Amerikaanse toeristen als „pilgrims" naar Leiden Ambassadeur opende klein museum aan de Leidse Vliet CexAte utauut in Ülaad. man State yëui&tatteeid Ziekenfonds en loonzakje Beslissing over bepaalde spoorlonen opgeschort Inbreker wilde televisie zien Blij weerzien op liet Leidse station WOENSDAG 2 JULI 1958 DE LEIDSE COUP/NT PAGINA 5 Sleutelstad was Delfshaven te vlug af... Tussen 1609 en 1620 heeft in Leiden een merkwaardige groen „displaced persons" gewoond, de „Pilgrim fathers" zoals zij later genoemd werden, die uit Engeland zijn gevlucht, omdat zij een godsdienstige groep vormden, die door koning James I niet werd geaccepteerd. Zij vluchtten met 't schip naar Nederland, woonden enige tijd in Amsterdam en daarna in Leiden. Deze groep heeft 350 jaar later gisteren om precies te zijn de autori teiten in Leiden bijeengebracht om met enig cermonieel het Pilgrimfathers- huisje achter het gemeentearchief aan de Boisotkade te openen. Mr Philip Young de Amerikaanse ambassadeur heeft dit gedaan om half vier met een versierde sleutel, die de burgemeester hem overhandigde. Vooral voor de geschiedenis van Amerika waren deze pilgrim-fathers interessant. Zij zijn immers met de „Mayflower" naar Amerika overge stoken en in 1620 bij Cape Codd in het nieuwe land aan wal gegaan. Daarom komen veel Amerikaanse toeristen bij het gemeente-archief van Leaden aanbellen om iets te we ten te komen over de geschiedenis van de elf jaren van de „fathers" in Leiden. Bij het gemeente-archief gaf dit veel extra-werk, omdat dossiers steeds weer gelicht moesten worden en men van de ene brandvrije kluis naar de andere moest wandelen. Eerder dan Delfshaven. Daarom was er reeds enige tijd het plan gegroeid om alles wat op deze typiscne groep in Leiden betrekking heeft in een apart museumpje bijeen te brengen. De heer Herman Klei- brink heeft van de voornaamste ar chiefstukken prachtige foto-kopieën gemaakt, en mét prenten en wand kaarten markeren deze de periode van de pilgrim-fathers in Leiden van het moment, dat zij de stad binnen kwamen tot zij via Delfshaven ver trokken, om in Southampton aan boord van de „Mayflower" te gaan. Men zal zich herinneren dat het vo rig jaar een kopie van dit schip een zelfde reis heeft gemaakt. Wij ge loven wel, dat de plannen die in Delfshaven, c.q. Rotterdam, beston den om aldaar een klein museum in te richten voor de Pilgrim-fathers Leiden heeft geprikkeld zo snel mo gelijk met het eigen museum te ko men. Leiden immers heeft hier veel meer recht op, dan de kleine stad aan de schiemond in Rotterdam. De pilgrim-fathers zijn hier slechts langs gekomen op doorreis'naar Amerika, in Leiden hebben zij echter gewoond. Na de opening door mr. Philip Young bezochten de genodigden, on der wie, de Engelse ambassadeur en mevrouw Mason, de burgemeester en mevr. Van Kinschot, de rector mag nificus, prof. dr. De Jongh, hoofden van dienst van £e gemeente Leiden, wethouder J. v. Schaik, de directeur van de V.V.V. te Leiden, de heer Van Weelde, vertegenwoordigers van verschillende instellingen, ver enigingen en groepen in Leiden en raadsleden het museum. Eigenlijk waren de directeur van de V.V.V. en de wethouder van On derwijs en kunstzaken de gastheren op deze plechtigheid, omdat dit huisje geboren is uit een samenwerking tussen oud-archief en V.V.V. Ook mej. mr. A. Versprille, dl. als archi varis van Leiden voor het inrichten van dit museum verantwoordelijk was, was aanwezig. Zij kreeg voor haar werk in de loop van de ver schillende speechjes, die werden uit gesproken veel lof en dank toege zwaaid. Het museum. Zoals wij reeds omschreven vindt men in het museum documenten die betrekking hebben op het verblijf van de toekomstige Amerikaanse kolonisten in Leiden. Het begin met een verzoek van 100 mensen, geboren in Engeland die aan de burgemeester van Leiden toe stemming vragen zich in Leiden te vestigen. De secretaris Jan van der Hout staat dit welwillend toe en daarna krijgt men een beeld van het Leiden van toen. Er hangen enige platen en een aardige kaart van Lei den binnen de wallen als gezien uit de cabine van een helicopter. De merkwaardige kaart van Hans Lief riek uit 1573 bekend van re producties in dit blad hangt hier eveneens, een beeld gevend van de woningnood die in die tijd al in het dichtbevolkte Leiden heerste. De pil- grimfathers vestigden zich hoofdza kelijk rond Hooglandse en Pieters kerk. Men ziet een afbeelding van Burgemeester klapt voor ambassa deur, die de poort geopend heeft. Bij de oude pers: v.l.n.r.: de burge meester, mrs Young, mr Philip Young, mej. mr A. Versprille en het raadslid de heer v. d. Horst. het