Ondanks Belgische overmacht toch een Franse zege in de Ie étappe En weer won Darrigade de eerste étappe Het Tour-evenement weer op toeren Belgische wegen gaven op de eerste dag renners zwaar werk HOE Sparta won gisteren de Nederlandse uoetbalbeker Uitslagen en klassementen VRIJDAG 27 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA H Het was alles in brussel met de gebruikelijke begonnen. Op het grote terrein voor het Heijsel-stadion werden de renners aan het publiek voorgesteld en ook de ploeg leiders werden daarbij voor de grote tribune met genodigden door de tour omroeper in het zonnetje gezet. De volksliederen werden gespeeld. En tour baas Jacques Goddet met zijn khaki- hemd, korte broek, kniekousen en zijn voorkomen van een Engels officier weer in vol ornaat gereed voor het grote avontuur, kwam de ploegen één voor één begroeten. DE START DE BELANGSTELLING daar aan de rand van de Expo was niet over weldigend, maar des te meer kwam men onder de indruk van de mensenmassa's, die zich langs de route dwars door de stad naar het hippodrome van Botsfort, waar de echte start werd gegeven, had den gevormd. En toen om precies 14 minuten voor twaalf was het zover. De Tour de France, de 45e monsterrit op de fiets was begonnen. De meute van 120 renners had er bij dit frisse weer onmiddellijk een flink tempo in, maar het zou nog lang duren voor de eerste serieuze aanval werd ingezet. Sjef La- haye was de man, die er voor zorgde, dat een naam van de Nederlandse ploeg het eerst werd genoemd in verband met een poging tot ontsnappen. Het was al kort nadat de sportieve Brusselse bur gemeester, Lucien Cooremans, met de charmante hulp van de vedette van de tour, de chansonnière Line Renaud, het lint boven de startstreep had doorge knipt. Dat eerste gewin van Lahaye was slechts kattegespin, een aardigheidje om even de kachel aan te maken. Het pe loton was niet van plan zich al zo vroeg op de dag op stang te laten jagen. En nog voor Lahaye vijftig meter had kunnen wegkomen, was hij al weer op geslokt door de grote groep. De Span jaard Suarez had intussen de primeur van de eerste lekke band gehad en na de financiën io den GAAN DE BELGEN de rol over nemen, die de Franse natio nale ploeg vervulde? Gaan zij mil jonairs van deze tour worden? Het lijkt er op, want van de 1.230.000 Franse franks, die op deze eerste dag waren te verdelen, kwamen er donderdagavond 625.000 in de por tefeuille van Jean Aerts; ruim de helft van het totaal dus. Het ploe- genklassement en de rente lever den 300.000 franks op, de indivi duele klasseringen in totaal een be drag van 225.000 franks en boven dien kreeg Planckaert als de strijd- lustigste renner nog eens 100.000 franks. In Nederlandse munt uit gerekend een totaal bedrag van 5600 gulden. Frankrijk nationaal toucheerde 300.000 franks, de regio nale ploeg van Centraal Frankrijk 185.000 franks, Italië 60.000 franks, de internationale ploeg 40.000 franks, Parijs Noordoost 15.000 franks en tenslotte Westzuidwest Frankrijk 10.000 franks. Voor de overige ploegen dus ook voor de Nederlands-Luxemburgse équipe, bleef de pot gesloten. De niet-ge- klasseerde renners ontvingen overi gens allen een dagvergoeding van 4000 franks. Darrigade passeerde als eerste de eindstreep, gevolgd door de Belg Hoevenaars. Suarez volgden er nog tientallen, want hoe fraai het