f5LWmGAT '&)LMmTAD W/f. T>dof^r Niet één ster maar een heel sterrebeeld! Scherp B. en W. van Leiden over kortsluiting in HoHaan Antwoord op vragen van de heer Korlmann De heer C. v. d. Plas (C.H.U.) tot wethouder gekozen VRIJDAG 27 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 DE LEIDSE JEUGD TOUR A. Kloosterman in de gele trui De persoonlijke tijdrit door de dui nen is door een opgebroken weg gedeelte wel erg kort geworden. On geveer een derde van de oorspron kelijk uitgezette baan kon maar ge reden worden. Toch is er vinnig ge reden en er hebben vrij grote ver schuivingen in de klassementen plaatsgehad. Vooral het Levendaal had reden tot juichen. F. Leemans van de B-ploeg maak te de snelste tijd van de dag: tien minuten en 2 seconden over de 7 km! Hij klom hierdoor van de 8ste naar de 2de plaats. A. Kloosterman van de A-ploeg won bij de A-klas- sers met 10 minuten en 23 seconden, waardoor hij in het bezit kwam van de gele trui. Tevens nam de Leven daal A-ploeg de leiding in het ploe- genklassement over van „de Vrij gezellen" uit Noordwijk. W. v. d. Horst, die gisteren door materiaalpech naar de 15e plaats was teruggevallen, werd vandaag 2e in 10 min. 55 sec. Hij klom hierdoor weer naar de zevende plaats in het A-klassement. De gele-trui-drager, S. Arnoldus, was derde met 10.58. Hij heeft zijn trui niet zo maar uit handen gegeven. De groene trui In de B-klasse verdedigde F. Brit- tijn zijn groene trui met succes, door in deze klasse met 10 min. 18 sec. de tweede plaats in de tijdrit te ver overen. Ook de 10 min. 50 van F. v. d. Broek mag gezien worden. Dit betekende voor Plan-Noord vandaag ook weer de overwinning in het ploegenklassement. De „trammelant-wisselbeker" kan hun bijna niet meer ontgaan. De Tour-leiding vraagt zich dit jaar echt af, waarom ze er een B-klasse op na houden. De tijden in deze klasse zijn ook vandaag weer beter dan bij de A-rijders. Bij een vergelijking van de ranglijsten blijkt dat tot de twaalfde op beide lijsten de B-rijders betere tijden hebben. Het is dus niet een verschijnsel van één of twee sterren, maar van een heel sterrenbeeld. Als laatste étappe wordt heden avond dezelfde rit gereden als op de eerste dag. Als we de standen bekijken, moe ten er al grote verrassingen komen, wil er nog veel veranderen. De standen zijn: Dagklassementen. 'Persoonlijk A: 1. A. Kloosterman 10 m. 23 sec., 2. W. v. d. Horst 10 m. 55 sec., 3. S. Arnoldus 10 m. 58 s., 4. P. Deurman 11 m. 2 sec., 5. J. Turk 11 m. 8 sec., 6. W. v. d. Zijden 11 m. 14 sec., 7. S. 'Hoogervorst 11 m. 15 sec., 8. A. de Winter 11 m -16 sec., 9. H. Hoogedoorn 11 m. 17 sec., 10. J. Schmal 11 m. 17 sec. Ploegen A: 1. Levendaal 31 m. 54 sec., 2. Vrijgezellen 33 m. 33 sec., 3. Zoeterwoude 33 min. 55 sec., 4. Lage Mors 38 m. 25 sec. Persoonlijk B: 1. T. Leemans 10 m. 2 sec., 2. F. Brittijn 10 m. 18 sec., 3. F. v. d. Broek 10 m. 50 sec., 4. F. Hooites 11 m. 10 sec., 5. F. Westbroek 11 m. 16 sec., 6. B. Breedeveld 11 m. 20 sec., 7. G. v. d. Geest 11 m. 21 sec., 8. K. Janmaat 11 m. 22 sec., 9. J Ruiter 11 m. 41 sec., 10. Jac. Turk 11 m. 46 sec. Ploegen B: 1. Plan Noord 31 m. 0.6 sec., 2. Levendaal 32 m. 22 sec., 3. Zoeterwoude 34 m. 29 sec. POTLOOD en GEEST Algemene klassementen. Persoonlijk A: 1. A. Kloosterman 1 uur 04 m. 18 sec., 