Jaarvergadering en excursie door de Bollenstreek Middenstand maakt bezwaar tegen de tariefsverhoging van de P.T.T. K.L.M. brengt Amsterdam en Moskou nader De brand op Cyprus woedt steeds voort Melkhandelaren willen geen prijsstabilisatle Slippertjes in een kasteel te Berlijn DINSDAG i JULI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Instituut Stad en Landschap van Zuid Holland Zaterdag hield het Instituut Stad en Landschap van Zuid Holland zijn jaarvergadering in de Kaagsociëteit te Warmond. Aan deze bijeenkomst, waaraan door pl.m. 250 personen werd deelgenomen, was een excursie verbonden naar de oostelijke bloem bollenstreek, waarbij een bezoek werd gebracht aan Sassenheim, Lisse en Hillegom. Tijdens de eigenlijke vergadering, die niet langer dan een half uur duur de, werd o.ra. tot nieuw bestuurslid gekozen Jhr mr L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond. De dag werd geopend met een boot tocht vanuit Leiden over de zonover goten Kagerplassen naar de Kaagso ciëteit. Hier heeft het gemeentebe stuur van Warmond de koffie aange boden en werden de deelnemers ver welkomd door de burgemeester van deze gemeente, Jhr mr L. M. E. von Fisenne. De vergadering stond onder leiding van mr J. W. W. v. d. Hoeven. Behal ve de behandeling van de op een jaarvergadering gebruikelijke agen dapunten, stond er een bestuursver kiezing op het programma. Er waren enkele periodieke aftredingen en vacatures. In de laatste werd o.m. voorzien door de verkiezing van bur gemeester von Fisenne. Na een vaart van de Kaagsociëteit naar de Warmonder jachthaven, waarbij volop kon worden genoten van het prachtige water- en polder landschap, werd in twee groepen een bezoek gebracht aan „Het Huis te Warmond". De ene groep maakte een wandeling door het uitgestrekte en fraaie bospark, een ander deel bezich tigde de in het kasteel aanwezige col lectie kaarten en prenten van de heerlijkheid. Reeds in de Kaagsocië teit had Jhr. von Fisenne een sum mier overzicht van de geschiedenis van het riddermatige kasteel der he ren van Warmond en Van der Woude gegeven. In hotel „De Stad. Rome" werd een broodmaaltijd genuttigd, waarna de reünisten zich in een vijftal autobus sen op weg begaven voor een trip door de oostelijke bloembollenstreek. Langs de geconsolideerde ruïne van Teylingen te Voorhout werd gereden naar Sassenheim voor een bezichti ging van de mooie nieuwe sporthal len. In Lisse werd de onlangs gereed ge komen restauratie van de toren in ogenschouw genomen en een bezoek gebracht aan de resten van het mid deleeuwse slot Dever, ook wel ge naamd „Het Huis te Lis", welke po vere resten, waarin echter nog zeer interessante onderdelen aanwezig zijn, nog steeds op consolidatie wach ten. Onder deskundige leiding van de heer Chr. G. F. de Jong, directeur van Openbare werken te Hillegom, maakten de deelnemers later op de middag een wandeling door de reeds voltooide of in aanbouw zijnde nieu we woonwijken van zijn gemeente. Voordien was aan hen een rijk geïllu streerde folder over dit onderdeel van de excursie uitgereikt. Een thee in Treslong, waar de beide Hillegomse wethouders P. v. d. Boer en W. v. Dam (burgemeester Van Nispen is met vakantie), ter begroe ting aanwezig waren, besloot deze goed geslaagde dag van „Stad en Landschap". Op verzoek van de betrokken orga nisaties van werkgevers en werkne mers heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken met ingang van 1 juli 1958 drie nieuwe bedrijfspen sioenfondsen verplicht gesteld, nl. het Bedrijfspensioenfonds voor de Handel in Bouwmaterialen, Het Alge meen Pensioenfonds voor de Confec- tiel-industrie en Het Pensioenfonds voor de Architectenbureaus. Het aantal werknemers, dat