S)e De Gaulle neemt Soustelle in zijn regering op iWWPnHHnünm Een klontje voor de Algerijnen Tot minister van voor lichting benoemd VERKIEZINGS UITSPRAAK Rapport over de berechting van Nagy c.s. Vrij reizende Amerikanen Gevaarlijke capsules Kletspraatjes Libanon heeft geen buitenlandse hulp nodig Opstandelingen-activiteit op Sumatra Russen laten Amerikaanse vliegers los Zonnig en warm weer i Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C- J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DINSDAG 8 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14453 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p mm Telefoontje* f 1.50 Om Algerijnen tevreden te stellen Jacques Soustelle, voormalig gou verneur-generaal van Algerië en een vooraanstaand figuur in de Alge rijnse rebellie, die tot het aan de macht komen van generaal de Gaulle leidde, is maandag tot minister van Voorlichting in de Franse regering benoemd. De benoeming van de 46-jarige Soustelle bevredigt een der voor naamste eisen van de beweging voor openbaar welzijn in Algerië, die ~zich ernstig ontevreden had ge toond over het feit, dat men Sous telle over het hoofd had gezien toen de Gaulle zijn kabinet vormde. Men was temeer gebelgd omdat politici die als symbolisch voor het „oude regime" werden beschouwd, wel in de regering werden opgenomen. Soustelle was gouverneur-gene raal van Algerië in 1955, kort na het begin van de opstand tegen het Franse bewind. Na het overnemen van de macht door het leger in Algerië, op 13 mei, DE EIGENAARDIGE HOUDING van de Westduitse sociaal-demo craten, die in hun binnenlandse poli tiek strijk en zet de Russen in de kaart spelen, heeft zondag j.L tot gevolg gehad, dat Adenauer 'n flinke overwinning heeft behaald in Noord- rijn-Westfalen, één der grootste en belangrijkste deelstaten van de Bondsrepubliek. Zondag j.l. waren daar nl. verkiezingen en deze ston den vooral in het teken van de be wapening met kernwapens. De soci aal-democraten hadden de Russische waarschuwing tot de inzet 0 van hun verkiezings-cam- pagne gemaakt en hadden de gevolgen van een eventuele atoom bewapening in felle kleuren afge schilderd. Al die narigheden staan Duitsland te wachten als het de poli tiek van Adenauer steunt. In West- Duitsland heeft men de tactiek van de Russen evenwel door; men rede neert zeer terecht: als mijn tegen stander een mes heeft, moet ik mij ook een mes aanschaffen, anders sta ik weerloos; maar als mijn tegenstan der atoomwapens heeft, moet ik ze ook hebben. Atoomwapens zijn een gevaarlijk speelgoed in Westerse handen, maar in de handen van ie Russen zijn ze nog veel gevaarlijker. De Westduitse sociaal-democraten hebben steeds aangedrongen op volksstemmingen in de diverse deelstaten over -leze kwes tie. Thans hebben zij gehad, wat zij wensten, want practisch is deze stem ming van zondag een volksuitspraak geweest over Adenauers bewapenings politiek. De kiezers hebben gespro ken en zich achter Adenauer ge schaard. Ongetwijfeld heeft de juiste ont hulling van de onbetrouwbaarheid van Russische beloften door de te rechtstelling van Nagy c.s. een woordje meegesproken. De heren.van het Kremlin hebben daarmee hun eigen glazen ingegooid. werd hij uit Frankrijk gesmokkeld en hij bereikte via Zwitserland, Al gerië, waar hij als „technisch advi seur" van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn en de leger- autoriteiten optrad, totdat premier De Gaulle hem de vorige maand naar Parijs ontbood om "erslag uit te brengen over de toestand in Al gerië. De 46-jarige Soustelle is bekend als ethnoloog. Tijdens de oorlog sloot hij zich aan bij de vrije Fran sen en in 1943 werd hij benoemd tot directeur van de geheime dienst der vrije Fransen. Tussen 1947 en 1952 was hy secretaris-generaal van de Franse volksconcentratie, de partij van ge neraal De Gaulle. Sinds 1954, het jaar waarin deze partij werd ont bonden, had Soustelle geen officieel contact meer met de generaal, hoe