DUINSTREEK RIJNSTREEK 10 (aar vacantievreugd voor Leidse kath. kinderen ZATERDAG 5 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Wie wil Amsterdamse logeetjes herbergen? TIEN JAAR GELEDEN werd er, klein beginnend, in katholiek Leiden voor het eerst aan vakantie bezigheden gedaan. De deelnemende kinderen werden drie weken zoet ge houden voor 30 ets. De actie groeide van zomer tot zomer. Dit jaar zijn er 700 kinderen, die a raison van een paar gulden enige heerlijke va kantieweken kunnen doormaken. Wij behoeven slechts een opsomming te geven van de voornaamste evene menten om een beeld te geven van de goede kwaliteit van dit vakantie- feest. Maar om even aan geschied schrijving te doen bij deze mijlpaal: in de analen mag vermeld worden, dat pastoor Bende uit Noordwijk, toen kapelaan van de St. Petruspa rochie en rector Bernefeld, thans pastoor te Roelof arendsveen, het initiatief hebben genomen tot deze georganiseerde kindervreugd. Zij be legden een vergadering, waaraan 30 belangstellenden deelnamen. Déar is het idee geboren 'n comité op te richten met vertegenwoordi gers uit elke parochie. Aldus is be sloten en ook vandaag nog is de structuur van de vakantiebezigheden dezelfde. Alleen heeft een leek de plaats van rector Bernefeld als voor zitter van het comité ingenomen; sinds enige jaren is dit de heer Van Adrichem. Andere namen die in ver band met de vakantiebezigheden als vanzelf naar de lippen wellen, zijn die van de heer Van Hameren, die vele jaren buitengewoon actief was ten bate van een zorgeloze vakantie van de Leidse schoolkinderen, van mevr. Neuwahl, mej. Snelderwaard en mevr. Van Dam, die allen sinds de oprichting deel van het comité uitmaakten. Dit jaar De plannen voor dit jaar we schreven het reeds zijn veelbelovend. Je kan merken, dat het een lustrumjaar is. Er staat zelfs een echt bloemencorso op sta pel, dat gegeven wordt in samenwer king met de Leidse Jeugdactie, die de beschikking krijgt over zoveel bloemen uit Rijnsburg, als de jeugd maar dragen kan. Leidse vakantie vierende kinderen gaan.op 31 juli a.s. hun eigen praalwagens en an dere voertuigen versieren en ook de pupillen van het r.k. comité komen met een eigen wagen. Dit bloemen corso zal 's avonds door de stad trek ken. Het comité kan nu over een eigen filmprojector beschikken, een oplossing voor dagen met slecht weer. Er komt een ruitermiddag, een olympische dag, een korfbaltoernooi; voorts staan de gebruikelijke tochten naar de zeekust op het programma. Het kindercircus „Knikkebeen" zal dit jaar zijn tent niet openen. De artisten trainen wel door, maar het was beter dat zij eens een jaar de tijd krijgen om een nieuw program ma in te studeren. In dit lustrumjaar heeft het comité nog een andere actie ontwikkeld. Zij staat in verband met het werk, dat kapelaan R. Middelhof in de Mag- dalena-parochie te Amsterdam doet onder niet-practiserende katholieken en onkerkelijken. In deze oude buurt van Amsterdam-West met 25.000 zie len, zijn slechts 1000 practiSerende, 2000 niet-practiserende katholieken en overigens bijna niet anders dan onkerkelijken. De kapelaans in deze parochie zoeken contact met de be volking en hun voornaamste aankno pingspunt vinden zij bij de kinderen. Er zijn clubs voor jongens en meis jes, die veel jongens en meisjes trek ken. Om de kinderen van niet-prac tiserende ouders met katholieke ge zinnen in aanraking te brengen, or ganiseert kapelaan Middelhof ook sinds drie jaar een jaarlijkse kinder uitzending. In Reeuwijk en Leider