Het sprekende testament Zwolse flatbewoners beginnen boycot op de melkhandel Natu-raLax Dame zag inbrekers aan bet werk Niet langer missie in Suriname en Curaqan DINSDAG 1 JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 bij Bijproducten de kruidenier In Zwolle worden momenteel stap pen ondernomen om de Vereniging van Melkhandelaren zo in het nauw te drijven, dat zij op het besluit: „Geen bezorging op de bovenverdie ping" zal moeten terugkeren. Uit allerlei kleinere protest-acties is na melijk een groot actie-comité ge vormd die de me'khandelaren wil dwingen weer trappen te klimmen om hun cliëntele te bereiken. Dit actie-comité is eerst gaan pra ten met de Vereniging van Zwolse Melkhandelaren, maar kon niet tot overeenstemming komen. Men vond het standpunt van de melkhandel eenzijdig en men deed tegenvoor stellen .suggesties enz. De melkhan del verklaarde deze onaanvaardbaar en volhardde in de weigering. Het comité had echter meer pijlen op zijn boog. Het zond een paar dui zend circulaires rond, waarop de ar gumenten van de melkhandel van tegenargumenten waren voorzien en alle flatbewoners werden opgeroepen een boycot op de melkhandelaren uit te voeren. De flatbewoners die met deze boycot meedoen moeten een strook, welke aan de circulaire be vestigd is, insturen. Zij zullen in het vervolg alle bijprodukten van de Een botsing in de Burgemeester Lemmenstraat te Geleen heeft zon dagavond om 7 uur een 30-jange bromfietser uit Urmond het leven ge kost. Hij reed tegen een bus, viel op het wegdek en werd zwaar gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis te Sittard. bleek hij te zijn bezweken. Het ongeluk gebeurde doordat de bromfietser vanachter een stadsbus naar het midden van de weg uitweek en toen door een uit de tegenover gestelde richting komende autobus werd gegrepen. ZWEMMEN VIJF WERELDRECORDS VERBETERD TE LOS ANGELES De tweedaagse internationale zwem wedstrijden te Los Angeles hebben niet minder dan 5 wereldrecords opgeleverd. Nancy Ramey vestigde op de 100 meter en 200 meter vlinderslag dames met res pectievelijk 1 min. 9.6 sec. en 2 min. 40,5 sec. wereldrecords. Sylvia Rpuska werd recordhoudster op de 4 X 100 m. wisselslag persoonlijk dames met een tijd van 5 min. 46.5 sec. De Japanner Ishimoto won de 100 meter vlinderslag in 60,1 sec. (nieuw wereldrecord) en maakte deel uit van de estafetteploeg, die het wereldrecord op de 4 X 100 m. wisselslag herin verbeterde en bracht, op 4 min. 16,7 sec. Er vielen op de laatste dag van de wedstrijden op de 50 meterbaan van het olympisch zwembad te Los Angeles nog meer goede prestaties te noteren. De Japanner Masaru Firkawa won de 100 meter schoolslag heren in 1 min. 12,2 sec. en bleef daarmee slechts 0,7 sec. boven het wereldrecord dat met 1 min. 11,5 sec. op naam staat van de Rus Minaschkin. Op de 200 meter vlinderslag, waar Nancy Ramey eerste werd in de wereld recordtijd van 2 min. 40,5 sec., bleef ook Sylvia Ruuska beneden de door de Fina gestelde limiettijd van 2 min. 43,4 sec. Sylvia noteerde 2.42.0. De Japanner Yakamanaka kon even min als tijdens de Olympische Spelen te Melbourne de Australiër Murray Rose op de 400 meter vrije slag verslaan. De tijden waren ditmaal voor Rose 4 min. 23,5 sec. en Yamanaka 4 min. 26,9 sec. LAWNTENNIS DE WIMBLEDONKAMPIOEN- SCHAPPEN „Wat kan ik tegen een man, die Aces kan slaan met zijn tweede service, be- - ginnen?", vroeg de breedgeschouderde Krishnan na zijn nederlaag tegen Mac- kay. En inderdaad, er was weinig tegen de keiharde service van de Amerikaan te doen. Krishnan was al ongeveer twee meter achter de baseline gaan staan om de bal