Geen nieuwe stad in Zuid-Holland Bakker Korff een minutieus en fijnzinnig kunstenaar Sprekende „horse guard" niet gestraft 5. J\t* Statp, uietHaudete Heiden HUIBERS Lugubere vondst in De Haag ZATERDAG 5 JULI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Het genot van een exgjis dessert Boeiende expositie in „De Lakenhal" HET ZIEN naar de miniaturen van Bakker Korff is een verfijnd genoegen, dat te vergelijken is met het genieten van een exquis dessert. In de Leidse Lakenhal kunt u zich dit genoegen verschaffen, want de directeur heeft het mooiste werk van deze bekwame Leidse schilder ver gaard en wat meer is ook stu dies en schetsen bijeengebracht, die in de ontwikkeling van dit merk waardig talent een duidelijk inzicht geven. Bakker Korff was een bescheiden mens, een gewetensvol kunstenaar, die slechts tevreden was met 'n schil derijtje, dat tot in de details verzorgd was. Hij moet maandenlang gezwoegd hebben op deze miniatuurtjes, door gaans niet veel groter dan een brief kaart. Zijn schilderen was verre van pietepeuterig, al rustte hij niet voor hij met zijn millimeterdunne pense len de juiste toets op de juiste plaats had aangebracht. De werkstukjes ademen stuk voor stuk een eigen sfeer, zij zijn drome rig, poëtisch of grappig; altijd de af spiegeling van een grote begrijpende ziel. Dit schilderen is in overeen stemming met het karakter van deze kunstenaar, waarvan is vastgelegd, dat hij een „hoffelijk, bescheiden en eenzelvig" man was. Zijn bescheiden heid ging zó ver, dat hij drie jaar lang niet schilderde, twijfelend aan zijn roeping, aardappelen teelde in Noordwijk. ALEXANDER Hugo Bakker Korff werd op 31 augustus 1824 in Den Haag geboren. Hij bezocht de Haagse Academie en de Academie van Antwerpen. In zijn eerste jaren zoekt hij een bestemming voor zijn fijnzinnig talent. Hij schildert en te kent mythologische, bijbelse of ge schiedkundige onderwerpen, maar hij bezit tevéél van „de copieerlust des dagelijksen leven", de Hollanders eigen, dat hij in verbeelding van symboliek of eroïek bevrediging vindt. Later vinden wij hem terug niet moe geduldig stil te zitten voor en haar dienstbode in huiselijke tafe reeltjes te vereeuwigen. Zijn zusters, wonende te Leiden, werden het ook niet moed geduldig cstil te zitten voor hun minutieus schilderende broer. Rijk is Bakker Korff niet geworden. Daar zal zijn productie wel te klein voor geweest zijn en in zijn tijd was waarschijnlijk ook geen vraag naar deze prototypen van fijnschilder kunst. Alum. Jaloezieën ALTIJD PRACTISCH: OFF. OEALER O. LADAN Inl. en toonkamer: MOLENSTEEG 27 nabij Douzastraat Leiden Telefoon 21375 De tentoonstelling laat ook enige levensbijzonderheden zien. Er zijn wat voorwerpen uit zijn dagelijkse leven in een vitrine bijeengebracht en wat bijzonderheden over zijn wo ning in Leiden. Deze gegevens zijn in 1924 al eens in de Lakenhal bij eengebracht voor een herdenkings tentoonstelling. Bakker Korff vestig de zich in 1856 aan de Paardesteeg in het Turfdragersgildehuis aan de zijde van het Galgewater, dat in 1908 omwille van het verkeer is af gebroken. Foto's van zijn moeder en vier zusters vindt men eveneens in deze vitrine; deze vrouwen spelen in zijn levenswerk ook zulk een be langrijk rol, dat zij node op deze ex positie gemist konden worden. Typisch voorbeeld van het werk van Bakker Korff. staat, bevinden zich ook een serie albumbladen met schetsen en voor studies, die duidelijk tonen welk een uitzonderlijk meesterschap deze kun stenaar met het tekenstift bezat. Zijn schetsen zijn raak en zwierig, zij zijn speels én vernuftig en eigenlijk zou men aan de hand van deze bladen zijn ontwikkeling tot fijnschilder niet voorspellen. Hoe sterk echter zijn streven naar een precieuse weerga ie van het onderwerp hem bezig hield, blijkt wel uit een foto die hij volgens een bekend negentiende eeuws pro cédé overschilderde. Aardig