Fokker's „F-27 Friendship" uit Brazilië terug na demonstratievlucht van 2 maanden Scheepswerf te Lisse in de as gelegd Reis met bijzondere prestaties Grote tevredenheid Noodweer over Nederland Tien jonge trekkers dakloos in De Kaag ENKELE JACHTEN GINGEN DAARBIJ VERLOREN Minister Witte reikte bouwvak prijzen uit DONDERDAG 3 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 %)e „ZiCueten fotaffet" ging- naai Eindfiaaen Toen gezagvoerder Hugo Burger hout vandaag de Fokker F 27 (PH- NVF) „Friendship" in een stromende regen op de landingsbaan van Schip hol neerzette werd aan de hoofdmast van de Amsterdamse luchthaven de Fokkervlag gehesen. Na 2 maanden kwam dit nieuwste Fokkertoestel van zijn demonstratie vlucht naar Brazilië, weer op vader landse bodem terug. Op het vliegveld waren talrijke leidinggevende figu ren van de vliegtuigfabriek tezamen gekomen om de bemanning van de „Friendship" te verwelkomen. Over de betekenis van deze demon stratievlucht naar Brazilië waarbij in beide richtingen de oceaan tussen Dakar en Refice werd overgestoken, deelde de heer F. J. L. Diepen, direc teur van de Fokkerfabrieken-Neder land mede dat de „Friendship" heeft bewezen dat het toestel met Heel eenvoudige hulpmiddelen tot grotere prestatie kan komen dan waarvoor het eigenlijk gebouwd is. Zonder hulp van grote hoeveelheden reserve materiaal, ja zonder een reserve- motor vooruit te sturen, heeft de F 27 eerst de zware vlucht naar India en Pakistan ondernomen en daarop is gevolgd de speciale vlucht naar Brazilië, die werd uitgevoerd met twee extra brandhtoftanks die aan uitsteeksels onder de vleugel waren bevestingd, en met een extra tank in de romp. Alleen al in Zuid Amerika heeft 't toestel 90 vluchten gemaakt, vaak vol met autoriteiten van staat, luchtmacht en luchtvaartmaatschap pijen. Nagenoeg zonder storingen, zijn duizenden mijlen afgelegd. Ir. H. C. van Meerten, onder-direc teur van Fokker en chef-construc teur van de F 27 drukte zich als volgt uit: Bewezen is dat de „Friendship" ge durende lange tijd van zijn thuis basis weg kan blijven en niettemin alle van te voren vastgetelde vluch ten kan uitvoeren. Zelfs met een overgewicht van bijna 2000 kg. (nor maal circa 16.000 kg. maar bij de start voor de oceaanvluchten bijna 18.000 in verband met de extra brandstof) zijn operationeel voor treffelijke resultaten bereikt, dat hebben de reeds ontvangen rapporten van de heenreis bewezen. Ook on der tropische omstandigheden (Zuid Amerika) alsmede bij het landen en starten op een vliegveld op grote hoogte (La Paz ligt 4000 meter hoog) heeft het toestel het goed gedaan. Veiligheid bewezen. Tenslotte meende mr. H. During, de directeur ^an de Fokkerfabriek te Rio de Janeiro, die een dag te voren in Nederland was aangekomen, dat de vliegveiligheid van de F 27 meer dan voldoende met de zware vluchten naar het verre oosten en Zudi Amerika is bewezen. Hij voegde er aan toe, dat men hoopte na deze demonstratievluchten in Brazilië ook commerciële resultaten te boeken. De chef-vlieger Hugo V. B. Burger hout zal binnenkort worden aange steld als hoofdvertegenwoordiger van Fokker voor 't Verre Oosten, met als standplaats New Delhi. Omtrent de mogelijkheid, dat de Fokkerfbrieken in Rio de Janeiro de F 27 zal gaan bouwen is nog niets definitiefs mede te delen. Geheel Zuid-Amerika, met uitzondering van Brazilië, resorteert onder het com merciële gebied van de fairchild- fabrieken, die de „Friendship" in licentie bouwt. Bovendien zijn de Fokkerfabrieken te Rio nog geruime tijd bezig met de aflevering van de gecontracteerde bestellingen voor de Braziliaanse luchtmacht: 100 machi nes van het type S 11 voor lesdoel einden; 50 van de S 12 en nog eens 50 stuks van 't type S. 14. Vóór '60 zit ten de fabrieken in Nederland reeds vol met bestellingen. Hoe groot de bestellingen-portefeuille van Fokker- Schiphol is, kon op dit moment niet worden medegedeeld. Binnenkort worden nog nieuwe definitieve be stellingen verwacht. Fairchild heeft op het ogenblik 72 F 27 toestellen in vaste bestelling en 29 