VISIE OP TELEVISIE Nieuwe verrassingen op Wimbledon Internationale kamp om de Gouden Olympiajol met 35 deelnemers Natu-raLax De problemen van het alcholisme Schots kind viel uit de Scandinavië Express VRIJDAG 27 JUNI 195S DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Gisteren bezochten 24.314 toeschou wer» de wedstrijden, het grootste aantal tot nu toe. De meesten van hen zochten een plaats op de tribunes van de bij banen. waar do ex-kampioen Drobny en de Amerikaan Budge Patty, beiden niet behorende tot de ..seeded»". zouden spe len. Bijna wa» Drobny in zijn vijftiende Wimbledon-toernooi niet uitgekomen. Zondag nog had hij last van een ver stuikte enkel. Hoe het er nu mee was, vroeg men hem. Glimlachend antwoord de de Egyptenaar, die zojuist met 64 86 64 de Pool Licis had verslagen: „Ik verzorg mijn enkel goed voo komende dagen, wanneer ik deze wer kelijk nodig heb om me snel te ver plaatsen". De 34-jarlge Budge Patty heeft ruim twee uur nodig gehad om zijn gerouti neerde landgenoot Bob Perry te ver slaan. De overwinning behaalde hij dank zij zijn listig spel. De als nummer zeven geplaatste deel nemer Sven Davidson bereikte de laat ste 16 door een zege op de grote Vene- zuelaan Ivo PimentaL De naam van de zware Italiaanse in ternational, Nicola Pietrangeli werd her haalde malen door toeschouwers en deelnemers genoemd. En hier waren redenen voor. De Davis Cupspeler had immers de geplaatste Chileen, Luis Ayala, in de derde ronde van het heren enkelspel gewipt. Met 64 64 63 had hij Ayala aan de kant gezet en deze overwinning betekende tevens een re vanche op de nederlaag, die Ayala hem bij de Franse kampioenschappen had toegebracht. „Ik weet niet wat mij be zielde". zei de kleine Chileen een beetje spijtig. „Het was beslist geen kwestie van zenuwen, omdat ik op het centre Aetherklanken KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 De ringende kerk. 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram 8.50 Voor de huisvrouw. 9.5 Voor de kleu ters. 10.10 T.T.-races. 10.20 Gram 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 T.T.-races. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 T.T.-races. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dans- muz. 14.00 T.T.-races. 14.15 Gram. 14.40 Gregoriaanse zang. 15.10 Voor de jeugd. 15.30 Fanfare-ork. 15.50 Koorconc. 16.10 T.T.-races. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 T.T.-races. 17.30 Strijk- ork. 17.50 T.T.-races. 18.00 Wereld- kamp. voetbal. 18 50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Holland Festival: Concertgebouwork. 20.10 Lichtbaken 20.25 Act. 20.40 De gewone man. 20.45 De Springplank. 21.05 Gram. 21.20 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kaL 23.00 Nws. in Esperanto. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VAR/ 10.20 Voor de vrouw. 10.55 Zigeunerork. 11.25 Bui- tenl. weekoverz. 11.40 Bariton en pia no. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Koorconc. 1.15 Boekbespr. 1.35 Ka- merork. en solist. 16.30 Veertig jaren is een korte tijd, caus. 16.45 Gram. 17.00 vakantietips. 17.30 Radoiweek- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Tour de France. 18.45 Regeringsuitz.: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlan tisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout. 19.40 Ge sproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Tour de France. 20.40 Pro menade ork, en solist 21.15 Dossier Interpol, documentaire. 21.50 Socialis tisch nws. 22.05 Cabaret. 22.35 Opspo ring verzocht. