Het spiekende testament De toestand in Beiroet is zeer gespannen Surinaamse verkiezing bracht verschuiving Gedeputeerde Staten bezorgd over de financiële positie - In Italië schijnt de zon! VRIJDAG 27 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zinspelingen op hulp van de V.N. Tot laat in de avond is er donder dag in de omgeving van het versterk te presidentiële paleis in Beiroet met zware mortieren en machinegeweren geschoten. Men acht het niet uitge sloten, dat de opstandelingen een nieuwe poging zullen doen om het gebouw in handen te krijgen. De toestand is de stad is zeer ge spannen. Nerveuze schildwachten vu ren op iedereen, die zij zien. Een woordvoerder van de Ver. Na ties heeft de persberichten uit Beiroet tegengesproken, als zou premier Sami es-Solh de Ver. Naties hebben ver zocht troepen te sturen. President Camille Sjamoen van Libanon heeft in een donderdagoch tend te Beiroet opgenomen vraagge sprek met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse omroepstation „Co- lumlbia Broadcasting System", dat donderdagavond te New York werd uitgezonden, verklaard, dat Engeland en de Verenigde Staten slechts in de ■gang van zaken in Libanon zouden kunnen ingrijpen, wanneeer dit in opdracht der Verenigde Naties zou geschieden en hun troepen deel zou den uitmaken van een expeditieleger der volkerenorganisatie. De Libanese president verklaarde voorts een beroep op de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te zullen doen, indien de Sowjet-Unie een nieuw verzoek van Libanon aan de Veiligheidsraad, om het bescher ming te verlenen, met haar veto zou treffen. Hij zei verder, dat zich geen Rus sische troepen zouden mogen bevin den onder een expeditiemacht, die de Verenigde Naties eventueel naar Li banon zouden zenden, en hij herhaal de zijn beschuldiging, dat de Vere nigde Egyptisch-Syrische republiek, „die Libanon wenst te overheersen", verantwoordelijk is voor de huidige crisis in zijn land. „De Verenigde Arabische Republiek zendt nog steeds mannen en wapens over de Libanese grens. Een troepen macht der Verenigde Naties zou mo- Vikings landden in New York Een ware regen van confetti en ser pentines daalde donderdagmiddag als begroeting van duizenden juichende New Yorkers op zeven Vikings-uit- de-twintigste-eeuw neei, die aan het eind van een unieke reis over de At lantische Oceaan in triomf over Broadway reden. De ondernemende Noren onder ka pitein Thorvald Lihauf hebben de reis van Bergen uit gemaakt op een houten Vikingschip, dat een getrouwe copy is van een vaartuig zoals de gro te Vikingleider Leif Ericson duizend jaar geleden bevoer. Drie weken lang hadden de mannen storm en ontij op de Oceaan getrot seerd en hun schip was dan ook danig gehavend, toen het donderdag de Amerikaanse kust bereikte. Het miste het roer, de tuigage en de navigatie- lichten. Het hele avontuur was eigenlijk het antwoord op een uitdaging van filmspeler Kirk Douglas, die de zee waardigheid van het schip dat voor de film „De Vikings" was ge bouwd in twijfel had getrokken. In de weddenschap ging het erom aan te tonen, dat het schip de Oceaan over kan steken. Voor elke dag, dat men eerder in Amerika zou aanko men dan zaterdag 28 juni zou de Noorse vereniging voor oorlogsinva liden 1000 dollar krijgen. Met de in zet van 5000 krijgt de Noorse organi satie dus 7000 dollar. FRANKRIJK BOUWT ZONNEOVEN Prof. Louis Trombe, directeur van het bij Mont Louis (Pyreneeën) ge vestigde laboratorium voor zon-ener- gie, heeft tijdens een aldaar gehou den internationale conferentie van geleerden, verklaard, dat Frankrijk binnenkort 's werelds grootste zonne- oven zal bouwen. Hij verklaarde, dat binnen twee maanden zal worden begonnen