S)e £ekióe(Eoma/nt Prof dr Joh. A. E. van Dodewaard (Warmond) bisschop-coadjutor van Haarlem Namaak hisschappea spraken conferentie foe slaat toe Montgomery waarschuwt de Navo Anonieme brief was inderdaad vals Strijd in Algerië wordt geïntensiveerd Persoonlijk gesprek Economische situatie van Indonesië is somber Overdreef Libanon Syrische inmenging? Singkiang wilde zich afscheiden HOE wordt het weer? Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J- ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; .Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. ZATERDAG 5 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14451 De Caulle in Algerije Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 Bij het ter perse gaan van dit num mer ontvingen wij bericht dat Z.H. Paus Pius XII tot coadjutor van de bisschop van Haarlem (met recht van opvolging) heeft benoemd prof. dr. Joh. A. E. van Dodewaard, thans hoogleraar in de Bijbelwetenschap pen aan het Groot Seminarie te War mond. Prof. v. Dodewaard wordt titulair bis schop van Clysma in Egypte (tegen woordig Tel el Colzem). LJans A. E. van Dodewaard werd op ■**7 juni 1913 te Rotterdam geboren. Na zijn priesterwijding op 11 juni 1938 werd hem opgedragen de studie van de Bijbelwetenschappen aan het Bijbel-instituut te Rome te volgen. In september 1941 werd hij, na zijn doctoraalexamen te Rome, be noemd tot hoogleraar in de Bijbel wetenschappen aan het Theologicum te Warmond. Wegens de oorlogstoestand kon prof. Van Dodewaard deze leerstoel eerst op 30 december bezetten. In 1948 promovggrde hij te Rome tot doctor in de HWBchrift (cum lau- de) op proefschrift: „Der Einflusz der zwei Apostelfürsten im Markus-Evan- gelium. Van de hand van prof. van Dode waard verschenen een groot aantal wetenschappelijke bijdragen in „Het Schild", „Biblica", „Ned. Kath. Stemmen", „Streven" e.a. Hij was redacteur van het Bijbels Woordenboek en medewerker aan de „Lexicon für Theologie und Kirche". aan de „Bijbelse Geschiedenis voor het gezin" en aan „Met- de Heiligen het jaar rond". Bovendien schreef hij regelmatig in „Sursum Corda" en verzorgde hij verleden jaar de „Vasten-overpein- zingen" in de Leidse Courant. Behalve op zijn Warmondse col leges hield prof. Van Dodewaard voordrachten aan het Apostolisch In stituut te Londen en voor de „Inter national Group" op de Tiltenberg. Behalve de reeds genoemde publi caties, verscheen van zijn hand „Ma ria's Eretitels", een commentaar op de litanie van Loreto. Toen vanmorgen de benoeming van in de aula's van Theologicum en Phi- worden gemaakt, bereikte hem een telefbnische gelukwens van mgr. Hui- bers. Mgr. Van Deursen maakte het heu gelijk nieuws aan de studenten be kend, waarna de nieuwe coadjutor in de aula's van Theologicum en Phi. lisophicum werd „geacclameerd". De klokken van het seminarie en Protest tegen Makarios In het Lambeth Palace te Londen waren gisteren een groot aantal angli caanse geestelijken bijeen voor een conferentie, waarop ook aartsbis schop Makarios was uitgenodigd. De ze had de uitnodiging evenwel afge wezen. Bij het begin van de conferen tie stonden twee „bisschoppen" op, van wie er één een toespraak begon te houden tegen het uitnodigen van aartsbisschop Makarios. De twee bisschoppen zagen er be drieglijk echt uit (in lang gewaad en met haaks-geknipte baarden), maar degene van hen die 't woord voerde, maakte bekend, dat zij leden waren van de onlangs opgericht „Britse bond van Rijksgetrouwen" en dat zij zich hadden verkleed als 'eestelijken van de Grieks orthodoxe kerk om de vergadering te kunnen toespreken. Hij verzocht de geestelijke namens zjjn bond hun afkeuring uit te spre ken over de aan Makarios