PIET VAN in het EST veroverde de leiding algemeen klassement RONDE VAN NEDERLAND Rik van Steenbergen keerde terug, Piet van Est won tijdrit weet Tour van Valkenburg met gezellig slot .Nationaal Congres'' Wit-Cole Kruis besloten ZATERDAG 21 JUNI 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 er geen pardon. Zij werden uit de strijd genomen en dit betekende vooral een enorme verzwakking voor de ploeg van Rik van Looy. DE TIJDRIT TWEEMAAL is de oranjetrui gisteren in andere handen overgegaan. Des morgens veroverde de Amsterdammer Peter Post de eerst eplaats op Jacques Kersten na een zeer zware étappe van Nijmegen naar Heerlen. Vijf uur later, na de ploegentijdrit op het 2100 meter lange circuit over de Oliemolenberg, moest hij die positie weer afstaan aan Piet van Est, die op voortreffelijke wijze zijn ploeg naar de zege in de tijdrit had geleid. De 20 seconden bonificatie, die Piet van Est daarmee veroverde, gaven de doorslag. Het resultaat van de twee halve étappes op de vierde dag heeft grote wijzigingen in de algemene rangschikking gebracht. Het waren ech ter niet de Belgen, die de grootste winst boekten, ondanks de zege van Rik van Steenbergen in de rit van Nijmegen naar Heerlen. Want zijn achterstand in het alge meen klassement is te groot om hem nog tot een serieuze kandidaat voor de eindzege te bestempelen. Van meer in vloed was, dat Rik van Looy in die rit door een lekke band in de laatste 40 km. 5 min. 38 sec. verspeelde. En in de tijdrit bovendien nog eens 47 sec. op Piet van Est achterraakte. Drie Nederlanders op de eerste plaat sen: Piet van Est, Peter Post en Leo van den Brand en dan pas op 7 min. 12 sec. de grote favoriet Rik van Looy. Het is een situatie, waarvan directeur Otto van Erp bij het begin van deze lustrumronde niet had durven dromen. Natuurlijk staan de karavaan nog twee zware dagen te wachten. Zaterdag de langste étappe van Heerlen naar Roo sendaal over 244 km., en dan zondag de slotrit over 156 km. naar het Olym pisch Stadion. Daarin kan nog van alles gebeuren. Maar gezien de vorm van Piet van Est. Peter Post en Leo van den Brand is de mogelijkheid echter niet uitgesloten, dat de beslissing pas op de eindstreep in het Stadion zal vallen. RIK VAN STEENBERGEN DRINGT OP DE WITTE GARDE van Rik van Steenbergen had de eerste drie dagen nog niet veel laten zien. Insiders voorspelden, dat de grote Rik pas zater dag in de 244, km. lange étappe van Heerlen naar Roosendaal op winst zou gaan rijden en ook, dat de kleine Rik van Looy in die rit de greep naar de derde rondezege zou gaan doen. Maar zelfs insiders kunnen het wel eens mis hebben, want nauwelijks had de kara- vaaiv. gistermorgen na een chaotische star|*de buitenwijken van Nijmegen be reikt, of de mannen van Van Steenber gen trokken naar voren. Zij rukten on stuimig aan het peloton, joegen het tempo omhoog en baanden zo de weg voor hun grote meester. Rik van Steenbergen koos het mo ment waarop het peloton meende weer even te kunnen indommelen. Met de wereldkampioen sprongen weg zijn trouwe meesterknecht Pino Cerami, zijn grootste rivaal Rik van Looy en de Ne derlanders Peter Post. Schalk Verhoef, Leo van den Brand, Henk van der Broek, Michel Stolker, Gijs Pauw, Piet van Est en Harry Schoenmakers. Gerrit Schulte miste de trein Eén man miste de trein. Dat was Gerrit Schulte. Hij was juist naar ach teren gegaan om een paar van zijn luierende jongeren tot een beetje meer activiteit te manen, toen de strijd ont brandde. Schulte probeerde in Boxmeer (25 km.) nog wel te demarreren. Het lukte met Piet Steenvoorden aan zijn wiel, maar toen de Heemstedenaar de kop moest overnemen, bleek hij niet in staat het hoge tempo te handhaven en