SfeCcidócSouAciiit l "£ïï!i Grote aanval op Menado ingezet Laatste bolwerk der Indonesische rebellen V.N.-commissie voor Hongarije vraagt inlichtingen WIE VANGT DIE BAL? Handen kan de ku& uieei pakken Spannende eindronde K.R.O.-quiz Deelnemers „Weet je veel** wisten veel HOE wordt weer MAANDAG 23 JUNI 1958 49ste JAARGANG No. 14440 laatste burcht Directeur: c m v hamers veld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RER ^bellen Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.. f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.Advert: 17 ct p mjn. Telefoontjes 11.50 Volgens legercommuniqué van alle kanten omsingeld Troepen van de Indonesische regering zijn een zware aanval begonnen op Menado, de hoofdstad en het laatste bolwerk van de opstandelingen op Noord-Celebes. Aanvankelijk werd verwacht, dat Menado in het afgelopen weekeinde zou worden veroverd, maar generaal-majoor Nasoetion, chef staf van het Indonesische leger, zei zaterdag in Djakarta, dat de strijd om deze stad nog één of twee weken kan duren. De zuivering van het gehele gebied zou nog verscheidene maanden vergen. Menado is volgens vroegere berichten omgeven door een drievoudige verdedigin,T5llnie van artillerie en kustbatterijen. GEEN VERBINDING MEER. Een communiqué van zondagavond, uitgegeven door het hoofdkwartier van het Indonesische leger meldde, dat de opstandelingen op Noord-Ce lebes van alle zijden onder zware druk staan. Hun hoofdmacht, onder leiding van de voormalige commandant van Noord-Celebes, kolonel Somba, heeft volgens het communiqué geen verbin ding meer met Menado. Ook hebben de regeringsstrijdkrach ten de laatste ontsnapping van de op standelingen naar zee afgesneden, door de bezetting van Makoelisoen, ruim veertig kilometer ten zuiden van Menado. Zondag werd in Djakarta meege deeld, dat Menado onder hevig vuur werd genomen door de troepen van de centrale regering. Generaal Nasoetion heeft meege deeld, dat hij van het Amerikaanse ministerie van Defensie een uitnodi ging heeft ontvangen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Hij zei voor nemens te zijn de aankoop van mili taire uitrustingen van de V.S. onder een krediet op lange termijn te wiK len bespreken. Cyprus-regeliug is maar tijdelijk Gouverneur Foot van Cyprus heeft aartsbisschop Makarios in een brief erop gewezen, dat men slechts tot een vreedzame oplossing voor Cyprus kan komen, indien de betrokken par tijen hun wensen uit het verleden wat matigen. In een brief aan de Turkse Cypriotische leider Kutchuk legde Foot ook nog eens de nadruk op het feit, dat de Britse voorstellen slechts voor een periode van zeven jaar gelden en dat dus niemand zijn „standpunt inzake de uiteindelijke oplossing van de Cyprische problemen hoeft te laten varen". De Griekse regering heeft Turkije zaterdag gewaarschuwd, dat het treinverkeer tussen beide landen zal worden stilgezet indien de steniging van Griekse treinen, die Turkije bin nenrijden, niet ophoudt. De afgelopen dagen hebben Turkse landarbeiders deze treinen verscheidene keren be kogeld. O. Duitsland laat vlieger vrij De Belgische vlieger luitenant Mar tin Paulus, die op 29 mei jJ. met zijn militair vliegtuig boven Oostduits ge bied terecht kwani en gedwongen werd op een vliegveld aan de Oost- zeekust te landen, is vrijgelaten. Het akkoord over zijn vrijlating kwam tot stand tussen de Belgische militaire missie te Berlijn en het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken. De twee partijen waren overeen gekomen, dat de onderhandelingen geen officiële erkenning van de Oost duitse regering door België zouden inhouden. Tussen België en Oost- Duitsland bestaan geen diplomatieke betrekkingen. NOG ALTIJD LITTLE ROCK Bij beschikking van een federale rechter heeft het bestuur van de middelbare school te Little Rock (Ar kansas) toestemming gekregen, de rassenintregatie op dit instituut twee en een half jaar op te schorten. Dit betekent dat het bestuur de zeven ingeschreven negerleerlingen naar huis mag sturen. Zoals bekend heeft de opheffing van de rassenscheiding in Little Rock vorig jaar aanleiding gegeven tot incidenten. Pogingen van gouver neur Faubus om met behulp van de nationale garde de negerkinderen te verhinderen de school te