Frans offensief werd een volledig succes Wim van Est: het sprookje is uit Wim van Est moest de gele trui afstaan aan Gilbert Bauvin Uitslagen en klassementen DE DE het Schaakspel DE üf 31 J «K BH n f§ HM 11', E: DINSDAG I JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 IN EEN OUD GEZEGDE wordt be- De eerste grote aanval van de Franse weerd, dat alle wegen naar Rome nationalen op de gele petten van het leiden, maar in de organisatie van de ploegenklassement en op de gele trui Caen, de geschonden stad met zijn fraaie toren en zijn beroemde circuit van de prairie, in het schema van de tour op genomen en zo trok de stoet maandag morgen van Versailles' vredesdreven in de richting west, naar Caen. Wij heRben ergens onderweg geno teerd, dat de activiteit in de staart gro ter was dan in de kop, maar toen de renners hun dagelijkse zakje met vruch ten, suikerklontjes en koude kip bij de ravitaillering van Orbec-en-Auge in ontvangst hadden genomen, was het 500 meter verder duidelijk, dat deze rust voor in het peloton niet anders was ge weest dan een stilte voor de storm. Op dat moment is nl. een strijd ontbrand, die zelfs dooi de hevige regenval onder weg niet gedoofd kon worden. Het werd de grote slag van de grote mannen, waarin Frankrijk nationaal de buit ver overde en waarin de Nederlandse trots in deze ronde een gevoelige knauw kreeg. Wim van Est kwam als 35ste in het peloton op bijna 13 min. na de win naar Sabbadini binnen en daarmee was het sprookje uit. Wat de gele trui be treft wel waarschijnlijk voorgoed. De eerste schermutselingen waren 26 kilometer na de start begonnen. Ber- gaud demarreerde, Van Geneugden, Piet van Est en Jean Dotto gingen met hem mee en toen Thoir (30 km.) was be reikt, waren Walkowiak, Armand De smet en de Italiaan Favero er bij ge komen. De voorspring werd 20. seconden op het peloton, maar toen eerst Bourles en daarna Busto een geslaagde sprong van uit het peloton naar de vluchtelingen hadden gemaakt, was het spoedig ge beurd met de aanval. Was de hoofdmacht in de eerste fase van de dag allesbehalve agressief het tempo waarin werd gereden hadden wij toen eigenlijk al als een voorbode voor de wielerslag van Normandië, die in de namiddag werd geleverd, kunnen beschouwen. HOOG TEMPO tegen de regenvlagen in bleef het hard gaan. Het was voor het kopgroepje on begonnen werk om de vlucht serieus door te zetten en het duurde dan ook niet lang voor de hergroepering tot stand kwam. Weer bleef het 20 km. lang rustig in de voorste gelederen, maar voor de achterblijvers, die door lekke banden en andere technische gebreken van het zadel moesten, was het steeds een enorm zware opgave om weer bij te komen en voortdurend zag men tus sen de volgauto's renners bezig met het ophalen van teruggevallen ploeggenoten. Er waren vaak lange en inspannende Jachten nodig om deze achterblijvers weer bij te brengen. De grote mannen hadden inmiddels de leiding van het peloton overgenomen. Anquetil, Bobet, Nencitti, Darrigade, Adriaenssens, Hoevenaers en Bauvin gaven het tempo aan kop aan en ook Charlie Gaul. Wim van Est, Piet van Est en Marcel Ernzer waren steeds te vinden in de groep, die zelfs even los kwam van de rest. VOORTING OP AVONTUUR HET STRIJDBEELD bleef voorlopig nog wisselen. Bij een valpartij na ongeveer 85 km. zette Luyten, Bertolo, Gerrit Voortlng en Jean Stablinski een uitlooppoging op touw. Zij kwamen 30 seconden op het peloton voor te liggen en kregen na 98 km. gezelschap van Catalano, Ferlenghl