dorp heeft hij in de afgelopen zomers al veel kinderen voor enige weken kunnen plaatsen. Het jubilerend comité van de va kantiebezigheden, hebben in het ju bileum een goede aanleiding gezien om de ouders van de kinderen, en ook andere ouders, te verzoeken één of meer jongens tussen zes en tien jaar tijdens de vakantiebezigheden als logeetjes in huis op te nemen. De kinderen kunnen dan overdag aan de vakantiespelen meedoen. De ouders hebben dus niet de ge hele dag de zorg voor deze kinderen. Door aan deze jubileum-actie mee te doen, geeft u prachtige medewerking aan de zielzorg in de Magdalena- parochie in Amsterdam-West. Het is van groot belang, dat deze kinderen, die van het katholieke geloof en van de katholieken een vreemde voor stelling hebben gekregen, met een goed katholiek gezin kennismaken. Belangstellenden gelieven zich vóór 10 juli a.s. met mevr. Neuwahl, Hoge Rijndijk 33, Zoeterwoude, in verbinding te stellen (tel. 30624) of met mevr. Colla, Mare 51 (tel. 20985). Het comité en kapelaan Middelhof hopen op veel pleeggezinnen, opdat de Amsterdamse buurtkinderen een prettige vakantie krijgen. Leiders en leidsters zijn er voor het vakantiewerk nog steeds te wei nig. Zij kunnen zich melden bij het secretariaat mevr. Neuwahl (zie bo ven). Zij ontvangen een flinke ver goeding voor elke dag. Burgerlijke Stand Geboren: Marjolein Marijke dr van M. J. Steenland en E. Kramers; Peter zn van P. Hazeborg en J. H. Muller; Cornelia zn van C. van den Steen; Ronald zn van C. van den Broek en E. van der Steen; Ingrid dr van H. Ringma en E. J. van Vliet; Aloysius Johannes Maria zn van A. J. M. Bonnet en N. van Alphen; Neeltje Maria dr van A. J. M. Bon net en N. van Alphen. Ondertrouwd: J. F. Pletersz en H. Hulswit; J. Pomper en R. de Boer; I Ouwerkerk en W. R. Mulder; W. A. Lenting en A. C. J. van der Steen P. Smittenaar en L. S. van Ginne- ken; K. Llgtvoet en S, M. Huisman; D. Bakker en J. C. van Klaveren; H. J. J. Bekkering en F. J. M. T. Lampo; C. Hameter en C. J. Goud smit; W. I. Wassink en F. van den Berg; G. de Romijn en A. Ravens- bergen; L. B. Brussé en W. A. F. Marks; P. C. de Hom en J. Weijers; A. de Heer en W. Nieuwcnburg; J. Hartevelt en A. G. Rombout; A. Le- varht en H. P. Devilee; J. H. H. Bo- narius en L. J. van der Meide. Overleden; J. L» van Wouw 62 jr man. nomen door dokter K. A. van Praag, Herenweg 17, Noordwijkerhout, tel. 385. „De Duinklievers" Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Chauny, afstand van 314 km. In con cours waren 87 duiven. Uitslag Gebr. Passchier 1, 14, 15; G. A. Dui venvoorde 2; P. Duivenvoorde Azn 3, 18; Paviljoen St. Pieter 4, 13, 19, 20, 21, 25; Peeters-Broekhof 5, 12; W. de Kan 6; Mevr. Kruse 7, 8; P. Heshof 9, 17; B. v. d. Linden 10, 11; Roode Kruis-collecte De Roode Kruiscollecte in het dorp en de Zilk heeft de mooie som van 902,92 op gebracht. Geslaagd De heer H. A. Bouw meester slaagde te Amsterdam voor het diploma makelaar in onroeren de goederen. Aan het St. Alfonsius-seminarie te Nijmegen slaagde de heer W. G. To massen voor het eindexamen Gym nasium A. Aan het St. Dominicuscollege te Nijmegen slaagde de heer M. Berg voor het eindexamen Gymnasium A. tel. 7393. RIJNSBURG Tocht ouden van dagen. Dat Rijnsburg niet alleen een kinderrijk, doch ook een bejaardenrijk dorp is blijkt jaarlijks als de ouden van da gen „hun" tocht maken. Gisteren maakten weer ruim 80 auto's met meer dan 300 bejaarden gevuld een onvergetelijke toer naar Bergen N. H. Onvergetelijke in de dubbele zin des