S)e &2idóe6oii/fca/nt ...dus bierweer! Russen dreigen niet naar Genève te komen lil et weer van a.s. zondag Omdat het Westen zich niet bij voorbaat wil binden Toch bang voor controle? WIN f1000.- Tito bewaakt de grens Int Arbeidsorganisatie stoot Hongaren uit Tankschip ging brandend onder op East River Soekarno benoemt nieuwe ministers Directeur: G M v. HAMERS VELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. G J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart DONDERDAG 26 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14413 Moskou vindt bet reddende smoesje Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 r%E SOWJET-UNEE heeft gisteren gedreigd, dat zij niet zal deelnemen aan het gesprek van deskundigen over controle op kernwapens en ontwa pening, dat op 1 juli in Genève moet beginnen. In een nota aan de Verenigde Staten deelde de Russische min. van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, gisteren mede, dat een conferentie over de mo gelijkheid om controle uit te oefenen op proeven met kernwapens „onder de huidige omstandigheden een verspilling van tijd zou zijn, daar de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, op 17 juni heeft ver klaard, dat het werk van de atoomdeskundigen in Genève geheel los zou staan van de kwestie of de kernproeven al dan niet tijdelijk zullen worden stopgezet". Dc Russen wensen thans van de Verenigde Staten de verzekering, dat de conferentie van Genève in de eerste plaats gericht zal zijn op de onmiddel lijke stopzetting van alle kernproeven. Anders zullen ze niet aan het gesprek deelnemen. Zoals bekend wil het Westen in de eerste plaats een akkoord bereiken over het staken van de produktie van kernwapens en de beperking van de con ventionele strijdkrachten. Tijdverspilling als jongste voorwendsel „De Verenigde Staten hebben het houden van de conferentie voorge steld in de mening dat de Sowjet- regering het aanbod zou verwerpen", zo wordt in de Russische nota gezegd. „Toen de Sowjetregering het aan bod aanvaardde werden pogingen ge daan de conferentie reeds voor de aanvang te doen mislukken. Overigens moet worden gezegd, dat een dergelijke gang van zaken niet nieuw is. Het is bekend uit een recent verleden, in het bijzonder in verband met de ontwapeningsbepe- kingen. Meer dan eens werd alles in het werk gesteld om overeenstemming te vermijden wanneer de Sowj et- Unie bepaalde voorstellen ha'd aan vaard. Dit geschiedde dan onder het mom van een onverzettelijke hou ding van de Sowjetregering", aldus de nota. T)EN WIJ GISTEREN schreven, dat de hoop op een succesvolle topconferentie als een schim ver dween, dachten we niet, dat de Sow- jet-Unie zo spoedig al de domper zou zetten op het laatste sprankje licht, dat nog in deze materie was blijven glimmen. Op 1 juli zou er te Genève n.l. een conferentie beginnen van deskundigen om te spreken over de mogelijkheid van een internationale controle op een eventuele stopzet ting van de proeven met kernwapens. Daarin hadden de Russen toegestemd en men dacht, dat het op die 0 conferentie mogelijk zou kunnen zijn om tot overeen stemming te komen, gezien de wei nig politieke sfeer, waarin de des kundigen hun werk zouden doen. Want er zouden op die conferentie geen besluiten worden genomen om trent het al of niet staken van de atoombomproeven, laat staan om trent de afschaffing van atoombom men, maar men zou uitsluitend vast stellen of in concreto controle al of niet mogelijk was. Zou afdoende controle mogelijk blijken, dan zou men op de eventuele topconferentie tot besluiten kunnen komen. De Geneefse conferentie had dus een beperkte taak, welke echter belangrijk zou kunnen worden als beginpunt voor verdergaande doel einden. Want het zou al heel wat zijn, als de Sowj et-Unie internationale controle zou aanvaarden. Zo dacht men in het Westen, maar zo dacht men er blijkbaar in Moskou niet