met de bouw van een nieuw toestel, dat 1.000 kilowatt energie zal leveren met behulp van een spiegel van 54 meter in diameter. De oven, die te Odeille wordt gebouwd, zal de mogelijkheid bieden tot verdere metallurgische en chemische experimenten, die momen teel slechts in het zon-energielabora- torium te Mont Louis worden uitge voerd. De conferentie, die handelt over de mogelijkheid om zon-energie aan te wenden voor koeling, luchtverver sing en het opwekken van elektrici teit, wordt bijgewoond door geleer den uit Frankrijk, West-Duitsland, de Verenigde Staten, de So wj et-Unie, Japan, Engeland en Joego-Slavië. Prof. Trombe deelde mede, dat Frankrijk reeds over installaties be schikte, waardoor de energie uit in dustriële zonneovens kan worden aangewend voor verwarming tot hoge temperaturen. Deze installaties wor den gebruikt voor het smelten van metaal onder omstandigheden, waar bij chemische onzuiverheden worden vermeden. In de Sahara worden mo menteel installaties gebouwd voor verwarming tot lagere temperaturen, waarbij stroom zal worden geprodu ceerd voor verwarming van groente- kassen. Prof. Trombe zeide nog, dat momenteel experimenten in gang waren om elektrische energie te pro duceren door middel van het gebruik van selicium-staven. gelijk een half jaar nodig hebben om hieraan een einde te maken. Ik geloof niet, dat de zich thans in Libanon be vindende waarnemers groep der in ternationale organisatie deze grens- schendingen kan doen eindigen", al dus de Libanese president Camille weer of geen weer /tï m IKeA CjSA^L melk Die lek maar ook [kere melk is morgen, overmorgen nog goed Winst voor oppositie Gemeenteraad van Zoeterwoude De raad van Zoeterwoude heeft I ter mede dat deze belangen niet de- gisteravond een aanvang gemaakt zelfde zyn als de voorgestelde voor met de beraadslagingen hoe zich te verdedigen tegen de annexatie-aan vallen. Deze geheime zitting werd bijgewoond door Ir. Schut van het Instituut Stad en Landschap, de zieningen tot die plaats. Omtrent de toestand van de Stink sloot achter de Dorpsstraat waar over de heer Van Vliet had ge klaagd, heeft de gemeentearchitect De oppositie in de Surinaamse Sta ten heeft bij de verkiezingen van woensdag een bijzonder grote over winning behaald. De „samenwerken de partijen" kunnen volgens de voor lopige cijfers op zeventien van de 21 zetels rekenen. Voor het „Eenheids front", dat de regering steunt, reste ren derhalve slechts vier zetels. De groep „Samenwerkende par tijen" bestaat uit de Nationale Partij Suriname, de Verenigd^Hindoestaan- se Partij, de Progressieve Surinaamse Volkspartij en het Moslimblok. Behal- va de Ver. Hindoestaanse Partij heb ben al deze partijen vergeleken met de verkiezingen in maart 1955 aan zienlijke winsten geboekt. V.N.-rapport over Nagy's executie De speciale commisie der V. N. voor Hongarije heeft donderdag een parig besloten een oficieel rapport op te stellen over het proces tegen en de terechstelling van Imre Nagy en andere leiders van de Hongaarse opstand in 1956. Het rapport zou een aanvulling zijn van het 100.000 woorden tellende document van de commisie, waarin de Russische interventie ter onder drukking van de opstand wordt ver oordeeld. De waarnemende voorzitter van de commssie, dr. Walker, heeft mede gedeeld, dat het nieuwe rapport „in betrekkelijk korte tijd" gereed zal zijn. In Nicosia zijn in de afgelopen 24 uur twee Griekse Cyprioten op straat door onbekenden doodgescho ten. Het waren straatventers. De r.k. Progressieve Surinaamse Partij behoorde bij de vorige verkie zingen nog tot het Eenheidsfront maar heeft zich in 1956 bij de oppo sitiegroep gevoegd. Het Eenheidsfront bestaat op het ogenblik nog uit de Surinaamse