Ruim 400 deelnemers aan het Kamerlingh Onnes-congres Scherp Toelatingsexamens r.-k. Lyceum „St. Bonaventura" te Leiden Cello recital van Henri Honegger Vacantielezigheden te Leiden MAANDAG 23 JUNI 1958 DE LEIDSF COURANT PAGINA 2 Koude week in Leiden Vanmorgen opening in Stadsgehoorzaal lïuim vierhonderd natuurkundigen zijn deze week in Leiden naar aaniei ding van het Kamerlingh Onnescon- gres, dat in en rond de stadsgehoor zaal wordt gehouden. 250 Deelne mers komen uit het buitenland, de meesten uit Amerika en Engeland, maar ook landen als Polen, Rusland, Tsjechoslowakije, India en Egypte zijn vertegenwoordigd. De congressis ten hebben een uitgebreid program ma, dat hen in 160 lezingen samen brengt of verdeelt. Ook de echtgeno ten van de geleerden hebben in veel gevallen de reis naar Nederland aan vaard. Dit betekent dat ook nog eens ruim honderd dames onderdak moes ten vinden. Men heeft de oplossing gevonden in Noordwijk: het gehele congres werd in deze badplaats onderge bracht en de deelnemers worden des morgens en 's avonds met bussen ge bracht of gehaald. Het programma den, in binnen- en buitenland, die aan de verdere ontwikkeling van dit onderzoek hebben bijgedragen. Na een korte pauze werd de serie van 160 lezingen in de verschillende za len van het gebouw ingezet met een lezing van de Amerikaan Feynman over de gedragingen van vloeibaar helium. Prof. Feynman nam de plaats in van de heer L. Landov uit Moskou, die bericht van verhindering zond. LEDENVERGADERING ST. CHRISTOFFEL, LEIDEN Om kwart voor 9 opende voorzit ter L. van Leeuwen -vrijdagavond de ledenvergadering van St. Christoffel. Er waren, met het bestuur mee, in totaal 10 leden ter vergadering aan wezig. Van de K.A.B. was een cir culaire binnengekomen over de Ge westelijke Sociale School. De afdeling Den Haag zond weer een uitstekend verzorgd convocaat. Inplaats van zijn 5-minuten-preek beantwoordde pater R. Maarschal- kerweerd enige vragen van leden, die zij zo onderweg van niet-katholieken hadden voorgelegd gekregen. Dat ook dat de dames-congressisten geboden bij ons katholieken nog wel eens het wordt is aanzienlijk lichter dan dat van de heren, zij bezichtigen Leiden, trekken met bussen het polderland in, maken boottochten en komen ook nog' op de kaasmarkt in Alkmaar. Een bijzondere herdenkingsdatum heeft de geleerden in Leiden teza men gebracht, 10 juli a.s. immers is het vijftig jaar geleden, dat de wereldberoemde Leidenaar Kamer- lyingh Onnes helium vloeibaar maak te en aldus een nieuw terrein van onderzoek in de natuurkunde opende. Telegram. Het congres werd vanmorgen in de grote Stadsgehoorzaal geopend door de voorzitter van de Nederlandse Na tuurkundige Vereniging, prof. dr. J A. Prins, die onder meer verwelkom de een vertegenwoordiger van de minister van O., K. en W., de rector- magnificus van de T.eidse universi teit, prof. dr. J. S. E. de Jongh, de president-curator dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, en de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Hij stelde voor een tele gram te zenden aan prof. De Haas, pionier in het onderzoek naar koude temperaturen, die vandaag zijn tach tigste verjaardag viert. Prof. dr. C. J. Gorter, voorzitter van