2. S. Arnoldus 1.05.13, 3. J. Deurman 1,06.05, 4. J. Turk 1.06.28, 5. W. v. d. Zeijden 1.07.15, 6. J. Breedeveld 1.07.33, 7. W. v. d. Horst 1.07.44, 8. J. Schmal 1.08.09, 9. H. Hoogendorn 1.08.14, 10. A. de Winter 1.08.17. Ploegen A: 1. Levendaal 3 uur 19 m. 03 sec., 2. Vrijgezellen 3 uur 20 m. 05 sec., 3. Zoeterwoude 3 uur 23 m. 17 sec., 4. Lage Mors 3 uur 31 m. 38 sec. Persoonlijk B: 1. Brittijn 1.02.32, 2. F. Leemans 1.04.37, 3. G. v. d. Geest 1.04.51, 4. F. v. d. Broek 1.05.25, 5. F. Hooites 1.06.05, 6. J. de Ruiter 1.06.05, 7. K. Janmaat 1.06.25, 8. J. Turk 1.05.48, 9. S. Westbroek 1.06.59, 10. B. Breedeveld 1.07.50. Ploegen B: 1. Plan Noord 3 uur 10 m. 28 sec., 2. Zoeterwoude 3 uur 18 m. 04 sec., 07 sec. Leidse Universiteit Zondag 29 juni a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr W. H. Bloe mendal, geboren te Enschede en thans wonende te Arnhem, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Artsenijbereidkunde. Dinsdag 1 juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr A. M. Joe- kes, geboren te Boea (Sumatra) en thans wonende te Den Haag, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. BUITENGEWONE LEZINGEN AAN LEIDSE UNIVERSITEIT De Kroon heeft het Universiteits fonds te Leiden toestemming ver leend om gedurende het studiejaar 1958/59 een reeks wetenschappelijke lezingen te doen houden volgens ar tikel 183 van de Hoger Onderwijswet aan de rijkuniversiteit te Leiden De lezingen worden gehouden door prof. dr H. Kraemer te Driebergen, met betrekking op de nieuwste oecu menische geschiedenis, en door dr Victor E. van 'Vriesland te Amster dam, die spreekt over de vergelijken de litteratuur-geschiedenis. Prof. Kraemer was van 1937 tot 1948 hoog leraar te Leiden en dr Van Vries- Levendaal 3 uur 19 m. land is séd,ert juni 1954 eredoctor van de rijksuniversitei aldaar. l/t No. 518. Horizontaal: 1. hoofdstad van Tibet, 5. term bij het schaakspel, 8. keer, 10. voorzetsel, 11. muziek noot, 13. platte grond, 15. motorschip, 17. gebak, 19. dwang, 21. weefsel, 22. Grieks dichter en luitspeler, 24. deel van de mast, 25. aantekening, 27. ei, 29. muzieknoot, 31. gem. in Drente, 33..nauw, 34. plaats ten W. van Dok- kum. 27. afkorting voor berylium. Verticaal: 1. pret, 2. stapelmeter (afk.), 3. levensvocht in organische lichamen, 4. koemestvocht, 6. meis jesnaam, 7. ijzeren pin, 9. tegenstel ling van hoog, 12. god der liefde, 14. akelig, 16. teken, 18. zijtak Donau, 19. de. woonplaats van Abraham bij He bron, 20. klank, 23. Europeaan, 26. baan voor balspel, 28. eind, 30. voeg woord, 32; gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 517. Horizontaal: 1. gans, 4. lap, 6. Ede, 7. dol, 9: Ne, 10. pos, 11. MO., 12. gom, 13. bes, 14. veer, 16. kost, 17. eek, 18. noot, 19. vr, 20. pols, 22. brok, 23. ha,24. Goor, 25. Gijs. Verticaal: 1. Genoveva, 2. adé, 3. ne, 4. los, 5. al, 7. dom, 8. most, 10. por, 11. mest, 12. gek, 13. boos, 15. eer, 16. kolk, 18. Noor, 20. pro, 21. las, 22. bo, 23. hij. Donderdag is bij de melkhandel De Geus en Zn., filiaal aan de Beatrix- straat 2 te Leiden ingebroken. De winkelier verliet omstreeks zeven uur 's morgens de winkel. Zijn echt genote kwam tegen aoht uur in de winkel ^tot de ontdekking, dat er moest zijn ingebroken. Uit de geldla was een bedrag van 100 gulden