De mocratische Partij, de KTPI (Indone siërs) en de Surinaamse Volkspartij. De verkiezingen zijn zonder inci denten verlopen. De (tussentijdse) verkiezingen in Suriname waren nodig geworden, toen tijdens de behandeling van de Surinaamse begroting in de Staten op 21 april j.l. bleek, dat de meerderheid van de politieke partijen, waarop het Surinaamse kabinet steunde, in een minderheid was verkeerd. De rege ringspartijen, sedert de laatst gehou den verkiezingen van maart 1955 ver enigd in het z.g. „Eenheidsfront", be schikten in de Staten aanvankelijk over 12 zetels van het 21 zetels tel lende college. Grote verschuivingen in de Suri naamse Staten zijn niet ongewoon. Zo haalde de Nationale Partij Surina me in 1951 dertien, in 1955 twee en nu negen zetels. Bonn verlaagt disconto De Westduitse Bundesbank heeft haar disconto verlaagd van 3'/s tot 3 procent. De verlaging gaat vandaag in. Tevens wordt het beleningstarief der Bundesbank verlaagd van 4Va tot 4 procent. Het Duitse disconto-tarief is hier door weer op het tot dusverre laagste niveau gekomen, dat van begin 1954 tot augustus 1955 heeft gegolden. Volgens bevoegde kringen is een belangrijke overweging voor het be sluit tot de verlaging van heden ge weest de jongste stijging van de west duitse goud- en deviezenreserves. NIJMEEGSE UNIVERSITEIT HERDENKT VERSCHIJNINGEN Rector en senaat van de r.k. Uni versiteit te Nijmegen hebben voor 12 juli een in het concertgebouw „De Vereeniging" te houden bui tengewone academische zitting be legd. Een en ander ter gelegenheid van de eeuwherdenking van de ver schijningen van de moeder Gods te Lourdës. De bijeenkomst wordt ge opend door de rector magnificus, prof. dr. W. K. M. Grossouw. Voorts wordt gesproken door prof. dr. E C. F A. Schillebeeckx o.p. en door prof dr. H. M. M. Fortmann. Het slotwoord wordt gesproken door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Slecht rapport, dus niet naar huis Drie Haagse knapen van rond zestien jaar zijn deze week van huis weggelopen, omdat ze zo'n slecht rap port hadden, dat ze niet meer thuis durfden te komen. Een van hen had, om aan geld te komen, enkele dure boeken van zijn vader verkocht. Met dit reisgeld belandden woensdag aan de Belgisch-Nederland se grens bij Putte in Noord-Brabant waar ze werden opgemerkt door een wachtmeester van de rijkspolitie die het zaakje niet helemaal vertrouwde. Bij een nader verhoor gaven ze eerst nog valse namen op, maar het duurde niet lang of ze zakten door de mand. De nacht hebben ze aan de grens doorgebracht. De volgende dag keer den ze weer naar Den Haag terug. De ouders waren inmiddels gewaar schuwd. longen vond kan met zilvergeld Een 15 jarige sloper heeft bij het afbreken van een krot aan de Zeep- ziedersteeg te Kampen een emaille kannetje gevonden, waarin zich 209 zilveren rijksdaalders bevonden met de beeltenissen van Koning Willem H en Koning Willem III. Volgens de wet moet de jongen de vondst delen met de eigenaar en de arbeiders, die aan de krotopruiming werken. instelling die reeds jarenlang tot de gerapporteerd, dat nu geen verbete uitbreidingsplannen en de welstand van de plannen heeft geadviseerd. Ook de gemeente architect was daar bij aanwezig Deze geheime zitting werd vooraf gegaan door een openbare raadsver gadering. De heer Tijssen was met kennisgeving afwezig. By de goedkeuring van de begro ting voor 1958 was een begeleidend schrijven van Gedeputeerde Staten met de aanhef: „Het vervult ons met zorg dat de gemeentebegroting nog steeds sluitend moet gemaakt worden met aanwending van de sal di reserven". Dan volgt in de brief het ernstig vermaan tot zuinigheid en wordt het vertrouwen uitgesproken dat het gemeentebestuur het