Nederland verloor van Rusland en Zuid-Slavië, doch won van Polen en Frankrijk HVGB won nationaal Sleutelstad- tournooi in de Zijl Jean Riaud houdt van grote sigaren MAANDAG 23 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zes.anden-waterpolo te Gent Het Nederlands zevental is het zeslanden-waterpolo to urnooi in dent met een 43 nederlaag tegen Rus land begonnen. In stromende regen, die de gehele ochtend voortduurde, heeft de ploeg van Frans Kuiper, zidh uitstekend geweerd tegen de snellere en fysiek sterkere Russen. Het zou zelfs niemand hebben ver baasd, wanneer het resultaat anders om was geweest, want. vooral in de tweede helft heeft het Nederlands zevental zeker zoveel kansen gehad als Rusland. De kleine Russische zege was overigens verdiend. Rusland nam de leiding toen Ran de rechtsvoor Gvakharia te zwaar aanviel en de Rus uit een strafworp kon scoren. Op uitstekende wijze maakte Muller gelijk toen hij na een rush uit een pass van Ran, doelman Goikman met een drukbal passeerde. Onverwachts nam Nederland de lei ding. Gvakharia werd door de Bel gische arbiter Bauwens uit het wa ter gestuurd en Smol kreeg een vrije kans om te doelpunten, maar nog geen minuut later schudde de Rus Mschvenieradze, aanvoerder Lamme van zich af en was hej weer 22. Een goed schot van Van Dorp Werd vlak voor rust gevolgd door een dekkingsfout van dezelfde spe ler, waardoor de snelle sprinter Koerennoi de stand op 32 kon brengen. Nederland leek verslagen toen Gvkaharia na de hervatting zijn tweede strafworp tegen Ran inschoot doch als aangename verrassing bleek, dat het zevental nog voldoende lucht en stootkracht had om terug te blij ven vechten. Het werd 4—3 door een prachtige boogbal van Van Dorp, waarop Goikman zich totaal verkeek. De beide overige wedstrijden wa ren van veel minder gehalte. De Belgen speelden een zeer slechte partij tegen Polen, dat met 52 won. Frankrijk deed tegen de sterke Zuidsla viërs voortreffelijk werk door de zaak geruime tijd in even wicht te houden. Bij de rust leidden do Zuid-Slaviërs pas met 2—1, maar in de tweede helft was er geen hou den meer aan voor de Fransen. Ten slotte maakten zij er 61 van. VERDIENSTELIJKE ZEGE OP FRANKRIJK: 8^-4 De eerste dag is met een 84 overwinning van de Nederlandse waterpoloploeg op Frankrijk afge sloten. Het is een wedstrijd geworden, waarin Nederland zeker een klasse beter speelde dan de Franse ploeg, maar in het ijskoude water de thermometer kon de 17 graden nau welijks bereiken kwam het wer kelijk goede spel er toch niet uit. Frankrijk begon met een verras send doelpunt van Greder, maar lang duurde de voorsprong niet. Kort na elkaar werden drie Fransen en een Nederlander uit het water gezonden en driemaal werd hiervan onmiddel lijk gebruik gemaakt. Eerst met een goed schot van Van Dorp, daarna twee keer door Muller (31). De Fransen, die enthousiast speelden en een behoorlijk tempo ontwikkelden, bleven vechten voor hun kans, maar het schieten was zwak en de Neder landse uitvallen, die daarop volgden waren steeds zeer gevaarlijk. Toch kon Doubinet er voor rust nog 32 van maken toen Wagenaar zich op zyn niet onhoudbaar 9chot verkeek. In de tweede helft werd de Franse ploeg een tijdlang volkomen over klast. Na een blunder van doelman Faetibold op een ver schot van Van Dorp (42) volgde een uitstekende treffer van Harro Ran, terwijl Ne derland met 6 man speelde en even later toen de Boer er Inmiddels 62 van had gemaakt leverde Van Dorp hetzelfde staaltje tegen de numme- rleke overmacht (7—2). Een door slagbal van Hans Muller (82) werd tenslotte gevolgd door een serie dek- kingsfouten en slecht doelverdedi- gen van Wagenaar. Zo werd het ten slotte 8—4. Tevoren had Zuid-Slavië met 100 van Polen en Rusland met 00 van België gewonnen. NEDERLAND—POLEN 5—1 De