Driedaagse van naastenliefde |o„ begrijpelijk aan de Herensingel UIT DE OMGEVING 9." Oegstgeest trekt een doorn uit het oog Alle deelnemers tevreden over verloop van triduum Duiven waren getuige van jong geluk VRIJDAG^7JUNI1958 DE LEIDSE COURANT Organisatie perfect Het Ziekentriduum in Leiden na dert zijn voltooiing. Weer zijn zie ken en bejaarden uit Leiden en 19 gemeenten rond Leiden, drie dagen bijeen geweest in de kerk aan de Herensingel, waar als vanouds de echte triduum-sfeer heerste. Het is 'n sfeer, die niet in een paar zinnen te omschrijven is. Men moet deze driedaagse van de naastenliefde enige malen bijgewoond hebben om te kannen beseffen wat de hartelij ke verstandhouding tussen verzor gers en patiënten betekent. Vele tientallen werken mee om de zieken schone dagen te bieden; zij doen dit stil en hartelijk, zonder op de voor grond te treden. Men kan bij een ziekentriduum ook nooit bepaalde personen hulde brengen zon der vele anderen op onrechtvaar dige wijze ten achter te stellen. Op gewekt zonder dat ooit één wan klank gehoord wordt werken de tientallen medewerkers samen. De zieken en de bejaarden op hun beurt zijn opgewekt; zij doorstaan de kleine beproevingen en de ver moeienissen van deze dagen moedig. De stemming is feestelijk ook dit jaar. Nog voor het triduum ten ein de is kunnen wij de deelnemers na zeggen, dat het geslaagd is. Pater Patemus van Rooy o.f.m. blijkt een voortreffelijk predikant, die in een voudige taal de kortste weg naar de harten van de deelnemers vindt. Bijna alle patiënten hebben ook vandaag op de derde dag triduum weer hun ben geen wijn meer'. Zij legde aan Christus het probleem voor, het antwoord liet zij geheel aan Hem. Wij kunnen ons lot in Gods handen leggen, omdat Hij met een oneindige liefde van ons mensen houdt. Als wij geheel op God vertrouwen, Zijn wil voor de onze in de plaats stellen, kun nen we nooit „slecht af' zijn. Al leen gebed in deze ^eest maakt rustig, aldus tenslotte de predi kant. Tweede dag. Tot besluit van de tweede dag werd gistermiddag een plechtig lof gece lebreerd door pastoor Aux van Schalen o.f.m., geassisteerd door ka pelaan J. A. M. van Adrichem als diaken en kapelaan A. Th. Groenen dijk uit Voorschoten als subdiaken. Ook thans was de predikant pater Paternus de Rooy o.f.m., wiens be geesterende woorden eep buitenge wone verkwikkende invloed moeten hebben gehad op de gretig luisteren de zieken. Pater De Rooy stelde de vraag, of de wereld zonder een Caesar of een Hitier beter zou zijn geweest dan nu. Zij zou wel anders zijn ge weest. Maar hoe zou het zijn ge weest als de zieken er niet geweest waren. Gezonden of zieken groten of kleinen, ieder beïnvloedt zijn om geving hoe dan ook. De zieke is in de grote zaak van Christus onmisbaar. De predikant gaf vervolgens een schildering van de ontzettend grote noden in de wereld, materieel en van ditgeestelijk. God heeft u, zieken, ge in de j roepen om deze mensen in nood te rijen bedden en stoelen ingenomen. helpen De wereld van vandaag kan de organisatie was als vanouds weeralleen door lyden worden verlost in deskundige handen. IHet lijden van Christus, aldus pater Men heeft veel ervaring opgedaan De Rooy, had één druppel bloed te- in de voorgaande jaren; aankomst en vertrek worden in de kortst moge lijke tijd geregeld. Ook de dames in de keuken hebben in het smeren vay broodjes, het vullen van koppen kof fie en het distribueren onder de zieken