Dulles bad een openhartige bespreking Ie Parijs ,De Zonnige Eisenhower nodigde De Gaulle uit naar Amerika te komen Zondag op Cyprus Relletjes op de Expo Wfe schreef nu die brief? Duitse kippen werden verwend Verkiezingsoverwinning voor Adenauers partij Verloren dochter keerde weer Luchtaanvallen op N.-Celebes Twee Belgische padvinders verdronken Nederlandse telefoongidsen krijgen een nieuw 2 Lawine van onderscheidingen Brand- en leedweer visie op televisie MAANDAG 7 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 President Eisenhower heeft de Franse minister-president, generaal De Gaulle, uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De uitnodiging werd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles,, overgebracht tijdens een bijeenkomst van Dulles met De ttvj" Gaulle. De besprekingen tussen de Franse premier en de Amerikaanse mi- ^lche'd van lnzlcht gebleken. Vol- nister zijn gehouden in een sfeer „van zeer grote hartelijkheid en weder zijds vertrouwen en openhartigheid", zo zeiden ambtenaren van het bureau van de premier. Er is gesproken over de betrekkingen tussen Oost en West, met inbegrip van de voorbereidingen voor een topconferentie, en over de toestand in het Midden-Oosten. Alle gedachten wisselingen over deze onderwerpen hebben aangetoond, dat de standpunten van de Amerikaanse en van de Franse regering „bi.itengewoon dicht bij elkaar liggen", aldus zei een van de ambtenaren zaterdag. Gereserveerdheid over atoomgeheimen Na afloop van de besprekingen tus- drijving, maar dat de Amerikaanse sen minister Dulles en premier De Gaulle, met zijn minister van buiten landse zaken Couvé de Murville werd een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat „alle grote interna tionale vraagstukken waarvoor de twee landen zich geplaatst zien, in een geest van wederzijds begrip en vriendschap, karakteristiek voor de onderlinge betrekkingen, zijn bestu deerd". „De Franse eerste minister en de Anferikaanse minister legden bei den de nadruk op de belangrijkheid van een steeds nauwere samenwer king in het belang van niet alleen Frankrijk en de V.S. maar ook van de gehede vrije wereld". Volgens Franse kringen is de kwes- tie-Algerië niet aan de orde gekomen-. Functionarissen te Parijs verklaren, dat het niet de be 'oeling was om be sluiten te nemen en dat dit dan ook niet is geschied. ATOOMGEHEIMEN. Wat de belangrijkste kwestie be treft de Franse wens om te delen in Amerikaanse geheimen op het ge bied van de kernenergie was Dul les, naar verluidt, terughoudend. Hij betoogde, dat V.S. Frankrijk inlich tingen kunnen geven over de bouw van een onderzeeboot met kernaan- Bij het dorpje Nata in het westen van Cyprus zijn zondagmiddag de lijken gevonden van twee jonge Cy prioten, vermoedelijk Turken, die vermoord zijn. De lijken zijn nog niet geïdentificeerd. Te Ayos Epictetos in het noorden van Cyprus is zondag een. 32-jarige Griekse Cyprioot door een onbeken de neergeschoten; hij werd ernstig gewond. In Nicosia zijn zondag op de grens tussen de Turkse en de Griekse wijk vier branden gesticht, die aanzienlij ke schade hebben veroorzaakt. Bij een Turkse macaronifabriek heeft zich zondag voorts een ontploffing voorgedaan. De Vlaamse dag die zondag op de Brusselse wereldtentoonstelling werd gehouden, heeft enige incidenten Een gevolge gehad. Verscheidene duizenden betogers verzamelden zich na afloop van een volksfeest in de vroege avonduren voor het Franse paviljoen en eisten opschriften in het Vlaams. Toen men de inmiddels gearriveerde politie met voetzoekers ging bestoken, voerde deze met de gummiknuppel charges uit. De betogers stelden zich heftig teweer met