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3024.00 Ballroom-ork. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 16.15—16.45 Voor de kinde ren. NTS: EUROVISIE: 16.45—18.50 We- reldkampioensch. voetbal. NTS: 20-00 Journ. er weeroverz. NCRV: 20.20 Lied v. d maand. 20.25 Uit tegen thuis. 21.00 Nieuwe gram. 21.25 gevar. progr. 22.10 Dagsluiting. court speelde, Pietrangeli was mij op alle onderdelen de baas en ik slaagde er niet in zijn effectvolle service te doorbreken". Ook bij de dames werd een geplaatste speelster uitgeschakeld. De Amerikaan se Janep Hopps ging tegen de 22-jarige Australische Norma Marsh ten onder. De insiders waren stomverbaasd over dit resultaat. Nog slechts enkele weken geleden had Janet Hopps tweemaal van Althéa Gibson gewonnen. Het kleine Australische meisje komt de zege ech ter ten volle toe. Zij was sterker en hetgeen ook belangrijk is voor een der gelijk toernooi: zij beschikt over een goede wedstrijdmentaliteit. WATERPOLO SLEUTELSTADMERWEDE 2—4 Sleutelstad, met drie invallers spelend, heeft het tegen hekkesluiter Merwede niet kunnen bolwerken en is nu zelf drager van de rode lantaarn. De gasten begonnen met felle aanvallen en spoedig ging een speler van de thuisclub naar de kant. Goed verdedigen gaf Merwede geen kansen, totdat N. Brouwer een kans kreeg en goed wist in te schieten (10). Ook in de tweede helft trok Merwede fel van leer en spoedig was de stand gelijk (11). De gasten bleven door stoten en door wat al te stug verdedigen kreeg de thuisclub vlug achtereen twee straf worpen tegen (13). Wel kon A. Kapaan met een goede boogbal de ach terstand verkleinen (23), maar nadat weer een Sleutelstadspeler naar de kant was gestuurd, bracht Merwede de eind stand op 24. Verdere uitslagen: SleutelstadLZC (adsp.) 07, Sleutelstad 2LZC (da mes) 52, Sleutelstad 2GZC 5 12. Veelbelovende Jubileum-Braassem De JUBILEUM BRAASSEMWEEK, starttoren, doch van het startschip ttNau- welke dit jaar ter gelegenheid van tilus" zal worden gestart, in de om- welke dit jaar ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Water sportvereniging „Braassemermeer" van 1216 juli zal worden gehouden, be looft wel een zeer bijzondere te worden. Behalve door de te verwachten grote deelname in de nationale en internatio nale wedstrijden, zal het feit, dat aar deze vereniging de organisatie is op gedragen van de internationale zeilwed strijden in de Olympiajollenklasse. daar toe niet weinig bijdragen. Vooral in deze klasse is de deelname zowel van Nederlandse zijde als vanuit het buiten land zeer groot. Verwacht mag worden, dat ongeveer 35 zeilers voor de inter nationale trofee aan de start zullen ko men. Onder hen bevinden zich deel nemers uit Zwitserland, Duitsland en België, terwijl uit Berlijn zelf drie deel nemers komen. De wedstrijden om de „Gouden Olym piajol" kunnen beschouwd worden als officieuse wereldkampioenschap voor deze klasse; zij worden georga niseerd op verzoek van de Internatio nale O-jollen Union. Bij deze voor ons land wel zeer be langrijke wedstrijden zal o.a. de Neder landse zeiler Daan Kagchelland, die in 1936 tijdens de Olympische zeilwedstrij den te Kiel voor Nederland de gouden medaille won in de Olympiajollenklasse, zitting hebben in de protestcommissie. Een nieuwigheid bij de jubileumwed strijden van de Braassemweek en dus ook bij de wedstrijden voor de Gouden O-jol, is, dat niet van de gebruikelijke LAWNTENNIS DE NATIONALE STUDENTENKAMPIOENSCHAPPEN Te Noordwijk worden de nationale tenniskampioenschappen