Rondom een Oegstgeester Priesterwijding in 1842 Zweedse ingenieur steekt een paraplu op 5)e audjeó eten nag, befit! Militair en de politiek DONDERDAG 3 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 D ten kapel verkregen o.a. het voor i was het gebouw veel te klein en zo een pastor loei immer omineuze ver-1 bouwvallig dat het in latere jaren e Wijding van Henricus de Groot!lo* dat ook niet-inwoners aldaar hun van binnen door een zeer lelijke bal- 1 zondagsplicht zouden kunnen ver- kenconstructie geschoord moest wor- vullen. De aanwezigheid van een af- den. schrift uit 1837 van dit stuk in het] Vermoedelijk was de prachtige door de bisschop van Agen, Mgr. Hoger Johan, welke plechtig heid a.s. zondag 6 juli zal plaatsheb ben in de St. Wiilibrorduskerk te Oegstgeest, is bij de tegenwoordige verhoudingen in Nederland een in parocnieverband zeldzaam voorko mende gebeurtenis. Dergelijke plech tigheden plegen immers te geschie den binnen de besloten koren van kathedralen en abdijkerken, waar bij de beminde gelovigen meestal weinig zicht hebben op het verloop van de indrukwekkende reeks cere moniën. De parochianen van Kerk- werve zullen er dus goed aan doen te profiteren van de gelegenheid die hun geboden wordt om met hun neus op het altaar de plechtigheden te kunnen volgen. Dat het misschien wat lang duren zal, moet voor hen die in dit opzicht gehard zijn geen bezwaar vormen. In 1842 was dat anders. Er be stonden toen geen bisdommen en dus ook geen kathedralen en de wei nige kloosters in het Zuiden stonden tengevolge van de vaderlijke poli tiek van Willem I op uitsterven. De levieten van de Hollandse Missie moesten dus hun consecrator in de aangrenzende landen zoeken. Na J833 werd dit beter. Toen werd Cor nelius Ludovicus Baron van Wyker- slooth tot bisschop van Curium i.p.i. gewijd. Hij was geen diocesaanbis- schop in de kerkrechtelijke zin van het woord en bezat dus geen be stuurlijke bevoegdheden. Hem wa- ren alle wijdingen opgedragen die slechts door een bisschop verricht kunnen worden en zo heeft hij ge durende zijn 18-jarig „pontificaat' op bewonderenswaardig-ijverige wij ze vanuit Oegstgeest heel het gebied van de Missie doorkruis^ het H. Vormsel toegediend, kerken gecon sacreerd en priesters gewijd. Dit laatste geschiedde uit den aard der zaak op verschillende plaatsen zo heeft ook Oegstgeest minstens éénmaal in het reeds genoemde jaar 1842 de eer gehad zo'n plech tigheid binnen zijn kerkmuren te zien geschieden. HET DORP. Oegstgeest zag er toen anders uit dan tegenwoordig. De Leidse huizenzeet lag nog onbeweeglijk be sloten binnen de singels. Daarbuiten was alles land: weiland, tuinland en onland, met daartussen allerfraaiste buitenplaatsen en lieve optrekjes. Ook kroegen waren er in groten ge tale. Er zullen een 1500 mensen ge woond hebben in zowat 300 huizen een deel samengedrongen '.n Kerk buurt, Leidse buurt, Mors en Poel geest, de rest verspreid over het grote landoppervlak dat vanouds de heerlijkheid Oegstgeest en Poelgeest had gevormd. Annexatieplannen vanuit het boze Leiden, dat reeds sinds de late mid deleeuwen het onschuldig lam Oegst geest op velerlei manieren dwarsge zeten had, waren toen nogniet te voorzien. Burgemeester tevens secretaris was toen W. J. de Mal- noé van Noort. In 1821, toen hij nog schout ge noemd werd, had pastoor A. H. Mali een moeizame overwinning op hem bevochten inzake de stichting van het kerkhof, een gebeurtenis door le Sage belangrijk genoeg geacht om middels zijn „Godsdienstvriend' 'aan heel katholiek