S)eCcidóc6oiiHwuX geen tijd De Gaulle liet het comité voor de deur staan Amerikaan zou A-bom willen laten vallen voorverkoop CHROESTSJEFS JONGSTE VOORSTEL Nieuwe projecten voor Algerije aangekondigd Baldini op audiëntie bij de Paus De beul van Buchenwald krijgt levenslang Chroestsjef stelt conferentie voor ter voorkoming van overvallen Penseel Geheime processen in Hongarije Ook in Noorwegen is het weer in de war Koelkast J. P.ran Berge Henegouwen Weinig verandering Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertent. 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd„ f7.50 p kwart. VRIJDAG 4 JULI 1958 49ste JAARGANG No. 14450 g had rfVVVVVN/S/S/^A^VVVS^VVVVVVVVV1^ Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontje» f 1.50 maken hadden met wat Chroests- jef zegt en met wat hij schrijft, wa ren wij er nog niet zo slecht aan toe. In zijn woorden gehuld schijnt hij een man, waarmee te praten valt; een man, die weliswaar zelf ook wil le ven, maar anderen eveneens wil la ten leven. Zo op het eerste gezicht is het jongste voorstel van Chroestsjef, ver vat in een brief aan president Eisen hower, de sleutel tot een nieuw tijd perk van vrede. Hij stelt voor, een deskundigen-conferentie bij- 0 een te doen komen, om uit te maken of men afdoende mid delen kan beramen, ter voorkoming van onverhoedse aanvallen. Als die er zijn, zou men op de topconferen tie daartoe kunnen besluiten en was men verlost van de angst om over vallen te worden. Eenmaal van die angst verlost, zou men ook de nood zaak om grote legers paraat te hou den, compleet met raketten en A- bommen, niet meer voelen, zodat de wereld zou kunnen overgaan tot een geleidelijke vermindering der bewa pening. Daartussen door maar dat staat niet in de brief van Chroestsjef speelt het geval van die anonieme brief, welke een Amerikaanse vlie genier aan de Sow jet-ambassadeur Malik zou hebben gezonden en waar in hij mededeelde binnenkort een A- bom bij de Engelse kust te zullen neergooien. De bedoeling daarvan is, aan te tonen, dat de Russen toch maar gelijk hebben als zij aandrin gen op algehele afschaffing van die kernwapens. Je kunt maar nooit we ten, zeggen ze, wat een gek gewor den piloot er eens mee uithaalt. En dat die vrees niet ongegrond is, moet deze anonieme brief bewijzen! Een handig trucje, dat opvallend mooi past in het vredesoffensief van Mos kou. Maar om terug te keren tot Chroest- jefs voorstel het idee van een-des kundigen-conferentie is iesondanks niet slecht. Tot nu toe hadden alle besprekingen met de Russen twee bittere bijsmaakjes, welke ze in fei te ongenietbaar maakten. Op de eer ste plaats, werden ze altijd op hinder lijke wijze uitgebuit voor propagan- da-doeleinden en op de tweede plaats waren de eventuele resultaten onbe trouwbaar, daar de Russen zich slechts in zoverre aan een afspraak hielden zolang het in hun kraam te, pas kwam. Je kon er nooit staat op maken, warit ze wisten er altijd onder uit te komen. De deskundigen-conferentie te Ge- nève over de mogelijkheid tot ontdek king van kernproeven en dus over de mogelijkheid tot internationale con trole op een eventuele stopzetting van die kernproeven, belooft een nut tig effect te zullen opleveren. Hoe de eindconclusie ook moge zijn, hier wordt althans serieus gewerkt en dat is bij alle internationale besprekingen wel een eerste vereiste. Men moet bij elkaar gaan zitten met de overtuiging aan beide kanten, dat er van weers zijden serieus getracht wordt om de moeilijkheid te begrijpen en uit de weg te ruimen. Dat is het begin van elke toenadering en als dit begin