V, .V Qelax^g^tuig^nió, DE LEIDSE BIOSCOPEN EILIGE VACANTIE Eindexamens Scherp UittuAten met een minimum aan gevaat ZATERDAG 5 JULI 1958 DE LEIDSE COUP/.NT PAGINA 2 HET GELOOF is noodzakelijk ter zaligheid; zonder geloof is het on mogelijk aan God te behagen en za lig te worden, aldus formuleert onze katechismus op zakelijke manier de plaats van het geloof in het godsdien stig leven. Maar het is dan toch wel een zeer voorname plaats: het is de grondslag, het fundament van het gehele Christelijk leven. Wat inspi reert ons tot ons Christelijk leven tenzij het geloof? Waarom doe ik verschillende din gen en laat ik andere na dan geïnspi reerd door het geloof? Ik ga steeds bij mijn geloof aan God te rade om te weten, hoe ik maet handelen. Het geloof bezielt menn leven; het geloof wordt een stuk van mijn leven, het bepaalt de richting van mijn le ven. Het geloof kan mij ook voor con flicten plaatsen: het kan mij onmo gelijk gemaakt worden volgens mijn geloof te leven. Ik kan kiezen tussen het een of het ander: mijn geloof of mijn positie, mijn baan, mijn huis, mijn familie, mijn leven. Velen zijn in de loop van de geschiedenis voor deze keuze geplaatst en zeer velen kozen in dat geval het geloof, omdat dat geloof iets van hen zelf was ge worden, wat zij niet meer konden missen. Als ze dit verwierpen, waren ze geestelijk dood en ze prefereerden de lichamelijke dood beven de gees- Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Gen. II mej. van Gunsteren te Wassenaar, mej. H. M. Kruidenier te Den Haag en de heren N. D. Bessem te Leiden, R. P. Disch te R'dam, J. L. J. Gail- lard te Oegstgeest, L. Goolkin (USA). F. Hirchmann te Den Haag, J. W. van Holten te R'dam, F. Houdé te Den Haag, J. P. Kruithof te R'dam. R. E. Mikkels te Dordrecht, D. J. A. van Oppen te Den Haag, Tjan Tik Tjiang te Oegstgeest. J. J. Sohipper- heijn te Den Haag, Y. J. Stelma te Bloemendaal, D. M. v. d. Veldt te Den Haag en S. A. C. J. Witteveen te Lisse. Geslaagd voor het Semi-artsex. de heren R. K. J. Koumans te Lochem, R. Oltmans te Den Haag en L. W. Schulhof te Wassenaar. Geslaagd voor het Artsex. de heren J. E. Bekkering te Leiden, A. M. J. J. de Groot te Den Haag, Th. N. A. van Tooren te Haarlem en H. A. Verbeek te Scheveningen. Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht mej. L. L. Keuzer.kamp te Heemstede en de heren G. J. du Mar- chie Sar vaas te Vlaardingen, M. A. van Peski te R'dam, C. H. Goekoop te Aerdenhout, H. F. Heerkens Thijs- sen te Bloemendaal, W. A. J. M. de Nerée #tot Babberich te Vught en J. Ligthart te R'dam. Geslaagd voor het Cand.ex. Engelse taal- en letterkunde mej. F. M. Even- blij te Den Haag, mej. A. H. Neer- voort te Ede en de heer J. W. H. de Vries te Den Haag. Geslaagd voor het Dost.ex. Engelse taal- en letterkunde de heer J. F. van Vroomhoven te Zoeterwonde. Geslaagd voor het Cand.ex. Psycho logie mej. L. Scheer te. Bakkum en de heren C. Varkevisser te Zoeter- woude en P. J. van Someren te Rot terdam. Geslaagd voor het Cand.ex. God geleerdheid mej. E. L. Hajek te We nen (Oostendijk); voor het Porp. ex. Godgeleerdheid de heer C. A. Tuk ker te R'dam; voor het Doet. ex. God geleerdheid de heer W. A. G. Meeuse te Rotterdam. GEM. AANKONDIGING VAKANTIEREGELING Burgemeester en Wethouders van telijke dood. Het is moeilijk van te Leiden brengen ter openbare kennis, voren te bepalen, hoe onze keus zal I dat op de secretarie dier gemeente, uitvallen; dat hangt af van de kracht en de sterkte van ons geloof. Hebben we een zwak geloof of hebben we een geloof, dat bergen kan verzetten? Het is onze plicht ons geloof steeds ster ker te maken en de middelen te ge bruiken, die daarbij kunnen helpen. 