en Groussard, later bij Le Chesnay (101 km.) bovendien van Walkowiak, Darrigade en Favero. grijze aanvoerder Marcel Bidot was duidelijk. Er kwam een tegenzet van Planckaert, Martin van den Borgh en de Italiaan Bottechia. Bij La Barre en Ouche (126 km.) was de voorsprong van de vijftien vluchtelingen 20 seconden, maar na 132 km. op weg naar Brogie was het pelo ton er weer bij. BESLISSENDE SLAG het moment waarop de rood-wit- blauwen van Bidot hadden gewacht. En terwijl Wim van Est met gretige handen in het etenszakje greep om aan zijn lunch te beginnen en Charlie Gaul weer teveel tussen de wielen zat, sprong Bo bet naar voren. De drievoudige tour winnaar, doorkneed in het vak, had het psychologisch juiste moment gekozen en GRAPPENMAKERS in Versailles wierpen maandagmorgen rotjes op het terrein bij de start, welke voor renners en volgers was gere serveerd. De knaleffecten veroor zaakten vanzelfsprekend schrik. En vooral één der Italiaanse jour- halisten wond zich verschrikkelijk op. Alleen Rafael Geminlanl bleef kalm, zelfs toen eenmaal een bom metje vlak achter hem ontplofte. „Als me dat nog eens gebeurt richt ik eon eigen comité du salut public op....", was zijn enige reactie. Roger walkowiak, pechvo gel in vorige ritten, had gis teren geluk. Nauwelijks had hij maandagmiddag op het circuit van de Prairie afgeremd, twintig meter over de eindstreep, ofpang zei zijn bandje. Walko draaide zich verschrikt om, lachte eens en riep tegen zijn mecanicien: „Het had geen kilometer eerder moeten ge beuren. Tino Sabbadini van de Franse West- zuidwestploeg heeft de vijfde étappe gewonnen. Dese foto laat zien hoe de regionaal In Caen de eindsprint won voor Loulson Bobet, die tweede werd, en de Italiaan Gastone Nencini, die als derde eindigde. met Anquetil en Bauvin aan zijn vloog hij door de bochtige straten van het plaatsje. De Italiaan Nencini rea geerde onmiddellijk en van de Neder lands-Luxemburgse ploeg was Ernzer zo attent om ook dadelijk mee te gaan. De anderen, die het spoor van Bobet zijn ploeggenoten volgden waren Belgen Planckaert en Armand Desmet en de regionalen Geminiani en Sabba dini. De hoofdmacht voelde, dat 't ernst was en dat groot gevaar dreigde. Nog hoger werd het tempo en een groep van achttien man begon zich los te maken om de achtervolging in te zetten. Het waren de Belgen Adriaenssens, Gilbert Desmet en later ook Brankart, de Ne derlanders Voortlng en Van den Borgh en hun ploeggenoot Charlie Gaul, de Franse nationale Darrigade Mahé en Bergaud en verder Botella, Rohrbach, Dacquay, Graszyk, Gainche, Barone, Bourles en Robinson. Het werd een wil de jacht, waarin Barone moest lossen en waarin Armand Desmet aan de groep werd toegevoegd, omdat zijn directeur technique Gilbert Desmet, Brankart en Adriaenssens te gaan assisteren. Maar hoe hard er in deze tweede groep ook getrokken werd, het achttal aan kop was onstuitbaar en ongrijpbaar. Gerrit Voorting was één der voornaamste gangmakers, terwijl Van der Borgh zijn kracht toonde door driemaal weer ge heel alleen bij te komen, na te zijn gelost. Wim van Est heeft nog gepro beerd om via het vijftal Reitz, Morvan, Barone, Bertolo en Bahamontes, dat in derde instantie was weggelopen uit het peloton, bij de tweede groep te komen, maar het lukte niet. Het peloton viel stil en de Brabander was zijn gele trui kwijt. SABBADINI WON DE SPRINT tot anderhalve minuut en tenslotte tot 2 minuten, maar het verschil van beide groepen met het peloton werd zeer snel groter. Met