van velerlei verversingen een enorme routine ontwikkeld. Dit triduum is een zeer efficiënte on derneming geworden. Bij alle rou tine echter ontbreekt het hart niet, dat aan de dagelijkse routine een diepere zin geeft. Niet voor niets komen vertegenwoordigers van an dere parochies van ons .land in Lei den hun licht opsteken over de juis te organisatie van zulk een triduum. Plechtige Hoogmis. Vanmorgen om half tien begon een plechtige Hoogmis, die werd op gedragen door de deken van Leiden met assistentie van kapelaan A. A. M. Wentholt als diaken en kapelaan G. W. Lemmens als subdiaken. Het koor van de parochie met verster king werd ditmaal in de gezangen aangevuld door de St. Odo-knapen, eveneens van de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. On der leiding van de heer Ad. Hooge- boom met aan het orgel de heer Jan v. d. Meer voerde het koor op mu zikale wijze de „Missa Pontificales" van Perosi uit. Andere gezangen wa ren het „Ave verum" van Mozart en het „O Jesu amor mi" van A. Giessen. Pater van Rooy sprak dit maal over de macht van het gebed. Door zijn gebed heeft de mens Gods almacht tot zijn beschik king. Dit lijkt een krasse uit spraak maar Christus zelf beves tigd haar in 't Evangelie: vraagt en gij zult verkrijgen. God wil dat de mens vraagt. Het vragen mag in ons gebed een grote plaats innemen. Het moet echter goed gebeuren. Met overgave ri.l. Als er géén overgave is kan God met ons gebed niets doen. God zal het gebed zeker verhoren maar Hij weet beter dan wij hoe hij dit doen moet. Maria heeft er een voorbeeld van gegeven hoe men moet vragen: „zij heb- Achter de schermen van het Zieken- triduuf dat deze dagen in de Heren singelkerk te Leiden gehouden wordt. De verzorging van de 215 zieken en invaliden is in goede handen bij me vrouw A. BouchierVan Cleef, die we op de foto zien temidden van en kele medewerksters. kort; u mag de fakkel van Christus' lijden brandend houden. U mag Zijn lijden in uw lichaam voortzet ten. Groot is uw macht, wij priesters kunnen u niet missen, zei pater De Rooy. U kunt elk ogenblik omzetten in iets zaligmakends voor een an der en zo ae boodschap van het evangelie waar maken: Christus heeft u nodig, zoals Hij ook Simon j van Cyrene nodig had Wederom had na de preek een pro cessie met het Allerheiligste plaats waarna de persoonlijke zegen met Ons Heer volgde. Pastoor Van Scha- len werd hierbij bijgestaan door pas toor J. Th. A. Gussenhoven van War mond. De Gregoriaanse en meerstem mige gezangen werden verzorgd door het „Jubilate"-koor van de parochie. Pastoor Lohuis gehuldigd. Wy vernamen nog, dat ha de Hoog mis gistermorgen op het „altaar- plein" een huldiging heeft plaats ge vonden van pastoor G. M. J. Lohuis o.f.m., omwille van zijn verdiensten voor het ziekentriduum in Leiden. Deze huldiging was er naar aanlei ding van het aanstaande vertrek van de pastoor, het zal zijn laatste zie kentriduum in Leiden zijn. De heer O. Bik, voorzitter van het triduum, hield een toespraakje, waarin hij pastoor Lohuir dank bracht voor de grote financiële en morele steun die hij aan het triduum heeft gegeven, i Hij hoopte dat de pastoor bij zijn op volger iets van zijn warme belang stelling voor dit jaarlijks evenement voor zieke en bejaarden zou overdra gen. Namens het triduum overhandigde hij pastoor Lohuis een enveloppe met I inhoud, waarvan deze door het ko-1 pen van een boek zelf een bestem ming kan geven. Applaus