'AN OUDS is het een probaat mid del gebleken ons te spiegelen aan de velen, die de grootste offers voor hun geloof hebben //eten te brengen. De zegevierende Kerk telt vele gelo vigen, die hun geloof met hun bloed bezegeld hebben. Rood is een vee) kamer 125, is nedergelegd ter lezing voor een ieder, de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 30 juni 1958 vastgestelde Vakantierege ling slijterijen 1958, WARMOND De serenade, welke aan de nieuwe coadjutor wordt gebracht (zie pag 1), zal niet plaats hebben vanavond, maar morgenmiddag te 1 uur. ken, niet goed zijn ons aan dat voor beeld te spiegelen, al leven wij dan VAN OUDS is het een probaat mid- nu in een vrij land waar we rustig en del eehleken nn„ te ,nieeelen aan ongestoord het geloof kunnen bel.j den, dat we willen? Is elke gelovige toch ook niet in potentie een martelaar d.w.z. kan el ke christen niet geroepen worden tot 't martelaarschap, als de rustige om- voorkomende kleur in de Kerk: het t is do lrlpnr van Hp lipfHp on v.pt is Hp I ?an jn tegendeelEn wat is labieler dan het evenwicht in de we reld? is de kleur van de liefde en het is de kleur van het bloed. Veel bloed is er in de loop der eeuwen door de tegen standers der Kerk vergoten in de hoop hiermee de Kerk te treffen en uit te roeien, maar niets heeft zo bij gedragen tot de groei van de Kerk dan juist het bloed der martelaren. We begrijpen dan ook die vreemde drang, die de gelovigen altijd weer trok naar de graven der martelaren, maar de graven der apostelen. De schoonste bekroning van het leven van een apostel is d bezegeling van zijn geloof door het geven van zijn bloed. Dat is het overtuigende bewijs, dat zijn geloof echt was en dat hij echt meende wat hij zei en in de kracht van het geloofsgetuigenis der martelaren hebben velen anderen, die kleiner van postuur waren, stand gehouden. En de Kerk mag met recht pronken met haar martelaren: zij is er groots op, zoals ondanks alle smart een moeder er groots op kan gaan, dat haar jongen de heldendood voor het vaderland gestorven is. Waarom trokken er vanouds zovelen naar de graven van de apostelen Petrus en Paulus in Rome, naar het graf van St. Jacobus in Compostelle, naar het graf van Bonifatius in Fulda? /"\OK HET rustige Nederland heeft beroering gekend om het geloof: er is een onverkwikkelijke strijd ge voerd om de juistheid van het geloof. Er waren er, die meenden, dat de Katholieke Kerk van de ware leer van Christus was afgeweken en zij stelden zich ten doel de Katholieke Kerk te vernietigen en er een andere kerk voor in de plaats te stellen. Dat was de tyd, dat het geloof van op de tocht, die we ook dit jaar vanuit Leiden zouden willen maken naar het graf van onze Nederl. mar telaren in Den Briel? Vele honderden Leidenaars hebben in het verleden deze heilige plaats bezocht en er geloofskracht gevon den. Zouden ook wij die geloofskracht niet kunnen gebruiken? Is het leven zo gemakkelijk? Is het zo gemakke lijk als Christen te leven in de we reld van nu? Zou ik U ouderen en jongeren niet eens mogen vragen, een geloofs getuigenis te doen op zondag 20 juli a.s? Er vertrekken dan twee groepen uit Leiden: een groep jongeren, die per fiets de tocht naar Den Briel wil len maken en een groep ouderen, die de touring-car prefereren. Onder de jongeren zijn er zelfs, die het laatste gedeelte van de tocht van Maassluis af te voet willen gaan. Oio 11 uur zullen ouderen en jongeren zich ver enigen bij het Heilig Misoffer, opge dragen door de Deken van Leiden. 