Minister te optimistisch over investeringskansen „Erfgenamen" zagen hun neus de Teylermiljoenen gaan Ou Tante Coba deed Thom Kelling uitgeleide Plebaan van kathedraal Wiekende Wxdei MAANDAG 30 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT Werkgevers in nota aan Kamer „De regering houdt niet voldoende rekening met de noodzakelijke inves teringen van de industrie. Gelijk met de grote particuliere industrialisatie vallen grote kapitaals-investeringen van de overheid, zoals voor het Delta plan, ontwikkeling van de kernener gie etc. Hierdoor is in medio 1956 een achterstand in de besparingen ont staan". Dit schrijven werkgevers ver enigd in de werkgeversbonden van verschillende richtingen in een nota, die zij aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. De minister heeft een industrialisa tie-nota daten verschijnen, waarop de werkgevers thans reageren. Volgens adressanten houdt de schatting van de minister ten aanzien van de bruto in vesteringen in de industrie tussen medio 1957 en medio 1962 (in totaal 11 miljard gulden) geen voldoende rekening met de behoefte aan een omvangrijker investeringsvolume. Er zijn extra-investeringen in ver band met de Euromarkt, waarmee ge paard gaat de noodzaak van toene mende specialisatie en mechanisering en deze komen in de taakstelling on- voldoerfde tot hun recht. Men noemt de nota van de minster ook te opti mistisch met betrekking tot de mo- Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nie-uws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landb. rubr. Landbouwkundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorsp. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voordr. 15.50 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte "muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Filmplaatje. 20.00 Nieuws 20.05 Gram. 20.50 De Goddelijke Vrouwe, caus. 21.05 Lichte muz. 21.50 Journ. 22.05 Sopr. en piano. 22.35 Or- gelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. (HILVERSUM H. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws en Vroeg bij de Pin ken. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Zonnebloem-jaarfeest en gieken tri duüm. 10.15 Gram. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Clavercimbelrecital. 12.00 Mid dagklokNoodklook. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath.nws. 13.20 Platennieuws. 13.20 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.10 Gram. (Tussen 15.30 en 17.30 Rep. Tour de France). 15.30 Gram. 15.50 Idem. 16.00 Voor de zie ken. 16.55 De kuisheid in het ware licht, caus. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: R. D. Simons: Een feestdag voor Suriname. 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.45 Dit is leven, caus. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Tour de France. 19.30 Lichte muz. 19.50 Gram. 20.20 Nabeschouwing Tour de France. 20.30 Act. 20.45 Die Entführung aus dem Serail, opera. 22.45 Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. RADIO VATICANA (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 48 m. 47; 196 m.) Maandag 22.15 uur: „Middelpunt van Rome op 30 juni: de St. Paulus buiten de muren". TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film over het streven naar vre de door veiligheid. 21.1522.45 Speel film. gelijkheid van voortgezette zelffinan ciering: de daling van de winsten in het jongste verleden maant tot grote voorzichtigheid. De werkgevers ach ten, daarom een herleving van de mogelijkheid tot vervroegde afschrij ving in volle en onverkorte vorm noodzakelijk. Daarnaast, dringen de werkgevers aan op een verruiming van de inves teringsaftrek. Een beperking van de aftrek tot vier jaar wordt in de nota door de minister onvoldoende gemoti veerd. NIET-COMMUN1STISCHE RAADSLEDEN VAN FINSTER- WOLDE BEDANKTEN. Vijf niet-communistische raadsle den van Finsterwolde, leden van de PvdA en „Gemeentebelangen" heb ben met ingang van vandaag