woords want enkele kilometers van de Noord-Hollandse badplaats ver zeilde men in een „tropische" regen bui, die de anders zo prachtige asphalt-wegen langs de duinenrij veranderde in snelstromende beken. Zeker 80 van de auto's kregen mankement aan remmen of motor verscheidene wagens konden zelfs zonder monteurs-hulp niet meer op gang komen. De uiteengerukte gelederen ver zamelden zich weer in het café-res taurant „Duinvermaak" te Bergen, waar enige verversingen werden ge noten. De achter het restaurant aan wezige speeltuin, die gewoonlijk druk wordt bezocht, was naar men zei te nat om aan te kijken. Op de terugreis deed men het restaurant „Treslong" te Hillegom aan, waar een heerlijke warme maalijd werd opgeschoteld. Loco-burgemeester Van aer Vijver, hield een korte toespraak waarin hij zeide dat het gemeente-bestuur deze uiting van Rijnsburgse burgerzin bij zonder waardeert. Mevrouw Van der Vijver, presi dente van het comité voor ouden van dagen, las een brief voor van burge meester Koomans, waarin deze z(jn spijt uitdrukte het festijn niet mee te kunnen maken. Mevr. Van der Vijver dankte alle medewerkers, spe ciaal de heren J. Schild voor de op de auto's aangebrachte bloemen pracht en de heer Alb. Pauw voor de tafelversiering. Om half elf verschenen de bejaar den weer voor Rijnsburg's veste. Luid toeterend maakte men onder grote belangstelling de traditionele rondrit door het dorp, terwijl de mu ziekvereniging „Wilhelmina" in de muziektent de stemming verhoogde. Bij de laatste tonen waren de be jaarden al weer thuis, nagenietend van een prachtige dag, die alweer doet verlangen naar de volgende STQMPWIJK Harddraverij „Nooit Gedacht". Ter rectificatie van het bericht in de courant van gisteravond, delen wij mede, dat de jaarlijkse harddraverij dit jaar op woensdag 30 juli 's mid dags 2 uur wordt gehouden. Donder dag 31 juli wordt eveneens 's mid dags 2 uur De Concours Hippique ge houden. SASSENHEIM CORRESPONDENTSCHAP. Vermits het correspondentschap te Sassenheim binnenkort vaceert, zou de redactie het op prijs stellen zo spoedig mogelijk in de vacature te voorzien. Gegadigden gelieve schrif telijk of (na telefonische afspraak) mondeling te solliciteren. VOORHOUT Anjercollecte. De gehouden An jercollecte heeft een bedrag van 119.79 opgebracht. Med. dienst. Zondag 6 juli wordt de doktersdienst waargeno men door dr. A. W. Bots, Voorhout, VOORSCHOTEN Voethal RijkspolitieGemeente personeel 33. De Rijkspolitie en het gemeentepersoneel hebben el kaars krachten gemeten op het voet balveld. De krachtsverhouding bleek gelijk, gezien de uitslag. De politie behoefde alleen maar in actie te ko men om doelpunten te maken voor de rest wisten zij de gemeente ambtenaren wel in bedwang te hou den. Het was een pittig partijtje voetbal, dat mooi gelijk opging. Met rust was de stand 11. Na de rust maakten de agenten er 21 van, maar het werd al spoedig weer gelijk. Daarna namen de ge meente-ambtenaren de leiding over en het werd 32. In de laatste mi nuut maakten de agenten de stand weer gelijk. Ongeveer een half uur voor het einde moest de doelman van gemeente-ambtenaren met een knieblessure het veld verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door de ge meentesecretaris, de heer J. de Bres Met zijn lange grijparmen en zijn uitschietende onderdanen wist hij zijn doel behoorlijk schoon te houden De gemeenteontvanger, die gewend is om alleen maar te ontvangen, gaf dit keer wat weg. En nog wel een doelpunt. Zijn clubgenoten stelden deze