's Middags houden we een herden king van onze martelaren op de plaats, waarzij gestorven zijn voor hun geloof. Bijzonderheden voor deze tocht voor jongeren en ouderen vindt U op de biljetten ,die in de portalen van de verschillende kerken in Leiden en omgeving zijn opgehangen. Ik zou graag zien, dat er heel veel meegingen, zowel ouderen als jonge ren en ik ben benieuwd, welke de zeer velen is beproefd. Het was zo ge- grootste groep zal zijn. makkelijk en aanlokkelijk om naar de nieuwe religie over te gaan: er werd hun zo veel in het vooruitzicht ge steld: zij zouden het materieel goed krijgen: een onbezorgd bestaan, zelfs rijkdom en deden zij het niet dan was hun leven ermee gemoeid. Maar hun geloof was tegen de verleiding bestand: het was het veilige licht, dat hen leidde bij hun keuze: ze konden niet prijsgeven, wat hun leven was geworden. Zo hebben onze Neder landse martelaren gestaan voor een ontzettende, maar onontkoombare keuze: het geloof overwon! Zou het voor ons, Nederl. Katholie- Op donderdag 10 juli a.s. zal de vrouwenarts, mej. dr. G. J. Ver- brugge, Zoeterwoudsesingel no. 15 te leman; Janny Veerman, Oegstgeest; Tot 20 juli dus? A.WENTHOLT, pr. Herensingel 3. Rembrandt lyceum Leiden Aan het Rembrandtlyceum, Burg- gravenlaan 2 te Leiden slaagden voor het eindexamen afd. H.B.S.-A: Jan- neke Barg; Jan Beunderman, Sas- senheom; Rob Groen, met lof; Pom Hartog, Katwijk; George v. Hooge- veen; Arie de Jong, Katwijk; Paul de Koning, met lof; Nanda Nanning; Lietsbeth Kietbergen: Oegstgeest; Arie de Ruyter, Voorschoten; Albert Snel- Leiden, de dag herdenken, waarop ze voor vijf-en-twintig jaar geleden haar praktijk te Leiden vestigde. Op die datum zal dr. Verbrugge in haar woning aan de Zoeterwoudsesingel recipiëren van 4 uur tot half zes. Hans Verhoog; Corry Versluis, Lei derdorp; Ronny Voorma, Leiderdorp; Hanekr Zaadnordijk, Gert Jan Hope Afgewezen: 2. Daar waar geen plaatsnaam bij vermeld is, is dit Leiden. Casino Alec Guiness is een voor treffelijk acteur, een meester in de hogeschool van de Engelse omgangs vormen: „every inch a gentleman" en als acteur een man, die liever z'n wenkbrauw een millimeter optrekt om een wereld van gevoelens te ont hullen, dan metersiange armgebaren te maken. Het is een typisch Engelse under-acter, maar prettig om naar te kijken. Casino brengt in de loop van de week drie films van deze dikwijls morgen draait: „The Malta story" een filmproduct dat in of niet zo lang na de laatste wereldoorlog tot stand kwam. Het is een monument in cel luloid, zoals er de vorige oorlog vele gemaakt zijn: om het moreel van het volk te sterken er een bevolkings groep de lof toe te zwaaien die haar toekwam. Malta is een zwaar bedroefd eiland geweest. Het ligt binnen vliegbereik van Zuid-Italië en Noord Afrika, was in Engelse handen en moest in het belang van