het organise rend comité gaf hierna in een korte lezing een overzicht van de ontdek kingen, die op het vloeibaar maken van het helium gevolgd zijn. Hij noemde de namen van de vele geleer- Dr Brongersma volgt prof Boschma op Als directeur museum nat. historie Leiden Bij koninklijk besluit is te rekenen van 1 'mei 1958 af, aan prof. dr. H. Boschma op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van het Rijksmuseum van natuurlijke historie, te Leiden, onder dankbe tuiging voor de in die functie be wezen diensten, en is met gelijktij dige ingang in deze functie benoemd dr. L. D. Brongersma, wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij genoemd museum. Burgerlijke Stand Geb.: Jacoba M., d. v. J. Glasber gen en J. Schouten; Leonardus A. M., z. v. S. C. Elstgeest enH. W. C. van Rjjn; Adrianus J., z. v. J. J. Schut en A. H. v. Grol; Roland F., z. v. A. J. D. v. Oosten en W. Stegeman; Leendert, z. v. N. Kulk en D. de Jong; Herma- nus, z. v. H. Sohellingerhout en C. v. Brakel; Teuns, z. v. M. Meijvogel en G. F. W. Luijk. POTLOOD en GEFST No. 514. Horizontaal: 1. overblijf sel bij verbranding, 3. streek op de grens van N.-Brab. en Limb., 7. on derdeel van een rekening of een be groting, 9. boom, 11. oude wijnmaat, 12. verdikking der opperhuid, 14. slot, 16. water in Friesland, 18. speer, 20. karakter, 22. afkorting van thal lium, 23. rivier in Duitsland, 25. buis vormig ingewand, 27. telwoord, 29. laagvlakte, 30. weke, niet vloeibare maar vettige stof in holle dierlijke beenderen, 32. metalen haak, 33. rund. Verticaal: 2. graafwerktuig, 3. na schrift (afk. Lat.), 4. voedsel, 5. deel van het oor, 6. voorzetsel, 8. voor teken, 10. hemellichaam, 1. koemest vocht, 13. gem. in N.H., 15. zijtak El be, 17. lusthof, 19. meisjesnaam, 21. zoon van Jacob, 24. meisjesnaam, 26. zwemvogel, 28. ik (Lat.), 29. muziek noot, 31. emeritus (agk.). een en ander ontbreekt aan de ken nis van hun geloof, bleek hieruit weer duidelijk. De voorzitter bracht de komende cursus voor vakontwikkeling onder de aandacht en benadrukte het grote belang van deze cursus vooral voor jongeren. Twee heren gaven zich op voor de cursus. De kosten hiervoor bedragen 135,waarvan eventueel ƒ40,door de vereniging betaald wordt. Op zondag 27 juli zal om 9 uur een H. Mis worden opgedragen in de Leonarduskerk voor de levende en overleden leden van onze afdeling. Daar het bestuur geen grote op komst had verwacht, was geen spr. uitgenodigd en werd onderling van gedachten gewisseld. De grote animo waarmede de leden zelf het gesprek gaande hielden, bewees wel dat ook hieraan wel eens behoefte is. Ook bleek, dat hier en daar nog wel pro blemen schuilen bij de leden. Op de eerste plaats kwam aan de orde wel ke kosten men mag aftrekken voor de belasting. De meningen liepen nogal wat uit een en het zal goed zijn t.z.t. eens een' deskundige over dit onderwerp aan het woord te laten. Een zware boom werd ook opgezet over de huis vrouwen die de produkten van fa brikanten beoordelen of ook wel ver oordelen. Hiervoor bestaat een com missie die o.a. door alle bonden wordt gesubsidieerd. Bij een veroordeling van het ar- tikel bleek men minder enthousiast voor het werk van deze commissie, maar ook hieruit blijkt weer: wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Met veel vuur verdedigde iedere spreker zijn mening, zodat het toch een leerzame en interessante avond werd. De maanden juli en augustus zijn vakantiemaanden voor de vereniging. De voorzitter wenste allen een prettige vakantie toe en tot een weerzien in september. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Warmonderweg, alsmede de Haarlemmerweg, voorzover gele gen tussen de Musschenbroekstraat en de Maresingel, met ingang van 25 juni 1958 voor de duur der be- stratingswerken aldaar zijn afgeslo ten voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. VAN DE TRAP GEVALLEN. Zaterdagmorgen, omstreeks kwart voor negen zijn in hun ouderlijke wo ning aan de Van der Tasstraat, de 11- jarige Dirk Schouten en zijn 2-jarig broertje Jan van de trap gevallen. Dirk kreeg een schedelbasisfrac- tuur; de kleuter een hersenschudding. Beiden werden door de E.H.D. naar een ziekenhuis gebracht. Met brommer geslipt. De 16-jarige J. Montfoort uit War mond is zaterdagmiddag omstreeks een uur met zijn brommer geslipt op de Turfmarktsbrug. Hij kreeg een kaakfractuur en werd door de Eerste Hulpdienst naar een ziekenhuis ver voerd. Nieuwe uniformen. Het Anjerfonds afd. Zuid-Holland heeft het eerste Leidse Jeugdorkest en drumband „De Burcht" een be langrijke gift geschonken ten bate van het Uniformfonds. De vereniging hoopt spoedig in dè nieuwe uniformen naar buiten op te treden. De Harmoniekapel „Trouw Durf" geeft morgenavond in het Van der Werffpark een openluchtconcert. Het programma voor dit concert is voor de pétuze als volgt samengesteld: Saint Triphon van A. Mei; Bonne Fortune van S. P. van Leeuwen; Aquarelles van A. Delhage; Onze mars van C. Corbi; Fortunat (wals) en Doornhoosjes Bruidsvaart van N. Bhode. Na de pauze volgt een mars programma, met medéwerking vai drumband. Opbrengst collecte. De collecte ten behoeve van de Mytylstichting voor Leiden en Omstreken heeft gebracht de somma van 3600,— t.w.: in Leiden 3.000.in Oegstgeest 400.in Leiderdorp 200. IN HET KADER VAN HET Holland Festival viel er zaterdag 1.1'. iets heel bijzonders te beluisteren. De Zwitserse cellist Henri Honegger vertolkte in twee recitals de zes solo suites voor cello van Johann Sebas tian Bach. Een niet genoeg te waar deren prestatie. De vele cello-bewon deraars, die Leiden klaarblijkelijk rijk is, waren in de Grote Pers bijeen gekomen en om 5 uur in de namid dag betrad de cellist het podium om achtereenvolgens de Suites 1, 5, en 3 te spelen. Men kreeg een artistiek duidelijk en klaar inzicht in Bach's groots oeuvre en in de mogelijkhe den van het welhaast volmaakte cello-spel. Eerbiedig bewonderend beschouwt men in zijn mediterende voordracht het nobel-strak aanvoe len van deze dichterlijke wijsgeer, met de émotionele verfijning onder streng omsloten controle van zijn diep ingestelde ziel. Deze middag dan, hoorde men Suite I. Alle zes de suites zijn volgens hetzelfde schema gebouwd. Prélude, Allemande Courante Sarabande met een Bourrée en Gigue of Gavotte of Menuet. De 5e Suite verlangt een gediscordeerde cello; wat wil zeg gen: de hoogste snaar moet een toon lager zijn gestemd. Bach brengt hier door andere