Sjef van Dongen terug naar Spitsbergen Schanddaad in Hongarije Handjevol specialisten worstelt in Tweede Kamer het wetboek door Niet meer dan 15 man in aanvalsboot Géén 80.000 woningen? De morgensfond had (bijna) goud in de mond VRIJDAG 27 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tweede huwelijksreis De thans 52 jaar oude Sjef van Dongen, bekend poolreiziger en thans burgemeester van Aardenburg in Zeeuws-Vlaanderen, is met zijn vrouw na 25 jaar op zijn tweede hu- welijksrijs. Zo wil hij nl. de hem aangeboden reis van 14 dagen naar Spitsbergen, het barre eiland, waar hij 30 jaar geleden verscheidene ma len overwinterde, beschouwen. „Veertien dagen geleden waren wij 25 jaar getrouwd", vertelde hij gis termiddag voor het vertrek met zijn vrouw van Schiphol naar Hamburg. „Maar er zijn meer toevalligheden ten aanzien van data, want op 13 juli a.s. is het precies 30 jaar geleden, dat mijn Italiaanse metgezel en ik uit onze benarde situatie door Zweedse vliegtuigen werden gered, toen we tevergeefs poogden, het verongelukte Italiaanse luchtschip „Italia" met Umberto Nobile te vinden". In oktober van het vorig jaar trad Sjef van Dongen op in het Vara- programma „dit is uw leven" en reeds tijdens dat programma werd hem als bijzondere verrassing medegedeeld, dat de Noorse regering hem had uit genodigd nog eens naar Spitsbergen te komen en dan voor de eerste maal zijn vrouw mee te nemen. Hun zes kinderen worden in Aardenburg ge durende de komende twee weken door een huishoudster verzorgd. Ontmoeting. De Vara is de gastheer van het echtpaar tot Lübeck toe, waar het de reis voor rekening van de Noorse re derij Kjödde voort zal zetten op de „Ingeseks", een kolenboot van deze maatschappij. De Noorse regering zal als gastvrouw optreden tijdens het verblijf op Spitsbergen, want het echtpaar Van Dongen zal daar loge ren bij de Noorse gouverneur, die in het plaatsje Long Year Byen in de Advent-baai woont. In totaal telt het eiland tegenwoordig circa 4500 inwo ners. „Ik geloof, dat ik al zijn er 30 jaar verlopen op Spitsbergen toch nog enkele bekenden zal ontmoeten", vertelde de heer Van Dongen en hij doelde op de twee gebroeders Nors, Noorse pelsjagers, met wie hij des tijds bevriend is geweest. „Voor zo ver is heb gehoord, wonen ze nog steeds op Spitsbergen en ik hoop hen te ontmoeten". In deze tijd van het jaar is het op het eiland best uit te houden, ver klaarde hij 's Winters kan het er tot 50 graden onder het vriespunt zijn, in de zomer beweegt de temperatuur zich om het vriespunt en kan zelfs tot een maximum van 16 graden bo ven nul stijgen. „We hebben wat truien meegenomen en overigens geen speciale winterkleding", zei zijn vrouw. De heer en mevrouw Van Dongen tijdens de controle op Schiphol voor het vertrek. De wereld sprak er over Dertig jaar geleden was de naam van Sjef van Dongen in Nederland op ieders lippen. Toen de Italiaanse pool-onderzoeker Nobile met zijn luchtschip in het Noordpoolgebied was verongelukt, ondernam Van Dongen met een Italiaanse alpen jager over de onafzienbare ijsmassa's een gewaagde, doch helaas vergeefse, reddingsexpeditie. Na drie dagen en nachten kwamen de beide mannen zelf in ernstig levensgevaar en wer den op hun beurt gered door Zweed se vliegtuigen, die door de piloten in een groot wak op het water werden gezet. Van Dongen was destijds door de Nederland-Spitsbergen Compag nie naar het eiland gezonden. Deze compagnie is inmiddels aan de Rus sen verkocht. FOTOGRAFEREN! „Man'y," genaat afackeid&dinet, te ClegAtgeeöt Riskeers^&/r niets!} (Advertentie) MINISTER LUNS: „Met afgrijzen staat de Nederland se regering tegenover de schanddaad van de moord op Imre Nagy, Maleter en de beide andere Hongaarse lei ders". Dit heeft minister Luns gister middag in de Tweede Kamer ver klaard, toen hij namens de regering de gelegenheid kreeg iets te zeggen naar aanleiding van de vragen van de heer Goedhart (PvdA). Uit deze schanddaad aldus de minister van buitenlandse zaken blijkt, welk een afgrond er bestaat tussen het systeem, dat in Sowjet Rusland heerst en wat ons in het westen dierbaar is. Politiek zijn deze figuren, waarvan wij niet weten, wanneer zij zijn omgebrecht, springlevend. Minister