vloot en legei in het ge bied van de Middellandse zee ge handhaafd worden De bevolking werkte met de geallieerden mee, maar radiosprekers en bommenwer pers van de „As" trachtten het mo reel te breken. Bijna dagelijks, soms vijftien maai in éér etmaal werd het kleine eiland gebombardeerd. De be volking en het handjevol op Malta gelegerde troepen hield moedig stand. Door deze episode in de oor log heen, is een liefdesverhaal ver weven van een luchtfotograaf met een meisje van Mal*a. Bij het uit voeren van een gevaarlijke opdracht POTLOOD en GEEST Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. bes, 4. alk, 6. immer, 7. Ie, 9. Ne, 10. in 't geweer, 15. toe, 16. ert, 17. een is geen, 20. vr, 21. la, 22. poort, 24. ros, 25. eer. Verticaal: 1. Bali, 2. si, 3. imme, 4. ar, 5. keer, 8. enter, 9. netel, 11. ton, 12. gei, 13. weg, 14. ere, 17. ever, 18. stop, 19. naar, 22. p.s., 23. te. stort het vliegtuig van de fotograaf neer. The Malta-story is een boeiende film; het enige bezwaar, dat de toe schouwer zal maken is, dat de rol prent wat verouder», is en dat men in dezetijd de heroïsche taal van toen hoogst noodzakelijke! oor logsmoralisten niet zo duidelijk meer verstaat. De K.F.C. keurde de film goed voor veertien jaar. Lido „Place Pigalle" is weer zo'n film met 'n zeer precair gege ven: de strijd van de Franse priester- arbeider tegen de verwording van 'n wereldstad. Parijs, de lichtstad, wordt hier wel vai haar donkerste zijde belicht. Het gaat hier om de strijd van de priester-arbeider tegen de vrouwen van verdachte zeden, maar meer nog tegen de mannen en de vrouwen, die deze vrouwen en meisjes exploiteren. Het is een harde stryd, want de geraffineerde vrou- wenexploiteerders zien zich in hun „bestaan" bedreigd Onverschrokken gaat de priester-arbeider voort en het gelukt hem, verschillende meisjes aar de greep van hun belagers te onttrekken. Hoe moeilijk het leven van de priester-arbeider is, blijkt wel hieruit dat een der vrouwen uit het donke re Parijs liefde voor hem opvat, het geen hem evenwel niet belet zijn plicht te blijven deen.... totdat hij uitgeschakeld wordt door de bende souteneurs. Maar zelfs vanuit het ziekenhuis biedt nij hulp, trekt hij erop uit, een vrouw achterlatend, die temidden van een stoet van witte bruidjes, die hun communiefeest vie ren, de dood ingaat. Dat de bende tenslotte wordt ingerekend is slechts een schrale troost voor de ellende, di zij bij zovelen hebben teweegge bracht. Antoine Janin, die als pries ter onder die mensen vertoeft, vindt een uitstekend vertolker in Pierre Trabaud. Gekeurd voor volwassenen. Luxor Wanneer de eerste me ters film van „Vergiss mich nicht" oud Heidelberg laten zien, de brug gen over de Neckar en het Heidel- berger Slot, dan weet men, dat het over studenten gaat en over muziek maken en ook over een tikkeltje liefde. Het gaat in Heidelberg al net als hier, vele studenten moeten wer ken voor de kost, hetgeen hun be halve emolumenten ook wel eens een voordelige relatie oplevert. Zoals in het geval met Wa;ter, die aan ben zinetankstations werkt en via een misverstand in kennis komt met de vlotte dochter van een welgestelde industrièël. Dat is boffen, maar Wal ter is dan ook een aardige jongen, die behalve studeren en wagens poetsen 's avonds niet onverdienste lijk op een trompet weet te blazen. En zodoende