Piet van Est winnaar Ronde van Nederland KEES PELIMS DRIE EREPLAATSEN VOOR NEDERLANDERS Spattday JCJIS, fry 3iaCei& Sxwótdyfc Jo de Haan amateurkampioen van Nederland op de weg MAANDAG 23 JUNI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het algemeen eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Piet van Est (Nederl. blauw) 29.40.43; 2. Post (Ned. zwart) 29.41.51; 3. Van den Brand (Nederland groen) 29.44.12; 4. Kersten (Nederland blauw) 29.48.10; 5. Van Looy (België II) 29.48.13; 6. Verhoef Nederland zwart) i 29.50.46; 7. Van Steenbergen (België I) 129.52.438. Schulte (Nederland zwart) 129.52.58; Adri Voorting (Ned. groen) 129.54.58; 10. Stolker (Nederland blauw) 129.55.12; 11. De Roo (Nederl. blauw) i 29.55.58; 12. Coone (Duitsl.) 29.56.30; 13. Van den Broek (Ned. groen) 29.57.03; 14. Roks (Ned. groen) 29.57.37; 15. Van der Pluym (Ned. blauw) 29.58.52; 16. Geldermans (Ned. zwart) 30.01.27; 17. Vlayen (België I) 30.01.53; 18. Hinsen (Ned. geel) 30.02.03; 19. Schils (België II) 30.02.07; 20. Bugdahl (Did.) 30.03.17. Het algemeen ploegenklassement luid de: 1. Nederland blauw 89.05.45; 2. Ne derland zwart 89.15.13; 3. Nederland groen 89.21.42; 4. België II 89.41.32; 5. België I 89.54.00; 6. Nederland geel 01.29; 7. Duitsland 90.06.00. Naast Piet van Est behoren Peter Post, Leo van den Brand en Jaap Kersten onmiddellijk genoemd te worden. Zij eindigden op de drie ereplaatsen na Piet van Est maar nog voor de Belgische vedette Rik van Looy. De opmars van de Nederland se jongeren is dus in de breedte ge komen en niet van een enkeling. Van Rik van Looy had men overi gens meer verwacht. Niet misschien dat hij opnieuw de ronde zou gaan winnen, maar wel, dat hij toch een belangrijker rol zou spelen. Die lek ke band in de eerste halve etappe van vrijdag naar Heerlen heeft roet in zijn eten gegooid. Toen bovendien Willie Schroeders en Leon van Daele voor zijn ploeg verloren gingen, leg de van Looy zich bij de feiten neer. Zijn enige verlangen was nog vóór zijn rivaal Rik van Steenbergen te emdigen en daarin slaagde hij vol komen. De 10I van de buitenlanders is over het algemeen veel geringer geweest dan in vorige jaren. Onder de eer ste twintig van het algemeen klasse ment treft men slechts vijf buiten landers aan, naast de twee Rikken nog de Belgische wegkampioen An dre Vlayen als zeventiende, Jef Schils als negentiende en de Duitser Klaus Bugdahl als twinstigste. Deze gang van zaken heeft ook niet nagelaten uitwerking te hebben op het algemeen ploegenklassement. Vooraan dus de blauw ploeg van Kees Pellenaars, daarachter op de tweede plaats de jonge zwarte ploeg met de onverwoestbare Schulte aan het hoofd en vervolgens de groene equipe, die een dag voor de start sa mengesteld, wel voor een zeer grote verrassing zorgde. Vervolgens de twee Belgische ploegen nog voor de gele formatie met de tourcracks Wim van Est en Gerrit Voorting, waarvan de laatste door een etappezege in Zwolle het meest de aandacht vroeg. Piet Damen, ten slotte, de zesde Ne derlandse tourrenner in deze ronde, eindigde op de veertigste plaats. Maar daarbij mag men niet vergeten, dat hij pas de zware wegwedstrijd WarschauBerlijnPraag in de be nen had. DE VIJFDE ETAPPE. Haast tropische regenbuien teis terden de karavaan in de voorlaat ste 244 km. lange etappe van Heer len naar Roosendaal. Kort na de start scheen het zonnetje nog en met dat grote aantal kilometers voor de boeg en de vier voorgaande inspannende dagen in de benen was het niet te verwachten, dat de renners zich bo venmatig zouden