Benoemingen aan rl scholen te Leiden Waar de vervuiling ieder uur ondragelijker wordt Een probleem van uiterste urgentie DeUiterstegracht moet gedempt worden Wielrijdster door vrachtauto aangereden De Seminarie ballon ui van LMStcimitrs don Me Kruis te Leiden Jarige Koksschool te Leiden tracteerde op muziek DINSDAG 1 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vanmorgen hebben verontwaardig de bewoners ons de Uiterstegracht laten zien. De Uiterstegracht is één van de misstanden in Leiden. Het ge beurt zelden, dat in de raad de naam van deze stinkendste aller grachten niet genoemd wordt. Maar de bewo ners aan deze keeltoeschroevende, kwaadriekende open riool blijven met de rommel zitten. Men behoeft geen demagoog te zijn om over de toe standen aan dit gedeelte van onze Sleutelstad met verontwaardiging te kunnen spreken. Ook iemand met een bezonken oordeel, die alle problemen welke aan de demping van de gracht kleven overweegt, zal tot de conclu sie komen, dat er iets moet gebeuren, koste wat het kost. Het gemeentebe stuur zal er geld voor over moeten hebben, veel geld misschien, maar een dergelijke bedreiging van de ge zondheid van Leidse burgers mag niet blijven voortbestaan. Aanleiding tot dit artikel is het feit, dat op last van wethouder Jon- geleen, die gisteren door één van de bewoners, de heer Neutebom, werd aangesproken (de wethouder begaf zich op de fiets naar het zwembad) lieden in gemeentedienst met grote pikhaken de gracht van vuil reini gen. Deze maatregel wijst er op, dat het gemeentebestuur voorshands nog geen oplossing weet voor dit uiterste probleem en dat men ook nog niet spoedig demping verwacht. Bij het baggeren komen tientallen voorwerpen uit dit grijsgroene wa ter. Iedere maal als een groot meu belstuk uit de modderige, moerasrijke bodem wordt weggetrokken, komt er diepzwarte modder naar het opper vlak en er komt tevens een grote hoeveelheid gas vrij, die de voorbij ganger op de keel slaat. Geen won der, dat de bewoners in onrust zijn. Zij kunnen nooit de ramen of de deur van hun huis open laten staan, de lucht is niet om uit te houden, de stank blijft in meubelen, kussens en beddegoed hangen. Daarom houden de Uiterstegrachtbewoners hun ramen angstvallig gesloten met het gevolg, dat in huis ook nooit eens frisse lucht kan binnendringen. De riolering van de huizen loost door een open riool in de gracht. Iemand, die over de gammele kade langs de scheve hekken van dit grachtje loopt kan de plaatsen waar de riolen in het water uitkomen op het eerste gezicht aanwijzen: vóór de riolen hebben zich grote hoeveel heden afval verzameld. Lozing. Het meest echter draagt wel bij aan de verontreiniging de afval-lo- zing die voor de fabrieken van Zaal berg en Van Wijk plaats vindt. Hier heeft het water een groengele kleur gekregen. Het vuil houdt het ander vuil, dat in het water geworpen wordt tegen. Hier hebben zich grote hoeveelheden faecaliën opeengehoopt Tegenóver deze verontreiniging zijn huizen. Het is de bewoners van deze huizen aan te zien, dat zij het liefst maar in een gesloten huis blijven; de kinderen hebben vuilgele gezicht jes, de volwassenen zien er mat en afgetobd uit. Wij willen gaarne een weloverwo gen conclusie geven, niet de woorden schrijven van een man, die in toorn ontvlamt ook fel als een strovuurtje opbrandt. Alles wat over de toestand aan de Uiterstegracht gezegd wordt dient rustig gezedg te worden, opdat de gemeentelijke autoriteiten tot de overtuiging komen, dat hier een toe stand bestaat, die zo spoedig moge lijk opgeruimd moet worden. Welnu, zij die in Leiden de bevoegdheid heb ben misstanden te verbeteren, zijn naar eer en geweten verplicht de Uiterstegracht zo spoedig mogelijk De afvallozing bij Van Wijk werkt aan de snelle vervuiling mee. te doen dempen, opdat aan een ten hemelschreiende vervuiling en ver paupering