speelt de muziek waaraan zelfs een kapelaan van har te deelneemt een grote rol. Het is een opgewekt filmverhaal van jeug dige mensen met veel moderne muziek en met goedmoedige humor Opvallend is. dat de twee geestelij ken, die in net verhaal voorkomen, een bisschop en een kapelaan, bij zonder goed en sympathiek getroffen zijn. En wat bovendien een goede nooit is in deze muziek-rijke film er is geen spoor te vinden van die zoetelijke Alt-Heidelberg-sfeer van vroeger noch van die opgeprikte biertafelstudentikositeit. Het is een genoeglijke film, toegankelijk voor allen. Trianon heeft de grote film „The bridge on the river Kwai" opnieuw voor een week gepronlongeerd. Voor 14 jaar en ouder. Rex „Even afrekenen, heren" is een kelnersverhaal, vanzelfsprekend. En natuurlijk een charmant verhaal, want het café, naai de beide kelners, lie „afrekenen", werken, is een Wiener Kaffeehaus". Kelners zijn ook mensen en zij hebben een hart, dat zij kunnen verliezen aan ope rettezangeressen bijvoorbeeld, zoals hier het geval is. Althans met één van hen, want de ander is al over zijn eerste liefdesproblemen heen; hij heeft een dochter, die Mitzi heet en een lief snuitje heeft en derhalve ook al spoedig met de liefde te ma ken krijgt. Zo krijgen zij alle rede nen om „af te rekenen" met diverse problemen en dat gebeurt danook op bevredigende wyze. Voor alle leef-: tijden. J MULO-EXAMENS Voor het Mulo-examen dipl. A zijn geslaagd de jongens E. E. W. Jansen, Wassenaar; J. v. d. Plas, Katwijk aan Zee; A. W. v. d. Bosch, Lederdorp. Voor diploma B de meisjes: W. Ta verne, Leiden; B. de Krijger, Kat wijk aan Zee; E. Reijerse, Leider dorp; J. Delfos, Zoeterwoude en de jongens: J. C. Veerman, Leiden; P. J. Kleijwegt, Noordwijk aan Zee; J. Se- lier, Leiden; E. G. v. d. Weerthof, Leiden; E. F. Wieringa, Leiden; P. E. v. d. Steen, Leiden; W. R. C. v. d. Wolf, Rijnsburg; B. Wyrdeman, Lei den; J. C. v. Dijk, Katwijk aan Zee; J. Vossepoel, Leiden; P. v. Duyven- bode, Katwijk aan Zee; J. P. Remmel- zwaal, Katwijk aan Zee; L. Boeken steun, Ter Aar; M. J. Rasser, Leider dorp. Afgewezen: 7 kandidaten. GEVEIDE PERCELEN. Ten overstaan van de notarissen N. W. Holtkamp te Leiden en mr. C. Punt te Noordwijk. Woonhuis Vliet 38 in bod: ƒ3.100, koper: C. L. de Bree te Leiden voor ƒ3.100. Woonhuis Decimastraat 33 in bod: ƒ5.300, koper: J. F. Lefeber te Lei derdorp c.s. voor 5.300. De percelen Haven 18a en 18b en Willemstraat 28 resp. in bod: 18.400 en ƒ4.500 zijn niet verkocht. Ten ove staan van notaris A. H. Doyer te ".eiden. Woonhuis Cathari- nastraat 12 in bod 2.700, koper: P. Boelee te Leiden voor ƒ2.700. Woonhuis Oranjestraat 9 in bod: 2.800 is niet verkocht. Ten overstaan van notaris M. P. Kaptein te Leiden. Woonhuis Salo- monsteeg 6 in bod: ƒ2.550, koper C. Spadon te Leiden voor ƒ3.200. Men moet stoppen en voorrang geven aan hel verkeer op de andere weg. Agenda Leiden ZATERDAG 5 JULI Leidse Jeugd Actie. Slotavond Cur suswerk. Leids Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, 8 uur nam. ZONDAG, 6 JULI Verbum Dei, Plantage. Heden geen „H. Mis met uitleg voor niet-katholie- ken". Priesterwijding, weleerw. heer De Groot. Parochiekerk Oegstgeest. 