harde, onervaren Poolse ploeg heeft geen voldoende defensieve kracht kunnen opbrengen om de Nederlandse aanval te weerstaan. In de eerste ontmoetingvan gisteren won het Nederlandse zevental met 51, na een redelijk goede wedstrijd. Er waren in deze ontmoeting vla gen van uitstekend combinatiespel in de Nederlandse aanval en goed opbouwend werk in het achterveld, maar helaas werd dit vlotte samen spel te vaak afgewisseld met non chalant waterpolo, vol fouten en aarzelingen. Een op volle sterkte spelend Rus land liet van de Franse Haantjes geen veer over. De razendsnelle sprinters Koerrennoi en Breus wa ren de topscorers in deze ongelijke strijd, die met 82 voor de Russen eindigde. Nog erger was de debêcle van de zeer slecsht spelende Belgen tegen Zuid-Slavië. De Zuid-Slaviërs kon den zich de luxe veroorloven Jezic en Frankovic met het oog op de strijd tegen Nederland aan de kant te laten, om dan toch met 80 te zegevieren. ZUID-SLAVlë—NEDERLAND 9—0 Nederland heeft gisteravond ten slotte een waterpololes gekregen, die aan duidelijkheid niets te wensen liet. Na de koede resultaten tegen Frankrijk en Polen werd de wed strijd tegen Zuid-Slavië met gema tigd optimisme tegemoet gezien. Des te groter was de teleurstelling in het Nederlandse kamp toen zondagavond bleek, dat de beide overwinningen de Nederlandse ploeg geen enkel zelfvertrouwen hadden gegeven. Het werd een vernietigende en bescha mende 90 nederlaag en de enige troost was, dat de Zuid-Slaviërs het beste waterpolo benaderden, dat gespeeld kan worden. Het slachtoffer in deze wedstrijd was Frits Smol. Elke speler, die hij opzocht trok bij hem vandaan en wanneer dit geen directe vrije kans opleverde, kwam Smol met zijn te genspeler voor het Nederlandse doel te liggen, waar de Hagenaar als ver dediger geen goed kon doen. Deze taktiek om openingen te ma ken door een uitschakelen van de Nederlandse veteraan (34 jaar 32 wedstrijden) werd door de Zuid-Sla viërs voortreffelijk uitgevoerd. De debacle werd compleet door fouten van Lamme in de verdediging en Muller in de voorhoede en door trage reacties van alle spelers op be slissende momenten. De rust kwam met 50, het einde werd 90. Meer zullen we er maar niet van zeggen. De Poolse ploeg onderging het zelfde lot tegen de Russen, die zich tenslotte met 80 tevreden stelden en er toen een grappig kat en muis spelletje van gingen maken. Een spelletje dat er door het gemak waarmee het werd gespeeld, overi gens niet minder imponerend om was. De beide zwakste ploegen van het zestal, Frankrijk en België, gaven elkaar in gebrek aan stootkracht niets toe. Met 22 zorgden zij voor het eerste gelijke spel van het tour- nooi. Hedenavond worden nog ge speeld de beslissende wedstrijd Zuid-SlaviëRusland en verder Ne derland tegen België en Frankrijk tegen Polen. De stand ziet er na drie dagen als volgt uit: Zuid-Slavië Rusland Nederland Polen Frankrijk België 4 13 0 2 0 8 33— 1 0 8 265 15—16 4 0 1 1 6—25 9—24 4—21 RUSSISCHE INVITATIE VOOR NEDERLAND Rusland heeft Nederland uitgeno digd met het nationale waterpolo- zevental en een jeugdploeg een toer- nee door de Sowjet-Unie te komen maken. Wanneer de in Gent aanwe zige leiders van Nederland en Rus land tot overeenstemming kunnen komen omtrent de financiële en reis- technische problemen, zal deze tien daagse tournee einde juli, begin augustus worden gemaakt. Er' zullen dan in totaal vijf wedstrijden wor den gespeeld in Moskou, Leningrad en Kiew. Gistermiddag organiseerde de zwem en polovereniging de Sleutelstad een nationaal polo-toernooi in de zwemin richting de Zijl. Van geen der wedstrij den kan worden gezegd, dat er hoog staand spel werd vertoond. Drie wed strijden voor een ploeg op één middag is ook wel wat veel van het goede en op die manier gaat de fut er uit. Voor het