van de studen ten gehouden. De resultaten waren tot nu toe: Heren enkelspel, kwart-finale: Kloezen versl. Wilde 6—4 6—1; Frederikse versl. Kalff 62 76; Vrins versl. Slootweg 75 97; Boer versl. Reus 8—6 36 63. Halve finales: Kloezen versl. Boer 6-0 64. Heren dubbelspel, kwart-finales: Kloe zen en Frederikse versl. Den Tex en Bakker Schut 61 97; Duson en Van der Linden versl. Van Rossem en Mo lenaar 6—8 6—3 6—2; Reus en Kalff versl. Deknatel en Lunsingh Scheurleer 61 62; Krull en De Brey versl. Van der Stok en Wilde 6—3 63. Dames enkelspel, kwart-finales: mej. Thoman versl. mej. Sark 60 75; mej. Deutman versl. mej. Goossens 63 62; mej. Van Herwaarde versl. mej. IJssel de Schepper 63 62; mej. De Greve versl. mej. Kuipers 6—1 6—1. Halve fi nales: mej. De Greve versl. mej. Van Herwaarde 26 64 62. Gemengd dubbelspel, kwart-finales: mej. De Greve en Frederikse versl. mej. Deutman en Goudsmit 64 60; mej. De Rooy en Kloezen versl. mej. Teppe- ma en Vrins 63 63; mej. Thoman en Haslinghuis versl. mej. Sark en Jansen 36 64 44. Het laatstgenoemde paar trok zich terug wegens een blessure. IJSHOCKEY IJSHOCKE Y-KWESTIE IN KORT GEDING Het bestuur van de ijshockeyclub Den Haag deelt het volgende mede: In verband met de door de Ned. IJs- hockeybond aangenomen houding ten opzichte van de deelneming van de Ijshockeyclub Den Haag aan het a.s. zomer ijshockeytoernooi in Cortina d'Ampezzo, waartegen de N.Y.B. zich verzet op grond van het royement van de Ijshockeyclub Den Haag, heeft het bestuur van de Y.H.C. bij de rechtbank te Haarlem een kort geding tegen de N.Y.B. aanhangig gemaakt. Dit kort ge ding komt maandag in behandeling. tilus" zal worden gestart, in de om geving van de jachthavens te Oude- Wetering dus. Daardoor kan op de meest geschikte wedstrijdbaan worden gestart met indewindse starts en finish. Er zijn niet minder dan acht banen geprojec teerd, waaronder dus ook de Olympi sche baan kan worden gezeild. Hardnekkige verstopping Geen gewoon laieermiddel I Zorgl dat de Ingewanden weer regelmatig gaan functioneren. Ook fcij. xonder getchikl voor hen die buitenthuis werken. Flacon a 60 tabletten (versterkte werking) tl. 1.35 (Advertentie) Veen veroorzaakte kettingbotsing Gisteren is pp de rijksweg tussen Rotterdam en Delft de laadklep van een vrachtauto, losgeschoten, waar door ongeveer een halve kuibieke me ter veengrond over de weg werd uit gestrooid. Een auto, bestuurd door de heer R. uit Voorschoten, reed er over heen, slipte en sloeg over de fcop. De auto werd een wrak, maar de be stuurder kwam er zonder noemens waardig letsel vanaf. De weg werd schoon gespoten door de brandweer, maar in enkele honderden meters lange file van wagens deden zich intussen nog botsingen voor, waarbij acht auto's werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Criminologisch en sociologisch bezien Op de tweede dag van het congres der Federatie van Instellingen voor de zorg voor alcoholisten sprak prof. dr D. Wiersma, hooglaraar in foren sische psychiatrie aan de universiteit te Leiden, over „Criminologisch as pect van chronisch alcoholmisbruik". Spr. betoogde daarbij, dat men on derscheid moet maken tussen chro nisch alcoholmisbruik, drankzucht en alcoholisme. Drankzucht is de versla ving, alcoholisme de chronische ver giftigingstoestand. Er zijn echter ook mensen, die vooral tengevolge van emotionele conflicten geregeld te veel drinken, zonder dat nog van ver slaving of van een chronische vergif tigingstoestand gesproken kan wor den. De criminaliteit van chronische al coholmisbruikers is verhoogd. Dit geldt vooral voor bedelarij en land loperij, ook voor aggressieve delicten, minder voor vermogens en sexuele, het minst voor verkeersdelicten. De vraag doet zich evenwel voor, of de verhoogde criminaliteit een ge volg is van het chronisch alcoholmis bruik dan wel of beide gevolgen zijn van gemeenschappelijke oorzaken. 