voor hun raadslidmaatschap bedankt. Zij vinden, dat de communistische meer derheid in deze raad (zes van de elf leden) door haar politiek optreden iedere vorm van vruchtbare samen werking in het belang van gemeente en inwoners voortdurend onmogelijk maakt. Degenen, die voor het raads lidmaatschap hebben bedankt achten het beleid van de communisten van dien aard, dat zij niet langer met hen de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de gemeente willen dra gen. Het is waarschijnlijk, dat de niet-communistische leden (vier) van de nieuw benoemde gemeenteraad eenzelfde gedragslijn zullen volgen. Moeten betalen op de koop toe De „Teylermiljoenen" zullen niet worden uitgekeerd aan een groep ver meende erfgenamen van de in 1778 t«ï Haarlem overleden zijdekoopman, Pieter Teyler van der Hulst, wiens nalatenschap thans beheerd wordt door de directeuren van de Teyler- stichting te Haarlem. Aldus heeft het gerechtshof te Am sterdam zaterdagmorgen in zijn ar rest bepaald, toen het evenals de rechtbank te Haarlem had gedaan in hoger beroep de eis tot uitkering afwees, die de Amsterdamse fabri kant L. C. Wegterif namens deze groep van erfgenamen had gedaan. Deze erfgenamen noemen zich ver want aan een nicht van de zijdekoop man, Catharina Olthoff, aan wie Pie ter Teyler van der Hulst een legaat zou hebben nagelaten van 100.000 aan obligaties van de provincie Fries land. Dit bedrag is in de loop der jaren aangegroeid tot vele miljoenen. De heer Wegerif had geëist, dat dit legaat aan hem ter beschikking zou v/orden gesteld. Tegen de afwijzing van zijn eis door de rechtbank was hii bij het hof in hoger beroep ge- kcmen. Het is mogelijk, dat hij van dit arrest in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Over de Teylermilioenen zijn 'r de loop der tijd Jeeds ver*.riei dene processen gevoerd. In het arrest werd zeer uitvoerig Uitslaande brand in Utrecht Zondagochtend is omstreeks kwart voor vijf brand uitgebroken op het grote loods- en opslagterrein van de Utrechtse houthandel Jongeneel aan de Oudenoord. De Utrechtse brand weer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit en bestreed de laaiende vuurmassa met een vijftiental stra len. Het blussingswerk werd sterk ge hinderd door de geweldige hitte. Het vuur greep zo snel om zich heen dat binnen een half uur zeker vijf lood sen met een oppervlakte van vijftig bij vijftien meter als een fakkel brandden. Ook stapels hout die bui ten waren opgeslagen vatten vlam. Op de Zeedijk en de Hoogenoord waaraan het opslagterrein grenst, werden in allerijl woningen en be drijfspanden ontruimd. In mei van het vorig jaar woedde bij de firma Jongeneel ook een zware brand. De schade bedroeg toen een en een kwart miljoen gulden. De omvang van de brand is nu veel groter. De brandweer is er in geslaagd het vuur te beperken tot de loodsen en opslagterreinen van Jongeneel. In de Otterstraat, Hoogenoord en Zeedijk zyn tal van ruiten door de hitte gesprongen. Verscheidene per celen hebben schroei- en waterschade opgelopen. De schade zal, naar men ons mee deelt, ongeveer eenzelfde bedrag be lopen als bij de brand die op 25 mei woedde. Van het grote complex zijn ge spaard gebleven de kantoren, de schaverij-zagerij, enkele autoboxen en de garage. ingegaan op de kwestie van de herroe ping van dit legaat door Teyler in zijn Testament. Het hof stelde vast, dat Teyler dit eigenhandig heeft gedaan, deze rechtsgeldig is, de vermaking derhalve is vervallen, zodat de vor dering van de heer Wegerif wordt afgewezen. Ten overvloede overwoog het hof, dat ook al zou de intrekking van het legaat niet door Teyler zijn gedaan, Catharina Olthoff zich niet gehouden had aan de voorwaarden, die aan dit legaat verbonden waren. De heer Wegerif werd veroordeeld tot betaling der kosten van het pro ces, zijnde 1500 gulden. „Renate Leonhardt" overweegt liquidatie Een gisteravond in het dorpshuis te Wijde Wormer gehouden buiten gewone ledenvergaaering