weinig talrijke publiek was er zo doende weinig opwinding te beleven. De deelnemende verenigingen waren: Afdeling I: Rotterdam, HVGB (Haar lem) en Sleutelstad (Leiden). Afdeling II: de Zijl Leiden), LWV (idem) en Sleutelstad II (idem). Afdeling III: De Zijl (dames) en Sleutelstad (dames). L.W.V.Sleutelstad 04. Er werd begonnen met de wedstrijd LWV—Sleu telstad 2. Een aardige wedstrijd met af en toe goed opgezette aanvallen van beide partijen. Door S. Bekkering nam de Sleutelstad een 10 voorsprong. Ook J. Dool van de Sleutelstad maakte met een hard achot de stand op 20. Door een strafworp maakte H. Doove (Sleu telstad) de stand op 30. Na de rust gingen de Watervrienden wat actieve spelen, doch zij kregen geen kans om te scoren. Het was weer J. Dool die het vierde doelpunt maakte en bij deze stand bleef het. H.V.G.B.Rotterdam 95. In deze wedstrijd was HVGB wel de sterkste. Het was een levendige wedstrijd, af en toe wisselde de aanvallen. De rust ging dan ook met een 51 voorsprong voor de Haarlemmers in. Na de rust ging het wat beter met de Rotterdam mers. Zij zetten aanvallen op, die af en toe met- een doelpunt beloond werd. Haarlem en Rotterdam scoorden beide nog 4 doelpunten en met een eindstand van 95 voor de Haarlemmers werd deze wedstrijd succesvol gewonnen. Sleutelstad (dames)De Zul (dames) 00. Het was een zeer slappe wed strijd, zoals men by veel dameswed strijden ziet. De dames ontliepen elkaar weinig. Na de rust kreeg de Zijl een kans voor een vrij doel, doch zy ging verloren. Na het tijdsein was de eind stand 00. Toen werden er strafworpen genomen en won Sleutelstad met 21. De Zyi 2Watervrienden 62. In deze wedstrijd was de Zijl steeds in de meerderheid. F. Smit (de Zijl) maak te reeds gauw 10, doch daarna was het snel 11. L. Leune (de Zyi) maak te met een achterwaarts schot 21. Doordat H. v. d. Maaien een fout maak te kreeg een speler van LWV een vrije schietkans (22). Na de rust maakte H. v. d. Maaien (de ZUD 3—2. J. de Haas vergrootte de stand door twee drukballen op 52. L. Leune maakte het laatste doelpunt (62). SleutelstadRotterdam 2L Dit waren twee ploegen die elkaar weinig ontliepen. Dat Sleutelstad tenslotte een kleine overwinning behaalde, volgde uit het feit, dat de Rotterdammers niet goed verdedigde. Doordat W. van Zijl (Sleu telstad) goed vrij zwom, schoot deze in het doel van Rotterdam (10). Na de rust was het weer W. van Zlil die scoor de (20). Met een zeer harde bal in de hoek van het doel kwam het tegen- puntje (21). En by die gunstige atand voor Sleutelatad bleef het. Sleutelstad II—De Zijl II 2—0. Ook dit was niet een bepaald hoogstaande wedstrijd, waarin vooral de Zyl gebrek aan snelheid toonde. Doordat H. v. d. Maaien van de Zyl niet snel genoeg reageerde om de snelle F. Thijssen ach terna te gaan, scoorde deze met een feilloos schot (10). Na de rust ging het wat beter met de Zijl, doch een doelpunt konden zij niet scoren. H. v. d. Maaien faalde weer enige keren. Bouwmeester vergrootte de stand voor Sleutelstad (20). Nadat J. Dool het water was uitgestuurd, kreeg de Zyl nog geen kans. En by een 20 overwinning voor Sleutelstad bleef het. Sleutelstad—H.V.G.B. 1—3. Deze wedstryd is heus niet gemakkelijk ge weest voor de Haarlemmers, doch reeds in de eerste minuut scoorde deze (01). Een prachtige doorslagbal van P. Eradus, die deze wedstrijd meer onder dan bo ven water zat, maakte de stand gelijk (11). Na de rust werden de Lei de naren meer actief maar een kans om een doelpunt te maken was er niet by, hetgeen toch wel verdiend zou zijn. De scheidsrechter was af en toe wel twij felachtig in zijn beslissingen. De Haar lemmers maakten nog twee doelpunten en dank zij de keeper van Sleutelstad, die er harde schoten uithield, was het te danken, dat er niet meer doelpunten werden