ver dwenen. Aan de achterzijde van het huis waren enige sporen van braak. Het was de inbreker(s) echter niet gelukt hier binnen te dringen. Het kan zijn, dat zij daarna met een valse sleutel zijn binnengekomen. Zeker heid valt er niet over te geven. Het geld was in elk geval weg. Muzikale collecte Hedenavond, zullen het muziek-: corps Nieuw Leven, de Leidse Drum band en Jeugdorkest ,de Brucht" en de drumband van de gymnastiek vereniging „Jahn" muzikale marsen houden resp. in de Kooibuurt, de Zijlsingelbuurt en de Professoren- en Burgemeesterwijk, waarbij gecollec teerd zal worden ten bate van het Anjerfonds. Zaterdag 28 juni zal 's middags op verschillende punten in de stad wor den gemusiceerd door de Harmoniëen TOELATINGSEXAMENS R.K. LYCEUM „ST. BONA VENTURA" Op het r.k. lyceum ,St. Bonaven- tura" te Leiden zijn alsnog geslaagd voor toelatingsexam i le klas: Erik Bus, Bob Gerbracht, Katwijk, Sjors v. d. Geest, Voorschoten, Wim v. d. Heijden, Carel Kölmann, Robby Kramp, Jack v. Leeuwen, Hans v. Mameren, Louk Paddenburg, Jan Vink. Leimuiden, Stan Walenkamp, Warmond, Albert v. Wieringen, Oude Wetering, Piet Zuydwijk, Hazers- woude. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. TOELATINGSEXAMEN GEMEENTELIJKE H.B.S. LEIDEN „Concordia", „Werkmans Wilskracht" en door de drumband van „Jahn", waarbij eveneens van het publiek een bijdrage voor het Anjerfonds zal worden gevraagd. fe 110 Woningen in plan Zuid-West VEU gegund. Door het architectenbureau P. W! A. v. Dam, Lorentzkade 46 te Leiden, is namen B, en W. het bouwen van 46 eengezinswoningen en 64 flat woningen in plan Zuid-West VTH te Leiden gegund aan de fa. A. Ph. Kuyl, Krimkade 25 te Voorschoten. Geslaagd. Voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur slaag den aan de Technische Hogeschool te Delft, de heren G..A, v. d. Spek en G. J. de Wit, beiden te Leiden. Op 3 april j.l. heeft de heer Kort- mairn, lid van de Leidse raad (KVP) vragen gesteld over gevallen van kortsluiting in een der woonblokken aan de Hoflaan tengevolge van onvol doende isolatie van de electrische lei dingen. B. en w. antwoorden onder meer: Nadat genoemde, verschijnselen te onzer kennis waren gebracht, is door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en de dienst van Ge meentewerken opnieuw een uitge breide 'controle in de desbetreffende woningblokken uitgeoefend. Gecon stateerd moest worden, dat weder het op ondeskundige wijze tot stand bren gen van uitbreidingen van de electri sche installatie, alsmede het op on deskundige \vijze aanbrengen van verlichtingsornamenten oorzaak wa ren, dat woningen in die blokken on der electrische stroom zijn komen te staan. Zolang niet alle bewoners zich be wust zijn van de grote verantwoor delijkheid, welke zij op zich laden Agenda Leiden VRIJDAG 27 JUNI. R.K. Handelsavondschool „St. Pie- ter". Diploma-uitreiken. Sint Anto- niusclubhuis, 19 30 nan. „Ons Eiland". Opening v. h. nieu we clubhuis. Kortenaerstraat, 8 uur nam. ZATERDAG 28 JJJNI. „Stad en Landschap van Zuid-Hol land" 29ste jaarvergadering. Verza melen (voor boottocht naar War mond) Beestenmarkt, 10.15 uur v.m. De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door Apothéek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20502. Die te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie, V. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op; werkdagen van 30—12 en 24 uur. Zón- en feestdagen 2—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) tentoonstelling van etsen van A. J. Veldhoen. Werkdagen 25 -uur nam. ,(t/m 5 juli). i Lakenhal:Tentoonstelling. Tin us 'van Dóorn (tot 30'juni). 40 jaar paraat Op 5 juli 1918 werl de Leidse Red dingsbrigade opgericht. De brigade, die in de afgelopen jaren haar be staansrecht vele malen heeft bewe zen, zullen dus zee- binnenkort het 40-jarig jubileum kunnen vieren. In de eerste jaren van haar bestaan was de brigade in feite een onderaL deling van de Leidse Zwemclub. Pas in de bestuursvergadering van 7 fe bruari 1928 van de L.Z.C. werd beslör Alsnog geslaagde kandidaten voor het toelatingsexamen tot de gem. H.B.S. voor Meisjes te Leiden: Roos-, je Bakker te Sassenheim, Niesje v. Beelente Katwijk, Yvonne Bosscher, Francien van Doesburg, Nanneke Eduard, Ida Wietske v. Essen, Fran ces Faber te Wassenaar, Louise Fih- sone, Ilona aGns, Tonny Grqtenhuis, Xandri Kikkert, Lida Krassenburg, Ineke Kwakernaak te Katwijk, Mo nica Munting, Riek Popken, Miep de Roode, Marga Segaar, Elleke Serdijn, Nicola Bödeker te Katwijk. Afgewezen 5 leerlingen. Burgerlijke Stand Geboren: Mirjam dr van J. Rijs- bergen en B. E. de Bruin; Nicolaas zn van A. van der Bent en G. Bate laan; Antonie Karei zn van J. .W. Visch en A. van Asselt; Petrus Ja cobus zn van A. J, .Jpsemans en B. H. M. Kruip; Antomus Joseph zn van T. J. Tisseur en G. Boxhoorn; Johanna Maria dr van T. J. de Zwart en F. C. Peperkamp; Ger'ar- dus Majella Paulus Maria zn van J. W. Rutte en H. van Breukelen. Getrouwd: C. P. N. Booy en A. M. van der Ploeg; H. Verver en M. van LEIDSE KLEUTERLEIDSTERS VERGADERDEN Woensdag, 25 juni j.l., kwamen de kleuterleidsters van de kring Leiden, van de St. Augustinusvereniging, in vergadering bijeen „In den Vergulden Turk". Daar de voorzitster, mejuffrouw A. Righart v. Gelder door ziekte verhin derd was,' werd de vergadering geo pend door mejuffrouw J. M. v. d. Fluit. Ze heette alle aanwezigen van har te welkom, in het bijzónder de spre ker van deze middag, pater J. Aar- nink S.J. uit Nijmegen, mej. H. S. Rogier uit R'dam, voorzitster van het groepsbestuur en de pasgeslaagde kleuterleidsters, die voor het eerst in de vergadering aanwezig waren. Mej. Rogier besprak enkele belangrijke punten en richtte 'n dankwoord tot de Zusters van Liefde, die binnen kort Leiden gaan verlaten, vooral het werk, dat zij hier in Leiden ge daan hebben, voor het onderwijs. Vervolgens sprak pater Aarnink over het onderwerp: „Kunnen wij onze kleuters voorbereiden op een litur gisch leven met de kerk". Spreker zette de bedoeling van het Godsdienst onderwijs uit een. Op de kleuterschool zullen de kinderen in de richting ge wezen moéten worden, die tijdens het pontificaat van Paus Pius X is inge slagen. Spr. gaf verschillende aanwij zingen om de kinderen in deze geest op te voeden, o.é, d'e stille laten be luisteren (ogen gesloten) en laten' opnoemen, wat men géhoord heeft. Alle zintuigen van'het kind in bewe ging zetten. Verschillende voorwerpen met het kind bespreken b.v. bloemen, fruit - enz. En dan erover spreken, dat God Polanen; J. A. Eulderink en T. gemaakt heeft,-Spreker wijst er C. Raaymakers; J. Schreuder en G- 0ok op de grootheid van God.'te-laten C. E. Teske; J. Schreuder en K. Rietkerken; F. H. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; H. Moenen en M. M. Lancel; P. Filemon en G. M. van Duuren; M. Neuteboom en J, C. van Musscher; A. W. J. M. van Noort en A. W. M. Vrouwenvelder; R. H. Le pelaar en I. W. Jongens. Overleden: M. var. der Linden 83 jr vrouw; J. J. van Oosten 77 jr man; G. J. Bekhuis 83 jr weduwe van J. Jongedijk; K. Ravensbergen 80 jr echtgenote van G. J. Schipaan- boord. ook op de grootheid van God, te-laten uitkomen. Niet altijd te praten over het Kind Jezus, maar met Kerstmis b.v. te zeggen: De Vader heeft ons Jezus gegeven. Het gebed is altijd met Christus tot de Vader. De kinderen, de gebedshouding laten doen. Dit vindt het kind later terug in de H. Mis, bij de priester. Zo ook b.v. het streeplopen in school, als 'n zekere lichaambeheer- sing- enz. Zo werden vele belangrijke voorbeelden aangehaald. Spreker had i dan ook 'n' dankbaar gehoor. ten om van dè afdeling zwemmend I redden pen geheel zelfstandig lichaam te maken. Dit geschiedde onder aan drang van de heren Van Spall en Fil bry. Het duurde echter nog een jaar voordat het zover was. Van de zeven bestuursleden moes ten er drie verbonden zijn aan de 'L;Z.C. en twee aan de zweminrich ting „De Zijl". De twee overigen wa ren diplomahouders. Deze bepaling bleef tot 1938 van kracht. Het aantal leden bedroeg in 1920, twee jaar na de oprichting, reeds 234. Hierbij waren evenwel vele „aanmoe digende" leden. Het bezit bestond in -datzelfde jaar uit-15 kastjes met red- dingslijnen en gordels op de singel. Bovendien waren twintig bruggen met reddingshaken uitgerust. Vrij wel al het materiaal verdween in de jaren 1940'45. Dank zij een kapi taalsuitgave van de gemeente Leiden van ongeveer 1000 kon na afloop van de oorlog nieuw materiaal aange schaft worden. Dit materiaal wordt nog steeds uitgebreid. Men kan het slechts toejuichen, dat de L.R.B. hiervoor een jaarlijkse ge meentesubsidie van 325 ontvangt. De jubilerende reddingsbrigade heeft op het ogenblik 95 léden boven de 16 jaar (53 dames en 42 heren) en 78 jeugdleden, waarvan (45 meisjes en 33 jongens). Verder zijn er nog een vijftigtal donateurs. Het huidige be stuur van de L.R.B., die aangesloten is' bij de Kon. Ned. Bond tot het Red den van Drenkelingen, bestaat uit de heren A. Linschoten, voorzitter, G. de Roos, secrearis, L. Plug, penning meester, A. Zaalberg, 2dé secretaris, en de commissarissen H. Bogert, P. H. Stouten, A. van Egmond, B. v. Dorp- Rietberg en M. Zonneveld-v. d. Hoe ven. Hoofdinstructeur is thans de heer M. Zwart. De L.R.B. stelt zich o.m. tot doel, het organiseren van cur sussen en het opleiden voor de diplo ma's van de K.N.B.R.D. ep de alge hele verzorging van het op zo vele plaatsen in Leiden aangebrachte red dingsmateriaal. Het spreekt bijna vanzelf, dat men het 40-jarig jubileum niet zonder meer voorbij wil laten gaan. Om te beginnen organiseert de L.R.B. mor gen in samenwerking met het district west (Zuid-Holland) wedstrijden in „De Zijl", waarbij veL. brigades uit verschillende gemeenten zich met el kaar zullen meten. Een dergelijke manifestatie is uiteraard een belang rijk middel om de bekwaamheid in het reddend zwemmen op het voeren. Tijdens