gerichte De anglicaanse geestelijken hadden de redevoering rustig aangehoord en de „bisschop" werd geen enkele keer onderbroken". Veldmaarschalk Montgomery heeft op een diner van het Amerikaanse genootschap te Londen ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag ge zegd dat Amerika en de bondgenoten in Europa er niet in zijn geslaagd een gemeenschappelijke politiek op glo bale basis uit te werken, die de NA VO met de wereld daarbuiten ver bindt. Ook in de NAVO zelf is volgens Mont gomery alles niet even goed. De NA VO bevat groepen zei hij, die niet ge noeg belangstelling voor het geheel hebben. Als het Westen niet alle eco- uitnodiging. Hij eindigde zijn toe-1 nomische en politieke krachten ver- spraak met „Ik dank u" en daarna enigt, aldus de veldmaarschalk, zal verliet hij met zijn collega onder het binnen 25 jaar in de macht van doodse stilte de zaal. I het communisme komen. van de parochiekerk zetten deze geestdriftige acclamatie nog meer luister bij. Mgr. Van Dodewaard, die ons on middellijk na het bekend worden van de benoeming een onderhoud toe stond (herhaaldelijk onderbroken door telefonische gelukwensen) kon nog niet mededelen wanneer de bis schopswijding zal plaats hebben. De bepaling daarvan geschiedt door mgr. Huibers. Tijdens het onderhoud kwam de burgemeester van Warmond, jhr. mr. Von Fisenne, zijn gelukwensen en die van de gehele Warmondse ge meenschap aanbieden. Onmiddellijk daarna vertrok prof. Van Dodewaard naar Haarlem om door de bisschop ontvangen te wor den. Het is de bedoeling, dat vanavond de harmonie „St. Matthias" de nieuw benoemde coadjutor aan het Theolo gicum een serenade zal brengen. Een landarbeider te Ipswich heeft verklaard, verantwoordelijk te zijn voor de brief aan de Sowjet-ambassa- de te Londen, waarin een in Engeland gelegerde Amerikaanse piloot dreigde boven de Noordzee een atoombom af te werpen. De landarbeider, de 34-jarige Wil liam Stanley Whales, zegt in een schriftelijke verklaring voor de pers de brief te hebben geschreven om aandacht te trekken voor zijn klach ten over een diensttijd van vijftien jaar bij de Britse luchtmacht. Op 21 augustus van het vorige jaar was hij uit de dienst ontslagen wegens „gees telijke onevenwichtigheid". Radio-Moskou kon de lekkere kruif nog niet zo gauw loslaten en zag vrij dagavond, blijkens een uitzending naar de VB., in de brief nog een uiting van „mannen die door de voortdurende dreiging van een oorlog met kernwapens wanhopig zijn ge worden en tot de slotsom zijn geko men, dat er een of andere vreselijke demonstratie nodig is om de mensen te doen realiseren, dat zij op een vat buskruit leven". Tijd is gunstig Premier De Gaulle heeft het leger in Algerië verzocht de campagne tegen de overblijvende opstandelin gen te intensiveren, aldus wordt uit legerkringen te Algiers vernomen. Men verklaarde, dat de premier van mening is, dat het nu tijd is de „nieuwe toenadering" tussen de Mo hammedaanse en Europese bevolking uit te buiten, temeer daar het moreel der opstandelingen na de vorming van de „comité's voor openbaar wel zijn" slechter was geworden en voedsel schaars voor hen werd door de weigering van dorpelingen om hen nog langer te helpen. In legerkringen lijkt men ingeno men te zijn met het bezoek van De Gaulle aan Algerië. Hij heeft militaire installaties geïnspecteerd en r.. mensen uit alle lagen der bevolking gesproken. De Europese bevolking schijnt ech ter minder ingenomen te zijn, daar de premier zich naar haar opvatting niet duidelijk heeft uitgelaten over de vooruitzichten van algehele inte gratie van Algerië en het Franse moederland. Het Algerijnse „comité voor open baar welzijn", dat vrijdagavond bij een