Luns stelde zich op het standpunt dat de Ver. Na ties zich over deze gebeurtenis dienen uit te spreken. In de bevriende hoofd steden van de westelijke mogendhe den wordt de mogelijkheid onder zocht om een speciale zitting van de assemblee over dit punt bijeen te roe pen. De eerste indruk is echter, dat er onvoldoende stemmen in de assem blee zullen zijn om tot een speciale zitting te komen. De regering staat eveneens op het standpunt, dat de ge loofsbrieven van de huidige Hongaar- delegatie in de assemblee der Ver. Naties zouden moeten worden inge trokken. De Nederlandse regering heeft veldmaarschalk Montgomery gisteravond een diner aangeboden In de Beuken hof te Oegstgeest Foto: v.l.nj. minister-president dr. W. Drees, veldmaarschalk Montgomery en de staatssecretaris van Marine vice admiraal H. C. W. Moorman. Dertig voorstellen van wijziging De behandeling van het Burger lijk Wetboek vraagt veel van het ge duld van de Tweede Kamerleden, die op het ogenblik dat boek doorwor stelen. Het tweede boek wel te ver staan, dat is samengesteld aan de hand van het oude burgerlijk wet boek door een kleine commissie. Wij len prof. Meyers heeft in verband met de hervorming van het wetboek veel goed werk gedaan. Op dit weede boek zijn door de Kamerleden nu al dertig wijziging- voorstellen ingediend. In het komende weekend zullen deze nog eens op de keper bekeken worden. Om vijf uur gistermiddag stelde de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhost, vast de „de vergadering moe begon te worden". Hij sloot dan ook dadelijk, nadat hij dit geconstateerd had. Overigens bleef deze vermoeidheid beperkt tot een klein getal Kamer- leden-specialisten, een handjevol zat in de banken van ons lagerhuis. Het zou t§ ver voeren de wetsvoorstellen en de amendementen in deze kolom men te behandelen. Mr. van Rijcke- vorsel (KVP) deed het voorstel om een einde te maken aan de over heidscontrole vooraf op het oprich ten van een vereniging. Minister Samkalden ging hier gistermiddag uitvoerig op in. Hij zei, dat de Ka mer in 1953 bij een voorbespreking over het nieuwe burgerlijk wetboek de controle vooraf in beginsel had aangenomen. Op grond van deze voorbesprekingen is het tweede boek van het burgerlijk wetboek opge steld. Wijzigingen zouden nu geweldige vertraging geven. Overheidstoezicht, aldus de minister kan gevaarlijk zijn. Maarwij leven in een gevaar lijke tijd. Duizenden verenigingen hebben sinds 1952 koninklijke goed keuring gekregen, slechts in een en kel geval moest deze geweigerd wor den. De heer Van Fijckevorsel wil achteraf de rechted laten vaststellen of een vereniging wel aan de voor schriften voldoet. Als de rechter er echter aan te pas komt kunnen de ongelukken al gebeurd zijn. Over de herziening van het ven nootschapsrecht, zei de minister, in antwoord op vragen van de heer Van Rijckevorsel, dat een commissie een analyse heeft gemaakt van het vraagstuk. Daarvan wordt nu een studie gemaakt. Het vennootschaps recht wenste de heer Van Rijckevor sel te herzien ten bate van de me dezeggenschap van de werknemers. In de buurt van Johannesburg is donderdag een trein ontspoord met het gevolg, dat 7 mensen het leven verloren en 30 ernstig gewond wer den. Een 26-jarige Algerijn te Lyon is, omdat hij voor een plaatselijke Franse voetbalclub speelde, door na tionalistische landgenoten vermoord. Zijn lijk werd in een rivier in de om geving gevonden. Mantgametg kwam, Atedevtand aawuuet 2eggen Donderdagochtend is burggraaf veldmaarschalk Bernard Montgomery of Alamein voor een afscheidsbezoek aan Nederland aangekomen op het Marine-vliegkamp V alkenburg. V.Ln.r. zien we hier op het vliegkamp: kapi tein-ter-zee-vlieger W. O. P. R. Arnout, commandant van Valkenburg; Montgomery, de Engelse marine-attaché, luitenant-generaal Le Fevre de Monti gny envice-admiraal H. EL L. Pröpper. (Advertentie) Eerste uitkering melkprijsgarantie Naar het ministerie van landbouw visserij en voedselvoorziening me dedeelt, zal zeer binnenkort een be drag van ruim 120 miljoen gulden aan de melkveehouders worden uit gekeerd, overeenkomende met 4 cent per kg melk over de van 10 novem ber 1957 tot 22 juni 1958 geleverde hoeveelheid. Het