'Het persoonlij lcheidsbeeld van de chronische alcoholist kenmarkt zich door intelligentie-tekorten en door merkwaardige, en sociaal minder waardige temperaments- en karakter eigenschappen. Daarvan moeten de eerste als gevolgen van vergiftiging worden beschouwd, de laatste echter niet: zij zijn constitutioneel bepaald. Spr. merkte voorts op, dat het juist de laatste eigenschappen zijn, die zich ook voordoen in het persoonlijkheids- beeld van talrijke misdadigers en die voor het tot stand komen hunner de- WESTELIJKE RONDWEG OM HAARLEM WORDT GEOPEND. De nieuwe westelijke rondweg om Haarlem, waarlangs het doorgaand motorisch verkeer buiten het cen trum van Haarlem om wordt geleid, zal naar alle waarschijnlijkheid be gin volgende week geopend worden. De A.N.W3. heeft daarom zijn weg- wijzersysteem in Haarlem, Heemste de en Bloemendaal aan deze nieuwe route aangepast: in totaal moest de Bond hiervoor acht nieuwe wegwij zers, 26 richtingsborden en 10 voor- richtingsborden plaatsen, terwijl ook een groot aantal wegwijzerfs en bor den gewijzigd diende te worden. De nieuwe weg is gereed vanaf rijksweg 8 (de Wagenweg) tot de Zijl- weg, en zal later worden doorge trokken tot de Delftlaan. De ANWB heeft van deze gele genheid gebruik gemaakt om tegelij kertijd, in overleg met de gemeente Heemsede, enige veranderingen in het wegwijzersysteem aan te bren gen. De wewijzers en richtingsbor den op de samenkomst van de Zandvoortselaan en de Leidsevaart aldaar zijn nu aangepast aan de nieu we verkeersomstandigheden. Drama nabij Barneveld Tussen Apeldoorn en Amersfoort is gisteravond een 8-jarig Schots jon getje, Hansje Joachim Armstrong, uit de met meer dan 100 kilometer voort snellende Skandinavië-expres geval len en levensgevaarlijk gewond. De moeder van het jongetje, die van Duitse afkomst, is, had na een dringende oproep een zieke bloed verwant in hadr geboorteland bezocht en was gisteren met haar twee kin deren op weg naar huis. Tijdens de reis verloor mevrouw Armstrong haar beide kinderen Hans je Joaohim en een baby van ander half jaar, geen moment uit het oog. Even na negen uur stond de moeder even op om iets uit het bagagenet te pakken. Toen ze zich weer omdraaide, bleek haar oudste zoontje te zijn verdwenen. De coupédeur naar de gang stond open. De moeder wachtte even, maar het kind kwam niet te rug. Wanhapig doorzocht zij de trein. In Amersfoort werd het voor Am sterdam bestemde gedeelte van de expres afgehaakt en nog steeds leef de in de Schotse, die in het gedeelte naar Hoek van Holland zat, de hoop, dat haar kind in het „Amsterdamse" gedeelte was verdwaald. Op het station Utrecht evenwel, wachtte haar de verpletterende tijding, dat haar zoontje zeer ernstig ge wond ter hoogte van Terschuur langs de spoorlijn was gevonden en overgebracht naar het -St. Elisabeth- gasthuis te Amersfoort. Op het station Barneveld waren berichten binnengekomen, dat de wagenvoerder van een trein, die in de richting van Apeldoorn reed, om streeks half tien iets op de rails fiad zien liggen. Hij had krachtig geremd maar kon toch niet verhinderen, dat het eerste treinstel over het donkere voorwerp heenreed, zonder het evenwel te ra