gemaakt. N. van Berkel waagde nog een kans, doch de bal ging rake lings over. Met een stand van 13 voor HVGB bleef het. Eindstand: winnaar: afdeling I: 1. HGB (Haarlem); afdeling II: 1. Sleutel stad II (Leiden); afdeling III: 1. Sleu telstad (dames). Leiden. De Roemeense atlete Yolanda Ba- las heeft te Boekarest by het hoogsprin gen 1.80 meter gehaald, een nieuw we reldrecord. Het oude stond sinds 7 Juni Jl. met 1.78 m. op haar naam. De Grote Prijs der Lage Landen Drukke gebaren, om de twee woor den „Comprenez" en „Voila" een gro te dikke verse sigaar die niet brandt in de mond en met een versleten petje op het hoofd, dat is Jean Riaud, de Franse trainer, die zondag op Duindigt het kanspaard „Jamin" in de Grote Prijs der Lage Landen zal ryden. Riaud had evenals Orlanda Zam- boni met „Jariolain" zijn paard snel werk laten doen en na deze mati- neuze arbeid het was acht uur 's morgens stonden wij bij de stal nog wat te praten. „Jariolain" ge kleed in de bruine jas van de Scu- deria O.Z. (Orlande Zamboni) stapte aan de hand van verzorger Carlo Corsini een en al glimlach j rustig een rondje om wat bij te ko men. Af en toe probeerde de jonge I hengst een stuk heg mee te pikken wat Corsini met veel drukke gebaren verhinderde. Zamboni is er niet van overtuigd, dat zijn Poulain zondag de vijfde dra verij van het Europees circuit zal winnen. „Jariolain" is een erg ner veus paard en de laatste tijd heeft hij teveel gereisd. Vooral bij de start zal ik moeite met hem hebben". De 48-jarige Italiaan, die in Milaan een eigen entrainement heeft met 36 paarden en die vrijwel heel Europa afreist, tipt Jamin als de winnaar. „Jamin" is net een klein beetje ver standiger dan „Jariolain" en daarom zal hij winnen". Jean Riaud, wapperend met zijn sigaar vindt, dat Icare „Frankryk" ZWEMMEN De zwem- en polovereniging De Zijl organiseert zondag 29 juni a.s. de se lectiewedstrijden voor de voorronde van de Europese kampioenschappen. Hier door krijgen de Leidenaren de unieke gelegenheid aangeboden om te kunnen genieten van een ongetwyfeld prachtige stryd, waaraan tal van prominente zwemsters en zwemmers zullen deelne men. Wy noemen o.a. Greetje Kraan. Mary Kok, Judith en Lenie de Nys, Jans Koster. Corrie Schimmel, Tineke Lager- berg, Jopie van Alphen, Cockie Gaste laars, Ada de Haan, Herman Willemse, Theo Hoogveld, Koos de Jong. Aanvang van de wedstryden 5 uur. Onder stromende regen is zaterdag* middag in het Merwedekanaal te Utrecht de jaariykse 2* kilometer-zwemwedstrijd gehouden, waarvoor byna 250 deelne mers hadden Ingeschreven. Eerst start ten de dames en het waren Corrie Schimmel en Jans Koster, die al spoe dig de leiding namen By het keerpunt op 1000 meter lagen Corrie Schimmel en Jans Koster dicht by elkaar, maar daarna maakte Corrie zich van haar clubgenote los, vergrootte haar voor sprong regelmatig en tikte met een ver schil van 25 meter als eerste aan. Zij bleek tevens sneller te zyn dan alle mannen, die na haar kwamen. Het was Herman Willemse, die met een voor sprong van 30 meter op Henk van der Linden van Zwemlust won. Fel was de stryd om de derde plaats, die door de Amersfoorter Gerrit de Bruin werd ge wonnen voor Bultman en Bergman. De uitslagen luiden: Dames: 1. Corrie Schimmel <t Gooi) 27 min. 44.4 sec.; 2. Jans Koster (idem) 28.08.—; 3. Mary Kok (Robben) 28.39.5; 4. Astnd Sanderson (idem) 28.52.