Padovan kwam gisteren als eerste binnen, maar Robinson won 'i Triomftocht voor Braziliaanse voetballers in Rio de Janeiro 17 sec. te laat: 200.000 francs weg F' 3L;; ÜM Gerrit behield Voorting gele trui Uitslagen en klassementen Politie en militairen machteloos tegenover enthousiast publiek DONDERDAG 3 )ULI 1958 DE LEIDSE COUP/.NT PAGINA 4 ■B JCHT BIJ DE FINISHLIJN te Brest geen van de gevaarlijke concurrenten stond een groep Engelse varensge zellen. Hun schip lag in de haven en zij hadden zich met verbazing afgevraagd wat al die drukte daar op de brede kade betekende. Tour de France? Daar had den ze wel eens iets over gelezen. En twee Engelse renners in de strijd? Dat moesten ze zien. Ze hebben het gezien en zij zijn ge tuige geweest van de eerste zege, die een Engelse renner ooit in de Ronde van Frankrijk heeft veroverd. Het was de 27-jarige, uit Huddersfield afkom stige, Bryan Robinson, die in Brest op nogal sensationele wijze geschiedenis maakte. Sensationeel? Zonder twijfel, want niet Robinson, maar de Italiaan Arrigo Pa dovan had zijn wiel het eerst over de streep geduwd. Het was Padovan, die door het mooiste meisje van Brest werd omhelsd en die even later met een grote bos bloemen langs de tribunes mee ging met de verschillende ontsnap- ningen. Ook onze gele-truidrager Gerrit Voorting heeft die taktiek van rust en waakzaamheid toegepast. En met succes, want Voorting kwam met het peloton binnen zonder op zijn naaste belagers ook maar een seconde te hebben ver loren en dus zal hij vandaag als laatste en nog altijd in het geel mogen vertrek ken voor de 46 km. lange tijdrit. Dit alles wil niet zeggen dat de oranje mannen van Jeng Goldschmidt stil heb ben gezeten op de stijgende en dalende wegen door het prachtige heuvelland van Bretagne, in de regenvlagen de straffe wind. Piet van Est, Piet Damen, Jef Lahaye en Martin van den Borgh zijn zeer actief geweest en het resultaat was, dat Neder land de tweede plaats in het dagploegen- klassement veroverde. Het had de eerste plaats kunnen zijn, wanneer Lahaye niet reed. Doch terwijl het publiek de lange j gefaald in Italiaan uitfloot, stond Bryan Robinson in het beste Frans, dat hij in zijn wieier- loopbaan had opgestoken verontwaardigd bij de internationale jury, om een pro test in te dienen tegen de wijze waarop Padovan hem op een öieter of zestig voor de meet in de sprint de weg had afgesneden. ZWIEPER HET WAS EEN VOLKOMEN gerecht vaardigd protest, want na de regel rechte „zwieper", die de geraffineerde Padovan had toegepast, was slechts één beslissing rechtvaardig: Padovan moest gedeklasseerd worden en Bryan Robin son moest tot winnaar worden verklaard. Toen de internationale jury na lang wikken en wegen bekend maakte, dat Robnison de eerste en Padovan de 2de plaats in het étappe-klassement kreeg toegewezen, werd deze mededeling door de duizenden, die hadden gezien wat gebeurd was, met gejuich ontvangen. De Britse zeelieden stonden elkaar van louter geestdrift op de schouders te slaan. Er was recht gedaan De Italianen, die in de volgerskara vaan een numerieke belangrijke plaats innemen, waren uiteraard minder in hun schik met de beslissing van de jury, waarbij Italië zijn eerste étappe-zege in deze Tour werd ontnomen. Maar ook zij, die het niet eens waren met de deklassering, moesten erkennen, dat de Brit de grote man was van deze 170 kilometer lange étappe van St. Brieuc naar Brest. Hij had de ontsnapping, die beslissend zou worden voor de zege, in gezet en hij was het