huis „Groene Poort", dat later werd het Jan Pesijnshof aan de Kloksteeg 21. John Robinson, de geestelijke leider van de groep woon de hier. William Brewster, drukker van beroep, was de „zakelijke lei der" van dit genootschap. Zijn druk kerij de beroemde Pilgrim Press was gevestigd aan de Pieters- kerkkoorsteeg, een herinnering hier aan is in deze steeg te vinden. Ook van deze Pilgrim Press vindt men af beeldingen en getuigen op deze klei ne tentoonstelling: een kopie van de pers, die in de tijd van Brewster werd gebruikt, een „Klare ende Duy- delycke uytleggingh over de thien geboder des Heeren" die op dit pers je werd gedrukt. Daarnaast ligt een oude Statenbij bel, later dan de tijd van de Pil- grimfathers, maar een prachtig boek en ook een boek met een historie. Het is n.l. een bijbel uit de na latenschap van de heer v. d. Mey uit Katwijk, die zo'n zelfde exem plaar aan Amerika heeft geschon ken uit dankbaarheid voor het feit, dat hij na in de 19e eeuw in Amerikaanse dienst soldaat ge weest te zijn lang van een Amerikaans pensioen heeft geno ten. De heer v. d. Mey heeft deze tweede bijbel uit zijn bezit aan het gemeente-archief speciaal voor het Pilgrimfathershuisje geschonken. Hij heeft helaas deze opening niet meer bij kunnen wonen, enige maanden geleden is hij overleden. Plaatjes kijken. Naast de pers is in het museumpje een soort diorama, dat met de hand bediend kan worden en dat een se rie prachtige oude dia's van Leiden laat zien. Mooie foto's van Kleibrink. Een geschiedkundig aardig ma nuscript is de weigering van de Leid se burgemeester aan de Britse Am bassadeur om John Robinson (de staatsgevaarlijke) aan Engeland uit te leveren. Er zijn nog enige gege vens over de begrafenis van Robin son in de Pieterskerk. Het vertrek van de Leidse emigrantengroep, on der meer aangegeven door een rol van de opvarenden van de „Speed well" en naar wij aannemen (het staat niet aangegeven) de „Mayflo wer". Er is niet zo veel over deze groep mensen bekend, zij waren immers zeer arm, de meeste pilgrim-fathers hadden beroepen als textielarbeider, drukker, etc. Wandeling. De genodigden hebben dit alles Dinsdagmiddag is mej. mr A. E. Ribbius-Peletier uit Amsterdam in Den Haag plechtig geinstalleerd als eer ste vrouwelijke lid van de Raad van State. Deze foto toont mej. mr Ribbius samen met de voorzitter van de raad, dr A. A. L. Rutgers, achter de bloemen, die haar werden aangeboden. Op de foto is ook de zetel te zien, bestemd voor H.M. de Koningin, waarop volgens traditie nimmer een ander plaats mag nemen. met belangstelling, maar een weinig verhit door de uitzonderlijke warm te in de betrekkelijk kleine ruimte, bekeken, zij hebben vervolgens een wandeling gemaakt door dat prach tige openluchtmuseum dat de oude binnenstad van Leiden is. Van het huisje naar het stadhuis via de Vliet, Rapenburg, Universiteit, Klok steeg. In de marmeren, koele burgerzaal verzamelde men zich weer, men dronk een verfrissing en hier hield de bur gemeester van Leiden in het Engels een toespraak, waarin hij de behar tigenswaardige geschiedenis van de Pilgrim-fathers deed herleven. Hij dankte de ambassadeur voor diens komst en sprak van de ban den die de Pilgrims tussen Leiden en Amerika hebben gelegd; hij dank te de gemeentearchivaris, aan wie het toevertrouwd is, dat kleine maar schone museum tot bloei te brengen, dankte de directeur van gemeente werken en de directeur van de licht fabrieken, de fotograaf de heer Her man Kleibrink, voor het goede werk, dat zij voor de stichjing van dit mu seum hebben gedaan. De Amerikaanse ambassadeur over handigde hij een kopie van de kaart van Liefrinck. Trekpleister. Mr. Philip Young hield eveneens een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat Amerikanen de ambassa deur niet uitgezonderd graag naar Leiden gaan op thanskgoving day. Te pilgrimfather hebben voor de Ameri kanen aan Leiden een bijzondere aantrekkingskracht geschonken, Lei den is ook zeer vriendelijk geweest voor deze groep mensen, eenzelfde gastvrijheid werd ook nu weer door de burgemeester en de zijnen bij deze ontvangst getoond. Hij stelt zich voor, dat vele generaties Ameri kanen Leiden en dit museum zullen bezoeken. Hij bracht ook dank aan mej. mr. Versprille voor het werk dat zij gedaan heeft. De genodigden bleven nog enige tijd gezellig bijeen. Het museum kan dagelijks op kantooruren bezocht worden. De ingang is aan het gemeente-ar chief Boisotkade. Men kan deze ge restaureerde oude schuur weer aan de Vlietzijde verlaten. Zeer aardig heeft men de ingang gemaakt, met een aantrekkelijke oude bestrating, een tuinbankje en wat geraniums voor