stuks in z.g. „korte optie". „Geknipt voor Brazilië". Hugo Burgerhout zelf heeft enkele bijzonderheden over de vluchten en de commerciële mogelijkheden in Brazilië medegedeeld Hij heeft ge constateerd dat de afstanden in dat land zo groot zijn en verscheidene delen van het land zo moeilijk toe gankelijk, dat het vliegtuig wel het aangewezen vervoermiddel is. Scheepvaart kan alleen over zee geschieden en over enkele grote rivieren. Het wegennet is weinig ontwikkeld en men heeft daar met vele moeilijk heden te kampen. Het is veel een voudiger om het vlieguig te gebrui ken dan welk ander vervoermiddel ook. Men mag het zelfs omdraaien: als er ergens een geschike plek in Bra zilië is om een vliegveld aan te leg gen, dan begint men daarmede en daarna worden er huizen gebouwd, fabrieken gezet enz. Er worden nog 250 DC-3's door de luchtvaartmaatschappijen in Brazilië gebruikt. De „Friendship" is, aldus de heer Burgerhout, het bij uitstek geschikte type om de Dakota te ver vangen. Er zijn weliswaar 500 vliegvelden maar slechts een tiental is geschkit voor grote en zware machines. De „Friendship" is voor demonstraties naar 50 vliegvelden gezonden, dat waren (en dit misschien wel met op zet), niet altijd de fraaiste. Overal heeft het toestel goede landingen ge maakt en snelle starts kunnen maken. In Brazilië zijn 90 vluchten ge maakt met in totaal bijna 1000 passa giers aan boord. De F 27 heeft de president van Zeeland betaalde tol Verschillende delen van ons land zijn in de afgelopen nacht geteisterd door hevig noodweer. Op twee plaat sen verloren mensen door bliksem inslag het leven en windstoten en hagel veroorzaakte grote schade. Te Ulvenhout bij Breda werd een boerin, moeder van zes kinderen, die aan het melken, was, door de bliksem getroffen. Een tweede dode was een 42-jarige heer te Beilen, die door het hemelvuur getroffen werd. Gisernacht werd grote schade aan gericht op de akkers van Schouwen- Duiveland. In deze streek werd ook door de wind het dak van een nieu we industrieloods geheel losgesla gen. In Schuddebeurs werden kas tanjebomen ontworteld en ook in de omgeving van Zierikzee liepen de gewassen ernstige schade op. In het stadjfe zelf werden door blikseminslag in het huis van een der inwoners de schoorsteen en pla fonds van vele kamers vernield. De fruitbomen in Renesse hadden zwaar te lijden van hagelbuien en ook om Brouwershaven en Oosterland boek ten de landbouwers verliezen aan het gewas, ten gevolge van regen en wind. Tijdens het zware weer in de om geving van Diepenveen, waarvan we gisteren reeds melding maakten, zijn door windvlagen verschillende bomen geveld, die in hun val schade aanrichtten aan boerderijen en kip penhokken. In Venlo kwam gisteravond een deel van de binnenstad blank te staan door hevige regenval, die het zware onweer vergezelde. Tal van kelders liepen onder en in de Ursu- lmenstraat stroomde het water aan de achterzijde de woningen binnen om door de voordeuren weer op straat te vloeien. In de omgeving van deze stad is veel schade aange richt aan de jonge groenten en augurken op het veld. j De foto toont de heer Burgerhout (tweede van links met koffer) bij zijn machine op Schiphol, omringd door directieleden en technici van Fokker. Brazilië de heer Kubitschek en zijn gevolg naar het vliegveld van Tres Marias gevlogen, waar een groot waterwerk in aanbouw is. Vliegveld was weg. De positie van het vliegveld was niet al te best bekend en toen Bur gerhout op de aangegeven plaats kwam, was er van een vliegveld niets te bekennen. Tenslotte bleek het op 110 km. afstand te liggen. Daar van daan heeft de F 27 de Braziliaanse president naar Bello Horizonte ge bracht. Na afloop verklaarde presi dent Kubitschek: „Ik wil wel twee „Frienships" kopen, ik kan ze hier best gebruiken". De toestellen, die de president ten dienste staan kunnen alleen op de z.g. geciviliseerde vliegvelden wor den gebruikt. De vluchten in Brazilië werden ge maakt met drie steden als steunpunt, nl. Rio de Janeiro, Sao Paulo en Porto Allegre. In totaal, met de