mogelijkheden van so noriteit en accoordspel. Duidelijk is dit waarnembaar bij de interpretatie. De Prélude van deze is twee-delig: voorspel en fuga; opvallend schoon! De 3e Suite heeft dan een Gavotte evenals no. 5, Ontroerend klinkt tel kens weer de Sarabande. Elke pres tatie schijnt voor Honegger, die ont zaggelijk veel kan, een feest, waar van hij zijn gehoor (dat talrijk was) heel veel mededeelt. Deze le serie cello-suites werd dankbaar en met ontzag ontvangen met een veel en welgemeend applaus. Avond-concert. zamelen in de Grote Pers voor het 2e recital Solo-suites van Bach. Honegger is niet de kunstenaar voor de massa, maar voor hen, die weten en kennen en waarderen. Hij con centreert zich op de uitgelezenheid, van de kunst, en onder zijn spelen is Honegger een en al overgave, be staat hij enkel om zijn schoon doel te bereiken, het allerhoogste tot in uiterste benadering te realiseren. Meer nog dan de voorafgaande mid dag excelleerde hij. Hij begon met Suite 2, die evenals de 4e begiftigd met een Bourrée. Het is wonder oplossing morgenavond. baarlijk, hoe Bach op één instrument de veelstemmigheid vermag te sug gereren, waarbij de vertolker aan de uiterste technische precisie van tech niek en frasering bewonderenswaar dig voldeed. De 6e Suite is geschre ven voor een instrument met 5 sna ren (onbekend welk instrument dat precies geweest zal zijn). Zeker geen gewone cello, die er 4 snaren op na hield (ook in Bach's tijd) en nog heeft. Wij hoorden, welke mogelijk heden, interessant van klank en kleur, op de 4-smarige cello werden gegeven. Zo is deze in zich-zelf omsloten cellist een heel bijzonder kunstenaar, die alleszins voortreffelijk Bach in terpreteert. Evenals de wilskrachtige solist die zonder blijk van vermoeid heid of verslapping (integendeel meer en meer geïnspireerd) ook zijn 2e recital beëindigde, waren ook de toehoorders onvermoeid in het gron dig beluisteren en beleven, van de grootse en karakteristieke Bach- voordracht, die door Honegger was gegeven. Zij lieten zich dan ook niet onbetuigd en gaven in een ware ova tie blijk van hartgrondige bewonde ring. J. KORTMANN Over een maand zijn we weer zo ver: op maandag 28 juli trekken de honderden kinderen weer uit om van de verschillende activiteiten te genieten. Nog steeds is 'het mogelijk kinde ren op te geven voor deelname aan de vakantiebezigheden. De kosten voor 15 dagen „uitgaan" bedragen 3,75. Behalve op alle katholieke scholen kunnen de kinderen worden opgegeven bij de parochiale hoofd leidsters, de dames; Mevrouw Colla, Mare 51, tel. 29985 voor de parochie Hartebrug; Mevrouw Van Dam, Irenestraat 14 voor de parochie Herensingel; Mevrouw Maas, v. d. Sande Bak- huyzenlaan 20, tel. 26747, voor de Lodewijk- en Petrusparochies en Mevrouw v. d. Staak, Rijn- en Schiekade 96a, tel. 25198 voor de Leonardusparochie. Voor het mogelijk maken van een goede organisatie is het wel noodza kelijk, dat de kinderen zo spoedig mogelijk worden aangemeld; te veel aangiften op het laatste nippertje brengen vaak grote moeilijkheden. Van de 137 kandidaten voor het toelatingsexamen van het Lyceum werden de volgende toegelaten: R. 