ook geweest, die tijdens de 120 km. lange vlucht het zwaarste werk had gedaan. ONBETEKENEND DE RIT NAAR BREST is voor het beeld van de totale strijd betrek kelijk van weinig betekenis geweest. Alle favorieten bleven op deze dag voor de zware tijdrit op het circuit van Cha- teaulin rustig in het peloton hangen en zij hebben er alleen voor gewaakt, dat rijders teRbnde komer hxaaicall OQOpoiitie- aqenfen inacTie Delenglevd Ronde- karavaan is ca. 1 km TijdeosdeRondezelffen rijdensde Rondedrinker derennerstolaalca 3000 li ter melk DeRondeteltTOdiv. scheidsrechters 4mensen»W)*d huisvesting vu Ronde VINNIGE GEVECHTEN ting van Robinson, Dotto en Pado van. ontstonden op de rechte wegen en kele vinnige gevechten, waarvan Piet v Est, kort na de start een van de eerste animators was. Met de Spanjaard Gal de an o en de Belg Armand Desmet nam hij een kleine voorsprong en na 10 km. waren Bahamontes, Hoevenaars, Adri- aenssens, Thomin, Hollenstein en Dotto er bij gekomen, terwijl Desmet zich op het peloton liet terugvallen. In die openingsfase bleek al, dat La haye dit keer van plan was iets te laten zien. De man, die in St. Brieuc het laat ste was binnengekomen, klagend over pijnen in zijn knie, had zich voorgeno men alle pijn te verbijten en te tonen, dat hij niet voor niets tot de „zekeren" van de Nederlandse ploeg behoorde, lang voordat de samenstelling definitief was. Maar voorlopig mislukten zijn aanvallen op het kopgroepje, dat steeds verder uit het gezicht van de hoofdmacht kwam. ERNSTIGE VAL schrikt door een ongeluk, dat na on geveer 20 km. in de buurt van het dorpje Kerguillern was gebeurd. Een paar on voorzichtige toeschouwsters werden door één der volgende motoren aangereden De foto toont de eindspurt, links Bo- binson, rechts Padovan. en dat was weer de oorzaak, dat een aantal renners door de motor ten val werd gebracht. Het ergst waren Franse regionaal Lavigne en de Italiaan Fallarini er aan toe. Zij werden in de ambulance gehesen met verwondingen aan hoofd en schouders. Lavigne had een sleutelbeen gebroken en moest, dus opgeven. Fallarini wilde echter van geen opgeven weten en toen hij verbonden was, stapte hij weer op en met behulp van enkele van zijn landgenoten pro beerde hij weer bij het peloton te komen, doch hevige pijnen en duizelingen nood zaakten hem tenslotte toch ook de strijd te staken. Beiden ongelukkige renners werden naar het ziekenhuis Guingamp gebracht. De blessure van Fallarini echter zodanig, dat hij later naar het grote ziekenhuis van Rennes is vervoerd. j Fallarini in I levensgevaar P«R IS GISTEREN een zwarte Ej schaduw gevallèn over de S Tour: Guiseppe Fallarini, de 25- 5 jarige coureur uit Piemont, ver- keert na zijn val in levensgevaar. J Ploegleider Alfredo Binda stapte woensdagavond met een zorgelijk gezicht de perszaal binnen, waar hij onmiddellijk werd omringd door l neerslachtige Italiaanse journalis- ten. Veel nieuws kon hij niet ge- l ven: Fallarini was aanvankelijk j i naar het ziekenhuis in Guingamp getransporteerd en vandaar op last van de behandelende geneesheer naar Rennes. Gevreesd wordt, dat de Italiaanse coureur een schedel- fractuur heeft opgelopen. Twee jaar geleden heeft Fallarini reeds een S ernstige hersenoperatie ondergaan. Zijn toestand wordt daarom uiterst zorgwekkend geacht. Na het onge- luk by Kerguillern besliste toerarts Dumas, dat de Italiaan de strijd moest staken; de fiets werd dan ook opgeborgen in de materiaalwa- gen. Maar nauwelijks was de dok- ter terug in de karavaan