geste zeer op prijs, want bleef de strijd 33. met blauwe steen; jongenszakmes. Inlichtingen bij de Rijkspolitie op woensdag- en zaterdagmiddag van 14 tot 16 uur. WARMOND Med. dienst. Zondag 6 juli a.s. wordt de doktersdienst waargeno men door dr. A. W. Bots, Voorhout, tel. 7393. AARLANDERVEEN HILLEGOM DRINKWATERVOORZIENING Het rijksinstituut voor drinkwater voorziening te 's-Gravenhage heeft aanbesteed het leggen van twee trans portleidingen ten behoeve van het ge meentelijk waterbedrijf, vanaf het pompstation in deze gemeente onder scheidenlijk naar de watertoren nabij de grens tussen Lisse en Hillegom en tot een punt tussen de bebouwde kom van de gemeente Lisse en Sassen heim. De laagste inschrijver was de N.V. Algera te Wolvega voor een bedrag van 205.500. Het werk is gegund aan de N.V. Algera. Het is de bedoeling dat nog in de maand juli met een en ander zal worden aangevangen. In het bedrag der inschrijving zijn niet begrepen de kosten van de beno digde buizen. Enkele andere onderdelen van het project tot verbetering van de drink watervoorziening zullen afzonderlijk worden aanbesteed. De koppelleiding tussen het lei dingnet van de gemeente Warmond en dat van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij is korteling gereed ge komen. KATWIJK AAN DEN RIJN De vlag in top Met de overkap ping van de neerzethal is door de firma Zitman te Leiden, die dit grote werk uitvoert, gisteren een begin ge maakt. De eerste van de 10 dakspan ten, die de 48 meter brede hal over spannen zonder enige pilaar of andere steun, is geplaatst en vooral hierdoor krijgt men enig idee welk een groot werk hier wordt uitgevoerd. De noodkerk. Met de bouw van die Ned. Herv. noodkerk die ten gerie ve van de bewoners van „Koestal" en „Overdiuin" wordt gebauwd tussen Nieuwe Duinweg en ZeewegPro- vincialeweg is een begin gemaakt. De kerk zal plaats bieden aan pl.m. 300 personen en wordt uitgevoerd door de aannemer Boers alhier. KATWIJK AAN ZEE Bouw Chr.-Technische school ge gund. Het architectenbureau Ver loop en v. d. Mey alhier heeft namens het bestuur der Chr. Techn. school het bouwen van een technische school gegund aan de firma S. Woudstra te Arnhem voor 1.123.360. Bij de op 23 mei 11. gehouden aanbesteding was genoemde firma de laagste inschrijf- ster. NOORDWIJK Steeds Sneller Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans, afstand plm. 515 km, 300 duiven in concours die te 5.45 uur met zuidwesten wind werden gelost,aankomst eerste 12.00.40, gem. snelheid 1372.23. Uit slagen J. v. d. Niet 1, 9; Haak-Hoo- naard 2, 13; M. v. d. Wiel 3, 14, 17; J. Rakhorst 4, Gebrs Barnhoorn 5, 6, 8; J. Plug 7, L. Glasbergen 10. Geslaagd De heer Jan Koeleman is aan de Kweekschool te Amster dam geslaagd voor het diploma scheepswerktuigkunde. Aan het seminarie der paters Ca- pucjjnen te Oosterhout. slaagde voor het diploma gymnasium A de heer K. Schumacher. Schietvereniging Bij de laatste schietwedstrijd in het seizoen van de schietvereniging Blijf voor 't Land werden de wisselmedailles gewon nen door: N. W. Caspers 43 p. Ie klasse; J. A. Ammeraal 40 p. 2e klas se; C. Duindam 40 p. 3e klasse In de onderlinge wedstrijden met de luchtbuks werden taarten ge wonnen door: N. J. Caspers, A. v. Egmond, D. A. Luschen, P. J. v. d. Ploeg, W. Stafleu en L. Wassing. De jaarvergadering zal gehouden wor den a.s. vrijdag. Medische dienst De zondags dienst zal worden waargenomen door dr. J. v. Nes, tel. 2405. Alleen de apotheek te zee is geopend van il.3018 uur. Voor spoedgevallen de Duinrandapotheek. De dienst voor het Wit Gele Kruis wordt waargenomen door zr. Warmenho— ven. N00RDWIJKERH0UT Doktersdienst In het komende weekeinde zal de medische dienst in Uitgaansdag L.T.J.