wel hij een aanhanger van Gaulle bleef. Soustelle volgt de schrijver An- dré Malraux op, wiens benoeming tot minister1 van Voorlichting slechts tijdelijk was. Malraux zal als minis ter gedelegeerd bij het bureau van de premier, onder meer verantwoor delijk blijven voor wetenschappe lijke en jeugdzaken. Soustelle verblijft op het ogenblik in Parijs. Naar verluidt heeft de socialis tische minister zonder portefeuille, Guy Mollet, zich fel tegen opneming van Soustelle in het kabinet gekant. In strijd met de Hongaarse wet „De arrestatie van ex-premier Nagy van Hongarije, zijn deelgeno ten en Pal Maleter is geschied in strijd met de Hongaarse wet en met de gevestigde gebruiken van schaafde landen", aldus stelt het vandaag verschenen rapport, dat de internationale commissie van juris ten, gevestigd te 's Gravenhage, over de rechtspraak in Hongarije heeft opgesteld. De commissie, die een raadgeven de status heeft in de organisatie van de Verenigde Naties, deelt in het rapport mede, dat de berechting van Imre Nagy en Pal Maleter vermoe delijk eind mei of in het begin van juni heeft plaats gehad. Het wordt tevens waarschijnlijk geacht, dat de twee mannen en hun deelgenoten onmiddellijk na het vonnis zijn ge- executeerd. (Men heeft tot nu tóe echter geen zekerheid kunnen krij gen omtrent de juiste data van rechtzitting en executies). Het rapport zegt: „Het is onver mijdelijk de conclusie te trekken, dat de arrestatie van Imre Nagy en Pal Maleter met hun vrienden een inbreuk is op het internationale President Eisenhower heeft maan dag in een speciale boodschap aan het Congres als zijn mening te kennen gegeven, dat de Amerikaanse rege ring het recht zou moeten hebben om paspoorten te weigeren aan ingezete nen, wier reizen naar het buitenland tegen de belangen van Amerika zijn. De president deelde mede binnenkort hierover een wetsontwerp te zullen indienen. Half juni had het Amerikaanse hooggerechtshof bepaald, dat het ministerie van buitenlandse zaken niet het recht heeft mensen op grond van hun overtuiging of lidmaatschap van verenigingen een paspoort te weigeren. Eisenhower is van mening, dat het ministerie wel het recht moet hebben paspoorten te weigeren aan personen, die naar gebieden reizen, waar zij niet beschermd kunnen wor den of waar hun aanwezigheid niet strookt met de belangen van de Ame rikaanse buitenlandse politiek of strijdig is met de veiligheid van de Verenigde Staten. recht, zowel als op het Hongaarse recht". De commissie is van mening dat de Hongaarse regering de plech tige belofte, die zij aan de Joego slavische regering heeft gegeven, het aan Imre Nagy en de zijnen in de Joegoslavische ambassade ge schonken vrijgeleide te respecteren, duidelijk heeft gebroken. Het rap port verklaart, dat het meest in het oog springende en verontrustendste aspect van iet proces, de atmosfeer van bijzondere geheimzinnigheid is, waarin het is gehouden. De politie van Hamburg bevindt zich in een moeilijk parket. Een hoogleraar in de mineralogie had de politie van Hamburg zondag avond meegedeeld, dat de concierge van het instituut voor mineralogie van de universiteit van Hamburg ontdekt had, dat zijn zoontje speelde met een capsule, die een groenachtige glans uitstraalde. De concierge had hem de capsule gegeven en na onderzoek was geble ken, dat er uranium in zat. De jongen had verklaard, dat hij de capsule van zijn schoolkameraad jes had gekregen. Dezen zouden het op hun beurt hebben gekregen van matrozen. De politie doet thans pogingen om de andere capsules, die in het bezit zouden zijn van de schooljongens, in handen te krijgen. Mgr Van Dodewaard voor televisie De nieuwe coadjutor van de bis schop van Haarlem, mgr J. A. E. van Dodewaard heeft gisteravond voor de televisie gesproken. In de Vitus-studio te Bussum werd mgr begroet namens het K.R.O.