over. Gisteren verscheen er nl. een Russische nota, waarin gezegd werd, dat de Russen niet van plan waren om naar Genève te komen teneinde daar vliegen te zitten van gen. Dulles, de Amerikaanse minis ter, had nL. medegedeeld, dat men uit het deelnemen van Amerika aan de conferentie niet de conclusie mocht trekken dat Amerika bereid zou zijn de proeven met kernwapens te staken. Voor Westerse oren was dat een uitgemaakte zaak en naar men meende voor Russische oren ook. Maar neen, de Russen zagen een kans; zij beweerden uit die mede deling van Dulles de conclusie te moeten trekken, dat Amerika dus wel de indruk wilde vestigen alsof het streefde naar een staking van de kernproeven, maar in werkelijkheid dat helemaal niet van plan was. Deze nota van Sowj et-Rusland aan de vooravond van de conferentie is ofwel een naieve poging om de Ame rikanen uit hun tent te lokken en ze iets te laten zeggen, waarmee zij zich op de een of andere manier binden aan een stopzetting der proeven ofwel een doortrapte poging om zich met goed fatsoen aan het denkbeeld van een internationale controle te kunnen onttrekken en de schuld daar van te schuiven op de Amerikanen. Als de Russen inderdaad weigeren om naar Genève te komen, bifjkt de laatste veronderstelling de juiste te zijn. „Het was juist de noodzaak de atoomproeven stop te zetten, die de basis van overeenstemming voor een conferentie van deskundigen vorm de", aldus Moskou. Deze basis zou in de nota en brief wisseling tupen de Amerikaanse en Sowjetregering zijn neergelegd. „Van het begin af werd in deze documenten niet gesproken over een conferentie van deskundigen in het algemeen, maar van een conferentie met een vast omschreven doel. Maar uit de verklaring van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken blijkt een geheel an dere opvatting, die neerkom4, op het verlaten van het standpunt, dat in president Eisenhower's boodschap was neergelegd. In deze boodschap werd gesproken over de noodzaak overeensteming te bereiken over con trole op het staken van proeven met A- en H-bommen". Teleurstelling. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster DuLes, deelde mede, dat Amerika voortgaat met de voorbereidingen van de con ferentie. Dulles zei dat hij diep teleurgesteld was over de nota van de Sowj et-Unie. Hij wilde het docu ment echter nog niet beschouwen als een teken dat Moskou niet wil con fereren over de mogelijkheden van controle op een verbod van proeven met kernwapens. Een officiële Amerikaanse woord voerder heeft woensdag te verstaan gegeven, dat de laatste Russische nota over de conferentie te Genève het vertrek van Amerikaanse experts daarheen onzeker heeft gemaakt, maar wilde verder nog niet op de kwestie ingaan. President Eisen- hjwer onderbrak zijn golfspel en zou woensdag later op de dag nog over leg plegen met minister Dulles over de nota. Weerdienst IMC0S London seif Het koele ver- andtjHfjke weer zal voortduren. Regenbuien zullen afnemen, maar mooi zonnig weer op zondag is niet waarschijnlijk. Een service van de bette Nederlandse een reis van Win binnen 8 dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel oor zonneschijn u voor a.«. zondag verwacht Stuur aan 'Het bier ia weer best', Postbus 2200. Amsterdam Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld) Bovendien zijn er 100 troost prijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 4.3 uur zon, 13.8 mm neerslag. Prijswinnaar: G. Daams, Bloemend.weg 123 b, Bloemendaal. WAT 18 IHCOS 7 Deze International Meteorological Consultant Services worden geleld door de RAF-weerkundigen, die destijds het weer voor de gealliêerde operaties voorspelden. 8IER-FEITEN Karei de Vijfde dronk graag bier en stichtte een wereldrijk. Philips de Schone, verhit dronk water en stierf De Geuzen dronken volop bier en wonnen de 80-jarige oorlog. Napoleon dronk geen bier hij verloor de slag bij Waterloo (en zijn kroon). BIER IS BEST VOOR BEIDEN Hij: 'Ober. een bier_.' Ober:'En voor Mevrouw?