onder deze drie fondsen valt, zal vermoede lijk resp. ongeveer 2300, 3500 en 3600 bedragen. Het totale aantal be drijfspensioenfondsen, dat op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioen- fonrs is verplicht gesteld, is hiermede gestegen tot 32. Hoe alle beschikbare leden van de 49 koppen tellende bemanning van het ss „Breda" van de KNSM op 22 maart van het vorig jaar op de At lantische Oceaan 7 uur lang een brand bestreden, die in een lading Zweedse lucifers was uitgebroken, staat uitvoerig te lezen in een uit spraak van de Raad voor de Scheep vaart, die gisteren jegens de kapitein en alle opvarenden zijn lof heeft uit gesproken voor de voortvarendheid, waarmee de brand werd geblust. Holland Festival Koningin bezocht „Shakuntala" Koningin Juliana woonde gister avond in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première van het Hol- land-festivalstuk „Shakuntala" bij. Deze eerste vertoning van dit door de dichter Bert Voeten voor het Nederlandse toneel geschikt gemaakte stuk dat pl.m. 1500 jaar geleden door de raadselachtige „Shakespeare van India", Kalidasa is geschreven, werd ook bijgewoond door de ambassadeur van India, de heer John A. Thivy, vele leden van diens staf, tal van andere le den van 't corps diplomatique, de mi nister v. onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals en vele andere hoogwaardigheidsbekle ders. Het werk van de Indiase „dichter bij uitnemendheid" werd in décors en kostuums van Nicolaas Wijnberg geregisseerd door Cees Laseur. Sigrid Koetse verbeeldde Shakuntala, het vogeltje en zinnebeeld van vrouwe lijke schoonheid, liefde en trouw als dochter van een koningszoon en een nimf, de uitverkoren en later verge ten bruid van de heldenkoning Dus- hyanta (Coen Flink). Koning en ko ningin worden na vele avontuurlij ke, romantische en wijsgerige tafe relen herenigd met hun zoon Sar- vadamana, die eens de wereldheerser zal zijn. Bij de hereniging speelt de dartele en tevens wijze hemelnimf Sanumati (Elisabeth Andersen) tot haar eigen verbazing geen roL In de grote bezetting van het fes- tivaltoneel speelde voorts Albert van Dalsum de wijze Brahmaanse kluize naar Kanua als hoeder van het „vo geltje" en Luc Lutz als amusante, hartelijke nar en vertrouweling van de koning. Het was aan Jan van der Linden en Kitty Kluppell als aarts vader en diens vrouw beschoren, dit spel van aardse heersers en kluize naars, nimfen en hemelingen, waar bij de fantasie een hoge opvlucht krijgt, te besluiten. Veel bloemstukken, applaus en een regen van studentenbloemen van de balkons af beloonde actrices en ac teurs voor hun prestaties. De KLM zal de nieuwe dienst van Amsterdam naar Moskou, die op 21 juli a.s. wordt geopend en die he den wordt voorafgegaan door een proefvlucht tot nader order zonder tussenlanding gaan uitvoeren. De vliegtijd van het DC6b toestel, dat op dinsdagen om 15.00 uur van Schiphol naar Moskou vertrekt, zal vijf uur bedragen. Door deze nieuwe dienst en de daarop aangepaste KLM- aansluitingen, krijgt in het bijzon der Amerika een zeer snelle lucht- verbinding met Rusland. De totale reisduur per KLM van New York via Amsterdam naar Mos kou zal nl. slechts 17'/ï uur gaan be dragen. Van de Westkust van de U.S.A. via New York en Amsterdam duurt de gehele reis naar Moskou niet meer dan 26 uur. De in de commissie van overleg sa menwerkende middenstandsvakcen- tralen, de Christelijke Midenstands- bond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, heb ben hun ernstige bezwaren geuit te gen het beleid met betrekking tot de PTT-tarieven in een brief die zij hebben gezonden aan de minister van verkeer en waterstaat. Naar is aangekondigd, zal per 1 juli 1958 een