er inderdaad is, volgt de rest vanzelf. Alle Algerijntjes naar school De Gaulle weigerde donderdagmiddag leden van het Algerijnse comité voor openbaar welzijn te ontvangen, omdat hij het zoals generaal Massu hun vertelde te druk had. Ook een vakverenigingsdelegatie werd niet toegelaten, omdat de generaal in tijdnood was geraakt. Naar verluidt waren enkele comité-leden hierover gebelgd. Onder degenen, die donderdag door generaal De Gaulle zijn ontvangen, was generaal Massu. Toen men Massu vroeg, of dit geschiedde in zijn hoe danigheid van voorzitter van het comité voor openbaar welzijn van geheel Algerië of in die van officier, antwoordde hij, dat hij verscheidene militaire en burgerlijke functies heeft en dat hij is ontvangen als „generaal Massu". Te Algiers is men algemeen van oordeel, dat het kennelijk De Gaulle's bedoeling was om het „comité voor openbaar welzijn" op zijn plaats te zetten. VOOR NIEUWBOUW Generaal De Gaulle heeft donder dagavond in een radiorede te Algiers aangekondigd, dat de Franse regering een extra bedrag van 15 miljard franc zal uittrekken voor nieuwbouw in Algerië. Het programma voor de woningbouw zal worden verdubbeld. De Franse premier kondigde voorts aan, dat er vrijdag besluiten zullen worden gepubliceerd, waarbij één enkele kiezerslijst voor de komende verkiezingen in Algerië wordt ge steld. Er zal één kiescollege voor ge heel Algerië komen en Islamitische vrouwen zullen ook stemrecht heb ben. Algerië en Frankrijk zullen voorts dezelfde postzegels gebruiken. Vóór het einde van het jaar zal men beginnen met nieuwe grote in dustriële projecten in Algerië. Het landbouwprogramma zal worden ge moderniseerd met name wat be vloeiingswerken betreft; en het on derwijsprogramma zal worden uit gebreid, zodat alle Algerijnse kinde ren zonder uitzondering naar school zullen gaan. De premier herhaalde zijn eerder gedane belofte, dat de tien miljoen Fransen van Algerië dezelfde rech ten, en plichten hebben. „Frankrijk wil op deze bodem een groot ver nieuwingsplan ten uitvoer brengen, dat ons tot ons doel zal voeren en waarin iedereen zijn deel zal hebben. Vóór alles moet iedereen zijn brood met arbeid verdienen". De Gaulle zei, dat hij de laatste drie dagen op zijn reis door Algerië zelf had gezien dat „de veiligheid hard op weg is hersteld te worden". Generaal De Gaulle is donderdag avond per vliegtuig uit Algiers weer naar Parijs vertrokken. VANDAAG BEZOEK VAN DULLES Minister Dulles werd vanmiddag (vrijdag) te Parijs verwacht voor be langrijke beprekingen met premier De Gaulle. Deze keerde donderdag avond terug van zijn tweede bezoek aan Algerië. Enige uren, voordat Dulles te Wa shington in het vliegtuig stapte, ver klaarde hij verheugd te zijn dat een man van het kaliber van De Gaulle aan het hoofd van de Franse regering staat. Hij zei te hopen dat zijn bezoek aan Parijs er toe zal bijdragen, dat de twee landen overeenstemming be reiken over de vele aangelegenheden waarin zij moeten samenwerken. Dulles dacht, dat atoomkwesties aan de orde zullen komen en andere in ternationale problemen. Over bin nenlandse aangelegenheden zou niet worden gesproken, met name zou Dulles niet de kwestie-Algerië aan roeren. Bij de Engelse kust De 43-jarige Martin Sommer, bij genaamd „de beul van Buchenwald" is donderdag te Bayreuth tot levens lange dwangarbeid veroordeeld we gens moord op 25 gevangenen in het concentratiekamp Buchenwald in de tijd van de Nazi's. Sommer was van 1937 tot 1943 bewaker in het kamp. De veroordeelde deelde later mee tegen het vonnis in beroep te zullen gaan. Levenslange