SeCcki^Sou/totit Menado door de regeringstroepen veroverd Amerikanen gaan toch naar Genève öchynt fttyzandex fel yeaachteti te ziftt Duitsers gaan heen Of overgave öf guerilla-oorlog BUKKEN OF BUIGEN Mgr Hanssen in Roermond terug Als het links niet gaat, dan maar rechts weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem.. Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w„ f 2.55 p.mnd„ f 7.50 p kwart. VRIJDAG 27 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14444 Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontje* f 1.50 Sumatra leent zich beter voor guerilla-actie Radio-Djakarta heeft gemeld, dat volgens een mededeling van de woord voerder van het Indonesische leger in Djakarta, overste Pirngadie, rege ringstroepen Menado na hevige gevechten hebben bezet. In de mededeling van radio-Djakarta, die 's avonds te 22.00 uur plaat selijke tijd werd uitgezonden, werden geen bijzonderheden medegedeeld over de val van Menado. De journalisten en buitenlandse correspondenten spoedden zich naar het hoofdkwartier van het leger in de hoop, daar van de legerwoordvoerder nadere bijzonderheden te vernemen. Overste Pirn gadie kon alleen bevestigen, dat de aan Menado grenzende plaats Kapoeragi eerst was bezet, waarna de gecombineerde strijdkrchten der regering Menado zelf binnentrokken. DE LAATSTE FASE Met de val van Menado heeft de belangrijkste fase van de revolutie in Indonesië haar einde gevonden. De opstandelingen zullen nu, óf de wa penen moeten neerleggen, óf een guerilla-oorlog beginnen. Het terrein op Noord-Celebes is echter voor de guerilla-taktiek niet zo gunstig als dat in Noord-Sumatra, waar vele natuurlijke terreinhindernissen het voeren van een guerilla begunstigen. De val van Menado betekent het einde van de onberaden, dwaze en onnodige opstand van Sjafroeddin en Soemoeal, die zij in februari rijn be gonnen". Dit verklaarde de woord- RAENADO IS GEVALLEN en daar- mee schijnt de rebellie in Indo nesië definitief haar einde te heb ben gevonden. Het is mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat de opstan dige beweging zich nog een tijd lang weet te handhaven in de bergen en de bossen, en daarmee zal men het de regering van Djakarta zuur ge noeg kunnen maken; maar het eigen lijke doel heeft de opstand niet be reikt. De bedoeling was: het roer in Indonesië om te gooien en een 0 andere regering te vormen, die zou ophouden met de link se koers te blijven varen. Men had ge hoopt, dat de vorming van een tegen regering te Padang het sein zou zijn voor alle buitengewesten om zich aan een te sluiten, waardoor het een vloedgolf zou worden, welke de rege ring van Djakarta zou wegspoelen. Die vloedgolf is niet gekomen; al leen in Noord-Celebes ontstond een tweede verzetskern naast die van Padang en Boekittinggi en deze twee de kern bleek militair harder te zijn dan die van Padang. Desalniettemin werd ook deze kern gekraakt, zij het na hevig verzet. Djakarta seint thans, dat de op stand geëindigd is, een gedachte waarvan de wens de vader is. De Menadonezen staan bekend als felle vechtersbazen, hetgeen zij nu bij de strijd om de stad opnieuw hebben bewezen. Zij zijn er de kerels niet naar om zich na de val van Menado over te geven en daarom verwach ten wij een voortzetten van de strijd in een guerilla-oorlog. De bodemge steldheid is op Celebes niet zo gun stig voor een guerilla-actie dan die van Sumatra, maar van de andere kant zijn de mannen zelf feller. Het is de vraag of zij veel medewerking van de bevolking zullen hebben; ra dio-Djakarta tamboerde er nogal eens op, dat de bevolking niets van de rebellen wilde weten, wat een dui delijk teken is, dat men in Djakarta daar helemaal niet van overtuigd is, maar dat aan anderen wil suggere ren. In elk geval heeft Soekarno voor lopig gewonnen en men wacht nu af, of hij thans rekening zal houden met de nadrukkelijke