8.15 v.m. MAANDAG, 7 JULI Studentenhuis. Slaan van eerste paal voor „Sterflat", Haagweg, 4 uur nam. DINSDAG, 8 JULI Holland Festival, Sakuntala, de noodlottige ring. Leidse Schouwburg, 8 uur nam. WOENSDAG, 9 JULI Zilveren priesterfeest aalmoezenier Gitmans, garnizoen Leiden. Plechtige H. Mis in Lodewijkskerk, 10 uur v.m. DONDERDAG. 10 JULI Beroepsvoorlichtingsavond Gewes telijk Arbeidsbureau. Kleine zaal „Den Burcht", 8 uur nam. VRIJDAG, 11 JULI Diploma-uitreiken „Mathesis", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Verkeersbrigadiertjes, feestmiddag. „Den Burcht", 2 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie V. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 25 uur nam. (t.m. 5 juli). De avond-. nacht- en zondagsdienst van de apotheken. Leiden: Ge opend apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313, bovendien geopend tot Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 5 July 1858. Advertentie: Na voorzien te zijn geweest van de genademiddelen onzen Moeder de H. Kerk, over leed heden, na eene langdurige ongesteldheid, die zich in den laatsten tijd plotseling verhief, zacht en kalm, onze veel gelief de oudste Dochter Maria Mar- garetha, in den ouderdom van 29 jaren. J. Zandvliet, A. Zandvliet, van Nistelrooy (Lei den). Mijne geliefde Echtgenoote Geertruida Johanna Hoogeboom ontsliep heden na eene ziekte van eenige maanden, in den leeftijd van 46 jaren. Van de 15 kinderen, die zij mij in een 24- jarig huwelijk schonk, blijven mij zes over. A. Montagne Jz. (Leiden). zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Zondagsdienst der huisartsen tc Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. Janse; Stoffers; Wydicks; van Alphen; Roo- denburgV ermunt. Doktersdienst Oegstgeest. F. W. N. en J. B. Hugenholtz. BIOSCOPEN. De films voor de week van 4 tot 11 juli zijn door de Xath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Konvooi naar Malta" (vr. zat., zondag.) 14 jaar. „To Paris with love (ma. di). volw. „Morgen ben ik rijk" (wo., do.), alle leeftijden. „Pla^e Pigalle, plein der zonde", volwassenen. „Vergiss mich nicht", alle leeftijden. „The bridge on the river Kwr.i"^ jaar. „Even afrekenen, heren", alle leeftijden. (Donderdag: „Gitarren der Liebe", alle leeftijden). „Bereidt Uw vacantie goed voor, zodat ge hiervan meer profijt kunt trekken en onderweg niet voor on aangename verrassingen komt te staan" zegt het Veilig heidsinstituut, dat zoveel doet in het belang van de werkende mens. Inderdaad moet zoals zoveel dingen ook een vakantie, wil zij tot haar volle recht komen goed voor bereid worden en men dient alles te doen om kans op gevaren te verminderen. Geheel voorkomen kan men haar niet. We laten hierbij enige praktische wenken volgen van één onzer technische medewerkers en hopen, dat vele lezers die ter harte zullen nemen. De mechanische vervoermiddelen zijn min of meer ingewikkelde machines welke dus in de allereerste plaats voor een nauwkeurige controle in aanmerking komen. De Fiets. In het bijzonder de draaiende delen nagaan. Vooral de remmen, waarvan er in he buitenland /oor berg- terrein 2 vereist zijn. Is de bel en de verlichting in orde? Ketting moet in goede staat en gesmeerd zijn en op de juiste spanning. Het spatbord wit en de ban den niet te glad of te dikwijls hersteld, (neem liever maar een paar nieuwe binnenbanden; de oude kunt U dan na terugkomst bij het maken van korte dage lijkse ritten wel verder verslijten). Wanneer achterop een kind