ken. Tot hun grote ontzetting vonden de wagenvoerder en het treinperso neel tussen de rails het lichaampje van de deerlijk gewonde jongen. Men neemt aan, dat het kind een van de deuren van de wagen heeft geopend en naar buiten is gezogen. lieten van uitnemend belang zijn. Daarom moet het ohonisch drankmis bruik en het crimineel gedrag worden opgevat als twee gevolgen van een gemeenschappelijke oorzaak: het eigenaardige persoonlijkheidsbeeld van de drankmisbruikers. Spr. concludeerde tenslotte, dat daaruit volgt, dat een verbod van al cohol-verkoop (prohibitie of plaatse lijke keuze) niet is aan te bevelen. Van veel meer belang daarom zijn an dere sociale maatregelen en indivi duele behandelingsmethoden. De sociologische aspecten van het alcoholprobleem. Prof. dr I. Gadourek, hoogleraar in de sociologie te Groningen, hield ver volgens een betoog over de sociolo gische aspecten van het alcoholpro bleem. Uitgaande van de veronderstelling, dat de pathologische drinkgewoonten zich in de meeste gevallen uit de nor male drinkgewoonten hebben ont wikkeld, leek het spr. nuttig om een doelmatige bestrijding van het alco holisme te baseren op de empirische kennis omtrent de drinkgewoonten van de bevolking. Men moet dan niet volstaan met een globaal overzicht van de bevol king als geheel, maar men moet een gedifferentieerd beeld trachten te ver krijgen van de houding ten opzichte van het drinken bij de verschillende segmenten van de gehele sociale struc tuur: b.v. de verschillende beroeps groepen, de verschillende leeftijds groepen, godsdienstige groeperingen, ethische groepen, enz. Daarbij moeten niet slechts de feitelijke gedragingen, maar tevens de nonnen omtrent het alcoholisme bij al deze groeperingen dienen nauwkeurig onderzocht te worden. Tenslotte deelde spr. mede, dat hij voornemens is een door hem uitge-, voerd onderzoek naar de verhouding tussen de drinkgewoonten en zeden van de Nederlandse bevolking, toe te lichten. Morele en theologische aspecten van de alcohol-problematiek. Dr. E. Daalder, emeritus predikant, directeur van het Medisch Consulta tiebureau voor Alcoholisme te Gro ningen, gaf vervolgens enige beschou wingen ten beste over de alcohol-pro blematiek, bezien vanuit moreel en theologisch standpunt. Hij betoogde, dat de benadering van de alcoholist onmogelijk is, zonder dat er wordt uitgegaan van een bepaalde mensbe schouwing. Daarbij is de Bijbelse kijk op de mens besloten in de dialectische spanning tussen: a. de mens is ge schapen naar Gods beeld en gelijke nis, en b. de mens is niet in staat der rechtheid gebleven. Spr. wees er vervolgens op, dat de alcohol voor de alcoholist een poging is de zondeval teniet te doen, anders gezegd: het is een poging tot kunst matige integratie te komen door een mens, die, hoe dan ook, gedesinte greerd is. De vraag, die ons moet bezig hou den is daarom: kan de eerder genoem de dialactische spanning overwonnen worden?, psychologisch gezegd: hoe kan de gedesintegreerde mens het beste geïntegreerd worden? De A.A. (Anonieme Alcoholist) heeft de waarde van het geloof be seft door in haar 12 stappen te spre ken van een „zich overgeven in de hoede van God, hoe ook ieder van ons persoonlijk Hem aanvaardt". In verband hiermede kwam spr. tot de conclusie, dat wij niet beschroomd zullen moeten zijn deze methodiek te bestuderen en zonodig doelbewust toe te passen. In de middagbijeenkomt werd nog het woord gevoerd door de heer B. N. van der Velden, lid van de werkgroep der Anonieme Alcoholisten, die enige gezichtspunten