bezoeken, werden door president Eisenhower door het zenden van federale mili tairen verijdeld. De jongste uitspraak is van rech ter Harry Lemley, uit de stad Hope in Arkansas, wie was opgedragen een verzoek van het schoolbestuur om het integratiebesluit op te schor ten, te onderzoeken. Het bestuur had gesteld, dat er anders wellicht weer ongeregeldhe den zouden ontstaan. BRAND IN HAVEN VAN BELAWAN Radio-Djakarta meldt, dat er in de haven van Belawan (Noord-Sumatra) een hevige brand heeft gewoed, die volgens een officiële schatting voor vijftig miljoen roepiah schade heeft aangericht. De brand is vrijdagavond uitgebroken en heeft geduurd tot za terdagochtend 11 uur. In een communiqué van de militai re overheid wordt gezegd, dat er een aantal haveninstallaties verloren is gegaan, maar dat een pakhuis van het leger en één van de marine zijn ge spaard. De oorzaak van de brand is niet bekend. De militaire bevelhebber van Noord-Sumatra, overste Gintings, stelt persoonlijk een onderzoek in. KRITIEK VAN HATTA. Mohammed Hatta, de vroegere vi ce-president van Indonesië, heeft za terdag kritiek geoefend op de rege ring van Djoeanda, omdat die in de cember van het vorig jaar de Neder landse ondernemingen heeft overge nomen. Volgens Hatta is dat schade lijk voor het land geweest. Hatta zei dit in een rede die hij hield in Djokjakarta. Hij had liever gezien dat Indonesië zijn eigen onder nemingen had gesticht. Wij hebben immers nog niet die be kwaamheid die de mensen van de overgenomen bedrijven hadden, zei hij. Over executie van Nagy c.s. De speciale commissie van de Ver enigde Naties voor Hongarije heeft zaterdag na een geheime zitting van drie uur een verklaring uitgegeven, waarin zij de terechtstelling van Nagy c.s. betreurt en een beroep doet op „belanghebbende regeringen" om inlichtingen te verstrekken over de omstandigheden van de arrestatie, het proces en de terechtstelling. In de commissie hebben vertegen woordigers van Australië, Denemar ken Tunesië en Uruguay zitting. De commissie geeft uitdrukking aan haar vrees dat het eind van „de onderdrukking en het doden in Hon garije misschien nog niet in zicht is". Men vond de Hongaarse regerings verklaring over de executies vaag en onnauwkeurig en vroeg zich af waar de gevangenen in de tijd voor de processen hadden vertoefd, waar ze berecht waren, waar geëxecuteerd en onder welke beschuldigingen, en vol gens welke wetten en procedures ze berecht en veroordeeld waren. De commissie is van mening dat de Ver enigde Naties alle recht hebben hier over te worden ingelicht. Uit de recente terechtstellingen blijkt duidelijk dat de onderdrukking van het Hongaarse volk voortduurt, aldus het communiqué. Reactie op Expo Een 300 mensen hebben zaterdag voor het gebouw van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties een protestdemonstratie gehouden. werden stenen geworpen. Het Hongaarse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Brussel wordt thans vrijwel door iedereen geboycot. Slechts weinig bezoekers hebben na de executie van Nagy nog behoefte er een bezoek aan te bren gen. Zuidslavisch commentaar De Zuidslavische pers heeft zondag voor het eerst commentaar geleverd op de terechtstelling van de voorma lige Hongaarse leider Imre Nagy en deze terecntstelling als een „brute vergelding" en als „moord" gebrand merkt. Het Belgradose blad Politika noemt de terechtstelling „een vrese lijke waarschuwing voor allen, die zich verzetten tegen de huidige her leving van de Stalinistische politiek". KARD. STEPINAC HERSTELD Kardinaal Stepinac, de primaat van Zuid-Slavië, is thans geheel hersteld van de ernstige ziekte, waaraan hy een maand geleden leed, zo heeft de lijfarts van de kardinaal zaterdag meegedeeld. De 60-jarige kardinaal lijdt aan een zeldzame bloedziekte die vorige maand verergerd werd door een acu te aanval van trombose en longont steking. Deze grappige foto laat zien hoe vele van de 300 nonnetjes, die in de Amerikaanse stad Cleveland de baseballwedstrijd YankeeIndians bij woonden, alle mogelijke moeite deden de bal te vangen welke een van de spelers hen toewierp. De nonnetjes namen minstens drie ballen als souve nirs mee naar huis, de bal van deze foto, en twee andere welke by onge luk tussen het