wordt meegenomen moet gezorgd worden voor deugdelijke jasbeschermers (hebt U wel eens de gevolgen gezien van een kindje, dat met een beentje tussen de spaken geraakte?) De Bromfiets. Praktisch hetzelfde als boven, doch het komt er nóg meer op aan omdat men met een minstens tweemaal grotere snelheid rijdt. Hoe groter de snelheid, hoe groter de kans op gevaren. Dus vóóral letten op: de remmen! Zijt Ge niet zeker ervan, dat Ge zelf in staat zijt om deze te controleren raadpleeg dan even een vakman. De Motorfiets. Als fiets en bromfiets met dien verstande, dat bij deze, nog hogere snelheid, nog groter nauwkeurigheid vereist is. De Auto. Indien men een grote reis gaat maken dan is het goed de auto een algehele controle te doen ondergaan daarbij vooral niet de electrische installatie te ver geten. Voorts extra aandacht besteden aan: de remmen, stuurinrichting en de banden (een reserve meenemen!) Vraag aan Uw garagehouder om U wat vacantie- reserve-onderdelen te willen meegeven, hetgeen meest al kosteloos wordt gedaan. Wat gebruikt blijkt te zijn wordt na afloop van de reis betaald. Een garage-man weet precies wat in zulk een pakket behoort te zitten (bijv. ventilatorriem, bougies, lampen). Als de brand stoftank er niet op ingericht is zorgt dan dat ge reserve- benzine kunt meenemen. En wat reserve-olie. Er zijn speciaal hiervoor geconstrueerde benzine-bussen in de handel. Hebt U nog wat in Uw potje over koopt dan een bandenpomp voor onderweg. Onderweg moet U vooral nooit Uw wagen onafge sloten laten staan en zeker niet de papieren er in laten zitten. De sloten en het contactslot moeten in orde zijn. Bij alle vervoermiddelen geldt: een goed verzorgde verbandtrommel mee te nemen, al hopen we, dat ge deze nimmer behoeft te gebruiken. Maar een wondje of schrammetje, dat kans biedt op bloedvergiftiging, heeft men vóór men het weet. Een veiligheidsmaatregel van grote waarde gel dend voor alle toeristen en reizigers is het kennen der verkeersregels. Ook zy, die ergens in een tent, pension of hotel verblijven, doch vandaar uit wande lingen maken, zijn. aan voortdurend gevaar onder hevig. Nu moet ge niet denken, dat het gevaar alleen U maar bedreigt onderweg wanneer ge dus buitenshuis zijt, op de weg. Ook in Uw hotel of pension is het goed bepaalde maatregelen te nemen. Ook dóór kan U iets overkomen. Ook dóór dreigt gevaar. Zorgt goed de weg te weten in Uw tijdelijk verblijf, hetgeen met het oog op brand van belang is. Weest vooral voorzichtig met onbekende deuren, want menig een is al ongelukkig op de stenen vloer van een kelder terechtgekomen. Zorgt, dat ge in het donker de plaats der schakelaars van het electrisch licht weet te vin den. Ook op de gangen en trappenhuizen, want het is niet zeker dat daar de gehele nacht door altijd het licht blijft branden. Gaat bij U zelf altijd even na, wanneer ge Uw nieuwe, tijdelijke woning hebt betrokken, wat ge in geval van brand zoudt doen. Zoekt een nooduitgang of andere vluchtweg. Gebruikt echter ingeval van brand nooit een lift, omdat dikwijls de stroom uitvalt en ge levend gevangen zoudt zitten. U moet ook weten waar de dichtstbijzijnde telefoon zioh bevindt en welke nummers ge moet bellen voor brand, dokter en politie. Zijn er brandblusmiddelen en welke? Hoe worden die eventueel bediend. En dan.rookt vooral niet in bed! Wat een