is geweest, heeft er zijn bezorgd heid over uitgesproken dat De Gaulle niet gereageerd heeft op hun drin gend verzoek, Algerië tot een inte- De Russische eerste plaatsvervan gende minister-president Mikojan heeft vrijdag een onverwacht bezoek gebracht aan de Brusselse wereld tentoonstelling. gr erend deel van Frankrijk te ver klaren, aldus is in doorgaans be- rouwbare kringen in Algiers meege deeld. Premier Macmillan van Engeland heeft op 10 juli de premiers van Griekenland en Turkije tot een per soonlijk gesprek in Rome of Genève uitgenodigd over de kwestie-Cyprus. De antwoorden van premier Kara- manlis van Griekenland en premier Menderes van Turkije zijn als gepu bliceerd. Zij hebben het Britse voor stel tot een drieledig bestuur over Cyprus verworpen, maar staan in be ginsel niet .afwijzend tegenover een persoonlijk gesprek. Bespreking van Bagdad-landen. De staatshoofden van de vier Mo hammedaanse leden van het verdrag van Bagdad Turkije, Perzië, Irak en Pakistan komen binnenkort bijeen om te spreken over de proble men van het Midden-Oosten, in het bijzonder Libanon en Cyprus. Van Turkse zijde wordt vernomen, dat de conferentie in Istanboel zal worden gehouden, voordat de minis tersconferentie van het pact van Bag dad begint op 28 juli in Londen. De vier staatshoofden zijn de sjah van Perzië, president Iskander Mir- za van Pakistan, koning Feisal van Irak en president Celal Bayar van Turkije. 5,mee, die etkaat met aanaaeten Vooral na de opstand Premier Djoeanda heeft gisteren voor het Indonesische parlement een uitvoerige verklaring afgelegd over de vier maanden geduurd hebbende opstand. ÜXe £akamatieaen Meaen aan aetmandeüng gapen Een veertig reizigers liepen verwondingen op toen «en electrische trein In het Maze Hill station van de En gelse stad Greenwich een lege stilstaande stoomtrein ramde. Wonder boven wonder vielen er-geen doden en waren de meeste verwondingen niet van ernstige aard. De materiële schade was echter aanzienlijk en het treinverkeer kreeg veel vertraging. Deze foto laat zien hoe de stoomlocomotief en een personenrijtuig in en over elkaar schoven. De premier zette uiteen, dat de re gering genoodzaakt was de opstand met geweld te onderdrukken. Op een bepaaald ogenblik werd het nationale bestaan van Indonesië door de drei ging van buitenlandse interventie in gevaar gebracht. Ir. Djoeanda zette uiteen, hoe de opstandelingen op Sumatra en Cele bes militaire hulp uit het buitenland hadden ontvangen, en kwalificeerde de inmenging door buitenlandse ele menten in oostelijk Indonesië, het laatste bolwerk der opstandelingen, als „gevaarlijk". De economische situatie van de re publiek, in het bijzonder na de op stand, noemde de minister-president somber. De premier voegde aan zijn verkla ring nog toe, dat Indonesië de laatste zes jaren financiële tekorten heeft ge had en dat de militaire actie noodza kelijk tot reusachtige uitgaven moest leiden. „Lichtpunten" in de algemene eco nomische en financiële duisternis zijn de leningen van Rusland, Amerika en communistisch China en de herstel betalingen van Japan. De regering, die door de illegale ruilhandel van de buitengewesten een verlies van naar schatting vijf miljard roepiahs heeft geleden, zal haar best doen de regionale handelsactiviteit weer op te voeren." Aminoeddin geeft zich over. Dr Hoesein Aminoeddin, voormalig voorzitter van het handelsbureau van Zuid-Sumatra, die met 70 miljoen roepiahs naar de opstandelingen was gevlucht, heeft zich enige dagen ge leden te Lahat in Zuid-Sumatra aan de regeringsstrijdkrachten overgege ven. Dr. Aminoeddin, die een der bur gerlijke leiders van de opstand op Sumatra was geworden, had tenslotte het