'Alkemade, Noordwijk; K. Am- merlaan, Zoetermeer; M. Arnoldus, Oegstgeest; L. Bal, Voorschoten; Th. Bark, Leiden; J. Blom, Leiderdorp; R. Boersma, Leiden; P. Boortman, Noordwijk; P. v. d. Bosch, Oude- Wetering; J. Breedeveld, Leiden; A. Büsch, Wassenaar; B. Burgers, Was senaar; H. Damen, Leiden; J. De- moet, Alphen; G. van Engelen, Lei den; H. v. d. Erve, Wassenaar; T. Evers, Leiden; R. Fabrie, Leiden; F. v. Galen, Voorschoten; T. v. d. Geest, Oud-Ade; A. Gieske, Leiden; J. Gil lissen, Wassenaar; P. van Goozen, Hoogmade; F. Gribnau, Oegstgeest; J. Heemskerk, Zoeterwoude; T. Ho- genelst, Noordwijk; T. Hogenelst, Voorschoten; J. Hoogeboom, Leider dorp; D. Huigsloot, Roelofarendsv.; A. Hug, Leiden; J. Jansen, Oegst- ;t; P. Jonkheer, Sassenheim; K. Kallenberg, Oegstgeest; Th. v. Kam pen, Koudekerk; C. Kerckhoff, Oegstgeest; K. Klein, Oegstgeest; W. de Kier, Stompwijk; K. Korenhoff, Leiden; G. Kraan, Alphen; Th. Kriek, Leiden; P. van Leeuwen, Voorscho ten; H. v. d. Maat, Leiden; J. v. d. Meer, Sassenheim;. Th. v. d. Meer, Voorschoten; P. Meiman, Leiden; Michalides, Noordwijkerhout; T. Mulders, Leiden; P. Otgaar, Lei den; J. Ouwerkerk, Leiden; A. v. d. Poel, Zoeterwoude; B. v. d. Poel, Oud-Ade; T. v. d. Poel, Leiderdorp; M. v. d. Poll, Bodegraven; P. Rau- mann, Leiden; R. Rombouts, Voor schoten; J. van Ruiten, R.Veen; P. Runderkamp, Wassenaar; B. Ruig- rok, Leiden; P. Saris, Leiderdorp; T. Schaafstra, Leiden; M. Schermer Voest, Leiden; P. van Schie, Wasse naar; F. Schoonderwoerd, Hazers- woude; C. Schramt, Oegstgeest; K. Schroder, Voorschoten; F. Smit, Lei den; H. Smittenaar Leiden; T. Snel- derwaard, Leiden; G. Spendel, Lei den; T. Steinebach, Voorschoten; W. Stol, Leiden; H. Stuyvenwold, Was senaar; J. van Teeffelen, Alphen; R. Tetteroo, Leiden; T. Tetteroo, Lei den; L. Tolenaar, meiden; T. Verba ken, Oegstgeest; K Verduin, Leiden; K. van Vliet, Hazerswoude; B. Vliet Vlieland, Noordwijk; L. Voorn, Lei den; W. de Vrind, Leiderdorp; J. Wa lenkamp, Leiden; H. Wallaart, Lei den; N. Wassenaar, Warmond; Wesselman, R.Veen; A. Witsenburg, Leiden; H. v. d. Zee, Leiden; K. Zoet, Eindexamen M.M.S. St Agneslyceum te Leiden ^oor 't eindexamen van de M.M.S. St. Agneslyceum zijn 31 candidaten geslaagd en 3 afgewezen. Geslaagd zijn: M. H. A. van Agt- mael, Voorburg; J. M. M. Beckers, Leiden; M. E. B. W. den Boer, Oegst geest; M. A. M. Brantjes, Wassenaar; E. M. Y. Bresser, Wassenaar; M. J. E. Deen, Oude-Wetering; B. J. E. Flap per, Roelof arendsveen; D. A. M. Grib nau, Oegstgeest; M. C. Jansen, Oegst geest; M. G. J. Kallenberg, Leiden; A. C. M. G. M. Kohlbeck, Leiden; H. F. G. Lemaire, Leiden; C. W. M, Luij- ben, Oegstgeest; M. J. P. van der Meer, Oegstgeest; R. M. Meinders, Leiden; C. H. B. G. M. A. Mulder, Leiden; C. A. M. van Noort, Noord wijkerhout; D. J. E. Otto, Leiden; W. C. M. van der Poel, Zoeterwoude; A. J. A. Rammeloo, Voorburg; M. J. Th. Roeleveld, Noordwijk; Y. Sitee, Lei derdorp; J. E. Tacoma, Alphen a. d. Rijn; A. M. A. Vergeer, Boskoop; D. M. van Vugt, Leiden; H. A. Th. War- nau, Leiden; A. E. M Westgeest, Was senaar; M. L. J. Wouters, Wassenaar. Toelatingsexamen Sted. Gymnasium te Leiden Tot de eerste klasse zijn toegela ten: Fenneke Fockema Andreae, An- nelies van den Burg, Tini Booij, Madeleine Bosch, Riudolf van