klaterde op in de kerkruimte. NOORDWIJK GIFT VAN ANJERFONDS Bij het bestuur van het R. K. Fan farekorps „Excelsior" is het verheu gende bericht binnengekomen, dat het korps door het Anjerfonds een subsidie is toegewezen van 1000. Dit feit zal in onze omgeving er zeker toe bijdragen om het Anjer fonds in de toekomst met milde ga ven te blijven gedenken. FIETSENDIEF GEARRESTEERD Een 28-jarige alhier wonende land arbeider werd door de politie aange houden, omdat hy in Leiden een bromfiets had gestolen. Bij het on derzoek bleek, dat hij zich bovendien te Rotterdam en Naaldwijk aan rij wieldiefstallen had schuldig gemaakt De rijwielen had hij elders verkocht De man is in het Huis van Bewa ring ingesloten. ZWIJNTJESJAGERS IN ACTIE De laatste weken komt het her haaldelijk voor, dat by café's en an dere amusementszaken rijwielen ver dwijnen. 'Drie van deze karretjes werden te Oegstgeest onbeheerd terug gevonden. Het zoek raken van de fietsen geeft de eigenaars schade en overlast, het is dus zaak om geen rijwielen 's avonds onbeheerd op de straat te laten staan en ze steeds op slot te zetten. Gemeenteraad. De raad zal in openbare zitting bijeenkomen op woensdag 2 juli a.s. 's avonds te 8 uur voor het behandelen van o.a. de na volgende agenda: Adres mevr. C. M. Hoogeveen-van Oosten betreffende verhuiskosten; aankoop van grond nabij de vuur toren; aankoop van de panden Jan Kroonsweg 30 en 32; machtiging aan burgemeester en wethouders tot ver koop van bouwterreinen tussen Boe- renburgerweg en St Jeroensweg; verlenging termijn van ontruiming woning van Limburg Stirumstraat 30; onbewoonbaarverklaring van de panden Voorstraat 22 en 22a; krediet voor gedeeltelijke reconstructie van de Huis ter Duinstraat; krediet voor verkeersborden tot regeling van het parkeren; voorschotten en bijdragen voor extra onderhoud en/of verbete ring van woningwetwoningen der bouwverenigingen; verlening van subsidie aan het R. K. Sociaal Chari tatief Centrum alhier vooi aanstelling maatschappelijk werkster; krediet voor transportleiding voor water naar Voorhout; vestiging zakelijk recht in verband met persgasbuis en electri- 9che kabel; krediet voor bouw en inrichting van 6 transformatorhuis jes; krediet voor bezinkingsbak voor spoelwater bij het pompstation; toe kenning 3 -toelage aan werklieden. Kon. Mij. voor Tuinbouw. Op het zomerprogram van de My. voor Tuinbouw was gepland een excursie aan de tuinen van het Sint Bavo Ge sticht te Noordwykerhout Deze ex cursie zal morgen (zaterdag) plaats vinden. Om half vier wordt hiermede begonnen vanaf de hoofdingang aan de Langeveldenveg. Het meebrengen van introducees is toegestaan. „Sportvisser". De „Sportvisser" hield in de Leidse Vaart haar jaar lijkse verenigingswedstrijd. Voor deze kamp waren vele mooie prijzen beschikbaar. De uitslag van deze sportieve hengelaarswedstrijd is als volgt: 1. J. Steenvoorde; 2. W. Cas- pers; 3. Th. Werkhoven; 4. G. Hoog duin; 5. W. v. Schie; 6. L. v. d. Geer; 7. Jac. Hulsebosch; 8. J. W. Visch, 9. H. P. v. d. Voort; 10. J. C. Hooger- vorst. Wel 'n vrijspraak, maar geen vrijheid Voor het Haags gerechtshof ver scheen woensdag een 46-jarige arbei der uit Leiden, die voor meermalen gepleegde diefstal in eerste instantie was veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk met Irie jaar proeftijd en vyftig gulden boete of tien dagen. Inmiddels was moeten vorderen van de diefstallen, len had bekend om zyn kinderen