Nederland kond te doen. De burgemeester was de naas te buur van de bisschop. Zijn huis aan de Rhijngeesterstraatweg bestaat nog, maar is enkele jaren terug wel wat hardhandig gerestaureerd en vergroot. DE STATIE. De statie telde volgens het missie- verslag van aartspriester Ger- ving uit het eigenste jaar 1842, 600 communicanten; een geringe toena me vergeleken met de twintiger ja ren toen het „Liber memorialis de- canatus Rhenolandae" een gemiddel de aangaf van 550, met circa 30 do pelingen per jaar, waaronder in de loop van 5 jaar 6 buitenechtelijke. Statie en gemeente vielen niet sa men; de statie strekte haar zorgen pok uit over Rhijnsburg, Valkenburg en de beide Katwijken. Vanuit deze laatste dreigde reeds de nachtmer rie van zo menig pastoor: amputatie van parochiedelen. Al in 1797 waren de Katwijkers begonnen met de bouw van een eigen kerk en pastorie, wel onder invloed van dezelfde ideëen, die in deze omwentelingstijd zovele leken naar lekenadministratie van hun statie deden verlangen. De toenmalige pastoor Vinken burg had hevig geprotesteerd, de onderneming was blijkbaar prema tuur en is besloten met een onaan gename civiele procedure dieeerst in 1812 haar beslag had gekregen. Op 16 februari 1819 richtte de lang niet malse pastoor Mali zich tot het Oegstgeester gemeentebestuur met de mededeling dat de 130 zielen van de „R. C. Gemeente te Catwijk aan Rhijn" gaarne een eigen kerk zou den willen hebben omdat zij „verre van de kerk van Oegstgeest woonen te weeten 3/4 of circa één uur gaans en soms een slegte weg hebben, te weeten, des winters, wanneer een gedeelte der weg, dat is van Rhijns- burg tot den Groenen Steeg, hier en daar zoms bijkans onder water staat". Men krijgt echter de indruk dat 's pastoors bedoeling niet zozeer is het oprichten van een eigen statie te bevorderen dan wel verbetering van dat weggedeelte. Ondertussen had van Wijkerslooth in 1831 het college van Katwijk gesticht en op 1 april 1832 van de „Propaganda" allerlei voorrechten voor de te stich- parochieel archief zou erop kunnen wijzen dat hieromtrent moeilijkhe den rezen. Zo stonden de zaken in 1842 en om dit verhaal af te maken: twee jaar later komt er in Katwijk een tweede kapel, n.l. In de school voor meisjes en jongens van de he ren (of dames?) de Munnick, dit maal echter uitsluitend voor de huis genoten bestemd. Als reden wordt wederom aangegeven de grote af stand tot de parochiekerk. Wéér twee jaar later geeft de mi nister voor de zaken der Roomsch- katholijke Eeredienst toestemming dat er in Katwijk een hulpkerk zal worden gevestigd. Er zijn nu in de beide Katwijken 400 katholieken, de afstand tot Oegstgeest is groot, alles zal geschieden buiten bezwaar van 's lands kas en hier komt een nieuwe mode om de hoek kijken ook de R.K. bezoekers van het Bad huis te Katwijk buiten" zullen er mee gebaat zijn. De beslissende stap volgt op 13 novetnber 1847 als de vice-superior der Hollandse Zending, Johannes Zwijsen, de beide Katwijken tot af zonderlijke statie verheft. Drie jaar later wordt Rijnsburg erbij gevoegd. De kapelaan van Oegstgeest wordt pastoor van de nieuwe statie en Oegstgeest is, mét drie buitenge meenten, ook zijn enige kapelaan kwijtl Blijkens een aantekening van pastoor Mensing uit ongeveer 1867 is de definitieve afsplitsing „groten deels door de zorgen en bemoeiing van de heer J. Robbe" geschied. Robbe was leek en was in 1831, na het afleggen van zijn candidaats- examen als leraar in de klassieke letteren aan het zo pas gestichte col lege gekomen