gaan inspannen. In gesloten gelederen ook kwamen zij na 15 kim. op de top van de Cauberg met de oranjetruidrager Piet van Est voorop. Na veertig kilometer be sloten Adrie Voorting en Jos Hin sen wat leven in de brouwerij te brengen. Het was juist gaan regenen Toen dit tweetal wegsprong had geen der anderen er lust in ze achterna te gaan. De voorsprong groeide gesta dig. In Roosteren (53 km) was het veertig seconden. Nederweert, dat de karavaan in de stromende regen op wachtte, met borden waarop leuzen stonden als „Kersten naar de Tour de France", „Jaap wint" en „Goed zo Jaap", zag Voorting en Hinsen met hun grootste winst doorkomen: bijna zes minuten. Toen kreeg Adrie Voor ting twee langzaam leeglopende ban den. Ploegleider Klaas Buchly, die weinig in de vlucht zag en achter het slenterende peloton was gebleven, werd naar voren gehaald en „stak" twee nieuwe wielen. Dit, en het groeiende aantal kilometers drukte echter het tempo van de twee kop lopers. En toen even voor Eindhoven Aren van 't Hof en Tonny Bergmans de achtervolging inzetten was het einde van de overmoedige vlucht nabij. In Breda, na 216 km. werden Voorting en Hinsen door het grote peloton opgeslokt. Bij het verlaten van deze stad veroorzaakte een val partij een nieuwe scheiding. Piet van Est en Peter Post waren in de op rit naar de grote rijksweg gevallen en raakten in de tweede groep. Voor aan probeerde Gerrit Schulte in de buurt van het huis van Kees Pelle naars een solo ontsnapping, nam 200 m., maar werd door Jef Schils te ruggehaald. Inmiddels was Piet van Est aan de sprong naar de voorhoe de begonnen. Toen Schulte dit be merkte en ook zag, dat Peter Post op 150 meter achter de leiders „zwom" liet hij zich terugvallen. Te vergeefs, Piet van Est slaagde er in de leiders te bereiken, Peter Post niet. En het kostte hem in de reste rende 15 km een verlies van 1 min. 03 sec op de oranjetruidrager. Vlak voor Roosendaal legde Schils de basis voor zijn zege. Samen met de Duitser Bugdahl sprong de Belg weg en hij had weinig moeite om als eerste over de eindsteep te gaan. Van het tweetal, dat aan 200 km. van deze etappe enige kleur had ge geven, eindigde Adri Voorting op 33 seconden achter Schil in een groep met onder meer Rik van Looy, Rik van Steenbergen en Wim v. Est. De arme Jos Hinsen was de teleurstel ling echter niet te boven gekomen. Hij kwam pas zeven en een halve minuut na Schils ontmoedigd bin nen. DE LAATSTE ETAPPE. Zaterdag legde Piet van Est de ba sis voor zijn eindzege. Toen vergroot te hij door een geslaagde solorit in de laatste vijftien kilometers zijn voorsprong en Peter Post, die even als Piet van Est bij een valpartij betrokken was geweest, van 5 sec. tot 1 min. 8 sec. De Brabander behoefde er zondag dus nog slechts voor te zorgen, dat hij in de onmiddellijke nabijheid van Post in het Stadion aankwam. En zo geschiedde. De vlucht van Schalk Verhoef, Arie van Wetten en Leo van der Pluym na 35 km. vlak voor de eerste pre miespurt op de Moer dij kbrug was van geen enkele betekenis. Van der Pluym volgde stipt de consignes op: „Geen meter kop doen". Hij behoef de alleen maar bij te blijven om de eerste plaats in het ploegenklasse ment veilig te stellen. Piet van Est, van de ploeg van Kees Pellenaars, is zondagmiddag als win naar van de Ronde van Nederland het Olympisch Stadion te Amsterdam komen binnenrijden. Vermoedelijk zou dit echter allemaal anders gelo pen zijn, als zijn ploegmaat Gijs Pauw hem in de laatste etappe van Roosendaal naar Amsterdam, niet zijn fiets had geleend toen