gaf van de geheelont houding en dr. A. Sunier, uit Leiden, die een inleiding hield over de diag nostiek van de drankzucht in verband met de therapie. Mgr. Hansen herdacht Bij de aanvang van het jongste KRO-pro- gramma heeft deken Jenneskens van Maastricht een gevoelig woord gesproken in verband met het over lijden van Roermonds bisschop. Het was een stijlvol onderdeel met de vertroosting van iedere mens, die overtuigd is, dat alles wat God doet, in Zijn raadsbesluit is gele gen. Bij deze inleiding van de avond sloot aan de zesde aflevering van Vademecum. Rustig en toch met ze kere indringendheid heeft mej. I. Fryé van de Nijmeegse Universi teitskliniek gesproken over „kinde ren met hinderen" en het kan wor den gezegd, dat mede door de kern achtige vragen van Jan Willem Hofstra aan ouders en opvoeders duidelijke wenken werden gegeven. Met behulp van foto's en het laten optreden van een patiëntje werd ook aanschouwelijk gemaakt, dat bij een juiste ortho-paedagogische behandeling veel kinderen over be paalde moeilijkheden kunnen wor den heengeholpen. Wiegelied" We kunnen ons voorstellen dat de realisatie van een iet-wat oud gekozen „Wiege lied" onder de strenge regie van Wim Bary een niet gelijke indruk zal hebben gemaakt. Wie zich richt te op de gestrengheid van de al te secuur redenerende moeder-vicaris, zal geneigd zijn op te merken, dat er in de kloosters nog een uit-de- tydse sfeer heerst. Wie echter in gaat op de goedheid en het mense lijk begrip van moeder-overste, zal he* met ons eens zijn, dat het kloos terlijke leven van onze dagen ziele- rust schenkt. Ook in de klooster lijke staat moet men de mens ne men zoals hij is, als men maar streeft naar aansluiting op de regels. Weinig deskundig op dit punt als we zijn, kunnen we het best verwijzen naar de toelichting, die pater Leo pold Verhagen in de KRO-gids ten geleide heeft geschreven. Enige on waarschijnlijkheden bij de vertoning vergeven we graag wegens de vaak ontroerende scènes. Niet minder dan tien nonnetjes waren ten tonele gevoerd, voorgesteld o.a. door Ida Wasserman, Elise Hoomans, Ellen Vogel, Jeanne Verstraete. Het op treden van de jongste kracht Maria de Booy als Thérese kon mede be koren. De décors van Peter Zwart waren voortreffelijk. „Uit en thuis" met groot verlof Als de vacantie in aantocht is, wordt ook bij de televisie afscheid geno men van bepaalde rubrieken, door gaans tot de herfst, maar ook wel voorgoed. Zo is het bij de radio al sedert jaren. Een rubriek die niet meer zal terugkeren, is „Uit en thuis" van Goos Kamphuis by de NCRV. Gedurende twee seizoenen is dit familiespel zonder veel preten tie maar een zienswaardig onder deel geweest van het zaterdagavond programma. In de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen zal met een reeks nieuwe vragen afscheid worden ge nomen van zaal en huiskamer. Tevoren zal men in Eurovisiever- band vanuit het stadion in het Zweedse Göteborg in een recht streekse reportage de wedstrijd om de derde plaats in het wereldkam pioenschap voetbal 1958 op het scherm kunnen volgen. We menen zo, dat de sportliefhebbers in voor gaande uitzendingen in deze rubriek volledig aan hun trekken zijn geko men. Menige huiskamer zal vol in gespannen kijkers hebben gezeten! En zo zal het ook zijn, als a.s. zon dag in Stockholm de finale wordt gespeeld. Op dezelfde zondag wordt om half drie gedurende een kwartier wegens de verjaardag van prins Bernhard een programma uitgezonden over de werkzaamheden van de prins in diens kwaliteit van regent van het