeen stemming dan naar meningsverschil len. Een vooraanstaande Amerikaan, die niet met name genoemd wilde wor den, zei, dat men „beetje bij beetje" vorderingen maakt. Hij geloofde, dat de conferentie vrij lang, mogelijk zelfs twee maanden, zou kunnen du ren. sluitstuk van het grote project der materiële hulpverlening, kan wor den ondergebracht. Een en ander is mogelijk gewor den door een schenking van het Nationaal Rampenfonds. Het is een ideale oplossing, zo werd gezegd, in één gebouw zowel de intendance als het centraal magazijn te kunnen onderbrengen. Deze combinatie ga randeert bovenal een efficiënte werkwijze in geval van calamitei ten. De inventaris van het centraal magazijn, eveneens door het Natio naal Rampenfonds geschonken, zal niet minder dan 2.000 ligplaatsen met alle toebehoren omvatten. Het Nederlands Roode Kruis beschikt zodoende binnenkort over 12.000 bedden met toebehoren ten behoeve van de hulpverlening bij rampen. Wesp veroorzaakte ernstig ongeluk Gistermiddag om kwart voor zes slipte op de weg Schoondijke-IJzen- dijke een stationcar van de provincia le Zeeuwse elektriciteitsmaatschappij doordat de bestuurder sloeg naar een esp, die in de auto was gevlogen. De auto, die werd bestuurd door de heer J. B. van der Stee uit Vlissingen, kwam met een hevige klap in de naast de weg liggende sloot terecht. De 73-jarige mevrouw L. A. M. van Krieken uit Terneuzen, die naast de bestuurder zet, werd zwaar aan hoofd en gelaat gewond. Gisteravond is zij in het St. Antoniusgasthuis te Oost burg overleden. Twee andere inzittenden, haar broer C. M. van Krieken en diens echtgenote mevr. J. v. Krieken-Mak, uit Schiedam, werden eveneens in het ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is redelijk. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto is zeer zwaar bescha digd. In Sluiskil is een bespreking ge houden van het Zeeuwsch Vlaamse actie-comité voor vrije veren in ver band met de tocht, die men morgen naar Den Haag zal ondernemen ter gelegenheid van de interpellatie in de Tweede Kamer over deze kwestie. Op deze tocht zal oen aantal exemplaren van een „vrije verentegel" worden meegenomen, die he* opschrift daagt „Algera, mogen wij over, ja of nee, moeten wij dan geld betalen, ja of nee' en een tegel met opschrift „Als Algera het gevaar wil keren, hij geve Zeeland, vrije veren". Van 210 augustus houdt de Graal op „De Tiltenberg" te Vogelenzang, het internationale centrum van de Graal, een studieweek over: „De apostolische taak van de vrouw, ge richt op actuele noden in Nederland". Deze studieweek is speciaal be doeld voor jonge vrouwen, die een vlak verschoven. lpidinpf*#>vprthp» tnnV VipKHpti vipt-zü ir> ZEUG TOONDE MOEDERTROUW. Een zeug heeft dezer dagen de af stand van verkoper naar koper twee maal afgelegd. De eerste keer de heenweg, onder leiding van haar eer ste eigenaar, de heer Knoop uit Drie- bergen-Rijsenburg, naar boer Van Rooyen aan de Kromme Rijn op een afstand van enige uren gaans en de tweede keer 's nachts, op eigen initia tief en met de vaste wil, haar biggen terug te zien. Het varken was ver kocht toen de biggen hun moeder konden missen. Dat varkens trouw kunnen zijn on dervond de familie Knoop echter de vroege morgen na de verkoop toen het varken uit de wei bleek te zijn gebroken en weer voor de deur zat. De vreugde van het weerzien tus sen moeder en kroost was groot. Drs v. d. Ploeg vraagt ontslag als directeur KLM Men deelt ons van de zijde van de K.L.M. het volgende mede: .,Drs M. J. van der Ploeg, directeur van de K.L.M. en sinds 1954 plaats vervangend president-directeur dier maatschappij, heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd met ingang van uiterlijk 1 januari 1959. Drs van der Ploeg, die sedert 1949 deel uit maakt van de K.LJM.