te kunnen retourneren, maar ook deze tactiek had weinig zin. De service Van de man uit Dayton Orio was, in die deze gelukte, onhoudbaar. En zo ver dween Ramanathan Krishman uit het heren enkelspel en bereikte Barry Mac- Kay de kwart-finales. De cijfers waar mede de Amerikaan de Davis Cupspeler uit India had uitgeschakeld waren 63 11—9 6—2. In de partij tussen de linkshandige Australiër Fraser en de kleine Pierre Darmon, had laatstgenoemde ook niet veel in te brengen. Slechts 28 games (64 63 63) had Fraser nodig om de Fransman te verslaan. In een andere" vierde rondepartij had de Deen Kurt Nielsen ontzettend veel moeite met de Zweed Ulf Schmidt ge- melkhandel, zoals boter, eieren, kaas babyvoeding en soep bij de kruide nier bestellen, die wel trappen wil lopen. Zeer vele gelukwensen en adhesie betuigingen zijn er bij het comité reeds over de drempel gestroomd en het ziet er naar uit, dat in Zwolle de melkhandelaar voor een groot deel van zijn verdiensten in de nabije toe komst naar de kruidenier zal zien gaan. Natuurlijke regelmaat! Natu-ralax is géén gewoon laxeer middel. Het zorgt voor het herstel van de natuurlijke functie, maar bo vendien ook voor de natuurlijke regelmaat. Een uitkomst bij hard nekkige verstopping, ook voor hen die buitenshuis werken. de natuurlijke regelmaat Flacon 60 tabletten [versterkte werking) tl. t .3: Advertentie Taxichauffeur bracht politie op het spoor Een oude dame in de Koningstraat in Beverwijk heeft voor haar ogen een inbraak zien afspelen zonder dat ting aan de politie. Deze late wandelaar bleek de bo venbuurman te zijn van de inbreker. Hij had niet aan de inbraak deelge nomen, maar kreeg nog geld van J. K. De zware jongen had hem beloofd zij er aan gedacht heeft de politie te zijn schulden te voldoen als de in- waarschuwen, zo bang was zij. Uit het braak in Beverwijk slagen zou. raam van haar woning zag zij vlak voor haar neus een auto parkeren. Twee mannen stapten er uit en dron gen de achterzijde van het Kleding magazijn van de heer J. V. aan de Dreeflaan binnen. Een poosje later verlieten zij het gebouw weer met een partij leren jassen ter waarde van ongeveer 7000 gulden, tevens laadden zij een schrijf- kassa op hun dooie gemak in de ge reedstaande auto. Daarna reden zij weer even rustig weg als zij gekotnen waren. In samenwerking met de Bever wij kse politie heeft de Amsterdamse recherche een der inbrekers, de 24- jarige J. K. uit Amsterdam aangehou den. Naar zijn compagnon wordt nog naarstig gespeurd. Een Beverwijkse taxichauffeur heeft een groot aandeel gehad in de opsporing van de inbre ker. In de nacht van de inbraak werd hij namelijk door een man aangehou den die hem vroeg, of hij al wist van de inbraak in het kledingmaga- had. Het duel heeft 2'/» uur geduurd. De tweede set had de meeste tijd ge vergd. Beide spelers waren uitstekend op dreef als het op serveren aankwam. De strijd ging gelijk op en pas in de 27ste game van de 2e set slaagde Niel sen erin de service van zijn tegenstan der te doorbreken. Nielsen won de set met 15—13 en nam de derde en beslis sende set met 64. Eenzelfde beeld gaf de strijd tussen tie Australiër Cooper en de Zuidafri kaan Segal te zien. De als favoriet nummer een gedoodverfde Australiër was in dit duel de gelukkige. Met 1311 6—3 3—6 14—12 had hij gezegevierd. Budge Patty heeft de kwart-eindstrij den niet bereikt. In de Zweed Davidson heeft de Ame rikaan zijn meerdere moeten erkennen. De eerste set was 64 voor Davidson en Patty won daarna de tweede en de derde met 62 64. Even leek het erop. dat Patty zijn tegenstander zou verslaan met zijn uitstekend geplaatste