dwangarbeid ls de zwaarste straf, die de rechtbank kon uitspreken. Dulles:Daar zit iets in De jongste brief, welke Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie aan president Eisenhower heeft doen toe komen, gaat over „gezamenlijke stap pen ter oplossing van het vraagstuk der voorkoming van een aanval bij verrassing". Dit meldt het Russische persbureau Tass. Chroesjtsjef stelt in zijn nieuwe brief voor, dat Amerika en Rusland het initiatief nemen tot een bijeenkomst van deskundigen uit beide landen en mogelijk ook uit en kele andere landen, waarop men zich zal beraden over de mogelijkheden om een plotselinge aanval te voorko men. De resultaten van een dergelijke conferentie zouden op een topconfe rentie besproken kunnen worden, al dus de Russische leider. Chroesjtsjef stelde voor, dat deze conferentie in de naaste toekomst zal worden gehouden en dat er ook mili tairen aan deel zullen nemen. De Russische premier vindt dit pro bleem acuut geworden door de „ge vaarlijke praktijk van de Amerikaan se vluchten met kernv/apens in de richting van de Russische grenzen". Hij herhaalt nogmaals Ruslands vroe gere voorstellen: 1. Een luchtinspec- tiezóne van 800 km aan weerszijden van het ijzeren gordijn; 2. Een twee de luchtinspectiezöne met een deel van het Sowjet-Verre Oosten en een overeenkomend deel van de Verenig de Staten. Dulles ziet er iets in. Minister Dulles is van mening, dat deze jongste brief van Chroesjtsjef voorstellen inhoudt, die enige hoop geven op een technische bespreking tussen Oost en West. De minister zei op een persconfe rentie evenwel, dat bepaalde punten uit de brief bij eerste lezing onaan vaardbaar lekon. De brief heeft te Londen de indruk gewekt, dat de Russen willen spreken over een doelmatige voorbereiding van een topconferentie. Een vertegenwoordiger van het Russische persbureau Tass heeft op gezag van de Russische ambassade in Londen donderdag verklaard, dat een Russische functionaris op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een fotokopie van een ano nieme brief heeft overhandigd, waar in de schrijver dreigt een atoombom nabij de Engelse kust te zullen laten vallen. De brief heet afkomstig te zijn van een Amerikaanse piloot die in Engeland gestationeerd is. Hij en zijn bemanning willen tijdens een routinevlucht „ergens boven de Noordzee niet ver van de Engelse kust" de bom laten vallen. De brief, endertekeno met „hoogachtend W", was gericht aan de Russische am bassadeur in Londen, Jacob Malik. De schrijver voegde eraan toe dat zijn doel ver genoeg van de Engelse kust zou liggen <fopdat niet teveel mensen erbü het leven zullen komen. Onze dag zal kort na de eer ste juli vallen". De briefschrijver zegt na zijn daad m Rusland asiel te zullen vragen. Hij vindt het vanzelfsprekend dat hij dit ook zal krijgen. De brief was op 28 juni te Ipswich gepost. De Amerikaanse ambassadeur in Londen zegt ervan overtuigd te zijn, dat de brief vervalst is. De Amerikaanse vliegvelden in het gebied van Ipswich worden al leen door jagers gebruikt. Jagers kunnen wel bommen aan boord heb ben, maar zijn slechts bemand door één militair eft het is niet mogelijk voor één man om een dergelijk wa pen te lanceren. „Onze voorzorgsmaatregelen zijn zodanig, dat één man zoiets nooit doen kan", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht. Het „State department" beschul digde ambassadeur Malik van een „bijzonder verantwoordelijke daad" door de brief voor pubiikatie vrij te geven. Morgenochtend om 9 uur beginnen wij de traditie getrouw met onze Onze totale kollektie, ook de nieuw ste