de ramen. Voor deze plechtigheid waren ook enige in Europa wonende nakomelin gen van 7e Pilgrimfathers uitgeno digd. Zij konden echter niet komen, omdat zij per vliegtuig naar Amerika sneller dan met de „Mayflower" gegaan waren. De ziekenfondsraad overweegt niet op naam gestelde ziekenfondscoupons af te schaffen meldt het „Alg. Dagbl.". De raad zal daarover in een vergadering, die waarschijnlijk nog deze maand of anders in september wordt gehouden, beslissen. Met de af schaffing wil de raad een vereenvou diging van de administratie en een grotere controle verkrijgen. De cou pons, zoals zij thans in gebruik zijn, staan namelijk niet op naam en ge ven geen zekerheid, dat de bezitter inderdaad de verzekerde is. Ter vervanging van de coupon denkt de raad aan drie mogelijkhe den. De eerste is een op naam gestel de verklaring van de werkgever op het loonzakje. De tweede mogelijk heid is een op naam gestelde coupon. Ten slotte zou nog een afzonderlijke regeling kunnen worden getroffen in overleg met werkgever en werkne mer. Dr. L. A. H. Albering zal mor gen, 1 juli, de dag herdenken, waar op hij 12V» jaar geleden het secreta riaat van de Katholiek** Volkspartij aanvaardde. Maandag zijn opnieuw besprekin gen over de lonen van het spoorweg personeel gevoerd tussen het College van Rijksbemiddelaars, mede namens de minister van Verkeer en Water staat, en de directie en personeels- raad van de Nederlandse Spoorwe gen. Op 23 mei heeft de directie van de spoorwegen officieel haar loonvoor- stellen ingediend. Deze voorstellen bevatten voor de loongroepen 3, 4 en 5 nieuwe en uitvoerige gegevens, die de minister van Verkeer en Water staat en het College van Rijksbemid delaars aanleiding geven tot een ver der onderzoek. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek zal de eerder genomen beslissing t.a.v. het personeel, inge deeld in deze loontabellen, voorlopig worden opgeschort. Het College van Rijksbemiddelaars had eind april een beslissing geno men over voorstellen van de perso- neelsbonden van de spoorwegen. Deze beslissing was, naar het Col lege van Rijksbemiddelaars meedeelt, voor het merendeel van het personeel, nl. voor zover dit is ingedeeld in de loontabellen 1 en 2, gunstig. Zij week echter ta.v. de tabellen 3, 4 en 5 aan zienlijk van de ingediende voorstellen af. De aanwijzing van de regering aan het College van Rijksbemiddelaars t.a.v. de tabellen 3, 4 en 5, zoals deze door de spoorwegbonden waren voor gesteld, vond voornamelijk zyn grondslag in het feit, dat een beslis sing voor het personeel niet langer kon worden uitgesteld. In tegenstel ling tot de voorstellen voor de tabel len 1 en 2 kon een beslissing voor de tabellen 3, 4 en 5 niet steunen op een door middel van werkclassificatie aangetoonde aparte achterstand. Ontsnapt voor Zweden-Brazilië De 24-jarige M. X. uit Venlo, die zaterdagnacht door de politie op he terdaad werd betrapt bij het stelen van kabelmateriaal op een opslag plaats van de gemeente er die bij het politiebureau aangekomen wist te ontsnappen, heeft zich gisteren vrij willig bij de politie gemeld. Hij ver klaarde zijn ontsnapping ondernomen te hebben omdat hij vreesde anders zondag niet de finale ZwedenBra zilië voor de wereldkampioenschap pen voetbal op de televisie te kunnen zien. X. was gevlucht door zich van zijn colbertjas te ontdoen, toen de politie hem bij dit kledingstuk had gegre pen. Gistermiddag vond op het station te Leiden een blij weerzien plaats. Met de trein van tien voor drie uit de richting Den Haag, arriveerden namelijk 108 Oostenrijkse kinderen, die door de zorgen van de verschil lende Charitas-afdelingen in Oosten rijk en de stichting „R.K. Huisves tingscomité" in Den Bosch in Leiden en omgeving pleegouders hebben ge vonden. Het merendeel van de kinderen, die gisteren te Leiden aankwamen, was al eens eerder in Nederland ge weest en viel met een kreet van blijd schap „plegemutti" in de armen. Er werden heel wat kusjes uitgewisseld en overal waren blije kindergezicht jes. Toch was het niet alles vreugde, bij dit weerzien. Er waren een paar kleintjes, die huilden omdat ze hun koffer kwijt waren. Ook was er een klein meisje, dat haar pleegmoeder nergens zag en na een reis van bijna een etmaal was haar dat teveel. Maar de organisatie was in goede handen en op alle moeilijkheidjes werd een oplossing gevonden. Om de pleegouders verdere moei lijkheden te besparen, verzoekt het organiserend comité de pleegouders in de buitengemeenten, de plaatselij ke politieautoriteiten van het verblijf van hun pleegkind op de hoogte te stellen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5