een half uur voorsprong op het tijdschema werd Caen bereikt en daar op het circuit van de prairie, waar de renners en volgers verleden jaar ge teisterd werden door een verzengende hitte en waar nu de kille regen het verblijf al evenmin aangenaam maakte, won de regionaal Sabbadini de sprint voor Bobet en Nencini en de „Oranje man" Ernzer. Het was de tweede ach tereenvolgende ritzege voor de west- zuidwestploeg. Gerrit Voorting, weer de beste Nederlander, kwam in de groep met twee minuten en twee seconden achterstand als veertiende binnen, Van der Borgh werd 23e en G^ul 24e. Alle andere Nederlanders en Luxemburgers zaten in het peloton met Wim van Est op 12.46 van de winnaar. Etappe-uilslag. De uitslag van de vijfde étappe VersaillesCaen (232 km.) luidt: 1. Sabbadini 5.29.44 (met bon. 5.28.44); 2. Louison Bobet 5.29.44 (met bon. 5.29.14); 3. Nencini; 4. Ernzer (Nelux)5. Plankaert; 6. Geminiani; 7. Anquetil; 8. Bauvin allen z.t.; 9. Graczyk 5.31.46 10. Darrigade; 11. Gil bert Desmet; 12. Robinson; 13. Gain che; 14. Voortlng (Nelux); 15. Bourles; 16. Botella; 17. ex aequo Rohrbach, Mahé, Brankart, Dacquay, Traxel, Gaul (Nelux), Bergaud en v. d. Borgh (Ne lux) allen z.t.; 34. Wim van Est (Nelux) 5.42.30. In het grote peloton, dat 35e ex aequo werd geklasseerd in 5.42.30 wa ren ook Damcn, De Jongh, Kersten, La- haye, Piet van Est, Bolzan en Schmitz van de Neluxploeg. Behalve Dalgaerd van de internatio nale ploeg heeft ook Balmier van de ploeg Parijs noordoost in deze étappe de strijd gestaakt. Algemeen klassement: 1. Bauvin 25.07.40; 2. Planckaert 25.11.03; 3. Dar rigade 25.11.32; 4. Voorting 25.12.13; 5. Graczyk 25.12.37; 6. Mahé en Adriaens sens 25.13.13; 8. Sabbadini 25.13.45; 9. Gainche 25.13.52; 10. Bobet 25.14.15; 11. ex aequo Anquetil, Nencini, Ernzer en Geminiani allen in 25.14.45; 15. Rohr bach 25.14.51; 16. Van den Borgh 25.16.42; 17. ex aequo Brankart, Gaul, Dacquay, Robinson allen in 25.16.47; 26. Wim van Est 25.19.46; 31. Hoevenaers 25.21.42; 34. ex aequo Bottechia en De Jongh 25.25.08; 65. Plet van Est 25.27.33; 67. ex aequo Bolzan en Lahaye (Nelux) 25.27.46; 83. ex aequo Damen en Kersten 25.29.13; 91. Schmitz 25.33.20. Dagploegenklassement: 1. Frankrijk (Bobet. Anquetil, Bauvin) 16.28.42; 2. Westzuidwest 16.32.16; 3. ex aequo Nelux-ploeg (Ernzer, Voorting, Gaul), België. Centraal Zuidfrankrijk 16.33.16; 6. ex aequo Spanje, Parijs Noordoost, Zwitsers/Duitse ploeg 16.52.12; 9. Italië 16.54.44; 10. Internationale ploeg 16.56.46. Algem. ploegenklassement: 1. Frank rijk (Bauvin, Darrigade, Mahé) 75.32.25; 2. België 75.41.03; 3. Centraal Z.-Frank rijk 75.42.13; 4. Nelux-ploeg (Voorting, Ernzer, Van den Borgh) 75.43.40; 5. Weestzuidwest 75.44.00; 6. Italië 75.59.87; 7. Parijs Noordoost 76.03.11; 8. Zwitsers/ Duitse ploeg 76.10.08; 9. Internationale ploeg 76.10.53; 10. Spanje 76.12.04. Puntenklassement: 1. Graczyk 34 pnt.; 2. Darrigade 54 pnt.; 4. Voorting 73 pnt.; 5. Planckaert 80 pnt.; 6. Hoevenaers 83 pnt.; 7. Bauvin 84 pnt. 8. Gainche 96 pnt.; 9. Wim van Est 99 pnt.; 10. Sab badini 111 pnt.; 11. Mahé 119 pnt.; 12. Barone 131 pnt. 13. Adriaenssens 134 pnt.; 14. Bober 136 pnt.; 15. Fore 136 pnt.; 16. Robinson 139 pnt.; 17. G. De* smet 149 pnt. 18. Bover en Thomin 157 pnt.; 20. Debusmann 161 pnt. werkelijk begonnen. Be- jonnen met een hevig offen- tief van de Franse nationa len, dat het aspect van de ronde volkomen heeft gewij zigd. De beide Franse favo rieten, Louison Bobet en Ja cques Anquetil, en „El