Cal- car, Thijs Cohen, Dik Degens, Carla van Doorn, Jan Drewes, Fineke de Graaf, Walther Grotenhuis, Anne- Wouter Heijmans, Mieke de Koning, Ed van Kuipers, Li esje Kwaadgras, Margaret Leenen, Jeanne Metzemae- kers, Jeannetje Oosterhuis, Elsje Ouwehand, Guus la Rivière, Tilly Ruitenberg, Jo-han van der Sande, Johan Schoonheim, Liesbeth Sitsen, Tom van der Steen, Petra Stelwagen Marijke Teeuw, Marianne Veldhuij- zen, Hein van Vliet, Elzelien Vrij, Niek de Water, Jos K essen, allen te Leiden. Thijs van Ginkel en Martine Vosmaer, beiden te Oegstgeest. Bram de Wolf en Geraldine van der Schaaf, beiden te Leiderdorp. Joost van Buuren en Gijs Laurentius, bei den te Leidsohendam. Hans de Jong te Zoeterwoude. Susien van Dijk en Willem-Hendrik Dorsman, beiden te Boskoop. Robbert Jan Meckmann te Voorschoten. Diederik van der Veen Meerstadt te Alpthen a. d. Rijn. Kees Schimmel te Noordwijk a. Zee. Het aantal kandidaten bedroeg 46, waar van er 2 werden afgewezen. JUDO-EXAMENS. In de Dajo van Sportschool Luiten aan de Pieterskerkgracht te Leiden werden judo-examens afgenomen. De namen der geslaagde kandidaten luiden: Gele Band: J. Faas, P. Wete ring, P. Boehke, F. v. d. Lip, H. Goer- res. W. Luiten, H. v. d. Post en H: Chrispijn. Oranje Band: F. Nievaart, J. v. d. Blo>m, J. Wijdeman, R. Wiggers, J. René, W. Mark, P. Rover, P. Ciere en J. Bakker. Groene Band: Q. Oudegeest. Het examen werd agenomen door W. Luiten 3e dan en P. van Leeuwen le dan. Oude Wetering; R. Verhoeve, Lei-1 den; P. Deen, Oude Wetering; N. v. d. Voort, Leiden; G. Driessen, Oegst geest; B. Zonderop, Leiden. Van 16 kandidaten wordt een her examen afgenomen. Diploma-zwemmen Huishoudschool Rapenburg Leerlingen van de Huishoudschool aan het Rapenburg te Leiden hebben zaterdag in „De Overdekte" voor het doploma gezwommen. De geslaagden waren: Diploma B. 1 b: Corrie Frank, Annie Fruchten, Bep Hillebrand, Tineke v. d. Reijden, Loesje Smits, Marjo de Winkel, Ine ke Link. 1 g: Fietje Bodijn, Tineke Brittijn, Janny Dreef, Marianne Favier, Rie Nagtegaal, Elly R^vensbergen, Bet sy van Rijn, Marijke v. d. Visch, Ve ra v. d. Vet, Ria v. d. Blom. 1 c: Tiny Arnoldus, Dineke Geel, Elsje v. d. Heyden, Tiny v. d. Jagt, Joke Nieuwenburg, Anneke Pardon, Adri de Joode, Henny Blok. 1 d: Ria van As, Willy van As, Ariène Paul, Anneke Pruis, René Snel, Margriet Schellingerhout, Joke Waal, Elly Wijnnobel, Tineke v. d. Zeeuw, Anneke Freeken, Thera van Kappen. 1 k: Emmy Arnoldus, Willy Brug man, Ireen Flaman, Janny de Haan, Tineke de Haan, Henny de Hoogt, Nelly Salomons, Irene v. d. Walle, Corry Filippo, Corrie Regeer. L.B.: Marrie Griffioen, Di entje du Chatinier, Pietjeco Cramer, Ria Ha- braken, Ina Hertman, Willy van Rooyen, Git?- Schuiling, Saar Wonder- gem. I.A.: Truus den Dondelaar, Hilda Koet. I.E.: To Kartens, Marry v. d. Lin den, Nelly v. d. Lip, Jean Pyl, Joke v. d. Velden, Henny de Vrij, Tineke van Egmond. I.H.: Janneke v. Leeuwen, Cobi Mulder, Roelfke Noort, Lenie Otgaar, Inge Pikaar, Joke Verver, Babs Wes- selius, Sari de Vinck, Annie v. d. Kaay. 8 Afgewezen. Diploma A. I.f: Henny v. d. Berg, Henny Heet- veld, Sonja Ramp, Corrie v. Rheenen, Ineke Kouprie. I.g. Heidy v. d. Meij, Ria v. d. Blom. I.k.: Irene Hemerik, Bfep van Hou ten. I.B.: Henny Heijnernan. I.e. Rietje Grotenhuis, Greet Smit, Yvonne Tol, Willy Plant. I.d.: Anneke Slagboom. I.A.: Ria v. d. Berg. I.E.: Lansje Fu, Bertha de Graaf, Netty van Tol. I.h.: Adri Tol, Ansje Martijn, Marli Schouten, Ria Mol, Agaat Zelden- thuis. 