—; 5. H. van der Velden (Idem) 29.08.5; 6. Lenie de Nys (idem) 29.15.5. Heren: 1. Herman Willemse (Robben) 27 min. 68.3 sec.; 2. Henk van der Lin den (Zwemlust) 28.20.5; 3. Gerrit de Bruin (Neptunus Amersfoort) 29 17.9; 4. J. Bultman (Gooi) 29.19.2; 5. W. Berg man (de Zyi) 29.19.2; 6. L. W. van Baaien (Zwemlust) 29.39.7. Het is zeer waarschyniyk. dat dit jaar wederom een Bergen op Zoomse zwem ster een poging zal wagen om het Ka naal over te zwemmen en deel zal ne men aan de Butlln-race, welke vermoe delijk op 21 augustus zal worden ge houden. In de laatste twee jaren heeft Maria Meesters haar geluk beproefd, maar zy faalde. Thans wordt door het 18-jarig zwemstertje Stina Free met ernst getraind voor de grote en zware tocht. In de afgelopen week heeft zy een training van 10 ochtereenvolgende uren gehad, en na 10 uur zwemmen kwam zij monter en fris uit het water. In de komende week zal zy de tocht Vlis8ingenZeebrugge en terug maken. Slaagt deze tocht, dan zal zy officieel voor de Butlln-race ingeschreven wor den. goed geplaatst staat. Hij heeft twin tig meter voor op myn „Jamin" en dat is een heel stuk. „In Sterrebeek stonden we gelyk en toen was „Ica re" derde. „Et voila". Ook zyn er veel deelnemers en dat is niet zo leuk. Maar als de koers volgens de regels gaat en ik kan snel passeren, dan weet ik het nog niet. Het zal een harde strijd worden tus sen „Jamin", „Jariolain", „Icare" en misschien de Nederlander „Forges". Over „Peterhof" (de winnaar van vorig jaar) kan ik niets zeggen. Ik ken hem niet. Jammer dat je hier zo weinig verdient". Orlande Zamboni knikte eens, zet te de grote bril weer op, pakte zijn jockeypetje en knoopte het rood witte vest dicht. Hij ging nog wat rijden met „Jariolain", 's Middags om twee uur zou hij weer van Schiphol vertrekken, want in Milaan wachtte werk. Zaterdag komt hij terug om zondag „Jariolain" te ryden. „Ik ben al op mijn vijftiende jaar gaan rijden, zei de Italiaan. Ge trouwd? Nee geen tijd voor, aan myn paarden heb ik al genoeg. Bon giorno. KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen te Duindigt luiden: Oiseau-prys: 1. Xlna S. (J. Appel) 1.29.4; 2. Xala Hanover; 3. Xylophoon. Toto: winnend t 10.10; plaats f 2.80, f 7.80, f 3.90; gekoppeld f 11; covercal f 19.—. Old-Oold-prys: 1. Waluna Norton (A. Tesselaar) 1.30.8; 8. Walkure; 3. Wan da. Toto: winnend f 0.10, plaats f 1.70, f 1.40, f 1.80; gekoppeld f 11.10; cover cal f 5.40. Olivier B-prys: 1. Vlieger D (J. P. de Vlieger) 1.27.7; 2. Thea Cornelia; 3. Vaurien. Toto: winnend f 2.30, plaats f 1.30, f 1.40, f 1.50; gekoppeld f 5; covercal f 6.20. Ooststar-prijs: 1. Traviata (J. Ham) 1.26.6; 2. Uranus; 3. Urma Norton. Toto: winnend f 3.30; plaats f 1.50, f 2.30, f 2.30; gekoppeld f 2.40; covercal f 8.80. Overste van Fresana-prijs: 1. Seigneur Bascom (W. L. A. Kohier) 1.26.1; 2. Rosa Signal; 3. Rudolf G. Toto: winnend f 7.60; plaats f 2.30, f 1.40, f 3.30; ge koppeld f 12; covercal f 3.30. Our Volann-prys: 1. Quick Hollandla G (W. H. Geersen) 1.22.8; 2. Sorento; 3. Fan Fan. Toto: winnend f 2.70; plaats f 1.60, f 2, f 3.60; gekoppeld f 12.20; covercal f 6.20. Sialkot-prys: 1. Sir Carston (ex Car- ston) H. J. v. d. Kraat; 2. Frimousse II; 3. Nebraska. Toto: winnend f 1.50; plaats f 1.10, f 1.20; gekoppeld f 1.90; cover cal f 2.30. De MUI van Duindlgt-prys: 1. Swash buckler (F. Delbrasslnne)2. Remus; 3. Kandhar. Toto: winnend f 5.60; plaats f 3, f 7.30; gekoppeld f 39.50; cover cal f 4.90. Loos M.O.-prys: 1. Kaliban (S. Mala- tinszky); 2. Poise; 3. Cicero. Toto: win nend f 6.90, plaats f 1.80, f 1.50, f 1.40; gekoppeld f 9.20; covercal f 6.70. Totalisator-omzet f 120.520. VOETBAL. ARGENTIJNSE VOETBALLERS WACHT „HETE" ONTVANGST. Het verslagen Argentijnse elftal, dat na slechts één overwinning van ver dere deelneming aan het eindtoernooi werd uitgeschakeld en daarmee zijn supporters in het moederland de grootst mogeiyke teleurstelling be zorgde, staat een „hete" ontvangst te wadi ten. Luchtvaartautoriteiten zeiden za terdag, dat het elftal misschien naar Cordoba City gevlogen zou worden of zelfs naar Uruguay, omte voorko men, dat heetgebakerde voetbal gek ken, die zich op de voetballers willen wreken, de luchthaven van Buenos