van de bewoners een eind gemaakt wordt. De gracht is een di recte bedreiging van de gezondheid. Nood brekt ijzer, zegt men. Deze nood moet in staat zijn het ijzer van de belemmeringen te breken. Het is bekend, dat de oude fabrieken aan deze gracht hun afvalwater kwijt moeten. Gemeentewerken zouden desnoods een groot reservoir kunnen bouwen, waarin de fabrieken lozen en dat ge regeld door wagens van de gemeente- reiniging geleegd wordt. Men zou een pijpleiding aan kunnen leggen Werklieden van de gemeente haalden deze stoel naar boven. Met de mod der halen zij ook de kwaadste geu ren omhoog. naar een andere gracht of ander wa ter (buitenwater, rioolwaterzuive ring?) in Leiden Alles beter dan de anachronismen die in dit stadsdeel voorkomen. Het „Leiden grazioza" toont zich hier wel van zijn minst gracieuse kant, de 19e eeuw is hier nog niet voorbij. De Uiterstegracht verdient de uiter ste urgentie. Naar aanleiding van het vertrek van de Zusters van Liefde uit Lei den heeft het bestuur van de stich ting „Het Rooms Katholiek School bestuur" te Leiden in een aantal va- katures voorzien door de benoeming van de navolgende leerkrachten: Tot hoofd van de Meisjes ULO, Haarlemmerstraat 34, werd benoemd de heer J. A. W. Floor te Lisse, thans waarnemend hoofd van de ULO te Lisse. De heer Floor is voorzitter van de MULO-kring Haarlem, voor zitter van de St. Augustinusvereni- ging, afdeling Bollenstreek en lid van de regelingscomanissie voor het R.K. MULO-examen. Tot hoofd van het V.G.L.O. voor meisjes, Pelikaanstraat 20, is be noemd mej. M. J. H. Bonnet te Hil versum. Mej. Bonnet was vroeger hoofd ener school te Djakarta en is thans AVO-lerares aan de r.k. Huis houdschool te Hilversum. Tot hoofd van de G.L.O.-school voor meisjes, Haarlemmerstraat 32, is benoemd de heer L. M. A. M. van Veldhoven te Leiden, die momenteel onderwijzer is aan de r.k. ULO te Boskoop. De heer Veldhoven is se cretaris van de afdeling Leiden van de St. Augustinusvereniging. Tot hoofd van de G.L.O.-school voor meisjes, Lusthof laan 2. is be noemd de heer A. J. G. Hertogh te Slootdorp, die thans hoofd ener school is te Slootdorp. Kleuteronderwijs. Tot hoofdleidsters bij het kleuter onderwijs van de stichting werden de navolgende dames benoemd: Tot hoofdleidster aan de kleuter school, Haarlemmerstraat 30, werd benoemd mej. A. J. Brouwer te Den Haag, thans leidster aan de Maria- kleuterschool aldaar. Tot hoofd van de kleuterschool aan de Lusthoflaan 2a, mej. J. M. u. Sondermeyer te Rotterdam thans leidster aan de St. Agneskleuter- school te Rotterdam. Tot hoofd van de kleuterschool aan de Duikerstraat, mej. J. J. v. d. Kroft te Den Haag, thans leidster aan de r.k. kleuterschool aan de Van Ostadestraat, aldaar. Aan de r.k. kleuterschool aan de Van der Werffstraat 96, mej. M. A. C. van Essen te Leiden, thans leid ster aan de kleuterschool Lusthof laan 2a. Tot hoofd aan de per 1 september te beginnen kleuterschool aan de Ti- morstraat is benoemd mej. A. A. M. Hettinga te Leiden thans leidster aan de school Haarlemmerstraat 30. Tot hoofd aan de per 1 september te beginnen r.k. kleuterschool aan de Boshuizerlaan ten slotte, is benoemd mej. J. M. v. d. Fluit te Leiden, thans leidster aan de kleuterschool aan de Potgieterlaan alhier. N00RDWIJKERH0UT Gistermiddag om kwart over drie is de 16-jarige Hannie Hekker, wo nend aan de Teylingerlaan te Voor hout bij de Vlashoven aangereden door een zware vrachtwagen en in ernstige toestand naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het meisje, dat van huis kwam, stak per fiets vanaf het fietspad de rijweg over naar de Kerkstraat, zon der op het verkeer te letten. De be stuurder van een grote, uit de rich ting Voorhout komende vrachtauto, kon ondanks krachtig remmen een aanreiding niet voorkomen. Door de schok kwam het kind op de motor kap terecht, hetgeen