Grote triomf van de MV op de TT-races te Assen Bevredigende selectiewedstrijden voor Eur. zwemkampioenschappen Zwembad „De Zijl" te Leiden zag bloem van Ned. zwemmers John Surtees werd de grote man Nederlandse successen te Kiel Bouw van Wijk en Karei Warburg wonnen in Sharpies en Finnjollen MAANDAG 30 )UNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Met de resultaten van de eerste van de reeks van vijf selectiewed strijden voor de Europese zwem kampioenschappen mag de KNZB zeker niet ontevreden zijn. Zater dag en zondag kwamen de gegadig den voor een reisje naar de Hon gaarse hoofdstad in het zwembad de Zijl te Leiden bijeen. Daar bewees Cockie Gastelaars reeds nu in een uitstekende vorm te zijn door op de 50 meter lange en vrij zware baan van dit bad de 100 meter vrije slag onbedreigd in 1 min 05.7 sec. te winnen. De tijd van Greetje Kraan (1.08.0) die tweede werd, was nogal teleurstellend. Behalve Cockie Gastelaars kwa men ook Atie Voorbij, Tineke Lager- berg en Willie Lambour op de 100 meter vlinderslag, Lenie de Nijs en Ria van Velzen op de 100 meter rug slag, Jans Koster, Corrie Schimmel, Mary Kok en Judith de Nijs op de 400 meter vrije slag beneden de door de KNZB gestelde limiettijden Naast een puntentelling waarbij naarmate de Europese kampioen schappen naderen de vermenigvul digingscoëfficiënten oplopen van 2.7 voor Leiden tot 3.43 bij de fina les van de nationale kampioenschap pen, moeten de eventuele kandida- VRIJDAG een étappe-overwin ning voor Gerrit Voorting, za terdag een gele trui voor Wim van Est. Twee grote triomfen voor de Nederlands-Luxemburgse combina tie in drie étappes, twee triomfen voor de beide oudsten van de ploeg. Het succes voor de K.N.W.U.-sport- commissie, die deze twee renners in de ploeg heeft opgenomen, kon zij het met nog 21 étappes voor de boeg in alle voorzichtigheid geconstateerd nauwelijks volle diger zijn. In Duinkerken had er al iets in de donkere ogen van Wim van Est geschitterd. Hij was verheugd geweest over de zege van Gerrit Voorting, maar tegelijkertijd groeide het plan om ook eens te laten zien, dat hij, de renner van wie men zo vaak had gezegd, dat hij heeft afgedaan, zijn partijtje nog best mee kon blazen. En dat plan is prachtig geslaagd, want de man van 't Heike heeft het ere-tricot niet cadeau gekregen. Hij heeft daar hard voor moeten vechten en in die strijd is komen vast te staan, dat hij in een étappe als deze, van Duinkerken naar Eu le Treport over een vrij vlak parcours met enkele licht glooiende heuvels, inderdaad nog best kan meedraaien. Samen met zes anderen is de taaie Bra bander er na ruim 30 kilometer tussenuit getrokken en in een lange vlucht van meer dan 140 km. heb ben deze zeven man hun voor sprong voortdurend kunnen ver groten zonder dat zij eigenlijk een serieuze aanval te weerstaan heb ben gekregen en zonder dat lekke banden of andere mechanische sto ringen het tempo vertraagden. Zo bracht de derde étappe van de Tour 1958 voor de tweede maal grote vreugde in het Nederlandse kajnp. Een vreugde, die wij in de gehele ronde van het vorig jaar geen en kele keer hebben beleefd. En weer stonden de ploegleiders Gold- schmidt en Buchly te glunderen en weer kon Goldschmidt trots zijn op de door hem bepaalde taktiek, waarin hij deze dag aan Wim van Est en Piet de Jongh vrijheid van handelen had gegeven. ten voor Boedapest namelijk ook minstens eenmaal beneden deze