gebruiken van de saldi tot een minimum zal weten te beperken. Kennelijk nam de raad deze be zorgdheid van Ged. Staten, na het geen in de laatste weken aan grote zorgen op de schouders van de ge meente Zoeterwoude is gelegd, niet als oprecht bedoeld. Er kwam een grijnslach op de gelaten van de vroede vaderen en men zweeg. Het verzoek van het Humanistisch Thuisfront om een subsidie werd, in overeenstemming met het by de be handeling van de begroting voor 1958 ingenomen standpunt, voor kennisgeving aangenomen. In de rapporten van het Verifica tiebureau van de Ned. Gemeenten was een opmerking gemaakt over het beheer van het waterleidingbe drijf betreffende achterstallige wa- tergelden. B. en W. hebben de administrateur in kennis gesteld met deze opmer king. Op verzoek van de heer Van Vliet, lid van de waterleidingcom- missie geeft de voorzitter enige cy- fers van de achterstand. De aan sluitkosten van de woningbouw zijn inmiddels reeds betaald en het gaat over 1956 slechts over een bedrag van 225. Mevr. Neuwahl vraagt of de oor zaak misschien ligt in het aanbieden van kwitanties over twee kwartalen te gelijk, waarop de voorzitter uit een zette, dat het niet gaat over het gewone tariefgeld, doch over het meerderverbruik van water. Op de" vraag, in de vorige verga dering door de heer Van der Geest gesteld, over de gevaarlijke bocht in de Weipoort naby de Nieuwerweg in hoofdzaak voor de boerderij van de heer Van Dam, deelt de voorzit- ring mogelijk is, omdat de aangren zende boeren in de zomer geen bag ger op het land willen hebben, Mevr. Neuwahl informeert naar het ontvangen schrijven van Ged. Staten omtrent de voorgestelde be plantingen. Spr. heeft in de commis sie van Openbare Werken van dit schrijven kennis genomen en zou gaarne dit belachelijk stuk in de openbare vergadering behandeld willen zien. De voorzitter zegt zulks voor de volgende vergadering toe. B. en W. stellen voor aan de to neelgroep „Liefde voor Toneel" aan de Hoge Rijndijk voor het geven van een openluchtspel ter gelegen- J heid van het 40-jarig bestaan van deze toneelgroep, een subsidie te j verlenen van 275.met de re strictie, dat na afloop van het spel mg wordt overlegd. een rekening verantwoording I Zeldzame meeuw waargenomen Op het eiland Vlieland hebben ornithologen dezer dagen een z.g. Rossmeeuw gesignaleerd. Men neemt aan dat dit de eerste maal is, dat deze vogel in Nederland wordt waargenomen. In Europa is de Ross meeuw tot dusver nog slechts enkele malen gezien. Deze meeuwensoort is genoemd naar de poolreiziger Ross. De vogel is ongeveer zo groot als een duif en heeft een zwarte ring om de hals. Hij komt voor in het noorden van Oost-Siberië. Het op Vlieland eesignaleerde exemplaar I schuilt. Enkele sprekende voorbeel- Bockhouding vaak beneden de maat In het een dezer dagen versche nen jaarverslag over 1957 van de Stichting Rijnlandsche Borgstellings fonds wordt de onvoldoende boek houding ten dele toegeschreven aan hen, die de boekhouding voor de middenstanders voeren. Zij bedie nen zich van de benamingen „ac countant", „belastingconsulent", „boekhoudkundige'" e.d. en genie ten in het algemeen bij de midden stand een groot vertrouwen. De ervaring van het Fonds is ech- tei, dat vele van deze personen dit vertrouwen nauwelijks verdienen en dat er veel kaf onder het koren is helemaal niet schuw. ZOETERWOUDE Door een financiële situatie is het gedeelte van de buitenkerkelijke viering, het geven van feestavonden voor alle parochianen, waarop een feestspel zou worden opgevoerd, uit het programma genomen. den zijn door de rechtspraak be kend geworden. Vele van deze zo genaamde accountants hebben zich door een schijn van deskundigheid een plaats weten te veroveren, wel ke hun gezien hun kennis van de door hen te behandelen materie, echter niet toekomt. Aangezien deze ervaring ook bij andere borgstellingsfondsen wordt opgedaan, heeft de Vereniging Borgstellingsfondsen naar in het verslag wordt medegedeeld (105) De totale kosten zijn geraamd op 750.de ontvangsten op 300. terwijl de vereniging zelf nog 175.