haar behoud is geweest, daar ze anders zeker onder de wielen van het voertuig was ge vallen. Zy viel eerst van de motorkap af, toen de vrachtauto geheel tot stil stand gekomen was. De toestand van het slachtoffer liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien en dokter A. W. Bots uit Voorhout, die spoedig ter plaatse was, liet haar onmiddellijk naar een ziekenhuis overbrengen. Later in de avond vernamen wij, dat de gevolgen van het ongeval voor Hannie nog wel zullen meevallen. De fiets werd volkomen vernield. Vele vermake ijkheden De reeds eerder aangekondigde Ballon-actie ten bate van het nieuwe Seminarie te Noord wij kerhout zal zondag 13 juli a.s. voor het dekenaat Noordwijk ingezet worden met een echte ballon-opstijging ap het sport park van Lisse. Deze ballonopstij ging zal plaats hebben onder leiding van een van de vier gebreveteerde ballonvaarders in Nederland, de heer Jansen uit Oegstgeest. Op deze dag zullen in alle parochies van het Dekenaat na alle H.H. Missen speldjes verkocht worden ten bate van de bouw van het Seminarie; de prijs hiervan is geheel vrijblijvend. De tweede zet op zondag 13 juli zal zijn een grootse muziekshow op het sportpark van Lisse van 2 tot 4.30 u., waaraan verscheidene korpsen uit de parochies van het Dekenaat zul len medewerken. De klap op de vuur pijl zal zijn de opstijging van de bal lon te 4.30 uur, waarbij de secretaris van de Bisschop van Rotterdam, de zeereerw. heer E. E. F. Guljée, met de commandant de luchtreis zal mee maken. Nog andere acties zullen aan deze ballonvaart worden verbonden en wel een schoolactie, waarbij aan de jeugd voorlichting zal worden gege ven over de historie van de lucht ballon, waaraan tevens verbonden zal worden een opstel-wedstrijd voor de leerlingen, waarvoor fraaie prij zen beschikbaar zijn gesteld. In de komende dagen zal in alle parochies van het dekenaat een pro grammaboekje over deze ballonvaart ter lezing in alle huisgezinnen wor den aangeboden tegen de prijs van een kwartje. In dit boekje heeft ook de bisschop van Rotterdam een artikel geschre ven. Wij vertrouwen dat alle gezin nen dit boekje zullen aanschaffen en lezen. Aan deze actie wordt ook ver bonden een foto-wedstrijd van de bal lonvaart, terwijl voor philatelisten de mogelijkheid bestaat, briefkaarten per ballon te doen vervoeren. Deze kaarten hebben grote waarde voor de verzamelaars en zijn op het ter rein verkrijgbaar. Voor houders van een bepaald ge nummerd entréebewijs bestaat de mogelijkheid, als de weersomstan digheden zulks toelaten, een kabel- tocht mee te maken. De toegangs kaarten voor volwassenen kosten 75 cent en voor de jeugd onder de 14 jaar een kwartje. Door middel van een geluidsinstallatie wordt uit leg gegeven van vulling en montage van de ballon. Het eigenlijke doel van deze ballon vaart is belangstelling wekken en steun vragen voor de bouw van het nieuwe Seminaie, ook bij de jeugd. Eenzelfde programma zal plaats hebben in het Dekenaat Alphen en wel te Langeraar op het sportterrein van Altior. Op het terrein aldaar zal tevens een liefdadigheidskermis, om lijst met muziek- en sportdemonstra- ties, plaats vinden. Geslaagd voor diploma A de da mes: M. W. Gerdes Oosterbeek, Was senaar, A. Smuling Leiden, A. L. v. Leeuwen, Leiden, W. den Duik Katwijk, F. Blansjaar Oegstgeest; de heren: D. C. v. Barneveld Voor schoten, P. J. Buitenhuis Leiden, G. T. Koops*, Leiden, C. Plomp Wassenaar, M. J. v. Eijsden Wasse naar, H. Metselaar, Wassenaar. Voor diploma B: mej. E. v. d. Zaal, Voorschoten; de heren: H. D. A. Haks, Wassenaar, A. den Hollander Wassenaar, J. J. M. Hubscher Was senaar, P. Tavenier, Katwijk aan Zee, C. J. Hagenbeek, Leiden, Z. v. Gin- kel, Wassenaar, L. B. Loohuizen, Rot terdam, A. P. Anneeze, Leiden. Voor A en B. tezamen afgewezen 7 kand. De kandidaten achter wier naam een staat, behaalden