-L.T.M. Niet tegenstaande de seizoendrukte in land- en tuinbouw hielden de LTJ en LTM hun jaarlijkse uitgaansdag. Van uit Aarlanderveen ging het oost waarts via Woudenberg, door het Krimdal, naar Loenen, waar in café Modern wat werd geconsumeerd Daarna werd er doorgereden naar Dieren. Hier was het de fabriek v. d. Gazellefietsen die zich in de belang stelling der jeugdige bezoekers moent verheugen. Tijdens en na de rond gang werden door enkele leiders al le mogelijke en onmogelijke vragen die er gesteld werden beantwoord. Toen ieder z'n nieuwsgierigheid be vredigd had werd er koffie rondge deeld. Bij het verlaten v. d. fabriek ontving iedere bezoeker (ster) een herinnering. Nadat ieder zijn plaats in de bus weer had ingenomen ging het verder naar Arnhem waar de Posbank werd bezocht. Vandaar trok ken we naar de bedriegertjes waar verschillende leden onder veel hilari teit een paar natte benen opliepen Door het Nationaal Park „De Hoge Veluwe" reed de bus naar Apeldoorn waar bij de Julianatoren gestopt werd Hier kon ieder zich enige tijd vermaken. Nadat alle leden tegen de avond bij elkaar getrommeld waren stapten we weer in om in Zeist de avond te vullen met 'n gezellig dans je. Mede door de gunstige weersom standigheid is deze dag voor iedere deelnemer een zeer geslaagde dag ge weest. BOSKOOP OUDERAVOND LAGERE SCHOLEN Aan de door de hoofden en perso neel van de R.K. Lagere scholen, tot de ouders gerichte oproep tot bijwo ning van een ouderavond, is door zeer vele ouders gevolg gegeven, zodat de grote zaal van het RK. Verenigings gebouw, donderdagavond vrijwel ge heel bezet was, toen het hoofd van de lagere school, zuster Maria Angela, allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder pastoor Lauwrier en de spreker van deze avond, de heer C. Schutijser, medewerker aan het R.K. Pedagogisch Bureau te 's-Gravenha ge terwijl zij haar vreugde uitsprak over de grote opkomst. Het doel van deze avond was de ouders enig inzicht te geven in het „waarom" en het „hoe" van de nieu we onderwijsmethode, welke sinds enige tijd op de scholen wordt toege past. Door de leerlingen van de beide derde klassen werden enkele leuke liedjes gezongen waarna een poppen kastvoorstelling werd gegeven, welke het dorp en de Zilk worden waarge- door de leerlingen zelf was „ontwor pen". Dit spel liet iet. zien van de moderne onderwij s-methodie op de scholen, waardoor de kinderen aan het spreken komen om dit gesproke ne later op te schrijven en zo de Ned. taal zullen leren beheersen door te verbeteren wat niet juist was. Het volgende „nummer" was „winkeltje spelen" een manier om de kinderen vertrouwd te maken met eigen geko zen woorden en manieren o.a. te le ren rekenen met geld omgaan enz. Hierna werd het woord verleend aan de heer Schutijser die op zeer be vattelijke wijze het „waarom" van Ie vernieuwing toelichtte en met voor beelden aantoonde dat deze methode veel meer op de praktijk is gericht en de kinderen spelenderwijs doet le ren. Dit is voor hen veel aangenamer terwijl het kind zich meer kan uitle ven in zijn eigen fantasie. Spreker vroeg van de ouders, die zelf nog vol gens de oude methode hebben leren schrijven, lezen en rekenen, begrip voor het nieuwe en vertrouwen in de leerkrachten. Spreker besloot met er op te wijzen dat God domme