li- miettijd gezwommen hebben. Aan deze plicht hebben de negen ge noemde meisjes dus reeds voldaan. De strijd tussen Atie Voorbij en Tineke Lagerberg op de 100 meter vlinderslag werd pas in de laatste 25 meter ten voordele van Atie be slist. Tineke Lagerberg had na 50 meter een zeer geringe voorsprong en moest daarna haar grote rivale laten voorgaan. Op de 100 meter rugslag dames had Ria van Velzen na 50 meter de leiding voor Lenie de Nijs. Het ver schil was klein en bleef dat ook, zij- het dat aan de finish de rollen wa len omgedraaid: Lenie de Nijs werd eerste geklasseerd maar beide meis jes lieten dezelfde tijd afdrukken: 1.14,1. Jans Koster tenslotte (over de 200 meter schoolslag zonder Ada den Haan kan men gevoeglijk zwijgen) boekte een bijzonder fraaie zege op de 400 meter vrije slag. De Hilver- sumse had van het begin af de lei ding, onderhield een zeer constant tempo en finishte in 5.05.9 zonder een moment bedreigd te zijn. Mary Kok, die niet op de 10O meter vrije slag was gestart om zich voor dit nummer te sparen viel tegen. Een derde plaats (5.13,1) achter Corrie Schimmel (5.11.0) is beslist beneden haar kunnen. Bij de heren kwam niemand bene den de limiettijden, maar toch wer den er hoopgevende prestiates gele verd. Theo Hoogveld, een week uit militaire dienst, won de 100 meter in 58.5 sec, nadat hij zaterdag even als Herman Willemse met hand slag eerste de 200 meter in 2.14.4 haa afgelegd. Op de 200 meter schoolslag trok de Purmerendse slagerszoon Ab Kroonenburg, die het laatste jaar sterk naar voren is gekomen, met 2.46.7 de aandacht. Ook de 1.07.1 van Jaap de Jong op de 100 meter rugslag en de 4.52.6 van Herman Willemse op de 400 meter vrije slag hij schudde Leo Verburgt pas op de laatste 50 meter van zich af openen perspectief voor Boedapest. Als een nuttige voorbereiding voor de waterpolo wedstrijd België- Nederland op 13 juli in Turnhout speelde een voorlopige nationale ploeg onder de naam Kikvorsen een oefenwedstrijd tegen de winterkam pioen HZ en PC. Frans Kuiper, die blijkens zijn zeggendan toch nog niet helemaal tevreden was, zag zijn pupillen een volkomen verdiende 90 zege behalen. In de eerste helft brachten Harrie Lamme, Hans Mul ler (2), Van Dorp en Harrie Vriend de stand op 5—0 Na de hervatting was Ben Kniest in het doel vervan gen door Wagenaar en speelde de Boer in plaats van Van der Zwan linksachter. Vriend (2), Van Dorp en Muller brachten de eindstand op 9—0. 200 M vrije slag Heren: 1. H. Willemse (de Robben) 2.14.4; 2. Th. Hoogveld (Nept. Amf.) 2.14.4; 3. L. Verburgt (PSV) 2.14.7. 100 M vrije slag dames: 1. C. Gas telaars (SZC) 1.05.7; 2. G. Kraan (de Robben) 1.08; 3 A Sanderson (de Robben) 1.08.2; 4. S. Posthumes (LDZ)- mu 100 M vrije slag Heren: 1. Th. Hoogveld (Nept. Amersf.) 58.5; 2. H. Willemse( de Roben) 59.2; 3. J. Osinga (LZO) 59.9. 200 M schoolslag dames: 1. L. Sybranós (Schell. A) 3.01.5; 2. R. Kroon (de Robben) 3.01.8; 3. L. de Jong (ADZ) 3.04.8. 200 M schoolslag Heren: 1. A. Kroonenburg (Het IJ) 2.46.7; 2. W. Mensonides (Zian) 2.47.1; 3. H. Op- horst (ZCR) 2.53.5. 100 M rugslag Heren: 1. J. de Jong (LZO) 1.07.1; 2. F. van Ernst (AZC Ap.) 1.08.5; 3. J. Weteling (Nereus) I.11. 200 M vlinderslag Heren: 1. B. Sitters (Het IJ) 2.44.8; 2. Ch. Ritton (DJK) 2.54.3; 3. I. Sinaling (RZC) 2.57.-. 100 M vlinderslag dames: 1. A, Voorbij (de Robben) L12.-; 2. T. La gerberg (KNZB) 1.14.1; 3. W. Lam- boer (KNZB) 1.16.6. 