MAVO sloeg uit boven haar vleugels Soesterberg Helicopter vloog gewonde zeeman naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden Moderne lucliiwapen inponeerde een kwart miljoen toeschouwers Auto tegen boom Kamerlid Peters plukte kersen De koningin kwam per helicopter naar vliegfeest MAANDAG 7 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Redding duurde nog geen I7 uur Het Schuttersveld te Leiden werd gistermorgen omstreeks 11 uur plot seling afgezet door de politie. De doorgangen van Rijnsburger- singel, Stationsweg en Aloëlaan wer den geblokkeerd en er kwam nie mand over. Politiewagens, brandweer en G.GJ). reden aan en men vroeg zich af wat er ging gebeuren. Tegen half twaalf kwam de oplos sing. Boven de Rijnsburgerweg werd een helicopter zichtbaar en deze daal de dichtbij het witte vierkante doek, dat daar op de grond gedeponeerd was. Leiden was Heliport geworden. Omstreeks 10 uur had de kapitein van het 2082 ton metende Duitse vrachtschip „Dorte-Oldendorff" tele grafisch aan IJmuiden hulp verzocht, omdat het een ernstig gewonde aan boord had. Een der bemanningsleden van het uit Lübeck afkomstige schip had bij een ongeluk een schedelbasis- fractuur opgelopen. De loodsdienst in IJmuiden voer onmiddellijk met een arts aan boord uit, om eerste hulp te verlenen. Tege- gehaald, lijkertijd werd het Marinevliegkamp dam. Valkenburg ingeschakeld voor een helicopter om de gewonde, zo nodig, over te brengen. Inmiddels werd vanuit Valkenburg de Leidse politie opgebeld, die brand weer en GGD alarmeerde om hulp te verlenen, terwijl het Acad. Zieken huis werd gewaarschuwd, dat er een patiënt op komst was. Te ruim kwart over elf kreeg de politie op het Schuttersveld van de Centraalpost bericht, dat het hef- schroefvliegtuig binnen tien minuten zou arriveren. En dat geschiedde. Om half twaalf stond de Sickorsky S55 „Salome" bestuurd door ltz. vl. 2e kl. J. Timmer. Vijf minuten later lag de patiënt in het ziekenhuis. De gehele reddingsactie, van de eerste oproep om hulp tot het ogenblik, waarop de gewonde in het ziekenhuis aankwam, heeft nog geen anderhalf uur in be slaggenomen. De gewonde werd aan boord van de helicopter verzorgd door de korpo- raal-ziekenyerpleger H. Mast. Op het Schuttersveld, waar de com mandant van de brandweer, de heer S. Hagedoorn met enig materiaal aan wezig was om op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn, was ook aan wezig mevr. Van Kinschot-Dorhout Mees, echtgenote van de burgemees ter, die zelf uitstedig was. De „Dorte-Oldendorff" is nadat de helicopter de gewonde van boord had doorgevaren naar Rotter- Advertentie. De foto laat zien het moment waarop de brancard met de gewonde zeeman in de ambulance van de GGD werd geschoven. Het vliegfeest dat zaterdag ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg ge houden werd en waaraan de luchtmachten der bij de Noord Atlantische Verdrags Organisatie aangesloten landen hebben deelgenomen, is in alle opzichten geslaagd te noemen. Hoewel officiële cijfers van het bezoekers aantal zaterdagmiddag niet genoemd konden worden, schatten de organi satoren het aantal toeschouwers, dat zieh bij het begin van de demonstra ties op de vele tribunes, het paddock en het gedeelte voor de staanplaatsen bevonden, op zeker 200.000. Helaas waren de weersomstandigheden niet zo gunstig, dat het program ma zoals dat oorspronkelijk was samengesteld, volledig kon worden afge werkt. De wolken hingen op ongeveer 750 meter en later in de middag zelfs tot vijfhonderd meter en minder, hetgeen bepaald niet gunstig was voor het demonstreren van stunts in formatie door zeer snelle jagers. plaats in de feuteuils, die op het be ton van de startbaan waren geplaatst. Met grote belangstelling volgden koningin Juliana en de beide prinses sen de