wegennet rond de Bel gische hoofdstad ook is, eenmaal bui ten de sfeer van Brussel gekomen is het wat het plaveisel betreft nog altijd droevig gesteld. De ploegleiderswagen van Goldschmidt en Buchly. met deze laatste aan het stuur, moest stoppen voor Bolzan, die een technisch mankement had. Doch ook dat was geen ernst. Ker sten bleef Bolzon opwachten en toen de eerste 15 km. er op zaten, lag het gehele peloton weer netjes bijeen. EERSTE AANVAL OP HETZELFDE MOMENT, even voor Tombeek (15.5 km.) kwam de eerste aanval van de Franse regio nalen. De tourwinnaar van 1956, Roger Walkowiak, schoof zijn toch al gepro nonceerde onderkaak nog iets verder naar voren en was ineens 25 meter uit het peloton weg. Het werd 50 meter en met Pintarelli (Italië), de Belg Noel Fore en de Duitser Debusmann aan zijn wiel, werd het honderd meter. Roger trok door, verhoogde het tempo in de kronkelstraatjes van Tombeek en kreeg weldra gezelschap van de Belgen Luy- ten en Planckaert en de Portugees Bar- bosa uit de zwart-witte internationale ploeg. Uit zeven man bestond dit kop- groepje dus, maar de ontsnapping was een kort leven beschoren. Op de auto weg tussen Tombeek en Wavre werd het zevental tot de orde geroepen en voort ging het weer in gesloten for matie. De Duitser Friedrich demarreerde al leen en werd ingehaald. Adriaansens en Groussard sprongen weg, maar ook zij zagen die sprong mislukken en zo werd elke poging verijdeld. De Fransen en de Belgen gaven de toon aan, maar zij gunden elkaar het succes niet. Vlak voor Leuven begon Darrigade de eerste floretprikjes te geven. De eerzuchtige André had het prachtig gevonden al leen aan kop door de bochtige, prop volle straten van de universiteitsstad te rijden. Welke renner zou dat overi gens niet graag gewild hebben? Maar nog vóór Leuven was bereikt, was hij weer terug. Dit bleef het beeld 80 km. lang. Korte, al of niet serieus bedoelde ontsnappingen, die dan onmiddellijk weer in de kiem werden gesmoord. In Mechelen deed zich een valpartij voor met Anquetil, Letendre, Busto en Forestier als voornaamste slachtoffers. Forestier liep er een gezwollen hand mee op. Vrijwel op hetzelfde moment gingen Planckaert en Debusmann er vandoor .Het leek een beslissende aan val te zullen worden, maar eerst werd de Duitser daarna de Belg (bij Baas rode na 95 km.) weer in het peloton opgenomen. OFFENSIEF TOEN, eindelijk, volgde het offensief, dat de strijd definitief deed ont branden. Eerst ontsnapten Luyten. Fa- vero en Pommer, daarna Darrigade, Hoevenaars en Planckaert. Deze zes renners namen een voorsprong op het peloton, dat korte tijd door Piet de Jongh werd aangevoerd. Het jagen van De Jongh had succes, al moest hij dit met enkele anderen delen. Het zestal koplopers kreeg gezelschap van Bar- bosa. Morvan, Adriaenssens, De Jongh en Piet van Est. Daarachter kwam tweede kopgroep van dertien man met onder anderen Walkowiak, Branckaert, Nencini en Janssens. Maar na ruim 110 km. was de kopgroep weer geslonken. Planckaert, Hoevenaars en Darrigade hadden zich gehandhaafd en bij hen had zich de onbekende regionaal Polo ge voegd. Enkele kilometers was er nog sprake van een tweede groepje met Piet van Est en Thomin. Enkele kilometers maar, toen was ook dat weer afgelo pen. De vier vluchtelingen begonnen nu hun voorsprong te vergroten. Het werd een minuut en 