verlangens van de buitengewesten. Hongaaise Lutherse bisschop afgezet Bisschop Lajos Ordass, voormalig hoofd van de Hongaarse Lutherse Kerk, die tijdens het bewind van Ma- tyas Rakosi verscheidene jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, is als bisschop van het zuidelijke deel van het land afgezet. De kerkeraad van dit gebied had hem verzocht af te tre den. Van officiële zijde was zijn houding tegenover het staatsbureau voor ker kelijke zaken „onverdraagzaam" ge noemd. Het hoofd van het genoemde staats bureau had op de jongste bijeenkomst van de kerkeraad kritiek op bisschop Ordass geoefend, omdat hij bleef wei geren met de regering mee te wer ken. Ook was de bisschop er van be schuldigd, dat de Lutherse Kerk on der zijn leiding een propaganda-orga- nisatie voor Amerika en het Westen was geworden. voerder van het Indonesische depar tement van buitenlandse zaken, Ga- nis Harsono, donderdagavond. De woordvoerder verklaarde ver der dat, nu aan de opstand een einde is gekomen, de Indonesische regering onmiddellijk een aanvang hoopt te kunnen maken met de verwerkelij king van al de plannen, waartoe is besloten in de nationale conferentie voor het economische herstel van het land, die in november 1957 onder voorzitterschap van dr. Moh. Hatta is gehouden. FINANCIEEL OVERLEG MET BUITENGEWESTEN Binnen twee of drie maanden zal wederom een bijeenkomst worden gehouden tussen regeringsautoritei ten en vertegenwoordigers van de buitengewesten, aldus deelde premier Djoeanda gisteren te Djakarta mede. Het hoofdpunt van het overleg zal zijn het verkrijgen van een redelijke verdeling van de inkomsten, die de regering uit de buitengewesten ont vangt, met name tussen hetgeen de buitengewesten van de daar verkre gen inkomsten mogen behouden en wat zij aan de centrale regering moe ten afdragen. BRANDEN OP SUMATRA Volgens donderdag te Djakarta ontvangen berichten hebben grote branden aanzienlijke schade aange richt op ondernemingen in Noord- Sumatra. In SLnelungun is de rijstpellerij van het regentschap in de as gelegd; hierbij bedroeg de schade 1,8 miljoen rupiah en te Tandjoeng Poera gingen twee tabakspakhuizen in de vlammen op, waarbij aan de tabaksonderne ming „Tjintaradja" een schade werd toegebracht van 400.000 rupiah. Op de onderneming Mariendal brandde een lege tabaksgoedang af. Een bericht uit Medan maakt mel ding van een vuuroverval door een groep opstandelingen op een trein tussen Rantau Prapat en Kisaran. De groep Westduitse industriëlen, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, zal zondag naar Bonn vertrek ken zonder eerst een receptie bij te wonen, die zaterdag ter ere van de fabrikanten zou worden gehouden. Zoals gemeld, heeft Bondskanselier Adenauer na de betoging van jonge Russen voor de Westduitse ambassade te Moskou de hoop uitgesproken, dat de industriëlen niet langer in de Sow jet-Unie zouden blijven. Om te kijken of de deur nog open staat Amerika heeft gisteren direct ge antwoord op de Russische nota van woensdag over de deskundigenbe spreking te Genève. Volgens het Amerikaanse antwoord is het doel van de besprekingen (n.l. een on derzoek naar de mogelijkheid van internationale controle op het sta ken van kernwapenproeven) onver anderd gebleven. Wat de Verenigde Staten betreft, gaat de conferentie door op de wijze die is overeengekomen, aldus de nota. Dit is meegedeeld door een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. President Eisenhower heeft de Amerikaanse gedelegeerde naar de conferentie van experts te Genève donderdag bij hun vertrek uit Ame rika nog een hart onder de riem ge stoken met een boodschap, waarin hij hen verzekert dat Amerika zal blijven vechten voor gecontroleerde ontwapening, welke moeilijkheden Rusland ook in de weg zal leggen. „Ge vertrekt onder onzekere om standigheden, maar het Amerikaan se volk en ik blijven hopen, dat