volleys. De Zweed had er nl. veel moeite mee. Maar Davidson kwam terug en met zijn „dodelijke" drives drong hij de Ameri kaan in de verdediging. Patty redde nog drie matchpoints in de laatste set de vierde was met 97 door de Zweed gewonnen doch bij de vierde maakte hij een double fault. Het was een dramatisch slot van een enerveren de partij. Ook Drobny, die voor de 15e maal in Wimbledon uitkomt, sneuvelde in deze ronde. In straight sets: 63 108 62 had de Australiër Anderson van hem gewonnen. POSTDUIVEN De Rijnklievers (Leiderdorp). Ne gende wedvlucht met oude duiven, nu van Chauny, afstand 304 km., In con cours 125 duiven, gelost om 6.45 üur met zuid-zuidwesten wind. Het zou een on gestadige vlucht worden, aangezien na de lossing in België veel mist, regen en onweder kwam opzetten en vele goede duiven omvlogen en dus te laat thuis kwamen. De eerste duif werd geconsta teerd om 11.50.54, snelheid van 993,69 m. p. min., laatste prijswinnaar 14.12.13 met 677.35 m. p. min. De 10 eerstge- constateerde duiven zijn van Chr, v. d. Pluym 1; Wassenburg Pzn. 2 en 3; J. v. d. Wal 4; Lolkes de Beer 5; H. en J. van Alphen 7; N. Hoogervorst 7; F. Wassenburg 8; F. Kiel 9; M. A. v. d. Wilk 10. Achtste wedvlucht met oude dui ven op Chateauroux (Frankrijk), af stand 628 km. In concours 124 duiven, om 6.30 uur in vrijheid gesteld met kal me westenwind. Aankomst eerste duif 17.36.09, snelheid 1091,3 m. per minuut, laatste 19.10.49, 938.80 m. p. min. Uit slag: H. B. Bonneur 1; C. de Ridder 2; P. van Griensven 3 en 5; A. Rooda 4; C. Hemerik 6; W. Hoogervorst 7 J. Rotmensen 7; Truyers Jr. 9 en J Tlsseur 10. De oude dame herkende de dader bij confrontatie onmiddellijk. De par tij leren jassen werd in het huis van de Amsterdammer gevonden. Kamer-commissie wil Beter financieel beheer op Nw.Guinea Is het niet dringend gewenst een of meer deskundigen naar Nieuw- Guinea te zenden om orde op de financiële administratie te tellen? Deze vraag stelt de vaste commissie voor de rijksuitgaven van de Tweede Kamer minister Helders, naar aan leiding van het verslag van de alge mene rekenkamer over de jaren 1955 en 1956 ten aanzien van Nieuw - Guinea. Deze verslagen hebben bij de Ka merleden „gevoelens van ernstig on behagen en bezorgdheid gewekt", zo deelt de commissie mee. Zij dachten hier aan verscheidene geconstateerde onregelmatigheden, de ontvreemding van gelden uit een der landskassen, aan het eenvoudig verzuimen om rekeningen uit te schrijven etc. In het verslag over 1956 leest men over de invoering van een verkoop- boek, dat nimmer was geteld, van een debiteurenstaat, die niet was opge maakt, over de aanschaffing van een machine yan 30 mille, welke niemand in Nieuw-Guinea l:on bedienen, van een administratie die zo onoordelijk was dat niemand meer een overzicht had en men ten laste van 's lands kas bijna 750.000 gulden te veel aan een aannemer betaalde. Achterstan- een administratie die zo onordelijk toezicht schijnen tot de normale te kortkomingen te behoren, aldus het verslag van de commissie. Inbraak opgelost, II mille verdwenen De politie te Rotterdam heeft twee jongens, resp. 17 en 18 jaar, aange houden, die bekend hebben schuldig te zijn aan de inbraak ten huize van een familie aan de Straatweg, waar bij voor een waarde van ruim elf mille aan sieraden en geld verdween. Bovendien bleken zij debet te zijn aan nog twee inbraken, te weten aan de Emmalaan en de Schoebroekse- singel. Een derde knaap, die bij de laatste inbraken op de uitkijk heeft gestaan, werd eveneens aangehouden. De zaak kwam aan het rollen, toen twee weken geleden enige werklie den bij