en is zó een vroeg voorbeeld van een onbevoegd leken leraar aan een jezuitencollege. DE KERK. We keren terug tot 1842. Het kerk je, waarin de plechtigheid der priesterwijding plaats had, was niet de mooie Cuyperskerk van nu, maar de voorganger ervan, het kerkje dat van 1771 tot 1774 door pastoor Rens met zoveel liefde en zorg was ge bouwd en door latere generaties steeds meer verrijkt, maar daardoor misschien niet altijd verfraaid. De foto's, die nog van het inte rieur bestaan, tonen een bescheiden, met stucwerk versierde ruimte in de rustige trant van de latere 18e eeuw Het altaar was wat beweeglijker en drukker gepolychromeerd. Volgens Bijleveld „een alleraardigst kerkje in wit en goud". Indien het nu nog bestond zou het misschien een kans maken op de monumentenlijst te komen, en deskundig gerestaureerd de altijd boeiende adaptatie vertonen van Franse Lodewijkenzwier aan Hol landse dorpsheid. marmeren communiebank (laat 18e eeuws Antwerps werk) in ons wij dingsjaar nog niet aanwezig. Weder om volgens Bijleveld is deze een ge schenk van de W(jkerslooth en uit de parochieboeken blijkt dat er pas om 1847 iets op het gebied van com muniebanken aan de hand was. Hoe de ampele plechtigheden van de wijding in het benepen kerkje verlopen zijn is ons helaas ten enen male onbekend. Er is in het Ont vangsten en Uitgavenboek slechts één wijziging naar en die de aanlei ding is geworden tot het schrijven van dit opstel. Pastoor Quant heeft onder 18 October ingeboekt: „de priesterwijding die alhier den 16 October heeft plaats gehad f 6. ,,Dat was dus de opbrengst van de extra-collecte! Een gering bedrag, maar bedacht moet worden dat de koopkracht van de gulden toen aan zienlijk groter was dan nu en dat Oegstgeest maar een eenvoudige statie was. De voor- en najaarscol lecte langs de huizen was sinds on heugelijke tijden DE bron van in komsten voor de kerk geweest. Hij werd al in 1771 ingeboekt, maar was ir de veertiger jaren danig aan het tanen. In ons jaar bracht hij op: Leidse Buurt en Mors 57.beide Katwijken 14.Kerkbuurt f 44. Valkenburg f 7.— en Rijnsburg 32.Na 1848 zal hij niet meer vermeld worden. Beter stond het met de collecte in de kerk op zon- en feestdagen. Deze bracht 544.op in 1842. Hij wordt het eerst vermeld bij de ambtsaan vaarding van pastoor Mali in 1815 ender de huiselijke titel „collecte met de kom" of „collecte met hel laadje". Dan waren er nog de op brengsten van de plaatsengelden, ook al een bron van inkomsten sinds 1771. Ze bedroegen dit jaar 474.—. Daarenboven had Kees Juffermans vrouwenplaats no 30 gekocht voor 14,75, Jan Schrama vrouwenplaats no 26 voor f 10,25 en „vrouw Pari don" was tevreden geweest met een tollenaarsplaatsje van 5.Voeg daarbij de interest van de twee ef fecten die de statie toen rijk was en men komt tot een totaal aan inkom sten van ruim 1800 gulden. Kerk meesters van heden 1 Bewondert nu de Oud-Hollandse zuinigheid van de toenmalige beheerders, die in dat jaar 1842 niet meer dan 1600 gulden uitgaven, zodat nog een batig saldo van ruim 200 gulden kon worden gekweekt. De pastoor toucheerde f 600.de koster 50.(het zal hoop ik geen „full-time job" ge weest zijn), de kerkschoonmaakster 26 en de zangers 5.— en dus werd iedereen naar verdiensten be loond en de muzen bungelden zoals billijk beneden aan. Dan moest er nog rente betaald worden aan de vier armbesturen van Oegstgeest, Het hoogaltaar in de vorige paro chiekerk van Oegstgeest. 