publiek terecht kwamen. Minderheidsregering in België De Belgische Katholieke kabinets formateur Gaston Eyskens van de C.V.P. werkt aan de samenstelling van een homogene minderheidsrege ring, nu zijn pogingen om tot een kabinet van twee partijen te komen, op niets zijn uitgelopen. Dit is zaterdagmiddag door de voorzitter van de C.V.P., Lefevre, verklaard. Hy gaf de socialistische en de li berale partij van deze gang van za ken de schuld, daar zij „iedere be spreking en iedere onderhandeling hardnekkig blijven weigeren". Het bestuur van de C.V.P. sprak opnieuw zijn vertrouwen in Eyskens uit. NA 5 JAAR VRIJGELATEN Twee Amerikaanse missionarissen, pater Joseph McCormak en pater Cyril Wagner, die in juni 1953 op last der Chinese communistische autoriteiten werden gearresteerd op beschuldiging van „spionage en sa botage ten bate van de Amerikaanse imperialisten", zijn zaterdag, aan boord van het Britse schip „Tskang- sja", in de haven van Hongkong aan gekomen. Zij hadden de vijf jaar gevangenis straf, waartoe zij waren veroordeeld, uitgediend. Meer opklaringen Onder invloed van een depressie die zich van Engeland naar het zuidelijk deel van de Noordzee ver plaatste, is er in ons land tijdens het weekeinde veel regen gevallen, in hoofdzaak in de vorm van buien, hier en daar gepaard gaande met onweer. De neerslaghoeveelheden liepen van plaats tot plaats echter uiteen. Van zaterdagochtend 7 uur tot maandag ochtend 7 uur viel in Ypenburg 27, in Schiphol 25 en in De Bilt 23 en in Twente en Hoek van Holland 20 mm regen. Daarentegen werd in dezelfde periode op Terschelling, in Leeuwar den 2 en in Den Helder 0,4 mm af getapt. Ten westen van de Golf van Biscaye verscheen vanmorgen een nieuwe depressie, die snel in de rich ting van Spanje trekt en daarna wat noordelijker zal koersen. Ons land komt morgen tussen deze storing en een lagedrukgebied boven Denemar ken te liggen. De buiïgheid zal daar door wat minder worden met meer zonneschijn dan vandaag. Zaterdagochtend bood het plein voor het Victoria station in Londen voor net eerst na zeven weken weer de oude vertrouwde aanblik: de busstaking was afgelopen en het plein stond weer vol met de bekende rode dubbeldeks bussen, gereed om te vertrekken. Passagiers zijn er op dit plaatje nog niet veel te zien, maar de opname werd dan ook gemaakt om acht uur in de morgen. Prijzen van Verzekering en Kledingindustrie Een gelukkige vader kon zijn doch tertje zaterdagavond even voor de KRO-mocrofoon houden om te laten blijken hoe gelukkig beiden en ook de mede-aanwezige moeder wel wa ren met het succesvol behalen van de eindstreep in 't familiespel „Weet je veel?" dat in de afgelopen winter het Tierelantijnen-programma van de KRO spannend heeft gehouden. Die vader was de Limburgse Brabander, de heer J. M. Th. Maas uit Roosen daal, die met vijftien punten in de beslissende fase van de wedstrijd van zijn beide mededingers had gewon nen. De heer J. J. Vinkelvleugel uit Dinxperlo volgde hem op de voet met veertien punten en dan kwam de heer J. G. J. van Dongen uit Til burg met twaalf punten. De heer Stuiver, voorzitter van de commissie uit het levensverzekeringsbedrijf overhandigde de bewijsstukken voor de beloofde studieverzekering van 6000 uit te keren als het kind ze ventien jaar is. Hij wilde de tweede en derde winnaar niet met lege han den wegzenden; beiden ontvingen een studieverzekering van f 500. Uit naam van de commissie uit de kle dingindustrie overhandigde de heer Horsman aan de dames van de prijs winnaars een doos bonbons met een daarin liggende chèque. Toen dit alles achter de rug was, volgde een langdurig gefeliciteer en gefotografeer en moesten de win nende ouders het een en ander uit hun leven vertellen. Tot besluit van de plechtigheid had de KRO een kleine receptie bereid, waar allen, die iets met de wedstrij den te maken hebben gehad, nog lang en plezierig bijeen zyn gebleven. Zware studie. De drie topspelers hebben ons na afloop een en ander verteld van hun laatste tien dagen studie. Alle drie hadden hetzelfde onderwerp bestu deerd, namelijk het leven van kardi naal De Jong, zoals dat werd be schreven door de heer H. Aukes. Het was een zware opgave in korte tijd, doch met verbeten wil hebben de drie vaders van