1 min. 50 sec. op dertig kilometer voor de finish. De Italiaan Brignoli was intussen uit het peloton weggelopen. Charlie Gaul had een nieuw wiel gekregen, terwijl Erz- ner, Voorting en Kersten op hem wach ten en even later moest voor Piet de Jongh een nieuwe fiets van de wagen worden gehaald. De slechte bolstaande kasseien wegen rukten in de slotfase de hoofdmacht uiteen door tientallen lekke banden en gebroken wielen, steeds werd een ma teriaalwagen door de radio opgeroepen en telkens moesten renners zich laten afzakken om een ploeggenoot weer op te halen. Dit noodlot aller renners, voor al van hen die in Vlaanderen moeten rijden, trof ook onze landgenoten en de Luxemburgers zwaar. Zoveel mogelijk werden rijwielpaden of de modderige paadjes langs de berm opgezocht, maar niet altijd was dat mogelijk en dan sneuvelde de ene tube na de andere. Alle goede dingen gaan in drieën. Deze veronderstelde waarheid moet in het blonde hoofd van An dré Darrigade hebben rond gespookt toen hij het plan opvatte om in de le étappe van de Tour de France 1958 mee naar voren te gaan. De felle Franse coureur had in 1956 en in 1957 de 1ste étap pes van de Ronde van Frank rijk op zijn naam gebracht en het was dus wel haast vanzelfsprekend, dat hij al les op alles zou zetten om in Gent de hattrick te ver richten. Het is hem prach tig gelukt. Op deze manier heeft Darrigade nog wat kleur aan de nogal saaie maar snelle eerste rit van Brussel naar Gent over 184 km. kunnen geven. Op het fraaie circuit langs de Wa- tersportbaan, het bekende roeicentrum van Gent, maak te hij zich in een onstuitbare eindsprint los van de Belgen Hoevenaars en Planckaert en met een voorsprong op Hoe venaars, die nauwelijks een lengte bedroeg, flitste hij over de streep. Het verschil met Planckaert bedroeg drie seconden. Daarna volgden Graczyk, Benioli en Polo. Intussen gilden de Franse radioverslaggevers op hun houten stellages boven de streep het uit: „Darrigade a gagné", „Darrigade heeft ge wonnen!" „Titelhouder" Anquetil had zich nauwelijks, Louison Bo- bet helemaal niet laten zien bij hen, die op het heuvel achtige parcours van Bra bant en ook Vlaanderen wa ren te vinden, maar de eer van de Franse Nationalen, van de gouden ploeg van Marcel Bidot, werd gered door de sterke Darrigade. Het Belgische publiek slikte de teleurstelling manmoedig. De insiders wisten natuurlijk wel, dat de Fransman een sprinter van formaat is, maar toen zij hoorden omroepen, dat in het kopgroepje van vier man twee Belgen, Plan ckaert en Hoevenaars, toch waarlijk ook geen klei ne jongens zich bevonden, was toch in al die tiendui zenden Vlaamse harten de hoop gegroeid, dat de eerste bloemenkrans van de Tour 1958 in de stad van Van Ar- tevelde om de schouders van een Belg zou kunnen wor den gelegd. Dat dit niet ge beurde was even een hoor bare teleurstelling, doch de tweede en derde plaats en daarmee de eerste plaats in het ploegenklassement was een goede troost. Ned.