49ste alg. vergadering „St Martinus" Vanmiddag heeft de algemeen voor zitter van 't hoofdbestuur van de Ne derlandse katholieke vereniging voor militaire ambtenaren „St. Martinus", de heer L. Nihot, de 49ste algemene vergadering in het KAB-gebouw te Venlo geopend. Wat de vernieuwing van de vereni ging van binnenuit betreft, zei de heer Nihot, het van eminent belang te achten, dat in de toekomst nog een groter aantal jongere bestuurskandi- daten wordt opgegeven. Ook al wor den zij niet gekozen, dan kunnen zij voor werkzaamheden worden inge schakeld, die buiten het bestuur kun nen worden voorbereid. Zij kunnen dan hun bekwaamheid en aanleg to nen. De heer Nihot vroeg ten aanzien van het huisvestingsprobleem de aan dacht voor het plan-Hendriks, dat, indien de minister van oorlog zijn medewerking wil verlenen, aan een aantal adspirant-eigenaars de moge lijkheid b edt zonder enige storting vooraf een flatwoning te kopen, waarbij de maandelijks te betalen huur, die in vele gevallen lager is dan b.v. voor een woningwetwoning in een grote stad, de aflossing vormt op de koopsom. Spreker deelde mede, dat reeds een combinatie van onder nemers is gevormd die deze soort flatwoningen zal gaan bouwen. In Delft zijn reeds een aantal van deze woningen opgeleverd. Voorts vroeg de heer Nihot nog de aandacht voor een aantal bevorde ringsvoorschriften, waarop reeds lang wordt gewacht door de Koninlijke Bij regen in een havenstad Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, Maar men kan het de generatie J want de kerkfabriek had zich sinds. Luchtmacht, de Koninklijke Land- van omstreeks 1900 niet kwalijk ne-1 de bouw der kerk van 1771 danig in macht, de Milva's en het personeel men dat hun smaak voor deze peri-1 de schuld gestoken bij die welvaren- van de onderafdeling geneeskundige ode niet gevoelig was. Bovendien I de lichamen. J dienst. De papagaai „Cocky" uit de Londense dierentuin is een kras A.O.W.-trekker. Bij een leeftijd van zeventig jaar beschikt hij nog steeds over een gezonde eetlust, maar Cocky is geen gemakkelijk heerHij probeert in elke vinger te bijten, welke hem wil aanraken. De foto laat „Cocky" zien achter een vorstelijke banaan „Spekkie voor zijn bekkie" Te Venlo is gisteren de 49e alge mene vergadering van „St. Martinus", de Nederlandse katholieke vereni ging van militaire ambtenaren be neden de rang van tweede luitenant, begonnen. De algemene voorzitter, de heer L. Nihot, hield de openingsrede, die wij reeds hebben weergegeven. In aansluiting daarop gaf de heer Hendriks uit Wassenaar, de eigenlij ke promotor van de bouwplannen die door de heer Nihot werden genoemd, een toelichting op dit projekt. De bouwplannen beogen verlichting te brengen in de specifieke huisves tingsmogelijkheden van militairen, die veelvuldig voor overplaatsing worden gesteld. De spreker riep de medewerking van de gemeentebestu ren in, om voor de noodzakelijke woningruil voor militairen voldoende woningen beschikbaar te stellen. Hij verklaarde de verwachting te koeste ren, dat minister Staf voor „militiare woningen" een speciale tegemoetko ming van 1900 per woning zou ver lenen. De secretaris van de K.V.P., dr. L. A. H. Albering, besprak de politieke verhoudingen in Nederland, de grond slagen waarop de partijvorming is ontstaan en de veranderde positie van de militair tegenover de politiek. Vroeger werd de militair veronder steld, dat hij zich daarmee niet be moeide. Maar in de tegenwoordige democratische opvattingen,, ook in het leger, wordt het van de militair juist op prys gesteld als hij ook in deze vorm zijn staatsburgerschap beleefd, aldus