herstelwerkzaamheden ergens aan een huis onder een dakpan een étui vonden met een schakelarmband erin. Aanvankelijk dacht de gewaar- waarschuwde recherche, dat het ver stopt Joods bezit uit de oorlog was, maar toen men in het kaartsysteem ging neuzen, bleek de armband bij de bewuste familie gestolen te zijn. De recherche hield daarop de twee jon gens aan, omdat zij in de straat woonden, waar de armband was stolen en omdat zij al eens eerder met de politie in aanraking waren geweest. Zy vielen door de mand. Een vèrmist collier vond men bij een der jongens thuis verstopt op de vliering, de andere jongen had nog een gouden horloge thuis. Een ander hadden zij verkocht. De opbrengst en een bedrag van ƒ2.700,hebben zij opgemaakt met café- en dancingbe- zoek. (108) k die bette bnve oom'.Vit 23l het weldoen met rEn wol) doen ze m hoeerhond nor die fatten!*?!kdoen re?HoL Mar dit befa breve eolrn taeteel we! reven het hoi hoor!) 'MwotrooterWOmin hetteetbetrekken en befo/entM'jnüi/eel/h dsn eebmrtn. Mn malleen, en ven niemondenden, beerepen Paus Pius de twaalfde heeft de apostolische vicariaten van Curasao en Suriname verheven tot bisdom Willemstad en bisdom Paramaribo. Mgr. J. M. Holterman is benoemd tot bisschop van Willemstad, mgr. S. Kuijpers tot bissahop van Paramaribo. De twee bisdommen staan onder di rect toezicht van het Vaticaan. Deze belangrijke verandering be tekent dat de rijksdelen overzee niet langer worden beschouwd als missie gebied. Vooral op Curasao bloeit de katholieke Kerk: van de 186.331 in woners der Antillen zijn er 127.315 katholiek. De leiding van de zielzorg berust bij de paters dominicanen, die dertig parochies bedienen, waarvan zeventien op Curagao. Het bisdom Curagao bestaat sinds 20 september 1842. Suriname telt op de 250.000 in woners slechts 40.777 katholieken, die verspreid wonen over een groot ge bied. Er zijn 35 kerken, beheerd door de redemptoristen. Mgr. Holterman (52 jaar) is geboortig van Zwolle, mgr. Kuijpers (bijna 59) van Borkel en Schaft. Landbouwersgezin uit boerderij gezet Dezer dagen is de landbouwer H. P., die reeds jaren de boerderij „Vi- cariushof" bij Kessel (L.) bewoonde, met zijn vrouw en negen zoons en de gehele boerderij-inventaris op straat gezet, omdat de landbouwer weiger achtig was gebleven om de boerderij, welke jaren geleden reeds door ver koop in andere handen overging, te verlaten. Ongeveer acht jaar geleden kocht landbouwer J. B., die eveneens in Kessel een boerderij bewoont, de boerderij Vicariushof. De bewoner van deze boerderij mocht er na de verkoop nog zes jaren blijven wonen, om naar een andere boerderij uit te zien. Twee jaar geleden was deze tijd reeds verstreken. Na een procedure kreeg landbouwer P. opnieuw een termijn van twee jaar om naar een geschikt boerenbedrijf te zoeken. Hem werden intussen enige bedrijven aangeboden, die evenwel niet naar de zin waren van de landbouwer, die rustig in zijn boerderij bleef. Deze laatste twee jaren waren met Pasen van dit jaar verstreken doch ook nu bleef boer P. weigerachtig om de boerderij te ontruimen, niettegen staande de koper, van wie een zoon binnenkort zal trouwen, er steeds op aandrong de boerderij te ontruimen. Met behulp van de politie is het be drijf zaterdag ontruimd en is land bouwer P. met ziji. hele hebben en houden op straat gezet. Het vee is een weiae ingedreven en de boer heeft met zijn gezin intrek genomen in een andere woning in Kessel. De uitzetting verliep overigens zonder dat zich incidenten voordeden. PRINSES WILHELMINA BRACHT HONDERDJARIGE EEN TAART Prinses Wilhelmina heeft zaterdag middag een bezoek gebracht aan