3 Afgewezen. Agenda Leiden WOENSDAG 25 JUNI. (V) K.A.J. Lezing door pater De Jong. „Ervaringen in Cameroon" Ma ria Gijzensteeg. 8 uut nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Leidse Postzegelverzamelaars. „Sche pen op postzegels" dia-lezing. De Kleine Burcht, 8 uur nam. DONDERDAG 26 JUNI. K. O.-excursie naar Dr. v. Voort- huyzenschool, Marnixtraat 2 u. nam. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Strand wandeling. Stationsplein 7 uur nam. VRIJDAG 27 JUNI. R.K. Handelsavondschool „St. Pie- ter". Diploma-uitreiken. Sint Anto- niusclubhuis, 19.30 nam „Ons Eiland". Opening v. h. nieu we clubhuis. Kortenaerstraat, 8 uur nam. ZATERDAG 28 JUNI. „Stad en Landschap van Zuid-Hol- land" 29ste jaarvergadering. Verza melen (voor boottocht naar War mond) Beestenmarkt, 10.15 uur v.m. De avond- en nachtdienst van de apotheken wordt waargenomen door Apotheek Herdingh Blanken, Hoge Woerd 171, telefoon 20502. Die te Oegstgeest door Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele foon 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Maandag 23 Junij 1858. Van Schiermonnikoog wordt het volgende gemeld: In de vo rige week begaf zich een kracht vol jongeling des avonds naar de duinen, om eijeren te zoeken. Gekomen bij een konijnenhol, waarin op dit eiland eene zé kere soort eenden nestelt, groef hij het op, ten einde de eijeren weg te nemen. Uit dit hol mogt hij echter niet levend terugkee- ren. Hij had zich te ver gewaagd en met het hoofd geheel voor overhangende, zich zeiven in 'n toestand verplaatst, dat hij door het neerstortende zand werd be dekt en van verstikking sterven moest. Den volgenden morgen werd het lijk gevonden, bij het welk een getrouwe hond, die des avonds was medegenomen, nog als wachter zat. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waar voor elke maand (de komende drie n>aanden) een prijs van 25, van 101 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. BRILLEN-LEED! Wij liepen donderdag jl. door de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de gedempte Mare, waar twee broertjes liepen, hand in hand; de oudste 6 jaar en de jongste 4 jaar. Toen plots een jongen van 10 jaar met de fiets de stoep op reed en de kleinste on dersteboven reed (expres). Een jon gen van 10 jaar zag dat en kon dat niet hebben, sprong verwoed op de dader en het was knokken geblazen. Het noodlot wilde, dat de jongen, die in de bres sprong, een bril droeg welke werd afgeslagen. Een juist passerende dame, die ook een bril droeg, raapte hem op met de mede deling: „Je kunt hem op het politie bureau terughalen". De gedupeerde jongen kon zodoende op school niet op het bord zien. Doch tot op heden de bril niet terug. Hopenlijk zal deze dame de bril alsnog zo spoedig mogelijk op het politiebureau terug brengen. Ingezonden door: JOKE VAN DER MADEN, Uiterstegracht 22, Leiden. AANRIJDING Zaterdagavond, tegen zeven uur, vond er op het kruispunt Haarlem