tariefsverhoging voor de telefoongebruikers worden door gevoerd, zulks om de gestegen sala riskosten te kunnen opvangen, aldus de bonden. „Deze derde verhoging binnen kor te tijd zal bij onze leden een slechte indruk maken. Immers, het bedrijfs leven kan ingevolge het prysstabili- satiebeleid in het algemeen gestegen loonkosten niet doorberekenen. Loons verhogingen kunnen alleen worden toegestaan als deze niet prijsverho gend werken. Bovendien lijkt de noodzaak niet aanwezig voor deze tariefsverho ging. Immers gebleken is, dat de op brengsten van de tariefsverhogingen van de PTT per 1 november 1957 ge heel toegevoegd zullen worden aan Bosbad in Putten blijft zondags dicht De gemeenteraad van Putten (Gld.) heeft maandag besloten, dat het bos bad „Klein Zwitserland" op zondag gesloten zal blijven. Van de dertien aanwezige raadsleden stemden vier leden waarvan twee van de P. v. d A. en twee „Vooruitgang" vóór ope ning gedurende enkele uren op zon dag, zoals de N.V. Bosbad had ver zocht. Tegen stemden negen leden: zes der CH, één AR en twee SGP. Over deze sluiting kan door de ge meenteraad worden beslist, doordat het bosbad grond van de gemeente in erfpacht heeft en bij het aangaan van deze erfpacht is bepaald, dat het bad zondags gesloten moet zijn. Het geval met de openstelling van café's, hotels en dergelijke ligt anders, daar deze op grond van de zondagswet ge opend mogen zijn. Deze zijn thans te Putten voor het grootste deel zon dags geopend in afwachting op een hangende beslissing van de Hoge Raad der Nederlanden. In Nicosia op Cyprus hebben opstandelingen in het Turkse deel van de stad een Grieks-orthodoxe kerk in de brand gestoken. Voor het vuur onder controle was, sloeg het over naar belendende Griekse woonhuizen. Dit is al de derde keer, dat een kerk in dit stadsdeel ver woest werd door brandstichting. De foto laat de brand weerlieden zien, die belast waren met de blussingswerk zaamhedenboven op het Griekse kerkgebouw. de extra-reserve, welke sinds 1955 reeds 40 miljoen gulden bedraagt. Hierdoor vindt een ongeoorloofde ver mogensoverheveling plaats van het bedrijfsleven naar het staatsbedrijf der PTT. Te verwachten valt dat het batig resultaat van de tariefsverho ging per 1 juli 1958 eveneens de ex tra reserve ten goede zal komen. Indien zich stijgingen van de ar beidskosten voordoen, ware het be ter met interne maatregelen deze stij ging op te vangen. De „Oldenbarnevelt" verloor een schoef Midden op de Atlantische Oceaan heeft het dubbelschroefs passagiers schip „Johan van Oldenbarnevelt" (19.787 bruto reg. ton) op 28 juni jL zijn stuurboordsschroef verloren. Het schip vervolgt de reis, varend op één schroef, waardoor de snel heid tot negen mijl (of ruim 16,5 km/u) is teruggevallen. Het weer is evenwel gunstig. Aldus vernam de directie van de stoomvaartmaatschappij .Nederland', die een telegram ontving van de kapitein, de heer P. Broere. De „Johan van Oldenbarnevelt" is met 1400 Amerikaanse studenten op weg naar Rotterdam. Als tussen havens zouden worden aangedaan Southampton en Le Havre. Passagiers met bestemming Enge land, zullen ontscheept worden op de rede van Cowes. Het schip is ver achtergeraakt op de vaarschema en een zo snel mogelijke terugkeer naar de thuishaven, Rotterdam, lijkt de directie de veiligste weg. Daar door is het nog niet zeker of het de fecte schip onder de gemelde om standigheden Le Havre nog zal aan doen. Te Rotterdam ligt inmiddels een nieuwe schroef gereed en onmid- delijk na aankomst van de Johan van Oldenbarnevelt, op 7 of 8 juli a.s., zal men het schip repareren. Het afvaartschema voor de terug reis wordt niet gewijzigd. ZESJARIG MEISJE VERDRONKEN. Zaterdag is te Rotterdam de zesja