en knap pe kinderen laat geboren worden en dat geen enkele onderwijsmethode, welke ook, hieraan iets kan verande ren en dat de ouders tevreden moe ten zijn met de gaven welke het kind heeft rnedegekregen. Tot slot wees pastoor Lauwrier er op dat de nieuwe onderwijsmethode geen wet van Meden en Perzen is en dat het zeer goed mogelijk is dat men over 20 of 30 jaar weer spreekt van vernieuwing. Evolutie is er altijd ge weest en zal er ook altijd blijven. Tevens benadrukte pastoor Lauwrier het verzoek van de heer Schutijser om begrip en wederzijds vertrouwen. Teneinde ook de resultaten en de leermiddelen te kunnen zien zal op woensdag 9 juli a.s. een kijkdag wor den gehouden waaraan ook door de kleuterschool en de vglo school wordt deelgenomen, 's-middags van 35 uur en 's avonds van 7- -9 uur. Tevens is er dan gelegenheid om de leerkrachten te spreken De naai school houdt een tentoonstelling in het eigen lokaal op zondag 13 juli. Geboren: Yvonne Louise dr v. P. Diepstraten en I. J. Hutten; Willem zn v. P. v. Sprang en O. v. d. Akker; Bastiaantje Cornelia dr v. C. Kap- teijn en B. C. v. d. Loo. Ondertrouwd: H. f. J. v. d. Bom en G. J. Kant; A. J. Kaashoek en C. v. Eijk; B. W. M. Geene en L. H. Stol wijk. Gehuwd: J. B. v. Ekeren en S. Kors; J. A. Benders en A. Boer; C. Neven en M. H. Hoogerbrugge; H. v. Vuu- ren G. Kant; J. J. J van Lint en C. J. Stolwijk; H. Paling en T. Ramp. Overleden: Eleonora Besselink 5 j. LANGERAAR Med. dienst. Waargenomen door dr. J. Sandkuyl, Langeraat, K 1722—139. NIEUWVEEN Med. dienst. Waargenomen door dr. J. Sandkuyl, Langeraar, tel. K 1722—139. 0UD-ADE Geslaagd. Dezer dagen behaalde de heer Hans Uljee het eind-diploma gymnasium A. De heer Henk v. d. Geest J. A. zn slaagde voor het eind diploma MTS afd. Bouwkunde. ROELOFAREfWYEEN Geslaagd. De heer Kees Paauw, slaagde dezer dagen voor het diploma H.B.S. A W0UBRUGGE Med. dienst. Waargenomen door dr. J. Sandkuyl, Langeraar, tel. K 1722—139. Geslaagd. De heer Jan Keessen behaalde een dezer dagen te Sche- veningen het diploma 2de automon teur-automobielen. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP KAV-reis de leden van de Katholieke Vrouwenbeweging hebben hun jaarlijks zomerreisje weer ge maakt. Om 6 uur in morgen werd per autobus via Utrecht, Arnhem naar Lent gereden, waar ontbeten werd. Vandaar ging het over Nijmegen Venlo, Roermond naar Maasbracht, waar de koffie werd gebruikt. Het doel van de tocht was Valkenburg en daar hebben de dames genoten van het Limburge land. Een te korte tijd konden ze daar slechts blijven om weer op tijd thuis te zijn. Over een geheel andere weg werd de terugtocht gemaakt. Na eerst op het 3 landen- punt geweest te zijn, vertrokken de dames over Susteren naar Den Bosch, waar een heerlijk diner reeds stond te wachten. Het was reeds laat gewor den, maar na een voorspoedige reis waren de dames om 12 uur weer thuis Het was voor de leden van de KAV een geslaagde dag. ZOETERWOUDE DE LAATSTE HEIPAAL VAN DE ST. ALOYSIUS SCHOOL Met groot ceremonieel zal a.s. maandagmorgen omstreeks half tien de laatste heipaal worden geslagen voor de nieuwe schoollokalen van de St. Aloysiusschool. In de dagen rond de viering van het derde eeuwfeest van de parochie roept deze gebeurtenis herinnerin gen op aan het „laatste paal-feest' bq de bouw van de kerk van de Zuidbuurt in 1902. Toen droegen de heiers de ver sierde laatste paal van het ene café tot het andere en zo werd in de „ge paste stemming" de laatste, vijf honderdste, paal onder het