100 M rugslag dames: 1. L. de Nijs (de Robben) 1.14.1; 2. R. v. Vel zen (Zian) 1.14.1; 3. J. v. Alphen (RDZ) 1.15.5. 400 M vrije slag dames: 1. J. Kos ter ('t Gooi) 5.05.9; 2. C. Schimmel Ct Gooi) 5.11.-; 3. M. Kok (de Rob ben) 5.13.1. 400 M vrije slag Heren: 1. H. Wil lemse (de Robben) 4.52.6; 2. L. Ver burgt (PSV) 4.58.2; 3. J. de Jong (LZO) 5.06.6. Foto: De start van de 200 meter schoolslag voor dames. Baan 2 R. Kroon; baan 3 L. de Jonge; baan 4 E. Loskamp; baan 5 A. Uylenbroek. PRESTATIETOCHTEN LWV Honderden zwemmers hebben za terdagmiddag in de Nieuwe vaart deelgenomen aan de jaarlijkse be- trouwbaarheidstochten over 500 en 1000 M, jaarlijks georganiseerd door de Leidse Watervrienden. Honderden ook stonden op de kant naar het verfrissende schouwspel te kijken en mochten aanschouwen hoe groot de waarde van het kunnen zwem men voor elk mens is. In 1957 ver dronken 669 personen, onder hen bevonden zich 229 jongens, 48 meis jes 279 mannen, 52 vrouwen en 61 inzittenden van auto's. Leert daarom de jeugd zwemmen, nog steeds verdrinken vele kinde ren! De Leidse Watervrienden kunnen met voldoening op deze middag te- dugzien, want het aantal inschrij vers (364) bleek tevens een record. Opgekomen waren 345 deelnemers, waarvan er drie moesten opgeven. De oudste deelnemer was de heer J. v. d. Linden (de Zijl), bijna 64 jaar. De oudste deelneemster N. v. Ben ten (LBG) 25 jaar. Voorts waren er verschillende jeugddeelnemers aan wezig n.l. H. Dubbelaar en B. Lepe laar, beiden van LWV en 9 jaar; J. Klinkhamer LWV 9 jaar en R. Wijs man LGB. De Leidse Golfbrekers verkregen als grootste vereniging een louwertak. Jammer was het, dat de 1 km wedstrijd geen doorgang kon vinden in verband met de 3 km van de Gouwe. Al met al een geslaagde middag! Stond er vrijdag een krachtige wind er was het water woelig, za terdag op de voorlaatste dag van de Kieler Woche was het wat men noftnt Riviera-weer. In de drakenklasse zegevierde de Italiaan Sorrenino wederom en hier door werd zijn puntenvoorsprong in het algemeen klassement op zijn naaste concurrenten nog grotep. De Zuid-Afrikaan Stauch bezette de eerste plaats in de Flying Dutch- man-klasse en onze landgenoot Van Wijk passeerde voor de vijfde maal in successie als eerste de finish in de Sharpieklasse. In de Finnjollenklas- se zegevierde de Italiaan Pellaschiar vóór de Nederlanders De Jong en Warburg. De Nederlandse vertegenwoordi ging in de Kieler Woche heeft zich ook gisteren uitstekend geweerd. Van de vier klassen, waarin zij waren ge start, behaalden zij in twee de eerste plaats. Warburg werd eerste in de Finnjollenklasse en in de Sharpie klasse bezette van Wijk de eerste plaats in het algemeen klassement. Van Wijk arriveerde niet minder dan vijfmaal als eerste in zijn klasse. Sleeswijk zorgde nog voor een derde plaats in de Finnjollenkasse. Uit sportief oogpunt bezien is de Kieler Woche dit jaar nist zo ge slaagd. De weersomstandigheden wa ren vaak zo ongunstig, dat van een juiste krachtsverhouding geen sprake meer was. De laatste twee dagen werd gezeild onder goede omstandigheden. Het was stralend zomerweer en er stond een zwakke wind. De eindklassementen in de ver schillende klassen zien er als volgt uit: Drakenkasse: 1. Sorrentino (It.) 2946 punten, 2. Spannenberg (Did.) 2455 p., 3. Schuchman (Did.) 229 p. De plaatsen van de Nederlanders waren: 12 Warner 1176 p., 15. Mar. jachtclub 811 p., 17. Mar. jachtcl. 