vliegdeanonstraties. Natuurlijk brachten de hoge gasten ook een be zoek aan de verkeerstoren. Klokslag drie uur begon het hoofd programma van het vliegfeest, dat met enkele korte onderbrekingen tot omstreeks kwart over zes duurde. De vele duizenden op de vliegbasis en de ongetwijfeld vele duizenden buiten de grenzen van het vliegveld hebben in ruim drie uren een indruk kunnen krijgen van de luchtwapens in deze tijd. Ook heeft men er kunnen zien dat er in de betrekkelijk korte spanne tijds sedert het einde van de tweede wereldoorlog op het gebied van de militaire luchtvaart grote verande ringen zijn opgetreden. Zelfs heeft men zich een idee kunnen vormen van de ontwikkeling in de eerstvol gende jaren. Het eerste nummer van het hoofd programma liet de vooruitgang op dit gebied zien, doordat werden voorge- vlogen een „Caudron"-toestelletje uit de eerste wereldoorlog en drie vlieg tuigen uit de periode van de tweede wereldoorlog, n.l. een „Lincoln"- bommenwerper, die werd gefankeerd door twee nietige „Spitfire"-schroef- jagers. 45 jaar historie op een vlieghei Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Irene zijn met de leden van het gevolg op een wel zeer originele wijze van het pa leis Soestdijk naar de vliegbasis van Soesterberg gekomen. Op het sport terrein bij het paleis hadden negen Hiller-hefschroefvliegtuigen 'n plaats gevonden om de koninklijke gasten door de lucht naar de NAVO-demon- straties tc brengen, een tocht die slechts tien minuten duurde. Ontvangst koninklijk gezin. De helicopters landden op de vlieg basis en, nadat de militaire kapel het Wilhelmus had gespeeld, werden koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen door ir C. Staf, de minister voor defensie, de chef luchtmacht staf en de commandant van Soester berg. Nadat een aantal militaire autori teiten van de NAVO-landen aan de koningin en prins Bernhard waren voorgesteld, bood de 12-jarige doch ter van sous-chef luchtmachtstaf, Jacqueline Wolff, koningin Juliana bloemen aan. De zevenjarige Susan van Arkel, het dochtertje van de commandant jachtgroep en de vijfja rige Marita Vermeulen het dochter tje van de basiscommandant, gaven op charmante wijze prinses Beatrix en prinses Irene een fleurig boeket. Hierna nam de koninklijke familie Vlaggenparade. Nadat vijftien Gloster „Meteors" de vlaggen van de vijftien bij de NAVO aangesloten landen langs de hoofdtribune hadden gepresenteerd, (de vlaggen waren op sleepnetten aangebracht en werden op die wijze door de lucht getrokken), kwamen, rechtstreeks uit Engeland overgeko men, een Vickers „Valianf'-straal- straalbommenwerper en een „Vul can" straalbommenwerper van de En gelse luchtmacht acte de presence ge ven. Het was voor het eerst dat de „Vulcan" op een vliegfeest in Ne derland was te zien. Beide toestellen maakten een langzame en een snelle vlucht over het veld, waarna zij weer verdwenen. Vervolgens kwam een grote groep straaljagers van verschillende type in formatie overvliegen. Men zag hier bij een Cf 1O0 van de Canadese lucht macht en een „Super Mystère" wan de Franse luchtmacht, toesellen die geen van de andere NAVO-landen bezit. Voor het overige werden in deze groep getoond de „Super Sabre", de „Sabre", de „Hunter", de „Thunder- jet" en de „Thunderstreak". Door technische moeilijkheden ontbrak het type, dat België zou hebben ver tegenwoordigd. Om ongeveer elf uur Nederlandse tijd zaterdagochtend was van een vliegbasis van de Amerikaanse lucht macht bij Washington een achtmoto- rige straalbommenwerper van het type B 52 opgestegen teneinde even een vluchtje zonder tussenlanding van de Verenigde Staten naar Enge land te maken via Soesterberg. Reeds om twaalf uur zterdagoch- tend konden de bezoekers van Soes terberg vernemen, dat het toestel was gestart en om