Aires in brand zullen steken. Aan de terugkeer van de Argentij nen is een reeks artikelen in de sport- kolommen van de dagbladen vooraf gegaan, waarin beweerd werd, dat de spelers gedemoraliseerd werden door een verregaand gebrek aan discipline en de omgang met Zweedse meisjes. Woedende supporters, die de pres taties van hun „goden" niet verdra gen konden één overwinning, twee nederlagen, vijf doelpunten voor en tien tegen hebben de ruiten inge gooid van het Argen ijnse bondsbu reau en het huis van de voorzitter van de voetbalbond senor Eduardo Colombo. Bij het bondsbureau verschenen aanplakbiljetten, waarin opgeroepen werd tot demonstraties tegen de spe lers, waarin een salarisbeperking tot 800 gulden per maand voor de voet ballers geëist werd en die het ontslag eisten van de officials. Waar voetbal al niet toe kan lelden. AUTOMOBILISME DE DAMESRIT VAN DE K.N.A.C. Diana van Strlen en mevr. Huiaker hebben zalerdag jl. met vereende krach ten de vUftiende damesrit van de KNAC gewonnen. Zowel 's ochtends als 'a mid dags voerden zij de opgaven vlekke loos en binnen de gestelde tUd uit. Nog 4 van 41 deelnemende équipes brachten het zover, zodat een ex aequo-proef de beslissing moest geven. Die ex aequo- proef kwam neer op een snelheids- proefje. dat halverwege onderbroken diende te worden voor het consumeren van een flesje met rietje. By de uiter mate gezwinde dronk van Diana van Strien beten de vier concurrerende équipes in het zand. Helaas werd het eind van deze overi gens zo plezierige dag door een onge val overschaduwd, 's Middags. bUna In het zicht van de finish, raakten mevr. E. Dankmeyer-Eykern en mej. H. Bruin, beiden uit Velsen, met hun Peugeot 40;$ in het dorp Randwyk vnn de weg. Zij slipten op een grintgedeelte. de wagen schoot van de dyk en kantelde enkele malen. Mcj. Bruin werd eruit geslin gerd. Belde inzittenden liepen verwon dingen op. die echter niet van zeer ernstige aard waren. De wagen kreeg zware schade. Uitslag: 1. mej. Diana van Strlen (Heemstede» en mevr. A. Hulsker-Van Splunter (Rotterdam) met Flat 600, res pectievelijk strafpunten 0, tyd in ex aequoproef 1 min. 03.2 sec.; 2. mevr. L. Heldendahl-Dcn Hartogh (Loosdrecht) en mevr. J. G. C de Touw-Niekerk (Oegstgeest) met Alfa Romeo O, 1.09.1; 3. mevr. E. F. van Strien-Van Hasselt (Heemstede) en mevr. Henderson (Rot terdam) met Ford Taunus 0,1,10. DE MILLE M1GL1A E18T TWEE DODEN De Mille Miglia, die dit Jaar voor het eerst gehouden wordt als betrouwbaar- heidsrit en niet als snelheidsrace. heeft op de eerste dag twee mensenlevens geëist. In verband hiermee heeft een socialis tische afgevaardigde verklaard, dat tijn party in het parlement op afschaffing van alle wedstrijden op open wegen zal aandringen. Dit standpunt vindt steun bU leden van andere politieke partyen. Ook in da pers wordt ongezouten kri tiek uitgeoefend. De „Tempo" schrUft. dat men met de nieuwe formule van betrouwbaarheids- of regelmatigheids- wedstrUd voor seriewagens, met inge laste snelheidsproeven, van de regen in de drup gekomen is. Dat nu eenzame burgers in hun wagen in die snelheids proeven over de weg mogen jagen is nog veel erger dan toen beroepspiloten in racewagens dit deden, meent het blad. Kort na de start van de Mille Miglia is, in de buitenwijken van Brescia, een Alfa Romeo van de weg gevlogen. De inzittenden, de Italianen Guido Zerlleri en zijn co-équiper Claudlo Mora, moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men, waar beiden later aan hun ver wondingen zijn overleden. Zij waren zwagers van elkaar. Kort nadat de Alfa Romeo veronge lukt was, slipte een andere Italiaanse wagen, een Abarth, op een plas olie, die door de Alfa op de weg was achter gelaten. Ook deze wagen raakte uit het Spoor, maar de inzittenden bleven on gedeeld. DE 84 UURSRACE