737 j., 18. Mar. jachtcl. 736, 24. Buys 267 p. Sharpieklase: 1. Van Wijk, Ned. 270 p., 2. Doering, Did. 264.3 p. 3. Schaper, Did. 213. Flying Dutchmanklasse: 1. Stauch, Z.-Afrika 2023 p., 2. Poullain Fr. 2011 p., 3. Rheder, Dlw. 1718 p. Finnjollenklasse: 1. Warburg, Ned. 6514 p., 2. Schwartz, Oen. 5681 p., 3. Sleeswijk, Ned 5516 p., 4. Pel laschiar, It. 5290 p., 5. De Jong, Ned. 5086 p. LEIDENAAR W.. GULDEMOND WON IN BURNHAM. De Leidenaar Wim Guldemond heeft vorige week weer deelgenomen aan de jaarlijkse wedstrijden in de Int. 12 M2 klasse te Burnham in Enge land. Hij won daarbij de Duke of Connaugthbeker en de Springrase-be- ker en kreeg ze alle twee mee naar huis. Aan de wedstrijden werd behalve door Guldemond ook deelgenomen door een aantal Engelsen en twee Portugezen. Deze bezetten op maan dag en dinsdag de twee eerste plaat sen, terwijl het succes van Gulde mond matig was. Maandag kwam hij nl. te laat aan de start, maar des ondanks werd hij eerste. Dinsdag stond er totaal geen wind en toen er nog slechts 1/8 van de baan was ge zeild, werd de wedstrijd gestaakt. Bij de opname van de volgorde lag Guldemond op de vierde plaats. Woensdag stond er een mooie bries en Guldemond werd eerste. Donder dag won hij opnieuw, doch dat was slechts op het kantje af. De boeien waren n.l. bij de harde wind niet te ,zien, doch er ging een motorboot vooruit naar de omgeving van de plaats waar de boei lag. Welgemoed zeilde Guldemon er heen, om tot de ontdekking te komen dat het een vissersboot was van hetzelfde type als de bewuste richting aangevende motorboot. Hij rondde als laatste de boei, maar kwam desondanks als eerste aan. Voor deze race gold de Duke of Connaugthbeker, die Gul demond duf verwierf. Op de laatste dag moesten de Portugezen winnen om eerste in het algemeen klassement te worden, maar datzelfde gold ook voor Guldemond. Weer won hij en leg de daaripee beslag op de Spring- racebeker. ZWEEFVLIEGEN WERELDKAMPIOENSCHAP ZWEEFVLIEGEN De Duitse zweefvlieger E. G. Haase is in de open klasse wereldkampioen zweefvliegen 1958 geworden, met ruime voorsprong op de Brit N. Good- hart, de Tsjech R. Mestan, de Joego- slaviër Komac en de Pool Makula. In de standaardklasse werd de Pool Adam Witek eerste, voor de Zweed P. A. Persson en de Duitser H. Huth. Op de vierde plaats komt de Fin Horma, op de vijfde de Fin Tande- feldt, op de zesde de Pool Wojnar, op de zevende Anthony Goodhart (G. B.), op de achtste de Joegosla- viër Stapanovic, op de negende de Fransman Labar en op de tiende de Nederlander Wim Toutenhoofd. CRICKET. NED. CRICKETBOND VOORTAAN „KONINKLIJK" Zaterdagmorgen heeft de commis saris der koningin in de provincie Zuid-Holland het bestuur van de Ne derlandse Cricketbond in ztfn kabinet ontvangen en medegedeeld, dat het Hare Majesteit de Koningin heeft be haagd aan deze bond het predikaat „Koninklijke" te verlenen. De bond viert dit jaar zijn 75-jarig bestaan. DUITS BLAD OVER „SPORTUITWASSEN" Het onafhankelijke Duitse blad „Die Welt" heeft onder verwijzing naar vier recente „sportincidenten" een beroep gedaan op de sportlieden en hun supporters om hun harts tochten te bedwingen. Het blad doel de op de volgende incidenten: 1. De wedstrijd Zweden—Duits land voor het wereldkampioenschap voetbal, waarbij de toechouwers niet meer hun team aanmoedigden en het spel waardeerden, maar verdeeld raakten in nationale kampen. 