briesend van woede moest Schulte toe zien, dat de zestig meter, die hij in enkele seconden had bevochten, verlo ren ging. Intussen marcheerde het uitstekend in de kopgroep. In Boxmeer was de voor sprong gegroeid tot 1 minuut 50 sec. Na 47 km. kreeg Cerami, die beslist de onfortuinlijkste renner van de hele ka ravaan is, zijn dagelijkse lekke band en viel terug. Inmiddels was het onbarmhartig hard gaan regenen. Van invloed op de strijd lust van de leiders was dit echter niet en zelfs het verlies van 1 minuut en 45 seconden voor gesloten spoorbomen in Blerick. na 63 kilometer, doofde het enthousiasme niet. Zij lagen vlak na die overweg trou wens nog drie minuten voor op Adri Voorting, Ab Geldermans. Jaap Kersten, Deze foto, gemaakt tussen Kessel en Neer, toont „Den Riek" als leider van het kopgroepje, dat reeds kort na de start in Nijmegen werd gevormd. Van rechts naar links: Van Steenbergen, Harry Schoenmakers (tussen beiden in gedeeltelijk zichtbaar Piet van Est), Schalk Verhoef, Gijs Pauw cn Peter Post, die in Heerlen de oranje leiders trui zou heroveren. ten 10 sec. op het peloton. Roermond zag de leiders met een voor sprong van 4 min. 40 sec. op de groep Voorting en zes en een halve minuut voorsprong op het peloton doorkomen en het was al zeker, dat Kersten de leiderstrui zou moeten afstaan. Aan wie was toen nog de grote vraag. Want er zaten voorin niet minder dan vier lief hebbers voor de ere-plaats. Peter Post met een achterstand van 11 sec.. Piet van Est op 12 sec., Rik van Looy en Leo van den Brand elk op 1 minuut 34 sec. Rik van Looy mocht het dus niet op een eindsprint laten aankomen en de verwachting was dan ook, dat hij zou trachten zijn concurrenten van zich af te schudden. Elektrische schok Hoe anders liep het echter af. Kort nadat de karavaan voor de tweede maal de Maas was overschreden en weer op de linkeroever was teruggekeerd, schoot een electrische schok door de vluchters. Rik van Looy had een lekke achter band gekregen en moest van de fiets voor een nieuw wiel. Ploegleider Lom- me Driessen was onmiddellijk bij de hand, maar toch zag de stampvoetende Van Looy, woedend omdat geen van zijn ploegmaats aanwezig was om zijn fiets aan de baas af te staan, langzaam de negen coureurs waarmee hij al honderd kilometer lang had gestreden het tempo verhogen en verdwijnen. Begrijpelijk. Rik van Steenbergen, in de twee voor gaande étappes smadelijk door v. Looy geklopt in de sprint van het grote pe loton. zag zijn kans schoon om hem nu een grote nederlaag toe te brengen. De wereldkampioen had zich, toen v. Looy afzakte, onmiddellijk aan de kop van de groep genesteld en was uit alle macht gaan fietsen. Meer dan 200 meter bedroeg de ach terstand van Van Looy niet toen hij klaar was, maar het was teveel. Want ook Peter Post, Piet van Est en Leo van den Brand maakten van de gelegen heid gebruik om die lastige Belg van zich af te schudden en die opzet lukte volkomen. Opnieuw werd de kopgroep uitge dund door pech. Harry Schoenmakers was het slachtoffer en hij had niet de hulp van zijn ploegleider. Sjefke Jan sen bevond zich namelijk ver in de ach terhoede en Schoenmakers moest zelf een nieuwe band omleggen Tien kilometer voor Heerlen, tegen een korte maar vrij steile helling, in de buurt van Oirsbeek, begon de slachting in de kopgroep. Gijs Pauw, Schalk Ver hoef, Leo van den Brand en Henk van den Broek moesten lossen en verloren het contact Hierop had Van Steenber gen zitten wachten. Hij wilde alleen in Heerlen aankomen en maakte gebruik van de rivaliteit tussen Peter Post en Piet van Est, die elkaar nauwlettend zaten te beloeren, want het kwam er tussen hen op aan wie eventueel van de bonificatie zou profiteren. Vier