Ascot-kostuums zijn radicaal in prijs verlaagd. IO°/o tot 50°/o korting Haarlemmerstraat 175 MME (Advertentie) Op het Vaticaan heeft Z. H. de Paus de Italiaanse wielrenner Ercole Bal dini, die dit jaar de ronde van Italië heeft gewonnen, in audiëntie ontvangen. Foto: Ercole Baldini, Paus Pius de twaalfde en moeder Angelina Baldini. In welingelichte kringen te Boe dapest is donderdag vernomen, dat verscheidene aanhangers van Imre Nagy op het ogenblik in het geheim terechtstaan. Eén van hen zou me vrouw Julia Rajk zijn, de weduwe van de vroegere minister van bin nenlandse en van buitenlandse za ken Laszlo Rajk. Samen met mevrouw Rajk wor den, zo zei men, ook Tanczos, oud- secretaris van de Petoefi-kring en de journalist Haraszti berecht. Ver der werd onder anderen genoemd de vroegere directeur van de" Hongaar se radio Ujhelyi. Al deze personen waren in no vember 1956 uitgeweken naar de Zuidslavische ambassade in Boeda pest, die zij verlieten met een vrij geleide van de toenmalige regering- Kadar. Zij werden toen echter aan gehouden en naar Roemenië over gebracht. Een handje erwtenstro heeft gisteren het leven gekost aan het vijfjarig zoontje van de familie Ro vers te Oudenbosch. Het jongetje wilde erwtenstro van de aanhang wagen van een tractor trekken en raakte daarbij onder de wielen. De bestuurder had niets van het ongeval gemerkt. Advertentie. Oil nummer bestaat uit 12 pagina's Tengevolge van hoge temperaturen, die de sneeuw i n de bergen snel hebben doen smelten, doen zich in vele districten in het zuiden van Noorwegen overstrom ingen voor. Deze foto toont een auto met toeristen op een hoofdweg in het vulden w» ar het water fel overheen gutst 60 liter SLECHTS 1375— bij de SPECIAALZAAK Firma Aalmarkt 4, Tel. 32176 Betaling in overleg In de vochtige en onstabiele lucht die in ons land stagneert, ontwikkel den zich donderdag zware negen en onweersbuien. Van de waarnemings stations meldde Ramspol de grootste hoeveelheid, namelijk 47 mm. Een storing, die in Noord-Italië ontstond, bevindt zich boven Polen en ver plaatst zich langzaam naar Zuid- Zweden. Het restant van de depressie die de koele oceaanlucht aanvoerde, wordt in Frankrijk aangetroffen. Door de geringe veranderingen in de luchtdrukverdeling is boven de Noordzee een zwakke noordelijke tot noordwestelijke stroming tot stand gekomen, waarvan verwacht wordt, dat deze komende nacht mist en laaghangende bewolking binnen voert. Door de zonnestraling zal de bewolking voor een groot deel ver dwijnen. Daarna kunnen in het bin nenland opnieuw enkele buien tot ontwikkeling komen. In het tempera- tuurverloop kamt weinig verande ring. (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking, daarna opklaringen met in het binnenland hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. 5 Juli zon op 04.26; onder 21.02; maan op 22.49; onder 09.25. Hoogwaterstanden 5 Juli v.m. 6.n.m. 6.20. Het weer in Europa HELSINKI regenbui 21 C. STOCKHOLM half bew. 28 OSLO KOPENHAGEN onbew. 26 ABERDEEN zwaar bew. 22 LONDEN zwaar bew. 22 AMSTERDAM mist 20 BRUSSEL licht bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 16 PARIJS zwaar bew. 19 BORDEAUX zwaar bew. 16 GRENOBLE licht bew. 23 NICE onbew. 26 BERLIJN half bew. 24 FRANKFORT mist 19 MüNCHEN onbew. 17 ZüRICH geen opgave GENèVE zwaar bew. 21 LOCARNO onweer 22 WENEN onbew. 26 INNSBRUCK zwaar bew. 19 ROME onbew. 29 AJACCIO onbew. 24 MADRID onbew. 24 MALLORCA onbew. 30 ALGIERS half bew. 27 Korreltje De ware nederigheid laat zich zien, maar vertoont zich niet.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1