van de coöperatieve bergingsvereniging Re nate Leonhardt heeft besloten tot liquidatie over te gaan. Een definitief besluit kan echter pas worden genomen op een volgende vergadering die birnen een maand moet worden gehouden. De heer P. Schelvis uit Heem stede die de vergadering leidde, maakte bekend dat een financie ringscommissie is gevormd welke op zo kort mogelijke termijn zeker heid wil verschaffen over het ver meende goud in het wrak. Hiertoe is contact opgenomen met bergings maatschappijen. Wel stelde de heer Schelvis als voorwaarde dat hij dan carte blanche moet hebben. Hij wil namelijk niet zijn geld aan dit gokje wagen, als de 3300 aandeelhouder? stuk voor stuk het werk kunnen stagneren. Als enige oplossing zag hij de liquidatie, waarbij hij zich echter persoonlijk garant stelde voor de volledige rechten van de aandeelhouders. Deze rechten en die van de financieringscommissie zul len nu notarieel worden vastgelegd en in een volgende vergadering worden behandeld. Tijdens deze vergadering werd de heer P. Visser uit Wijde Wormer als bestuurslid herkozen. Verder werden in het bestuur gekozen de heren A. Stam uit Amsterdam, A. Kuyk uit Amsterdam, P. Schelvis uit Heemstede en P. v. d. Sijde uit Den Haag. De zogenaamde „opposi tiegroep" van de heer Kuijl c.s. nam niet aan de stemming deel. Wel wa ren de leden van de oppisitiegroep aanwezig. In eerste instantie had namelijk de heer Visser aan de „re bellen" de toegang tot de vergade ring geweigerd, maar naderhand was hij daarop terugkomen. De ver gadering, waaraan ongeveer dertig personen deelnamen, had een rustig verloop. GROET UIT DE LUCHT VOOR JARIGE PRINS. De Koninklijke Luchtmacht heeft Z.K.H. prins Bernhard ter gelegen heid van diens verjaardag, zaterdag middag een verassing bereid door met 40 vliegtuigen een défilé boven het paleis Soestdijk te houden. Te omstreeks 15.45 uur passeerden 12 F-84-F Thunderstreaks, 4 RF-84-F Thunderflashes, 12 F-86-K Sabres en 12 Hawker Hunters in westelijke rich ting vliegend het paleis. De formatie stond onder leiding van majoor-vlie ger F. W. L. Herckenrath. Zondag bracht Tante Coba (moeder van Thom Kelling) het Trio Kelling per huifkar naar Schiphol, van waar het trio naar Zuid-Afrika zal vliegen. Foto: in de huifkar: Thom Kelling, Eddie Doorenbos, Kees Beaart, moeder Kelling (Tante Coba). VERTEGENWOORDIGING VAN NEDERL. DETAILHANDEL IN E.E.G. Donderdagmorgen vond op uitno diging van de regering een bespre king plaats tussen de Staatssecretaris van Economische Zaken en de drie in de Commissie van Overleg samenwer kende Middenstandsvakorganisaties te weten: de Chiistelijke Midden standsbond, de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond en de Ne derlandse Katholieke Middenstands bond. De£e bespreking werd gehou den naar aanleiding van het schrij ven, dat de drie Bonden gericht had den aan de Ministerraad inzake het niet-vertegenwoordigd zijn van de sectoren detailhandel en ambacht in de Nederlandse delegatie van het Economisch en Sociaal Comité. In de bespreking, waarin de organi saties vasthielden aan de eis van een vertegenwoordiging in deze delegatie, zijn door de Staatssecretaris en de or ganisaties de mogelijkheden onder zocht om de nadelige gevolgen van het niet-aanwezig zijn in de delegatie zoveel mogelijk op te vangen. De regering heeft toegezegd harer zijds al het mogelijke te doen om te bevorderen dat de belangen van de Nederlandse detailhandel en het am bacht in het verband van de E.E.G. in de gegeven situatie zo goed moge lijk worden gediend. Bestuur Ned. Opera neemt ontslag Het bestuur van de Nederlandse opera heeft ontslag genomen. In dit bestuur zitten de heren J. M. Honig, Willem Andriessen, mr Treep en mr Doyer en zij hebben dit beluit geno men in een vergadering naar aanlei ding van het opera-beleid van b. en w. van Amsterdam. Door herhaalde lijk ingrijpen van: 1. b. en w. van Amsterdam; 2. de commissie van bij stand; 3. de Amsterdamse