- in kas heeft. Het prae-advies houdt in dat het verlenen van de subsidie gerecht vaardigd is omdat hier op cultureel gebied iets wordt geboden, dat in deze gemeente maar zelden voor komt n.l. een openluchtspel. Voor het culturele leven op het Dorp is eveneens een subsidie verleend voor de muziekvereniging van „Santa Lucia" met „Zingt den Here" in sa menwerking met het R.K. Sympho- nie orkest uit Den Haag. Het voor stel werd aangenomen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Bij de rondvraag vestigt mevr. Neuwahl de aandacht op enkele ver keerstechnische belangen nabij de afritten by de Rijksweg 4a en dringt aan op een stopgebod voor auto's komende vanaf Amsterdam in de richting Alphen aan den Rijn. Ook wijst mevr. Neuwahl op het gevaar bij het voetpad en de paral lelweg nabij de woning van Van Deventer. B. en zullen deze be langen met de gemeentearchitect bespreken. Nadat de heer Van der Ploeg de wenselijkheid had besproken tot het benoemen van een raadsman voor de annexatieplannen, antwoordde de voorzitter dat B. en W. nog in de volgende geheime zitting te dien op zichte met een vporstgl zullen ko men. Hierna werd de vergadering ge sloten. onlangs bij de Staatssecretaris van Economische Zaken op aangedron gen, dat er, nu een wettelijke rege ling van het accountantswezen wordt overwogen, ook regelen wor den vastgesteld ten aanzien van de „middenstandsaccountants". Het Fonds vertrouwt ten zeerste, dat in deze een oplossing wordt bereikt en dat de middenstand niet van alle garantie omtrent vakbekwaamheid van bedoelde accountants verstoken zal blijven Werkzaamheden. De kredietbeperking en een zeke re terughoudendheid onder de mid denstand, veroorzaakt door het ge heel der bestedingsbeperkende maatregelen, waren oorzaak dat het aantal vragen geringer was dan in voorgaande jaren. Het aantal verstrekte kredieten onderging in het verslagjaar even wel geen verandering; het totale be drag dat aan kredieten werd ver strekt bedroeg 55800- en lag zelfs hoger dan in de laatste jaren het geval was Ook bleek er meer vraag te zijn naar advies en bemiddeling. Het Fonds geniet, wat dit betreft, nog te weinig bekendheid, zo wordt in het verslag opgemerkt. Het wordt nog te veel gezien als een krediet- verlenende instantie; het geven van adviezen en het verlenen van be middeling beschouwt het Fonds ech ter als één zijner belangrijkste za ken. Tenslotte Wordt de lezer van het verslag erop gewezen, dat indien de economische teruggang, welke in de tweede helft van het verslagjaar een aanvang nam, voor de midden stander moeilijkheden met zich me de mocht brengen, het Fonds gaar ne bereid is hem in deze met raad en daad by te staan Het bureau van het Fonds is ge,- vertigd: Stationsweg 43 te Leiden, telefoon K 1710—20465. Langdurig koud lenteweer heef) voor onze nieuwe zomeraanvoeren een ernstig ruimtegebrek ten gevolge gehad. Maar wij maken van de nood een deugd en lossen ons ruimteprobleem rodicoal op door U een fantastische verrassing te bereiden. Want straks, als ook in ons land dat heerlijke zomerweer komt, mag U gezien worden in dat onberispelijke Coster - costuum met prachtig mooie pasvorm (l-rlj, 3-knoops), weergaloze coupe, volmaakte ofwerking en vervaardigd v an 100% zuiver wollen kamgaren zonder enige bijmenging of fibronne. HEFFINGEN OP KOFFIEMELK EN ROOM