-directie, was aanvankelijk directeur financiën en administratie en sedert 1 januari 1957 directeur vervoer van die maat schappij". Het A.N.P. verneemt desgevraagd van de heer Van der Ploeg, dat de aanleiding tot zijn ontslagaanvrage niet ligt in de vliegerskwestie. Hij acht het niet opportuun de persoon lijke redenen, die tot zijn besluit hebben geleid, nader toe te lichten. Gevraagd naar commentaar op het voornemen van de heer Van der Ploeg om af te treden als directeur van de K.L.M., deelde de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, het volgende mede: „Mijn mede-directieleden en ik be treuren het besluit van de heer Van der Ploeg. Wij zijn hem zeer erken telijk voor het grote aandeel dat hij heeft gehad in het leggen van de ge zonde financiële basis, waarop ons bedrijf ook in de komende jaren kan steunen. Wij moeten evenwel het besluit van de heer Van der Ploeg zijn functie in de naaste toekomst neer te leggen respecteren", aldus de heer Aler. Kath. Bond „Voor het gezin" Naamsverandering De Kath. Bond „Voor het Gezin" die zondagochtend in restaurant „Old Dutch" te Eindhoven in besloten ver gadering bijeen is geweest, heeft met praktisch alle stemmen besloten en kele belangrijke wijzigingen in de statuten aan te brengen. De klem toon van de doelstelling van de Bond is van het materiële naar het ideële POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. krijgsover ste, 9. slaapt men op, 10. vogel, 11. pers. voornaamw., 13. gesneden steen, 15. volksnaam voor kauw, 16. li chaamsdeel, 18. stuk stof, 20. Euro peaan, 22. zeepwater, 24. zekere oude Friese inhoudsmaat, 26. snoer van een hengel, 29. stuur van een schip, 31. afkorting van tantalium, 32. voorzet sel, 34. klap, 36. priem, 37. onbuig zaam. Verticaal: 2. afnemend getij, 3. zelf kant, 4. nobel, 5. water in N.-Brab., 6. vaartuig, 7. rij kanonnen op een oor logsschip, 8. deel van het schaakspel, 12. bekend gewas, 14. hoge titel op Java, 17. gem. in Over., 19. visje, 21. bloem, 23. kern, 25. bontjas, 27. pa troon, 28. bijwoord, 30. knaagdier, 33. meervoud (afk. Lat.) 35. pers. voor naamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. permanent, 8. rok, 9. Leo, 10. is, 11. Let, 13. T.p., 14. Oeral, 16. imme, 17. bode, 18. aster, 20. ik, 22. tol, 23. sa, 24. een, 26. den, 27. firmament. Verticaal: 1. primitief, 2. Eos, 3. R.K., 4. Amer, 5. el, 6. net, 7. toppe nant, 11. leest, 12. tabel, 14. oma, 15. lor, 19. toga, 21. kei, 23. sen, 25. Nr, 26. de. leidinggevende taak hebben hetzij in sociaal werk, onderwijs, verpleging of op intellectueel gebied, hetzij in industrie en handel. Op de morgenbijeenkomsten van 3, 4 en 5 augustus behandelt dr. J. C. Groot, professor aan het Philosophi- cum te Warmond de kern van het christen-zijn. Op de morgenbijeen komsten van de volgende dagen zal worden nagegaan wat dit christen zijn voor de vrouw betekent. De actuele geestelijke noden in Nederland zullen op de avondbijeen komsten van 3, 4 en 5 augustus naar voren komen, terwijl de avondbijeen komsten van de drie laatste dagen handelen over de vrouw in de apostolaatsbeweging, de vrouw in het beroeps- en gezinsleven. KONINGIN ELIZABETH ZIEK Tevens vindt een naamsverande ring plaats. De bond gaat thans heten de „Katholieke Gezinsbeweging in Nederland", terwijl voorts in plaats van de onderscheiden kringen thans de afdelingen candidaten leveren voor de „Kring"-raad. Verder komt naast het hoofdbe stuur, dat kleiner van samenstelling wordt, een adviescollege, een soort I^UNST en business zijn twee be- grippen die eigenlijk moeilijk met elkander in overeenstemming zjjn te brengen, terwijl aan de