of Fal- j S larini stapte uit de ambulancewagen en vroeg om zijn fiets. Enkele kilo- meters verder moest hij toch af- stappen en Dumas, ijlings terugge- i keerd, liet hem onmiddellijk naar het ziekenhuis brengen. Het tempo van het peloton was hoog de kopgroep werd ingelopen. Het verschil verminderde van 30 tot 3 sec. En bij Belle-Isle-en-Terre (na 49 km.) was de formatie gesloten met uitzon dering van de Italianen, die op Falla- waren blijven wachten en een acht tal Belgen, dat de wegens bandbreuk teruggevallen Brankart en Foré in de achterhoede bijstond. ROBINSON WEG Nog geen kilometer verder kwam de demarrage van Robinson. Het begon zo onschuldig, maar het werd bittere ernst. Even reed de taaie En gelsman alleen, toen sprong Jean Dotto uit het peloton naar hem toe, gevolgd door Padovan. Een tweede ontsnapping t>egon. Baha montes nam de benen op jacht naar de vluchtelingen en weer kwam Jef Lahaye naar de kop van het peloton om een nieuwe poging te wagen om weg te ko- i. Het lukte en na een knappe achter volging slaagde hij erin Bahamontes te pakken te krijgen. Wat toen gebeurde was helaas minder knap. In samenwer king met de Spanjaard zou het waar schijnlijk weinig moeite hebben gekost om het drietal aan de kop te bereiken. Het verschil was op een gegeven ogen blik slechts 20 seconden, maar Lahaye liet Bahamontes al het werk doen en toen Goldschmidt in het voorbijgaan op weg naar de ravitaillering Lahaye op dracht gaf de kop regelmatig van „Baha" over te nemen, was het te laat. De ach terstand was weer te groot gewor den PIET DAMEN IN DE AANVAL OPNIEUW stortte een Nederlander zich in het strijdgewoel. De kleine Piet Damen, winnaar van Warschau BerlijnPraag en debutant in de Tour, had een „vrije dag" gekregen van zijn ploegleider en voor het eerst zagen wij hem in de aanval. Samen met Annaert ging hij na ongeveer 90 km. naar voren o werd het drietal aan kop dus ge volgd door twee tweetallen, waarbij onze landgenoten Lahaye en Damen. In een vrij hoog verzet rijdend, nu eens kopnemend, dan weer volgend, ging rugnummer 81 uit Lieshout prachtig met rugnummer 181 uit Parijs mee. En bij de vliegende controle van Plouescat (121.5 km.) kwam de aansluiting met Lahaye en Bahamontes tot stand. Tus sen de velden met artisjokken en langs de zeekust begon het nu sterker gewor den groepje achtervolgers een gemeen schappelijke poging om Padovan. Dotto en Robinson in te halen. Er was echter geen tijd meer om het verschil helemaal weg te werken. Toen Padovan en Robinson over de leegge- reden Dotto heengingen om hun alles behalve sportief verlopende finale uit te vechten, waren de twee Nederlanders, de Spanjaard en de Fransman nog een kleine anderhalve minuut van de finish. Er was de Nederlandse ploeg een aar dige duit ontgaan.... Etappe-klassement. De uitslag van de zevende étappe van Sü Brieuc naar Brest over 170 km. luidt: 1. Robinson 4.03.31 (met bon. 4.02.31); 2. Padovan 4.03.31 (met bon. 4.03.01); 3. Dotto 4.03.39; 4. Annaert 4.05.06; 5. Damen; 6. Lahaye; 7. Bahamontes allen z.t.; 8. Graczyk 4.06.03; 9. Breniali 4.06.06; 10. Moucheraud z.t.; 11. Manzaneque z.t.; 12. Bolzan; 13. Van den Borgh 4.06.10; 14. Darrigade 4.06.37; 15. ex aequo het grote peloton waarin o.a. De Jong, Ker sten, Wim van Est, Piet van Est, Voor ting, Ernzer, Gaul, Schmitz, Anquetil, Bauvin, Bobet, Mahé, Privat, Walkowiak, Baffi, Favero, Nencini, Armand en Gil bert Desmet, Foré, Hoevenaars, Graeser, Christian Barbosa allen in dezelfde tijd als Darrigade. Algemeen