dr. Albering. TREIN GRIJPT JEEP. Op de onbewaakte overweg tussen 'Maarland en Eijsden bij wachtpost 27 is gisteren de stoptrein van 12.38 uur uit Maastricht naar Visé in bot sing gekomen met een jeep met aan hangwagen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De be stuurder van de jeep, de heer J. Ja cobs, directeur van een siroopfa- briek te Eijsden, kon nog op het laatste nippertje uit de jeep sprin gen. De trein had, evenals de D-trein uit Luxemburg die in Maastricht moest blijven wachten, ongeveer twin tig minuten vertraging. Bij „openliggende' schepen Regen In een havenstad brengt al tijd vertraging met zich mee bij het laden en lossen van schepen, met alle gevolgen van dien: extra kosten aan liggeld, daarna vaak extra personeel, vertraging in het vaarprogramma e.d. De Zweedse ingenieur A. Larsson uit Gothenburg, meent nu een oplossing voor dit probleem gevonden te heb ben. Hij heeft een regenscherm ge fabriceerd waarmee hij gistermiddag aan boord van een in de Rotterdamse haven liggend, Zweeds schip demon streerde voor enige deskundigen van een cargadoorsfirma. Deze noemden ons elke stap in deze richting belang rijk, ook al kosten pogingen om tot een oplossing te komen, geld. Het regenscherm bestaat aan de bovenzijde uit een horizontaal plas tic zeil van circa vijf bij acht meter. Aan drie zijden bevinden zich uiteen lopende wanden van dezelfde door zichtige stof. Het geheel is gespan nen over een soort metalen raam werk en vevindt zich op een hoogte van acht negen meter boven het dek of het geopende laadruim. In het midden van het bovenste scherm be vindt zich een horizontaal liggende vork, waartussen een lastkabel van een kraan zich vrij heen en weei kan bewegen. Het is pas ideaal, volgens de uitvin der, als zich op de kade een derge lijk apparaat bevindt, aangebracht boven trein of auto. Directeur-generaal voedselvoorziening Een der ochtendbladen heeft heden gewag gemaakt van een ontslagaan vrage van de directeur-generaal van de voedsel vorziening, ir. J. A. P. Franke. Het hoofd van de afdeling voorlich ting var het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt desgevraagd aan het A.N.P. of ficieel mede, ook namens betrokkene, dat van een ontslagaanvrage als zo danig geen sprake is. De heer Franke heeft aangekondigd, dat hij een andere functie ambieert. De reden van zijn voorgenomen ver trek te zijner tijd ligt niet in ver schil van inzicht op landbouwpolitiek terrein en draagt, bij een bestaande uitstekende verstandhouding met de minister, geen persoonlijk karakter. De reden ligt bij een zakelijk ver schil van mening in kwesties van de voedselvoorziening. Dit verschil van mening is bepaald niet van zó drastische aard dat op korte termijn een te vragen ontslag van de heer Franke moet worden verwacht. Men heeft met deze vinding in Ant werpen reeds gedemonstreerd en vol gens de uitvinder heeft het wind met een snelheid van vijftien meter per seconde doorstaan. Hij meent, dat men nog met het scherm kan werken als de wind een snelheid heeft van twintig meter per seconde. Uiteraard moet he4 havenpersoneel leren werken met deze vinding, zo zeiden ons gistermiddag de deskun digen, die de resultaten van de proef aan een onderzoek zullen onderwer pen. IR F. C. C. BARON VAN TUYLL VAN SEROOSKERKEN Te Zuilen is vanmorgen op 71-ja- rige leeftijd overleden ir Frederik Christiaan Constuntijn baron van Tuyll van Serooskerken, oud-voorzit ter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Rooae Kruis. Baron van Tuyll van