oceaanvluchten mee, is de F 27 140 uur in de lucht geweest. De vliegtijd van Dakar naar Recife bedroeg 8 uur 45 minuten, terug deed men er negen uur over. De snelheid bedroeg gemiddeld 200 knopen. De vliegtijd tussen Cassa- blanca en Schiphol op de terugweg bedroeg 6 uur 5 minuten. Men had met slecht weer te kampen, doch de „Friendship" had op 25.000 voet hoogte gevlogen en van een stevige staartwind geprofiteerd. Het resul taat was een zeer snelle tijd. Tien meisjes en jongens, die in groepjes een trektocht maken door Nederland, liepen gisteravond om streeks half elf op het Kaageiland om onderdak te bedelen. Zij waren niet in de jeugdherberg „De trek schuit", waar zij reeds enige dagen verbleven, toegelaten, omdat zij een kwartier te laat kwamen. De jeugdherberg sluit om tien uur. De vader van de jeugdherberg, de heer Van der Meij, verklaarde ons desgevraagd de meisjes en jongens niet toe te laten, omdat zij zouden hebben afgesproken een kwartier te laat te komen .De jongelui ontkenden hardnekkig iets in deze zin te hebben beraamd. De heer Van der Meij had hen naar het hotel aan de overzijde van de Ringvaart verwezen, dat de jongelui echter te duur vonden. Ze hadden reeds betaald voor onderdak en ontbijt *in de jeugdherberg. Onder de tien jongelui zijn zeven Duitsers van wie twee meisjes, twee Nederlanders, een meisje en een jon gen van veertien jaar, en een Oos tenrijks meisje van veertien jaar oud. Op één na zijn zij allen minder jarig. Twee jongens, van veertien en van zestien jaar, zijn reeds door be woners opgenomen. De vader van de jeugdherberg wilde, naar hij zeide, nu eens straf optreden, aangezien hij meermalen met trekers van Duitse nationaliteit last had gehad met te laat binnenkomen. De rijkspolitie van het Kaageiland is bezig onder dak voor de jongelui te zoeken. Twee schilders verdronken Na val van Maasbrug te Rotterdam Twee constructieschilders zijn van morgen verdronken in de Nieuwe Maas, toen zij bezig waren met schil derwerk onder de tweede boog van de Willemsbrug te Rotterdam. Het zijn de ongeveer 25-jarige A. van der Velde uit de Marnixstraat te Rotterdam, gehuwd en vader van twee kinderen, en de 28-jarige Joh. van der Kruit, die een kosthuis heeft aan de Dreef in Rotterdam-Zuid. Twee collega's, die onder dezelfde boog op een andere stelling bezig waren, hoorden opeens geschreeuw en zagen de stellingplank, waarop de anderen hadden gestaan, in het wa ter dry ven. Even later zagen ze ook,* hoe Van der Velde, die kon zwem men, de hand reikte aan Van der Kruit, maar daarop verdwenen bei de in de diepte. Er is ook nog een reddingsboei uit geworpen, maar zonder succes. Ook het dreggen heeft men tot nu toe geen resultaten kunnen behalen. Zoals wij reeds in een deel onzer vorige oplage konden berichten brak gisterenmorgen om ongeveer 11 uur brand uit in de scheepswerf van de heer M. A. Akerboom, aan de Gracht- weg te Lisse. Het vuur greep zo snel om zich heen dat in korte tijd het gehele be drijf een hoop verkoold hout was geworden. Enkele in de loods opgeslagen jachten, waaronder een kostbare sta len kruiser, gingen daarbij verloren. De beste leerlingen van Technische Scholen uit het gehele land hebben elkaar dinsdag en woensdag ln de Ahoy-hal te Rotterdam bekampt in wedstrijden om de eerste prijzen straatmaken, metselen en stucadoors- werk. Deze foto laat zien hoe de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, z.e. ir H. B. J. Witte, woens dag de zilveren meiseltroffel uitreikte aan het winnende team van de Technische School uit Eindhoven. VJ.n.r. de minister, J. v. d. Ven en H. M. van den Boogaard. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Wit te, heeft gistermiddag in de Ahoyhal te Rotterdam de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de landelijke metsel,, straatmaak- en stukadoors- wedstrijden, die daar gisteren wer den gehouden. De zilveren troffel ging naar de technische school te Eindhoven en de technische scholen van Zutphen en A'dam kregen resp. de tweede en derde prijs. De individuele prijzen werden behaald door B. A. J. Hen driks uit Zutphen in groep-A, door C. Langereis uit Amsterdam in groep B en door N. A. Joore uit Te teringen in groep C. De zilveren pleistertroffel ging naar de technische school te Rotter dam en tweede werd de technische school „Concordia inter nos" uit Am sterdam. Aan de wedstrijden hebben 153 leerlingen van 48 lagere techniscehe scholen deelgenomen. De minister merkte op, dat een voortdurende groei van de kwaliteit van het werk te zien is. De laatste tijd heerste er nogal wat werkloos heid in de bouwvakken, maar er zijn tekenen die het pessimisme doen af zwakken. In sommige plaatsen begin nen zich weer symptomen voor te doen, die op een begin van spanning op de arbeidsmarkt in de bouwvak ken wijzen, aldus de minister. Veehandelaren niet gerust op toekomst Export loopt gevaar In Utrecht is gistermiddag het tweedaagse congresvan de Neder landse bond van Veehandelaren be gonnen. In zijn openingsrede wees de voorzitter van de bond, de heer K. W. ten Dam, er op dat de winst marge welke door de veehandelaar wordt gemaakt te laag is wanneer men de enorme risico's, de hoge be drijfskosten en het met de handel gemoeide grote kapitaal in aanmer king neemt. De secretaris is van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, ir. D. S. Tuynman, sprak in een rede de mening uit, dat de afzet van melk en zuivelproductie ernstig verstoord is door de geheel overvoerde internatio nale zuivelmarkt. De vooruitzichten zijn, volgens hem, zowel op korte, termijn als op langere termijn ongun stig. In 1957 werd ongeveer de helft van de in ons land geproduceerde bo ter, kaas en melkpoeder uitgevoerd. De melkproductie in Europa wordt krachtig opgevoerd. Hier is sprake zowel van een natuurlijke ontwikke ling als van een sterk kunstmatige produktiebevordering. Rekening hou dende met de nog relatief lage melk- produktie per koe en het toene mende protectionisme in vercheidene Europese landen moet, volgens de heer Tuynman, nog met een belang rijke stijging van de Europese melk en zuivelproduktie worden rekening gehouden. BLIKSEM IN LANDBOUWSCHUUR TE SLEEN. Te Sleen in Zuidoost-Drente is gistermiddag tijdens een zwaar on weer de bliksem in een landbouw- schuur geslagen, waarbij de schuur in brand geraakte. Spoedig sloegen de vlammen over naar de met riet ge dekte boerderij, welke vlak naast de schuur stond. Met de hulp van om wonenden slaagde men er in de in boedel uit de brandende boerderij te verwijderen. Het gelukte de brand weer van Sleen, die met vele stralen het vuur bestreed, de brand te blus sen, zodat een gedeelte van de boer derij behouden bleef. De schade is echter groot. De schuur brandde af en behalve een landbouw wagen gingen vele landbouwgereedschappen en een partij hooi verloren. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Hoe de brand is ontstaan, is nog een raadsel. Op het moment, dat de brand uitbrak was niemand aanwezig. Tevoren had men met een lasappa raat gewerkt en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat daarin de oor zaak moet worden gezocht. In een oogwenk stond de oude houten, van teer en olie doordrenkte loods in lichter laaie en hoewel de brandweer met groot materiaal de strijd aanbond was er geen redden meer aan. Dit is alles wat overbleef van de scheepswerf. Men ziet tussen de ver koolde balken het verwrongen karkas van een stalen jacht Een naast de werf gelegen kolen- loods van de Handelsraad vatte eveneens vlam. Een der wanden werd daarbij vernield doch verder kon men schade voorkomen. Een be lendend woonhuis moest in allerijl worden onruimd daar gevaar voor overslaan van het vuur bestond. Hier bleef de schade echter beperkt tot wat geblakerd houtwerk. De eigenaar van de werf was ver zekerd voor opstal en apparatuur, naar wij echter vernamen waren de opgeslagen en in reparatie zijnde boten niet bij deze verzekering in begrepen. De schade is zeer aanzienlijk daar niet alleen de opgeslagen boten doch ook de gehele werf inventaris ver loren is gegaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7