-be- stuur door de heren dr ir L. v. d. Hulst en A. L. G. M. van Oorschot. De coadjutor liet de regisseur, Wim Bary, aan zich voorstellen, die hem daarna voor de televisie inleidde. Mgr Van Dodewaard sprak een woord van begroeting tot de Neder landse katholieken en tot allen, die met hen wilden kijken. In 't bijzon der richtte hij zich tot de geestelijk heid en inwoners van het Haarlem se bisdom, waarbij hij vooral van de kinderen, een vurig gebed verzocht bij de taak-vervulling, welke hy op zich heeft genomen. Mgr Van Dodewaard zal tot de sluiting van het cursus-jaar in War mond blijven wonen, waarna hij zijn intrek zal nemen in huize St. Bavo te Heemstede. 99 99 Het Praagse blad „Vecerni Praha" meldt, dat een zekere Miroslav Brep ta veroordeeld is tot vier maanden gevangenisstraf wegens anti-commu nistische „kletspraatjes" in een tram. Brepta zou tegen een andere tram- passagier hebben gezegd: „Is het nog wel de moeite waard om te werken als je niets voor je geld kunt kopen? I Er zijn geen lakens, geen kaarsen, geen auto's, geen televisietoestellen en er zijn zelfs geen doodgewone lu cifers". „Maar het voornaamste is dat we het plan voor 140 procent uitvoeren", aldus het communistische blad. MEDICUS VAN DE PAUS NAAR NEDERLAND. De Nederlandse vereniging voor celtherapie heeft prof. dr P. Niehans, die enige jaren geleden de paus tijdens diens ernstige ziekte heeft be handeld, uitgenodigd aanwezig te wil len zijn op het nationale congres voor celtherapie, dat op en 9 november te Rotterdam gehouden za lworden. Schade aan bedrijven Zure druiven De Libanese minister van economi sche voorbereiding, Sjader, heeft verklaard, dat zijn regering het mis schien niet nodig zal achten buiten landse hulp te vragen, als zich geen nieuwe ontwikkelingen in de toe stand voordoen. Hij noemde op een persconferentie, gehouden na een vergadering van het kabinet, de po sitie van de regering „sterk". Intussen heeft het ministerie van buitenlandse zaken aan de pers mee- Deze foto laat zien hoe de Franse premier, generaal Charles de Gaulle (links) in zijn kabinet in Parijs de hand drukte van de Amerikaanse staatssecretaris van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, met wie hij diverse besprekingen had gevoerd en de lunch had gebruikt. Dulles heeft De Gaulle, namens president Eisen hower uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. gedeeld, dat het over veel bewijzen van hulp aan de opstandelingen van de kant van Egypte en Syrië be schikt. De waarnemers van de V. N. worden niet in staat geacht dat te constateren. Steun van Bagdad-landen Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het niet onmogelijk, dat de staatshoofden van de Mohamme daanse leden van het pact van Bag dad, die volgende week vergaderen, zullen besluiten Libanon te steunen. Het zyn de staatshoofden van Tur kije, Irak, Perzië en Pakistan. Zft komen in Turkije bijeen. Parlementsvergadering genegeerd De leiders van de opstandelingen hebben besloten de parlementsver gadering van 24 juli, waarop een op volger van president Sjamoen zal worden gekozen, te negeren, zo wordt in persberichten gezegd. Men is van mening, dat het parlement „onder druk en met vervalsing" is gekozen. De Sowjet-Unie heeft maandag de negen leden der bemanning van het Amerikaanse vliegtuig dat op 27 juni in het gebied van Jerevan in Sowjet- Armenië werd gedwongen te landen, vrijgelaten. De betrokkenen werden te Astara aan de Russisch-Perzische grens aan een vertegenwoordiger van het Amerikaanse leger overgeleverd. Volgens de Russen was het Ameri kaanse toestel na de landing door brand verwoest. In een nota van dertig juni betuig de de Amerikaanse regering haar spyt over het incident. Volgens haar was het toestel bij ongeluk over de grens geraakt. De Sowjet-Unie ant woordde hierop, dat zij verwachtte dat de V.S. onmiddellijk doeltreffen de maatregelen zouden nemen ter voorkoming van dergelijke inciden ten. Volgens een mededeling van de commandant der regeringstroepen op Sumatra hebben dezer dagen 600 opstandelingen een aanval gedaan op Sibolga, de hoofdplaats van