te dekken. De procureur-generaal kon digde daarom bij het begin van de zitting al aan, dat hij vrijspraak zou moeten vorderen van de dieftallen. Tevens zou hij echter de officier van justitie verzoeken een nieuwe ver volging tegen deze verdachte in te stellen wegens meermalen gepleegde heling. Twee zoons van verdachte, 15 en 17 jaar, zouden in totaal vyftien maal ijzer hebben gestolen ten nadele van de Rijnlandse Me taal beschermings maatschappij. Aanvankelijk hadden ze tegen hun vader gezegd, dat ze het yzer hadden opgevist, maar later zou de vader wel hebben begrepen hoe de vork aan de steel zat. De viermaal eerder veroordeelde verdachte had het yzer voor plm. ƒ200 verkocht, maar hij vertelde, dat daarbij ook eigen spulletjes waren geweest. Nadat de procureur-generaal had aangekondigd, dat er een nieuwe vervolging zal worden ingesteld, merkte de president op, dat men het todh ook wel op prijs mag stellen, dat de verdachte uiteindelijk de waarheid heeft gesproken. moor waar! Al» U dit enorm leuke jongenspakje van echt, origineel linnen ziet, begrijpt U dat de normale prijs 27.50 is. Ze waren bestemd voor Curasao, waar slechts het allerbeste wordt geïmporteerd. De export-order werd echter door te late levering geannuleerd en wij kregen ze aangeboden voor bijna 1/3 van de prijs. Door dit buitenkansje betaalt U morgen voor het allerleukste jongenspakje dat u ooit gekocht hebt, de onbegrijpelijke prijs van voor alle maten (2-6 jaar). Geen telef. of schrift, orders. aar u ooi? Leiden Haarlemmerstr. 25, tal. 25317 ROTTERDAM! Korte Hoogitraat U, tel. 116965 Meeot hk. Goudteilngel, tel. 116377 Kateodr. Lagedljk hk. Doiptweg, tel. 74130 W. Kralikade 35. tel. 12 5511 (Advertentie) BIOSCOPEN. De films in de week van 27 juni tot 4 juli zijn door de Kath. Film- Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het rijk van de zon", 14 jaar. Lldo: „Bommenwerper B-52", 14 jaar. Luxor: „Storm over Perzië", 14 j. Trianon: „The bridge on the river Kwai", 14 jaar. Rex: „Het complot der minder jarigen", volwassenen. WASSENAAR Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexamen voor natuurkundig ingenieur de heer J. Donker Duyvis, alhier. Rijnlands Lyceum. Geslaagd voor de afdeling HBS-B aan het Rijnlands Lyceum de dames: L. F. de Korte, RL van Meerten en W. E. J. B. I. Wafelbakker; de heren: M. R. Ball, P. F. Brouwers, C. M. Dijkhuis, E. H. Cartner, F. van Hoeken, H. van Horssen, J. H. van Kesteren, C. W. Labohm, J. P. G. van der Meer, R. P Perié, H. W. Piekaar, J. C. van Ravenswaay Claasen, L. R. Wolff, P. L. van Amerom, E. D. van den Burg, W. Geirnaart, A. J. L. R. Hasekamp, A. J. Th. Kok, Ph. J. de Korte, D. Leijnse, Oh. E. C. Maitland, D. P. Schuitemake, H. L. Slothouwer, P. H Smith, H. Stuyfzand, H. Voogt, W. Th. Westerhof. 6 Kandidaten afge wezen. Kleine dingen onderhouden de vrienschap De jongste secretaris van de dui vensport in Leiden kreeg er gister middag een nieuwe functie bij, n.l. die van echtgenoot van mej. M. Pola- nen, die hij we twijfelen er niet aan, van nu af als zijn schoonste duifje zal beschouwen. De heer H. Verver is als secretaris van „De Vriendenclub" in duivensportkringen te Leiden, geen onbekende. Er waren dan ook vele belangstellenden op het Stadhuisplein aanwezig. De aandacht werd echter op de eerste plaats op dit huwelijk gevestigd door de spec taculaire wijze, waarop de gevederde vrienden van de heer Verver aan dit huwelijk luister