2. De „revanche" voor de Duitse nederlaag in die wedstrijd. In Aken werd de Zweedse vlag neergehaald en de banden van de auto's der Zweedse deelnemers aan het con cours hippique aldaar werden stuk gesneden. 3. De Westduitse beslissing om niet deel te nemen aan het wereldkam pioenschap turnen te Moskou. 4. Het verzoek van Noorwegen aan Alfred Krupp om niet te starten in de Hankoe regatta, waarna alle Duit sers hun inschrijvnig introkken. Volgens „Die Welt" wordt de Slo gan, dat sport de volkeren verenigt op deze manier tot een klucht Sport wordt beheerst door hartstocht en krijgt politieke echo's. Het zou goed zijn als sportlieden en hun suppor ters er meer aan dachten, dat een sportman voor alles er op moet let ten zijn zenuwen de baas te blijven en sport te beoefenen omwille van de sport, aldus het blad. Ver voor het einde van de laatste race, de strijd in de 500 cc klasse, verlieten tienduizenden bezoekers za terdag het circuit van Drente. Zij wisten het al. John Surtees zou zon der enige moeite ook bij de halve liters gaan zegevieren en men pre fereerde een vroege thuiskomst bo ven het afwachten, of de Italiaanse macMine van de Engelsman het soms nog zou kunnen begeven. Dat lag niet voor de hand, want Surtees had zulk een grote voorsprong genomen, dat hij lang niet alles uit zijn M.V. be hoefde te halen en de kans op defec ten was dus gering. Eerder op de dag hadden de 85.000 bezoekers (bijna vijftien duizend minder dan in 1957) Surtees op even overtuigende wijze zijn M.V. in de 350 cc klasse naar de zege zien rijden en voorts was de overheersing van de meccanica Venghera ondubbelzinnig onderstreept door eerste plaatsen ook in de 125 cc en de 250 cc. Behalve in de 125 cc waren het zelfs aldoor dub bele overwinningen geworden. Het eind van het vorig jaar door Gilera, Guzzi en Mondial genomen besluit om geen officiële fabrieksra- cers meer in stand te houden, is wel van grote invloed geworden op de strijd om het wereldkampioenschap 1958. Ook drie weken geleden in de Engelse TT op het eiland Man won nen Ubbiali (125 cc), Provini (250 cc) en Surtees (350 cc en 500 cc) en het ziet er naar uit, dat him overwinnin genreeks voorlopig niet gestuit zal worden. Het enige merk, dat nog een heel klein kansje maakt om zich een weg te banen door deze M.V.-zondvloed is Ducati in de 125 cc klasse. Zaterdag waren de Ducati's name lijk de enige machines, die in deze klasse de M.V.'s tot de uiterste krachtsinspanning dwongen. Zij zorg den voor de enige spectaculaire race van de dag. Want ook bij de zijspan nen ontbrak de spanning. Zelfs de vaardige commentators Piet Nor tier en Louis van Noordwijk konden soms geen enthousiasme meer opbrengen bij zoveel eenzijdigheid. Als hierin geen verandering komt is het vrij eenvoudig om een grote teruggang van de belangstelling voor de TT te voorspellen. Men zal ook een formule moeten vinden om het meerijden van althans enkele Neder landers in alle klassen mogelijk te maken, zelfs al zouden zij niet over zeer snelle machines beschikken, Want het was zaterdag duidelijk te merken, dat de toeschouwers minder geinterresseerd waren in de midden moot dan in de jaren, dat bijvoorbeeld Drikus Veer voor het nodige vuur werk zorgde. Van de drie Nederlanders, die na het onbarmhartige vonnis van de internationale sportcommissie tot de races waren toegelaten, verdween Vis bij de kwartlilers een paar ron den voor het einde van het toneel