de pauze zal de springgroep „Icarus" uit Rotterdam een demon stratie schoonspringen geven. Verder is er op 5 juli 's middags van 3.30 5 uur gelegenheid om het bestuur van de brigade in ,,'t Gulden Vlies" geluk te wensen. Op zaterdagmiddag 12 juli wordt in het Rijn en Sehiekanaal (Nieuwe Vaart): een prestatietocht gehouden, waarvoor de belangstelling evenals vorige jaren ongetwijfeld groot zal zijn. Tenslotte is er 13 september é.s'. een feestavond. met het op ondeskundige wijze ver richten van werkzaamheden aan de electrische installatie, waardoor ge vaar kan ontstaan voor de bewoners, ook van belendende percelen, is het onmogelijk om afdoende maatregelen te treffen. De installatie, welke over eenkomstig de landelijke voorschrif ten, opgenomen in het Normaalblad 1010, is aangelegd en door de techni sche dienst van de Lichtfabrieken is gekeurd, biedt uit zichzelf voldoende waarborg, dat kortsluiting in de be lendende percelen niet zal optreden. Uitgaande van de veronderstelling, dat de drie betonbalken, waardoor de eengezinswoningen, gebouwd in blok ken van zes en tien woningen, onder ling zijn gekoppeld in bepaalde ge vallen als geleiders kunnen optreden, zal als proeve van beveiliging en ter vermindering van de gevaarlijke ge volgen van eigenmachtig handelen, de wapening van de middenbalk via een koperen draad met de waterleiding worden verankerd. SPORT DE RONDE VAN FRANKRIJK Hedenmorgen kwart over elf zijn de 117 overgebleven renners gestart voor de tweede etappe Gent-Duin kerken, een afstand van 198 kilome ter, Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Vrijdag 27 Junij 1858. Een nieuw voorbeeld van En gelse originaliteit heeft thans in onze nabijheid plaats gehad. Drie heren, allen lid. van de London Roeiclub, hebben met geen an der voertuig dan een Engelsche tweemans-wherry en geen an dere bemanning dan zij zeiven, verscheidene provincies van ons land bezocht. Naar wij vernemen zijn deze heeren voornemens met dezelfde wherry een uitstapje langs den Rijn te maken. Niét gestart zijn de Spanjaard San o Emiterio, en de Deen Ravnr van de Planckaert, Walkowiak en Bolzan. internationale ploeg, die gisteren na de sluiting der controle binnenkwa men en Forestier van de Franse na tionale ploeg, Forestier heeft bij een valpartij te Mechelen, tijdens de eer ste etappe, een pols gebroken. De pols is in het gips gezet door de tour dokter Dumas die Forestier uiter aard het verder rijden verboden heeft. Bij de doortocht van Eeklo, onge veer 17 kilometer van de start pas seerde een groepje van vijf renners: Privat, Groussard, Darrigade, Wihi van Est en Fore, met 4 minuten voor sprong op het tijdschema. Bij Zeebrugge (56.5 km) is het pe- leton met de geletruidrager Darriga de om 12 uur 50 gepasseerd. Aan het hoofd reed de Nederlands -Luxemburgse ploeg. Het peloton is in gesloten gelede ren om 12 uur 51 Blankenberghe ge- onder aanvoering van Gemeenteraadsvergadering van Katwijk Gisteravond kwam de Raad van Katwijk in openbare vergadering bijeen. Afwezig was wegens ziekte dr Borleffs. begonnen werd met de beëdiging van de heren B. Vooijs en J. C. Zuij- derduin, resp. in de vacatures D. J. Kleen en J.' Ouwehand. De nieuwe leden legden in handen van de bur gemeester de vereiste eden af. Tot nieuwe wethouder werd in de plaats