VAN LE MANS Van de 55 deelnemers aan de race van Le Mans, die gekenmerkt werd door de rivaliteit Aston Martin-Ferrari-Jaguar en die 100.000 toeschouwers trok, zijn er slechts 20 door de finish gegaan. Bij ongelukken kwam één coureur om het leven cn werden er vyf gewond, wat goeddeels aan de weersomstandigheden regen en onweersbuien was te wyten. Van de 24 uur is de weg niet meer dan 8 uur droog geweest. De Belgisch-Amerikaanse ploeg Oli vier GendebienPhill Hill werd win naar met Ferrari. De Nederlander Karei de Beaufort werd vyfde. KORFBAL KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Om het kampioenschap van Nederland werd de wedstrijd Wordt KwiekDeto gespeeld en door Wordt Kwiek met 3—2 gewonnen. De stand is^^H Rohda 3 Z.K.C3 Wordt Kw. 4 Deto 3 LAWNTENNIS 1 0 27—10 20—12 15—21 18—22 7—22 De tweedaagse tenniswedstrijd tussen het team van de universiteit van Cam bridge en de ploeg van de Internationale club van Nederland, welke in het De vonshire Park te Eastbourne is gehou den. is in een 119 zege voor onze landgenoten geëindigd. In het dubbelspel hebben Fred Deh- nert en Piet van Eysden een goede in druk gemaakt. Vooral Piet van Eysden veroverde met zijn harde en goed ge richte service vele punten. In de laatste partij versloegen zij Hann, de nummer één van Cambridge, en Hull met 16 6—3 6—4. De Hagenaar Jack Heye heeft gis teren in het Kralingse Bos te Rotter dam zijn titel van Nederlands kampioen 20 km. snelwandelen geprolongeerd. Jack Heye zegevierde in 1 uur 47 min. 17 sec. HET ...-a Wiedende Waten. DOOR ARTHUR MAYSE 35) „Aan vermoedens heeft het gerecht niets". „Goed dan, ik weet het zeker. Toen het donker begon te worden, werd er een vuurtoren aangestoken. Het was een vuurtoren, die om de acht secon den seinde en zo is er maar één in de buurt". „Hij bedoelt de vuurtoren op Kaap Martinez", zei Deyvy, zonder zioh om te draaien. „Hij had de brulboei ook moeten horen". „Ik heb geen brulboei gehoord. We waren nog erg ver af". „Je hoeft alleen tegen mij te pra ten", zei Paddy. „Dus je zag 'n vuur toren. En toen?" „We voeren een uur lang door. Aleko bad het stuurwiel overgeno men en ik kon aan hem merken dat Ihy zich zorgen maakte over onze koers. We voeren nog maar drie knopen". „Nee. En Aleko had die middag de naam van de boot ondergeverfd. Hij haalde zijn horloge te voorschUn en hing het naast het kompas. Om half tien minderde hij onze vaart nog meer. Hy zweette en na een poosje trok hij zyn oliejas uit en zag ik dat hij een revolver in zyn heupzak had. Ik had hem nog nooit eerder met een revolver gezien; ik wist niet eens dat er een aan boord was. Het was een revolver met een noten houten greep". „En waar was de Chinees op dat ogenblik?" „Die lag in mijn kooi. Ik denk dat hij sliep. Hij was zeeziek, ondanks de gladde zee'. „Ga door". Er begon mist op te komen uit het noordwesten. Binnen tien minuten zat alles potdidht en we konden de vuurtoren niet meer zien. Aleko be val me naar voren te gaan en de miatklok te luiden, Vlak voordat de mist kwam opzetten had ik nog ge schat, dat we zeven mijl van het vuurtorenlicht af waren". „Zeven mUl van de dichtstbUzUn- de wal?" vroeg Paddy. „Ja. Ik weet niet hoe laat het was, toen ik plotseling iets hoorde. Ik dacht dat het een vliegtuig was en ik 'Tfipo ttip af wat ppr» vlieetuie in die mist moest doen. Het geluid werd luider en toen begreep ik dat het een boot was. Zy passeerde ons aan bakboord en Aleko kwam naar voren en duwde my van de klok weg. Hij begon zelf te luiden en hy maakte er een signaal van een korte, twee lange, en weer een korte. De boot keerde terug. Zy moet om ons heen gevaren hebben, want nu kwam zy aan stuurboord. De ma chine maakte byna geen geluld meer en ze hadden geen lichten op. Ik zag haar pas toen zy vlakby was. Aleko stond