Geertje Hoekert in Uddel, die haar honderdste verjaardag vierde. De Prinses, die in gezelschap was van haar hofdame jkvr. Röell, bracht een taart mee, waarop honderd kaarsjes prykten. Het was niet het eerste bezoek, dat de Prinses aan tante Geertje bracht. Als Koningin heeft zij meermalen tijdens tochten door het kroondomein bij haar een kopje koffie gedronken. Tante Geertje heeft trouwens ver der ook niet over belangstelling op haar honderdste verjaardag te klagen gehad. Velen, onder wie de burge meester van Apeldoorn, kwamen de jarige feliciteren en geschenken aan bieden. Ekstereieren met het leven betaald Te Harkema-Opeinde :s zaterdag de 11-jarige Klaas H., die in een boom was geklommen om 'n ekster nest uit te halen, dodelijk gewond, toen hij van 51/* meter hcogte achter over uit de boom viel. Op v/eg naar het ziekenhuis te Drachten is de jon gen overleden. Arrestant nam de benen Zaterdagnacht heeft de politie te Venlo een 24-jarige inwoner van die stad op heterdaad betrapt, toen hij een partij kabel uit een van de ge meentelijke werkplaatsen trachtte te ontvreemden. Het genoegen was evenwel niet van lange duur want de arrestant ondernam een ontvluch tingspoging en is tot op dit moment nog niet teruggevonden. Toen de dief uit de politie-auto stapte, die hem naar het bureau had malle straatjes. Na enkele waar schuwingsschoten vuurden de achter volgende agenten op de rennende jongeman, die niet getroffen werd en verdween. Op het stationsemplacement te Goes is gisteren de locomotief best uur- der J. Huyge onder zyn rangeerloco motief terechtgekomen. De locomo tief reed hem over beide onderbenen. In zorgwekkende toestand is de man naar het ziekenhuis te Goes overge bracht, waar het ene onderbeen ge amputeerd moest worden. Op het ogenblik is nog niet opgehelderd hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 N#/s. 8.18 Gram. 9.05 Gram. 9.05 ym. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Boeken. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Juwelen van een briljante vrouw (De schrijfster Ka- therine Mansfield), door mevr. H. W. Boersma-Smit (eerste lezing). 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel, harp, viool en zang. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. Tussen 16.00 en 18.00 Tour de France. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act, 18.30 R.V.U.: Het vrijheidsideaal in de letterkunde, door Dr. A. Saalborn. Eerste lezing: Antigane van Sopho- kles; Prometeus van Agschylus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Tour de Fran ce. 19.20 Gram, en VARA-Varia. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.13 Lichte mu2. 20.30 Josef in Dothan, treurspel m. muziek 21 Strijksextet. 22.00 Tour de France. 22.10 Promenade-ork, koor en sol. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50 24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek. 9.35 Metropole ork. 10.10 Gram. 10.45 Velddag Leger des Heils. 11.45 Gram. 12.00 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Kamerork., koor cn solist 12.37 Middagpauzedienst v. d. Stichting Alle-Dag-Kerk. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 lichte muz. 13.50 L'amico Fritz, opera. 15.35 Strijk- kwart. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 In- terscolair jeugd toernooi. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Christelijk organi satie- en Verenigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.55 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jazzmuz. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Ra diokrant. 20.20 Promenade-ork. en so list. 21.00 Muzikale luisterwedstrijd. 