kilometer voor Heerlen ging v. Steenbergen op de pedalen staan. On- slingerend achterwiel was er Van invloed op het algemeen klasse ment kon zij niet zijn, daarvoor was de af te leggen afstand te gering. Er I stonden echter minstens zo belangrijke I dingen op het spel. Wie zou zaterdag I de oranjetrui door Brabant dragen? De Amsterdammer Peter Post of de Bra bander Piet v. Est. Het ging om secon den. Het ging er om wie de bonificaties in de tijdrit zou bemachtigen. En het werd Piet van Est. Dolgelukkig viel hij na afloop van de ploegentijdrit ploeg leider Kees Pellenaars. die op deze dag zowel de eerste plaats in het ploegen- klassement als die in de individuele rangschikking veroverde, om de hals. By de beslissing in de tijdrit speelde pech een grote rol. Het ging immers tussen Peter Post en Piet van Eist. Wel nu, even nadat de ploeg van Schulte was vertrokken, moest Peter Post van de fiets. Er mankeerde iets aan zijn versnel lingsapparaat. Schulte reageerde onmid dellijk. Terwijl Post op de fiets van Van Steenvoorden stapte, riep Schulte de hele ploeg terug om hem weer op weg te helpen. Maar dat korte opont houd had toch nog telang geduurd. Want al reed Peter Post daarna nog een voor treffelijke tijdrit, na hem startte Piet van Est met de ploeg van Pellenaars. en Van Eist, die het vorige jaar in Den Haag ook al een uitstekende tijdrit had gereden, wist, dat de oranjetrui binnen zijn bereik lag. Hij moest daarvoor ech ter de tijd, die Rik van Steenbergen met zijn witte ploeg had genoteerd, ver beteren. Het lukte. Kees Pellenaars zette alles op één kaart. Zijn blauwe ploeg legde de eerste ronde af in 3 min. 09 sec., de snelste startronde van de dag. Om dat te be reiken hadden Daan de Groot, Huis- soon, Van der Pluym en Pauw „alles uit hun kast gereden". En toen ging Piet van Est door met Kersten, Stolker en De Roo. Na de derde ronde had ook Stolker zijn taak volbracht. De tijd van de ploeg lag nog beneden die van Van Steenbergen en zijn makkers en moes ten de drie overigens het maar zelf opknappen. Het was een groot risico van Pelle naars, want pech of vermoeidheid van een van de drie zou een nederlaag kun nen betekenen. Maar de drie hielden het. En in een moordende slotronde van 3 min. 03 sec. reed Piet van Est zijn ploeg naar de zege en zichzelf in, de oranjetrui. Uitslagen en klassementen De uitslag van het eerste gedeelte van de vierde étappe, de rit van Nij megen naar Heerlen (140 km.), luidt: 1. Rik van Steenbergen (Belg. I) 3.33.10; 2. Peter Post (Ned. C) 3.33.45; 3. Piet van Est (Ned. A) z.t.; 4. M. Stolker (Ned. A) 3.33.47; 5. H. van den Broek (Ned. D) 3.35.12; 6. P. van de Brand (Ned. D) z.t.; 7. Schalk Verhoef (Ned. C) z.t.; 8. G. Pauw (Ned. A) 3.36.12; 9. Rik van Looy (Belg. II) 3.38.8; 10. A. Geldermans (Ned. C) 3.41.46; 11. J. Kersten (Ned. A) z.t.; 12. W. Schouben (Belg. I) 3.44.26; 13. G. Schulte (Ned. C) z.t: 14. K. Bugdahl (Duitsl.) 3.44.26; 15. J. de Roo (Ned. A) z.t.; 16. B. Bour- rey (Duitsl.) z.t; 17. J. Schils (Belg. II) t.; 18. W. van Est (Ned. geel) z.t.; 19. Van Looveren (Belg. II) 3.45.35; 20. H. Scholl (Duitsl.) z.t. Als 50ste, 51ste en 52ste kwamen on derscheidenlijk binnen Cerami (Belg. I) in 4.00.56, W. Schroeders (Belg. II) 4.04.06 en L. van Daele (Belg. II) z.t. Zij werden wegens overschrijding van de tijdslimiet uit de ronde genomen, zo- it er 49 renners overbleven. Het ploegenklassement voor de rit NijmegenHeerlen luidt: 1. Nederland A 10.43.44; 2. Nederland C 10.50.03; 3. Nederland D 10.55.39; 4. België I 11.02.11; 5. België II 11.08.49; 6. Duitsl. 