Gemeente raad, is de opera volstrekt onbestuur baar geworden. Het bestuur heeft meegedeeld, dat het nog 1 geen commentaar op deze kwestie wil geven. Het is echter wel zeker, dat dit ontslag in verband staat met moeilijkheden welke zich bij de opera en het operaballet hebben voorgedaan. Uit de subsidievoorstel- len van b. en w. blijkt, dat Amster dam in het nieuwe seizoen weer met een groot operaballet in zee wil gaan; met een groep dansers dus die niet al leen de figuratie in de opera, maar ook nog z.g. vrije voorstellingen ver zorgt. De praktijk heeft bewezen, dat er voor zo'n groep geen plaats meer is in ons land, het is economisch on mogelijk deze groep in stand te hou den. Het aantal beschikbare avonden is zeer klein, de leden van het ballet moeten dikwijls figureren en het Bal let der Lage Landen wordt aan dit ballet opgeofferd. Rector J. F. van de Gent Tot plebaan van de kathedrale kerk van de H. Laurentius en Ignatius te Rotterdam is benoemd de zeereerw. heer Jos. F. van de Gent, rector van de St. Bavo-stichting te N o o r d w ij- kerhout. De nieuwe plebaan is geboren te Parijs 10 januari 1906. Na zijn pries terwijding op 30 mei 1931 was hij ka pelaan te Vlaardingen en Schevenin- gen (O.L.Vr. van Lourdes). Sinds 1939 is hij rector geweest van de St. Bavostichting te Noordwij - kerhout. Rector Van de Gent schreef ver scheidene leerboeken o.a. een Bijbelse Geschiedenis. In plaats van rector Van de Gent is benoemd tot rector van de St. Ba vo-stichting te Noordwijkerhout de weleerw. heer J. P. J. Kraakman, ka pelaan te Scheveningen (O.L.Vr. v. Lourdes). Rector Kraakman is geboren in 1922, priester gewijd in 1953 en sinds 1955 kapelaan te Scheveningen. KORTE golf Bij het spelen in de haven van Vlieland is gistermiddag de 7-jarige Adrianus Verbeek te water geraakt en verdronken. Zijn vriendje, waar mee hij speelde ging, toen het onge val gebeurde, eerst naar huis om zijn vader te halen in plaats van bij de haven alarm te slaan. Toen hulp kwam was het te laat. Een aanrijding op de Egmonder- straatweg te Egmond aan de Hoef heeft de 70-jarige W. Fijnheer uit Nieuwe Niedorp gisteren het leven gekost. De bejaarde stak, zonder op het verkeer te letten, met zijn brom fiets de verkeersweg over en botste op een auto, In het Centrale Zieken huis in Alkmaar is hij enkele uren later overleden. De 22-jarige motorrijder J. G. Hartman uit Dinteloord is zaterdag avond op de Bredaseweg te Tilburg zonder enige aanwijsbare reden plot seling scherp naar rechts uitgeweken en via de berm tegen een boom gere den. H. die in gezelschap van nog een tweetal motorrijders van de TT-races te Assen terugkeerde, werd op slag gedood. De 38-jarige filmoperateur bij de Cinema Palace te Maastricht, J. M. de la Rosette, die met zijn 12-jarig zoontje op de duo op weg was van Maastricht naar zijn woning te Vaals in de nieuwe bocht bij hotel „De oude Geul" (gemeente Wittem) met zijn bromfiets tegen een auto gebotst. De botsing kwam zo hevig aan dat vader en zoon kort na het ongeval overle den. DE DIRECTIE HEEFT ER GééN TABAK (VAN) Al het personeel van de Neder landse sigaren fabriek Dejeco te Cu- lemborg, is gistermiddag ontslag aan gezegd. Het betreft hier ruim hon derd personen. Reden van het ont slag is de moeilijke tabakspositie waarin het bedrijf is komen te ver keren. Het bedrijf heeft in de laatste weken niet de benodigde Sumatra- tabakken kunnen aankopen om de produktie de komende 'ijd gaande te houden. Ontslagvergunning is voor 't gehele personeel aangevraagd. ONDERWIJZER GEDOOD. De ruim 50-jarige K. Postma, on derwijzer aan de Christelijke Ulo school te Joure en wonende te Hee renveen, is vanmorgen om het leven gekomen, toen hij op zijn scooter werd gegrepen door een achteruitrij dende vrachtauto. Het ongeluk ge schiedde net buiten Heerenveen op de Jousterweg. De heer Postma, die op weg was naar school, overleed ter plaatse. Passagiersrecord op Schiphol gebroken Voor de eerste maal in