het kar retje van Van Est het begaf. Omdat Pauw wel zo goed was, dankte Piet van Est (links) hem in het door weekte Olympisch Stadion hartelijk, zoals de foto laat zien. Geheel rechts de begeesterde Pellenaars. Het drietal of liever gezegd het tweetal want van der Pluym deed eigenlijk niet mee bereikte een winst van 2 min. maar moest in de buurt van Meern (112 km.) de vlag strijken. Een jacht van Steen voorden, Impanis, Adrie Voorting, Joop van der Putten en Daan de Groot had hun einde ingeluid. Meer sensatie verwekte de lekke band, die Piet van Est in de straten van Rotterdam kreeg. Gijs Pauw stond zijn fiets aan de kopman af en door Michel Stolker werd Piet van Est weer bijgebracht. De zwarten hadden van zijn tijdelijke afwezig heid geen gebruik kunnen maken om Peter Post naar voren te schui ven. Even voorbij Loenen (131 km) be gon de ontknoping van de slotetappe. Jo de Roo, Wim van Est voor het eerst vooraan Schils, Meuleman, van Wetten, Kersten en Geldermans ontvluchtten de eentonigheid van de grote groep. Wim van Est trof het niet, want hij werd door een lekke band teruggeslagen. In Abcoude (141 km) demarreerde Bugdahl. die de laatste dagen meer en meer op de voorgrond is getreden, gevolgd door Gerrit Schulte en Raymond Impanis met een blanco verlofpas van we reldkampioen Rik van Steenbergen in zijn zak. Het drietal kwam in de buurt van het Kalfje bij de koplopers van wie Jo de Roo op de doorweekte sintel- baan in het stadion de wieler baan was te gevaarlijk geworden door de regen de spurt won voor Geldermalsen en Schulte. In het peloton eindigde de versla gen Peter Post met een juichende Piet van Est aan zijn wiel op de der tiende plaats. huilde tranen met tuiten I Kees Pellenaars stond zondag- 5 middag aan de finish in het Olympisch stadion in de stromen- de regen dikke tranen met tuiten te storten. Het was te veel voor s de gebruinde ploegleider van de Nederlandse equipe. Een drievou- S dig succes: Jo de Roo winnaar s van de laatste etappe, iet van Est winnaar van de gehele ronde en de blauwe equipe op de eerste plaats in het algemeen ploegen- s klassement. Pellenaars had na al de aantij- gingen en i oeilijkheden van de 2 laatste maanden bewezen welk een voortreffelijk ploegleider hij is en vandaar die tranen Directeur Otto van Erp echter j kon tevreden lachen. De 23-jari- ge Piet van Est had een einde ge- maakt aan de Belgische over- 2 heersing, dde twee jaar lang in de persoon van Rik van Looy de 2 Ronde van Nederland al voor het einde tot een eenzijdige affaire had bestempeld. Met de jonge Piet van Est komt de naam van Est nu drie- maal voor op de erelijst van ron- 2 dewinnaars. In 1952 en 1954 2 schreef Wim van Est toen nog in zijn glorietijd, zijn naam in het 2 gouden boek van de ronde. Maar 2 is de ster van d nu 35-jarige Wim aan het tanen? In 1955 werd hij tweede achter Piet Haan, een jaar later derde achter Rik van Looy en nu? „Den 2 Wimme" heeft zich in deze ron- j de vrijwel niet laten zien. Een 25e plaats in het eindklassement 5 met een achterstand van bijna j 25 minuten op zijn jongere broer 2 is er het resultaat van. Heeft 2 Wim van Est zich gepaard voor de Tour de France, die donderdag 2 in Brussel begint? De tijd zal het leren. Dat was dan blijkbaar niet no- 2 dig voor Piet van Est, die deze ronde werkelijk uitstekend gere- den heeft. „Piet van Est onze 2 golden Boy". Dit had een enthou- j siast supporter op een speelgoed 2 schoolbord geschreven toen de 2 karavaan zondag Brabant verliet. Laten we hopen dat hij in de 2 tour gelijk