11.14.27; 7. Nederland B 11.15.36. Ploegentijdrit over 10.5 kilometer (5 ronden van 2.1 km.): 1. Nederland A 47.06; 2. België I 47.24; 3. Nederland C 47.56; 4. Nederland B 48.13; 5. Neder land D 48.24; 6. België II 49.14; 7. Duits land 50.12. Het algemeen ploegenklassement luidt thans: 1. Nederland A 58.05.00; 2. Neder land C 58.11.15; 3. Nederland D 58.16.47; België II 58.40.03; 5. België I 58.51.39; 6 Nederland B 58.57.37; 7. Duitsland 59.01.49. Individuele klassement van de ploe gentijdrit: 1. Piet van Est (Nederl. A) 15.42; 2. Kersten (Ned. A) z.t.; 3. De Roo (Ned. A) z.t.; 4. Van Steenbergen (Belg. I) 15.48; 5. Meulemans (Belg. I) z.t.; 6. Impanis (Belg. I) z.t.; 7. Post (Ned. C) 15.58; 8. Damen (Nederl. C) 15.59; 9. Geldermans (Ned. C z.t.; 10. Schulte (Ned. C) z.t.; 11. G. Voorting (Ned. B) 16.01: 12. Wim van Est (Ned. B) 16.06; 13. Van Dongen (Ned. B) z.t.; 14. Van Breenen (Ned. B) z.t.; 15. Van Wetten (Ned. B) z.t.; 16. Hinsen (Ne derland B) z.t.; 17. Van den Brand (Ne derland D) 16.08; 18. Van 't Hof (Ne derland D) z.t.; 19. Van Putten (Ne derland D) z.t.; 20. Van Looy (Bel gië I) 16.09. Algemeen klassement: 1. Piet van Est (Ned. A) 19.19.18; 2. Post (Ned. C) 19.19.23; 3. Van den Brand (Ned. D 19.22.43; 4. Van Looy (Belg. II) 19.26.30; 5. Kersten (Ned. A) 19.27.07; 6. Ver hoef (Ned. C) 19.28.18; 7. Van Steen bergen (Belg. I) 19.31.00; 8. Schulte (Ned. C) 19.31.58; 9. Hinsen (Ned. B) 19.33.14; 10. Adri Voorting (Nederl. D) 19.33.16; 11. Stolker (Ned. A) 19.33.42; 12. Coone (Duitsl.) 19.34.02; 13. Roks (Ned. D) 19.34.32; 14. Van den Broek (Ned. D) 1934.35; 15. Pos (Ned. C) 19.34.55; 16 De Roo (Ned. A) 19.35.58; 17. Pauw (Ned. A) 19.36.51; 18. Van der Pluym (Ned. A) 19.37.09; 19. Vlaven (België I) 19.38.03; 20. Geldermans (Ne derland C) 19.40.57. Hij het circuit de Groenboord te Heer- len in gezelschap van de juridische adviseur van de Locomotief rijwiel- fabrieken, tmr. Kymmell. Drie mi- nnten voor de aanvang van de 8 ploegentijdrit, het moment dus waarop de coureurs slch concen- treerden op de strijd, stapten beiden 8 op Leo van der Playm toe en over- handigden hem het vonnis, dat vrfj- X dagmorgen door de president van g de rechtbank te Breda werd geveld X naar aanleiding van het door de Locomotleffabrieken aanhangig ge- maakte korte geding. Het was voor de volgerskaravaan beslist geen op- 'r\ windende gebeurtenis meer We schreven gisteren reeds: „de Tour van Valkenburg is ten einde, maar er zal nog lang over gepraat worden. In de eerste plaats op de feestavond van gisteravond". Zo was het inderdaad. In de grote feestzaal waren honder den marinemannen, waarvan velen met vrouwen of verloofden, bijeen om de jaarlijkse sluitingsavond van de Tour mede te maken. De commandant van het Vliegkamp, kapt.-ter-zee-vlieger W. O. P. R. Aernout, zeide, dat de Tour zich blijvend een plaats in Valkenburg heeft veroverd. Spr. was dankbaar voor het enthousiasme en de hulp uit Valken burg, Katwijk, Wassenaar, Rijnsburg en Noordwijk. Hij dankte de marechaus see en de politie voor de hulp op de weg, de burgemeesters Duiker uit Kat wijk en Van der Have uit Valkenburg voor hun aanwezigheid en reikte daar na aan de tien best-geklasseerden in de Tour de behaalde prijzen uit. De winnaar van de Tour, de heer G. J. Nieuwenhuis, ontving daarvoor de Shell-bokaal, waarop de naam van de initiatiefnemer van de Tour, luit.-ter-zee Smeding, die in Nieuw-Guinea is om gekomen. De prijsuitreiking ging met veel en thousiasme van de zijde der toeschou wers gepaard en overste Aernout had voor ieder een hartelijk woord. Ook de vertegenwoordigers van de ploegwin- naars kwamen op het podium, Nieuwen huis en Wormhoudt, maj. Egeraat en adj. Stroosnijder ontvingen de prijzen voor de leeftijdsgroepen, serg. Bikkers en korp. Visser de prijs voor de gecos- tumeerden. Als bijzonderheid hierbij vermeldde spr., dat de Spoetnik, die werd meegevoerd, al dadelijk aftrek had - - voor een televisie-film. danks een slingerend achterwiel was er Overste Leeflang en luit.