produktschap voor zuivel zal de uitbetaling zo regelen, dat de zui velfabrieken na 10 juli a.s. over de gelden van de uitkering ter doorbe taling aan de veehouders kunnen be schikken. Het was tot dusver gebruikelijk de gelden, die aan de melkveehou ders toekomen op grond van de ge garandeerde melkprijs, uit te keren na afloop van het melkprijsjaar. Een dergelijke nabetaling zou voor de garantieperiode 1957/58 ten ge volge van de gedaalde opbrengst der zuivelprodukten een zo aanzien lek bedrag uitmaken, dat de rege ring gemeend heefx aan de wensen van het agrarische bedrijfsleven te gemoet te moeten komen door de uitbetaling te spreiden en reeds jp het lopende melkprijsjaar een begin te maken met de uitkering der gel den. Tot deze methode geeft tevens aanleiding de overweging, dat de ge daalde opbrengst van de melk de veehouders financiële moeilijkheden in de bedrijfsvoering bezorgt, die door tijdige uitbetaling van een deel der garantiegelden kunnen worden verminderd. De positie van 's Rijks Kas geeft geen aanleiding een eer ste betaling uit te stellen, zo wordt nog meegedeeld. DUIZEND RUITERS NAAR ROOSENDAAL Ongeveer duizend ruiters en ama zones van 76 landelijke rij verenigin gen in Noord-Brabant zullen in het weekeinde van 5 en 6 juli in Roo sendaal deelnemen aan het dertien de officiële bondsconcours van de bond van landelijke rjjverenigingen van de N.C.B., die haar zesde lus trum viert. Tot de ere-gasten zullen behoren de bisschoppen van Den Bosch en Breda, mgr W. Bekkers en mgr. Jos Baeten en de commis saris van de koningin in Noord- Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Een nieuwigheid in de paarden sport is, dat de finalisten van de dressuur- en springwedstrijden zul len moeten wisselen van paard alvo rens de kampioensprijs te kunnen behalen. Op de St. Gothard in Zwitserland is gisteren een trein ontspoord, als gevolg van een asbreuk. Beide spo ren werden versperd Later reed op de ontspoorde wagens een trein uit tegengestelde richting in. Er zijn tien doden. Het treinverkeer op de St. Gothard zal naar verwachting gedurende an derhalve dag zijn gestremd. Antwoord van minister Staf In zijn antwoord op vragen van het Tweede Kaamerlid, de heer Rit meester (VVD), heeft minister Staf j de Kamer medgedeeld, dat het on derzoek naar het ongeval met een aanvalsboot op de Oude Rijn bij Herwen en Aerdt, waarbij op 23 mei j.L vier militairen om het leven kwa men, heeft uitgewezen, dat in het vaartuig teveel personen waren toe gelaten. Doch zeker is niet de veilig toelaatbare last overschreden. Er was ruimtegebrek in het vaar tuig. Als gevolg hiervan hadden ver schillende inzittenden plaats geno men op de boorden; anderen waren blijven staan. Hierdoor werd de stabi liteit van het bootje ongunstig be- invloed en toen bovendien enige mi litairen begonnen te schommelen, was het niet mogelijk daartegen op te treden. Op last van de chef van de generale staf mogen in het vervolg niet meer dan vijftien militairen in een aanvals boot worden gelaten. Zij moeten daar bij op de kieën gaan zitten. Wat betreft le bewering, als zouden de ouders van de jongens de begra feniskosten zelf hebben moeten dra gen, deelt de minister voorts mee, dat de begrafenisrechten volledig werden vergoed. In de Tweede Kamer heeft gister middag minister Witte meegedeeld, dat hjj niet de zekerheid kon geven, dat Nederland dit jaar he. aangekon digde bouwplan van 80.000 huizen kan waar maken. Hij zei, dit op vra gen die de heer Gortzak (CPN) hem over deze aangelegenheid had ge steld. De minister wees er op, dat ook in andere jaren de garantie voor een bepaald streefgetal niet gegeven kon worden. Het is de eerste maal dat de rege ring zo stellig op een vraag over het bouwprogramma antwoordt. In mei j.l. nog heeft de minister president dr Drees op vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steen- wijk (WD) nog gezegd, dat het pro gramma voor de gesubsidieerde wo ningbouw in 1958 niet boven de 80.000 uit kon gaan. Oude man sloot zich in brandend huis op De 72-jarige alleenwonende H. de Groot te Wezep heeft zich gister avond in zijn woning opgesloten en vervolgens het huis op verscheidene plaatsen in brand gestoken. Buren