pi- colo Campione" Gastone Nencini, behaalden forse winst op hun concurrenten, de tricolores legden met hun grote overmacht beslag op de eerste plaats in het alge meen ploegenklassement en tenslotte veroverde Gilbert Bauvin de gele trui op Wim van Est, die met ruim 12 minuten achterstand in de vergetelheid werd gedrukt. Het enige wat de ploeg van Marcel Bidot in deze wel licht beslissende vijfde rit ontbrak was een étappezege. Op het circuit van de prairie bij Caen, waar vorig jaar in een alles verschroeiende hit te Anquetil in de tijdrit triomfeerde, verbrak de re gionaal Sabbadini hl. met 'n vlijmscherpe eindsprint de coalitie der nationalen. Hij finishte voor Louison Bobet, Nencini en „onze" Marcel Ernzer. de enige van dé Ne- lux-équipe, die met de aan val dor groten was meege gaan. Da oude true ALLES gebeurde in een onderdeel van een se conde en eigenlijk op een wijze, die zelfs voor pasbo- ginnende amateurs geen ge heimen meer heeft. Bij de ravitaillering in Orbec-en- Auge (150 km.), een plaatsje, dat alleen voor de liefheb bers van een calvados enige betekenis heeft, drongen An quetil, Bobet en Bauvin op de hobbelige, gladde keien naar voren. En terwijl de overige renners begering naar de etenszakjes grepen, volgde opeens een demarra ge, die zo krachtig en zo su perieur was, dat nog slechts zes attente renners naar het wiel konden springen. En daarmee was in feite alles geschied. Want voor het pe loton- van «je schrik was be komen een groep van 18 renners zette nog een gedeel telijk geslaagde achtervolging in waren de vluchtelingen, allen renners van pure klasse al zover buiten bereik, werd het tempo zó hoog opgevoerd Adriaenssens verloor iets van de voorsprong, die hij tijdens het weekeinde vrijwel onop gemerkt had opgebouwd. Charly Gaul en Jean Bran kart moesten 2'/» minuut prijsgeven. Frederlco Baha montes werd bijna 9 min. achteruit geworpen en de Belg Marcel Janssens, even eens een der erkende favo rieten, «verd vrijwel defini tief uitgeschakeld. Janssens vocht verbeten DE onfortuinlijke Janssens heeft overigens verbe ten voor zijn kansen gevoch ten. Maar zijn blessure was een te grote handicap. Jans sens brak zaterdag tijdens een valpartij zijn duim. Dat hij desondanks nog de finish DE TOUR legt overal beslag op in de étappeplaatsen. Op post kantoren, bankinstellingen en raad huizen, alles ten gerieve van de eigen administratie en van de pers. Dat kan soms tot merkwaardige voorvallen leiden. Zoals Louis La- peyre, de chef van de permanence zaterdag ondervond. Lapeyre was als laatste achtergebleven in het stadhuis van Eu, toen een heer aar zelend op hem toestapte. „Kan ik u ergens mee helpen?" was de vriendelijke vraag. „Tja, klonk het bedeesd terug, „ik wil de geboorte van mijn zoon aangeven, maar ik zie hier zoveel mensen, ik weet niet of ik hier wel goed ben...." Lapeyre heeft de gelukkige vader toen maar voorgesteld zijn zoon eenvoudig Jacques te noemen. Ter herinnering aan de Tour de France 1958.... De stichting voor Rotterdamse consu mentenbeurzen en -tentoonstellingen, die ieder najaar de beurs voor mode en huishouding „Femina" in de Ahoy- en Energiehal te Rotterdam organiseert, gaat zich volgend jaar op een nieuw gebied bewegen. Gezien de grote be- angstelling, die er onder het publiek bestaat, gaat de stichting een tentoon stelling organiseren op het gebied van toerisme en sport en alles wat daarmee samenhangt. De expositie, die in de Ahoy- en Energiehal te Rotterdam wordt gehouden van 