Prins Bernhardfonds. Dinsdag: filmavond Sinds jaar en dag weten de kijkers dat op dins dagavonden een grote film wordt gegeven. Om dan geen schade aan het bioscoopbezoek te berokkenen, wordt een keuze gemaakt uit rol prenten die gedurende vijf jaren uit de roulatie zijn genomen. Tenzij de t.v. gidsen een overzicht geven, nemen we in onze rubriek tevoren een korte beschrijving en morele, artistieke waardering op. Wie zich tijdig nader op de hoogte wil stel len, raden we aan, het Filmreper torium van de Katholieke Film-ac tie, Nieuwe Schoolstraat 85, Den Haag, te raadplegen. Dat is een voortreffelijke bron en een veilige gids, vooral, waar nog al eens films op het scherm verschijnen, die niet bepaald voor jeugdige kijkers ge schikt kunnen worden geacht. Zo juist verscheen het tweede deel van genoemd repertorium als nummer acht in de Projecta-reeks; een vorig deel (Projecta-reeks 5) loopt van 1951 tot en met 1955 HET 5 Mhekende Watet DOOR ARTHUR MAYSE 39) Voor hen stak een grote, bejaar de den boven het hooiland uit. De lucht was nog doodstil en de hitte hield aan, maar een licht briesje voerde de zilte geur van het water aan. Paddy ging voorop lopen en hij versnelde zijn pas. „Ik ben bang, Clint", zei Dewy op een fluistertoon, „vreselijk bang" Ze was onvoorbereid van aange dicht tot aangezicht met een ge welddadige dood komen te staan en afgezien daarvan, had ze het toch al veel erger te verduren gehad dan hij. Ze had het zilveren totempaal tje weggegooid en de kleren die hij voor haar gekocht had verbrand en daarover had hij het recht boos te zijn, maar hij verlangde ernaar haar te helpen. Maar het had geen zin. Hij besefte scherp en bitter dat ook hij hier morgen weg zou moe ten en dat hij waarschijnlijk noch haar, noch dit eiland, ooit terug zou zier- De weg verlatend sloeg Paddy een pad in dat Clint nauwelijks onder scheiden kon. Het was hetzelfde pad waarlangs hij gekomen was, toen hij hen na hun vispartijtje fluitend te gemoet trad. Hij baande zich een weg tussen het kreupelhout door. Zij volgden hem. Het terrein moest vol van zulke paden zijn, veroor zaakt door herten,' of door Brian en Elsie in hun spel, of door Dewy toen ze nog een kind was Bij een met mos begroeide boom stomp hield Paddy halt. Hij knielde en tastte tussen wat lage planten. Toen hij zich weer oprichtte had hij een langwerpig, in parachutezijde gewikkeld pak in zijn handen. Het was hier doodstil. Alleen zong ergens tussen de bomen nog een late vogel, terwijl in de verte de Boss- Foreman gromde. Paddy haalde er een klein zend. en ontvangapparaat uit. Clint keek toe hoe hij een an tenne uitschoof en nog steeds knie lend het apparaat een plekje op de grond gaf. Hij keek hen aan en zijn gezicht stond grimmig en bitter. „We zullen het gerecht zijn loop geven. Dadelijk komt er een boot met zoveel politie aan boord, zoals er sinds de dagen van het drank verbod niet meer in deze streken is geweest". Er kraakte een twijg. Misschien een marter, of een vogel, die zich in zijn nest te rusten legde. Clint voelde hoe Dewy zijn hand greep en hij zag Paddy met een ruk op kijken. Tussen de struiken flitste een oranje vlam aan en weer uit en zij hoorden de droge knal van een schot. Paddy tuimelde achteruit en gromde en terwijl Clint en Dewy zich op de grond wierpen, greep hij naar zijn heup en vuurde terug. Toen sprong hij op en stormde naar voren; van beide kanten vielen de schoten gelijktijdig. Bij het derde schot vloog Paddy's hoed van zijn hoofd; hij gaf een zucht en zakte langzaam door