de geschie denis van Schiphol is het aantal pas sagiers, dat per dag per vliegtuig in Amsterdam arriveerde of van Am sterdam vertrok, boven de 4000 ge stegen. Zaterdag, 28 juni j.l. deden 4050 luchtreizigers Schiphol aan hetzij met KLM-toestellen, hetzij met vlieg tuigen van luchtvaartmaatschappijen, die door de KLM worden afgehan deld. Het record stond tot nu toe op 3920 passagiers een aantal, dat geno teerd werd op 5 september 1956. In het jaar 1957 werd dit dagaantal van 3920 passagiers niet verbeterd. In het nieuwe recordaantal van 4050 luchtreizigers, die de loketten in de beide vertrekhallen en in de aan komsthal hebben gepasseerd, zijn niet begrepen de passagiers van de maat schappijen, die niet door de KLM worden afgehandeld, zoals van de Pan American World Airways, Silver City, El Al enz. Verscheidene sympto men wijzen er op, dat het luchtver keer de laatste tijd, nu het zomersei zoen is aangebroken, zeer sterk is toegenomen. De machines van KLM. SAS en Sabena, die in pool op het trajet KopenhagenAmsterdam Brussel en terug vliegen, zijn zeer druk bezet, hetgeen vanzelfsprekend ook veroorzaakt wordt door de aan trekkingskracht van de „Expo" in Brussel. „De „Boerhaave", de nieuwe Lock heed Superconstellation van de KLM, die zondagavond op Schiphol landde, was om een ander voorbeeld te noemen van New York vertrokken met niet minder dan 90 passagiers. HET =g DOOR ARTHUR MAYSE 41) „Mijn bezigheden hier zijn be ëindigd", sprak hij op minzame toon. „Misschien ben ik ongelukkig ge weest in de keuze van mijn werk terrein en mijn medewerkers, maar in zaken loopt men nu eenmaal risi co" Hij liet zijn handen langs het stuurrad glijden. „Ik koesterde al dadelijk verdenking tegen mijnheer Burke en daarom heb ik mijn plan nen enigszins gewijzigd. Zodra we in volle zee zijn zullen we opgepikt worden door een vrachtschip dat in oostelijke richting vaart. Het schip vaart niet onder Amerikaanse vlag en aangezien het zich buiten de ter ritoriale wateren bevindt, is het hoogst onwaarschijnlijk dat iemand het lastig zal vallei». Ik hoop dat je mijn aanbod zult aannemen, voor dat we het schip ontmoet hebben Farrell". De „Helene" liep nu met een ta melijke vaart en de regen kletterde tegen de voorruit van het stuurhuis- je. „En wat Devvy betreft", zei Morse, „ze is een aardig kind en ik hoop dat je ook haar kunt overre den. Ze zal zich wel ongerust over je maken, dus je moest maar eens naar haar toe gaai»", Clint verliet de stuurhut De re gen sloeg hem in het gezicht en de koude ervan deed hem goed. Het zou gemakkelijker zijn, indien hij die kleine man ais een onschuldige gek kon beschouwen, maar hij wist heel goed dat hjj daarmee niet klaar was. De boot liep heel gelijkmatig. Clint tuurde in zuidelijke richting. De windvlaag zou niet lang aanhou den, maar dat hoefde ook niet. Nog een half uur en de boot kon in open zee zijn. Hij dacht aan de politie- boot bij Fox Eiland en aan Gunnar Lund en zijn woede keerde terug. Maar ook al lag de Zweedse visser niet in zijn kooi te ronken, dan kon hij toch weinig uitrichten. Morse had het weer mee. Zonder lichten op en beschermd door het regen gordijn kon de Helene" iedere an dere boot vrijwel ongezien passeren. Ver naar het zuidoosten zag hij even een lichtflits. Hij telde tot acht en daar was het licht weer. De vuur toren van Martinez. Zij waren al een eind verder dan hij had gedacht. Hij had nog geen tijd om bang te zijn. Dat zou later wel komen. Want nu leefden zij allebei nog en zij vochten niet meer tegen een bende. Ze waren alleen een paar misdadi gers die aan de lange arm van het gerecht trachtten te ontsnappen. De magere man zat met opgetrok ken schouders en met de hoed over zijn ogen in de visstoel. Natuurlijk had hij een revolver waarschijnlijk in een holster ondei zijn oksel. Hem bespringen snel en geluidloos en daarna de dominee van achteren aanvallen. Het zou een geweldadige prestatie zijn als hij de .Helene" kon laten