Dr. ir. A. Vondeling kan zich naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening mede deelt niet verenigen met een door het btótuur van het produktschap voor zuivel voorgestelde verlaging van de prijsverhogende heffing op koffiemelk tot het peil van de heffing op room. Een dergelijke maatregel zou de uitgaven van het landbouw egalisatiefonds namelijk aanzienlijk verhogen. Teneinde de prijsverhogingen van vóór het instellen van de heffingen weer zoveel mogelijk te benaderen, lijkt het de minister wel mogelijk de heffing op koffiemelk enigszins te verlagen en die op room zodanig te verhogen, dat de uitgaven van het landbouwegalisatiefonds uiteindelijk niet zullen stijgen. Dit costuum, dat normaal H9.-kost, wordt ONZE ZOMERVERRASSING, omdat wij het U voor bijna de helft van de waarde /*>l aanbieden, ML MM {i(j voor de speciale fjTr. Costerprijs van Ww Zolang de voorraad strekt. Lelden. Haarlemmerstr. 25, Tal. 25317 ROTTERDAM. Kone Hoogstraat lx, tel. 116965 Meent hk. Goudseslngel, tel. 115377 Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel.74130 W. Kruiskade 35. tel. 12 5511 (Advertentie) 0EGSTGEEST KJk.V. GING OP STAP. Dinsdag j.l. hebben de dames van de K.A.V. hun jaarlijks uitstapje ge maakt. Om kwart over 8 waren al len verzameld op de Kerklaan. Hier werd in de Lourdesgrot eerst het reis- gebed gebeden. Na het reisgebed zocht ieder 'n plaats in de bus, en werd de lange reis aanvaard. Via Aalsmeer langs de Vecht ging het op Utrecht aan; onder weg was koffie gedronken, van Utrecht ging het via de Bilt naar Eist, waar men zich in een van de kersen- boomgaarden de vruchten heerlijk liet smaken. Na het kerseneten ging de reis naar Renkum; daar werd de lunch gebruikt. Dm half 2 werd de tocht voortgezet naar de Westerbou- wing en vandaar ging de reis per boot over de Rijn naar Arnhem. Hier stapten allen weer in de bus en langs prachtige wegen kwamen de dames bij de Postbank, waar ieder van het prachtige natuurschoon kon genieten. Om 3 uur werd de terugreis weer aanvaard. In de Bilt werd het dinér gebruikt waarna het op Hilversum aanging. Daar werd nog 'n keer op gestoken in Anna's Hoeve. Wat heb ben de dames daar 'n pret gehad. Vooral met de spooktuin. Maar het klokje van gehoorzaamheid luidde en kwam aan deze pret te gauw naar ieders zin 'n eind. Na nog een rondrit door de mooi verlichte hoofdstad kwamen de dames om half 12 weer behouden in Oegstgeest aan. Marktberichten LEIDEN, 27 juni Vee. Aanvoer 2 stieren, 46 melkkoeien, 300 vette koeien, 58 vare koeien, 15 pinken, 54 vette kalveren, 122 nuchtere kalve ren, 75 vette schapen. 325 vette kalve ren överhouders, 1646 zuig- en wei- delammeren, 48 varkens, zeugen, 341 schrammen, 561 biggen, 33 geiten, to taal 3626. Prijzen: melkkoeien 8251100, vette koeien sch. gew. 2.80—3.20; vare koeien 600875; pinken 300 —525; vette kalveren lev. gew. 2.20 2.70; nuchtere kalveren per kg lev. gew 1.301.55; nuchtere kalveren lev. gew. p. stuk 4565; vette scha pen 7095; vette lemmeren over- houders 75102; zuiglammeren 70 90; weidelammeren 4860; Texel se lammeren 45—64; drachtige zeu gen 275350; schrammen 75—105; biggen 4855. Handel: melkkoeien en vare koeien rustig; vette koeien lui, pinken stil; vette kalveren goed; nuchtere kalve ren matig; vette schapen stug, vette lammeren overhouders redelijk; zuig lammeren matig; weidelammeren ma tig; Texelse lammeren vlot; zeugen, schrammen en biggen redelijk. Kaas. Aangevoerd 36 partijen Goudse kaas en vijf partijen Leidse kaas. Notering Goudse extra kwaliteit tot 2.19; Goudse eerste kwaliteit 1.972.05; Goudse tweede kwaliteit 1.901.96; Leidse eerste kwaliteit tot 2.02. Handel goed.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3