krijgt. UITSLAGEN KON. NED. VOETBALBOND. (Betaald). .Eerste divisie A: AGOWRBC 2—4. AMATEURS OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De stand luidt hier thans: Velox 3 2 0 1 4 3 Alliance 2 1 1 0 3 43 Quick 3 0 12 1 5—11 West I: Promotiewedstrijden 2e klas-le klas: Laakkwartier—West West Frisia 11 (Laakkwartier pro moveert). Spartaan '20De Spartaan 2—2. West n: promotiewedstrijden 4e klas-3e klas: OudewaterConcordia 00; VredenburchOlympia 11; HardinxveldSchoonhoven 12. Zaterdag tijdens de jaarlijkse sport dag van het personeel van het Paleis Soestdijk, welke werd gehouden op de terreinen van K.P.S. bij het pa leis en werd bijgewoond door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard, is een veteranenvoetbalwed- strijd gespeeld tussen een elftal van KJ\S. en een team van het Konink lijk Stal Departement uit Den Haag. Het Haagse team won met 42. Deze foto laat zien hoe ZK.H. Prins Bern- hard een beker uitreikte aan de aan voerder van K.SJD., de heer C. B. Groen. De 21-jarige wieleramateur Jo del Haan uit Klaaswaal is kampioen van Nederland op de weg geworden. Van de 296 coureurs die op het circuit van Zandvoort aan de titelstrijd begon nen, was De Haar de enige, die een ontsnapping met succes kon bekro nen. Zijn vlucht kwam bijna aan het slot van de ruim 176 km (42 ronden) en had hem in de Tarzanbocht nog 200 meters opgeleverd, een winst, die op het laatste rechte stuk naar de fi nish, tegen krachtige wind in, zien derogen minder werd. Twintig meter slechts hield De Haan over, maar die geringe voorsprong was voldoende om juichend de eindstreep te passe ren en een aanstormende sprinters- macht achter zich te houden. Der gewoontegetrouw is de race om het kampio nschap van Neder land een langdurige slijtageslag ge worden. Slijtage die veroorzaakt werd door valpartijen, ditmaal ook enkele regenbuien en wederoir de zeewind, die als lood op de ademhalingsorga nen van de renners drukt, en die soms aanwakkerde tot een storm. Ook nu hebben talrijke coureurs getracht .aan het indrukwekkend uitgebreide peloton te ontkomen, maar niet een (zoals Jan Hugens) en geen groep heeft zover kunnen reiken. Alleen Coen Niesten en Ben Teunisse zijn hard op weg geweest naar een defini tieve vlucht, maai de jacht van Harry De foto Iaat zien hoe de nieuwe kam pioen een krans kreefg van dr P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U. Scholten, een zeer sterk rijdende Jan Hugens en Anton Biemans verijdelde deze belangrijkste van alle pokingen. Daarom was de ontsnapping van Jo de Haan, die zich in de course bijna niet had laten zien, achteraf het hoog tepunt van de monotone race. Zijn demarrage in het bos was de enige die de bezoekers kon boeien en die de weinigen op de tribune ook span- ning kon brengen. De voorzitter van de KNWU kon daarna een volkomen leeg gereden Jo de Haan het rood- wit-blauwe tricot om de schouders trekken. De uitslag over een afstand van 176,106 km luidt: 1. Jo de Haan (Klaaswaal) 4 uur 10 min. 50 sec; 2. Hennie Marinussen (Amsterdam) 4.10.55: 3. Vink (Am sterdam) z t; 4. Van der Ruit (Am sterdam) z t; 5. Soet (Oirschot) z t; 6. Moonen (Heer) z t; 7. Bom (Kwints- heul) zt; 9. Visser (Santpoort) zt; 10. Schroot (Amsterdam) z t. De uitslag van de iationale nieuwe- lingenwedstrijf' was: 58.702 km: 1. Riethoven (Leiden) 1 uur 26 min. 27 sec; 2. Janssen (Nootdorp) zt; 3. Ra- decker (Amsterdam) zt. PIET VAN RHIJN VOOR 150000 VERKOCHT Piet van Rhijn, oud-speler van Blauw Zwart, die enige jaren als prof speelde in de vereniging Valen ciennes, is door deze vereniging voor 150.000.