lawaai van buskruitklappen in de veen grond tot de zandplaat geslagen. Nu wordt tevoren de laatste paal naar de kerk in de Zuidbuurt ge bracht om ook versierd te worden en dan zullen de jongens van de hoogste klas de paal op een wagen zegevierend naar het werk op de Schenkelweg voeren. Dat wordt met alle leerlingen aaarbij een optocht met een sensatie die wij nog niet verklappen willen. Alle autoriteiten, o.a. het gemeen tebestuur en het kerkbestuur zullen hierbij aanwezig zijn. BEMALINGSPLAN HOPPOLDER AANGENOMEN Voor de zeer belangrijke vergade ring van de Hofpolder waren alle ingelanden, met uitzondering van de Rijkswaterstaat, opgekomen; 47 van de 51 uit te brengen stemmen waren vertegenwoordigd. De rekening over 1957 werd vast gesteld aan inkomsten op I 5039.98, aan uitgaven 3238^7, batig saldo 1801.51. De begroting voor 1958 werd aan genomen aan inkomsten en uitgaven op 6610.68, waaronder een post voor onvoorziene uitgaven van f 1519.34. De omslag werd daarbij bepaald op 25per ha. (v. j. 20.-). Na de verdere afwikkeling van de huishoudelijke zaken stelde de voor zitter, de heer W. Hoogendoorn, het voorstel tot het stichten van een nieuwe waterbeheersing, in samen werking met de Spekpolder aan de orde. Zoals reeds breedvoerig is gepu bliceerd, vergt dit plan een geld lening van 51.000.—. De jaarlijkse bemalingskosten zijn begroot op 20.84 per ha, waardoor de polder- lasten ged '-ende 25 jaar 26.13 zul len belopen. De heer A. A. Jebbink, opzichter van de Ned. Heide Mij, lichtte de begrotingscijfers toe. De totale kos ten van het werk zijn geraamd op 100.000.—. De cultuurtechnische dienst subsidieert dit werk voor 49.000.—. Nadat spr. de plannen en moge lijkheden van dit werk met de voor delen breedvoerig had uiteengezet, werden door de tegenstanders vele bezwaren naar voren gebracht. Deze bezwaren richtten zich in hoofdzaak tegen de hoge polderlan den. Bij het genoemde omslagcijfer verwachtte men nog een belangrijk hoger cijfer, omdat het onderhoud Er werd twijfel uitgesproken of de meer-opbrengst van het land door de nieuwe bemaling op zou wegen tegen de hogere polderlasten, waarbij de vrees werd uitgesproken dat bij een teruglopen van de con junctuur het betalen van de hoge W1 polderlasten wel eens moeilijk zou tel.kunnen worden. Ook werd de mogelijkhied geop perd, dat door enige verbetering van de watergangen, ook in de Oost- vlietpolde-, de bestaande gemeen schappelijke bemaling wel gehand haafd kon worden. Ook werd aangevoerd, dat de be groting en exploitatierekening door het bestuur te krap was opgezet, waardoor tegenvallers te verwachten zouden zijn en werden bezwaren ge maakt tegen het peil verlagen om dat de houten fundaties van brug gen, die niet vervangen worden, zouden gaan verrotten. De heer Jebbink en de voorzitter van het plan verweerden zich tegen ae bezwaren, doch konden de tegen standers niet van hunne bezwaren afbrengen en overtuigen van de voordelen van het plan. Hierbij werd o.a. de uitdrukkelijke verzeke ring gegeven, dat bij de verdere uit werking van de plannen met name na de aanbesteding van de werken, als zou blijken dat de begroting overschreden zou worden, de inge landen een nieuwe beslissing zullen moeten nemen. Na deze langdurige debatten werd tenslotte overgegaan tot een stem ming, waarbij het plan werd aange nomen met 28 stemmen vóór en 19 stemmen tegen. Binnen korte tijd zal nu de ver gadering van stemgerechtigde inge landen van de Spekpolder voor de totstandkoming van dit plan de be slissende