Serooskerken heeft twintig jaar van dit bestuur deel uit gemaakt. Hij bekleedde het voorzit tersambt van 5 november 1948 tot 1 januari 1958. De overledene was opperkamer heer van H.M. de Koningin. CASSATIE AANGETEKEND IN VOETBAL-TOTO. De verdediger van de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Voetbalbond, mr. C. R. Wijckerheld Bisdom, heeft van daag cassatie aangetekend tegen het vonnis der Haagse rechtbank, waarbij B. wegens overtreding der loterij wet werd veroordeeld omdat de recht bank van oordeel is, dat de voetbal toto van de KNVB een verboden lo terij is. BEROEPSCHRIFT VAN EIGENARESSE BEJAARDEN CENTRUM. De Haarlemse gemeenteraad heeft besloten ui+ zijn midden een commis sie te benoemen, die een beroep schrift zal onderzoeken van mevr. H. E. A. B.-H., aan wie b. en w. geen vergunning hebben verleend tot het inrichten van het pand Westerhout- park 21, tot bejaardencentrum. Enkele maanden geleden heeft de gemeentelijke geneeskundige dienst te Haarlem een aantal bejaarden uit dit centrum gehaald omdat zij vol gens het oordeel van b. en w. een minder gunstige verpleging zouden ondervinden. TREINVERKEER DOOR BLIKSEM INSLAG GESTREMD. Tijdens een onweersbui hedenmor gen boven Den Haag is bij de Hilde- brandstraat de bliksem in de hovenlei- ding van de spoorlijn Den Haag Rotterdam geslagen. Het treinver keer tussen Den Haag en Rotterdam VERNIELING. De officier van justltiw bij de Haag se politierechter vorderde wegens vernieling van een lantaarn tegen een (niet verschenen) chauffeur en een bloemist, beiden uit Roelof- arendsveen, elk veertig gulden boete of acht dagen. Beide verdachten, die de schade inmiddels hadden vergoed, hadden nog een blanco strafregister. De politierechter veroordeelde elk van de verdachten tot vijfentwintig gulden boete of vier dagen. DOORGEREDEN NA AANRIJDING Na een aanrijding was een bloe- menkweker uit Rijnsburg doorgere den voordat zijn identiteit bekend was. Hij werd thans bij verstek door de Haagse politierechter overeenkom stig de eis veroordeeld tot vijftig gul den boete of twintig dagen. De ver dachte was nog niet eerder veroor deeld. De officier van justitie merkte nog op dat er achter deze kwestie nog een grote civiele zaak schuilt over de schade. GEVANGENISSTRAF VOOR VERNIELING. Wegens een varnieling werd de (niet-verschenen) los-werkman A. uit Leiden door de Haagse politierechter overeenkomstig de eis veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De Leide- naar was reeds diverse malen veroor deeld, o.a. voor mishandeling, vernie ling en verbreking. De civiele partij was niet verschenen om een schade vordering in te dienen, hetgeen de of ficier van justicit deed opmerken, dat deze partij er blijkbaar ook geen heil meer in zag om de schade te verha len. HUURKOOPVERDUISTERING. „Afgezien van de merites van het huurkoopsysteem is het een conflict met de strafwet", zei de officier van justitie in de zaak tegen een (niet verschenen) bankwerker uit Leiden, die een in huurkoop verkregen radio had verduisterd. De reeds vaker ver oordeelde verdachte was volgens de officier één van de velen, die wat in huurkoop krijgen en dit dan weer verkwanselen. Dit kwam zijns inziens veel te veel voor. De officier vorder de een boete van honderdvijftig gul den of vijftien dager en twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf n et drie jaar proeftijd. De Haagse politierechter liet het bij twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf alleen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8