-Lnxemburgse ploeg En de Nederlanders met hun Luxemburgse ploegge noten? Het resultaat was op wat achter waren geraakt, hadden een achterstand van 3 minuten en 33 seconden op Darrigade, de minuut bonifi catie voor de winnaar niet meegerekend. Debutanten reden goed De beide Nederlandse de butanten in de Neluxploeg, Piet Damen en Martin van den Borgh, hebben zich in deze eerste étappe goed ge weerd. Hoewel de rit in een zeer hoog tempo ging het moyenne was ruim 40 km. per uur zijn zij geen mo ment in moeilijkheden ge weest, zelfs niet na de ver moeiende Jachten, die nodig waren om de pechvogels weer naar het peloton te brengen. Vooral Piet Damen bleek een opofferingsgezind „helper" en hij heeft ermee zijn waarde voor de ploeg reeds aangetoond. Nederlands-Luxemburgse ploegbescheiden plaats deze eerste dag bescheiden, maar de ploeg heeft zich toch zonder twijfel actief met de gang van zaken bemoeid. En er is door de oranjetruien met veelbelovende allure ge reden. Wim van Est was als 18e de eerste van de Ne- Luxploeg, die over de finish kwam. Zijn achterstand be droeg 1 min. 51 sec. Hij was 5e van het grote peloton, dat aangevoerd werd door de Belg Van Geneugden en waarin als 23e de debutant Martin van den Borgh, als 28e Gerrit Voorting, als 40e de Luxemburger Marcel Erz- ner, als 56e Gaul en als 59e Jempy Schmitz zich mede 'n plaatsje hadden veroverd. Vijftien seconden achter de hoofdmacht kwamen Bolzan (66e), Piet de Jongh (79e) en Lahaye (84e) in een 2de peloton binnen. Piet van Est (94e), Damen (96e) en Ker sten (97e), die door een lek ke band van Piet van Est op 15 km. van de eindstreep Er was gistermorgen enige ongerustheid in het Neder landse kamp: Piet van Est verscheen bleek en met hoofdpijn aan de start. „Wimme" vertelde, dat zijn broer 's nachts enkele keren had overgegeven en vrijwel niet had geslapen. Griep of nervositeit? De winnaar van de Ronde van Nederland heeft zich echter prachtig door alle moeilijkheden heengebeten. Zelfs trok hij enkele keren mee ten aanval. Dat hij ten slotte slechts als 94e arri veerde, was te wijten aan een lekke band. Piet, voor treffelijk in vorm, zal zich in de komende dagen wel 'revancheren. Belgische aanval De Belgische aanval, voor speld in Brussel, is dus ge komen. Het kon moeilijk an ders in een rit over eigen wegen en langs eigen, enthousiast publiek. Steeds zaten enkele mannen van Jean Aerts' équipe op kop en het resultaat was tenslot' te een tweede en een-derde plaats in de individuele rangschikking en de eerste plaats in het ploegenklasse ment. Jean Aerts is nu dus een gevierd man in België. Enover Silver Maes wordt zelfs niet meer sproken. Jacques Anquetil, die in deze eerste rit volgens tra ditie de gele trui droeg en Louison Bobet hebben zich goede „vrienden" getoond. Geen moment ontsnapte de een aan de aandacht van de ander. Zij flitsten dan ook vrijwel gelijktijdig over de finish. Geen wonder dat men zich in de karavaan nu reeds af vraagt of deze „vriendschap' in de komende dagen voor ploegleider Marcel Bidot een knellend probleem gaat wor den.... Studentikoos protest Het was druk, donderdag langs de wegen, die Jacques Goddet voor zijn tour had gevorderd. Wellicht drukker dan ooit tevoren bij een wie lerwedstrijd. In Brussel had de politie grote moeite om alles in goede banen te lei den. Het gelukte beslist niet geheel en ook anders drongen de toeschouwers voortdurend naar voren om snel langs hen heen flitsen de renners goed te kunnen bekijken. Alleen in Leuven draaiden enkele knapen de stoet de rug toe, toen deze passeerde. Het waren de stu denten aan de universiteit van de stad die zwijgend protesteerden tegen de Fran se teksten op de wagens.... V«'// Het gelukkige Sparta-elftal; in