ande re kant de samenhang tussen deze twee elementen niet a priori behoeft te worden afgewezen. En al lijkt ons de vraag gewetigd of het wel helemaal de juiste weg is kunst en zakendoen al te strak te combineren waardoor dit min of meer een degradatie zou kunnen betekenen van de kunstenaar en zijn kunst, mag het toch niet als een zon de worden aangemerkt wanneer in een zakelijk milieu en voor zakelijke doeleinden voortbrengselen van de picturale kunst als decoratie wanden sieren, als men zich dan maar verzoenen kan met het feit dat naast de propaganda uit andere, za kelijke hoofde, getracht wordt kunst aar. de man te brengen in een omge ving die daarvoor eigenlijk niet past. Ï*\EZE gedachten kwamen onwille- U keurig bij ons op toen wij, ge hoor gevende aan een uitnodiging van de directie van „Huis ter Duin" te Noordwij'k, daar een collectie schilderijen aantroffen, bijeenge bracht door een kunsthandel en op gehangen in de leeszaal van dit Noordwijkse hotel; 26 werken, zeer verschillend van kwaliteit overigens maar met enkele goede producten daar onder. Daar komt bovendien nog bij dat namen als Jan Sluyters en Kees Verwey verwachtingen wek ken waaraan deze collectie niet vol doet en niet kan voldoen, omdat deze beide groten zelfs niet opvallen tus sen de lagere goden. r*AT was jammer ook ten opzichte U van een schilder als Jan v. Heel met het donkere clowneske zelfpor tret en „Clown" van dezelfde schil der, waarvan het witte masker zeer indringend is geschilderd. H. H. Ka- merlingh Onnes is vertegenwoordigd met een drietal paneeltjes waarbij het zeer fijne „In de duinen", minu tieus geschilderd zonder „glad" te worden. Het stilleven met stoel van Albert Muis is grof van kleur en vormgeving. Meer waardering kun nen wij opbrengen voor zijn Stille ven met fles door de mooie stofuit drukking. Overigens is men met de selectie van de stillevens niet erg gelukkig geweest. Het stilleven met lampion van Jan Peeters b.v. is ondanks een zekere kleurwaarde een brokkelig geval waarin de samenhang der din gen ver te zoeken is. Ook prof. J. Wiegers heeft geen logische binding bereikt tussen de voorwerpen op zijn doek met vaas, kan en appelen. Daar- kath. gezinsraad, die het hoofdbe stuur ter zijde zal staan. Tenslotte zullen de verpreide leden dezelfde rechten ontvangen als de leden in de afdelingen. De wijzigingen in de statuten die uiteraard de goedkeuring van het episcopaat en van de Koningin be hoeven, komen tegemoet aan de situatie die zich reeds enige jaren in de Bond aan het voltrekken was. In het open gedeelte der jaarvergade ring sprak prof. dr. K. Kriekemans uit Leuven over het „Kind in de twintigste eeuw". Prof. Kriekemans verklaarde daarin: „De jeugd is groot voordat ze volwassen is. Dit houdt in, dat het kind zich in een sneller tempo ontwikkelt. „Prof. Kriekemans meende, dat een geplande opvoeding noodzakelijk is, vanzelfsprekend aan- fevuld met oprechte liefde tegen- ver het kind. Hij besloot zijn rede met de con statering: „Onze jeugd is uitermate sceptisch. Zij is een critische gene ratie van succesvolle egoïsten, die protesteert tegen de leiding, die er niet meer is". entegen hangt er van Jan Peeters toch wel een goede aquarel „Voor de spiegel". Ook de aquarel „Tuin poort in Menton" van Bob Buys is van het goede soort en in opbouw en kleursoberheid heel wat beter dan „Voorjaar" waar hij niet boven het illustratieve element uitkomt. Zijn olieverf „Village" is bepaald zwak. Sluyter en Kees rerwey hangen er enkele doeken die zeker niet repre sentatief voor deze meesters ge noemd mogen worden. Een kleine gouache van Sluyters, „Artist", lijkt ons trouwens een voorstudie. Voorts hangen er nog wat werken van Jutta Metzger, prof. G. V. A. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 8 July 1858. Advertentie: Bij J. J. Knotter, tabakshandelaar, in de Donker- steeg te Leyden, is gevestigd een DEPÓT VAN SNUIVEN uit de Fabriek van de H.H. Lo- mano en Caralnii te Amsterdam. Hij beveelt zich daartoe in het gunstig aandenken zijner Stad genoten. Röling, Herbert Fiedler en Jan Groe- nestein, die niet boven de goede wanddecoratie uitgaan, met uitzon dering wellicht van de clowns van Fiedler. W. PRINS Er bestaat geen stille tijd meer voor de keuringscommissie. Terwijl deze heren anders zo na de bloeitijd der Hollandse irissen diverse weken aan één stuk hun potlood en papier wel konden thuis laten, is de drukte na de irissen nog eerder toe- dan afgenomen. Ook maandag was het weer bijzonder druk in de keurings zaal: gladiolen, lelies, vaste planten, ranonkels, en-zo-maar-voort. Om met de gladiolen te beginnen: we 'zagen naast de lange, slanke Troef van Bijcoet Co., O verveen, de fraaie zalmrode Victory Day van H. J. Salman Zn., Noordwijk en uit dezelfde plaats kwam A. J. Turnhout met een zaailing, fonkelend coche- nillerood met grote witte vlek in het centrum. De vroegbloeiende felrode Cupido van JonkmanHusebosch, Sassenheim, deed het prima. Daar naast stonden enkele exemplaren van de diep-rose Lovely Melody. Een grote collectie gladiolus nanus werd door de fa. Van Winsen Zn., War mond, naar voren gebracht. Prachtig materiaal voor snijbloem. We noteer den o.m. de rose Queen Wilhemina, Rose Mary, Grace Kelly en de apart dof roserode Cinderella. In deze groep zagen we ook nog de zeer oude (maar nog steeds een der mooiste!) rose Nymph en de eveneens al vrij bejaarde rode Spitfire. De zware nieuwe nanus Impressive van S. de Goede, Eist, viel sterk op. Bij de lelies was het om te begin nen een bijzonder fraaie groep van de fa. J. S. Dijt te Den Burg (Texel) me* prachtige Marhan- en Hansonii- zaailingen. Van A. J. v. d. Zwet Zn., Roelofarendsveen, noteerden we enkele vazen met een nieuwe lelie ontstaan uit een kruising van longiflorum Hollands Glorie Harris- sii. Een zeer fors groeiende helder witte lelie met sterke, lange stengel, waar iedere bloemkweker onmiddel lijk verliefd op zou worden. Van de fa. J. v. d. Zwet, Roelofarendsveen, was er een doosje met bloemen van nieuwe gele lelies. Zeer mooi! Dan was er nog een lelie uit Roelof arendsveen: een rijkbloeiende oranje hybride van Jac. v. d. Meer, terwijl uit dezelfde plaats een nieuwigheid kwam die ook de nodige aandacht trok een bessenrode Colvilli. Beslist iets geheel aparts in dit genre, want een andere kleur dan lichtrose en wit bestond tot nu toe niet in de col- villi's. Tenslotte: een nieuwe dubbele wit te margriet: Moonlight met grote, vcldubbele bloemen, die echter niet zuiver wit zijn. We zagen deze En gelse aanwinst van Lubbe en Zn, Oegstgeest in heel mooie conditie, van Maas Van Scein, Hillegom en van Griffioen, Voorschoten. De keuring werd besloten met een groep fraaie ranonkels van de fa. Philippo Zn uit Hillegom en van de fa. Kappelhof uit Zwaagdijk. ƒ5000 VOOR INLICHTINGEN over brandoorzaak De N.V. Houthandel Jongeneel te Utrecht heeft 5000 gulden uitgeloofd aan hij of zij die waardevolle inlich tingen kan verschaffen over de oor zaak van de brand welke op 30 juni j.l. een groot deel van de gebouwen der N.V. in as legde. Dit bedrag zal worden uitgekeerd, als de aanwijzin gen directe aanleiding zijn tot het ontdekken van de werkelijke oor zaak van de brand, waarna politie en brandweer ijverig zoeken. Indien er van brandstichting sprake mocht zijn. hoopt men door middel van op deze wijze ingewonnen inlichtingen de eventuele dader(s) op te sporen. In mei van dit jaar zijn 8176 nieuwe woningen voltooid. Nog nimmer wer den in een meimaand zoveel wonin gen opgeleverd. In mei 1957 kwamen 8122 woningen gereed, welk aantal toen het hoogste aantal voor een meimaand was. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 35.648 nieuwe woningen gebouwd, tegen 33.864 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in mei voltooide woningen werden er 713 als systeem woning ge bouwd. In de eerste vijf maanden van 1958 werden 3482 systeemwoningen opgeleverd. Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot en met mei 1958 632.206 woningen voltooid. Het aantal woningen waarvan de bouw in mei 1958 werd aangevangen bedroeg volgens het CBS 8519, tegen 8561 in mei 1957. In de eerste vijf DERDEDAG-RIT GE 7IJZIGD Op last van de Provinciale Griffie te Utrecht heeft het Laura-bestuur in de derde rit een tweetal wijzigingen moeten aapbrengen. De eerste wijziging (alléén voor groep A) begint bij Bilthoven. Na wijziging Koningin Elizabeth van Engeland is in de koninklijke trein, waarmee zij in gezelschap van de hertog van Edinburgh een tocht door Schotland j ziet de route aldus uit: Bilthoven, wc uc 1CCI1M. aat vcliaLC11, maakte ziek geworden en moet nu spoorwegovergang,als schoolarts te 's-Gravenhage te ves- tigen. Laura-arts. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat dr. M. E. v. d. Steen als me disch adviseur toetreedt tot het bestuur van de Stichting Alphense Rijwielvier- daagse, de Laura-rit. Als zodanig volgt dr. v. d. Steen dan mevr. C. M. Bakhuizen van den Brink, arts, op, die binnenkort wegens haar hu welijk de gemeente zal verlaten, om zich VAN DE WILHELMINA VERENIGING schaakwedstrijd waaraan behalve Lau- rianen ook andere schaakliefhebbers kun nen deelnemen. De wedstrijd begint eveneens om 8 uur. Vrijdagavond van de laatste Laura- rag verzorgt de I aura een groot slot feestavond met muzikale medewerking van het bekende Alphense duo G. van Mild. Tot al deze avonden hebben de deel nemers aan de Laura gratis toegang. In- troducé's betalen een gering bedrag, bij aanvraag van de kaarten bij het bestuur van de Laura. HET ZOMERFEEST het bed houden. Het bezoek, dat zij I bij Paddestoel 112 rechtaf Wieksloterweg, vandaag aan Carlisle zou brengen is I Schoolstraat, Blieklaan, onbewaakte overweg, Foekenlaan. Vanaf bord Soest blijft de eerder vastgestelde route kracht. De tweede wijziging (van kracht voor beide groepen), begint na Jutfaas. Bij bondwijzer 3400 niet rechtsaf maar links- i af, brug over, rechtsaf Hooglandse Jaag- pad, Prov.weg, rechtsaf Lagedijk, Pano- linksaf brug over, Stadsgracht, 4188 ge- naar hel r kunnen President Eisenhower heeft veu, - - 0, maandag de wet getekend, die Alas- Utrechtsestraat, Stempelpost Ridder Sint ka tot de 49ste staat van de V.S. Joris. Bij de aanduidingen La gedij k^w er maakt. Verwacht wordt dat Alaska n°6 een b°ridsaariwijzer ti dat lo' dusver een „territorium- rdLSt"dit Sffiï zich aan het einde van het jaar bij rontroleren de unie zal aansluiten, nadat de be- volking haar toestemming heeft ge geven. Tot nu toe zijn bij de overstro ming in Zuid-Korea 60 mensen om er het leven gekomen, 28 gewond en 6 verdwenen. 35.000 mensen zijn dak loos geworden. De kolenrantsoenering in En geland zal de volgende week maan- eindigen. De vorige maand werd het eindigen van de kolen- rantsoenering in juli reeds aange kondigd. President Heuss van West- Duitsland zal van 20 tot 22 oktober een staatsiebezoek aan Groot-Brit- tannië brengen. Heuss zal het eerste Duitse staatshoofd zijn dat Engeland sinds de reis van keizer Wilhelm de tweede in 1907. Het slechte weer heeft in de Oostenrijkse bergen vier slachtof fers geëist. In het dal van Antho- zalzer bij de Oostenrijks-Italiaanse grens zijn twee douaniers in een schuilhut om het leven gekomen door kolendampvergiftiging. In het massief van de Hohe Tauern en de Grossglockner zijn twee Duitse al pinisten dodelijk verongelukt. Laurianen kannen douchen! Speciaal voor de Laura-deelnemers is de gemeentelijke nijverheidsschool de Willemstraat, een paar honderd meter benoorden het raadhuis, dinsdag en woensdagmiddag gelegenheid tot douchen, geopend van 4 tot 5 uur. Don derdag en vrijdag kan met gebruik ma ken van het badhuis aan de Javastraat, nabij het raadhuis-. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het zwembad aan de Van Foreestlaan, gelegen achter het Vogelpark „Avifau na". Een moderne inrichting! Mevr. v. Leeuwen In bestuur. Op aandringen van het bestuur van de Stichting Alphense Rijwielvierdaag- se, de Laura-rit, is mevrouw C. van LeeuwenIn 't Veld toegetreden tot dit bestuur. Zij is in de kring van de Laura overigens geen onbekende. Zij is reeds vertrouwd met de deelnemers én met het werk van de Laura. Zij verleent se dert jaren hieraan haar diensten bij de start, bij de finish, bij vaste en geheime controleposten; och, zij was er altijd en overal bij. Slechts in het bestuur ontbrak zij nog. Secretaris-echtpaar. De heer Joh. Vierbergen en zijn echt genote mevr. VierbergenIn 't Veld, het echtpaar dat in Laura-kringen beter be kend is als het „secretaris-echtpaar", dat vele jaren veel omvattend en belangrijk werk van het secretariaat waarnam, waarop de Laura steunt en waarmeue het jaarlijks rijwielsportfestijn staat of valt, woonde tot grote vreugde van de aanwezigen, de officiële opening van de elfde Laura maandagavond in he raad huis en daarbuiten bij. Het echtpaar werd door de voorzitter, de heer P. Stouthamer verwelkomd met de woorden: „Daar hebben jullie goed De heer en mevrouw Vierbergen wo nen thans in de torenflat te Leiden. De Laurianen zullen ze deze dagen nog wel meer ontmoeten! HET LAURA-FEEST PROGRAMMA Deelnemers aan de Laura en hun in troduced en andere belangstellenden zul len woensdagavond om 8 uur een caba ret voorstelling kunnen bijwonen in de grote Nutszaal, het centraal gebouw van de Laura. Het programma wordt ver zorgd door een Amsterdam's cabaret gezelschap en wordt aangeboden door de gezamenlijke dealers van de Loco motief-rijwielen. Woensdagavond treedt om 8 uur aldaar het „Old Horn Sextet" op o.l.v. de heer Van Zwieten te Alphen aan den Rijn. Dit optreden is een ver rassing van de firma Vroom en Drees- mann te Alphen aan den Rijn. Donderdagavond om 8 uur speelt Si mon de Koker uit Nieuwkoop in de bo venzaal van hotel „Centraal" op een Hammondorgel. Dit wordt aangeboden door het Dagblad van Rijn en Gouwe. Dezelfde avond is in de benedenzaal van „Centraal" een dansorkest aanwezig, dat door de directie van dit hotel wordt geëngageerd. In het IJsclubgebouw biedt de Alphen se Schaakclub dezelfde avond een gong-, Het zomerfeest van de Wilhelmim Vereniging, dat ter wille van de deel nemers aan de Laura en ter .rhoging van de gezellige sfeer in heel de ge meente, tegelijk met de Laurarit wordt gehouden, biedt behalve een groot aan tal Luna-park attracties, welke verspreid in de gemeente op diverse punten wor- ren opgesteld, de volgende hoogtepun ten. Woensdagmiddag wordt, aanvangende twee uur een viswedstrijd georganiseerd voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar. Hiertoe verleent de Hengelaars vereniging „Ons Genoegen" haar mede werking, Het vissen vindt plaats in he$ Aarkanaal. De deelnemers vertrekken gezamenlijk om 2 uur vanaf het Tous- saintplein. In de bibliotheek van het Nut aan de Hooftstraat worden om 5 uur de prijzen uitgereikt. De muziekvereniging „Crescendo" met tamboercorps maakt