ellende is daar al uit voortgekomen. Eigenlijk moet ge U voor nemen op Uw slaapkamer helemaal niet te roken. Zeker geen as in de prullemand gooien, wél in de asbak. We raden U aan om op reis een zaklantaarn of „knijpkat" bij U te hebben zodat ge niet afhankelijk zijt van de officiële lichtbron. Laat geen scheermesjes slingeren, zodat U zichzelf, maar ook dat anderen zich daaraan kunnen wonden. Ook onderweg voorzichtig zijn met wasbenzine, wanneer ge die onverhoopt mocht nodig hebben. Beter is tetra te gebruiken. Dat is ongevaarlijk. Bedenkt, dat door het op en neerhalen van bijvoor beeld een zijden bloesje in de benzine z.g. statische electriciteit ontstaat, welke de benzine kan doen ont vlammen. Altijd wassen ook met tetra en tri voor het open raam. Gaat ge wandelen en houdt ge daarbij van een rokertje denkt dan om geen bos- of heidebrand te stichten. En nu nog iets over onweer. In Nederland worden per jaar toch altijd nog 40 personen door het onweer gedood. Bevindt men zich dan bij opkomend onweer in het open veld zoekt dan zo snel mogelijk een veilige schuilplaats. Liefst niet schuilen onder bomen en ook in een bos uit de buurt van de hoogste bomen blijven. Kan men vanuit het open veld niet tijdig wegkomen, dan plat op de grond gaan liggen, doch weer niet bij metalen afrasteringen. Hebt ge een fiets bij U leg die dan op een afstandje van U neer. Metalen delen heb ben nl. meer trefkans. In een gesloten auto met metalen kap hebt ge prak tisch geen gevaar. Het aansteken van licht, zoals men dikwijls ziet, heeft geen enkele zin. Binnenshuis moet men bij gebouwen zonder blik sembeveiliging uit de buurt van de schoorsteen en van demuren blijven! Hadt U wel niet gedcht. Het zelfde geldt trouwens ook voor alle metalen geleidin gen en evenmin telefoneren tijdens het onweer, wan neer Uw telefoongesprek langs een bovengronds net wordt gevoerd. Tenslotte: sluit bij onweer alle ramen en buitendeuren. Tenslotte nog enkele raadgevingen: denkt er aan, dat er vele giftige paddenstoelen zijn; dat zwemmen in onbekend water altijd gevaarlijk kan zijn (z.g. putten in de bodem, ziekte van Weil e.d.). Nooit in onbekend water direkt maar duiken. Eerst verkennen (scherpe voorwerpen, stromingen, kolken). In zee wordt nog veel te veel zonder toezicht ge zwommen. Vooral is er gevaar bij sterke stroming en men wordt dan mee getrokken naar zee. Is dat het geval tracht dan niet tegen de stroom in te zwemmen, maar U rustig te laten dryven. Dat vereist wel even moed en zelfbeheersing, maar is toch werkelijk het beste. Onder toezicht zal afdrijven bijna altijd wel door de badmeester worden opgemerkt. In dit verband mag niet nagelaten worden weer te wijzen op het gevaar van zonnebrand. Ook op het gevaar, dat „zonnesteek" heet. Maatregelen hiertegen zijn U niet met onbedekte huid in de felste zon te begeven. Ge moet Uw huid er bij stukjes en beetjes, dus langzaam, aan gewennen. Wilt ge zonnebaden ge bruikt aan een of ander vettig middel, dat er voor in de handel is. Hebt ge brandwonden bedenkt dan, dat ge die direkt alleen met water moet behandelen, in af wachting van de dokter (in ernstige gevallen). Nooit op eigen houtje zalven gebruiken, omdat de dokter dan dikwijls verder niets meer kan doen. En nu: prettige en veilige vakantie toegewenst

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2