* Zij: 'Maar "t is voor mij. wat dacht ui* (Advertentie) De Zuidslaven oefenen langs de grens met Bulgarije momenteel een verscherpte controle uit op het Bul gaarse grensverkeer, zo hebben reizi gers uit die streek in Belgrado ver klaard. Men vermoedt, dat de Zuidslaven met de actie willen voorkomen, dat verkeerde elementen het land bin nen komen. In Zuid-Slavië is men van mening, dat Burgarije een voor aanstaande rol speelt in de huidige anti-Zuidslavische campagne van het Sowjet-blok, Naar verluidt is ook de controle langs de grenzen met Roemenië, Hongarije en Albanië verscherpt. Langs de grenzen met Italië en Oos tenrijk werden evenwel geen bij zondere maatregelen opgemerkt. VEERBOOT OMGESLAGEN Bij Alahabad is donderdag op de Ganges een veerboot met zestig per sonen tengevolge van een plotselinge windstoot omgeslagen De mannelijke opvarenden wisten zich allen zwem mend te redden, maar de 33 vrouwen en kinderen verdronken. Demonstratie voor Amerikaanse ambassade Voor het gebouw van de Ameri kaanse ambassade te Moskou is woensdag een demonstratie gehou den. Blijkbaar wilde de regering wel een demonstratie tegenover de Ame rikanen, maar wilde zij het niet tot gewelddadigheden en vernielingen la ten komen, zoals bij de Westduitse ambassade. Honderd vijf tig Russische politie mannen stonden nl. gereed om zo no dig tegen de naar schatting duizend demonstranten op te treden. Van in cidenten werd echter geen melding gemaakt. De demonstranten voerden span doeken met zich mee, waarop leuzen als „Schande over de oorlogsophit sers", „Weg met de imperialisten" en „Weg met de provocateurs" te lezen waren. De betogers riepen „Yankees, ga naar huis". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de betogingen, die de laatste tijd buiten de gebouwen van westerse ambassades te Moskou zijn gehou den, „klaarblijkelijk op touw zijn ge zet" en dat zij een stijging der inter nationale spanning tengevolge zullen hebben. De woordvoerder van het „State de partment" wilde geen rechtstreeles antwoord geven op de vraag, of z.i. de Sowj et-regering zelf de aanstichtster tot de demonstratie voor het Ameri kaanse ambassadegebouw was ge weest. Hij zei wel: „Twee en twee is vier het is duidelijk, dat hier geen sprake was van spontane betogingen". FRANKRIJK EN ATOOMWAPENS De Franse minister van buiten landse zaken, Couvé de Murville, heeft woensdag te Parijs meegedeeld, dat de Franse regering de Franse strijdkrachten met atoomwapens wil uitrusten, indien er geen bevredi gende ontwapeningsakkoord tot stand komt Couvé sprak tot een lunchbijeenkomst, waarop 178 Franse en buitenlandse journalisten en pers- attaché's van de. belangrijkste am bassades aanwezig waren. Nieuwbouw omgeeft oud-Frankfoit De Eschenheimer toren, een van de zeer weinige historische overblijfse len van de oude stad Frankfort, is door de moderne nieuwbouw er om heen wel wat vreemd bij zijn omgeving gaan afsteken. Door de wederop bouw van na de tweede wereldoorlog is de oude toren, eens een van de stadspoorten, midden in het centrum van de stad komen te staan, op de achtergrond zien we het hoogst moderne communicatiecentrum van de P.T.T. Rechts op de foto een gebouw, dat de bombardementen van de laat ste oorlog doorstond. Protest tegen de executies De Hongaarse delegaties van de re gering, van werkgevers en van werk nemers zijn woensdagavond door de Internationale Arbeidsorganisatie, waarbij 79 landen zijn aangesloten, uiagestoten. Er werd tot stemming overgegaan na een debat, waarin hef tige kritiek op de Hongaarse regering werd geoefend wegens de jongste te rechtstellingen. Zuid-Slavië en Polen behoorden tot de landen, die tegen uitsluiting stem den. Meer dan twee derden van de afgevaardigden stemden voor. Het is voor het eerst in het 39-jari ge bestaan van de