zijn knieën. De grote automatische revolver viel uit zijn hand, alof het wapen te zwaar voor hem was geworden. Toen viel hij languit op zijn radio en bleef liggen als een man die in slaap gevallen is. Clint hoorde de takken achter zich kraken. Een zoetsappige, welbe kende stem sprak: „Nu zullen we ons gesprek voortzetten, mijnheer Farrel". Hij keerde zich bliksemsnel om, gereed om toe te slaan en hij hoor de Dewy gillen. Toen scheen de ge hele wereld op zijn hoofd neer te dalen en hem omlaag, steeds dieper omlaag te drukken. Deze keer was er geen handenpaar, dat hem hel pend werd toegestoken. i HOOFDSTUK IX Hij bevond zich weer op een boot, hij voelde het zachte, langzame stampen van de machine. Als hij ontwaakte als hij erin slaagde dat ontzettende gewicht van zich af te werpen dan zou een meisje zich over hem heen buigen, een meisje met blond haar en gouden vlekjes in haar ogen. Hij worstelde zich omhoog uit de mist en het was nacht en hij kon haar niet zien. Hij sprak haar naam uit: „Dewy", en hij zag haar drie hoekig gezichtje vaag boven zich oplichten. „Ik ben hier", Haar stem klonk laag, bijna toonloos. „Je had niet bij moeten komen", zei ze. „Ik hoopte dat je nooit meer wakker zou wor den". „Waar zijn we?", fluisterde hij. „Op de Helene". Ze hebben Pad dy doodgeschoten". „Waarom ons niet?" „Ik weet het niet. Ik denk dat we niet lang meer zullen leven Clint". Hij lag op de vloer van de smalle kajuit van de „Helene", zij hurkte naast hem en hij pakte haar pols. „Ze wisten dat de radio daar was zei ze". „Ze hebben hem opgewacht" „Hoe wisten ze dat?" „Door Elsie. Ze was in het bos aan het spelen toen Paddy de radio naar een andere plek bracht. Ze heeft het gezien en tegen Aila ge zegd". Door zo'n kleinigheid dus. Hij had het kleine, roodharige ding door het bos zien lopen, met zo iets behoed zaams en tegelijk haastigs over zich en hij hij had niets vermoed Hij had het moeten weten". „Hoe kon je dat geweten hebben? We konden het toch geen van allen vermoeden?" „Zijn we al op zee?" vroeg hij. „Nee, ik geloof dat we pas de baai uit zijn. Ze wachten op de wind". De patrijspoorten stonden open. Hij hoorde het ruisen van de regen en in het noorden gromde de Boss- Foreman. Hij luisterde of hij soms een motor kon horen, het bewijs dat Gunnar Lund op de loer lag, maar hij hoorde alleen de regen en de golfslag. Hij vermoedde dat hij een klap met een revolver had gehad. Het haar op zijn achterhoofd zat aan el kaar geklit. „Hij heeft er twee geraakt" sprak Dewy „Mike Peddar en de man met het zwarte haar". Ofschoon hij het antwoord op zijn vraag bij voorbaat al wist, vroeg hij: „En Joe?" „Die is hier. Hij is daarstraks be neden geweest en heeft me alles verteld.... Trek je hand niet weg, Clint. Anders ga ik gillen en ik weet zeker dat ik dan niet meer op kan houden". „We hebben nog een kans", zei Clint. „Gunnar Lund moet in de buurt zijn. En dan de politieboot bij Fox Eiland". Het stukje hemel dat zij door de patrijspoort zagen was inktzwart. De regen had opgehouden en de „Helene" kwam nauwelijks vooruit. Hij luisterde opnieuw scherp, ho pende het stampen van een motor te horen. Het geluid zou heel ver hoorbaar zijn. Maar alles was stil. „Ik wou dat het voorbij was" zei Dewy. Ze zweeg. De „Helene" lag prac- tisch stil. Haar machine leverde net genoeg kracht om de getijstroom te weerstaan, die de boot naar de Boss-Foreman trachtte te trekken. De golven kabbelden zachtjes tegen de huidplaten van het jacht. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 14