tevens het Middenstandsdiploma. Grote vraag naar nieuwe donors Gisteravond had in de aula van het Academisch Ziekenhuis de uit reiking plaats van 30 Landsteiner- plaquettes en 78 Landsteiner-pennin- gen aan donors, die resp. 15 en 5 maal vrijwillig bloed hadden afge staan. Wegens plotselinge verhindering van prof. P. J. Gaillard fungeerde de geneesheer-directeur van het zieken huis als voorzitter. Dank werd gebracht aan de donors namens alle ziekenhuizen in Leiden en de patiënten voor hun bereidheid bloed af te staan. De laatste tijd is het gebruik van bloed belangrijk toe genomen en wel in hoofdzaak door het gebruik van het kunsthart voor hartoperaties. Deze operaties zijn zonder bloed onmogelijk. Leiden heeft daarom nog veel donors nodig. De aanwezigen werden daarom aan gespoord om in familie- en kennis senkring propaganda te maken voor de bloedtransfusiedienst. Nadat de onderscheidingen waren uitgereikt, volgde de vertoning van Al te handig Landgoed afhandig gemaakt Anderhalf jaar gevangenisstraf eiste de officier van Justitie van de rechtbank te Assen tegen de 37-jarige boekhouder R. B. W. uit Nijensleek, chef van een advocatenkantoor uit Steen wijk, die een 69-jarige dame uit Warnsveld een heel landgoed af handig had weten te maken. De landgoedbezitster riep de hulp van het katoor in, toen een door haar ontslagen tuinman een vordering tegen haar instelde. De bureauchef stelde haar toen voor het landgoed „pro forma" te kopen, waarop de eigenaresse, zonder te weten wat ze deed, inging. De bureauchef ging zich daarop als eigenaar gedragen. Hij verkocht een strook grond voor een fietspad aan de Provinciale Waterstaat voor 12.000, deed koeien, schapen en varkens van de hand en gaf opdracht het landgoed te herstellen. Eindelijk kreeg de dame door wat er precies gebeurde en ze mengde de Justitie in de zaak. De officier noemde het bijzonder geraffineerd, dat W. zich van het landgoed meester had weten te maken door de dame juridische zaken te vertellen, waar van ze geen begrip had. STEWARDESS MET AUTO VERONGELUKT. Op de rijksstraatweg onder Olde- broek is gisteravond de 36-jarige ste wardess mej. M. G. H. van Uffelen uit Den Haag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Mogelijk mis leid door de mist, is het slachtoffer eerst in de berm rechts van de weg gereden en daarna over de weg heen in een sloot terecht gekomen. Mej. van U is kort na het ongeluk aan haar verwondingen bezweken. Een tweede inzittende van de wagen, de heer M. J. W. uit Amsterdam, werd gewond en is overgebracht naar Amsterdam. Het slachtoffer was met enige ken nissen, waarvan een aantal in een an dere auto zat, wezen zeilen in het noorden van het land. Zij was op de terugweg. Een ongeval op het terrein van de Bataafse Petroleum Maatschappij aan de Vondelingenweg te Rotterdam heeft het leven gekost aan de 33-jari- ge schoonmaker A. W. van Poppel uit de Eline Veerestraat te Rotter dam. Hij was met collega's bezig een tank, die 15 meter hoog is, van binnen schoon te maken, hij viel en kwam tien meter lager terecht. De man was op slag dood. de Rode Kruisfilm „Uw reddend bloed" en „Goede Vaart" (over de boottocht voor invaliden). De Landsteiner-plaquette werd uit gereikt aan: W. J. H. Breedeveldt; C. H. Carton; J. Crama; L. Erades; A. J. v. Espen; C. Fasel; H. Filbry; N. J. Giesbert; W. L. Giesbert; C. P. de Heiden; J. J. N. Huter; J. C. Jollie; W. Koning; P. B. Labruyere; Mej. E. C. Nix; H. J. v. d. Pluijm; W. F. v. d. Reijden; J. G. Ie Rüte; T. L. Schranla; A. Ser- dijn; Mej. S. E. F. Volbeda; M. Vrees wijk; M. J. de Vrind, allen te Leiden; A. Pison, Leiderdorp; G. Duindam, Noordwijk; G. T. M. Matze, Oegst geest; A. F. v. d. Hulst, Voorschoten; A. H. Borst, Woub-ugge; H. A. J. Paardekoper, Zoeterwoude; J. S. de With, Noordwijk aan Zee. De Landsteiner-penning werd uit gereikt aan: E. Waltuch, Ter Aar; Mevr. G. J. v. d. Vate-Laanen, Alphen a. d. Rijn; H. J. v. Gemeren, Boskoop; J. W. Bergman; R. v. Delft; J. Th. v. d. Horst; A. Kuyt; A. v. Rijn; D. Sta- vleu, allen te Katwijk aan Zee; I. Baart; R. Bakker; A. Bekooy; G. J. v. cL Berg; L. Bon; J. Castel; J. J. Cramer; A. J. Cuelenaere; P. J. van Duuren; A. v. Duijl; H. C. de Goey; J. W. A. v. Hees; I. J. Lolkes de Beer; W. A. A. v. d. Meer; Mevr. M. A. Molenaar-de Wildt; Mevr. J. W. v. d. Pluym-v. d Linden; I. Selier; H. Stol; W. J. v. Treuren; H. Verver Jr.; G. J. Visser; M. Vreeswijk; K. S. Wiarda, J. M. v. Wieringen, allen te Leiden; G. H. Oostergo; Mevr. B. v. d. Vecht- Vervark; Mej. J. M. Vinkenstijn; C. F. W. Wernecke, allen te Leiderdorp; A. J. Veldhoven, Lisse; W. C. v. Graas; Mej. W. C. Kooimans; J. C. Krug; Mevr. M. J. J. v. d. Putten- Boogaarts; Mevr. S. H. Sistermans- Verdegaal; M. Veldman; M. H. v. d. Weijden; Mevr. A. C. Wijnands- Burgmeyer, alien te Noordwijk aan Zee; H. J. Musegaas; L. J. C. Ver- vaet, beiden te Noordwijkerhout; F. A. M. v. d. Brink; C. M. Juffermans; C. A. Rol, allen te Oegstgeest; Mevr. M. J. v. d. Ploeg-Baak, Oud-Ade; Mej. J. C. ZwetslObt, Rijpwetering; J. H. Hagen; G. Hogewoning; J. Hoo- geboom; H. C. M. Hoogervorst; P. J. Kaptijn; Mevr. C. A. M. v. d. Lans- v. d. Weijden; J. P. v. Rijn; J. Wijn tjes, allen te Sassenheim; P. Leeu wen, Uithoorn; J. v. d. Burg; Th. C. M. Kraakman; G. C. Roest; N. Slobbe; A. Th. Turk, allen te Voorhout; J. Carton; Mevr. G. C. Gnodde-Hey- mans; Mej. C. J. v. Veen, alien te Voorschoten; Mej. M. G. Hekker; A. A. Willemse, beiden te Warmond; E. J. Schipper; P. J. A. Witteman, bei den te Wassenaar; A. den Hertog, Woubrugge; P. v. Bemmelen; G. W. P. de Boer; C. J. Overdevest, alien te Zoeterwoude. JAARVERSLAG N.Z.H.V.M. Verschenen is het jaarverslag van de Noord-Zuid-Hollandse. Vervoer Maatschappij n.v. over 1957, waar aan wij het volgende ontlenen: De vervoersopbrengsten bedroegen in het verslagjaar 12.858.328, het geen een daling betekent van 2,2% ten opzichte van het vorige jaar. De exploitatiekosten bedroegen in het verslagjaar 10.595.116,06, het geen een daling betekent van 1,7% ten opzichte van het vorige jaar. De ze daling is geringer dan op grond van de hierboven vermelde wijzigin gen in de exploitatie verwacht mocht worden. Het voordelig exploitatieresultaat bedroeg 2.154.842,73, hetgeen een daling betekent van 9.2% ten opzich te van het jaar 1956. De vervanging van geheel afge schreven tramactiva door autobus materiaal had tot gevolg dat de af schrijving moest worden verhoogd van 1.423.552,70 tot 1.693.987. Rekening houdende met ontvan gen interest, bijzondere bedrijfsresul taten en reservering voor vennoot schapsbelasting sluit de Verlies- en Winstrekening over het jaar 1957 met een voordelig saldo van 755.581,86. Concert en Taptoe door K. G. De viering van het acht-jarig be staan van de Koksschool van de Ko ninklijke Landmacht, welke oplei ding gevestigd is in de Doelenkazer ne werd gisteravond geopend met een concert en een taptoe op het ka zerneplein van deze kazerne door het Leidse muziekgezelschap „Kunst en Genoegen". Er waren vele genodigden en be langstellenden gezeten aan de kant van het excercitieveld, waar het mu ziekgezelschap om kwart over acht zijn optreden, om de kunst en klaar blijkelijk met groot genoegen, met een feilloze excercitie-show, waar van vele militaire onderdelen nog V WÊ veel zouden hebben kunnen leren. Na afloop van de show werd, na een kleine pauze het concert begon nen. Het werd een echt zomeravond- concert, bij windstilte en onder een hemel, die tegen zonsondergang langzamerhand zilver kleurde. Even voor zonsondergang begon de taptoe, die zeker vele militaire harten heeft doen zwellen. Het was een waardig begin van een traditioneel feest.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8