stoelen en flessen. Aan beide zijden vielen gewo'nden. Nadat de politie met rijkswacht versterkt was nam tegen acht uur in de avond de agitatie wat af. De anonieme brief, welke aan de Sowjet-ambassade te Londen was gestuurd en door deze ambasade was gepubliceerd, over het dreigement z.g. van een Amerikaanse vlieger om bij de Engelse kust een atoombom te laten vallen, houdt nog altijd de autoriteiten in Engeland bezig. De man, die aanvankelijk bekend zou hebben, dat hij de brief geschre ven had om de aandacht te vestigen op zijn grieven jegens de Ameri kaanse luchtmacht, blijkt wel de schrijver te zijn van een brief aan de Russische ambassade, maar niet van de bewuste brief. Intussen hebben verschillende andere geestelijk ge- j stoorden zich aangemeld als de schrij- ver, allen om de aandacht op zich te vestigen. Tot de veelsoortige zaken die Duit sers op hun bezoeken aan het Neder landse grensgebied mee naar huis namen behoorde ook mengvoeder, vooral kippevoer, dat telkens in klei ne partijtjes de grens over werd ge bracht. Blijkbaar ging het in totaal toch om aanzienlijke hoeveelheden. De Duitse instanties hebben althans een verbod tot de invoer van vee- voer-artikelen, anders dan door er kende importeurs, uitgevaardigd. regering op grond van de bestaande wetten in andere atoomkwesties voor zichtiger moet zijn. De Gaulle liet we ten, dat Frankrijk vastbesloten is, een „atoommogendheid" te worden, daar een Frankrijk met kernwapens van veel meer waarde voor het Atlanti sche bondgenootschap zou zijn dan wanneer het voor kernwapens van de V.S. afhankelijk zou moeten blijven. Over andere kwesties als de toe stand in het Midden-Oosten en het Verre Oosten, de betrekkingen tot de Sowjet-Unie, de voorbereiding van een topconferentie en de verschillen de aspecten van het ontwapenings- vraagstuk was een ruime mate van gens Amerikaanse kringen was Dul les „zeer ingenomen" met het resul taat van de besprekingen. Minister Dulles is zondagochtend vroeg uit Parijs naar Washington te ruggekeerd. TELEURGESTELD. In officiële Franse kringen verheel de men volgens United Press zijn te leurstelling over het betrekkelijk ne gatieve resultaat van deN besprekingen tussen Dulles en de De Gaulle niet. Ten aanzien van de drie belangrijk ste punten, t.w. Frankrijks toetreding tot de „atoomclub" en mogelijke Amerikaanse hulp daarbij, medezeg genschap over in Frankrijk te vesti gen Amerikaanse raketbasissen en medezeggenschap over de in Frank rijk aan te leggen voorraden Ameri kaanse kernwapens zou geen over eenstemming zijn bereikt. In Noordrijn-Westfalen Adenauers partij, de Chr. Dem. Unie, heeft een grote overwinning behaald bij de verkiezingen van gis teren in Noordrijn-Westfalen, de be langrijkste staat van de Westduitse Bondsrepubliek. De christen-demo craten bezetten nu 104 zetels in de landdag; de sociaal-democraten 81 en de vrije democraten (liberalen) 15 zetels. Tot nu toe had Noordrijn-Westfa len een socialistisch-liberale coalitie regering. Na deze overwinning is het zeker, dat de CDU de partij van Adenauer het heft in handen zal nemen. De CDU-overwinning komt te meer als een verrassing, omdat de chris ten-democraten hun propaganda ge heel gebouwd hadden op Karl Ar nold, die echter kort voor de verkie zingen overleed. De socialisten en liberalen boden toen aan de verkie zingen uit te stellen, maar de chris ten-democraten wezen dat onder dank af. Van de tieneneenhalfmiljoen kies gerechtigden kwam ongeveer 75 pro cent op. Volgens het districtenstelsel werden 150 afgevaardigden gekozen. De overige vijftig zetels werden ver deeld naar verhouding van het aan tal behaalde stemmen in de gehele