klassement: 1. Voorting 34.40.55; 2. Mahé 34.41.55; 3. Geminiani 34.43.27 4. ex aequo Gilbert Desmet en Botella, beiden 34.45.44; 6. Bauvin 34.47.13; 7. Morvan 34.48.15; 8. Barone 34.49.45; 9. Favero 34.50.23; 10. Plancaert 34.50.36; 11. Foré; 12. Darrigade; 13. Graczyk; 14. Robinson; 15. Adriaenssens; 16. Sabbadini; 17. Gainche; 18. Van Ge- neugden; 19. Bobet; 20. ex aequo: An quetil, Nencini en Ernzer; 26. Van der Borgh; 28. ex aequo o.a. Gaul, Wim van Est; 42. ex aequo: Bottechia en De Jongh; 51. Bolzan; 54. Damen; 63. Piet van Est; 73. Kersten; 78. Schmitz; 83. Lahaye. Ploegenklassement: 1. Italië 12.16.03; 2. Nelux-ploeg 12.16.20; 3. Internationale ploeg 12.16.25; 4. Centraal Midden- Frankrijk 12.16.39; 5. ex aequo: Parijs Noordoost en Spanje 12.18.08; 7. ex aequo: Frankrijk. België, Zwitsers- Duitse ploeg en W 'zuidwest 12.20.51. ARRIGO PADOVAN Boven: Dit is de Italiaan Arrigo Pa dovan, die door een wat wilde sprint te Brest de Engelsman Brian Robinson naar de tweede plaats verwees maar kwam even later zelf op de tweede plaats terecht. BRIAN ROBINSON Links: Dit is de Engelsman Brian Ro binson van de Internationale Ploeg, win naar van de zevende etappe. traal Midden-Frankrijk 104.29.07; 4. Ne lux-ploeg (Voorting, Ernzer. Van den Borgh) 104.30.41; 5. Westzuidwest; 6. In ternationale ploeg; 7. Italië; 8. Parijs Noordoost; 9. Spanje; 10. Zwitsers-Duit se ploeg. Puntenklassement: 1. Graczyk 65 pnt.; 2. Darrigade 88 pnt.; 3. Voorting 110 pnt.; 4. Baffi 111 pnt.; 5. Planckaert 126 pnt.; 6. Gainche 132 pnt.; 7. Bauvin 136 pnt.; 8. Hoevenaers en Wim van Est 152 pnt.; 10. Barone 161 pnt.; 11. Robinson 168 pnt.; 12. G. Desmet 170 pnt.; 13. Mahé 178 pnt.; 14. Foré 187 pnt.; 15. Bover 195 pnt.; 16. Sabbadini 211 pnt.; 17. Delbergha 215 pnt.; 18. Tho min 227 pnt.; 19. Van Geneugden 232 pnt.; 20. David 242 pnt. De Brit Robinson heeft de prijs ge kregen voor de meest strijdlustige ren ner. PAARDESPORT. FRITZ THIEDEMANN WON EUR. KAMPIOENSCHAP SPRINGRUITERS De Duitser Fritz Thiedemann heeft met „Meteor" het Europees kampioen schap voor springruiters gewonnen. In het eindklassement bezette hij met 106 punten de eerste plaats vóór de Itali aan Piero d'Inzeo met „Rock" (98,3 p.) en de Duitser Hans Günter Winkler met „Halla" (98,0 pnt.). Prins Bernhard, de voorzitter van de Internationale Hippische Federatie, die de wedstrijd had bijgewoond, overhan digde na afloop de nieuwe kampioen de medaille. De enige Nederlandse deelnemer, Ber tie Uytendaal, eindigde in het eindklas sement met „Hanko" op de twaalfde plaats. In het eerste parcours had deze combinatie 26 yt fout gemaakt en een tijd van 131,5 sec genoteerd. In het tweede parcours was het beter gegaan. De tijd bedroeg 115,4 sec en het aantal fouten 19»/*. De inschrijvingen voor de jubileum— Braassemweek hebben thans het getal 300 bereikt en wellicht komen er nog meer. Voor de wedstrijden om de gou den O-jol hebben zich nu 43 deelnemers aangemeld, zodat deze strijd een onge kend schouwspel zal opleveren. Frederico Bahamontes was wanhopig toen hij op de lange, brede weg naar Saint- Pol-de-Leon reed, met Jef Lahaye als een blok aan zijn wiel. „Waarom doet hij nou niets?", vroeg hij klagend Jeng Goldschmidt, „waarom neemt hij de kop nu niet over. En als in een flits werd Gold schmidt alles duidelijk. Jef Lahaye was bezig een knap opgezet* plannetje te beder ven, eenvoudig omdat de Limburger om onbegrijpe lijke redenen wilde voorko men. dat Bahamontes aan sluiting kreeg met de kop groep van