weer aan het roer. Hy zette onze motor stop en ze kwamen langszij en stopten zelf ook. Mike Peddar stond aan het roer". „Hoe weet je dat hy het was?" „Toen wist ik het nog niet. Maar ik weet nu zeker dat het Mike was. Ik las de naam van de boot de „Helene" en ik herinnerde me dat ik haar twee weken geleden in Mar tinez al had gezien. De dominee, Dr Morse stond met Joe Peddar in de stuurhut. Ik herkende Joe; ik had in Martinez met hem gevochten. De „Helene" lag dieper ,in het watpr aan onze boot. We gooiden een touw- ludder uit en Aleko beval my, het jacht met een bootshaak langszy te houden. Dat deed ik en toen kwamen de dominee. Joe Peddar en nog een man aan boord. Het was die kerel met het zwarte haar en de gebroken neus, die ik vandaag van de stoom boot heb zien stappen". „Wacht even". Paddy sloeg een blad om en ontspande zyn pols even aaarna legde hij de blocnote weer op zyn knie gereed. „Aan schrUf- werk heb ik een hekel', zei hy. „Een beetje langzamer en niets overslaan". „Niemand zei iets. Aleko had zyn jas weer aangetrokken. Ze gingen met zyn allen naar de kajuit. Er scheen een versdhil van mening te zyn ik hoorde de stemmen van Aleko en de dominee. Aleko scheen woedend te zyn". „Kon je iets van hun gesprek op vangen? „Nee. Alleen af en toe een los woord. Eén keer hoorde ik Aleko iets zeggen over een groot risico en een behoorïyke pry's. Ik weet niet wat de dominee antwoordde, maar even later hoorde ik hem lachen. Toen hoorde ik Aleko de glazen klaarzetten en de fles met „aqua vita" en ik dacht dat ze het weer hadden bygelegd". „Een beetje langzamer alsjeblieft!" „Na een minuut otf tien kwamen ze uit de kajuit. De man met het zwarte haar had twee blikken by zich en Joe Peddar de andere twee. Ze zetten ze neer op het luik. Aleko kwam achter hen aan, gevolgd door de Ohmees". „Waar was jy?" ,.Aan stuurboord. Ik hield de twee boten bij elkaar". „Ziezo ik ben weer by. Ga verder" „Aleko vroeg de dominee wanneer de volgende tocht plaats zou vinden en Morse zei: „Er komt geen vol gende tocht meer na deze, kapitein". Hij zette zün bril af en wreef met zyn hand langs zy'n ogen. Ik sloeg hem gade en ik vond dat hij precies op een magere uil leek" „Kon je hem goed zien?" „Ja. Aleko had een brandende zaklantaarn uit de kajuit meege bracht. De dominee zette zyn bril op en knikte tegen de man die zij „Zwarte" noemden en toen stak hy een hand onder zyn oliejas. Wat daarna gebeurde, ging zo snel dat ik het niet allemaal volgen kon. Aleko probeerde zyn eigen revolver te tiekken, maar Morse schoot al toen Aleko nog met zyn hand onder zyn jas zat. De zwarte schoot een keer en Aleko viel voorover. Ze schoten weer en de Chinees gaf een hoge gil. Toen kwam Joe Peddar op mU af. Hy had een mes in zijn hand. Ik liet de bootshaak los en gaf hem een klap tegen rijn nek en er eing ppn revolver vlak voor myn gezicht af'. „Niet zo vlug!" vermaande Paddy. „Ik kan je niet byhouden". Maar Clint hoorde hem nauweiyks. Het was of hy het alles weer in wcr- kelykheid meemaakte. „Joe scheen my als zijn slachtoffer uitgekozen te hebben. Hy bevond zich tussen rr.y on de twee anderen; de dominee riep dat hy opzy moest gaan. Hij stak naar mij met znn mes en ik viel ruggelings overboord. De twee boten waren zowat een meter van elkaar afgedreven en ik sloeg met myn hoofd lelyk tegen de rand van de „Helene" aan". Bij de deuropening klonk opeens Devvy's stem: „Stil Zy luisterden met gespannen aan dacht. Weer klonk het geluid, lang gerekt en krassend. Paddy herademde. „Een uil", zei hy. „Beheers je zenuwen een beetje" zei Clint tegen Dewy. Hy stak een sigaret op en ging weer voor Paddy staan. „Dus je was met je hoofd tegen de boot geslagen", zei Paddy. „Je dikke schedel werd Je behoud". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7