-ter-zee Hoe geen houden aan. De wereldkampioen 5ink kwamen natuurlijk ook op de plan- kreeg zijn triomf. Met een voorsprong ken en ontvingen de kist bier, waarover oom 1 zoveel te doen was geweest, ieder een van 35 sec. ging hij op het befaamde circuit bij de Oliemolenberg in Heerlen als winnaar over de eindstreep. Van het volgend groepje won Peter Post de spurt en de dertig seconden bonificatie, die hem iets steviger in het zadel hielpen. Piet van Est werd derde, Stolker vier de. Henk van den Broek, Van den Brand en Verhoef bleken in de laatste 10 km. bijna 2 minuten te hebben ver loren. Gijs Pauw had wederom moeten lossen en eindigde .met een achterstand van 3 min. 2 sec. Als achtste voor Rik van Looy, die 5 min. 38 sec. verspeeld had. Het peloton kwam ruim 11 minuten na Van Steenbergen binnen. In de achterhoede hadden zich overi gens dramatische tonelen afgespeeld. Daan de Groot bijvoorbeeld was hier door teruggeslagen, maar kwam nog net binnen de limiettijd, samen met Piet Damen binnen. Voor Cerami. Schroeders en Leon van Daele, die eveneens met pech te kam pen hadden gehad en die ver na de tijdslimiet in Heerlen aankwamen, was flesje bier in hout verpakt. Nadat overste Aernout tenslotte ook korp. M. de Vries had dank gezegd als redacteur van de Kampkrant en hem het beste had toegewenst bij zijn over plaatsing naar de Karei Doorman, voer den nog vertegenwoordigers van de middenstandsverenigingen uit Valken- KLAAS BUCHLY ACCEPTEERT Klaas Buchly heeft gisteravond tijdens een telefonisch onderhoud met een der leden van de sportcommissie van de K.N.W.U. toegezegd de functie van as sistent-ploegleider van de „Nelux"-ploeg in de Ronde van Frankrijk te zullen accepteren. Hij krijgt de titel van tech nisch adviseur, de Luxemburger Gold- schmldt wordt technisch leider. In de wagen van de ploegleider zal een plaats voor Buchly worden ingeruimd. De Ha genaar was zeer tevreden over de finan ciële regeling. burg en Wassenaar het woord. Daarna was het woord aan The Sky rockets, ook alweer onder de bekwame leiding van korp. M. A. de Vries, die verschillende sketchjes voor het voet licht brachten, waarmee zij de aanwe zigen uitstekend geamuseerd hebben. De muzikale omlijsting was in goede han den bij The Flying Musicals en met een filmvertoning van de Tour en een bal o.l.v. The Melody Makers werd de ge zellige avond besloten. De heer H. de Groot heeft gisteren schriftelijk aan de heer J. C. Tetzner, voorzitter van de Stichting Sportevene menten (organisatrice van de Ronde van Nederland), medegedeeld, dat hij dankt voor de functie van bestuurslid van deze organisatie. Hij vervulde deze functie namens de Locomotief rijwiel- fabrieken. In de bri^f bevestigt de heer De Groot, dat hij maandag jl. aan de directeur van de Ronde, de heer O. van Erp, mondeling had toegezegd, dat zijn fabriek tijdens de Ronde geen dwang maatregelen zou nemen tegen de drie renners, die waren overgegaan naai ploeg van de Magneet. Buiten mijn schuld, aldus de heer De Groot, werden deze renners echter toch gedagvaard. Hij acht het onder deze omstandigheden niet Juist de functie te blijven ver vullen. LEIDSE REN- EN TOERVER. SWIFT' De uitslag van de te Sassenheim ge houden clubontmoeting tussen De Ba taaf (Halfweg) en Swift (Leiden) h als volgt: 1. G. Wesseling (B); 2. J van Wetten (Sw.); 3. P. Zantman (B.); 4. H. Markus (B.); 5. G. Cuvelier (B.) 6. H. Grimbergen (Sw.); 7. A. du Prie (idem); 8. M. Riethoven (idem); 9. J. Faas (idem); 10. P. Franssen (B.); 11 H. van Gent (Sw.); 12. P. Tienstra (B.) Adspiranten: 1. B. Zoet (Sw.); 2. J. Schouten (B.); 3. L. Jasper (idem); 4. N. van Haaien (Sw.). De tweede rit van de zomercompetitie gaf als uitslag: A en B-klasse, 75 km.: I. R. Wallet 1.58.55;. 