de deur voor toenadering nog open staat", aldus de president. FOSTER DULLES OVER HET KREMLIN In een ondercommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den is Foster Dulles de vraag ge steld, in hoeverre, bij het sluiten van een overeenkomst met de Sow jet-Unie, kon worden afgegaan op Sowjet-Russische verzekeringen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken antwoordde, blij kens een donderdag voor publikatie vrij gegeven verslag van zijn ver klaring: „Ik heb sinds 1945 met Sowj et-Russische autoriteiten te maken gehad en ik weet, hoe ver raderlijk en onbetrouwbaar zij zijn. Wij zouden er slechts zeker van kunnen zijn, dat de Sowjet-Unie een akkoord naleeft, indien hetzij Ame rikaanse, hetzij niet-Russische mili tairen dat in Sowj et-Rusland zelf zouden kunnen controleren. Ik heb gezien, hoe met de Sowjet- Unie gesloten overeenkomsten de een na de ander, werden gebroken en ik durf te zeggen, dat ik toch in dit opzicht niet lichtgeloviger ben dan wie ook. Ik heb reeds jaren lang staande gehouden, dat wij nimmer voorde len prijs geven, in ruil voor loutere Sowjetbelofte", aldus de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken. Een recente opname van Z. K. H. Pri ns Bernhard, die op zondag 29 juni a.s. jarig is. „Foto N. Drakulic". Uitgeleide gedaan door enkele honderden religieuze en lekenver- pleegsters, ambulante patiënten van het St. Radboudziekenhuis en vele andere belangstellenden heeft don derdagmiddag om drie uur het stof felijk overschot van de overleden bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen zijn reis van Nij megen naar Roermond aanvaard. De stoet was van drie uur tot on geveer half acht onderweg. Op de tocht door de Noord-Limburgse dor pen hebben de auto's in de meeste gemeente even gestopt om de men sen gelegenheid te geven hun bis schop vaarwel te zeggen. Vooral in de dorpen waar hij vroeger geleefd heeft, Broekhuizervorst, Oostrum en Venray, was er zeer groote belang stelling. Foto: Mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, in leven bisschop van Roermond, kort voor zijn overbrenging naar Roermond. De opname werd gemaakt in het Si. Radbout-ziekenhuis te Nijmegen. Om even over half acht arriveerde het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen te Roermond. In een grote stoet is het stoffelijk overschot van het Wilhelminaplein geleid naar het bisschoppelijk paleis. Deken Ter Stappen wachtte het stoffelijk over schot daar op. Daar voegden zich ook bij mgr. Vroom en mgr. Van Odijk, die de tocht door Noord-Lim burg hadden meegemaakt. Ook mi nister Cals en staatssecretaris Höp- pener waren hier aanwezig, omdat zij in verband met het 150-jarig ju- billem van het Rijksmuseum zaterdag niet bij de begrafenis kunnen zijn. Verder was er het voltallig college van burgemeester en wethouders van Roermond, vele raadsleden, le den van de rechtelijke macht, leden van het kathedrale kapittel, en voorts een grote menigte Roermonde naren. Het stoffelijk overschot van mgr. Hanssen is direct bij aankomst opge baard in zijn werkkamer in het bis schoppelijk paleis, tot tot chapelle ar- dente was ingericht. Zijne Eminentie kardinaal Frings, aartsbisschop van Keuen, heeft het voornemen te kennen gegeven, om morgen bij de begrafenis van mgr. Hanssen aanwezig te zijn. Geestelijk testament. Tijdens de pontificale H. Mis van Requiem voor de overleden bisschop van Roermond zal geen lijkrede wor den uitgesproken. In plaats daarvan zal de laatste boodschap van mgr. Hanssen aan zijn gelovigen, die hij als geestelijk testament heeft ach tergelaten, worden voorgelezen. RADIO-UITZENDING PONTIFICALE UITVAART. De KRO zendt zaterdag 28 juni a.s. de pontificale uitvaart uit van Mgr. Dr. J. M. J. A Hanssen, in le ven bisschop van Roermond. De uit zending begint om 10.50 uur met een reportage van de stoet. Aanslui tend wordt vanuit de Kathedrale