21 tot 30 maart (behalve op zondagen), wil algemener zijn dan dan bijv. de „Hiswa" en „Goed Kamp", wil inhaken op de vrije-tijdsbesteding buitenshuis en daarom willen de orga nisatoren alles op dit gebied bijeen brengen, tenten, caravans, kampeeruit rustingen, bijbehorende kledij en daar naast een zo uitgebreid mogelijke col lectie benodigdheden op sportgebied. Men acht een dergelijke tentoonstel ling in Rotterdam, dat zo meent men een verzorgingsgebied heeft van 2 miljoen mensen, volkomen op haar plaats. De Rotterdamse raad voor de licha melijke opvoeding heeft medewerking toegezegd. Men heeft de beschikking over een expositieruimte binnen van 14.000 vier kante meter en buiten van 7000 vier kante meter. Een deel van de Energie- hal wordt gereserveerd voor sportde- monstraties. ATLETIEK deaux, vlak voor de bergen, zal de dokter wel verder zien, was Janssens toegezegd. Maar wat heeft dit nu nog voor zin? Tijdens ravitailléring sloegen de Fransen toe en waren de kopstukken in het peloton al zó bekwaam afgeremd, dat er aan een ge organiseerd verweer eenvou dig niet meer viel te den ken. GEVOLGEN van de prachtige aanval weet ge reeds: Frankrijk nationaal veroverde alle sleutelpositie», uitgezonderd in het punten klassement, waarin de dap pere Graczyk zijn positie aanmerkelijk verbeterde. En misschien is de Tour door deze attaque reeds „dood" ge maakt, al zal de rivaliteit tussen Bobet en Anquetil, overigens voortreffelijke teamgenoten, wellicht nog 'n interessant aspect worden. Van de Belgen handhaafde alleen Planckaert zich. Jean in Eul-le-Treport bereikte, was in feite al iets onbegrij pelijks. Zondag verscheen hij met een loodzwaar gipsver band aan de start, hij kon met de linker hand nog slechts op het stuur steunen meer niet. Maar toch heeft de Belg doorgezet, doorgezet met een iets lichter noodver band. Hij kan de hand nu in de holte van zijn stuur leggen, en heeft een kunstig gefabriceerde dubbele rem aan zijn rechterhand. In Bor- NELUX-PLOEG heeft in deze rit alle „gla mour" verloren, ook al streed Ernzer in de voorste gelede ren. Gelukkig kregen Charly Gaul, Gerrit Voorting en de onbaatzuchtige Martin v. d. Borgh geen al te grote ach terstand. Voorting is dus de bestgeklasseerde renner van Jeng Goldschmidts équipe. Maar voor Wim van Est, 27e in de algemene rangschik king, en do overige Neder landers en Luxemburgers die in het peloton waren geble ven, lijkt het spel nu te zijn afgelopen. Wim van Est heeft nog alles gedaan om het onheil te voorkomen. Ook hij was ver rast in Orbec-en-Auge, maar dit duurde niet lang. Met Plet Damen de overigen assis teerden Jemple Schmitz, die een lekke band had zette hij de achtervolging in, kwam zelf tot op 300 meter van de verschrikkelijk hard rijdende vluchtelingen, maar moest toen de tegenaanval bij ge brek aan steun opgeven. „Zeshonderd meter achter een heb ik op kop gelegen?", zei de Brabander na afloop, „toen kon lk niet meer. En juist op dat moment flitsten Brankart en Adriaenssens over mij heen en remden an dere Belgen en Fransen, die aan mijn wiel waren blijven hangen, het tempo af". Van Est verzuimde daarna overi gens een laatste kans op her stel door zich niet aan te sluiten bij de groep Voor ting. De gele trui is verlo ren, het wachten ls nu op de bergen, op Charly GauL DIRECTEUR CARITAS ONTSLAGEN VAN RECHTSVERVOLGING De directeur van de Caritas-vereni- ging te Heerlen, de heer M. G. Hermes, is conform de eis van de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, door