rige Johanna Maria Dedert uit de Oranjeboomstraat aldaar verdronken. Het meisjes is vermoedelijk bij het spelen van een steiger gevallen en in de Persoonshaven terechtgekomen. Later werd zij opgehaald. Ze bleek toen reeds te zijn overleden. Agfa Color Apotar en Agfa Color Solinar, de beroemde Agfa lenzen, op kleur gecorrigeerd. Elke Silette heeft $nel- transport en flits- contact. Iets heel bijzonders: de Agfa Silette SL, Color Solinar 2.8, Prontor SLK- sluiter - de camera met half- automatische belichtingsregellng(metlng) Toeristen betalen „kijkgeld" vóór bezichtiging Oostelijk Flevoland Herhaaldelijk komt het voor, dat chauffeurs van de bussen met toeris ten over de dijk langs de polder Oos telijk Flevoland rijden om een en an der te laten zien van de inpolderings- werken. Evenzovele malen moet de po litie proces-verbaal opmaken, omdat de weg op de dijk een B-weg is, die dus niet door autobussen mag worden bereden. Er komen legio klachten binnen van toeristen, die op deze wijze worden gedupeerd. Aan het begin van de Nieuwe Weg van de Zuiderzeestraatweg bij El- burg af naai de weg langs de pol der Oostelijk Flevoland staat een bord B-weg, maar zij die in Elburg zijn weten dit niet. Meestal te goeder trouw rijdt men dan door de stad in de richting van de brug, maar de nieuwe weg is ook een B-weg. In Kampen is de situatie nog verwarder. Daar vindt men pas een bord bij de Roggebotsluis. Zij, die daar kwamen Vraag brochures aan Uw foto- °.m de inpolderingswerken te bezich- handelaar of bij de Agfa Amateur i ügen worden dan gedwongen een zes- Servicedlerut, Postbus 98, Arnhem, I tal kilometers terug te rijden zon- der de werken te hebben gezien. (Advertentie) Tijdens een informatieve bijeen komst voor de plaatselijke functio narissen van de RIL. Bond van han delaren in melk en melkproducten in Nederland, gistermiddag in Kr as na- po ls ky te Amsterdam gehouden, heeft men er nog eens sterk op aan gedrongen de prijsstabilisatie voor de melk ongedaan te maken. De bondsvoorzitter, de heer C. A. Heuft uit Amsterdam, heeft een uit voerige uiteenzetting gegeven over de wat hij noemde huidige zorgelijke ontwikkeling van de zuivelpositie in ons land. De regering neemt tal van maatre gelen teneinde de binnenlandse con- sumptiemelkafzet te stimuleren en op te voeren. De bond is van mening, dat hiervoor mede nodig is, dat de melkhandel zijn functie op de juiste wijze kan uitvoeren. Dit vraagt uiter aard een beloning, die in overeen In Berlijn wachten rijen vilten slippers op bezoekers van het historische Humboldt-kasteel. De vloeren zijn een beetje kostbaar ziet U. En nu maar allemaal de pantoffelheld uithangen..» stemming is met de gepresteerde ar beid. Mede daarom vraagt de bond drin gend de verlaging van 1 cent in de niet gesaneerde gebieden, die aan de hand van een rekeningcourant per 5 juli a.s. zal worden doorgevoerd, niet te doen doorgaan. Men is thans zover dat de regering de wensen en verlangens van de de tailhandel als niet onredelijk erkent, doch de zuivelpositie laat een verbe tering op dit ogenblik niet toe. Dit moet volgens de bondsvoorzitter wor den gezien als „een nieuw argument, waaruit de onwil van de overheid blijkt". Overzicht situatie bij Lager Onderwijs Volgens een door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aan de Tweede Kamer over legd overzicht tot 16 mei 1958 bij gewerkt, over de vacatures, afwezig heid en plaatsvervanging bij het lager onderwijs, bedroeg het aantal plaatsen in het verplicht personeel waarvoor geen onderwijskracht in vaste dienst aanvezig was in totaal 4168 (16 januari j.l. 4214). Hiervan waren 3858 by het G.L.O., het V.G.L.O. en het B.L.O. en 310 bij het U.L.O. De plaatsen werden tijde lijk vervuld door gehuwde vrouwen (2359), definitief gepensioneerden (212) en andere tijdelijk aangestel- den (1378). 