bevel over een groep opstande lingen gekregen. President Nasser van de Verenigde Arabische republiek brengt op het ogenblik een bezoek aan Joegoslavië. President Nasser, die zijn familie had meegebracht, maakte de reis van Egypte naar Joegoslavië op zijn jacht „Hourya". President Tito en zijn vrouw Jovanka Broz waren ter begroeting aanwezig. Foto: links president Nasser, rechts president Tito. Parijs en Londen niet eens met waarnemers In de Libanese regering bestaan me ningsverschillen over de kwestie van de inmenging van de Verenigde Ara bische Republiek in de Libanese op stand. Volgens enkele politieke waar nemers zou een scheuring in 't kamp van de regering mogelijk zijn. Een aantal hooggeplaatste ambtenaren zou van mening zijn, dat de kwestie van de inmenging door het bewind-Sja- moen is overgedragen en dat dit als een boemerang heeft gewerkt. Engeland en Frankrijk hebben gis teren bekendgemaakt, dat er geen twijfel aan is, dat men zich vanuit de Verenigde Arabische Republiek mengt in de Libanese opstand. Dit werd in Londen en Parijs mee gedeeld naar aanleiding van uitlatin gen van waarnemers van de V.N., die hebben gezegd, dat zij nog geen in terventie hebben kunnen constateren. De Libanese regering heeft zeven diplomaten van de Ver. Arabische Republiek uitgewezen wegens onge wenste activiteit. In de buurt van de regeringsgebou wen in het centrum van Beiroet is gisteren een gevecht uitgebroken tus sen regeringstroepen en opstandelin gen. Volgens radio-Cairo zouden rebel len er in geslaagd zijn Beiroet in het zuiden en oosten in te sluiten. Een groep Droezen zou Beiroet tot op een afstand van 5 km genaderd zijn, aldus radio-Cairo. Dit nocsmer bestaat uit 12 pagina's In Chinese persberichten, die te Londen ontvangen zijn, wordt mel ding gemaakt van een zuivering van „plaatselijke nationalisten" in Sin- kiang, de grootste provincie van Chi na, die de status van autonoom gebied heeft. Deze nationalisten hadden de provincie willen afscheiden van Chi na en een onafhankelijke republiek willen stichten. Sinkiang bestaat voornamelijk uit woestijnen, oases en bergen, en ligt tussen Tibet, de Sowjet-Unie en Bui- ten-Mongolië. Het telt vijf miljoen in woners. De pogingen der nationalisten wa ren verijdeld en dt zuivering gaat door tot de lagere regionen. Weinig verandering Op de Noordzee stelde zich de af gelopen dagen een noordwestelijke tot noordelijke luchtstroming in. De ze voert vochtige lucht aan, waarin boven zee door afkoeling laaghangen de bewolking en mist ontstond. De laaghangende bewolking drong vrij dagavond ons land binnen. Overdag gaat de bewolking in stapelwolken over. In onze omgeving stijgen de ba rometers langzaam en stabiliseert de lucht, waardoor de buienactiviteit vrijwel geheel wordt onderdrukt. De komende 24 uur verwachten we niet veel verandering in de weerstoestand. De temperaturen blijven op hetzelfde niveau. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Overwegend droog weer met aanvankelijk veel bewolking maar later plaatselijk opklarin gen. Zwakke wind in hoofdzaak noordwestelijk. De zelfde of iets hogere temperaturen. 6 Juli zon op 04.27; onder 21.01; maan op 23.10; onder 10.31. 7 Juli zon op 04.28; onder 21.00; maan op 23.32; onder 11.35. Hoogwaterstanden 6 Juli v.m. 6.35; n.m. 7. 7 Juli v.m. 7.15; n.m. 7.35. Het weer in Europa HELSINKI geheel bcw. 24 C STOCKHOLM zwaar bew. 28 OSLO onbewolkt 29 KOPENHAGEN zwaar bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS geheel bew. 21 zwaar bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. onbewolkt 27 Korreltje De armste mens is hij, die het rijkst aan behoeften is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1