de Maastrichtse rechtbank in hoger beroep ontslagen van rechtsvervolging. Het von nis van de kantonrechter te Heerlen werd hiermede bevestigd. De heer Hermes had in hoger beroep terechtgestaan wegens het organiseren van Caritas-voetbalpools door de Na tionale Vereniging „Caritas", waaraan alleen personen, die geballoteerd wer den en de doelstellingen van de Caritas- vereniging onderschreven, konden deel- Bij de behandeling van deze zaak op dinsdag 17 juni hadden de officier van justitie en de verdediger betoogd, dat er wel degelijk een band bestond tussen de groep Caritas-leden welke aan de voetbalpools deelnamen. Hieruit werd vastgesteld, dat van openstellen van de gelegenheid tot het deelnemen aan pool geen sprake kon zijn. De Caritas- pool werd ook blijkens de uitspraak van de rechtbank in hoger beroep niet be schouwd als een openbare verloting, waarvoor toestemming krachtens de Loterijwet nodig zou zijn. CLUB DEGRADEERT WEGENS OMKOPING De Italiaanse eerste-divisieclub Ata* lanta is door de commissie van onder zoek van de Italiaanse voetbalbon^ te ruggezet naar de tweede divisie. Ata lanta werd ervan beschuldigd een spe ler van Padova te hebben omgekocht om in de belangrijke wedstrijd Padova Atalanta de laatste club te laten win nen. De desbetreffende speler de spil van Padova, Renato Azzini is voof het leven door de Italiaanse voetbalbond geschorst. Het schijnt, dat andere clubs detec tives in dienst hebben genomen, nadat Atalanta met 31 Padova had versla gen. De commissie van onderzoek ver klaarde, dat Atalanta als voorlaatste geëindigd naar de laatste plaats teruggezet en dus automatisch naar de tweede divisie degradeert. Atalanta en de spil van Padova heb ben beide appèl aangetekend bij commissie van beroep van de Italiaanse voetbalbond. BRAZILIAANSE VOETBALLERS: ERE-BURGERS VAN RIO Brazilië maakt zich gereed het natio nale voetbalteam waardig te ontvangen. De gemeenteraad van Rio de Janeiro heeft besloten alle spelers, die morgen in de Braziliaanse hoofdstad zullen aan komen, te benoemen tot ere-burger var de stad. Verder zullen de namen var de spelers en de trainers gegraveerd worden in een bronzen plaat, die wordt aangebracht bij de ingang van het sta dion van de stad. De brug, die de lucht haven gelegen op een eiland voor de kust verbindt met het vasteland, krijgt een nieuwe naam: de „Brug van de wereldkampioenen". Tenslotte beslo ten de leden van de raad morgen maar niet te vergaderen, aangezien zij allen aanwezig willen zijn bij de glorieuze intocht van de spelers. De president van de Braziliaanse sportfederatie heeft voorts verklaard, dat hij Maurice Guigue, de gendarme uit Nice, die zondag in Stockholm de finale van het toernooi om het wereld kampioenschap heeft gefloten, officieel heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Brazilië. De Belgische atleet en wereldrecord houder op de 800 meter Roger Moens is ia onlangs van de K.B.A.B. gratie gekregen te hebben nu opnieuw ge schorst. De reden? Zijn ongemotiveerde wegblijven bij de interlandwedstrijd BelgiëFrankrijk die zondag in het Heijselstadion te Brussel gehouden werd. ZEILEN Het bestuur van de Kon. Verb. Ned. Watersportverenigingen heeft de vol gende heren bereid gevonden zitting te nemen in de olympische voorbereidings commissie: A. E. Dudok van Heel Jr. (voorzitter), A. J. H. Dokkum (lid), J. B. Hillen (plv. lid), J. R. van den Berg (ver tegenwoordiger Drakenklasse)S. G. Ro denhuis Jr. (vertegenw. Flying