staat. Rechtstreeks werden 92 chris ten-democraten en 59 socialisten ge kozen. De katholieke centrumpartij, de neo-nazistische Deutsche Reichspar- tei en de Duitse Unie slaagden er niet in het minimum van vijf procent van de stemmen te behalen, zodat ze geen recht hadden op een van de vijftig percentsgewijze te verdelen zetels. Belangrijke versterking. Door de uitslag van deze verkie zingen wordt de positie van de CDU in de Bondsraad, de vertegenwoordi ging van de Westduitse landen bij de wetgeving, aanzienlijk versterkt. De tegenstanders van Adenauer noemden in de verkiezingsstrijd deze verkiezingen een plebisciet over Adenauers politiek van bereidheid om atoomwapens voor West-Duits land te aanvaarden. Atoomdeskundigen te Genève De leider van de Russische afvaar diging naar de conferentie te Genève over ontdekking van proeven met kernwapens, prof. Fjodorof, heeft ge zegd, dat technisch gesproken de bij eenkomst van zaterdag zeer bevredi gend is geweest. Twee wetenschappelijke verhande lingen werden voorgelezen en be sproken. Van Amerikaanse zijde werden de verhandelingen, één van westelijke en één van oostelijke zijde,, „zeer grondig" genoemd. Van de in houd werd niets bekendgemaakt, om dat de deskundigen besloten hebben hun besprekingen strikt geheim te houden. Protest tegen verlaging bromfiets-snelheid De verenigde bromfietsenhandela ren te Nijmegen hebben zich gewend tot minister Algera in verband met diens voornemen om de maximum snelheid van bromfietsen van 40 tot 30 km., zowel in de bebouwde kom men als daarbuiten, te verlagen. Met 30 k m. in bebouwde kom zouden zij zich nog kunnen verzoenen maar daarbuiten vinden de Nijmeegse han delaren 30 km te laag. Zij "rezen dat „door beperking van de snelheid tot 30 km de slijtage aan het motorische deel van de bromfietsen zeer groot zou worden tot schade van de gebrui ker". Bovendien merken zij op, dat on der de adviseurs van de minister per sonen zijn die belangen zouden heb ben bij een concern, dat bromfietsen fabriceert, welke minder snel zijn. Dagenlang heeft een duivensport liefhebber uit Maasbree vorig jaar uitgezien naar de terugkomst van een duif, die g°korfd was voor de wedvlucht vanaf Solre (België). Toen de duif niet meer terugkeerde, be schouwde hij haar als verloren. Groot was dan ook zijn verrassing toen hij dezer dagen aan het keuken raam het gekoer van een duif hoor de, die kennelijk verlangde in de reeds gesloten klep gelaten te wor den. Het bleek aan de ring de reeds lang verloren gewaande duif te zijn. Ofschoon geen prijsvlieger heeft de eigenaar het diertje weer in zijn dui- venvolk opgenomen. KORTE golf Radio-Djakarta heeft medegedeeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht aanvallen hebben gedaan op de overgebleven versterkingen van de opstandelingen in Noord-Ce lebes. Alle vliegtuigen zijn veilig op Giétermiddag tussen twee en half drie zijn twee uit België afkomstige padvinders in het recreatieoord nabij de Braakmanpolder tussen Biervliet en de Hoek te Zeeuws Vlaanderen verdronken. Het zijn de 19-jarige plaatsvervan- ,W6,u.Bwm gend hopman C. H. van der H. en de j,^ 'bases teruggekeerd, aldus werd 15-jarige W. de C. Zy waren aan het spelevaren met een roeiboot, waarbij de jongste in het water viel. De oud ste probeerde zijn vriend uit het wa ter te halen, maar dit luikte niet. Beiden zijn verdronken. Het stoffelijk overschot van het oudste slachtoffer werd gevonden door de waterpolitie van Terneuzen om circa vijf uur en om kwart voor negen werd het tweede lijk opge haald. Het ongeluk heeft <n Biervliet diepe indruk gemaakt en het was voor de Belgische padvinders een tragisch eind van