kwart over zes zater dagmiddag over Soesterberg zou vliegen. Om kwart over vijf rapporteerde de gezagvoerder dat de machine al boven Nederland vloog. Het vliegtuig heeft daarna geruime tijd in de omge ving van Soesterberg hoog in de lucht „geantichambreerd", verscheidene malen zichtbaar tegen een stukje blauw tussen wolkenvelden. Het vloog later op een hoogte van naar schatting zeshonderd meter eenmaal over het veld en verdween daarna in de richting Engeland. Het vliegprogramma ging intus sen voort. De straaljagers snelden de ze middag even talrijk over de vlieg basis als de hazen, waarvan verschei dene niet meer wisten, waar ze een veilige schuilplaats konden vinden. Het laag voorbij gieren van de snel le jadittpestellen, afgewisseld door het zachte gesnor van Hiller-helikop- ters van de Nederlandse luchtmacht en de helikopter van Nederlands fa brikaat de „Kolibrie". Zware transport toestellen ontbra ken al evenmin. Zo kon men o.a. voor het eerst in ons land een toestel van het type Blackburn „Beverley" en een van het type Lockheed C 130 „Hercules" zien. De met vier zuiger motoren uitgeruste „Beverley" ver voerde een geleid projectiel van het type „Bloodihound', dat na de landing werd uitgeladen. De „Hercules", met vier sehroefturbines, bleek na de lan ding vijfentachtig manschappen van grenadiers en jagers aan boord te hebben die in looppas het vliegveld opstormden. Eindstrijd. Tijdens het programma werd de eindstrijd van het NAVO-kampioen- sdhap formatievliegen vervlogen. Hieraan namen deel ploegen van Ita lië. België en Nederland. Drie leden van de bemanning van het Engelse kunstvluchtteam de „zwarte pijlen" vormden de jury. Zij kwan eensluitend tot de slotsom dat de laaghangende wolken voor al le deelnemers ongeveer gelijkelijk be zwaarlijk waren geweest en dat, dit feit in aanmerking genomen, de Ne derlandse ploeg de meeste punten verdiende gevolgd door die van Ita lië en die van België. Kort daarna werd evenwel meegedeeld dat na na der overleg de eerste prijs was ver leend aan de Italiaanse ploeg. Het bijvullen van brandstof in de lucht werd gedemonstreerd, twee en zeventig Belgische parachutisten maakten een parachutesprong, acht deden een vrije val en een dertigtal Nederlandse parachutisten liet zich ook niet onbetuigd. Het programma bevatte enkele zeer bijzondere nummers nl. het voor- vliegen van twee Lockheed F 104 B straaljagers en vier Macdonnell „Voodoo" sftnaalviegtuigen. Met de F 104 B „Starfighter" heeft prins Bernhard bij zijn laatste bezoek aan de Verenigde Staten een vlucht ge maakt. De „Starfighter" kan een snelheid behalen van tweemaal die van de snelheid van het geluid. De „Voodoo" kan, volgens tot dusver bekende ge gevens anderhalf maal de snelheid van het geluid bereiken. De bondsrepubliek Duitsland was deze keer voor het eerst in Nederland op een vliegfeest weer vertegenwoor digd, er werd gedemonstreerd met het eerste naoorlogse toestel van Duits makelij, de Dornder Do 27, een artillerie waarnemingsvliegtuig heeft een zeer korte start- en lan dingslengte en vliegcapaciteiten die een vergelijking met een Helikopter mogelijk maken. Het slotdéfilé moest zomaar „uit de lucht gegrepen" worden, omdat ver scheidene deelnemende toestellen door slechte weersomstandigheden niet konden vertrekken. Nadat de koninklijke familie met haar gevolg per auto langs dat ge deelte van het terrein was gereden waar de oorlogsgewonden het pro gramma hadden bijgewoond, ging zij naar hangar zes waar zich inmiddels de genodigden hadden verzameld. Daar bevonden zich o.a verscheidene hoofden van diplomatieke missies in ons land en autoriteiten van land-, zee- en luchtmacht. Omstreeks kwart voor zeven heeft de chef van de luchtmachtstaf, ïuite- nant-generaal Schaper, het gezelschap daar verwelkomd. Dat de