en eindigde du Pont in de 125 cc klasse en de zijspanrijder Van der Wal als laatsten zonder ook maar enige hoop op een betere klassering te hebben gegeven. DE WEDSTRIJDEN Het adembenemende duel tussen de MV's van Ubbiali en Provini en de Ducati van de Zwitser Luigi Ta- veri in de kleinste klasse heeft de „Dutch TT" moeten redden. De Ducati's van Gandosi en Taveri schoten bij de start het snelst weg De Engelsman John Surtees op MV wist zowel in de 500 cc als in de 350 cc klasse beslag te leggen op de titel. uit een veld van 20 machines. Gondosi nam de leiding vlak voor zijn stalge- noot Taveri, aan het wiel gevolgd door Ubbiali, weef een Diucati van Ferri en dan de tweede MV-crack Provini. Voor Ferri kwam het einde al in de tweede ronde. In zijn ijver om een goed figuur te slaan vergat het Itali- aantje in een van de bochten bij het Mandeveen af te remmen en schoot de hei m. Rijder en machine man keerden niets. Ferri begon opnieuw, nu aan de staart van het veld. Maar zijn moreel had een knauw gekregen zijnmachine waarschijnlijk tooh ook wel een beetje en kort daarna verdween h(j achter de pits. Om beurten joegen Ubbiali en Pro vini de kleine Zwitser, die een jaar geleden nog tot hun stal behoorde, tot uiterste krachtinspanningen, het leid de tot een nieuw ronderecord van Taveri: 3 min. 38,3 sec. of 126.763 km per uur, want Taveri was niet van plan om zich door de MV's te la ten verdringen. Dit felle gevecht duurde tot in de dertiende ronde. Groter dan 25 meter was het verschil tussen het leidende drietal vrijwel nimmer geweest en nu kwam de beslissende aanval. Voor de hoofdtribunes kwam Taveri nog als eerste door. Maar in de S-bocht bij de Bedeldijk moest hij het hoofd bui gen voor Ubbiali, die na een sein van teamleider Pagani volop gas gaf. In de laatste ronde waagde Taveri .nog een aanval op Ubbiali, maar hij kwam net een paar meter tekort: 0.2 seconde na de Italiaan flitste Taveri over de eindstreep. De andere drie soloklassen lever den dubbele overwinningen voor MV op in de 250 oc probeerde Provini en Ubbiali, die ver voor het veld uit reden, nog enige afwisseling te bren gen door om beurten een paar rond jes op kop te gaan rijden. Het was duidelijk, dat Provini, die ook op Man had gewonnen, uiteindelijk zou moeten zegevieren, aldus geschiedde. De Duitser Dieter Falk bezette de derde plaats vóór de achttienjarige Engelsman Mike Hailwood, die zeker tot een van de veelbelovende jonge rijders van de toekomst gerekend mag worden. Voor de 350 cc en 500 cc bouwde de MVV terecht op het koppel Sur teesHartle. Surtees reed in beide klassen eenzaam ver voor zijn stal- genoot uit, die op zijn beurt geen en kele aanval van de Nortons en BMW's te verduren kreeg. Bij de halve liters was de strijd om de volgende drie plaatsen spectacu lair. De Duitser Ernst Hiller werd in de achtste ronde verdrongen door de Nortonrijder Derek Minter en ging vervolgens een lang duel aan met de Engelsman Bob Anderson. Nog in de voorlaatste ronde was met geen zeker heid te zeggen, wie deze tweekamp zou winnen. Tot Andersons machine het in de laatste omloop begaf. Bij de zijspannen was de Zwitser Camathias onbereikbaar voor Schnei der, die hem op Man had verslagen. Toen de fel knokkende „pip" Harris in de zevende ronde zijn machine ka pot had gedraaid reed Schneider naar een eveneens onbedreigende tweede plaats.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8