hebben bijgezet. Nadat het paar in het huwelijk ver bonden was wierpen de duiven zich op de wieken, zij maakten een rond vlucht boven het jonge echtpaar, al dus symbolisch een cirkel rond dit jonge geluk trekkend en zelfs bleek, dat zij enig inzicht hadden in het cere monieel na een huwelijk. Zij lieten wat geschenkjes tussen bruidspaar en belangstellenden en zelfs op de jas van een der fotograven achter. VCGRH0UT Woningbouw. Architect W. Wis man te Haarlem heeft namens het bouwfonds Ned. Gemeenten te Den Haag het bouwen van 17 premiewo ningen aan de Pr. Irenelaan opgedra gen aan de fa. A. W. v. d. Poll te Heemstede. R.K. E.HJB.O. Geslaagd voor di ploma E.H.B.O.: mej. M. van Emme rik; mej. M. Rjuigrok; mevr. v. Loon Hom an en de heren: broeder Don Bosco; broeder Sebastiaan; G. van Loon en Leo P. van der Lant Examinator was dr. de Jager en docent dr. A. W. Bots. Wilt U iets weten? Vraag: Is de wet op de maximum snelheid ook van toepassing op gewo ne rijwielen en mag men daarmee bijv. 45 k.m. in de bebouwde kom rij den? Antwoord: Voor gewone wielrijders geldt geen maximum snelheidsbepa ling. Doch dat wil niet zeggen, dat zij maar raak mogen rijden. Ook voor hen geldt de algemene bepaling, dat men het verkeer niet in gevaar mag brengen. Vraag C. H. H.: Wat is het verschil tussen koemelk en geitemelk en wat zit er in? Antwoord: Geitemelk is tegen woordig niet zoveel meer gewild als vroeger. In hoofdzaak zal dit wel komen door de eigenaardige reuk, die er aan die melk hangt. Toch schijnt men daar bij voortgezet gebruik daarvan niet zoveel (meer) door ge hinderd te worden. In sommige stre ken wordt het nog vrij geregeld ge geven aan kinderen en zwakke per sonen. Geitemelk bevat: 86,6 wa ter, 0,9 oplosbaar eiwit, 2,8 kaasstof of te wel eiwitstof, 5,3 vet en 4,4% melksuiker. Voor koe melk liggen deze percentages resp. op: 88,9%, 0,4%, 3,1% 3,3% en 4,3 U dient er echter rekening mede te houden, dat wy door deze cijfers op te geven niet willen zeg gen, dat u nu maar onbeperkt geite melk kunt gaan gebruiken. Uw huis arts zal dit moeten beoordelen, want door het hoge vetgehalte kan het mogelijk zijn, dat het voor iemand niet goed is deze melk of de daarvan gemaakte produkten (kaas) te ge bruiken. Kleuter viel van 772 meter uit raam Het anderhalf jarige jongetje Sep- pel Maria Kom is gistermiddag van een hoogte van zeven en een halve meter uit het raam van de woning van zyn grootouders te Dordrecht op straat gevallen. Het kind werd in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Het is of een ramp Oegstgeest heeft getroffen: de driehoek Geversstraat- Deutzstraat-Rhijngeesterstraatweg biedt de aanblik als na een hevig bombardement. Er schuilt evenwel niets opwindends in deze stapels puin en hopen planken. Oegstgeest trekt alleen maar een doorn uit het oog. Vier onbewoonbaar verklaarde wo ningen moeten het veld ruimen om plaats te maken voor een plantsoen en een stuk trottoir. Op zijn beurt zal ook dat plantsoen weer moeten verdwijnen. Maar dat is nog (verre) toekomstmuziek. Er bestaat een uit breidingsplan, volgens hetwelk het garagebedrijf van de firma Van der Ameele de vleugels zal kunnen uit slaan. Voordat het zover is moet nog eerst Vlasbergen's kruidenlersbedrljf elders onderdak gevonden hebben. Pas daarna kan men het plan vol tooien en maakt het plantsoen plaats voor verbreding van de verkeersweg.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5