— verkocht aan de 2e di visieclub „Stade Frangais" te Parijs. Piet van Rhijn, bijgenaamd „le tête d'or", is topscorer van de Franse tweede divisie. Zijn nieuwe club heeft ook nog 800.000,betaald voor 8 andere nieuwe spelers. Van Rhijn is op het ogenblik met vakantie in Wassenaar. HALVE FINALES KNVB-BEKER De voetbalwedstrijd voor de halve finale van de KNVB-beker tussen Feijenoord en Sparta, zaterdag in het Feijenoord-stadion te Rotterdam ge speeld is door Sparta met 31 ge wonnen. De finale zal op woensdag 25 juni gaan tussen Sparta en Volendam, dat eveneens met 31 MW ver- DOCOS WON JEUGDTOERNOOl TE HOOGMADE Door MMO werd gisteren weer de traditionele sportdag voor junioren en adspiranten georganiseerd, waar aan werd deelgenomen door Docos, St. Bernardus, WOA en MMO. Door SJZ werd bericht van verhindering gestuurd wegens kerkelijke redenen. Gekampt werd op 100 m hardlopen, vèrspringen, hoogspringen, 4 x 100 m estafette, doelschieten en voetbal raak. Felle strijd werd er geleverd door de jongens en het was tot het eind onzeker wie winnaar zou worden on danks dat er een paar maal gestopt moest worden voor een paar fikse buien. Voor de adspiranten werd daarom het hoogspringen afgelast, dar het terrein te glad was gewor den. Toen de totaal-uitslag berekend was bleek, dat de stand was; 1. Do- cos A adspiranten-team, dat onder een toepasselijk woord van de voorz. de wisselbeker in ontvangst mocht nemen met 302 punten, gem. 0.52. De 2de prijs was voor VVOA jun. met 294H P-, gem. 0.50; de 3de voor St. Bernardus adsp. met 277 p., gem. 0.48 en de 4de prijs voor MMO A-jun. met 267 p., gem. 0.46. Nadat de voorz. allen hartelijk had bedankt en hun een tot weerziens had toegewenst verlieten allen voldaan over deze middag het MMO-veld. Nederland-België korfbal: 4-4 De extra-interland BelgiëNeder- lad, die zaterdag in Brussel gespeeld werd is in een gelijk spel 44 geëin digd en daarmee mogen beide par tyen tevreden zijn. In de eerste helft kon de Neder landse aanval slecht op toeren komen. De Belgen daarentegen kwamen her haaldelijk gevaarlijk voor de korf, maar het Belgische middenvak steunde te weinig. Het eerste doel punt werd na negen minuten gescoord door De Kip. Het werd echter wegens lopen afgekeurd; acht minuten later verraste de Belg Raymaeckers zijn tegenstander Bos, door plotseling in een ren af te remmen en zuiver in te schieten (10). Aan beide zijden werden hierna verschillende kansen gemist. Eerst in de 39e minuut kon De Kip gelijk maken (11). Onmid dellijk na de uitworp schoot Wage- maecker van grote «fstand in (21), maar direct hierop benutte Bos een uiterst klein kansje, waardoor de stand weer in evenwicht kwam (22). Voor de tweede maal werd toen een doelpunt wegens lopen af gekeurd, nu van Van Lunteren. Juist voor het verstrijken van de eerste helft zorgde mevr. Coppens Van Hove ervoor, dat de rust inging met een 32 voorsprong voor de Belgen. Onmiddellijk na de hervatting be nutte Zwaanswijk een strafschop, maar in de tiende minuut was het Raymaeckers die zijn ploeg opnieuw een voorsprong gaf (4—3). De twee de helft was verdei meer spannend dan fraai. De Kip miste na een kwar tier een strafworp maar Munnikes deed het kort voor tijd beter (44). NEDERLAND—BELGIE (JEUGD) 6—1 De te Dordrecht gespeelde korfbal wedstrijd tussen de jeugdploegen van Nederland en België is in de 61 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. Bij de rust had Nederland met 20 de leiding.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5