21.20 Kamermuz. 21.50 Revolutionaire Anabaptisten en vreedzame Doopsge zinden, caus. 22.05 Gram. 22.15 Orgel spel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Zaalsport uitslagen. 23.2024.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00—17.45 Voor de kinde ren. NTS: 17.45—18.50 Eurovisie: Int. Concours Hlppique te Aken. VARA: 20.00 Woekjourn. 20.30 Filmpremières. 20.45 Diamantstad, TV-spel. RADIO VATICANA. (25 m. 67; 31 m. 10: 41 m. 21; 196 m.) WOENSDAG 22.15 uur: Muziek programma: „Magnificat" van Piet van Hauwe; uitgevoerd door het Delfts Madrigaalkoor en het Rotter dams kamerorkest; solisten: Annle Hans, sopraan; Jan Waayer, tenor; het geheel o.l.v. de componist. HET =1 Wiekende Vlat&i DOOR ARTHUR MAYSE 42) Hij kon niet verstaan wat ze zei. Nu duwde ze hem weg en maakte zich vrij. Hij liet haar gaan. Van de politieboot werd niet meer gescho ten. Dewy liep naar de trap en volgde haar, verbijsterd en minder triomfantelijk dan daar net. Ze kwamen op het dek. Het eer ste ogenblik had hij er geen idee van waar zij waren. De lichten van Martinez moesten ergens ten oos ten van de zeestraat zijn, maar hij kon ze niet vinden. Over Devvy's hoofd heen turend, zocht hij de kust lijn af. Toen zag hij een paar licht jes ver naar achteren aan stuur boord. Hun koers was niet meer r.oord en de kust van Martinez eiland was dichtbij. Hij keek de an dere kant op en zag dat de kustlijn van Cultus Eiland ook dichtbij )vas. Ten zuiden van hen bevond zich de driekoppige golf; de „Helene" voer met een duizelingwekkende vaart. De lucht was vervuld van een gebulder, dat het gedreun van de machine overstemde. Nu wist hij waar zij waren en wat Dewy hem had trachten duidelijk te maken. Morse was de engte ingevaren. Zij bevonden zich in de Boss-Fore man, voortgedreven door een mach tige machine en een helse spring vloed; zij stormden regelrecht op 'n maalstroom af, die eens een heel patrouillevaartuig had opgeslokt. De lichtbundel gleed over het dek, zwakker nu. Voor hen uit was het water één witte, kokende massa, als een stroomversnelling in een rivier. De Helene stormde voor een draai kolk. Een ogenblik verloren haar schroeven hun greep op het water en de boot maakte een kwartslag, zodat de rotsen van Martinez eiland gevaarlijk dichtbij opdoemden. Mis schien kon Morse de boot nog op de oever zetten. Maar hij had het roer al weer gewend en koerste weer naar het kolkende midden. Misschien was de zoetsappige, kleine man in het stüurhuisje wer kelijk krankzinnig. Maar Clint be speurde een plan in hetgeen hij deed. Als hij het haalde, als hij door de Boss Foreman heen kwam, dan kon hij misschien de vrachtboot nog treffen. De mannen op de politie boot zouden Biet verwachten dat hij hier levend doorheen kwam. En als hij de open zee wist te bereiken, was hij onbereikbaar. Hij had een lading ter waarde van een vermo gen in de „Helene" en als het ge recht hem in handen kreeg, was zijn doodvonnis getekend. Clint keek naar Dewy. Ze staarde vooruit, daar waar het opvliegende schuim en het maanlicht samen een prachtig; doch angstwekkend gor dijn weefden tussen twee rotsach tige uitsteeksels. Zij zaten nu niet meer in het zoek licht. De „Helene" voer dichter naar de oever van Martinez Eiland toe. Misschien kon Morse de maalstroom omvaren. Misschien liep er vlak on der de kust een minder wilde stroomtak, die hij benutten kon. Nu waren ze in de bocht duivels ze haalden het! toen maakte de voorsteven een slag, alsof de boot door een reuzenhand gegrepen werd. De maalstroom had een klauw naar hen uitgestrekt en trok hen naar zich toe. Eerst