woensdagavond van af 8 uur, te beginnen op het marktplein naast het Nutsgebouw een muzikale randgang door de gemeente. Een herha ling hiervan vindt vrijdagavond plaats Donderdagavond vinden in het Nuts gebouw drie gevarieerde programma's plaats met muzikale omlijsting, waar aan medewerken Willy Vervoort, „De Spelbrekers", Tonny Boucher en Honny Bakkenes. De eerste voorstelling begint om 7.30 uur, de 2e om 9 uur en de 3e om 10.30 uur. Zaterdagmiddag krijgen de kinderen van de leden van de W.V. van 6 t.m. 15 jaar een drietal gratis voorstellingen waarvan de eerste om 1.30 uur aanvangt, de 2e om 3 uur en de derde om 4.30. Hieraan werkt mee het gezelschap van Charles Matla uit Amsterdam. Des avonds volgens eveneens drie voorstellingen in dezelfde zaal voor de ouderen. Dat zal een cabaret-program ma inhouden dat in het teken zal staan van de vrolijke ontspanning „Kent u ze"? Medewerkenden zijn Johnny Kraay- kamp, Rijk de Gooier, Willy de Vries Francoir.e Annabella. De aanvangstij den zijn 7.30, 9 en 10.30 uur. maanden van 1958 werd met de bouw van 30.294 woningen aangevangen. In de overeenkomstige periode van 1957 werd aan de bouw van 39.042 woningen begonnen. Doordat in mei met de bouw van enkele honderden woningen meer werd begonnen dan er gereed kwa men steeg het uitvoeringsniveau enigszins. Het aantal in uitvoering zijnde woningen bedroeg op 1 juni 1958 84.447. De in jan./mei 1958 voltooide wo ningen waren als volgt over de pro vinciën en de drie grote steden ver deeld: Groningen 1399 (v.j. 1489), Friesland 1459 (1628), Drente 847 (1123), Overijsel 1939 (2447), Gelder land 3534 (3845), Utrecht 2229 (2371), Noord-Holland (zonder Amsterdam) 3971 (3526), Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) 6053 (4605), Zeeland 1042 910), Noord-Brabant 4662 (4784), Limburg 2490 (3067), Amsterdam 1848 (1270), '-Graven- hage 1299 (1088), Rotterdam 2670 (1469), N.-O. Polder 206 (242). Schadeloosstelling huurders Bij vordering van bedrijfspanden Voorgesteld wordt thans aan de huurder van bedrijfsruimte in geval van onteigening of vordering in eigendom recht op schadeloosstelling te verlenen tot ten hoogste de som van de opbrengst van het bedrijf over een tijdvak van drie jaren. Bij de keuze van de termijn van drie jaren is aansluiting gezocht bij het ook voor bedrijfspanden geldende arti kel 25, tweede lid, van de huurwet. Ingevolge die bepaling zou de huurder bij aankoop van het goed door een derde nog drie jaren daarin hebben kunnen blijven. Het komt de regering daarom redelijk voor aan de huurder in geval van onteigening recht op schadeloosstelling over ten hoogste die tijd te geven. Uiteraard zal niet meer worden vergoed dan de werkelijke schade, die de huurder lijdt. Is deze schade minder dan de zo juist genoemde som, dan zal hem een bedrag beneden dit maximum worden toegekend. Wanneer de huurder in zijn bedrijf wegens bijzondere tijdelijke omstan- dgheden een betrekkelijk lage op brengst behaalt, zou de verruiming van het schadevergoedingsmaximum voor hem weinig betekenen. Het zou dan kunnen gebeuren, dat de wer kelijke schade bij verplaatsing van het bedrijf het maximum aanzienlijk overschrijdt. Aan dit bezwaar kan worden tegemoetgekomen door in de wet een alternatief maxmium op te nemen ten bedrage van de huurprijs over vyf jaren. Eenzelfde vergoeding zal worden gegeven ingeval van ontruiming zon der termijn. In de toelichting op het wetsont werp wordt opgemerkt, dat de hui dige regeling, waarbij maximaal twee jaren huur wordt vergoed, niet meer aan de eisen van de tijd voldoet, vooral als de plannen tot krotoorui- ming en stadssanering tot uitvoering zullen komen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2