van de heer Kleen gekozen de heer C. v. d. Plas (C.H.U.), 3 stemmen werden uitgebracht op de heer dr Overdijkink en 1 was blanco. Voorts werden de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden on derzocht. Decommissie, bestaande uit de heren A. Wassenaar, H. Haas noot en W.. Kulk, adviseerde na on derzoek bij monde van de heer Was senaar tot toelating. Goedgekeurd werd een voorstel tot het verlenen van een overgangs- tóelage aan de werklieden der ge meente en tot wijziging van de jaar- wedderegeling 1955, beogende om ten aanzien van de werk en vaklieden dezer gemeente zo mogelijk vóór of op 1 januari 1961 tot invoering van werlcclasificatie en prestatieoeloning over te gaan; om aan het college van b, en w. op te dragen de daarvoor vereiste Voorbereidende maatreglen voor 1 januari 1959 te treffen, en ver volgens om aan de laagst bezoldigde groepen overeenkomstig de in voor hen bestemde circulaire verstrekte richtlijnen te rekenen met ingang van 1 april 1958 een overgangstoe slag van 3 toe te kennen. De heren Ouwehand, v. Duyven- bode, Vooys, Haasnoot en mr v. d. Plas hebben wel aanmerkingen doch de voorzitter zegt, dat het niet „van ons komt, maar van de regering". De bestaande fabrieksgasmeter van de bedrijven heeft een nominale meetcapaciteit van 700 m3 per uur, welke tijdelijk opgevoerd kan worden tot 1050 m3. Gelet op de steeds stij gende gasproductie is een nieuwe gasmeter noodzakelijk. Naar het oor deel van b. en w. zal kunnen worden volstaan met de aan'-oop van een A 1 Delta-meter nr 3, neetcapaciteit 1800 m3, tijdelijk op te voeren tot 2150 m3; kosten inclusief montage 9000,Wordt goedgekeurd. Woningbouw Reeds eerder verstrekte de raad een crediet van ƒ880.000,— voor de bouw van 66 etage-woningen in het Molenblok. Nu de bouw geheel voltooid blijken de totale kosten te hebben bedragen 927.043.36, der halve een overschrijding van het be schikbare crediet met ƒ47.043.36. Met betrekking tot de oorzaken van deze overschrijding merken b. en w. o.m. op dat deze zijn veroorzaakt door renteverlies tijdens de bouw, zegelkosten, overdrachtskosten, on voorziene uitgaven, risicoverreke ning ad 7205.42. Zodra ministeriële goedkeuring is verkregen zullen de woningen worden overgedragen aan de Katwjjkse Bouwvereniging. Commissie voor de weekmarkt Volgt vaststelling van een veror dening, regelendé de werkkring van de commissie voor de weekmarkt en benoeming van leden dier commissie. In een reeds vroeger benoemde com missie ad hoe hadden zitting de he ren L. Borleffs, H. Haasnoot, dr G. W. Overdijkink, voorzitter, C. van der Plas en mr J. van der Plas. B. en w. adviseren in de commissie zitting te doen nemen niet-raadsle- den zowel als raadsleden. De hierna gehouden stemming wees uit dat ge kozen waren tot voorzitter de heer A. Wassenaar, en tot leden dr .G. W. Overdijkink, H. Haasnoot en dr L. Borleffs bij eerste stemming, eh bij de tweede sterhifting' nog de heer Nic. Ouwehand. Aankoop Overrijn. Aan de orde komt het voorstel van b. en w tot aankoop van de panden aan de Overrijn, eigendom van de heer C. J. van den Bosch, Heereweg 47 te Voorburg, met ondergrond, schuur, erven en een stuk een open- grond, thans bewoond door de fami lies J. Vreeburg, A Molenkamp, A. Sirre en J. Goslinga, te samen groot 1369 m2 voor de totaalprijs van 33.000.