2. J. van Tongeren. C-klasse, 75 km.: 1. B. van Kampen 2.03.50 2. A. van Kempen; 3. J. van Engelen. D-klasse, 40 km.: 1. N. Kooien 1.06.58; 2. F. Brittijn; 3. H. Boelee. De uitslag van de derde rit voor de avondcompetitie luidt: A en B-klasse, 38 km.: 1. A. v. d. Kaaij 5240 2/5; 2. J. van Tongeren; 3. P. van Otto. C-klasse. 38 km.: 1. K. Kasteel 52.421/6; 2. B. van Kebpen; 3. W. Hilgersom; 4. J. Hil- gersom; 5. A. van Kempen; 6. J. van Engelen; 7. A. van Zijp. D-klasse: 1. N. Kooien 54.44 1/5 2. F. Leemans; 3. F. Brittijn; 2. H. Boelee. In verband met de kampioenschappen van Nederland voor amateurs te Zand- voort worden zondag geen competitie- of tralningsritten gereden. Met belangwekkendel redevoeringen Nadat in sectievergaderingen een aantal interne zaken waren behan deld, werd gisteren te Utrecht met een plenaire zitting het tweedaagse Nationale Congres van het Wit-Gele Kruis dat elke vijf jaar gehouden wordt besloten. Grote aandacht had een rede, uit gesproken door de plaatsvervangend directeur-generaal van de Volksge zondheid over de particulate gezond heidszorg in het nationale bestel. In de drie kruisorganisaties zijn ruim miljoen Nederlanders verenigd. Van het bedrag van 93 miljoen gul den, dat op de rijksbegroting 1958 voor volksgezondheid is opgenomen, wordt 27 miljoen, dat is 29 percent, gevormd door subsidies aan particu liere organisaties verleend. Dit is meer dan totaal van de wettelijk ver plichte uitgaven van de rijksoverheid ten behoeve van de volksgezondheid en van de kosten van rijksdiensten instellingen, werkzaam op dit terein. Ondanks een min of meer ver warde structuur van onze gezond heidszorg, aldus dr. Dijkhuis, komt Nederland op vele punten, zoals zui gelingensterfte, tuberculosesterfte en algemene sterfte, bijzonder goed voor de dag. Naast alle waardering voor het particulier initiatief, meende spr. toch tevens enige critische geluiden te moeten laten horen, doch overigens niet slechts ten aanzien van de par ticuliere gezondheidszorg. Meer discipline. De heer Dijkhuis pleitte voor meer discipline in de kring van het parti culier initiatief, waardoor een soepe ler en eenvoudiger opzet van de ge hele organisatie mogelijk wordt. Het zal nodig zijn, aldus de spreker. n tot een systematische, meer op vaste regel gegrond subsidiebeleid te komen; waarbij de bemoeiingen van het rijk beperkt blijven tot essentiële punten, welke landelijk gezien van betekenis zijn. Met respectering van de autonomie der plaatselijke verenigingen, is een sterkere bundeling in provinciaal ver band en een beleid van de provinciale organisaties, dat afgestemd is op na tionale eisen noodzakelijk. Aan het slot van zijn rede zeide dr. Dijkhuis, dat de plaats van de parti culiere gezondheidszorg in ons natio nale bestel tenslotte wordt bepaald door het al of niet aanwezig zijn van OORLOGSINVALIDEN HIELDEN GESLAAGDE SLOTAVOND Gisteravond vond in de Jacobazaal van Den Burcht te Leiden de slotavond plaats van de sportavonden van de Bond van Oorlogsinvaliden. Er werden op deze avond vijf sporten gedemonstreerd. Swift hield met zes renners hometrain- wedstrijden, hoofdinspecteur Verzijden en de heer De Vos van de L.P.S.V. ga ven een schermdemonstratie, de judo club Luyten gaf met vijf junioren judo en jiu-jitsu, vier Brunhilde-dames gaven een demonstratie op de even wichtsbal k en de Leidse Krachtsportvereniging kwam met gewichtheffen van de hoog ste plank voor de dag, want de heer S. Stokkel