gezinnen hun studie volgehouden oon de kroon op het eens begonnen werk te kunnen zetten. Het lijvige boekwerk met 560 bladzijden heeft hen niet losgelaten. We moeten hierbij wel aantekenen, dat de zestien door de auteur opgestelde en door Gabriel Smit voorgelegde vragen lang niet gemakkelijk waren, zodat het niet behoeft te verbazen, dat de drie mededingers het niet verder konden brengen dan de zesde vraag. Winnaar Maas, 34 jaar oud, decla rant op een internationaal expeditie bedrijf te Roosendaal, vertelde ons, dat de studie wel interessant was ge weest, maar dat hij te kampen heeft gehad met de grote opsommigen van feiten. Hij heeft gemiddeld zes uur per dag gestudeerd en dat deed hij om de prachtige prijs te winnen ten behoeve van zijn zevenjarig dochter tje Betty, de oudste van zijn vijf kin deren. In de voorafgaande wedstrijd had hij het circus bestudeerd uit twee leidinggevende boeken in het Frans en het Duits. Hij wist 13 december voor de microfoon zoveel te vertel len, dat de Vereniging van circus vrienden hem vereerde met het ere lidmaatschap en Strassburger hem en zijn gezin voor een bijzondere voor stelling uitnodigde. Wat de rivalen betreft, vertelde ons de heer Van Dongen, leraar in de wis- en natuurkunde aan een techni sche school te Tilburg, dat hij zich op 14 februari wist te klasseren door alle vragen over de geschiedenis van de levensverzekering te beantwoor den. Op 26 april volgde de heer Vinkenvleugel, technisch bedrijfslei der van een confectiebedrijf te Dinx perlo, die grote kennis bleek te be zitten over de glas-schilderkunst, in het bijzonder de Goudse glazen. Leo Nelissen, die de rubriek „Weet je veel?" heeft geleid, heeft ons ge zegd, dat er in totaal ongeveer zes duizend aanvragen waren binnenge komen. Er waren echter slechts 27 uitzendingen gepland, zodat men na ernstig ziften kwam tot een aantal van vijftig deelnemers. 'n TV-uitzending waard.... Indien het slot van deze wedstrijd per televisie ware uitgezonden, zou den de kijkers hebben kunnen zien, hoezeer er is gezwoegd en hoe de deelnemers zich moesten concentre ren op de hun ter hand gestelde vragen. Een gedeeltelijk goed ant woord of een antwoord dat niet bin nen dertig seconden volledig gegeven werd, gold in eerste aanleg als ver keerd. Halve punten, kwart punten of B-vragen werden niet gegeven. Op iedere vraag was slechts een con creet en beperkt antwoord mogelijk. De drie deelnemers zaten afzonderlijk in hokjes met hun rug naar het uit genodigde publiek Zij maakten ge bruik van een koptelefoon die muziek doorliet op het ogenblik, dat de vra gen aan de anderen werden gesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DODELIJK ONGELUK TE SITTARD. Gisteren heeft op het kruispunt BaandertwegMgr. Nolenslaan te Sittard een botsing plaats gehad tus sen een bromfiets bestuurd door H. uit Sittard, en een scooter bestuurd door O., eveneens uit Sittard. O., die 35 jaar oud is en vader van drie kin deren, werd met ernstige verwondin gen naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. De duoberij der van de bromfiets, van Y. uit Sit tard, is eveneens i i het ziekenhuis opgenomen. H. werd ter plaatse ver bonden. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MEER OPKLARINGEN Perioden met zonneschijn maar ook plaatselijk enkele buien. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind overwegend uit westelijke richtingen. 24 Juni zon op 04.20; onder 21.04; maan op 13.02; onder 00.09. 10.44 Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 24 Juni v.m. 8.10; n.m. 8.40. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 17 C. STOCKHOLM geheel bewolkt 18 OSLO geheel bewolkt 20 KOPENHAGEN half bewolkt 18 ABERDEEN zwaar bewolkt 14 LONDEN zwaar bewolkt 15 AMSTERDAMregenbui 17 BRUSSEL zwaar bewolkt 18 LUXEMBURG zwaar bewolkt 17 PARIJS licht bewolkt 19 BORDEAUX half bewolkt 19 GRENOBLE zwaar bewolkt 19 NICE licht bewolkt 26 BERLIJN regenbui 20 FRANKFORT zwaar bewolkt 21 MüNCHEN half bewolkt 20 ZüRICH zwaar bewolkt 17 GENèVE half bewolkt 19 LOCARNO onbewolkt 23 WENEN regen 22 INNSBRUCK zwaar bewolkt 19 ROME half bewolkt 27 AJACCIO zwaar bewolkt 24 MADRID onbewolkt MALLORCA regen ALGIERS regenbui 29

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1