Dutch- manklasse), C. Th. Gülcher (plv. ver tegenwoordiger Flying Dutchmanklasse), K. Warburg (vertegenw. Finnklasse) en L. R. Koopmans (plv. vertegenwoordi ger Finnklasse). Secretaris is mr. J. van Vollenhoven. De olympische voorberei dingscommissie zal de voorbereiding en training der zeilers voor de olympische zeilwedstrijden '60 stimuleren en leiden. E VOLGENDE STUDIE van Seletzki moet voor iedere schaakliefhebber wel een bijzondere bekoring hebben, KAATSEN DEN HAAG-LEIDEN Zondag vond te Den Haag een kaats- partij plaats tussen leden van Den Haag en Leiden. De uitslag luidt als volgt: klass A: 1. F. van der Veer, Leiden, en J. Berkenpas en A. de Jong, Den Haag; H. Veldstra, W. Kiemel en T. Prins allen Lelden. Klasse B: 1. J. de Vries, J. Buiskool en B. Bosma, allen Den Haag; 2. Slot Jr., H. Koning en C. Valk, allen Den Haag. WATERPOLO L.G.B.—L.W.V. II 3—0. Ondanks een klein overwicht van LGB bleef de stand tot rust 00. Gelukkig voor LGB ging het in de tweede helft iets beter en nadat LWV een strafworp had ge mist, ging H. le Feber er vlug tussen uit (10). Met een goede boogbal zorgde K. Pley voor 20 en direct hierop werd het door dezelfde speler 30, waarme de tevens het einde kwam. L.G.B.Slqptelstad (dames) 00. In deze wedstrijd waren de Leidse Golf brekers sneller, maar wisten enkele kleine kansjes niet te benutten. Ook na rust ongeveer eenzelfde spelbeeld. ech ter nu miste Ankie Epskamp enkele goede kansen. Door stug verdedigen van de Sleutelstad bleef de stand dubbel- blank. L.G.B.Sleutelstad (adsp.) ging niet door, daar Sleutelstad verstek liet gaan. Op het polotoemooi, georganiseerd door Zios en Vitesse, behaalde LGB tweede prijs. K.P.C.—L.G.B. 2—2. De dames Prins en Heemskerk maakten de doel punten. LGB won na strafworpen. Vitesse—L.O.B. 2—1. Ankle Eps kamp maakte hier het enige doelpunt. ABCDEFGH Na beschouwing van de stelling zien we, dat wits enige voordeel de pion d7 is. Maar deze zal moeilijk te behouden zijn. Wil wit dus winnen, dan zal dit afhangen van de stand der stukken. En Seletzki tovert ons het volgende ju weeltje voor: 1. Dgl—g5! (dreigt d7d8; op 1 L x d7 volgt 2. Pf4 dreigend Lc4, dus 2Dg7 (om de koning een vlucht- veld te geven); 3. Lc4t, Kf8; 4. Dd8t, Le8; 5. Pe6t en wint). Nu weer terug naar de stelling na 1. Dg5. Zwart pro beert met aftrekschaak de gevaarlijke pion te elimineren. 1Kf7—e6t; 2. Kf2gl! (En niet Kei wegens K x d7; 3. Pc5t, Kc8; 4. De5, Dh6! en zwart komt er uit). Na 2. Kgl antwoordt zwart met 2. Ke6 x d7. De pion is ge vallen, maar nu heeft wit de zwarte koning op de juiste plaats,; 3. Pd3c5t, Kd7—c8 (geen Kc7 wegens Pe61' of 3. Ke8; 4. Lh5t of 3Kd6; 4. Dg3t, Kd5; 5. Lc4t, Kc4: (Kxc5 dan Da3t)6. Db3t en wint. Voor 't gemak nog even de stand na: 3. Kc8. w m Jt l" l w ABC F G H 4. Le2a6t, Kc8—b8; 5. Dg5—g3t. Kb8a8. Nu zit de koning lelijk in de hoek. Maar er is nog wel iets nodig om winst te behalen! 6. La6b7t (geen Pe6 wegens Df3, Pc7t, Kb8 enz.) Lc6 x b?7. Pc5—d7! (Zwart kan geen schaak geven, let op dat na 2. Kei dit wel had gekund!) 7Df8d8 (de enige zet anders Pb6) 8. Dg3b8t, Dd8xb8; 9. Pd7—b6 mat. Met dergelijke voorbeelden moge men zich wel weer afvragen of 't schaakspel nu werkelijk wel zo maar «en „Spel" kan worden genoemd! WATERGRAAFSMEER—L.S.G. II 7—3 Ook de derde wedstrijd van deze pro motiecompetitie ging voor het tweede tiental van LSG verloren. Daarmee is voor dit jaar de kans om in de 2e klas te komen verkeken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6