drie man, waarop 20 seconden van de kopgroep gesleept, daarna verzwakte hij en toen Goldschmidt pas seerde was het verschil al weer ruim l»/t minuut ge worden. En dat kon Lahaye, toch al niet te best in vorm, beslist niet meer verwerken. Goldschmidt had gisteren gegokt op de eerste plaats in het dagploegenklassement. Daarom had hij Lahaye ach ter Bahamontes aangestuurd sen de kopgroep en de vier „jagers" bleef l»/t minuut, het derde groepje met o.a. Bol zan en v. d. Borgh arriveer de met een achterstand van 2 minuut en het peloton op 3 min. en 20 sec. en boven dien kreeg Padovan 30 sec. bonificatie voor zijn tweede plaats. Al met al kwam de Nelüx-ploeg 17 seconden te kort. Het zou beslist niet zijn geweest, als Lahaye met Ba- Verkeerde taktiek van Lahaye werd Nelux-ploeg noodlottig de Spanjaard jacht had ge maakt. En fel, bijna woedend weerklonk het commando: „AUez Sjef, op kop en je rijdt alsof de duivel je op de hielen zit". Maar het was al te laat. Ba hamontes had al te veel van zijn krachten gevergd. De Spanjaard had Lahaye tot op en daarom ook moest Pietje Damen voor de eerste keer in deze ronde met Annaert mee, toen deze later uit het peloton was wegge sprongen. In het heterogene gezelschap voor de hoofd macht moesten twee Neder landers zitten, één van hen, Lahaye, moest de kopgroep bereiken. De Limburger heeft het niet begrepen.... Achteraf is gebleken, dat de taktische blunder van Sjef Lahaye de Nelux-ploeg de eerste plaats heeft gekost, of wel 200.000 Franse francs, 1700 gulden. Het verschil tus- hamontes de kopgroep had bereikt. En zelfs zou het plannetje van Goldschmidt zijn geslaagd, indien Baha montes, Damen, Lahaye en Annaert 9 sec. vroeger wa ren gearriveerd. 1700 gulden: een belangrijk bedrag. Geen wonder, dat Goldschmidt 's avonds razend het een ander, die dagelijkse bezoeken aflegt aan de ren ners: de telegrambesteller. De Nelux-ploeg heeft in de zeven dagen, die zij op weg is, tientallen telegrammen ontvangen. Alleen reeds de K.N.W.U. verstuurde er vijf; de Luxemburgse wielerbond liet twee felicitaties bezorgen en daarbij kwamen nog de telegrammen van supporters, rij wielfabrieken en een van een grammofoonplatenfirma. En de stroom houdt aan.... Tour de France: 500 km. Jeng Goldschmidt, een oud- Tour de France-renner, kan het niet laten. Elke dag weer, voor het vertrek, maakt hij een oefenritje. „Om fit te blijven", zegt hij zelf. Dich ter bij de waarheid is, dat hij eenvoudig niet van een fiets kan afblijven. De Luxemburger legt dage lijks 20 km. af en een een voudig rekensommetje leert, dat zijn Tour de France dus over 500 km. gaat. De „helden" zijn teruggekeerd, het Braziliaanse voetbalelftal, dat zondag te Stockholm wereldkampioen werd, is gis teren laat in de avond te Rio de Janeiro aangekomen. Het is een grote triomftocht geworden voor de Zuidamerikaanse voetballers. Toen het persoonlijke vliegtuig van president Kubitschek, waarmee de spe lers de terugreis hebben gemaakt, geland was bij een tussenlanding te Refice, brak een onbeschrijfelijk tumult los. Bellini en zijn mannen zouden en moesten aan een parade door de straten. Drie uren te laat vertrokken de wereldkampioenen j weer. En in Rio de Janeiro wachtte men maar. Meer dan ander' alf miljoen Bra zilianen stonden vol ongeduld uit te zien naar het moment waaro het viermotori ge toestel dan eindelijk zou landen. Tot grote vreugd van de wachtenden kortte de Braziliaanse radio de tijd, door nog eens te laten horen hoe het nationale team de wereldtitel