slaagde erin het Leids re cord drukken van 107«/« op 110 kg. te brengen. VOETBAL FRANKRIJK—BRAZILIË VOOR T.V. De N.T.S. deelt mede, dat van de twee halve finales om het wereldkampioen schap voetbal de wedstrijd Frankrijk Brazilië via de Eurovisie zal worden uitgezonden en wel op dinsdag 24 juni a.s. van 18.4520.45 uur. LAWNTENNIS Na de eerste dag van de tweedaagse tenniswedstrijd tussen de unlversiteits- ploeg van Cambridge en de internatio nale club van Nederland, welke in het Devonshire Park te Eastbourne wordt gespeeld, hebben onze landgenoten met 74 de leiding. Hoewel de Nederlanders niet gewend zijn om op grasbanen te spelen, was hun start voortreffelijk. Dehnert. Hans van de Weg, Kloezen, Van Eysden en Wim Hatton het onderspit delven, De stand was toen 51 in het voordeel van de Nederlanders. In het dubbelspel verging het onze landgenoten minder goed. De combinatie Hans van de Weg en Wim Maris boekte twee verliespar- tijen en Ab Kloezen en Wim Breukink konden het tegen Smith en Hatton niet bolwerken. WATERPOLO Het waterpolotoernooi, gisteravond georganiseerd door de Zwem- en Polo vereniging „De Zijl", bracht D.W.S. uit Haarlem de zege, waardoor deze ver eniging voor een jaar houder werd van de Galvano-wisselbeker. L.Z.C. (houder) eindigde als tweede, gevolgd door De Zijl en D.V.Z. (Den Haag). Jammer was het echter, dat de laat ste wedstrijd DWRDVZ. zonder enig belang (DWR had reeds 4 pnt., een aan tal dat niemand meer kon bereiken) in volslagen duisternis werd gespeeld en diverse schoten onzichtbaar in de netten verdwenen. De diverse uitslagen waren: De Zijl DVZ 2—0, LZC—DWR 1—3, De Zijl DWR 0—5, LZC—DVZ 1—1, De Zijl LZC 1—4, DWR—DVZ 3—2. Voor de competitie le klasse C verloor de Sleutelstad met 4—1 van Het IJ, terwijl De Zijl IV in Oudewater gelijk speelde tegen OZV 3. CRICKET Nachtelijke regens waren oorzaak, dat Engeland drie uur moest wachten al vorens zijn eerste innings, die op 237 voor zeven was afgebroken, kon voort zetten op de tweede dag van de tweede testmatch tegen Nieuw-Zeeland. De laat ste wickets gingen in 40 minuten ver loren voor 32 runs. wat het totaal op 269 bracht. Toen de Nieuwzeelanders aan bat gingen, kwamen ze spoedig in moeilijkheden op de opdrogende pitch. Lock en Laker, de spinbowlers. richt ten verwoestingen aan onder hun bats- lieden. In 1 uur en 50 minuten ging Nieuw-Zeeland all out voor 47, zodat het de follow-on inging met een achter stand van 222 runs. voldoende mensen, die uit innerlyke overtuiging en uit verantwoordelijk heidsbesef initiatief willen en kun nen nemen om hun naasten te hel pen en te dienen. Wereldgezondheidsorganisatie. Pater H. de Riedimatten, geestelijk adviseur van het informatiecentrum de internationale katholieke or ganisaties te Genève, sprak hierna over de betekenis van de internatio nale samenwerking ten bate van de volksgezondheid, zoals deze door de wereldgezondheidsorganisatie wordt verwezen lijkt, In zijn beschouwing het internationaal katholiek artsencongres van 1956 in Schevenin- gen ging pater De Riedmatten uit van de principiële gezichtspunten. Thans wilde hij de feiten laten spre ken. Die feiten zijn: de behoefte aan gezondheidszorg van de minder ont wikkelde landen, de mogelijkheden van internationale samenwerking, teneinde aan die behoefte te voldoen, de structuur van de wereldgezond heidsorganisatie en haar prestaties. De inleider belichtte de bijzondere karaktertrekken van het internatio nale volksgezondheidsbeleid almede de verdiensten, welke dit beleid heeft. Hij gaf voorts een beschouwing over de houding, welke de christenen dienen aan te nemen bij hun beoor deling van de wereldgezondheids organisatie. HONDERD MILJOEN LENING De