koningin, pins Bernard en de prinsessen Bea trix en Irene bij het vliegprogramma aanwezig hebben willen zijn, is voor de luchtmacht een grote eer en wij zijn daar bijzonder dankbaar voor", aldus de generaal, „Uit het vliegprogramma heeft u een indruk kunnen krijgen van wat een moderne luchtmacht is en kan U heeft tevens gezien met welk soort vliegtuigen men op deze zelfde vlieg basis Soesterberg vijfenveertig jaar geleden is begonnen en u heeft met eigen ogen de ongeloofijke vooruit gang van de luchtvaart kunnen aan schouwen. De pioniers die op de vlieghei hier zijn begonnen, hadden zeker geen ge brek aan fantasie. Wanneer men hen echter had voorspeld dat iij het jaar 195>8 de Atlantische Oceaan in ruim zes uur zou worden overgevlogen, dan was hen dit waarschijnlijk wel te boud Vrede en vrijheid garanderen. Zij zullen beslist hebben geloofd in de toekomst van de militaire lucht vaart, maar zij zullen zich welhaast niet de geweldige macht hebben kun nen voorstellen die thans wordt ver tegenwoordigd door mijn collega's hier van de NAVO. Laten wij hopen dait deze macht haar doel, haar enig doel, zal bereiken. Dat is het ver dedigen van onze vrijheid en onze menselijke rechten en het bewaren van de vrede". Generaal Schaper wees voorts op het gebied van samenwerking tussen de westerse landen, welke samen werking, meer dan iets anders abso luut nodig is om de vrede en onze vrijheden te garanderen. „Dit is ook de taak, die de reden van bestaan vormt voor onze lucht macht, een luchtmacht die een onder deel is van de NAVO-luchtstrijd- krachten", aldus generaal Schaper. Spr. dankte de inspecteur-generaal van de koninklijke luchtmacht, na mens de gehele luchtmacht voor al les wat hij voor haar heeft gedaan en nog doet. „Wij zouden niemand kun nen vinden die meer gerechtigd is een luchtmacht-tentoonstelling te ope nen dan prins Brenhard, die waar schijnlijk meer typen vliegtuigen in zijn logboek heeft staan dan een van ons hier aanwezig". Voordat de generaal de prins der Nederlanden verzocht de opening te verrichten, sprak hij nog enige woor den in het Engels tot de buitenlandse gasten. Prins Bernhard opende vervolgens de expositie door een straalmotor in werking te stellen, die naast de in gang van de tentoonstelling stond op gesteld. De koninklijke familie heeft ver volgens het geëxposeerde in ogen schouw genomen en daarna zich eni ge tijd onderhouden met verscheidene der genodigden. Omstreeks tien over half acht is de koninklijke familie met haar gevolg per auto van de vliegbasis vertrokken. Twee doden Zaterdagmorgen om ongeveer half elf is in het Spaarbankbos te Ruinen een auto tegen een boom gereden, vermoedelijk doordat een wiel van de auto was gelopen. Van de drie inzittenden werd de heer B. Baas uit de Noordoostpolder op slag gedood. Zwaar gewond werd de heer G. Mor-sink uit Zuidwolde, hij is in de loop van de middag in het ziekenhuis overleden. Een derde inzittende, de heer Van Achteren, die 's morgens in het hu welijk zou treden, bleef ongedeerd. En viel van dak Het Limburgse Tweede Kamerlid J. Peters heeft zaterdagmiddag in de tuin van zijn woning een ongeiuk ge had. Hij was aan het kersen plukken en is daarbij door het dak van een schuurtje gevallen, tengevolge waar van hij een beenbreux en verschil lende andere kwetsuren opliep. Hij is naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht. Met helikopters zijn zaterdag het Nederlands konink lijk paar, de beide oudste prinsessen en leden van de hofhouding van een weiland in de buurt van het paleis Soestdijk naar de vliegbasis Soesterberg gevlogen voor het bijwonen van het Navo-vliegfeest. Deze foto toont H.M. Koningin Juliana in een van de helikopters, welke de koninklijke standaard droeg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10