zijn ook de paneeltjes, waarin de bezoeker de ontwikkeling van een schildering door Bakker Korff kan volgen. Deze stille man moet een oneindig geduld bezeten hebben. Het geduld van een lijdzaam genie, die erkent, dat hij slechts met moeizame arbeid zijn begrenzing kan doorbreken. De tentoonstelling blijft tot 15 i tember. Gids loog inderdaad De 21-jarige soldaat John Ted- bury van de horse guards, die don derdag een eeuwenoude traditie heeft gebroken door te bewegen en te spre ken, terwijl hij wacht had voor Buck ingham Palace in Londen, zal hier voor niet worden gestraft Dit is be paald door zijn commandant, luite nant-kolonel markies Douro, bij wie Tedbury gistermorgen op rapport moest verschijnen. Zoals gemeld had Tedbury tegen een gids, die Amerikanen rondleidde gezegd: „Jij bent een leugenaar". De commandant vond echter, dat er verlichtende omstandigheden waren geweest, nadat hij gardist Tedbury had gehoord. Tedbury zei, dat hij zich gekwetst had gevoeld, omdat de 63-jarige gids, oud-kapitein John Reeves, had ver teld, dat de schoenen van de horse guards van lakleer waren vervaar digd en dat hun broeken van plastic waren. „Wat mij echter mijn zelfbeheer sing deed verliezen, was zijn opmer king, dat wij nooit zelf onze uitrus ting behoefden te poetsen, dat deed de deur dicht, want ik had die mor gen meer dan een uur op mijn borst plaat zitten poetsen", zo vertelde Tedbury zijn commandant. Markies Douro besloot daarop geen disciplinaire maatregelen te nemen, vooral ook omdat Tedbury een voor treffelijke staat van dienst heeft. De collega's van Tedbury hebben donderdag de gehele avond op zijn gezondheid gedronken, omdat hij voor hen allen was opgekomen toen hij tegen de gids protesteerde. Gister morgen heerste er opnieuw grote Er is een ijsberg zoek. Een Brits militair vliegtuig heeft nl. vrijdag vergeefs gezocht naar de grote ijs berg, die volgens eerdere berichten in het oostelijk deel van de Atlanti- Advertentie) sche Oceaan was waargenomen. vreugde onder de gardisten, toen zij horden, dat Tedbury niet gestraft zou worden. »U kunt zich niet voorstellen, wat wij altijd moeten aanhoren van de mensen, als zij ons voor het paleis staan aan te gapen", zei een van hen. Molens verhuizen in Amsterdam Amsterdam heeft nu nog vijf mo lens, die in de groeiende stad aardig in de weg beginnen te staan. Het gemeentebestuur heeft nu het besluit genomen, drie van deze vijf molens te verhuizen. De verhuizing van het eerste exemplaar is intussen bijna voltooid: de oude Riekermolen bij de uitspanning „Opoe" ligt in stukjes en brokjes voor transport ge reed. Van de Nieuwe Meer gaat 't bouw werk naar „Het Kalfje" bij de Amstel even buiten de tuinstad „Buitenvel- der". De molen moest bij de Nieuwe Meer verdwijnen, omdat men hier een Amsterdams „merenplan" heeft ontwikkeld. Er wordt zand gewonnen en tevens bereikt men een uitbreiding van de zeilplas langs het Amsterdamse bos. Ook zullen twee andere molens ge sloopt worden en weer opgebouwd: één bij het sportveldencomplex ten Oosten var. het Geuzenveld en het ander in het verlengde van de Heem stedestraat bij Sloten. AANRIJDING OP „ONBEWAAKTE' Gistermiddag omstreeks tien voor half vier is op een onbewaakte over weg in de spoorlijn Winterswijk Arnhem bij Winterswijk een perso nenauto, bestuurd dooi de 33-jarige Duitser J. Schmitz in botsing geko men met een trein. De heer S. is naar het ziekenhuis te Winterswijk over gebracht en vandaar vervoerd naar Bocholt. De venwondingen die hij, voornamelijk aan het gezicht, opliep, bleken van minder ernstige .aard te zijn dan aanvankelijk was aangeno men. De auto werd zwaar bescha digd, ook de trein werd beschadigd. Hoj keerde terug naar Winterswijk. Zoals wij reeds woensdag j.l. in het vooruitzicht stelden: de heer S. M. Stolp, lid van de raad van Leiden zal worden voorgedragen door de Prot. Christelijke fractie als wet