het midden aanvoerder Plm Visser met de beker, die hU Juist van de heer Schreuder (rechts op de voorgrond), voorzitter van de K.N.V.B., heeft ontvangen. Zo ontstond ook het drama Polo. De dappere renner van Centraal Zuid- Frankrijk hield zich goed bij Darrigade, Planckaert en Hoevelaars, maar 5 km. voor de finish moest hij capituleren voor een lekke band. Het was onmogelijk weer bij te komen en dus was de slot apotheose in Gent voor de tricolore de twee Belgen. HET KLASSEMENT van de étappe BrusselGent (184 km.) luidt: 1. Darrigade Frankrijk) 4.33.12 (met bo nificatie 4.32.12); 2. Hoevenaars (Belg.) z.t. (met bonificatie 4.32.42); 3. Plan ckaert (idem) 4.33.15; 4. Graczyk (Zuid- Midden-rFankrijk) 4.34.27; 5. Benioli (Italië) 4.34.29; 6. Polo (Zuid-Midden- Frankrijk) 4.34.32; 7. Elliott (Intern, ploeg) 4.34.47; 8. Baffi (It.); 9. Fore (Belg.); 10. Luyten (idem); 11. Debus mann Zwitserl.-Dld.12. Delberghe (Parijs-N.O.) allen in dezelfde tijd; 13. Rohrbach (Zuid-Midden-Fr.) 4.34.47; 14. Van Geneugden (Belg.) 43.5.03; 15. Janssen (Belg.); 16. Sabbadini (West- zuidwestploeg)17. Brittain (intern, ploeg; 18. Wim van Est (Nelux); 19. David (Parijs noordoost); 20. Baptista (Intern.); 21. Bober (Parijs noordoost); 22. Banuvin; 23. Van den Borgh (ne lux); 28. Voorting (idem); 29. Anquetil (Fr.); 31. Nencini (It.); 35. Bobet (Fr.); 40. Ernzer (Nelux); 50. Brankart (Bel gië); 52. Bahamontes (Spanje); 56. Gaul (Nelux); 59. Schmitz (idem) allen in dezelfde tijd als aVn Geneugden (Belg.) n. 4.35.03; 66. Bolzan (Nelux) 4.35.18; 79. De Jongh (idem) z.t.; 82. Walkowiak (Fr.) 4.35.18; 84. Lahaye (Nelux) z.t.; 94. Piet van Est (idem) 4.36.45; 96. Da men (idem) z.t.; 97. Kersten (id.) z.t. Ploegenklassement. Het ploegen klassement ziet er als volgt uit: 1. Bel gië (Hoevenaars, Planckaert, Fore) 13.40.44; 2. Frankrijk 13.42.18; 3. Frank rijk Centraal 13.43.46; 4. Italië 13.44.19; 5. exaequo Internationale ploeg, Zwit sers-Duitse ploeg en Parijs N.O. in 13.44.53 8. ex aequo West Zuidwest, Nelux-ploeg (Wim van Est, Van den Borgh en Voorting) en Spanje in 13.45.09. San Emeterio (Spanje) en Ravu (Den. Intern, ploeg) kwamen na sluiting aan de finsh. Voor ruim 18.000 toeschouwers heeft in het Olympisch Stadion te Amsterdam Sparta de finale gewonnen om de Ne derlandse voetbalbeker tegen Volendam. Met 43 wonnen de Rotterdammers, nadat de rust met een 32 stand was ingegaan. De doelpunten voor Sparta werden gescoord voor rust door Bos- selaar, Karregat in eigen doel, Geel en na rust Verhoeven. De doelpunten van Volendam werden gescoord door Smit, Tol en na rust Smit. Bij Volendam was doelman Keizer zeer slecht. Bij Sparta was het de ex-Volendammer Jannie Schilder, die uitblonk. Voor de wed strijd werd scheidsrechter Ausum ge huldigd door de heer Van Veen van de scheidsrechterscommissie, daar Ausum zijn laatste wedstrijd floot. Na afloop reikte de w "^on Schreu- de beker uit aan Sparta. GEORGANISEERD „IIEJA-HEJA"-GEROEP VERBODEN Op voorstel van onze landgenoot Ka- rel Lotsy heeft de Fifa besloten op zaterdag en zondag in Göteborg en Stockholm bij de wedstrijden om de 3de en de 1ste plaats van het wereld kampioenschap voetbal geen georgani seerd „Heja-heja"-geroep toe te laten. Plan voor bouw van 10 sporthallen in Amsterdam De Amsterdamse sportbonden hebben met geestdrift een plan begroet