zagen de vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de brandweer. Met de grootste moeite slaagden de brandweerlieden er in de man te redden. Zij konden niet verhinderen, dat het huis geheel afbrandde. De bejaarde, die vermoedelijk in een vlaag van verstandsverzijtering heeft gehandeld, werd licht gewond. Hij is overgebracht naar het gesticht „Er- melo-Veldwijk". HAARLEM SUBSIDIEERT KERKBOUW. De Haarlemse gemeenteraad heeft zich met 29 stemmen vóór en 6 te gen (CPN en WD) accoord ver klaard met het voorstel van b. en w. om de kerkenbouw te subsidiëren. De subsidie zal 20 pet van de stich- tingskosten tot een maximum van 75.000 bedragen. De bouw van de pastorieën zal niet, maar de bouw van de aan de kerk verbonden ruimten voor jeugd- en maatschappelijk werk Mgr. J. P. Huabers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 1 juli a.s. geen audiëntie verlenen. De dag was allang niet pril meer, om precies te zijn, het was al tien uur geweest, toen gisteren een café houder aan de Gelderse Poort te Venlo ontwaakte en gewaar werd, dat een vreemde snoeshaan de zak ken van zijn pantalon die over een stoel hing in de slaapkamer, aan een inventarisatie onderwierp. De café houder sprong uit de veren en greep de indringer in de kraag. De man rukte zich los en ging er vandoor. Nog in zijn nachtgewaad, zette de caféhouder toch de achtervolging in en met hulp van huisgenoten en voorbijgangers slaagde hij er in, de insluiper die zich achter het buffet van een snackbar in een zijstraat had verborgen, gevangen te nemen. Het bleek een 30-jarige tekenaar te zijn uit het Duitse plaaatsje Sie- gen. Op hem werd een stapeltje bankbijetten gevonden ter waarde van 560,die hij uit de broekzak van de caféhouder had gestolen. De man was al eerder met de politie in contact geweest. Ook voor dit delict is hij aan de Sterke Arm overgele verd. „Bekerstrijd" door edelsmid gewonnen Kantharos van Slevensweert Behoudens een kleine en riskante mogelijkheid tot cassatie is de fami lie Van der Linden-Schoonenberg uit Roermond de kostbare zilveren beker uit de Grieks-Romeinse oud heid definitief kwijt voor het veel te lage bedrag van 125. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in het slepende proces, dat in november 1954 is begonnen, van ochtend uitspraak gedaan en beslist, dat de in 1950 gesloten koop-overeen komst, waarbij de familie Van der Linden deze beker, die nu de naam van Kantharos van Stevensweert heeft gekregen, voor 125—. aan de Utrechtse edelsmid L. H. M. Brom verkocht, niet op grond van dwaling nietig kan worden verklaard. Het hof vernietigde een eerdere uitspraak, dat de edelsmid het kost bare eeuwenoude kleinood voor de zelfde prijs van 125.— aan de oor spronkelijke eigenaars moest terug geven. In overeenstemming met deze be slissing veroordeelde het .iof dus de familie Van der Linden .ot betaling van de proceskosten, in totaal 1500. Daarnaast zal de familie uiteraard ook haar eigen advocaten moeten voldoen, zodat zij een grote som gelds is kwijtgeraakt in plaats van een vele duizenden guldens waard zijnde archeologiche vondst voor ƒ125.terug te krijgen. Te meer zal de beslissing van het hof voor de familie teleurstellend zijn, daar zy in de lente van dit jaar toen het hof de beide partijen had aangeraden onderling tot een schik king te komen, een aanbod van de edelsmid de familie met eer bedrag van 5000 tegemoet te komen, van de hand heeft gewezen. Het hof was van oordeel, dat de heer Brom weliwaar terstond door de beker geboeid is geweest, doch de heer Brom was geen deskundige op oudheidkundig gebied en is het dus aannemelijk, dat hij gedacht heeft met een voorwerp uit de Renaissance te doen te hebben. Dertien beeldhouwwerken zijn aangekocht van Nederlandse kun stenaars, die op de internationale tentoonstelling Sonsbeek exposeren. De aankoop is gedaan door de rijks commissie voor de aankoop van kunstwerken. Het landgoed 't Velde te Warns- veld bij Zutfen zal worden aange kocht door de stichting „Het Gelders landschap". Het landgoed, dat 33 ha groot is, zal ongeveer 270.000 kos ten. Verwacht wordt dat het Rijk voor de helft hierin zal bjjdragen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9