veroverde. Uren te laat kwam het toestel, geës- corterd door zestien militaire vliegtui gen op het vliegveld van Rio de Janeiro I aan. Wat toen gebeurde, overtreft alle beschrijvingen, de politie en de militai ren stonden machteloos tegenover het enthousiasme van het publiek. Het duur de een uur voor zij er in geslaagd waren een weg te banen door de mensenmassa, zodat de spelers tenminste hun tocht naar het paleis van president Kubitschek kon. den beginnen. Erg snel kwamen de man nen van Bellini overigens niet vooruit. Na anderhalf uur hadden zij nog pas 3 km afgelegd. Midden in de eerste open wagen toonde aanvoerder Bellini, die trots de coupe „Julis Rimet" aan zijn ent housiaste publiek toonde. De wereld beker zal in de komende maanden in al- Dagelijkse bezoekers In de Ronde van Nederland was de deurwaarder een trouwe, zij het niet gewaar deerde gast. In de Tour is Gisteravond is in Amsterdam ten over staan van notaris M. J. Meyer de akte gepasseerd, waarbij de fusie tussen de verenigingen DWS en Amsterdam wordt bekrachtigd. De ondertekening geschiedde door de besturen van beide verenigingen daar toe gemachtigd door de algemene ver gadering in aanwezigheid van mr. H. J. F. M. Huffer en mr. H. Baron Collet d'Escury, respectievelijk optredende na mens Amtserdam en DWS. Het bestuur van de KNVB en het se- lectiebestuur betaald voetbal is reeds veertien dagen geleden op de hoogte ge steld van de inhoud van de overeenkom sten. Ie Braziliaanse steden worden tentoon* gesteld. Toen president Kubitschek uiter aard uren na het vastgestelde tijdstip de 22 spelers de speciaal voor deze ge legenheid geslagen medailles had over handigd was de eerste dag van het feest programma afgewerkt. De Braziliaanse voetballers zullen echter nog heel wat te stellen krijgen met hun enthousiaste landgenoten, want de feestelijkheden en de ontvangsten in de grote steden zullen voortduren tot 15 juli. De Engelse football league is van plan om krachtens de wet inzake het copy right van 1956, een financiële bijdrage te vragen van de voetbalpools en van de andere organisaties, die gebruik maken van de door de leaque vastgestelde voet balprograms. Aldus werd besloten in een dinsdag j.l. gehouden bestuursvergadering. Na afloop werd meegedeeld, dat het bestuur niet van plan is onredelijke eisen te stel len. Het oordeelt evenwel, dat een zeker aandeel in de grote winsten, die met behulp van de leagueprograms worden gemaakt, ten goede behoort te komen aan het spel. Voor het tornooi om de Europese voetbalbeker 1958/59 hebben 28 natio nale kampioensploegen ingeschreven. De wedstrijden voor de eerste voorronde (een uit- ei een thuiswedstrijd) moeten tussen 1 augustus en 30 september ge speeld worden. Van deze eerste voorronde was de be kerhouder Real Madrid vrijgesteld. Man chester United is, krachtens een speciale beslissing van de te Stockholm gehouden algemene vergadering van de Europese voetbal unie, tot het tornooi toegelaten. De andere Engelse vertegenwoordiger s de Engelse kampioen Wolverhampton Wanderers. De Nederlandse kampioen DOS uit Utrecht is ingedeeld in de derde groep met Wolv. Wanderers (Eng.) Standard Lene Luik (België) Heart of Millotian (Schotland), Athletico Madrid (Spanje) Drumcondra F.C. Dublin (Ierland). DOS Utrecht (Ned.) Sporting club Lissabon (Portugal), Newton Ards FC (Noord Ierland) Stade de Reins (Frankrijk). De eerstgenoemde clubs spelen de eerste wedstrijden op eigen terrein.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6