organisatie, dat de delegatie van een lid-staat tot heen gaan is gedwongen. De uitslag van de stemming werd met luid applaus begroet. Zij bete kent evenwel niet, dat Hongarije uit de Internationale Arbeidsorganisatie is gestoten, maar alleen, dat zijn de legatie niet door de conferentie wordt erkend. De Zuidslavische regeringsafge vaardigde, die aankondigde voor de Woensdagochtend vroeg is op de East River van New York het 5.265 ton metende Zweedse vrachtschip „Nebraska" in aanvaring gekomen met het 531 ton metende tankschip „Em Press Bay", waarna beide schepen in brand vlogen en de tanker zonk. Vier mensen worden vermist en 39 werden gewond. Deze tele- loto geeft een beeld van de ondergang. Hongaren te zullen stemmen, zei, dat dit niet betekende, dat Zuid-Slavië „de onmenselijke daden van de Hon gaarse regering, die internationale af keuring verdienen en in strijd zijn met een afspraak tussen de Hongaar se regering en Zuid-Slavië", goed keurt. Maar volgens de Zuidslavische afgevaardigde was de conferentie niet bevoegd zaken als de onderhavige te behandelen en ten tweede onderhield Zuid-Slavië normale diplomatieke be trekkingen met Hongarije. De Poolse afgevaardigden zwegen m het debat. President Soekarno heeft woensdag vier nieuwe ministers benoemd en drie nieuwe ministeries ingesteld in een wijziging van zijn kabinet voor de „geleide democratie". De nieuwe ministers zijn dr Rach- mat Moeljomiseno, die mr Soenardjo vervangt op 't ministerie van Handel, mr. K. H. Wahib, die aan 't hoofd zal staan van het nieuwe ministerie voor samenwerking tussen het burgerlijke en militaire bestuur, kolonel Soepra- jogi voor het nieuwe ministerie van Economische mobilisatie en prof. I Moh. Yamin, die benoemd is tot mi nister van Staat, de vijfde in het ka- binet-Djoeanda. Waarnemers zijn van mening, dat er geen enkel teken van e politie ke concessie aan de opstandelingen uit de nieuwe samenstelling van het kabinet blijkt. In de regering hebben wederom geen leden van de Masjoe- mi, maar ook geen leden van de com munistische partij zitting. Advertentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELVALLIG. Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag nu en dan opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. 27 Juni zon op 04.21; onder 21.04; maan op 16.52; onder 01.37. Hoogwaterstanden 27 Juni v.m. 11.40; n.m. 12.10. Nieuwe depressie op komst De depressie, die gisteren ten zui den van Ierland lag, trok naar de Ierse Zee en bracht vooral in Ier land veel regen. In Dublin viel bij na 50 mm in 24 uur. Het bijbehorende frontensysteem veroorzaakte vdoral in Portugal zware regens. In Oporto viel bijna 90 mm in 24 uur. Het front kwam in de afgelopen nacht ons land binnen en bracht hier ook overal regen. Terwijl de Ierse depressie langzaam naar Schotland trekt, koerst een nieuwe actieve storing over de golf van Biscaye naar West-Frankrijk. Deze storing zal waarschijnlijk dicht langs ons land trekken en opnieuw regen brengen, gepaard met een toeneming van de wind. Het weer blijft dus onbestendig, terwijl in de tempera tuur niet veel verandering komt Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI licht bew. 22 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 OSLO zwaar bew. 20 KOPENHAGEN onbew. 18 ABERDEEN regen 17 LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM regen 19 BRUSSEL geh. bew. 18 LUXEMBURG regen 17 PARIJS motregen 18 BORDEAUX regen 27 GRENOBLE regen 24 NICE zwaar bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 18 FRANKFORT regen 19 MüNCHEN zwaar bew. 18 ZüRICH regen 22 GENèVE regen 22 LOCARNO regen 24 WENEN licht bew. 20 INNSBRUCK zwaar bew. 24 ROME onbew. 27 AJACCIO zwaar bew. 26 MADRID regen 29 MALLORCA zwaar bew. 29 ALGIERS half bew. 29 Korreltje Het blijft niet altijd zomer. (Op schrift op de deur van studeerkamer).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1