houder. De verkiezing van de wet houder zal in september bij het eerste optreden van de nieuwe raad aan de orde worden gesteld. Deze voordracht wordt door ons met vreugde begroet. Hij heeft in de twaalf jaar, dat hij lid is van de raad getuigenis gegeven van een be zonken oordeel, een helder verstand en een duidelijk rustig inzicht in de gemeentelijke problemen. De heer Stolp heeft in de raad als commissielid van de Lichtfabrieken, van de dienst kasbeheer en kredietwezen, en de re- keningcommissie enige belangrijke initiatieven ontwikkeld if er zijn me- dewekrking aan verleend. Speciaal de efficiëncy in de gemeentelijke huis houding had zijn aandacht. Hij was een voorstander van een inniger sa mengaan tussen sociale zaken en de sociale raad te Leiden. Als lid van de Rekeningencommissie is hij intern goed op de hoogte met de gemeente lijke bedrijven. SCHUDEL'* DUBBEL GESTOOKTE CITROEN NV DE CONDOR DISTILLEERDERIJ LEIDEN (Advertentie) G.S. adviseren aan de minister: Steden als Leiden, Gouda, Woerden, Delft, etc. kunnen nog groeien Bouw geen nieuwe stad in Zuid- de regering hiertoe niet genegen zijn S. M. Stolp (Roodenburgerstraat 70, Leiden) werd op 15 juli 1908 te Baarn geboren, na een opleiding aan de Middelbare en daarna aan de Ho gere Handelsschool studeerde hij voor accountant, hij is een aantal jaren in het bedrijfsleven werkzaam ge weest, waarna hij op 26-jarige leef tijd procuratiehouder werd. Sinds augustus 1939 heeft hij in Leiden zijn eigen accountantskantoor te Leiden en sinds 1950 een tweede kantoor in Oudewater. Hij is reserve-officier, en was in augustus 1939 tot mei 1940 luitenant adjudant bij 1-16 R.I. Hij is een aantal jaren diaken van de Gereformeerde Kerk geweest, waarvoor hij gedurende de oorlog veel gedaan heeft op het gebied van de illegale voedselvoorziening speciaal voor kinderen, zieken en ouden van dagen. De heer Stolp is thans voor zitter van de commissie beheer der gereformeerde kerk te Leiden, voor zitter van de A.R. Kiesvereniging wijk IV er> 2e voorzitter van de A.R. Kiesvereniging. Sinds 1946 is hij lid van de ge meenteraad. Hij maakt deel uit van verschillende gemeentelijke commis sies. De nieuwe raad moet natuurlijk nog beslissen over de verdeling van de wethouderszetels, maar we mogen wel aannemen, dat de heer Stolp in plaats van de heer v .d. Kwaak de portefeuille van financiën, gemeente lijke bedrijven etc. ontvangt. Holland, zo hebben Gedeputeerde Staten, aan minister Struycken ge adviseerd. Het college is tot de con clusie gekomen, dat het bouwen van een nieuwe stad vóór 1980 niet nood zakelijk is. Het ziet de oplossing voor de be volkingsproblemen in de Randstad Holland, aldus schrijft het Algemeen Dagblad, in het laten uitgroeien van steden als Leiden, Gouda, Woerden, Gorinchem, Delft en andere, die nog in de gelegenheid zijn voldoende aantallen mensen „op te vangen". Daarmee zou gelijke tred moeten houden de aanleg van een goed we gennet en snelle verbindingen on derling. Afgewezen. Gedeputeerde Staten wijzen dus het Plan-Wilsveen van Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Nootdorp en Leidschendam, evenals het Plan- Reijens dat van Pijnacker een grote stad wil maken, af. Wordt het advies opgevolgd, dan is alle werk aan en voor de plannen dus voor niets ge weest, behoudens de theoretisch denkbare kans dat er over twintig jaar zoveel ruimtetekort zou zijn ontstaan, dat er toch nog een nieuwe stad noodzakelijk zou zijn. Het advies van G.S. loopt parallel met de opvattingen van het Land bouwschap, welk lichaam eveneens de bouw van een nieuwe stad heeft afgewezen. Het gaat echter dwars tegen het rapport van Commissie Westen des Lands in, dat begin van dit jaar een voorkeur uitsprak voor de stichting van Wilsveen. Spreiding. Gedeputeerden bepleiten een betere spreiding van diensten en bedrijven over geheel Nederland. In het bij zonder dient de