—, onder de voorwaarden dat de gemeente het gekochte feitelijk kan aanvaarden op 1 maart 1959 of zoveel êerder als zij dit in verband met de bestemming dienstig oordeelt; dat alle vruchten en baten van het gekochte ten bate van de. gemeente komen vanaf de feitelijke aanvaar ding, dit is het moment waarop elk der woningen definitief aan de bewo ning worden onttrokken doch niet la ter dan 1 maart 1959. B. en w. lichten toe dat de eigen- dopimen van deze percelen voor de gemeente van belang is met het oog op de toekomstige plannen die wor den voorbereid oor de ontsluiting van het gebied „Sandt" als bouwter rein langs de Sandtlaan en met het oog op het maken van een nieuwe oeververbinding over de Rijn in het kader van de wegverbetering tussen Katwijk en Leiden en het leggen hiervoor van een noodbrug ten Noor den van de bestaande trambrug waar voor perceel no 2, hoek Overrijn- Sandtlaan zal moeten worden afge broken. Hoewel de koopsom, gezien de huuropbrengst van 800.— per jaar in feite hoog lijkt, menen b. en w. dat om stagnatie in genoemde plannen te voorkomen, tot deze kuop te moe ten besluiten. Dit geldt mede voor het beding dat de overdracht per 1 sep tember a.s. dient te geschieden en de huursommen zolang de woningen be woond blijven, doch uiterlijk tot 1 maart 1959 ten bate van de heer v. d. Bosch zullen komen. Reeds nu kun nen b. en w. de raad er van in kennis stellen dat met de eigenaren dier ach terliggende gronden eveneens in principe overeenstemming is bereikt, zodat b. en w. t.z.t. met betrekking tot deze gronden eveneens een voor stel tot aankoop zullen aanbieden. Duidelijkheidshalve zij vermeld dat hierin niet begrepen is de strook grond die vanaf genoemde panden tot bijna het Missiecollege strekt en pa rare! loopt met de Overrijn. Dr. G. W. Overdijkink zegt wel ge schrokken te zijn van de prijs die met alle kosten, en belastingen en huur- derving komt op 3 .000.—. Spr. zegt de gebouwen te hebben geschat op 5000.Hij zal zich echter bij het voorste] neerleggen omdat men niet anders kan. De heer A. Haasnoot meent ook dat de prijs hoog is maar later zal blijken dat men niet anders kon en het nog duurder zou zijn ge worden waar wethouder Bloot het mee eens is. Mr J. van der Plas wijst er op, en heeft zulks al eerder naar voren gebracht, dat men meer vooruit moet zien. Deze panden hadden eer der gekocht moeten worden, vóór de tegenwoordige eigenaar ze in handen had. Het voorstel wordt dan z.h.st. aangenomen. Rondvraag. De heer N. van Duyvenbode vraagt wat de oorzaak is dat de meerdere ontslagaanvragen bij de vrijwillige brandweer plaats hebben. Hij vraagt b. en w om te trachten die ontslag aanvragen te doen intrekken. De heer H. J. Grimbergen vreest dat dooi de nieuwe verkeersregeling waardoor in de Voorstraat éénrichtingverkeer is ontstaan meedere zaken schade zul len ondervinden. De heer Nasveld zou de raadsleden willen verzoeken eenmaal het presentiegeld af te staan voor valide personen die door n 'ddel van het Roode Kruis een uitgaans- tocht zouden kunnen maken, maar in de vergadering komt tegenkanting van verschillende leden voorname lijk omdat het een precendent schept wat aanleiding is voor de heer Nas veld om het voorstel in te trekken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2