N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te Den Haag heeft een obligatie lening uitgegeven, groot 100 mil joen .tegen een rente van 4 3/4 pet stukken aan toonder van 1000 en 500.De koers van uitgifte is 98 3/4 pet. De lening heeft een loop tijd van 30 jaar. De aflossing, telkens op 1 augustus, geschiedt a pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 1 aug. 1969. Alle eventuele belastingen op de rente dezer lening als zodanig zullen voor rekening van de N.V. zijn. De in schrijving op deze obJigatie-lening is vanaf 26 juni opengesteld. De politierechter te Dordrecht heeft een 20-jarige Diutse matroos uit Husam, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie weken met be vel tot onmiddellijke gevangenne ming, omdat hij een hoofdagent van politie zodanig op zijn oog had ge slagen, dat deze tien dagen zijn werk niet had kunnen verrichten. De hoofdagent had de matroos, die in een café in Dordrecht ruzie had ge kregen en enkele aanwezigen te lijf had gewild, mee naar het bureau willen nemen. De officier van justitie eiste een maand gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER. Zes maanden gevangenisstraf on voorwaardelijk vorderde de officier van justitie bij de Haagse Politie rechter tegen een niet verschenen landarbeider uit Rijnsburg. Deze had verzet gepleegd tegen de Kat- wijkse politie. Als getuige vertelde de hoofdagent-rechercheur van po litie uit Katwijk, dat hij op 12 jan. een volksoplbopje zag. Het bleek, dat de verdachte en zijn broer on der invloed van sterke drank waren. De getuige wilde ze via de Tram straat meenemen naar het politie bureau. In de Tramstraat zei ver dachte echter plotseling: „Ik ga niet verder mee, ik moet met de tram mee". HU rukte zich los en ging niet zyri broer vandoor. Het werd een vechtparty, waarbij de agent zo'n stomp op het oor kreeg, dat dit nu na een half jaar nog steeds op gezet is. De politierechter veroor deelde de Rynsburger tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdachte, die niet verschenen was, zal alsnog persoonlyk op het matje moeten komen in een andere zaak Het betrof hier de mishande ling van een groepje mensen op 27 oktober vorig jaar. Een van de slacht offer.' verklaarde dat hy de ver dachte beslist terug zal kennen. De rechter besloot daarom deze tweede zaak aan te houden en de persoonlij ke medebrenging van de verdachte te gelasten. In aeze tweede zaak stond ook te recht een 23-jarige landarbeider uit Oegstgeest. Deze ontkende geslagen te hebben. De officier van justitie vond dat verdachte met zyn vrienden byzon- der bruut was opgetreden tegen een groepje mensen dat nietsvermoedend op de tram stond te wachten. Hy vor derde vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelyk. „Maar ik ben onschuldig",, hield verdachte vol De rechter veroordeelde hem tot vier weken gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelyk. NA ZES GLAASJES. Nadat de officier van justitie veer tien dagen gevangenisstraf had ge- eist, heeft de Haagse politierechter een consumptietenthouder uit Was senaar veroordeeld tot een week ge vangenisstraf. De verdachte had op 8 januari j.l. omstreeks zes uur des avonds op de Rijksstraatweg gebrom- fietst, terwyl hij geen licht op had en tengevolge van drankgebruik slin gerde. De verdachte had zes glazen jenever op. In 1952 was de consump tietenthouder voor een soortgelUk feit, maar dan gepleegd op de fiets, veroordeeld tot veertig gulden boe te. De verdachte betoogde nu, dat hy niet genoeg gegeten had en dat h(j door de kou bevangen was geweest. De rechter hield het er echter op dat de man door de drank was bevangen geweest

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5