Ta- panoeli, op de westkust van Suma tra. Volgens deze mededeling zou de aanval met verliezen voor de op standelingen zyn afgeslagen. De voorzitter van de Sumatra plantersvereniging, M. Manik, heeft te Medan verklaard, dat in het ge bied rondom Medan zeven onderne- mingsfabrieken als gevolg van sabo tage door de opstandelingen zijn verwoest. Volgens andere maandag in Djakarta ontvangen berichten, werden zeventien ondernemingen door groepen opstandelingen ver nield. Voorts deelde de heer Manik mede, dat groepen opstandelingen op gezette tijden zeven andere on dernemingen bezochten, doch daar geen schade aanrichtten. Volgens de heer Manik en andere bevoegde kringen in Noord-Suma- tra heeft de rubber- en palmolie- produktie in het tweede kwartaal van dit jaar in hoge mate door van dalisme te lijden gehad. Voor de vervanging van de ver woeste fabrieken zijn tientallen miljoenen roepiahs nodig. WEER EEN COMMISSIE De Indonesische regering heeft be sloten een commissie in te stellen voor de Nederlandse bedrijven, die onder haar .toezicht zyn gesteld. De commissie staat onder leiding van de minister voor economische sta bilisatie, kolonel Suprajogi. Intussen is nu ook de Nederlandse cementfabriek bij Padang door een Indonesische directie „overgeno men". De fabriek was tot dusverre door de medewerking van het be wind van de opstandige kolonel Hoessein onder Nederlandse lei ding gebleven. De fabriek produ ceert 200.000 ton cement per jaar. Advertentie) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wraak en weerwraak op Cyprus Er zijn dinsdagochtend bij een aanslag te Famagusta op Cyprus twee Britse soldaten dodelijk getroffen, aldus is officieel te Nicosia bekend gemaakt. Er is onmiddellijk een uitgaansver bod afgekondigd. De aanslag, die gepleegd werd door middel van automatische wapens, wordt beschouwd als een wraakoefe ning voor de dood van twee Griekse Cyprioten enkele dagen geleden. Het omvangrijke gebied van hoge luchtdruk tussen de Britse eilanden en de Azoren trekt langzaam in noord-oostelijke richting en breidt zich over het gehele vasteland van West-Europa uit. In Engeland loste ook de daar aanwezige wolkenlaag gisteren op en kwamen in het binnen land maximumtemperaturen voor van 24 tot 27 graden. Het gebied, waarin vrijwel geen bewolking voor komt, naderde in de loop van de nacht over de Noordzee ons land en dins dagmorgen kwamen in het zuidwes ten van het land reeds vroeg in de ochtend perioden met zonneschijn voor. Verwacht mag worden, dat het zonnige weer zich morgen ook tot over het noord-oosten van het land zal uitbreiden. Langs de flank van het grote hogedrukgebied trekken op de oceaan enige storingen met tame lijk grote snelheid in noordoostelijke richting via het zeegebied tussen IJs land en Schotland naar Noord-Scan- dinavië. De invloedssfeer van deze storingsgebieden zal zich de eerste paar dagen niet verder uitstrekken dan tot over het noordelijk deel van de Noordzee, zodat voor onze omge ving aanhouden van het droge weer verwacht mag worden, (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG EN VRIJ ZONNIG Droog weer met in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overdag overwegend zonnig. In het westen van het land onge veer dezelfde temperaturen als vandaag, elders hogere middag- temperaturen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. 9 Juli zon op 04.30; onder 20.59; maan op onder 13.42. 01.21 L.K. Hoogwaterstanden 9 Juli v.m. 8.40; n.m. 9.05. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS zwaar bew. 16 C. onbew. 20 half bew. 25 zwaar bew. 22 zwaar bew. 19 onbew. 24 motregen 16 mist 16 onbew. 22 zwaar bew. 22 zwaar bew. 22 geh. bew. 19 onbew. 22 motregen 21 onbew. 23 licht bew. 24 zwaar bew. 21 onbew. 24 onbew. 24 zwaar bew. 27 licht bew. 30 onbew. 29 onbew. 28 geh. bew. 27 Korreltje Men doet helaas vaak meer voor hen die men vreest, dan voor hen die men liefheeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1