uitspraak doen. Zoals reeds is medegedeeld, kan het plan voor één polder niet ge financierd worden, mede omdat dan de subsidiering door de Cultuur technische Dienst zo komt te liggen dat het object economisch niet ver antwoord zou zijn. DE KWAKEL K.D.O. junioren tournool Zon dag zal voor de KDO-junioren B I en B H een toernooi worden gehou den. Deelnemende verenigingen zijn RODA (Bovenkerk) RK DES (Ku- delstaart), RKAV (Aalsmeer) en KDO junioren B I Om 12 uur KDO —RODA; om 13.15 RK DES—RKAV; orr 15 uur de verliezersronde en om 16.15 uur de finale Er wordt 2 x 30 min. gepeeld met 10 min. rust. Bij de B II junioren (veld II) de volgende ontmoetingen: 12 uur KDO—Altior; om 12.35 uur RODA—RKAV; om 13.10 RK DES—KDO; 13.45 uur Al tior—RODA; 14.20 u.: RKAV—DES; 14.55 uur KDO—RODA; 15.30 uur Altior—RKAV; 16.05 uur RK DES— RODA; 16.40 uur KDO—RKAV; 17.15 uur Altior—RK DES. Hier is de speeltijd 2 x 15 minuten, zonder rust. Zondagsdienst doktoren Van za terdagmiddag 2 uur tot maandagmor- gen 8 uur: dr Jansen. Dorpsstraat 25, Uithoorn, tel. 225 Ook dr Martini heeft dezelfde dagen en uren dienst, doch alleen bij spoedgevallen, adres Wilhelminakade 30, Uithoorn, tel. 209 PRONONCE voor Uw LINNENUITZET Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 van de kaden tengevolge van de Gevonden voorwerpen. Oorbel I voorschriften van Rijnland, in dit met hanger; lipssleutel; zilveren speldbestek niet was opgenomen. Marktberichten LEEUWARDEN, 4 juli Kaas. Gouda volvet 1.541.55, Edammer 40 plus 1.421.44, broodkaas 40 plui 1.441.45. Stemming goed. KATWIJK a. d. RIJN, 4 juli. Groente. Bloemkool I 33.00—49.00; Bloemkool II 19.00—28.00; Bospeen 20.00—26.00; Waspeen export f'9.0039.00; Was- peen binnenland 13.0021.00 per 100 k.g. Princessenbonen 1 60—1.70 per k.g. Andijvie 5.6013.00; Komkom mers 18 0030.00; Tuinbonen 27.00— 28.00; SI. I 3.80—5.60; Sla II 3.00— 3.40; Sjalotten 15.90—16.10; Aard- beien 0.38 per doosje; Boskroten 5.00 —7.00 per 100 bos; Selderie 2.70—5.60: Peterselie 2.504.50; Bonenkruid 3.503.90; Doperwten 76.0077.00; Uien 14.9015.10- '"omaten 65.00 80.00; Vroege aardappelen, grote 4.20 5.00; Drielingen 2.503.00; Kriel 2.10—2 70 per kist. TER AAR, 4 juli Groente. Kas- snijbonen 1.40—1.75; idem B. 1.05 1.35; idem stek 401.00; stamprinses- sebonen 1.40—1 60; peulen 801.31; Idem B. 3877; doppers 4156; idem afw. 3537; blauwschikkers 7180; capdoppers 5669; tuinbonen 1520; tomaten A. 80—92; idem B. 91—95; idem C 6586; idem CC 4657; idem kriel 3051; rabarber 920; waspeen 1927; komkommers stek 13; sjalot ten 68; postelein 1821; aardappe len19; idem kriel 711; andijvie 7 12; zilveruien 45; spinazie 27 ct. al les per kg; sla 36; bloemkool A. 25 44: idem B 1623- idem C 1115; komkommers 1225; idem stek 9 ct. per stuk; boskroten 49: bosuien 11 --12; peterselie 2; selderij 34; bos- prei 46; baspeen 1625; idem B 13; radus 23 ct. alles per bos, aard beien 3951 ct. per doosje. Augur ken: basterd 62: grof A. 44; grof 1. 35—38; CD 37; E. 21—24; idem geel 13 ct. alles per kg. Bloemen: duizendschonen 7 ct. per bos. VIKEVEEN, 4 juli. Groente. Ca- pucijners 61; doperwenten 5474; Kassnijbonen 1.06—1.44; Peulen 91— 1.42; Stambonen 1.26—1.56; Tuinbo nen 20—23; Andijvie 18—19; Postelein 10—25; Rabarber 16—18; Spinazie 25 —36; Tomaten 62- 90; Waspeen A H 1822 ct. per kg. Bloemkool 10—28; Komkommers 932; Sla 5—4 ct. per stuk; Bospeen 17—23: Kroten 3—8; Selderij 2—6 ct. per bos; Aardbeien 4152 ct. per doosje.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5