een dagje uit. gezegd. Tot dusver hebben zich op Noord- Celebes naar aanleiding van een op roep van luitenant-kolonel Roekmin- to 750 militairen van de opstandelin gen overgegeven, zo meldt het pers bureau „Antara". Onder hen bevon den zich deserteurs van het Indone sische leger en voormalige leden van het Nederlands-Indische leger. Volgens .Antara" is de bevolking van Menado voor 75 procent naar de stad teruggekeerd. De 23-jarige koning Feisal van Irak zal in het eerste kwartaal van het volgende jaar trouwen met de zeventienjarige prinses Fazile, een dochter van prins Mehmed Aii van Egypte. Het Oostduitse communistische partijorgaan „Neues Deutschland" schrijft, dat Chroestsjef dinsdag 8 juli in Oost-Berlijn zal aankomen. Het Westduitse tankschip .Josef Johan" is zaterdagmiddag na een aanvaring met het Westduitse stoom schip „Ludwigshaven" nabij 't Brit se kanaaleiland Guernsey gezonken Alle opvarenden zijn gered. Als gevolg van de slechte weers omstandigheden zijn de Zwitserse Al penpassen St. Gotthard, Grote St. Bernhard, Furka, Grimsel en Susten momenteel slechts met sneeuwbanden of -kettingen te berijden. In Zuid-Slavië is zaterdag een autobus in een driehonderd meter diep ravijn gestort, waardoor zestien van de 55 inzittenden om het leven kwamen. De bus was op weg van Pee naar Andrejevica aan de Alba nese grens. Oostduitsers bouwden een fabriek De Indonesische Islamietiesche vak vereniging heeft verzocht, een on derzoek te doen instellen naar de mislukking van een nieuwe, door Oost-Dultsland geleverde suikerfa briek te Djogjakarta, aldus „An tara" Volgens „Antara" geraakten de machines van deze fabriek, die wa ren geïnstalleerd en in bedrijf zouden worden gesteld door technische des kundigen uit Oost-Duitsland, volko men defect tijdens het eerste proef draaien van de fabriek in de afgelo pen week. In een verklaring van de vakvereniging wordt gezegt, dat veel geld, dat door het Indonesische volk werd opgebracht aan de bouw van de fabriek is ten koste gelegd en dat de regering naar dit technische fiasco een onderzoek dient in te stellen en een eis tot schadvergoeding moet in stellen tegen de aannemers, aldus „Antara", dat nog vermeldt, dat vol gens de verklaring van genoemde vakvereniging de bouw van de fa briek ongeveer 100 miljoen roepiah heeft gekost. Drukken na fi!men De telefoonboeken in ons land zul len in den vervolge vervaardigd wor den volgens een geheel nieuw pro cédé, dat in de Verenigde Staten is ontwikkeld. In plaats van de gebrui kelijke wijze van samenstellen door middel van loden blokjes, waarop naam, gegevens en nummer vermeld stonden, gaat men thans gebruik ma ken van een kaartsysteem, waarop de vermelding van de abonnee (naam. straat en nummer) staat getypt. Alle kaartjes worden vervolgens in alpha- betische volgorde gefilmd en van de film maakt men matrijzen, waarmee de telefoonboeken kunnen worden ge drukt. In verband met het verzoek orr. de tekst achter ieder nummer zo beknr.pt mogelijk te houden, zal in het tele foonboek van de toekomst gebruik gemaakt worden van een serie afkor tingen. In het laatste nummer van PTT-nieuws werd een proefpagina afgedrukt van afkortingen, die kun nen voorkomen. Op het eerste gezicht zullen"de grondige afkortingen van straatna men en beroepen wel wat vreemd aandoen, maar men zal zich er gauw *9 Och meneer,zoals )Te mme, moedertje! Maar ia U zin tr helaas fa/s x een «xdlrartin x zak niet veel! ken hebt en een tont vol bank Vier, proletarische stmperfies!CBvmduiienê\fijis weer ophol!lis herkende) pfa Wy, (u overat Oath ons niet eens !i Verkeer eerbiedigde Hohe Messe Alle verkeer, ook de busdiensten, in de omgeving