van de voorzitter van de Amsterdamse Sport raad, tevens voorzitter van de KNVB, afd. Amsterdam, de heer Joh. Jaspers, tot de bouw van een tiental oefensport hallen van bescheiden opzet. De archi tect K. J. Mijnarends heeft een schets- plan voor een dergelijke hal ontworpen, waarvan de bouwkosten maximaal een ton bedragen, zodat de bouwstop hierop niet van toepassing is. De wethouder voor onderwijs te Amsterdam heeft de heer Jaspers gevraagd, zijn plan voor te leggen aan het gemeentebestuur, dat ook grote belangstelling heeft voor dit plan, aangezien de hallen overdag ook bruikbaar zijn voor scholen zonder gym nastieklokalen, waardoor een gezonde exploitatie is verzekerd. Het plan is thans binnen korte tijd tien van dergelijke hallen op allerlei plaatsen in de stad te doen verrijzen. Voor het verkrijgen van gelden zullen de sportbonden en de wijkcentra mede werking verlenen. De bedoeling is het geld fonds perdu op te brengen. Voor elke ton kan dan één sporthal worden gebouwd. De sportzaal wordt 20 meter breed. 34 meter lang en 7 meter hoog. Er zijn vier kleedkamers en twee was ruimten ontworpen. De vloer wordt (voorlopig) van tegels of asfalt. Men wil komen tot de oprichting van een algemene sportstichting in Amsterdam, die tot taak krijgt deze plannen te reali seren. Ook zal medewerking van het bedrijfsleven worden gevraagd. Duo NED. BONDSTEAM—DE SABRES 3—0 Gisteravond heeft het Nederlands bondsteam op het honkbalstadion aan de Kruislaan te Amsterdam gespeeld tegen de Sabres, een ploeg van de op Soesterberg gelegerde Amerikaanse luchtmacht. Het Nederlandse team won de wedstrijd met 30. VOETBAL Door de twee voetbalvereniging Spar ta en Xerxes wordt de mogelijkheid onder ogen gezien van een adoptie van Xerxes door de Rotterdamse ere-divisie- club, aldus lezen we in het „Alg. Dag blad". In ieder geval zal Xerxes In de sectie betaald voetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond- (KNVB) blij ven spelen, aangezien het de garantie som, die de KNVB eiste om te kunnen blijven uitkomen in de categorie der semi-profs, al heeft gestort. was tevreden JENG GOLDSCHMIDT was een tevreden man, gisteravond na aankomst in Gent. „De jongens hebben formidabel samengewerkt, hè Klaas", riep hij verheugd uit, toen hij zijn pupillen in hotel „Te- legraphe" had verzameld. „Formi dabel", klonk het nogmaals met nadruk. .Jammer alleen dat we op de eerste dag zoveel pech hebben gehad. Bolzan kreeg een lekke band toen we nog maar nauwelijks be gonnen waren en later ook Gaul, Piet van Est en Ernzer. Martin van den Borgh brak een pedaal en ten slotte moest Piet de Jongh 10 km. voor. het einde nog van fiets ver wisselen. Enfin, we zijn goed bin nengekomen en dat is het belang rijkste". Klaas Buchly, de Nederlandse representant in de ploegleiding, knikte instemmend. „Geen greintje moeilijkheden geweest", voegde de Hagenaar er aan toe. „Het gaat tus sen de jongens onderling nog belter dan we gehoopt hadden". De renners zijn overigens niet de enigen geweest, die tijdens de rit moeilijkheden hadden. De versnel lingsbak van de ploegleiderswagen, die bestuurd wordt door Buchly, functioneerde namelijk niet goed en alle inzittenden moesten vlug over stappen in de reservewagen, die de karavaan pas na een wilde jacht weer kon inhalen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13