219 plaatsen bleven on vervuld. In het boventallig personeel was het aantal plaatsen 1069. Deze wer den door de bovengenoemde catego rieën tijdelijk vervuld met de res pectievelijke totalen van 520; 47 en 403. Hierbij bleven onvervuld plaatsen. Van het verplicht personeel waren wegens ziekte, zuivering, militaire dienst, verlof etc. afwezig 1605 perso nen. Deze plaatsen werden, nog steeds volgens de boven gemaakte rubricering, tijdelijk vervuld naar rede van de volgende totalen: 780; 110 en 473; onvervuld bleven in deze groep 242 plaatsen. Van het boventallig peroneel wa ren wegens ziekte enz, afwezig 98 Deze plaatsen werden tijdeLJc ver vuld door 49,5 en 24; onvervuld ble ven 20 plaatsen. Uit een gespecificeerd overzicht blijkt, dat in de eerste groep het grootste aantal open plaatsen zich heeft voorgedaan by de openbare G.L.O.-scholen; hierbij waren ook de meeste onvervuld gebleven plaatsen. Ir een tabel over het verloop van de aantallen vacatures bij het lager onderwüs van 1951 tot 1958 (voor zover bygewerkt) wordt gesteld, dat dit jaar tot 16 mei het aantal vaca tures in toaal 6940 heeft bedragen Hiervan werden 6360 Vc vuld en 580 niet Dit betekent een daling ten aan zien van de voorgaande periode tot 16 januari, toen deze cijfers respec tievelijk 7050, 6333 en 717 waren. Lidmaatschap van Kamer en S. E. R. Het verbond van Ned. Werkgevers deelt de bezwaren van de regering en de minderheid van de Sociaal- Economische Raad tegen verenigbaar heid van het lidmaatschap van de Kamer met dat van de S.E.R. niet. Dit blijkt uit een artikel, opgenomen in het zojuist verschenen nummer van het orgaan van het verbond „De Ned. Industrie". Het verbond is van mening, dat indien men zich op het standpunt van onverenigbaarheid stelt de bewe gingsvrijheid van de vrye organisaties van ondernemers en werknemers by hun benoemingsbeleid wordt be perkt. Een dergelijk standpunt al dus besluit het artikel betekent namelijk, „dat personen, die door die organisaties zijn uitzonderlijk geschikt worden geacht om aan de werk zaamheden van de S.E.R. deel te ne men en het vertrouwen bezitten van grote groepen uit het bedrijfsleven, van dit sociale en economische werk worden uitgesloten en op grond van het feit, dat zij van politieke groepe ringen ook het vertrouwen genieten en uit dien hoofde zitting hebben in de Staten-Generaal. Het gaat er in de S.E.R. echter vooral om of de vrye organisaties aan de door hen te benoemen leden van de raad ver trouwen schenken. Indien het de be doeling van de regering geweest zou zijn de raad te behoeden voor even tuele sterke politieke invloeden, dan dient men goed te beseffen, dat deze niet worden tegen gehouden door lou ter en alleeen over de combinatie lid S.E.R.-lid parlement het veto uit te spreken" aldus het verbond. In de beschouwing wordt voorts gerefereerd aan enkele argumenten uit het betoog van het Kamerlid ROMME. Broer en zus verdronken In le Berkel bij Warnsfeld zijn gisteravond verdronken de 14-jarige Connie en de 12-jarige Ferdie PaLsen- berg uit Warnsfeld. De kinderen, die beiden goed konden zwemmen wa ren bij een stuw in de sterke stroom aan het spelen. Hengelaars zagen hen in het water, maar schonken er geen aandacht aan, omdat zij wisten, dat zij de zwemkunst meester waren. Een kind kwam de hengelaar ver tellen, dat er iemand verdronken was. De heer Hagenbeek sprong in het water en haalde het jongetje op het droge. Ook het meisje zag men drijven. De heer Hagenbeek bracht haar eveneens aan waL Langdurige kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5