van de Grote Kerk te Naarden, is zaterdagavond omge leid om alle stoornis te voorkomen bij een uitvoering in de kerk van de Ho he Messe van Joh. S. Bach. De uitvoe ring werd, als onderdeel van het Hol land Festival, gegeven door de Neder landse Bachvereniging onder leiding van dr Anthon van der Horst. NA MISHANDELING OVERLEDEN? In het ziekenhuis Coolsingel is za terdagmorgen overleden de 53-ja rige opkoper A. van der W. uit Rot terdam. De man was vrijdagavond, toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde, uit een bar aan de Nieuwe Binnenweg gezet. Later wil de hij weer binnenkomen, maar dit werd hem belet door de 29-jarige Kel ner N. van V. uit Rotterdam. Hierbij zou de opkoper een klap van de kel ner hebben gekregen, waardoor hij bewusteloos op straat zou zijn geval len. Zonder bij bewustzijn gekomen te zijn is hij overleden. De kelner is verdacht van mishandeling opgeslo ten. RUIM ZES MILJOEN VOOR ASPERGES. Aan de Venlose veiling zijn tij dens de thans beëindigde asperge campagne ruimj 4 miljoen kg. asper ges aange voerd, die rond f 6 miljoen hebben opgebracht. Vele kwekers hebben daarnaast echter ook een aanzienlijk deel van hun oogst direct van het land verkocht, vooral aan Duitsers. De Staar 75 jaar De Koninklijke Zangvereniging de Mastreecbter Staar heeft eind vorige week haar 75-jarig bestaansfeest ge vierd en Is daarbij bedolven onder veie eerbewijzen waaronder enkele koninklijke. De beschermvrouwe van de Staar, koningin Juliana, heeft het koor in zijn geheel, dus met inbegrip van alle leden, onderscheiden met de zilve ren medaille van de Huisorde van Oranje. Het is de eerste keer, dat een vereniging begiftigd wordt met een onderscheiding verbonden aan de Huisorde. Ook prinses Wilhelmina toonde haar bewondering voor het koor. Zij liet haar secretaresse, mej. J. Geldens, een door de prinses zelf ontworpen zilveren plaquette aan het bestuur overhandigen. Prinses Wilhelmina is buitengewoon ere-lid van de Staar. Het Koninklijk Nederlands zan gersverbond schonk z|jn gouden ere medaille en de Koninklijke zangver eniging Rotte's Mannenkoor uit Rot terdam benoemde de hele Mastreech- ter Staar tot haar ele-lid. Uit binnen- en buitenland zijn ontelbare 'eleicita- ties binnengekomen. Als speciale ver rassing voor de Maastrichtse leeftijd genoten van de Staar kreeg iedere Maastrichtenaar, die op 5 of 6 juli 75 jaar werd, van de jubilerende ver eniging een fruitmand. Haarlems brandweer heeft zich vrij dagavond van een geheel andere kant laten zien toen er op de kazer ne een melding binnenkwam, dat er een zwaluw met haar pootjes klem zat tussen de dakpannen van een huis ergens in Haarlem Noord. Er werd niet getreuzeld en even later rukte een ploeg uit. Met heel vesl moeite gelukte het tenslotte om de zwaluw uit zijn benarde en pijnlijke positie te bevrijden. Het diertje had een van zijn pootjes gebroken dat la ter, nadat er een foto van was geno men, in het asiel accuraat werd ge spalkt. genoeg vertrouwd mee kunnen ma ken. De, nieuwe gidsen zullen uit vier kolommen bestaan, de districtsgidsen voor de steden Rotterdam, Den Haag en Amsterdam uit drie kolommen. In het PTT-nieuws wordt een uit gebreide dokumentatie gegeven over de verschillende systemen, die men in het buitenland heeft uitgedacht om telefoongidsen zo beknopt maar duidelijk mogelijk te houden en het ziet er naar uit, dat de nieuwe me thode, die in Nederland gevolgd zal worden, wel een van de meest effec tieve is. SCHOONZOON MET MES GESTOKEN Een 61-jarige heer uit Rotterdam heeft zaterdagmorgen in de Gaffel straat zijn 33-jarige schoonzoon uit Scheveningen in een opwelling van drift met een mes in de