Kerk van St. Christoffel te Roermond de pontificale Mis van Requiem, op gedragen door Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop van Utrecht, uitgezonden. In verband met deze uitzending wordt het KRO-programma van za terdagmorgen als volgt gewijzigd: De rubriek „Ben je zestig?" be gint tien minuten eerder en dus om 10.20 in plaats van 10.30 uur. De aangekondigde programma's tussen 11.00 en 12.30 vervallen. De reportages van de TT-race, welke in dit tijdvak vallen, worden nu in de vorm van een samenvatting weerge geven vóór of indien dit niet mo gelijk zou zijn direct na de nieuws berichten van 13.00 uur. Overigens blijft het programma van de KRO on gewijzigd. De Joegoslavische regering heeft donderdag laten doorschemeren, dat zij zal trachten van het Westen cre- dieten te verkrijgen ter vervanging van de 285 miljoen dollar aan lang lopende hulp, welke de Sowjet-Unie de vorige maand opschortte. Vice-president Todorovic, die de voornaamste maker van economische plannen in Joego-Slavië is, deelde in het parlement mede, dat de regering „aan de andere zijde" om kredieten zou vragen, voor de bouw van fabrie ken, die oorspronkelijk met behulp van Sowj et-Russische kredieten tot stand gekomen zouden zijn. Hoewel hij niet speciaal het Westen noemde, verklaarden buitenlandse waarne mers toch, dat het duidelijk was, dat de regering het oog heeft op de Ver enigde Staten en andere landen. Recordpoging met slechte afloop Eén van de vier tankvliegtuigen van het type KC133, dat vanoch tend van de militaire basis Westover in de Verenigde Staten was vertrok ken om te pogen het snelheidsrecord voor straalvliegtuigen op het traject New YorkLonden en terug te ver beteren, is kort na de start neerge stort. Alle vijftien inzittenden zeven bemanningsleden, zes verslaggevers en twee leden van de nationale lucht vaartvereniging zijn omgekomen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Temperatuur beneden normaal Een storing, die gisteren van de oceaan de Golf van Biscaye bereikt had, trok over Frankrijk naar het noorden en was vanmorgen voor onze westkust aangekomen. De storing bracht vooral veel re gen in Oost-Engeland en Noordwest- Frankrijk, waar in de afgelopen nacht op verscheidene plaatsen meer dan 30 mm regen viel. In ons land warer. de regenhoeveelheden betrekkelijk klein. Achter de depressie om stroomde vanmorgen koelere lucht ons land bmnen. Luchtdrukstijgingen boven Frankrijk veroorzaakten een krach tige en plaatselijk zelfs harde zuis- westelijke wind. Ook boven de Brit se eilanden stijgt de luchtdruk, ter wijl boven Midden-Europa belang rijke luohtdrukdalingen optreden on der invloed van een storing, die met zware regens over de Povlakte is ge- troken. In verband hiermee zal de wind in ons land naar noord draaien, waar door de temperaturen beneden nor maal blijven. Plaatselijk kan nog enige regen vallen. (Geldig van vrijdagavond tot j zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). KOEL Over het algemeen veel be- i wolicing met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar noordelijke richtingen. Kóel weer. 28 Juni v.m. n.m. 12.55. Hoogwaterstanden 28 Juni zon op 04.22; onder 21.04; maan op 18.04 onder 02.16. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 23 C, STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN onbew. 18 ABERDEEN mist 13 LONDEN regen 18 AMSTERDAM regen 19 BRUSSEL regen 20 LUXEMBURG regen 16 PARIJS licht bew. 19 BORDEAUX regenbui 25 GRENOBLE regen 16 NICE onbewolkt 20 BERLIJN- zwaar bew. 23 FRANKFORT regen 18 MüNOHEN regen 24 ZüRIOH regen 20 GENEVE regenbui 15 LOCARNO regen 14 WENEN zwaar bew. 26 INNSBiRUCK regen 22 ROME regen 29 AJACCIO half bew. 27 MADRiID licht bew. 23 MALLOR'CA licht bew. 31 ALGIERS onbewolkt 34 Korreltje Een vette keuken is de moeder van vele ziekten.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1