langzaam cirkelden zij, maar steeds vlugger. Zij keken omlaag in een afgrond van water. De draaikolk liet de boot bijna een gehele cirkel beschrijven, van Martinez Eiland naar- Cultus Eiland en terug. Verderop bespeurde Clint zwarte rotsen onder het opstuiven-1 de schuim. Hun vaart verminderde een ogenblik en het was alsof de draaikolk aarzelde. Toen werd het jacht als een steen weggeslingerd. Met een hels gekraak en gedreun kwamen zij op de rotsen terecht. De voorsteven kwam omhoog en de slanke romp deinde voor- cn achter uit. Clint kwam hard te vallen, evenals Dewy en hij voelde hoe de rotspunten van het rif de buik van de „Helene" openscheurden. Toen hield het gekraak op en was er al leen nog het donderend geweld van het water om hen heen. Het jacht zat op de Stoel van Paul Bunyan. Zij zouden daar blijven zitten tot het getij veranderde, tot de stroom een keer nam en zich in zuidelijke richting terugtrok. Dan zou de „He lene" van de rotspunten afglijden en weer in de maalstroom gewor pen worden cn dan voor goed. Morse kwam uit de stuurhut. Rondvliegende glassplinters of een kogel hadden zijn slaap getroffen en hij hield een witte zakdoek tegen de wond. Hij zag er nog geheel en al uit als een echte dominee; boven zijnr sikje vertrok zijn mond zich tot een glimlach. „Nog hier?" riep hij tegen hen. „Blij toe. Kom dan gaan we naar be neden". De romp dempte het gedonder van het water. De kajuit nelde sterk. Het maanlicht viel door de patrijs poorten naar binnen en belichtte de glasscherven op de grond. Clint leun de tegen de rand van een kooi en >:ij keken naar Morse, die met veel moeite de kombuisdeur openrukte. Hij keerde terug met een fles en enkele glazen. „Niet gebroken", zei hij opgeruimd. „Alles was wel goed opgeborgen, maar het is toch een wonder". Hij schonk behoedzaam in; zijn bril stond nog op haar plaats en h(j had al zijn aandacht bij hetgeen h(j deed. Clint zag dat zijn handen geen ogenblik beefden. „Mijnheer Peddar Peddar se nior bedoel ik had dit nog be waard uit de dagen van het drank verbod. Geïmporteerde Schotse whisky. Hij zei dat er geen betere te krijgen is". Het eerste glas bood hij met een lichte buiging aan Dewy aan. „Ik moet zeggen dat ons gezel schap gedurende de laatste uren v/el sterk is verminderd". Clint nam daarna zijn glas aan, behoedzaam door de dominee Inge schonken. Hij was niet bang. Mis schien kwam het doordat een der gelijke situatie je zenuwen voor een gedeelte verlamde. Hij luisterde, naar de zoetsappige stem, die ver volgde: „Jammer dat mijnheer Bur ke er niet bij is. Een man als hij zou een dergelijke situatie zeer ze ker op de Juiste waarde hebben ge acht". Clint dronk niet. „Wat voor iemand bent u eigenlijk?" vroeg hij „Een zakenman, zoals ik je al zei" antwoordde Morse. „Een speculant, die juist het grootste waagstuk van zijn leven heeft zien mislukken". Hij dronk en veegde zijn mond af. „Ik besef nu dat het spel al verlo ren was, sinds het ogenblik dat ik je voor het eerst ontmoette, Farrell. Getuigen zijn funest en Ik heb niet de gelegenheid gekregen die fout tc herstellen". Hij sprak als een verslagen gene raal. die uiteenzet waardoor zijn veldtocht mislukt is. „Ik heb aldoor geprobeerd het risico-element tot een minimum terug te brengen. Maar naar één ding ben ik nieuws gierig en aangezien het toch niets meer aan de situatie veranderen kan, wil je misschien wel zo goed zjjn mij op dat punt in te lichten. Onze vrienden ginds" hjj maakte een licht hoofdgebaar „noe wis ten die het? Ik was er zeker van dat zo niet gewaarschuwd waren". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7