linkerarm gestoken. Geheel overstuur meldde de dare zich daarna bij de politie. Het slachtoffer kon na in een zieken huis behandeld te zijn naar huis te rugkeren. Bejaardenhuis was concentratiekamp Een 42-jarige eigenaar van een oude-liedentehuis te Brussel, Engène Stien, is vrijdag tot vijf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het ver oorzaken van de dood van minstens dertien bejaarden door verwaarlo zing. Zijn vrouw, Maria Stien-Konavec, werd voor hetzelfde feit tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. De openbare aanklager had in zijn requisitoir gezegd, dat het tehuis een „concentratiekamp" was. (Van een t.v.-medewerker). Weekend-overzicht. Het enige wat de Nederlandse t.v. op zondag heeft geschaft was een rechtstreekse reportage van de Euro pese honkbal-kampioenschappen, na melijk de wedstrijd NederlandBel gië te Amsterdam. Liefhebbers van deze tak van sport zullen zich heb ben kunnen vertreden; onbekenden kregen commentaar van Bob Spaak. Jammer, dat de weersomstandigheden niet bepaald gunstig waren. Welkom waren enkele ingelaste vraaggesprek- jes. Voor een goede cameradekking was een 12 meter hoge toren ge bouwd. Daags tevoren werden de kijkers aangenaam geconfronteerd met de Wimbledon internationale tenniskampioenschappen te Londen, en wel de finale damesenkelspel en alle finales dubbelspel. Na een verrassende flits in het NTS-journaal betreffende de ont vangst van de nieuwe coadjutor van het bisdom Haarlem, heeft de AVRO een langdurige weekendshow gege ven, oa. met de pianiste Pia Beek, de Braziliaanse zangeres Leni Eversong, maar vooral met fragmenten uit de nieuwe Snip- en Snaprevue, die deze week in Hilversum haar première zal beleven. „Er zit een knipoogje in voor de t.v.", zei directeur Sleeswijk tot de interviewer Siebe van der Zee en daar hebben wij bij voorbaat van genoten. Slechts bleef het gor dijn gesloten over de sketches met Muyselaar en Walden. Nochtans wil den ze niet ontbreken en speelden een kostelijk nummer uit de vorige revue. Een nieuw filmpje over Scotland Yard ging vooraf aan het quiz-pro gramma van Mies Bouwman „Van je familie moet je 't hebben". Buiten dit kader vielen eigenlijk de beide com mentatoren tijdens de voetbalwedstrij den in Zweden: de Vlaming Wim de Gruyter en de Nederlander ir Ad van Emmenes. Zij kwamen met de hak ken over de sloot, maar belangrijker was, dat ze iets vertelden van hun tournée, over de vraag hoe reporters de vreemde spelers uit elkaar hou den en welke spelers ze 't meest ideaal voor een afzonderlijk elftal dachten. In deze quiz werd tenslotte een heuse koe ten tonele gevoerd; en nu beleef de de cameraman hèt shot van de avond, doordat het plots voor de felle lichten geplaatste beest onge rechte dingen liet vallen. De kijkers konden een en ander van a tot z vol gen, zo ook de ravage, die voor het voetlicht werd aangericht. „Spelenderwijs". De jeugd was zaterdag op bezoek bij Adrie van Oorschot en Gerard Heystee, in gezelschap van Mieke en Tommy. Bij dit' KRO-onderdeel van het kinderprogramma wilier we even stilstaan, nu Adrie samen met zijn neef Geert een bonte reeks kinder spelen heeft vergaard ln een bundel, die bij De Bussy in A'dam is uit gegeven. Evenals voor de t.v.-camera is hier op schrift „spelenderwijs" een schat van oude en moderne kinder spelen byeen gebracht. Schrijvende over de KRO, maken we attent op de uitzending van he den, maandagavond, waarop 'n film over het eeuwige Rome zal worden gedraaid en de op celluloid vastge legde t.v. opera „Susannens eheirn- nis" door de Bayerische Runtdfunk zal worden uitgezonden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5