merstraat—-Vrouwensteeg een aan rijding plaats tussen een bromfiets ;en scooter. De bromfietsberijder slipte op de natte tramrail en kwam precies voor de scooter-tegenligger ten val. Hij kreeg bloedende verwon dingen aan het gezicht en begaf zich voor alle zekerheid op eigen ge legenheid naar een ziekenhuis. Van de bromfiets brak een trapper af. De bromfietsbetuurder belde een verzekeringsagent, die spoedig ter \tse was om de schade op te nemen. Ingezonden door: de heer J. VAN ITERSON, Vrouwenkerkkoorsteeg 15 Leiden. OEGSTGEEST Jubileum bij Vrouwelijk Jeugd werk. Gisteren herdacht mej. R. Huijzendveld de dag dat zij 12'/! jaar aan het vrouwelijk jeugdwerk in onze parochie is verbonden en wel de laatste jaren als hoofdjeugdleid ster. Zij heeft zich die jaren doen kennen als iemand met nauwgezette plichtsbetrachting en die nooit er gens tegenop zag. Tot hare intentie werd door de aalmoezenier de plech tige Hoogmis gecelebreerd, waarbij de diverse jeugdgroepen tegenwoor dig waren. Na de H. Mis kwamen allen bijeen in Eigen Huis voor het gemeenschappelijk ontbijt. Verder trof men hier aan de districtsleid ster mej. v. d. Voorden, de paro chiële jeugdcommissie en pastoor Looijaard. Mej. v. d. Voorden wees in een korte toespraak op de verant woordelijkheid van jeugdleidster en oog op dit betrekkelijk zeldzame ju bileum. Ook kap. Hoogenbosch sprak de jubilaresse toe. Ank Strijk droeg daarna op keurige wijzr een toepas selijk gedicht voor, waarna de ka bouters een toneelstukje opvoerden. Namens de jeugdcommissie sprak de heer A. T. de Rooy. Mevr. Elshof bood een plaid aan. Tevens voerden het woord de heer J. Pitlo, hoofd jeugdleider van het mannelijk jeugd werk, die ook een geschenk over handigde. Pastoor Looyaard sprak het slotwoord en reikte haar het ere- insigne, verleend door de Ned. Gid- senbeweging, uit. Laatste Berichten Europa's hoofdstad Het Europese parlement is van ochtend om 11.17 uur precies onder grote belangstelling begonnen met de stemming over het advies aan de mi nisters inzake de zetel der Europese instellingen. Er zijn twee stemmings ronden en met een ingewikkelde tel ling, zodat het wel geruime tijd zal duren, voor de uitslag bekend zal zijn. Bij de eerste stemmingsronde geven de afgevaardigden op een 'ijst van de tien kandidaatsleden vijf steden een voorkeurcijfer, variërend van 5 tot en met 1. De vijf steden, die bij de eer ste ronde le meeste stemmen beha len, dingen mee in een tweede stem mingsronde, waarbij de afgevaar digden 3 steden de voorkeurcijfers, variërend van 3 tot en met 1 voor zien. De uitslag zal dus drie steden op leveren, doch ook de uitslag der eer- sie stemming zal in het advies aan de ministerraad worden opgenomen. Nader wordt gemeld dat volgens of ficieuze cijfers bij de eerste stem mingsronde Straatsburg als eer ste uit de bus is gekomen met 271 stemmen. Op Brussel werden 270 stem men uitgebracht. Gistermiddag is de 12-jarige Phik Han Lo in zijn ouderlijke woning aan het Schopenhauérhoi te Amsterdam om het leven gekomen bij met mon teren van ee^ fitting van een sche merlamp. De vader trof de jongen dood in zijn slaapkamer aan. Deze had het lampje ic beide handen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2