keren en uitleveren aan de autoriteiten op Fox Eiland. Hij deed een stap in de richting van de achtersteven en onmiddellijk hief de magere man zijn hoofd op. De regen trok strepen langs zijn smal gezicht en Clint hoorde het metaalachtige geluid van een trek ker die werd gespannen. „Ik zou het je niet aanraden" zei de man verveeld. „De tweede keer zul je minder geluk hebben". De regen verminderde en de wind nam plotseling in kracht af. Clint zag het vuurtorenlicht nu duidelijk maar het lag nu lager op het water en de lichtbundel waS sterker en witter en bewoog onrustig heen en weer. De magere man stond op. Hij liet de hand met de revolver zakken en tuurde voor zich uit. „Dr. Morse!" riep hij. „Zie je dat" Er klonk een licht gezoem in de lucht, als van een ver verwijderd vliegtuig. Het werd met de seconde sterker. Van geen enkele vissers boot maakte de motor zo'n geluid. „Dr. Morse!" schreeuwde de ma gere man. „Vooruit!" Morse antwoordde niet cn de „Helene" gleed met dezelfde snel heid voort. Vanuit het zuidoosten gleed een sterke lichtbundel zoe kend over het water. Op tien mijl afstand hadden zij liggen wachten op het sein dat de machinerie in beweging moest bren gen. Maar het sein was achterwege gebleven, want de dominee had Pad dy het zwijgen opgelegd. Tenzij tenzij de grimmige, kleine man meer pijlen op zijn boog had gehad, waar over hij niet had gesproken. Tenzij het net al nauwer toegetrokken was dan de tegenstander vermoed de De felle bundel gleed schuins over het water en de „Helene" werd erin gevangen, bleef erin gevangen. Clint voelde onder zich het volle ge weld van de machine ontwaken en sidderend schoot het jacht naar vo ren. De boot ontsnapte aan de licht bundel, werd dan weer gevangen. Ze mochten zich kronkelen en te genspartelen zoveel als ze wilden! Zij zat in het net. Zij had geen schijn van kans om nu nog tussen de eilanden uit te komen. En zelfs al lukte het, dan zouden tweedui zend paardekrachten haar achterna stormen en inhalen. Politie! Eens had hij de politie gehaat. Nu kon hij ze wel om de hals vallen. „De blikken overboord!" riep de magere man. „Weg ermee!" De „Helene" zigzagde wild en schudde het zoeklicht van zich af. Doch slechts voor enkele seconden. Onverbiddelijk wees de felle, witte vinger op het jacht en bleef voor hen uit rusten op de rotsachtige kust van Cultus Eiland. Het jacht kon niet ontsnappen. De magere man begon te schreeu wen. Hij rende langs Clint heen naar de stuurhut. Clint zag hoe Morse zich half omdraaide cn hoe er een vuurstraal uit zijn vuist spoot. De magere man wierp zijn armen in de lucht. Zijn revolver vloog met een wijde boog overboord Hij deed een stap achterwaarts, nog een, zakte toen door zijn knieën en rolde op het dek. Boven hen braken de wolken. De „Helene" draaide op volle toeren en een bleke maan verlichtte haar spookachtig. Het zoeklicht raakte hen even kwijt, vond hen weer en bleef onverbiddelijk op hen rusten. Het jacht slingerde heftig cn aan stuurboord klonk een nijdig ge zoem als van een zwerm wespen. Machinegeweervuur. Weer kwam er een salvo, strepen van violet ach ter zich aan trekkend en veertig voet voor de boeg spatte het water hoog op. Morse koerste nu zuiver noord en het gedreun van de machine werd overstemd door het machinegeweer vuur achter hen. Zij bevonden zich in de straat tussen dc twee eilanden Ontsnappen was onmogelijk cn Morse wist het. Wat was hij dan van plan? Clint hoorde het gerinkel van glas; hij liet zich op het dek vallen. Hij kroop naar dc deur van de ka juit, trapte haar open en liet zich het trapje afrollen. In het schemerdonker zag hij Devvy's witte kiel. Ze lag op haar knieën; hij pakte haar beet en trok haar op de grond. Weer rinkelde er glas. Ze snikte cn trachtte iets te gen hem te zeggen, maar door het stampen van de machine kon hij haar niet verstaan. „De politie!" schreeuwde hij. „Ze hebben hem. Dewy!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5