overheid, wil een dergelijke spreiding tot stand komen het voorbeeld te geven en verschei dene van haar organen uit Den Haag terug te trekken naar elders. Zou dan is aan de bouw van een nieuwe stad niet te ontkomen, ondanks maximale uitbreiding van de stad jes en dorpen. Dit heeft het rapport van de Werkcommissie Westen des Lands uit-voerig aangetoond. Raad beslist. Het advies van G.S., de zienswijze van het Landbouwschap, de rappor ten van de Werkcommissie Westen des Lands, het vijf gemeentenplan- Wils veen, het plan-Reijens, de rap porten van de Provinciale Planolo gische Dienst (o.a. het recreatierap port voor Zuid-Holland en het rap port over de „glazen" stad het West- land), liggen thans alle ter beoorde ling van de Raad voor ruimtelijke ordening. Deze raad, gevormd uit de'ministerraad, telt zeven leden. De minister-president is voorzitter, de ministers Struycken, Vondeling, Zijlstra, Hofstra, Algera en Witte zijn leden. Het zullen deze ministers zijn, die de principiële beslissing moeten ne men in deze materie, waarover thans zoveel tegengestelde meningen be kend zijn, en welke dringend om een oplossing vraagt. Als de minister het advies van G.S. gevolgen, handelen zij overeen komstig de mening, die wij in enige artikelen in De Leidse Courant heb ben verdedigd, n.l. dat de bestaande woonkernen gehandhaafd dienen te blijven. MATROOS VERDRONKEN Bij het aflossen van de wacht bij de kleine vaartuigendienst der Konink lijke Marine te Den Helder, was hedennacht de matroos eerste klasse K. Kruithof, die als uitkijk op post stond, onvindbaar. Het vermoeden, dat hij te water was geraakt en verdronken, werd hedenmorgen bevestigd, toen bij het dreggen zijn stoffelijk overschot ge vonden werd. Haarlemmerstraat 1 23, Leider Geboorteaankondigingen (Advertentie). Bij graafwerkzaamheden voor het leggen van riolering in het Bezuiden- hout te 's-Gravenhage zijn in de Adel- heidstraat, 25 meter vanaf het Julia na van Stolbergplein, dc stoffelijke resten gevonden van twee personen. Men vermoedt, dat de beenderres- ten en kleding afkomstig zijn van twee personen, die na het bombarde ment in het Bezuidenhout in 1945 vermist werden. Ter plaatse is een pension geweest, waarin elf mensen woonden. De stoffelijke eoverschotten van negen van hen zijn indertijd ge vonden. Het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie stelt een onderzoek in. DEENSE LANDBOUWJONGEREN NAAR ONS LAND Een groep landbouwjongeren >iit Denemarken zal van 9 t.m. 11 juli in ons land verblijven als gast van de landbouwjongeren studieclub van Dubbeldam. De Deense gasten zullen Hollandse landbouwbedrijven bezoeken en excursies maken. Op vrijdag 11 jul zullen zij een bezoek brengen aan Den Haag en Rotter dam. Het ligt in de bedoeling van dit internationale landbouwcontact een traditie te maken. Volgend jaar zal een groep landbouwjongeren van het eiland van Dordt een trip naar Denemarken maken. Op het Hollands spoor te Den Haag is één van de nieuwe munttele- foontoestellen geïnstalleerd, die ge heel automatisch de verrekening van de gevoerde gesprekken aan geeft. Sc Mata maakt g.%ate óiet op, S-aeaietketg, Op de vliegbasis Soesterberg, waar heden het grootse Navo-vliegfeest wordt gehouden, waren vrijdag de voorbereidingen voor dit feest reeds in volle gang. Er werden o.m. proefvluchten gemaakt met de Lockheed F 104 „Starfighter", de modernste Amerikaanse straaljager. Een toestel van dit type heeft met 2260 km per uur het wereldsnelheidsrecord veroverd en ook het we reldhoogterecord voor bestuurde vliegtuigen met 27.812 meter in de wacbt gesleept. Deze foto toont de piloot, die beide records vestigde, captain Walter Irwin (rechts) en hofmaarschalk majoor mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann (links) op Soesterberg klaar voor een vlucht in deze befaamde „Starfighter".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7